Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Ekumenizm w Polsce Nowy wątek Odpowiedz
 Czy Kościół Katolicki jest ekumeniczny tylko deklaratywnie?
 |  Wersja do druku
Thomas Z
 czerwiec 14 2008 12:09  (Czytany 4020 razy)  
Forum

Status: offline

ARTYKUL
Jak w temacie, czy Ekumenizm w Polsce jest tylko na papierze a jak przychodzi co do czego to Katolicy zamykają się na braci w Chrystusie. Czy fakt, że ktoś chodzi do szkoły prowadzonej przez Protestantów jest dobrym powodem by zakazać komuś uczestnictwa w komunii świętej i przystępowania do Katolickich sakramentów? No i co z nauczaniem papieża Polaka?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 czerwiec 14 2008 16:06   
Forum

Quote by Thomas_Z: ARTYKUL
Jak w temacie, czy Ekumenizm w Polsce jest tylko na papierze a jak przychodzi co do czego to Katolicy zamykają się na braci w Chrystusie. Czy fakt, że ktoś chodzi do szkoły prowadzonej przez Protestantów jest dobrym powodem by zakazać komuś uczestnictwa w komunii świętej i przystępowania do Katolickich sakramentów? No i co z nauczaniem papieża Polaka?

To jest zwyczajny skandal. KRK jest po prostu najbardziej zazdrosna instytucja na swiecie.

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 czerwiec 14 2008 19:17   
Forum

Dziwni księża sie zdarzają, ale wystarczy zwykła skarga do biskupa i "naprostuje " nieekumenicznego proboszcza
KRK jest ekumeniczny , ale nie jest ideałem, w nim też są różni w tym nieekumeniczni księżą - jak w każdej denominacja - czyż nie?

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Thomas Z
 czerwiec 14 2008 20:43   
Forum

Widzisz chciałbym żeby to był tylko jeden ksiądz, lecz pytanie brzmi na ile takie postawy są obecne w episkopacie Polski? Większość przywódców kościoła w Polsce popiera np. Radio Maryja gdzie praktycznie nie ma ekumenizmu. Może Kościół jest rzeczywiście podzielony na Łagiewnicki i Toruński?

===

Profil   Email 
 Cytat 
ags
 wrzesień 11 2008 14:45   
Forum

Thomasie_Z - możesz mi wytłumaczyć co to ma wspólnego z ekumenizmem? Ekumenizm zakłada zachowanie tożsamości religijnej, zaś oddanie dziecka do wychowania (także religijnego) protestantów niemal musi zakończyć się przyjęciem przez to dziecko protestantyzmu. Czyli - porzuceniem własnej tożsamości...
Co do "nauczania papieża-polaka" - kodeks prawa kanonicznego, który to kodeks Jan Paweł II opublikował przewiduje:
"Kan. 1366 - Rodzice lub ich zastępujący, którzy oddają dzieci do chrztu lub na wychowanie w religii niekatolickiej, powinni być ukarani cenzurą lub inną sprawiedliwą karą.". Proboszcz więc - ma rację.

Mylicie ekumenizm z irenizmem

===

"Kościół nie może iść z duchem czasów - z tego prostego powodu, że duch czasów donikąd nie idzie." Gilbert Keith Chesterton

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Robert
 wrzesień 11 2008 15:17   
Forum

Quote by ags:
"Kan. 1366 - Rodzice lub ich zastępujący, którzy oddają dzieci do chrztu lub na wychowanie w religii niekatolickiej, powinni być ukarani cenzurą lub inną sprawiedliwą karą

To musialo wyjsc spod nie calkiem zdrowego umyslu...

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Thomas Z
 wrzesień 11 2008 15:22   
Forum

Co to oznacza zachowanie tożsamości? Może ekumenizm to jest odizolowanie i zakaz kontaktów katolików z protestantami. Nawet jeśli jest w szkole poruszana tematyka biblijna to jest to z pewnością z korzyścią dla dzieci (niestety widzę, że wielu katolików w Polsce nie ma zbyt dobrego pojęcia o Biblii). Więc czemu Kościół Katolicki robi takie problemy, nie dopuści do sakramentów toż to prawie jak ekskomunika?! A może ekumenizm nie ma zbliżać wyznań, koncentrując się na tym co wspólne, a zjednoczyć wszystkich chrześcijan pod władzą Watykanu. Tak wtedy trochę rozumiem takie zachowanie (co nie znaczy że pochwalam). Skoro tak jest to czemu mówi się żeby szukać tego co łączy a nie tego co dzieli?

Raz w tygodniu przez pół godziny w Tomaszku są zajęcia biblijne

Czy zajęcia biblijne raz w tygodniu to taka zła rzecz, że trzeba niemalże ekskomunikować dzieci? Czy nie uważasz Ags, że to przesada?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Arek_Sz
 wrzesień 11 2008 18:24   
Forum

A co mają sakramenty do ekumenizmu. Ludzie. Nie będąc chrześcijaninem (będąc ew. protestantem) nie można przyjąć sakramentów, bo ich się nie uznaje. tam nie ma spowiedzi, komunii, bierzmowania. Tylko Jakiś chrzest się zachował. Przyjęcie Komunii będąc protestantem, czy też nie-chrześcijaninem jest równoznaczne z świętokradztwem. Nie piszcie głupot bez zastanowienia...

===

Sercem można tak samo kochać jak i nienawidzić... ФΩΣ - ΖΩΗ OAZOWICZ

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 wrzesień 11 2008 19:27   
Forum

Quote by Arek_Sz: Ludzie. Nie będąc chrześcijaninem (będąc ew. protestantem) nie można przyjąć sakramentów, bo ich się nie uznaje. tam nie ma spowiedzi, komunii, bierzmowania. Tylko Jakiś chrzest się zachował. Przyjęcie Komunii będąc protestantem, czy też nie-chrześcijaninem jest równoznaczne z świętokradztwem.

Przeciez spowiadaja sie w duchu a nie przed ksiedzem.
Komunie zdaje sie, ze tez przyjmuja. A bierzmowanie jest kompletnie niepotrzebna nikomu ceremonia. No moze kosciolowi jest potrzebne, zawsze sie wtedy na tace zbiera...
Quote by Arek_Sz:Nie piszcie głupot bez zastanowienia...

Tez czasem korzystasz z tej formy wypowiedzi...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Arek_Sz
 wrzesień 12 2008 15:50   
Forum

Może niekiedy piszę głupoty, ale z zastanowieniem i wynikają one z małego niedoczytania. ;-P

Czy Jezus powiedział kiedykolwiek, że można sie spowiadać w Duchu. Wyraźnie powiedział, że apostołowie maja władzę. Nikt inny.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 wrzesień 12 2008 18:00   
Forum

Quote by Arek_Sz: Może niekiedy piszę głupoty, ale z zastanowieniem i wynikają one z małego niedoczytania. ;-P

Czy Jezus powiedział kiedykolwiek, że można sie spowiadać w Duchu. Wyraźnie powiedział, że apostołowie maja władzę. Nikt inny.

Tak na marginesie, to apostolowie (albo ich uczniowie) powiedzieli, ze Jezus tak powiedzial...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 wrzesień 13 2008 08:08   
Forum

Jak bardzo nie zna sie Protestantow!

Ja jestem zachwycona nimi a wrecz chcialabym byc jedna z nich.
Po pierwsze u Protestantow Spowiedz stoi na 1 miejscu,ta spowiedz ma charakter wyjatkowy i towarzyszy jej zazwyczaj wyjatkowe przezycie-to sie nazywa Nowonarodzenie-bo spostrzega sie rzeczy inaczej niz jak sie je spostrzegalo przed Nowonarodzeniem.

Ta spowiedz jest czysta,wyplywajaca z ogromnej potrzeby pojednania sie i prosby o przebaczenie u samego Pana Boga,to jest sens tej Spowiedzi.
Do takiej Spowiedzi aby przystapic-to zazwyczaj poprzedza ten czas w pewnym sensie duchowe przygotowanie.

Po otrzymaniu przebaczenia czuje sie te otrzymana Laske i jej owoce ,oto one:

here.

Po takiej Spowiedzi i otrzymaniu Laski sie nie konczy-u mnie ale sie zakonczylo niestety(- otoz prosi sie wtedy o zeslanie Ducha Swietego (to jest tzw. Biezmowanie u Katolikow).U Protestantow to jest Najwazniejszym Kredo wiary-bo od tego zalezy Duch ktory prowadzi czlowieka-mowi sie ze taki czlowiek chodzi tylko droga oblana krwia Chrystusowa.
Otrzymuje sie takjakby "Pancerz" ktory pozwala czlowiekowi byc "Bądźcie roztropni jak węże, a nieskazitelni jak gołębie (Mt 10,16). ".
O tym mowi tekst z Biblii

Nazajutrz zobaczył podchodzącego ku niemu Jezusa i rzekł: "Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata". (...) Jan dał takie świadectwo: "Ujrzałem Ducha, który zstępował z nieba jak gołębica i spoczął na Nim. Ja Go przedtem nie znałem, ale Ten, który mnie posłał, abym chrzcił wodą, powiedział do mnie: "Ten, nad którym ujrzysz Ducha zstępującego i spoczywającego na Nim, jest Tym, który chrzci Duchem Świętym". Ja to ujrzałem i daję świadectwo, że On jest Synem Bożym" (J 1,29.32-34).

To znaczy ,pierwszym jest Chrzest wodny (Jan Chrzciciel chrzcil tak) a drugi Chrzest to Chrzest Duchem Swietym-tym chrzcil Pan Jezus.

Pan Jezus mowil " Ja pokoj daje wam -nie taki jaki daje wam swiat(czyli bez wojen itp.) Ja Moj Pokoj Wam Daje.

Pan Jezus czesto mowil do ludzi "Nie lekajcie sie"-w tym stanie -POKOJU-nie leka sie czlowiek-o ktorym mowi Pan Jezus.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Arek_Sz
 wrzesień 13 2008 09:37   
Forum

Córka - a ta spowiedź polega na wyznawaniu grzechów przed szafarzem?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 wrzesień 13 2008 17:16   
Forum

Quote by Arek_Sz: Córka - a ta spowiedź polega na wyznawaniu grzechów przed szafarzem?

Ta spowiedz wyplywa z pragnienia-i polega na wyznaniu ze szczerego serca tego co zalega Ci na sumieniu przed Panem Bogiem.Tu nikt Ci pomoc w tej wewnetrznej potrzebie i prawdziwosci pomoc nie moze,musisz sam i z wlasnej woli pragnienia,oraz trzeba wyznac przynaleznosc...ale to bedziesz wiedzial jak to bedzie sie stawac.
Zdaje sobie sprawe,ze nie ma taka spowiedz moze dla Ciebie wartosci.
A jednak sa ludzie,ktorzy taka Laske otrzymuja,ona jest realna-nie jest mitologia,nie jest odczuciem czy uczuciem-ale glebokim przezyciem wiary.

I Ty wiesz,czy otrzymales przebaczenie czy nie.To sie wie bo to jest niesamowite pr

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Arek_Sz
 wrzesień 13 2008 18:04   
Forum

W KK też wiem. Jeśli żałuję i ksiądz odpuści mi grzechy to dostępuję przebaczenia. Spowiedź polega na wyznaniu grzechów i przyznaniu się do nich.

Ale na temat, bo się off-top zrobił.
Czy w kościele protestanckim jest takie coś jak Komunia Święta?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 wrzesień 14 2008 09:45   
Forum

Nie , oni chyba maja Wieczerze Panska na pamiatke i spotykaja sie chyba co dwa-trzy tygodnie-ale nie wiem na sto procent bo nigdy jeszcze nie bylam z nimi.

Arek,ja nigdy nie doznalam przebaczenia spowiadajac sie u Ksiedza tzn dostawalam od Ksiedza-ale to nie bylo to samo.Tu nasuwa mi sie ciagle ten film na mysl pod tyt. "Ksiadz"-nie wiem czy ogladales i wiesz co mam na mysli.
To jest kazdemu pozostawione do decyzji,kazdy ma ten przywilej szukania, kazdy ma ten przywilej poznania-kazdy ma przywilej wolnej woli.
Jestem gleboko przekonana, ze wielu muslimow bedzie zbawionych tak jak i innych ludzi innych wyznan-co by nam sie nie snilo.Nikt nie ma na ziemi patentu na zbawienie oprucz Pana Boga -ale Ty mozesz wierzyc w cos innego w cos czym juz nasiakles.Masz jedynie ten przywilej w zyciu cos innego uslyszec-wybor jest i bedzie Tobie pozostawiony-bo wybor zawsze musi byc zgodny z sumieniem-a sumienie do wyboru musi byc czyste.
To Ty sam stajesz pozniej w obliczu tego jak zyles, po smierci nie ma prawnikow ktorzy dadza Ci alibii ze Ty juz otrzymales przebaczenie od ksiedza.Drogi Arku w obliczu smierci czlowiek jest bardzo samotny.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Arek_Sz
 wrzesień 14 2008 14:02   
Forum

corka - ja w pełni szanuję wybór każdego człowieka, aczkolwiek zawsze mi szkoda tych, którzy według mnie są na złej drodze.
Mówisz, że nigdy nie odczułeś przebaczenia. Spowiedź nie polega na tym, że ty masz cuć jakieś wstrząsy, czy nie wiadomo co. Otrzymujesz odpuszczenie grzechów i tyle. Oczywiście zdarzają się w życiu szczególne spowiedzi, ale nie trzeba po nie pędzić do protestantów, bo sam trzy razy w życiu taką przeżyłem...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Wieslaw1gr
 wrzesień 14 2008 16:10   
Forum

I znowu odbiegamy od tematu. Czy kościół katolicki jest ekumeniczny? Ekumenizm nie polega na mieszaniu poglądów, czy spieraniu się o to, kto ma rację. Ekumenizm, to tolerowanie swojej i innych odrębności. A co do nauki u protestantów... Spróbuję to przedstawić na przykładzie.
Na pewnej imprezie śpiewa kilka chórów, każdy z nich inaczej. To nie znaczy, że któryś z nich śpiewa źle... Po prostu inaczej, ale też pięknie na swój sposób. Chodzi tylko o to, aby jeden uznał inność drugiego.
Jeśli natomiast chodzi o pobieranie nauki. Jeśli ktoś chce śpiewać w moim chórze, nie może ćwiczyć z innymi. Nie dlatego, że ja nie uznaję ich techniki nauki, czy uważam, że ja to robię lepiej... Po prostu, ćwicząc z innymi, prędzej czy później zacznie fałszować, bo my śpiewamy inaczej. Nie mówię, że lepiej, czy gorzej. PO PROSTU INACZEJ. Jeśli chcesz śpiewać z nami, musisz z nami ćwiczyć. Jeśli ćwiczysz z innymi, to z nimi śpiewaj.
Nie ma tu żadnej wrogości, czy braku ekumenizmu. Jest rozsądek w myśleniu i konsekwencja postępowania.

===

Nawet diabeł wierzy, że Bóg istnie. Czy więc wystarczy to do zbawienia?!

Profil   Email 
 Cytat 
Arek_Sz
 wrzesień 14 2008 16:59   
Forum

wieslaw - ciekawe porównanie, aczkolwiek nie wiem, czy do końca prawdziwe.
W tym całym off-topie chciałem powiedzieć w końcu, że przyjmowanie sakramentów świętych nie może być częścią ekumenizmu. To tak jakby Kościół zgadzał się na świętokradztwo...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,35 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty