Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Problem nastolatka
 |  Wersja do druku
charlie15
 czerwiec 18 2008 20:53  (Czytany 6444 razy)  
Forum

Status: offline

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów.Dopadł mnie dzisiaj wielki problem.Może wydaję sie to dla was śmieszne ale mam ochotę na zażycie tabaki i nie wiem czy to nie grzech.Bardzo chciałbym żyć z godnie nauką Kościoła.Nie mam problemu z innymi nałogami.Co o tym sądzicie.Czy dla 16 latka tabaka o rzecz zła ?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 czerwiec 18 2008 21:14   
Forum

komu uległeś że masz ochotę, przyznaj sie bez bicia

===

"Jestem Twym najlichszym sługą, nędznym robakiem, daleko nędzniejszym i godnym pogardy, niż to pojmuję i umiem wyrazic"

Profil   Email 
 Cytat 
charlie15
 czerwiec 18 2008 21:19   
Forum

Szczerze powiem że dosyć dużo osób z mojej klasy pali papierosy.Tabaka jest podobno mało szkodliwa i ładnie pachnie.Zażywana w małych ilościach orzeźwia i nie uzależnia.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 czerwiec 18 2008 22:04   
Forum

będziemy bić A tak na serio, po co Tobie to? Tak z własnego doświadczenia powiem że wszelkie używki zakuwają człowieka w kajdany prędzej czy później.

===

"Jestem Twym najlichszym sługą, nędznym robakiem, daleko nędzniejszym i godnym pogardy, niż to pojmuję i umiem wyrazic"

Profil   Email 
 Cytat 
potwor
 czerwiec 18 2008 23:49   
Forum

kruku, prędzej czy później, każdy musi wypróbować życia w nałogu, każdy musi mieć jakiś nałóg. takie życie, i każdy ma jakiś nałóg.

ty masz nałóg religijny

===

Dzięki Bogu jestem ateistą...

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 czerwiec 19 2008 09:27   
Forum Moderator
Moderator

Quote by charlie15: Witam serdecznie wszystkich forumowiczów.Dopadł mnie dzisiaj wielki problem.Może wydaję sie to dla was śmieszne ale mam ochotę na zażycie tabaki i nie wiem czy to nie grzech.Bardzo chciałbym żyć z godnie nauką Kościoła.Nie mam problemu z innymi nałogami.Co o tym sądzicie.Czy dla 16 latka tabaka o rzecz zła ?

Za Wikipedią:
"
* Kichanie
* Orzeźwienie
* Poszerzenie śluzówki – chwilowe (od 5 do 30 minut) lekarstwo na katar.
* Podwyższenie ciśnienia

Objawy przedawkowania

* Łzawienie
* Zwężenie śluzówki nosa – efekt podobny do kataru – niemożność oddychania przez nos
* Częste i intensywne kichanie
* Zawroty głowy
* Nudności
* Wymioty

Kwestie zdrowotne[1]

* Zażywanie nadmiernych ilości może powodować choroby śluzówki nosa.
* Działa uzależniająco ze względu na zawartą w tytoniu nikotynę.
* Zawiera substancje rakotwórcze: nitrozoaminy[2], wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne i radioaktywny polon[3], jednakże do tej pory nie znaleziono pewnych dowodów na zwiększenie ryzyka zachorowania na choroby nowotorowe w związku z zażywaniem tabaki.
"

Zwróć uwagę na kwestie zdrowotne :
choroby śluzówki nosa,
uzaleznienie od nikotyny,
rakotwórcze.
Zapomnieli wspomnieć o takim działaniu nikotyny jak wpływ na kruchość i elastyczność naczyń, czy wpływ na erekcję (na tym będzie ci niebawem bardzo zależało - przy zażywaniu nikotyny o erekcji "na zawołanie" zapomnij).

"Nikotyna, paradoksalnie, przewyższa toksycznością i mocą uzależniającą wiele nielegalnych narkotyków (niektórzy ludzie uznają ją za silniej uzależniającą od morfiny), pomimo to nie jest jednak do nich zaliczana ze względów kulturowo-tradycyjnych."
Krótko mówiąc nie jest uznana za narkotyk tylko dlatego, że nie chą narazić się wyborcom, a handel przynosi ogromne zyski (a z nich podatki).

Poprzez tabakę wchłania się wiecej nikotyny niż przez papierosy (gdzie ogromna większość ulega spaleniu), jest więc szybciej uzależniająca.

Jedyny pozytywny aspekt (ulga w katarze) proponuję zastąpić sudafetem, akatarem lub inną pseudoefedryną (skutek znacznie lepszy).
Ciśnienie jeżeli chcesz lepiej podnosić herbatą (działa dłużej, łagodniej i nie uzależnia jak kawa, choć bywają ekstremiści), meczem piłki nożnej, jazdą na rowerze czy treningiem karate.

Czy jest grzechem : działanie na szkodę własnego zdrowia lub dowolne uzależnienie jest grzechem i/lub do niego prowadzi.

Moja rada : spróbuj jeżeli chcesz, a potem odpowiedz sobie na pytanie : po co mam uzalezniać się od toksyny.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Gocek
 czerwiec 19 2008 15:18   
Forum

Rafi F
Bardzo ładnie wyjaśnione.

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 czerwiec 19 2008 19:43   
Forum

Mathias777

ty masz nałóg religijny Evil

czyli co to takiego?

===

Profil   Email 
 Cytat 
potwor
 czerwiec 19 2008 21:49   
Forum

Quote by Tanczacy_Kruk: Mathias777

ty masz nałóg religijny Evil

czyli co to takiego?

jesteś uzależniony od boga.

===

Dzięki Bogu jestem ateistą...

Profil   Email 
 Cytat 
Krzysztof
 czerwiec 19 2008 23:02   
Forum

jesteś uzależniony od boga.

To się nazywa komplement!

Czy dla 16 latka tabaka o rzecz zła ?

I tak, i nie.
Zależy od ilości, zależy od intencji.
Myśle, że dla większości 16 latków tabaka to rzecz zła.

===

Jestem katolikiem!

Cytat 
esteban-82
 lipiec 09 2008 00:51   
Forum

Quote by mathias777: kruku, prędzej czy później, każdy musi wypróbować życia w nałogu, każdy musi mieć jakiś nałóg. takie życie, i każdy ma jakiś nałóg.

ty masz nałóg religijny

mathias777- święta prawda, święta prawda niestety. O ile lepiej by było bez jakichkolwiek nałogów...
Poniżej jeszcze piszesz: jesteś uzależniony od boga. Pozwolę sobie nieco zmienić twoje słowa-
Jesteś uzależniony od imaginacji, mitu narzucającego ci kajdany. Uzależniony od fikcji kształtującej podwójną moralność.

Natomiast do tematu- nie polecam ci zażywania tabaki. Jak wiesz to nikotyna i jako taka jest szkodliwa i uzależniająca. Wspominasz (autor wątku) że w małych ilościach nie uzależnia- podobno marihuana też. Co do orzeźwienia, hmmm no faktycznie fajnie sie kicha. Niezależnie jednak od "zalet" to pamiętaj że to używka w niczym nie potrzebna dla twojej egzystencji (zwłaszcza w młodym wieku).
Co do tego czy to grzech? Przemilczę tą kwestię- gdybym odpowiedział pewnie rozpoczął bym kolejna krucjatę moderatorów przeciwko sobie...

===

"Czy nie starczy, że ogród jest piękny? Czy muszą w nim jeszcze mieszkać wróżki?" "Godzenie takiej sprzeczności, jak uprawianie nauki przez cały tydzień i c

Profil   Email 
 Cytat 
Krzysztof
 lipiec 16 2008 17:51   
Forum

rakotwórcze.

...?

Poprzez tabakę wchłania się wiecej nikotyny niż przez papierosy (gdzie ogromna większość ulega spaleniu), jest więc szybciej uzależniająca.

here
Z tabelki wynika, że "pudełko przeciętnej tabaki" zawiera 120mg, absorbcja nikotyny dla człowieka to 10% więc można powiedzieć, że zażywając jeden gram tabaki dostarczamy sobie 1,2 mg nikotyny- z tego co się orientuje to tyle, co w jednym papierosie. "jedna porcja tabaki"- jedno zażycie to zdecydowanie mniej jak jeden gram.
Nie prawdą jest, że "przez tabakę wchłania sie więcej nikotyny"!

Ciekawostka: papież Pius X zażywał tabakę.

===

Jestem katolikiem!

Cytat 
Artrosis17
 lipiec 28 2008 10:16   
Forum

Prawdą jest, że bardzo dużo osób pali papierosy. Ale czy grzeszą? Jak się wciągną w nałóg to trudno z niego wyjść. Tabaka wg. mnie nie jest grzechem, tylko jest zbędna. Sam kiedyś próbowałem. Zniechęciłem się, bo raz byłem chory, miałem zatkane zatoki i poleciał mi strumień krwi z nosa.. ja dziękuję, nie wciągam, nie palę, czy piję? W prawdzie można powiedzieć, że nie, bo jedno piwo na kilka miesięcy to nic. Jak widać można żyć bez większych nałogów

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 lipiec 28 2008 12:57   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Adeen:
rakotwórcze.

...?

Bezpośrednich dowodów nie ma, są poszlaki (zawiera substancje rakotwórcze). Temat teoretycznie otwarty, brak kompleksowych badań.
Quote by Adeen:

here
Z tabelki wynika, że "pudełko przeciętnej tabaki" zawiera 120mg, absorbcja nikotyny dla człowieka to 10% więc można powiedzieć, że zażywając jeden gram tabaki dostarczamy sobie 1,2 mg nikotyny- z tego co się orientuje to tyle, co w jednym papierosie. "jedna porcja tabaki"- jedno zażycie to zdecydowanie mniej jak jeden gram.
Nie prawdą jest, że "przez tabakę wchłania sie więcej nikotyny"!

Ciekawostka: papież Pius X zażywał tabakę.

Troszkę niejasna analiza. Nie uwzględniłeś też jednego : w papierosie większość nikotyny ulega spaleniu zanim dojdzie do jamy ustnej. Podsumowując w tabace zażywasz jednak więcej nikotyny.

Za czasów Piusa X tabake zalecano jako lekarstwo nawet na ból zęba.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Krzysztof
 sierpień 06 2008 13:05   
Forum

Troszkę niejasna analiza. Nie uwzględniłeś też jednego : w papierosie większość nikotyny ulega spaleniu zanim dojdzie do jamy ustnej. Podsumowując w tabace zażywasz jednak więcej nikotyny.

Większość, czyli ile?
Może i w pudełku 10g tabaki jest więcej nikotyny niż w paczce papierosów. Ale to nie znaczy, że zażywając tabakę zażywa się więcej nikotyny- aby zażyć więcej nikotyny niż jest w jednym papierosie trzeba by było wciągnąć na raz około jednego grama tabaki- a to jest dużo.

===

Jestem katolikiem!

Cytat 
Rafi F
 sierpień 06 2008 13:31   
Forum Moderator
Moderator

Masz rację. Porcja tabaki to mniej nikotyny niż standardowy papieros, porównywalnie z nisko nikotynowymi.
No i rzadko się 20 i więcej razy dziennie wciąga (choć różnych przypadki widziałem). Jest też zdecydowanie mniej toksyczna.
Zastrzegam, że nie zmienia to faktu iż uzależnia i wpływa niekorzystnie na organizm.

===

Cytat 
karol_dabrowski
 sierpień 08 2008 21:05   
Forum Moderator
Moderator

Tabaka szkodzi na urodę. Po zażywaniu ma się długotrwale czerwonego kichola

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 sierpień 10 2008 08:09   
Forum

Karol??

a co to jest kichol??

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 sierpień 11 2008 09:15   
Forum Moderator
Moderator

Quote by corka: Karol??

a co to jest kichol??

Nos. Określenie na taki ... kichający nos, czerwony, obrzmiały (duży) jak w czasie kataru, zwyczajowo także (albo i zazwyczaj) z powodu nadużywania alkoholu.

===

Cytat 
Maciek Janson
 sierpień 11 2008 10:34   
Forum Moderator
Moderator

Wszystko mi wolno chociaz nie wszystko jest dla mnie dobre

Powiem tak - masz ochote na zazycie Tabaki?? Nie wiem czy jest sprzedawana nieletnim, ale jezeli jest sprzedawana a ty chcesz jej sprobowac tylko to nie jest rzecz zla. Natomiast miej swiadomosc ryzyka - ja osobiscie kiedys probowalem i niepodobalo mi sie

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,59 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty