Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Kwestie moralne Nowy wątek Odpowiedz
 grzech ciężki _
 |  Wersja do druku
tadeusz
 czerwiec 11 2008 01:46  (Czytany 3186 razy)  
Forum

Status: offline

Jest niedziela rano. Za oknem sniezyca gnana wiatrem szarpie okoliczne drzewa. Czas isc do kosciola.Szalik ciepla czapka rekawiczki.W sieni przy kaloryferze w pozycji embrionalnej spi bezdomny.Wychodzaca wlasnie z windy para mlodych ludzi nienawistnym tonem komentuje: "takich powinno sie zamykac w wiezieniach, trzeba uzgodnic z administracja aby zamykali na noc glowne wejscie".Wracam do mieszkania i po chwili bezdomny trzyma w rekach kubek z goraca herbata. -"zapomnialem juz jak smakuje herbata z cytryna" - slysze zachrypniete przemarzniete dziekuje.
Na dworze wiatr zmusza mnie do pochylenia sie , naciagniecia czapki gleboko na oczy schowania mimo rekawiczek rak do kieszeni.Silniejszy podmuch.. i odwracam twarz aby ochronic ja od wiatru . Przy smietniku starsza kobieta zgrabialymi z mrozu rekami wyciaga z woreczkow na smieci skorki chleba.
No tak - nie zdaze do kosciola .......
Biore zdumiona i sploszona kobiecine pod pache i po chwili siedzi juz za stolem kuchennym z pajda grubo posmarowanego chleba. Na odchodne pakuje jej do reklamowki pol bochenka chleba i troche zapasow z lodowki. Nawet nie dziekowala..... widoczne lzy w oczach przemawialy glosniej niz slowa.Reklamowka miala napis bardzo wymowny : REAL
No tak - nie zdaze do kosciola......
A jakby tego bylo malo telefon!!: nagly wypadek ..prosze natychmiast..............
Wieczor byl juz pogodny , przestal padac snieg,lekki mroz skrzypial pod nogami. Czas wstapic do kosciola , pomodlic sie chociaz. Niestety.Zamkniete . No coz pan Bog ma prawo tez miec wychodne , szczegolnie ze wieczor zacheca do spaceru. Moze nawet spotkalismy sie, a ja Go nie poznalem?
Za to przy spowiedzi dostalo mi sie po uszach: grzech ciezki synu bardzo ciezki.........

===

Tylko pytania moga byc proste ......niestety

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 czerwiec 11 2008 08:27   
Forum

Petroniuszu!

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
kazema
 czerwiec 11 2008 08:51   
Forum

Petroniusz. Przesadzone. Jedyne co wywnioskowałam, to to, że wizytę w Kościele traktujesz tylko jako obowiązek do wykonania ze strachu przed księdzem. Miłego dnia.

===

'Od momentu, gdy zaczniesz podróż przez życie w jakimś obranym kierunku,nieustannie musisz korygować kurs' ('Plan lotu')

Profil   Email 
 Cytat 
tadeusz
 czerwiec 11 2008 10:20   
Forum

No coz - jak za studenckich czasow, kawa na lawe!!!
Tej niedzieli Boga spotkalem dwa razy , bo gdzies czytalem : bylem glodny - a nie nakarmiliscie mnie; bylem spragniony a nie podaliscie mi wody. Nie spotkalem Go zato w kosciele ktory przezorny ksiadz zamyka na cztery spusty ....Ten sam przezorny ksiadz (czytaj:cala instytucja koscielna) w obawie o moja dusze (czytaj: w obawie o 5 zl stracone na tacy) grozi mi ogniami piekielnymi i zatrata duszy grzechem ciezkim nazywajac moj bezecny uczynek .... Ciekawym co na to pan Bog ?

===

Profil   Email 
 Cytat 
tadeusz
 czerwiec 11 2008 10:22   
Forum

tylko nie piszcie prosze ze mam go spytac bo Go spotkalem

===

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 czerwiec 11 2008 10:24   
Forum

Quote by petroniusz100: No coz - jak za studenckich czasow, kawa na lawe!!!
Tej niedzieli Boga spotkalem dwa razy , bo gdzies czytalem : bylem glodny - a nie nakarmiliscie mnie; bylem spragniony a nie podaliscie mi wody. Nie spotkalem Go zato w kosciele ktory przezorny ksiadz zamyka na cztery spusty ....Ten sam przezorny ksiadz (czytaj:cala instytucja koscielna) w obawie o moja dusze (czytaj: w obawie o 5 zl stracone na tacy) grozi mi ogniami piekielnymi i zatrata duszy grzechem ciezkim nazywajac moj bezecny uczynek .... Ciekawym co na to pan Bog ?

Petroniuszu!
Wybacz księdzu , bo nie wie co czyni! I nie zbaczaj z wybranej Drogi, bo to jest Droga Prawdy i Życia.
Pozdrawiam

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Cytat 
Piotr
 czerwiec 11 2008 10:33   
Forum

Quote by petroniusz100: Jest niedziela rano.[...] Wieczor byl juz pogodny , przestal padac snieg,lekki mroz skrzypial pod nogami. Czas wstapic do kosciola , pomodlic sie chociaz. Niestety.Zamkniete . No coz pan Bog ma prawo tez miec wychodne , szczegolnie ze wieczor zacheca do spaceru. Moze nawet spotkalismy sie, a ja Go nie poznalem?
Za to przy spowiedzi dostalo mi sie po uszach: grzech ciezki synu bardzo ciezki.........

Bardzo ładna przypowieść.
Dziekuję!

===

Mt6:7-8 [..]Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich!

Cytat 
tadeusz
 czerwiec 11 2008 11:35   
Forum

A moze by tak zamiast skladac rece do modlitwy , tym samym zmuszac je do bezczynnosci - modlic sie wlasnie praca rak? Bo gdzies niedaleko jest hospicjum gdzie starszy czlowiek cierpi bardziej na samotnosc niz bol fizyczny. Moze zebrak to nie spryciarz , kombinator zarabiajacy krocie na ludzkiej naiwnosci a Bog wystawiajacy ci rachunek? Proszacy o papierosa to przeciez taki sam nalogowiec jak ty- wiec nie zmuszaj go do podnoszenia twojego niedopalka z ziemi...
Mamy wiecej litosci dla ptakow w zimie niz ludzi Moze przestanmy usprawiedliwiac sumienie : nie dam bo i tak przepije ?
CZYTALEM TU jak wazna jest modlitwa; czytalem o dylemacie czy z ksiazeczki czy wlasnymi slowami ; czytalem o rozancu i klepaniu "zdrowasiek" , czytalem jak wazny dla BOGA jest post i umartwianie sie - nie czytalem o codziennej modlitwie w ktorej nie ma ani jednego slowa Moze czas nauczyc sie takiej modlitwy?

===

Profil   Email 
 Cytat 
tadeusz
 czerwiec 11 2008 11:40   
Forum

Czy grzechem ciezkim jest obojetnosc ?
Czy bardzo ciezkim - nie uczestnictwo we Mszy sw?

===

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 czerwiec 11 2008 12:21   
Forum

Quote by petroniusz100: Czy grzechem ciezkim jest obojetnosc ?
Czy bardzo ciezkim - nie uczestnictwo we Mszy sw?

Petroniuszu!
Gdybym miała skrzydła z radości z powodu Twoich słów fruwałabym pod sufitem.
Mogę tylko napisać, nareszcie odezwał się ktoś , kto zrozumiał Naukę Chrystusa!!!
Ten kto nie czyni dobra, choć jest do tego zdolny popełnia gorsze zło, niż ten który czyni zło bo inaczej nie potrafi!!!
Pozdrawiam

===

Cytat 
Grzegorz
 czerwiec 11 2008 13:03   
Forum

Grzech ciężki jest wtedy gdy człowiek popełnia go świadomie i dobrowolnie! Bohater popełnił by grzech gdyby nie poszedł bo to np. by olewał, albo by mu się nie chciało. Nie znajduje w nim żadnej winy.

Quote by petroniusz:A moze by tak zamiast skladac rece do modlitwy , tym samym zmuszac je do bezczynnosci - modlic sie wlasnie praca rak? Bo gdzies niedaleko jest hospicjum gdzie starszy czlowiek cierpi bardziej na samotnosc niz bol fizyczny. Moze zebrak to nie spryciarz , kombinator zarabiajacy krocie na ludzkiej naiwnosci a Bog wystawiajacy ci rachunek? Proszacy o papierosa to przeciez taki sam nalogowiec jak ty- wiec nie zmuszaj go do podnoszenia twojego niedopalka z ziemi...

Według mnie należy się modli jak i pracować. Tak przecież robili święci. Najłatwiej chyba to zauważyć u świętego Benedykta, w jego motcie "ora et labora". Uważam też, że nie każdy żebrak to pijak i złodziej, choć może nawet i większość z nich takimi są, ale i tak nie zwalnia nas to z udzielania im pomocy.
Quote by petroniusz:Czy grzechem ciezkim jest obojetnosc ?
Czy bardzo ciężkim - nie uczestnictwo we Mszy sw?

Według mnie obojętność jest bardzo ciężkim grzechem, a nie uczestnictwo we mszy też pod warunkiem, że nie idzie się bo się nie chce.

===

Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy kto w Niego wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne.

Profil   Email 
 Cytat 
Matija
 czerwiec 11 2008 14:15   
Forum

Ażeby dawać, tzreba naprzód zaczerpnąć. Bohater tego opowiadania, nei zauważył by tego bezdomnego i kobiety, gdyby wcześniej nie czuł się kochany przez Boga. Jego miłość była pierwsza niż ja.
Z opowiadania wynika, ze jednak on chodzi do Kościoła.
A kaplan w konfesjonale, pewnie uznał, ze facet nie był w na Eucharystii z lenistwa...

jest jeszcze pytanie: czy Pan o tym wie?
jeśli zadamy sobie to pytanie, to sumienie wobec naszego Pana nie wyrzuci nam ze nie bylismy w kosciele, z tego powodu co w opowiadaniu. A jeśli nei wyrzuci grzechu to po co sie z niego spowiadać?

trzeba mieć własciwie urobione sumienie

===

Albo Jezus, albo śmierć... Jezus! :D

Profil   Email 
 Cytat 
tadeusz
 czerwiec 11 2008 14:35   
Forum

Czy tylko i wylacznie katolik mogl zauwazyc bezdomnych ?
Co ma milosc Boga do ludzkiego odruchu widzenia biedy?
Czy ta mloda para wychodzaca z windy przed godzina dziesiata w niedziele nie szla do kosciola?
Czy nie zastanawia Cie ze w kraju tak katolickim jakim jest a raczej mysli ze jest Polska katolicy grzesza nagminnie obojetnoscia ? Czy bohater tego opowiadania nie mogl wstac godzine predzej ? Nie wylegiwac sie w lozku tylko isc na msze o godzinie 9-tej? Czy mam prawo samemu interpretowac - zgrzeszylem czy nie? Co powiesz na taka interpretacje - nie dalem biedakowi bo przepije wiec uratowalem jego watrobe a co za tym idze jego zycie , wiec spelnilem dobry uczynek - pochwal nmie Panie

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 czerwiec 11 2008 15:44   
Forum

Dzięki Petroniuszu za przypomnienie o rzeczach ważnych

Grigori

Grzech ciężki jest wtedy gdy człowiek popełnia go świadomie i dobrowolnie! Bohater popełnił by grzech gdyby nie poszedł bo to np. by olewał, albo by mu się nie chciało. Nie znajduje w nim żadnej winy.

Nie rozumie cię - przecież bohater zrobił wszystko świadomie i dobrowolnie - dla mnie to nie ulega wątpliwości - wybrał zgodnie z własną wolną wolą.
Od pewnego czasu (przynajmniej mnie - Matija) księżą pytają o powód nieobecności i tu Petroniuszu jest słaby punkt twojego opowiadania.

Pijakom nie daje, bo po alkoholu robią "złe rzeczy" a ja do tego ręki nie chce przykładać!

a wracając do tematu grzechu ciężkiego to decyduje o tym "świadomie i dobrowolnie" czy jednak kaliber grzechu
czy jeśli świadomie skłamię , że " nie brałem tych zapałek" czy popełniam grzech ciężki?

Matija
Mam nadzieję, że chodziło co o trzeba mieć własciwie wyrobione a nie urobione sumienie

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
tadeusz
 czerwiec 11 2008 17:32   
Forum

Nie sądzimy bo sami sądzeni bedziemy - pijaczek czy glodny?
Zlotowka wydana na gazete ktora za 15 minut znajdzie sie w koszu na smieci czy bulka w rekach glodnego ? Luksus dobrobytu bez wyzutow sumienia ? Chleb na smietniku to nie celowe dzialanie aby pomoc biednym , to znak przesytu i braku szacunku dla tegoz chleba

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 czerwiec 11 2008 17:39   
Forum Moderator
Moderator

Quote by petroniusz100: Nie sądzimy bo sami sądzeni bedziemy - pijaczek czy glodny?
Zlotowka wydana na gazete ktora za 15 minut znajdzie sie w koszu na smieci czy bulka w rekach glodnego ? Luksus dobrobytu bez wyzutow sumienia ? Chleb na smietniku to nie celowe dzialanie aby pomoc biednym , to znak przesytu i braku szacunku dla tegoz chleba

Petroniuszu aż dziw bierze, ze jeszcze nie jesteś co najmniej współpracownikiem/wolontariuszem Armii Zbawienia (bez ironii).
A propos mszy, Dzień Pański jest dla człowieka, nie człowiek dla Dnia. Gdyby spowiadający się powiedział dlaczego nie dotarł do kościoła, to osobiście nie znam księdza, który by palcem groził.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Krzysztof
 czerwiec 11 2008 18:15   
Forum

Wybacz księdzu , bo nie wie co czyni! I nie zbaczaj z wybranej Drogi, bo to jest Droga Prawdy i Życia.

Lepiej zbaczaj z "wybranej Drogi" bo jest do prosta Droga do socjalizmu

Mogę tylko napisać, nareszcie odezwał się ktoś , kto zrozumiał Naukę Chrystusa!!!

A ja mogę tylko napisać, że znowu odezwał się ktoś, kto atakuje Kościół katolicki.

===

Jestem katolikiem!

Cytat 
Robert
 czerwiec 11 2008 19:04   
Forum

Quote by Adeen: Lepiej zbaczaj z "wybranej Drogi" bo jest do prosta Droga do socjalizmu

(...) znowu odezwał się ktoś, kto atakuje Kościół katolicki.

Oczywiscie, ktokolwiek osmieli sie miec troche inne zdanie lub zaatakuje w dowolny sposob aktualny obraz kosciola, to jest napietnowany. Kto nie z nami w pelni, ten przeciwko nam?
Poza tym co jest zlego w tym, co Petroniusz mowi? To ze obnaza to co w kosciele nie jest dobre, jest powodem do jego krytyki?

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Grzegorz
 czerwiec 11 2008 20:42   
Forum

Nie rozumie cię - przecież bohater zrobił wszystko świadomie i dobrowolnie - dla mnie to nie ulega wątpliwości - wybrał zgodnie z własną wolną wolą.

Dezerter źle mnie zrozumiałeś. Chodziło mi o to, że grzech ciężki jest wtedy gdy świadomie i dobrowolnie postępujesz wbrew swemu sumieniu lub przykazaniom, a bohater nie chciał zgrzeszyć tylko pomóc, żyć w zgodzie z przykazaniami i nauką Chrystusa.

===

Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy kto w Niego wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne.

Profil   Email 
 Cytat 
tadeusz
 czerwiec 11 2008 21:19   
Forum

Spokojnie - Adeen, nie po to uciekalem od socjalizmu aby do niego wracac a czy atakuje Kosciol katolicki?
Jest taki rodzaj krytyki zyczliwej ktora nie negujac plusow stara sie ciemne strony wytykac . Jestem raczej katolikiem na "pol gwizdka" : jest Bog i sa wartosci ktore niesie ze soba idea wiary , jest tez kosciol raczej wiecej cieni niz blaskow posiadajacy. Jest tez kosciol w Polsce - jego oblicze widze za kazda wizyta w kraju , oblicze zmieniajace sie.W ciagu tych 20 -tu lat , z potegi duchowej nie zostalo nic , rodzi sie potega finansowa i polityczna . Potega ktora moga zlamac wybory albo krach na gieldzie. Mam tez kontakt z mlodzieza akademicka studiujaca w kraju gdzie mieszkam. Znam wiec czesciowo stosunek tych ludzi do wiary i kosciola.Negatywny w przerazajacej wiekszosci. Widze tez przepasc pomiedzy slowem a czynem . Nie pisze tu aby obrazac uczucia religijne kogokolwiek.Moze czasem rozpedze sie gniewem kiedy umiera czlowiek bez ksiedza a za oknem slychac dzwony pobliskiego kosciola
Coz wtedy klawiatura pozwala wyladowac stress, jakos lzej kiedy sie wykrzyczy zal ( biedna klawiatura)
To opowiadanie poczatkujace ten watek slyszalem od znajomego lekarza. Zastanawialismy sie wtedy czy ten grzech ciezki jest w takiej samej kategorii traktowany przez Boga i kosciol . To tyle..........

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 czerwiec 11 2008 22:13   
Forum Moderator
Moderator

Zastanawialismy sie wtedy czy ten grzech ciezki jest w takiej samej kategorii traktowany przez Boga i kosciol

Odpowiem ci tak jak jeden palatyn : nie. Człowiek jest ograniczony zarówno w poznaniu jak i w ocenie.
W swoim opowiadaniu bardzo skrzywdziłeś spowiednika. Założyłeś, ze skoro potępił absencję na mszy, to potępił jej przyczyny. I tu jest własnie ograniczenie poznania i oceny : ja zakładam, ze nie znał okolicznosci (nie zostały mu przedstawione) i źle ocenił sytuację.
To, ze opowiedział tą historyjkę tobie lekarz, nie oznacza nawet tego, ze jest prawdziwa.
Przedstawiono ci fałszywa alternatywę : albo dobro albo nauki KRK. A ja ci mówię (tez mam wykształcenie wyzsze, a żona jest lekarzem i się pod tym podpisuje): i dobro i nauki KRK.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Krzysztof
 czerwiec 12 2008 14:29   
Forum

Kto nie z nami w pelni, ten przeciwko nam?

Prawda jest taka, że jest się albo z, albo przeciwko. Nie ma opcji trochę tu, trochę tam.

Poza tym co jest zlego w tym, co Petroniusz mowi?

>>>przezorny ksiadz (czytaj:cala instytucja koscielna) w obawie o moja dusze (czytaj: w obawie o 5 zl stracone na tacy) grozi mi ogniami piekielnymi i zatrata duszy grzechem ciezkim nazywajac moj bezecny uczynek ....

Co jest w tym złego? To jest kłamstwo!

Jestem raczej katolikiem na "pol gwizdka" : jest Bog i sa wartosci ktore niesie ze soba idea wiary , jest tez kosciol raczej wiecej cieni niz blaskow posiadajacy

Błędem jest oddzielanie Kościoła od Boga. Jezus założył Kościół i Jezus jest jego głową.
Póki co żadnego cienia nie pokazałeś.

Z tego co napisałeś wnioskuję, że w ogóle nie znasz Kościoła, albo znasz go z telewizji. Może o innych kościołach piszemy?

Napiszę jeszcze raz to, co już kilka razy zostało napisane. Przy spowiedzi podaje się powód nieobecności na mszy świętej w niedziele.

Jest taki rodzaj krytyki zyczliwej ktora nie negujac plusow stara sie ciemne strony wytykac .

Skojarzyło mi się z prof. Senyszyn, która nazwała siebie przyjaciółką Kościoła :]

===

Jestem katolikiem!

Cytat 
Robert
 czerwiec 12 2008 14:39   
Forum

Quote by Adeen:Jezus założył Kościół i Jezus jest jego głową.

Dobrze,ze to wyjasniles. Sam Bog zalozyl religie chrzescijanska...
W sumie ja tez mysle, ze to Jezus jest jej zalozycielem.

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
eviva
 czerwiec 12 2008 17:12   
Forum

matejanka

Wybacz księdzu,bo nie wie co czyni!
To świadomie,czy nieświadomie oszukuje wiernych?

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
tadeusz
 czerwiec 13 2008 02:10   
Forum

Quote by Adeen:
Kto nie z nami w pelni, ten przeciwko nam?

Prawda jest taka, że jest się albo z, albo przeciwko. Nie ma opcji trochę tu, trochę tam.

Poza tym co jest zlego w tym, co Petroniusz mowi?

>>>przezorny ksiadz (czytaj:cala instytucja koscielna) w obawie o moja dusze (czytaj: w obawie o 5 zl stracone na tacy) grozi mi ogniami piekielnymi i zatrata duszy grzechem ciezkim nazywajac moj bezecny uczynek ....

Co jest w tym złego? To jest kłamstwo!

Jestem raczej katolikiem na "pol gwizdka" : jest Bog i sa wartosci ktore niesie ze soba idea wiary , jest tez kosciol raczej wiecej cieni niz blaskow posiadajacy

Błędem jest oddzielanie Kościoła od Boga. Jezus założył Kościół i Jezus jest jego głową.
Póki co żadnego cienia nie pokazałeś.

Z tego co napisałeś wnioskuję, że w ogóle nie znasz Kościoła, albo znasz go z telewizji. Może o innych kościołach piszemy?

Napiszę jeszcze raz to, co już kilka razy zostało napisane. Przy spowiedzi podaje się powód nieobecności na mszy świętej w niedziele.

Jest taki rodzaj krytyki zyczliwej ktora nie negujac plusow stara sie ciemne strony wytykac .

Skojarzyło mi się z prof. Senyszyn, która nazwała siebie przyjaciółką Kościoła :]

Adeen - to o czym piszesz to niestety tylko pobozne zyczenia .Skoro nie ma opcji - troche tu , troche tam to zapytam wprost: ilu katolikow powinno sie natychmiast usunac z szeregow kosciola? albo prosciej - wprowadzcie system zachodni opodatkowania wierzacych, z ktorych to podatkow zyje kosciol... taki system sprawdza sile autentyczna wiary . Skoro niema takiej opcji coz robia katolicy w niedziele w sklepach? A moze widziales co robia katolicy za kierownica samochodow? Bardzo latwo przychodzi ci swietosc i malowanie swiata na czern i biel.Dlatego zadaje pytania na Twoj styl - czarno,bialy
Kto powiedzial Ci ze bledem jest oddzielanie kosciola od Boga ? Skad masz ta czarnobiala pewnosc ze kosciol pozostal wierny Bogu ?
Nie zabraniajac wiernym w niedziele robic zakupow, lamie przykazanie z Dekalogu - czy to nie jest cien , ktorego sie domagasz? Wymieniac dalej?
Przepych i arogancja kaplanow, koscioly kapiace od zlota i zebracy pod ich drzwiami,........zreszta wiesz co? szkoda mi klawiatury i wysilku wlozonego w pisanie
Dla mnie Bog to ktos ogromnie intymny ale i do konca nigdy nie odkryty , jak wiatr - czujesz Go ale nie widzisz , dla Ciebie ..........nie , nie pozwole sobie ........bo i po co? Ty i tak wiesz lepiej ......

===

Profil   Email 
 Cytat 
tadeusz
 czerwiec 13 2008 03:48   
Forum

Na pozegnanie
Jestem raczej zeglazem internetowym niz stalym osadnikiem.Zawitalem w Wasze progi szukajac kontaktu z kaplanem , niestety- owieczki bez pasterza same wyskubuja ze scian strawe duchowa To dobrze ze istnieja takie strony gdzie mozna na swiat popatrzec przez pryzmat wiary ... tak aktywnych stron katolickich jak Polskie raczej z przyslowiowa swieca trzeba szukac. Milo bylo Was przeciez poznac , posprzeczac sie , powymadrzac nad zagadnieniem gdzie madrych niema. Czas mi jednak w droge - ciekawosc przeogromna i czas co goni nie pozwalaja siedziec w jednym miejscu. Jestem juz starszym czlowiekiem a ocean internetu ciagnie w nowa podroz, ciagnie do nowych znajomych. Jesli przez nieuwage , albo w ogniu dyskusji kogos urazilem - coz ....przeprosic wypada , a jesli ktos przez sekunde z mojego powodu zastanowil sie nad wlasnym "ja" to chodzby dlatego warto bylo zaprzyjaznic sie z WAMI . Sporo Waszych opinii tez przeciez nie przelecialo obok , niektore trafialy w miejsca puste jeszcze tak wiec bagazu raczej przybylo
A ze adres Wasz w notatniku przyjaciol i znajomych pozwolilem sobie zapisac to nie "zegnam" a raczej do "zobaczenia"
ps
pisze zawsze pod tym samym nickiem wiec jesli spotkam kogos z Was na tym Oceanie pozwole sobie przyjacielsko pomachac dlonia

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 czerwiec 13 2008 10:07   
Forum

Pomyślnych wiatrów, netowych, dzięki za pozostawienie cząstki siebie,
z Bogiem
i wracaj wzbogacony wiarą i miłością

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Reguly
 czerwiec 13 2008 14:28   
Forum

Pomyslnych wiatrow i zawin tu jeszcze czasem...

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
Krzysztof
 czerwiec 13 2008 22:56   
Forum

Skoro nie ma opcji - troche tu , troche tam to zapytam wprost: ilu katolikow powinno sie natychmiast usunac z szeregow kosciola? albo prosciej - wprowadzcie system zachodni opodatkowania wierzacych, z ktorych to podatkow zyje kosciol... taki system sprawdza sile autentyczna wiary . Skoro niema takiej opcji coz robia katolicy w niedziele w sklepach? A moze widziales co robia katolicy za kierownica samochodow? Bardzo latwo przychodzi ci swietosc i malowanie swiata na czern i biel.Dlatego zadaje pytania na Twoj styl - czarno,bialy

Kościół składa się z ludzi grzesznych. Katolicy grzeszą i to jest normalne.
Świat duchowy to świat czarno-biały. Albo opowiadasz się pod sztandarem Boga, albo pod sztandarem diabła. Albo coś jest dobre, albo złe. (piszę tu oczywiście o świecie duchowym...)

Kto powiedzial Ci ze bledem jest oddzielanie kosciola od Boga ? Skad masz ta czarnobiala pewnosc ze kosciol pozostal wierny Bogu ?

Kto mi powiedział? Jezus, w ewangelii (i nie tylko).

szkoda mi klawiatury i wysilku wlozonego w pisanie

Rzeczywiście, to ponad Twoje siły.

dla Ciebie ..........nie , nie pozwole sobie ........bo i po co? Ty i tak wiesz lepiej ......

Dokładnie: nie pozwalaj sobie

Jak to jest, że gdy komuś brakuje argumentów ucieka się do wyrzutów "ty i tak wiesz lepiej"?

A ze adres Wasz w notatniku przyjaciol i znajomych pozwolilem sobie zapisac to nie "zegnam" a raczej do "zobaczenia"

Ja zbyt aktywny nie jestem, niezbyt często tu zawijam.
Widać, musiałem akurat zawinąć, kiedy Ty się tu pojawiłeś
Do widzenia.

===

Jestem katolikiem!

Cytat 
Reguly
 czerwiec 16 2008 09:00   
Forum

Quote by Adeen:Świat duchowy to świat czarno-biały. Albo opowiadasz się pod sztandarem Boga, albo pod sztandarem diabła. Albo coś jest dobre, albo złe. (piszę tu oczywiście o świecie duchowym...)

Rozumiem, ze caly czas poruszasz sie wylacznie w obrebie kwestii zagadnien zwiazanych z katolicyzmem?... Nadal jednak pozostaje pytanie o korelacje tak przez ciebie zarysowanego swiata duchowego z materialnym.

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,32 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty