Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Trójca Święta - czy istnieje?
 |  Wersja do druku
albert1972
 czerwiec 13 2008 21:33  (Czytany 12408 razy)  
Forum

Status: offline

Temat dręczący mnie od kiedy zacząłem poszukiwania w wierze i Piśmie. Ponoć wiara w Trójce Św. istnieje tylko w kościołach katolickim, grecko katolickim oraz prawosławnym.
Chciałbym poznać Wasze opinie ale przede wszystkim poprosić osoby obeznane w biblii o wskazanie fragmentów mówiących o tym oraz inne osoby w wskazanie "podstaw prawnych " do takiej wiary.

z góry dziękuje i pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 czerwiec 14 2008 00:37   
Forum Moderator
Moderator

Późna pora, zgaszone światło, obudziłbym jeszcze syna, a i mnie powoli oczka się zamykają. Jak tylko siądę do kompa za dnia, to obiecuję - sięgnę po Biblię.
Trójcę Świętą uznają wszyscy chrześcijanie, także protestanci. ŚJ mają z tym problem, bo sa trochę niekonsekwentni (raz tak, raz inaczej - chodzi o boskość Jezusa). Jest jeszcze trochę arian, unitarian i innego marginesu chrześcijaństwa.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
potwor
 czerwiec 14 2008 00:58   
Forum

Jezus jest Bogiem, i Bóg Ojciec jest Bogiem i Duch Święty też jest Bogiem — jednym i tym samym. Czym zatem było zesłanie Ducha Św. w czasie chrztu Jezusa? Bóg zesłał Boga na Boga. A śmierć na krzyżu? Bóg kazał umierać Bogu, aby udobruchać Boga?

===

Dzięki Bogu jestem ateistą...

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 czerwiec 14 2008 01:13   
Forum Moderator
Moderator

777, pytanie nie było skierowane do ciebie. Ze swoimi uwagami załóż, proszę bardzo, osobny wątek.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
potwor
 czerwiec 14 2008 01:32   
Forum

"i_F", ok. jak sobie życzysz.

===

Dzięki Bogu jestem ateistą...

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 czerwiec 14 2008 08:00   
Forum

Quote by albert1972: Temat dręczący mnie od kiedy zacząłem poszukiwania w wierze i Piśmie. Ponoć wiara w Trójce Św. istnieje tylko w kościołach katolickim, grecko katolickim oraz prawosławnym.
Chciałbym poznać Wasze opinie ale przede wszystkim poprosić osoby obeznane w biblii o wskazanie fragmentów mówiących o tym oraz inne osoby w wskazanie "podstaw prawnych " do takiej wiary.

z góry dziękuje i pozdrawiam

Albercie 1972!
Tę dyskusję prowadziliśy na wątku Trzeci Testament.
Padło wiele argumentów!
Lecz przyzwyczajenie i siła jaką daje poczucie przynależności do grupy, stają się drugą naturą człowieka!
Jeżeli odpowiednio długo naucza się ludzi jakiegoś twierdzenia podpierając je autorytetem władzy, to po pewnym czasie "nikt" nie odważy się powiedzieć że "król jest nagi"
Pozdrawiam

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Cytat 
Alfred Palla
 czerwiec 14 2008 09:24   
Forum

Przystępne kilkunastostronicowe opracowanie na ten temat jest w Apendyksie książki pt. "Całun Turynski" (wwww.betezda). Znajdziesz tam teksty Pisma Świętego, które rzucają światło w tej sprawie, a także polemikę z argumentami antytrynitarnymi, z którymi prędzej czy później się zetkniesz, badając ten temat. Samo przytoczenie wspomnianych tekstów zajęłoby sporo miejsca, dlatego obawiam się, że w kilku zdaniach nikt Ci rzetelnie tego tematu nie przedstawi.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 czerwiec 14 2008 19:04   
Forum

Temat omawiany wielokrotnie wiec niech moderator (jeśli jakiś jeszcze jest na tym forum ) połączy go z tym "Dlaczego Bóg jest w trzech postaciach"here
Jeśli tam nie znajdziesz odpowiedzi to najpierw sie do nich ustosunkuj w tamtym wątku , bo nie ma sensu tworzyć drugiego
Proponuje połączyć z tamtym

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Joanna Gacka
 lipiec 20 2008 13:50   
Forum Admin
Admin

Quote by apalla: Przystępne kilkunastostronicowe opracowanie na ten temat jest w Apendyksie książki pt. "Całun Turynski" (wwww.betezda). Znajdziesz tam teksty Pisma Świętego, które rzucają światło w tej sprawie, a także polemikę z argumentami antytrynitarnymi, z którymi prędzej czy później się zetkniesz, badając ten temat. Samo przytoczenie wspomnianych tekstów zajęłoby sporo miejsca, dlatego obawiam się, że w kilku zdaniach nikt Ci rzetelnie tego tematu nie przedstawi.

To jest testowy post

===

Cytat 
Bartosz
 lipiec 20 2008 15:24   
Forum

Późna pora, zgaszone światło, obudziłbym jeszcze syna, a i mnie powoli oczka się zamykają. Jak tylko siądę do kompa za dnia, to obiecuję - sięgnę po Biblię.
Trójcę Świętą uznają wszyscy chrześcijanie, także protestanci. ŚJ mają z tym problem, bo sa trochę niekonsekwentni (raz tak, raz inaczej - chodzi o boskość Jezusa). Jest jeszcze trochę arian, unitarian i innego marginesu chrześcijaństwa.

Teraz może są marginesem. Ale przed soborem nicejskim, wcale marginesem nie było. Było wiele nurtów i poglądów chrześcijaństwa. A po soborze jeden z nurtów stał się religią państwową. Wtedy wszystkie inne poglądy na chrześcijaństwo uznawano za herezje więc i takich prześladowano i mordowano. Wszystkich rzymian nauczone w tym wybranym poglądzie i tak stali cała reszta stała się marginesem. Bo albo nie mieli sił przebicia z tym poglądem jaki był państwowy bo musieli sie ukrywać, albo zostali wymordowani niestety. Tylko sam Bóg wie, ile wtedy kościół zniszczył Ewangelii które uznano za apokryfy.

Można być chrześcijaninem i Trójcy nie uznawać, ale wtedy przestaje się być katolikiem.

A teraz czy Trójca istnieje?

Jak dla mnie i nie będę nikogo przekonywał na siłę, Trójca nie istnieje. Bóg jest TYLKO jeden, a nie w żadnych trzech osobach.

Znaczenie słów jak np. Syn Boży, źle odczytano. Synem Bożym może być Jezus, mogę być ja, może być każdy inny człowiek. Każdy człowiek pochodzi od Boga, więc jest Synem Bożym.

Następna sprawa to ukrzyżowanie Jezusa. Słowa "Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił". Jednoznacznie mówią, że Jezus Bogiem nie jest. A na pewno nie jest tym co Trójca mówi, jednym. Sam do siebie Bóg tak mówi? Więc albo uznać, że to politeizm, albo Jezus był prorokiem, wysłannikiem Boga.

Następnie Ewangelia Marka 10;17-18
"A gdy się wybierał w drogę, przybiegł ktoś , upadł przed nim na kolana i zapytał go: Nauczycielu dobry! Co mam czynić, aby odziedziczyć żywot wieczny? A Jezus odrzekł: CZEMU MIĘ NAZYWASZ DOBRYM? NIKT NIE JEST DOBRY, TYLKO JEDEN BÓG.
Tutaj tekst jednoznacznie mówi, że Jezus jest tylko człowiekiem, jak ja, jak każdy. Tylko, że z pewną misja do spełnienia, taka rola proroka.

Trzy Ewangelie synoptyczne jak Łukasza, Marka i Mateusza są podobne do siebie. Nie są specjalnie sprzeczne ze sobą i te Ewangelie nie mówią o boskości Jezusa. Tylko odrębna Ewangelia Jana daje te sprzeczności i głównie na niej kościół katolicki opiera dziś, że Jezus to Bóg. Ewangelia Jana albo była przerabiana i stąd tak jest, albo powinna podzielić losy apokryfów, albo jeszcze ta Ewangelia jest tą, której najmniej należy czytać dosłownie z pośród tych czterech.

Gdyby Jezusa uznać za proroka, to Judaizm, Chrześcijaństwo i Islam nie gryzły by się tak i nie byłyby specjalnie sprzeczne ze sobą te religie.

Inne jeszcze cytaty z tych trzech Ewangelii:

"I chciał go zabić, ale bał się ludu, gdyż mieli go za Proroka." Mateusz 14:5

"Rzesze zaś mówiły: To jest prorok Jezus,ten z Nazaretu Galilejskiego." Mateusz 21:11

"I usiłowali go pojmać, ale bali się ludu, gdyż miał go za Proroka" Mateusz 21:46

"Rzekł im: Co? Oni zaś mu powiedzieli mu: Z Jezusem Nazareńskim, który był mężem, Prorokiem mocarnym w czynie i w słowie przed Bogiem i wszystkim ludem" Łukasz 24:19

"Tymczasem muszę dziś i jutro, i pojutrze odbyć drogę, bo jest nie do pomyślenia, by prorok ginął poza Jerozolimą. " Łukasz 13:33

"A Jezus rzekł im: Nigdzie prorok nie jest pozbawiony czci, chyba tylko w ojczyźnie i w swoim domu." Marku 6:4

"A Jezus rzekł im: Nigdzie prorok nie jest pozbawiony czci, chyba tylko w ojczyźnie i w swoim domu." (To samo w Mateuszu 13:57, Marku 6:4, Łukaszu 4:24

W tych tekstach również widać, że Jezusa miano za proroka. Nawet sam Jezus tak nauczał rzesze ludzi których zgromadził i nauczał. I sam Jezus o sobie mówił, że jest prorokiem.

A Duch Święty? Nie jest Osobą Boską, jest jedynie przejawem działalności Bożej.

Ap 12, 10
"I usłyszałem donośny głos mówiący w niebie: «Teraz nastało zbawienie, potęga i królowanie Boga naszego
i władza Jego Pomazańca,
bo oskarżyciel braci naszych został strącony,
ten, co dniem i nocą oskarża ich przed Bogiem naszym.
"
Odnośne tego tekstu, zobaczmy co pisze w Wikipedii.

Jezus nazywa Go „Duchem-Pocieszycielem” (gr. Parakletos – Obrońca, np. w sądzie; w opozycji do Diabolos – Oskarżyciela: por. Ap 12, 10de)

Można wywnioskować, że Diabolos, czyli upadły anioł. A przeciwieństwem upadłego Anioła, jest Anioł niebiański. Może więc być to Anioł który przenosi moc bożą.

A jeśli przyjmując Aniołem który to mogę przytoczyć dary Ducha Świętego w pierwszym liscie do Koryntian:
* słowo mądrości,
* słowo poznania ,
* wiary
* prorokowania (czyli przekazywania słów od Boga),
* języków (dar mówienia obcymi językami),
* tłumaczenia języków,
* charyzmaty uzdrowień,
* czynienia cudów,
* rozpoznawania duchów.

A teraz czemu akurat o nim, przytocze jego cechy i jak sie go postrzega:
- Michał jest Władcą legionów Boga. Jak wiem zstrącił Samaela z nieba, wygrywając bitwę.
- Najwierniejszym z wiernych.
- W tradycji biblijnej i pobiblijnej, w literaturze chrześcijańskiej, żydowskiej i muzułmańskiej Michał jest zgodnie uważany za najpotężniejszego z aniołów
- W tradycji żydowskiej Michał jest wodzem chóru Cnót i Archaniołów, księciem Bożej obecności, aniolem skruchy, sprawiedliwości, miłosierdzia i uświęcenia; jest także władcą Czwartego Nieba, aniołem opiekuńczym Izraela, stróżem Jakuba, pogromcą Szatana.
- W mitologii islamu anioł ten nosi imię Mika'il. Jako wybawiciel wierzących stanowi odpowiednik Saoszjanta (zbawiciela) z Zend Awesty.
- W tradycji żydowskiej (zob. Ginzberg, The Legends of the Jews, t. 2, s. 303), "ogień, który Mojżesz widział w płonącym krzewie, miał wygląd Michała, który zstąpił z niebios jako zwiastun Szechiny' (aniołem płonącego krzewu zazwyczaj nazywa się ~ Zagzagela).
- W tekstach mistycznych i okultystycznych Michał często jest utożsamiany z Duchem Swiętym,
- W greckiej Apokalipsie Barucha Michał "dzierży klucze do Królestwa Niebieskiego " (w tradycji ludowej funkcję tę zazwyczaj pełni św. Piotr). [W południowosłowiańskiej wersji tego apokryfu Michał trzyma w ręku nie klucze, ale "ogromną skarbonę, głęboką jako przestworza dzielące ziemię do nieba", w którą anioł ten 'zbiera ludzkie modlitwy" (zob. Objawienie Barucha, w: Siedem niebios i ziemia, s. 41) - przyp. tłum.]
- Według najwcześniejszych tradycji islamu, Michał przebywa w siódmym niebie 'na brzegu Wielkiego Morza, otoczony niezliczonymi zastępami aniołów'; ma szmaragdowe skrzydła i "okrywają go szafranowe włosy, z których każdy ma miliony twarzy i ust, i tyleż samo języków, które w milionie dialektów błagają Allaha o zmiłowanie".
- W tradycji żydowskiej Michał jest "wicekrólem niebios", a zatem pełni funkcję, którą przed swym upadkiem sprawował Samael (zob. Regamey, YVhat Is an Angel?).
- Najczęściej jest on przedstawiany ze skrzydłami, jako wojownik Boży i pogromca Smoka, jako anioł ważący dusze w dniu Sądu
- W jednym z rękopisów qumrańskich, Regule Wojny, Michał jest nazywany "Księciem Swiatłości".
- jest aniołem, który zburzył Babilon i który zawiadomił upadłych aniołów o Potopie (por. Cohen, Talmud, s. 76; Unterman, Słownik tradycji i legend żydowskich, s.179-180).
- Michał jest pierwszym Żołnierzem Pana Boga. Mówi się, że jest bezwzględny, niszczycielski i po stokroć wierny Bogu. Nieprzekupny Michał jest absolutnym wzorem Cnót Niebieskich.
- Fra Filippo Lippi, w szkicu reprodukowanym w: Jameson, Legends of the Madonna, s. 436, przedstawił Michała na kolanach, ze świecą w dłoni, zwiastującego Maryi jej bliską śmierć (z kolei aniołem, który zwiastował Dziewicy narodziny Jezusa, był Gabriel). To samo źródło przytacza legendę o tym, jak Michał odciął ręce "pewnemu niegodziwemu arcykapłanowi żydowskiemu", usiłującemu wywrócić mary, na których leżało ciało zmarłej Maryi (wskutek interwencji św. Piotra ręce "zuchwałego Żyda" na powrót połączyły się z ciałem).

Dla przykładu podałem Michała. A teraz sobie można podpiąć to do tych cech Ducha Świętego i cóż...

No Bóg też mógł powiedzieć sam Maryi, że narodzi proroka, jednak wysłał Gabriela. Bóg często zlecał aniołom zadanie które mieli pełnić na ziemi, czasem nawet bez wiedzy ludzi.

PS. To jest tylko moje zdanie. Ja to tak rozumiem. Prosze na mnie nie najeżdżać, że głosze herezje czy coś. To jest tylko moje zdanie. Nikogo na siłę przekonywać nie bede, że mam rację. Bo nikt nie wie jaka jest racja tak naprawdę.

===

'tylko gnostyk jest naprawdę pobożny', 'prawdziwym chrześcijaninem jest gnostyk' Klemens Aleksandryjski, Stromateis

Cytat 
albert1972
 lipiec 20 2008 16:53   
Forum

Hmm właśnie w tym rzecz że jeśli jedna Ewangelia św.Jana przeczy pozostałej zawartości zarówno ST jak i NT łącznie z apokryfami (jeśli któryś wspomina o Boskości Jezusa to proszę o wskazanie), oznacza to że ta ewangelia jest mocno podejrzana. Pamiętając o sposobie działalności kościołów z czasów soboru nicejskiego wątpię by Duch św. chciał spływać na takie towarzystwo które zaraz po świętoszkowatym wyborze odpowiedniej dla siebie doktryny, morduje lub zsyła na wygnanie tych co myślą inaczej. A już na pewno nie uwierzę że mordowanie "innomyślących" wynikło z natchnienia Ducha św.

Nie chcę tu atakować krk jednak chcę uporządkować swoją wiarę bo jak na razie to robi się w niej coraz większy bałagan.

Trudno mi pogodzić fragmenty z biblii, zarówno z NT jak też ST takie jak:

"Oto Ja poślę wam proroka Eliasza przed nadejściem dnia Pańskiego, dnia wielkiego i strasznego. Oto Ja wyślę anioła mego, aby przygotował drogę przede Mną, a potem nagle przybędzie do swej świątyni Pan, którego wy oczekujecie, i Anioł Przymierza, którego pragniecie. Oto nadejdzie, mówi Pan Zastępów." (MALACHIASZA 3:3:23.1)

czy choćby wstęp do 10-ciu przykazań

"Jest jeden Bóg"...
oraz
1. Nie będziesz miał bogów códzych przede Mną...

z doktryną trójcy.

Ktoś zapyta po co dociekam?
Ano właśnie po to by mieć pewność że modląc się do Jezusa jako Boga nie grzeszę przeciw Jahwe. Może innym wystarczy zawierzenie krk jednak ja muszę mieć pewność że nie błądzę by wierzyć prawdziwie. A póki co miotają mną wątpliwości a moja wiara raczej szuka prawdy o Bogu. Jezus powiedział że że nikt nie przychodzi do Ojca jak tylko przeze mnie... Jednak nie powiedział (chyba - nie jestem biblioznawcą) - Ja jestem Bogiem - módlcie się do mnie. Wynika z tego że sam siebie nie uważał za Boga a raczej za kogoś w rodzaju Przedstawiciela ludzi przed Bogiem. Jeśli św. Jan twierdzi inaczej to albo jego pisma zostały zmanipulowane przez kogoś albo zwyczajnie nie są pismem "natchnionym" Wtedy od znakiem zapytania stają też inne jego opowieści jak apokalipsa itp.

Na koniec:
Nie chce mi się wierzyć by Bóg zesłał Swego Ducha na morderców dając im możliwość wyboru "prawdziwych pism" i odrzucenia tych co to niby nie są prawdziwe.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bartosz
 lipiec 20 2008 17:02   
Forum

Jezus powiedział że że nikt nie przychodzi do Ojca jak tylko przeze mnie...

To można rozumieć w ten sposób:

Jezus będąc prorokiem niósł dobrą nowinę ludziom. Chciał naprawić istniejącą religię, a nie stworzyć nową. Nie chciał dzielić, tylko łączyć. A Bóg go powołał do tego by to uczynił i przekazywał im wole Boga.

===

'tylko gnostyk jest naprawdę pobożny', 'prawdziwym chrześcijaninem jest gnostyk' Klemens Aleksandryjski, Stromateis

Cytat 
albert1972
 lipiec 20 2008 17:31   
Forum

Ja wierzę że był prawdziwym Synem Boga - bo o tym wspominał (niezależnie czy alegorycznie o tym wspomina pismo czy rzeczywiście). Nie upoważnia to jednak żadnych ludzi do tworzenia nowej hierarchii Boskiego Dworu. Może Jezus jest "Królem niebios" ale to Jahwe jest Cesarzem! i moim zdaniem tylko Jahwe przypada "tytuł" Boga

Gdyby Jezus uznawał się za Boga pewnie przekazał by nam jakoś tą wiedzę. A On tylko prosił nas byśmy wierzyli w Jego słowa i poszli Jego ścieżką. Dokąd? Do Boga właśnie. Bóg widząc że ludzie błądzą zesłał im przewodnika, a widząc że ludzie nie radzą sobie w bezpośrednim kontakcie z Bogiem, zesłał im kogoś (Jezusa) kto w pełni rozumie boskie plany, tajemnice i zamysły względem ludzi. Jezus to największy dar Boga dla ludzkości. To przewodnik wskazujący prostą drogę do Ojca. Myślę że cała reszta ponad to co nam przedstawił Jezus to próba podporządkowania sobie ludu rzez poszczególne instytucje. I stąd różne wersje ewangelii i księgi w niej kanoniczne oraz apokryfy.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bartosz
 lipiec 20 2008 18:20   
Forum

Drogi Albercie, masz prawo tak twierdzić i wcale tego nie neguje co twierdzisz.

Ale najbliższe mym poglądom na temat Jezusa mówi Islam. Że Gabriel ukazał się Maryi i zapowiedział jej narodzenie Mesjasza. Nie negując jej dziewictwa gdy rodziła Jezusa, ale narodził się dzięki Boskiej interwencji będąc zwykłym człowiekiem jak ja i każdy. Narodziny takie nazwać można było cudem, jakich wiele jest na świecie których wytłumaczyć naukowo się nie da. Był zwykłym człowiekiem, którego narodziny były cudem. I te słowa Syn Boży, miały moim zdaniem charakter przenośny jak mówili na niego, ze względu na jego narodziny. To moje zdanie. Pozdrawiam

===

Cytat 
eviva
 lipiec 20 2008 19:33   
Forum

Z Biblii dla mnie nie wynika,że istnieje Trójca Święta.Wg ST Bóg jest jeden,a wg NT jest nim Duch Święty,Boża energia i świadomość,z której wszystko powstało i powstaje.

Z mojej wiedzy ezoterycznej wynika,że istnieje Trójca Święta,którą stanowi Bóg Duch Święty (Bóg bezosobowy),Bóg Ojciec i Chrystus jako Bóg Syn.Wynika to z aktu stworzenia przez Boga na początku Boga Ojca jako osobę.Bóg Ojciec stworzył następną osobę Satanę,Pierwszego Żeńskiego Anioła,która została dualem (żoną wg naszego ziemskiego pojęcia)Boga Ojca i matką Chrystusa,Pierworodnego Syna Bożego.To,że Satana jest matką Chrystusa a nie Maria,jest tajemnicą KrK.W duchu jesteśmy braćmi i siostrami Chrystusa,ale nie Bogami,bo nie mamy do dyspozycji Bożej energii.

Satana się zbuntowała i nastąpił duchowy upadek aniołów.Z tego procesu upadku powstał świat materialny,grzeszna dusza z części bezgrzesznego ducha ludzkiego i na końcu ciało fizyczne.

Jezus powiedział że że nikt nie przychodzi do Ojca jak tylko przeze mnie...

Ponieważ groziła nam samozagłada,Chrystus jako duch przyszedł z Nieba i wcielił się w fizyczne ciało Jezusa.Po śmierci Jezusa każda dusza będąca w duchowych obszarach oczyszczania i każdy człowiek żyjący w tym czasie na Ziemi otrzymał część Jego własnej Bożej energii,Ducha Świętego Chrystusowego,który jest naszym Panem i Osobistym Zbawicielem.To jedynie On prowadzi nas do zbawienia i do zjednoczenia się z Ojcem.

Chrystus był,jest i zawsze pozostanie Chrystusem,Pierworodnym Synem Bożym.Określanie go jako Jezusa lub Jezusa Chrystusa jest nieprawidłowe,bo Jezus nie istniał jako osobna świadomość-osoba.W "To jest Moje Słowo...",Chrystus pisze o swoim pobycie na Ziemi w ciele Jezusa jako:"Ja,Chrystus w Jezusie..." here Chrystus jest Synem Bożym,Jezus był jednorazowym Synem Człowieczym,w którym on gościnnie przebywał.Podobnie i my jako nasz duch-dusza,przebywamy gościnnie w naszym obecnym ciele fizycznym.

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
albert1972
 lipiec 20 2008 19:42   
Forum

Sądzisz że jeśli Bóg nie oszczędził Jezusowi ludzkiego bólu to oszczędził Maryji bólów porodowych? Że rodził się inną drogą niż ja czy Ty? Przecież wtedy całe środowisko Jezusa nie mogło by uznać Jego człowieczeństwa. A co do samego aktu spłodzenia to cóż to dla Boga za problem? Żaden. Dżentelmeni nie wnikają w alkowy Dam a już na pewno nie wolno nam zaglądać do tej alkowy.

===

Profil   Email 
 Cytat 
karol_dabrowski
 lipiec 20 2008 22:33   
Forum Moderator
Moderator

Abercie drogi - jeśli poszukujesz opracowań typu biblijno-apologetyczno-historycznych polecam Ci szczerze wejść tutaj. Jest trochę czytania ale - jak dla mnie - pomaga rozwiać wiele wątpliwości.
Pozdrowionka

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 lipiec 21 2008 08:16   
Forum

Albercie mógłbym zasypać cię cytatami z Biblii i cytatami z autorytetów i mądrych artykułów, ale zrobię coś innego - ponieważ czytasz Biblię zwróć uwagę na to czy aby na pewno Jezus i JHWH to 2 rożne osoby, ale pamiętając, że Jezus był jednocześnie prawdziwym człowiekiem (niektóre jego wypowieedzi) i prawdziwym Bogiem (niektóre jego wypowiedzi), dwie natury boska i ludzka w jednym. Wiem, że to nie jest proste i trzeba duuuuuużo czasu aby Trójca się jakoś w głowie poukładała w jednego Boga.
Bo jest jeden Bóg ale mamy Jahwe, Jezusa, i Ducha Św i coś z tym Ojcowie Kościoła musieli zrobić - "zaproponowali" Trójce Św. - masz lepszy pomysł?

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Robert
 lipiec 21 2008 22:45   
Forum

Quote by Dezerter: Bo jest jeden Bóg ale mamy Jahwe, Jezusa, i Ducha Św i coś z tym Ojcowie Kościoła musieli zrobić - "zaproponowali" Trójce Św. - masz lepszy pomysł?

Ja mam lepszy. Bog, jesli istnieje, jest jeden. Duch Swiety nie istnieje, bo i po co? Jezus byl czlowiekiem z krwi i kosci i nie byl ani troche bogiem. Co w tym nielogicznego?

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 lipiec 22 2008 08:07   
Forum Moderator
Moderator

Quote by suration:
Quote by Dezerter: Bo jest jeden Bóg ale mamy Jahwe, Jezusa, i Ducha Św i coś z tym Ojcowie Kościoła musieli zrobić - "zaproponowali" Trójce Św. - masz lepszy pomysł?

Ja mam lepszy. Bog, jesli istnieje, jest jeden. Duch Swiety nie istnieje, bo i po co? Jezus byl czlowiekiem z krwi i kosci i nie byl ani troche bogiem. Co w tym nielogicznego?

Ano to, że musiałbyś uznać Jezusa za niespełna rozumu, bo sam się Bogiem określił.
A Duch Święty jest jednak jakąś manifestacją Boga.
Dlatego też jest jeden Bóg : Ojciec, Syn i Duch Święty.

===

Cytat 
Bartosz
 lipiec 22 2008 19:23   
Forum

Ano to, że musiałbyś uznać Jezusa za niespełna rozumu, bo sam się Bogiem określił.

Ewangelia Jana niczym się nie różni od apokryfów. A znacznie za to się różni od Ewangelii synoptycznych.

===

Cytat 
Robert
 lipiec 22 2008 20:39   
Forum

Quote by Rafi F:
Quote by suration:

Ja wychodze z zalozenia, ze nie wiem, czy faktycznie Jezus powiedzial, ze jest Bogiem. Co spisano wiele lat pozniej z przekazow ustnych nie jest dla mnie dowodem. Poza tym dla mnie byl czlowiekiem i mogl sie nazwac Wladca Wszechswiata, jakie to ma znaczenie. Bogiem wg mnie nie byl.

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 lipiec 22 2008 22:07   
Forum Moderator
Moderator

Quote by surationRazzoza tym dla mnie byl czlowiekiem i mogl sie nazwac Wladca Wszechswiata, jakie to ma znaczenie. Bogiem wg mnie nie byl.

Ma takie znaczenie, że albo bierzesz go na poważnie, albo nie. Skoro był megalomanem lub szaleńcem to odrzuc go całkowicie, bo ani jednego ani drugiego powaznie brac nie możesz.
Co do wiarygodności NT : jeżeli przyłożysz do niego ta sama miarę, co do innych świadectw starożytnych, to nie ma nic bardziej wiarygodnego. Ewangelie zostały spisane kilkanaście lat po ukrzyżowaniu, gdy cały ten przekaz był już znany w basenie wśródziemnomorskim. Listy Pawła są najwcześniejsze i też mówią o boskości Jezusa. Co do wartości przekazu ustnego wśród żydów..to sam zbadaj, nie uwierzysz mi na słowo.

===

Cytat 
kasandra_K80
 lipiec 23 2008 10:21   
Forum

BLyy

Jak dla mnie i nie będę nikogo przekonywał na siłę, Trójca nie istnieje. Bóg jest TYLKO jeden, a nie w żadnych trzech osobach.

Gdyby Jezusa uznać za proroka, to Judaizm, Chrześcijaństwo i Islam nie gryzły by się tak i nie byłyby specjalnie sprzeczne ze sobą te religie.

A Duch Święty? Nie jest Osobą Boską, jest jedynie przejawem działalności Bożej.

Ale najbliższe mym poglądom na temat Jezusa mówi Islam. Że Gabriel ukazał się Maryi i zapowiedział jej narodzenie Mesjasza.

albert1972
Podaje sprzeczności:

"Jest jeden Bóg"...
oraz
1. Nie będziesz miał bogów códzych przede Mną...
z doktryną trójcy.

Nie chce mi się wierzyć by Bóg zesłał Swego Ducha na morderców dając im możliwość wyboru "prawdziwych pism" i odrzucenia tych co to niby nie są prawdziwe.

Gdyby Jezus uznawał się za Boga pewnie przekazał by nam jakoś tą wiedzę. A On tylko prosił nas byśmy wierzyli w Jego słowa i poszli Jego ścieżką. Dokąd? Do Boga właśnie. Bóg widząc że ludzie błądzą zesłał im przewodnika, a widząc że ludzie nie radzą sobie w bezpośrednim kontakcie z Bogiem, zesłał im kogoś (Jezusa) kto w pełni rozumie boskie plany, tajemnice i zamysły względem ludzi. Jezus to największy dar Boga dla ludzkości. To przewodnik wskazujący prostą drogę do Ojca.

Czyli wielu z nas ma wątpliwości jak wszystko rozumieć.
Czyli prawdą też może być, że Bóg przemówił do człowieka w 3 czasach:
w czasie ST jako Ojciec - Jahwe, w epoce NT jako Mesjasz, a w obecnej epoce przez natchnienia Ducha Św.
Czyli cały czas działa Jeden i ten sam Bóg, ale w różnych Epokach inaczej manifestuje swoją obecność i przemawia.
To starała się nam przekazać Matejanka pokazując na TT.

Też nie wiem gdzie jest Prawda, ale jakoś logicznie brzmią te wątpliwości.

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 lipiec 23 2008 12:12   
Forum Moderator
Moderator

Po pierwsze : Duch Święty działał już przed narodzinami Jezusa, więc twoja etapowa wyliczanka Kasandro jest błędna u zarania narodzin Jezusa.
Po drugie : Jezus nie raz został o mało co ukamieniowany podając się za Boga. Albert po prostu nie chce tego czytać lub ma sklejone kartki w NT.
Po trzecie : Ojciec, Jezus i Duch Święty to manifestacja tego samego Boga. Nadal Chrześcijanie wyznają JEDNEGO Boga.

Kasandro
Nie ma tu sprzeczności. Nie ma też żadnych sprzeczności pomiędzy NT, a ST włącznie z przepowiedniami przyjścia Chrystusa - wszystkie spełnione w Jezusie.
Sa za to sprzeczności pomiędzy ST, NT, a tzw. TT. Ale o tym jest osobny wątek.

===

Cytat 
albert1972
 lipiec 23 2008 21:35   
Forum

Quote by Rafi F: Albert po prostu nie chce tego czytać lub ma sklejone kartki w NT.
Po trzecie : Ojciec, Jezus i Duch Święty to manifestacja tego samego Boga. Nadal Chrześcijanie wyznają JEDNEGO Boga.

.

Albertowi nic się nie posklejało. A jeśli nawet wynika to z braków Alberta w wiedzy o NT. A jeśli tak jest to jako dobry chrześcijanin wskaż Albertowi "posklejane strony" miast licytować się co do rodzaju i jakości kleju który je skleił.

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 lipiec 23 2008 21:50   
Forum Moderator
Moderator

Namawiam ciebie, abys sam poczytał Ewangelie. Szczególna uwagę zwróć na chwile, gdy po słowach Jezusa sięgali po kamienie i na przesłuchanie Jezusa przed ukrzyżowaniem.
A potem zadawaj pytania - głupich pytań nie ma.
Jeżeli nie masz NT to mogę przesłac ci gedeonitkę.
W necie znajdziesz choćby na www.biblia.net.pl.

Jeżeli chcesz iść na skróty (też wiele razy sobie drogę skracałem), to polecam książkę "Więcej niż cieśla" autorstwa McDowell'a dostępną w necie zarówno w formie pdf do ściągnięcia jak i w HTML.

===

Cytat 
Matija
 lipiec 24 2008 23:13   
Forum

Nie przytoczę fragmentów Pisma. To już moi bracia i siostry zrobili.
Ale chciałbym się podzielić pewnym doświadczeniem.
Zgłębiając moją wiedzę, przyznałem rację takiemu poglądowi, że jeśli Bóg jest Miłością, to nie może być sam. Bo miłość to relacja, oddanie się drugiej osobie.
Ojciec oddaje się Synowi, i ten akt miłości jest w Bogu osobą - trzecią, czyli Duchem świętym. Takie coś zachodzi tylko w Bogu..On taki jest po prostu...nie wytłumaczy się tego żadnym prawem czy zasadą..bo ponad Miłość Boga już nie ma nic..to nie Pan działa według zasad...ale zasady są tworzone przez Niego.
To tyle na część rozumną.

Podczas jednej modlitwy rok temu, dostałem od Pana taki obraz, doswiadczenie którego treścią była właśnie Trójca świeta.
Jeśli miałbym napisac czego doświadczylem ,to nie byłoby to nic, co by wykraczało poza naukę Kościoła, ale jednocześnie to było takie osobiste spotkanie i poznanie Go: Bóg jest jeden w Trzech Osobach. Jest jednością, ale jest w Nim życie Trzech Osób. Jest miłością, która płonie jednym ogniem trzech pochodni. Ogień, którego nie można rozdzielić.
Jednocześnie widziałem tęsknotę Syna i Ojca, kiedy Jezus był w swiecie ziemskim. Widziałem, jak słowa "oto idę" padają przed wcieleniem, z ust Ojca i Syna i Ducha jednocześnie. Widziałem pokorę Boga, Jego szaloną miłość, WIELKA MIłOSC, która była jakby jasnoscią otaczającą Trójcę, i nic nie było takiego w Panu, aby w tej jasności nie było zanurzone.

Dla tych, którzy nie dopuszczają możliwości, aby Bóg był w tzrech Osobach, to świadectwo moze nic nie da.
A dla tych , którzy przyjmują, może być takie dalekie, skoro tego nie doswiadczyli sami.
Co On z tym zrobi, to już Jego sprawa
Ja czulem, ze powinienem sie tym podzielić. Tym, że od tamtego momentu rok temu...nie potzrebuję cytatów, dowodów, bo ja jestem PEWNY, ja WIDZIALEM, ze On jest Jeden w Trzech. I ze On właśnie taki jest niesamowicie piekny
Skoro mi dał tę łaskę, to może ją dać KAżDEMU. Proście , a otrzymacie. Ja już nie mam pragnienia dochodzenia jak to jest z Trójcą Swietą. Ale za to rozpalił we mnie neisamowite pragnienie poznawania Go w tym Jego życiu, pragnienie uczestniczenia w tej miłości Trójcy.
Chwała Panu!!!

===

Albo Jezus, albo śmierć... Jezus! :D

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 lipiec 24 2008 23:43   
Forum

Quote by Matija: Jeśli miałbym napisac czego doświadczylem ,to nie byłoby to nic, co by wykraczało poza naukę Kościoła...

Tu musisz byc ostrozny. Bo jesli bys cokolwiek doswiadczyl, co wykracza poza nauke Kosciola, to zostalbys postrzegany jako szalbierz, oszust, szaleniec.

Quote by Matija:Ja czulem, ze powinienem sie tym podzielić. Tym, że od tamtego momentu rok temu...nie potzrebuję cytatów, dowodów, bo ja jestem PEWNY, ja WIDZIALEM, ze On jest Jeden w Trzech. I ze On właśnie taki jest niesamowicie piekny
Skoro mi dał tę łaskę, to może ją dać KAżDEMU. Proście , a otrzymacie. Ja już nie mam pragnienia dochodzenia jak to jest z Trójcą Swietą.

Tak, wiele osob chcialoby tego tez doswiadczyc. Ja nie chce miec takich wizji. Moze nie wiesz, ale ludzie bardzo gleboko wierzacy, doswiadczaja wizji i roznych tego typu zjawisk nie dlatego, ze sam Bog im je wyswietla, tylko dlatego ze mozg czlowieka ma takie zdumiewajace wlasciwosci. W Indiach ludzie doznaja wizji bogini Kali, w amazonskiej dzungli tubylcy widza swoich bogow, a przeciez ci bogowie nie istnieja... Ostroznie z wiara w takie rzeczy...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bartosz
 lipiec 25 2008 00:33   
Forum

"J 1.1 w greckim tekście słowo theos jest bez zaimka osobowego dlatego nie może być tłumaczone jak to robią chrześcijanie: "Bogiem", bardziej prawidłowe byłoby boskie, niewielka różnica a zmienia wszystko."

Czy jest to prawda?

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,87 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty