Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Kwestie moralne Nowy wątek Odpowiedz
 kiedy zaczyna się dusza?
 |  Wersja do druku
Lifespark
 lipiec 06 2008 09:48  (Czytany 4297 razy)  
Forum

Status: offline

Kiedy człowiek otrzymuje dusze? przy narodzinach? przy poczęciu? Czy jeszcze wcześniej?

===

Always learn from history to be sure you make the same mistakes again.

Profil   Email 
 Cytat 
kobieta
 lipiec 06 2008 16:52   
Forum

To umówmy się, że ateiści i zwolennicy teorii ewolucji pochodzą od małpy. Wyznawcy Boga sa stworzeni. Tak samo jest z duszą. Wierzący ją mają, niewierzący nie.

BTW: jak miło poczytać eksperta - te madrości są tak inne od "katolickiego bełkotu". Rozumiem, że autorytatywne stwierdzenia Estebana-82 poparte są jakimiś dowodami, badaniami naukowymi,latami obserwacji i logicznym wyciągnięciem z nich wniosków, nie tylko samym chceniem aby tak było.

===

Profil   Email 
 Cytat 
karol_dabrowski
 lipiec 06 2008 17:16   
Forum Moderator
Moderator

Witaj
Może analogicznie, bardziej konkretnie - kiedy zaczyna się człowiek. Chrześcijański pogląd jest jasny - człowiek zaczyna się w chwili poczęcia. Od tego momentu następuje ciągły wzrost człowieka który będzie trwał aż do śmierci. Przerwanie tego wzrostu na którymkolwiek poziomie - czy gdy człowiek liczy sobie 1 komórkę czy gdy kwadryliony nie ma znaczenia - to już przerwanie cyklu życia. Myślę że to tak po krótce. Ciekawy artykuł z punktu widzenia czysto biologicznego napisał jeden z użytkowników tego forum. Możesz go przeczytać tutaj

Zdrówka

PS estebano82 - zauważ że Twój komentarz ani nie wniósł żadnej wartości merytorycznej do dyskusji, ani nawet nie poruszył w żaden sposób jakiegokolwiek zagadnienia tylko zdołałeś wykpić katolików jacy oni nie są głupi i żałośni. Do tego typu stwierdzeń nie służy to forum dlatego został on usunięty. Poczytaj regulamin nim kontynuujesz dyskusję.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Lifespark
 lipiec 06 2008 18:58   
Forum

Kontrowersyjny wpis juz chyba zostal usuniety bo go nie widze. W kazdym razie teoria, ze dusza zaczyna sie wraz z momentem poczecia brzmi dobrze i logicznie. Dziekuje za zainteresowanie tematem.

===

Always learn from history to be sure you make the same mistakes again.

Profil   Email 
 Cytat 
Bartosz
 lipiec 06 2008 21:43   
Forum

W Biblii jest wzmianka o tym kiedy zaczyna się duszą u mężczyzny, a kiedy u kobiety.

===

'tylko gnostyk jest naprawdę pobożny', 'prawdziwym chrześcijaninem jest gnostyk' Klemens Aleksandryjski, Stromateis

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
esteban-82
 lipiec 07 2008 01:45   
Forum

Quote by kobieta:
BTW: jak miło poczytać eksperta - te madrości są tak inne od "katolickiego bełkotu". Rozumiem, że autorytatywne stwierdzenia Estebana-82 poparte są jakimiś dowodami, badaniami naukowymi,latami obserwacji i logicznym wyciągnięciem z nich wniosków, nie tylko samym chceniem aby tak było.

Co do lat badań i obserwacji odpowiedź jest nadzwyczaj prosta- trwają one 2000 lat. W ich wyniku dostrzegalny jest tylko jeden wniosek:
Całkowity brak jakichkolwiek dowodów przemawiających na rzecz istnienia czegoś takiego jak dusza. Co do natomiast samego chcenia by tak było jest to cecha ludzi religijnych. Ja nie decyduje swoim chceniem że coś jest lub nie, jedynie stwierdzam dostrzegalne gołym okiem, oczywiste fakty. Jedynie ludzie religijni potrafią twierdzić że coś jest bo tak chcą/wierzą wbrew oczywistym faktom i mimo braku jakichkolwiek dowodów na poparcie swoich przekonań. Ewentualnie starają dowodzić swoich racji stwierdzeniami typu "Bóg istnieje dlatego że Bóg powiedział że istnieje więc istnieje"

Quote by karol_dabrowskiRazzS estebano82 - zauważ że Twój komentarz ani nie wniósł żadnej wartości merytorycznej do dyskusji, ani nawet nie poruszył w żaden sposób jakiegokolwiek zagadnienia tylko zdołałeś wykpić katolików jacy oni nie są głupi i żałośni. Do tego typu stwierdzeń nie służy to forum dlatego został on usunięty. Poczytaj regulamin nim kontynuujesz dyskusję.

Przykro mi że poczułeś sie wykpiony- nie to było moim celem. Miałem jedynie na uwadze przedstawienie swojego stosunku do pewnych nonsensów nie zaś ludzi w te nonsensy wierzących- każdy może błądzić i nie dostrzegać oczywistych faktów żyjąc w przekonaniach w prawdziwość mitów. Sprowadzenie mojej wypowiedzi do absurdu miało naświetlić nonsensowność nauk kościelnych. Jeżeli wypowiedź, której konsekwencją jest dojście do wniosku o nie istnieniu duszy nie niesie wartości merytorycznej, stawia to pod wielkim znakiem zapytania twoją moderatorską obiektywność. Pragnę przypomnieć że forum to mimo że jest katolickie, nie ogranicza się tylko do pochlebców. Elementem dyskusji natomiast jest istnienie różnych stanowisk na dane zagadnienie.
Co do kwestii nieporuszenia żadnego zagadnienia- poruszyłem i to bardzo istotne (pozwól że przypomnę):
Co z masturbacją- zabijanie czy nie? Plemniki to człowiek czy tylko pół człowiek i ma pół duszy? A jeżeli nie to dlaczego to grzech i dlaczego przedstawiciele kościoła określają to jako "zabijanie życia niepoczętego"- tak na marginesie ciekawy termin "jest coś co nie jest".
Szkoda także że do przeciwstawiania się argumentom (może powiedzianym w dość przerysowany i ostry sposób) użyć potrafisz jedynie cenzury- to takie typowe dla dyktatury, oj nieładnie drogi i miłosierny chrześcijaninie. Z drugiej zaś strony to dość typowe, kościół także zwalczał rozum cenzurą i walką z wolną wypowiedzią.

===

"Czy nie starczy, że ogród jest piękny? Czy muszą w nim jeszcze mieszkać wróżki?" "Godzenie takiej sprzeczności, jak uprawianie nauki przez cały tydzień i c

Profil   Email 
 Cytat 
kobieta
 lipiec 07 2008 10:21   
Forum

Celowe niszczenie plemników - masturbacja nosi nazwę grzechu Onana.
-------------------------------------------------------
Współcześnie jak wszystko co jest niezgodne z wolą Boga, wciągnięte jest w kategorię "realizacja siebie". Powszechna akceptacja takich czynów, ma służyć zabijaniu sumień. Jeśli grzech nazwiemy innym słowem, zaakceptujemy, to człowiek zwolniony jest z walki ze zlem i sam staje się jego nośnikiem. Perfidia działania szatana polega na nazwaniu zła - dobrem. Człowiek źle się czuje czyniąc coś złego świadomie - ale jeśli ma zakodowane, że to nie jest złe, aaaaa... to co innego. Jestem ok, nic złego sie nie dzieje, mogę spać spokojnie.
A dusza powstaje w ciele w momencie powstania życia - połączenia plemnika i jajeczka.Ludzie nazwali ten moment zapłodnieniem.

Starzy górale mawiali: "Jesce cłek roboty nie skoncyl, a jus Pon Bóg duscycke rychtuje"

Nieodmiennie mnie zadziwia jak ludzie nie mający nic wspólnego z przestrzeganiem Słowa Bożego, wybierają pasujące im zalecenia z Biblii i pouczają wierzących.
A najchętniej cytują słowa Jezusa Chrystusa o nadstawianiu drugiego policzka, miłowaniu nieprzyjaciół i wybaczaniu. To się nazywa instrumentalizacja, czyli wykorzytywanie do swoich egoistycznych celów, gdyby ktoś nie wiedział! Już Judasz próbował czynić to samo.

A Chrystus powiedział:

" Nie każdy, który Mi mówi: "Panie, Panie!", wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie..."

--------------------------------------------------------
Esteban-82, wybacz ignorancję, ale z którego dokumentu wydanego przez Kościół pochodzi przytoczone przez Ciebie określenie: 'zabijanie życia niepoczętego?"

Nie wiem na podstawie jakich badań trwających 2000 lat wyciągnąłeś wniosek, że dusza nie istnieje, mógłbyś podać żródło?

Pierwszy raz słyszę, że ludzie religijni twierdzą coś przeciwko oczywistym faktom, jakie są te "oczywiste fakty"?

Co do zwalczania rozumu przez Kościół - nie wiem skąd bierzesz takie teorie - to dzięki Kościołowi rozwinęły się uczelnie, na których można wypowiadać się do woli -
Nasza cywilizacja nie istniałaby bez Kościoła Katolickiego: nikt, kto choć trochę interesuje się historią, nie może zakwestionować wkładu benedyktynów, jezuitów czy dominikanów we współczesną naukę. To głównie zakonnicy ocalili wiele dzieł klasycznych i dzięki ich wysiłkom rozwinęła się filozofia, logika, fizykia, geologia, kosmologia, astronomia, prawo międzynarodowe i nauki społeczne, w szczególności ekonomii. Muzuka, architektura, malarstwo, i z innej kategorii: charytatywność, szpitale, opieka nad sierotami, praktycznie każda dziedzina życia zawdzięcza najwięcej Kościołowi. To są fakty historyczne, te informacje można znaleźć poznając historię naszej cywilizacji i to nie z perspektywy Kościoła, ale świeccy historycy piszą to samo. Wystarczy zadać sobie trochę trudu i poznawać, poznawać, poznawać...

Poza tym, to jest forum chrześcijańskie i wchodzenie tu z obelgami wobec tych, z którymi sie nie zgadzasz jest co najmniej nie fair.

===

Profil   Email 
 Cytat 
karol_dabrowski
 lipiec 07 2008 21:07   
Forum Moderator
Moderator

esteban:
1. forum nie jest katolickie
2. nonsensowność nauk kościelnych i wiara w mity nie została w żaden sposób przez Ciebie udowodniona - to Twoje subiektywne stwierdzenia - nie dziw się że dla innych nie jest to tak oczywiste - jestes na forum chrześcijańskim
3. jw Twoja wypowiedź nie niosła treści "których konsekwencją jest odejście od nauk o duszy" więc moja moderatorska obiektywność pozostaje nienaruszona
4. masturbacja - nie na temat - uzyj wyszukiwarki forumowej, kontynuuj dyskusję we właściwym temacie
5. nie ma tu żadnej cenzury - kto jest dłużej ten wie - nie przedstawiłeś najmniejszego argumentu broniącego Twoich tez oprócz chamskiego wyzwania katolików od ciemniaków wierzącyh że "facet ma w jajach półduszyczki" - to mają byc argumenty szanowny piewco racjonalizmu ?
6. nie obchodzi mnie czy kościół używał czy nie używał cenzury jak to się ma do tematu? grasz na emocjach - nikt Ci ust nie zamyka tylko powinieneś potrafić ich uzywać - znów odsyłam do regulaminu - przeczytaj a zobaczysz i zrozumiesz że porządek musi byc gdyby usuwano posty które się nie podobają moderacji poleciałaby równiez połowa moich postów lub więcej bo wiem że nie zgadza się z poglądami innych moderatorów
zdrówka

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 lipiec 14 2008 22:27   
Forum

Quote by BLyy: W Biblii jest wzmianka o tym kiedy zaczyna się duszą u mężczyzny, a kiedy u kobiety.

A gdzie to w Biblii pisze o tym kiedy zaczyna się dusza??
Bo chyba nie chodzi ci o
ulepienie, tchnienie "i stał sie duszą żyjącą" bo "duszą żyjącą" jest użyte w sensie "istotą żywą" czyli tyle co "zaczął żyć"

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Ewa
 lipiec 14 2008 22:36   
Forum

Kiedy zaczyna sie dusza?

A nie jest to prawda: "Dusza to ta co sie rusza". Wszystko przeciez znajduje sie w ustawicznym ruchu, wszystko byloby ponadczasowe

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
esteban-82
 lipiec 15 2008 01:12   
Forum

Quote by karol_dabrowski: esteban:
2. nonsensowność nauk kościelnych i wiara w mity nie została w żaden sposób przez Ciebie udowodniona - to Twoje subiektywne stwierdzenia - nie dziw się że dla innych nie jest to tak oczywiste - jestes na forum chrześcijańskim
3. jw Twoja wypowiedź nie niosła treści "których konsekwencją jest odejście od nauk o duszy" więc moja moderatorska obiektywność pozostaje nienaruszona
4. masturbacja - nie na temat - uzyj wyszukiwarki forumowej, kontynuuj dyskusję we właściwym temacie
5. nie ma tu żadnej cenzury - kto jest dłużej ten wie - nie przedstawiłeś najmniejszego argumentu broniącego Twoich tez oprócz chamskiego wyzwania katolików od ciemniaków wierzącyh że "facet ma w jajach półduszyczki" - to mają byc argumenty szanowny piewco racjonalizmu ?
6. nie obchodzi mnie czy kościół używał czy nie używał cenzury jak to się ma do tematu? grasz na emocjach - nikt Ci ust nie zamyka tylko powinieneś potrafić ich uzywać - znów odsyłam do regulaminu - przeczytaj a zobaczysz i zrozumiesz że porządek musi byc gdyby usuwano posty które się nie podobają moderacji poleciałaby równiez połowa moich postów lub więcej bo wiem że nie zgadza się z poglądami innych moderatorów
zdrówka

1. Z całym szacunkiem, śmiem twierdzić że takie jest (patrzą po wypowiedziach), może w założeniach taki miało nie być, ale takie się stało.

2. Mam pełną świadomość na jakim forum jestem i wiem że moje stwierdzenia mogą być, dla rzeszy ludzi, trudne do przyjęcia. Co do natomiast absurdu nauk kościelnych- piszesz że nie udowodniłem ich nonsensu. Nie muszę ich udowadniać- do tego odniosę się na koniec wypowiedzi.

3. No może właśnie takie treści niosła (może dość radykalnie). A twój obiektywizm ujawnił się w usunięciu mojej wypowiedzi (a wystarczyło: moderacja, upomnienie, zwrócenie się osobiste o złagodzenie tonu itp.- czy chrześcijanie potrafią rozmawiać jedynie z pozycji góry, cenzurując? Tak wiele można załatwić normalną rozmową... czyżby tchórzostwo?). Ośmielę się powiedzieć jeszcze raz (może znowu mnie ocenzurujesz?): moje słowa niosły wiele przesłania, aż za wiele jak na wierzące umysły. Miały jedynie na celu skłonić ludzi do myślenia...

4. Szanowny panie moderatorze- to jest wybitnie na temat!!! Poruszałem sferę duszy (jak ona się ma i kiedy zaczyna istnieć, a może jest jej połowa???)- jak w temacie, nie mówiłem o problemie masturbacji jako takim.

5. Co do cenzury, domniemywam że taka gdzieś tu się przejawia (zobaczymy po publikacji tej właśnie wypowiedzi). Co do wyzwania katolików- takim stwierdzeniem obrażasz mnie. Nie wyzywam ludzi tylko dlatego że mają odmienne zdanie (także w sferze światopoglądowej). Moja wypowiedź bazowała jedynie na oczywistych wnioskach z nauk przedstawianych przez kościół- dalsze pretensje proszę kierować do tej instytucji, nie do mnie.

6. "nie obchodzi mnie czy kościół używał czy nie używał cenzury jak to się ma do tematu?"
Do tematu- nijak. To jedynie potwierdziło chrześcijański standard- urwać temat, nie dyskutować, a najlepiej sprawić by taki temat nigdy nie istniał (to propo usunięcia mojej wypowiedzi). Tak właśnie sprowadzono Kopernika z jego "Ciałami niebieskimi" do parteru. Można powiedzieć że to było dawno- niestety, standardy w kościele pozostały nadal...

Wnioskując na koniec- nie wiem jak się odniesiesz do moich słów, ale czy starczy ci odwagi by przywrócić moją pierwszą wypowiedź i poddać ją krytyce lub poparciu forumowiczów???

Z pełnym szacunkiem i pozdrowieniami dla wszystkich od ateisty
esteban

A wracając do punku 2: To na was (chrześcijanie/katolicy) spoczywa ciężar dowodzenia prawd, którymi mamicie ludzi- patrząc trzeźwo na świat oczywistym jest słuszność moich słów.

===

"Czy nie starczy, że ogród jest piękny? Czy muszą w nim jeszcze mieszkać wróżki?" "Godzenie takiej sprzeczności, jak uprawianie nauki przez cały tydzień i c

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 lipiec 15 2008 08:08   
Forum

Quote by Lifespark: Kiedy człowiek otrzymuje dusze? przy narodzinach? przy poczęciu? Czy jeszcze wcześniej?

Jako Rodzimowierca Słowiańśki i Panteista wierze, ze Bog Najwyzszy jako apsolut to wieczny, nieskonczony i nieograniczony metawszechswiat... Wszytko wiec jest w Nim zawarte, i we wszystkim w jakims stopniu przenika / zawarty jest boski pierwiastek sprawczy.

Quote by karol_dabrowski:Możesz go przeczytać tutaj

A generalnie wiecej na tym forum w kwestii duszy tutaj:
Preegzystencja duszy
Czy zwierzęta mają duszę?
Czy zwierze posiada dusze ?
Dusza, Duch - porównanie koncepcji
Czy dusza jest nieśmiertelna i co to znaczy?
Czy jest w nas obecny duch/cząstka/iskra/promień Boży?
Duch, dusza, ciało-jedność, czy trójca?
przy czym najbardziej chyba zbierzne z twoim pytaniem
Teoria ewolucji a dusza i grzech pierworodny.

Quote by esteban-82:
Quote by karol_dabrowski: esteban:

1. Z całym szacunkiem, śmiem twierdzić że takie jest (patrzą po wypowiedziach), może w założeniach taki miało nie być, ale takie się stało.
2. Mam pełną świadomość na jakim forum jestem i wiem że moje stwierdzenia mogą być, dla rzeszy ludzi, trudne do przyjęcia.

Bylo wieklokrotnie choc to raczej dominujacy tutaj chrzescjanie dowodzili, ze to forum jest chrzescjanskie... Niezaleznie wiec od panujacych opinii pozwole sobie tylko przypomniec za innym watkiem (pią 30 maj 2008 20:37:50) wypowiedz glownego Admina tego forum: "Forum jest otwarte dla wszystkich - skoro mogą wypowiadać się tu ateiści, antyteiści, muzułmanie a nawet sataniści to dlaczego nie poganie? Nie ma to nic wspólnego z ekumenizmem, a z zasadami tu obowiązującymi, które nie odmawiają głosu nikomu." i jako innowierca (w stosunku do dominujacego tu systemu) przyznac musze, ze na niniejszym forum jest to calkiem niezle egzekwowane.

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
Matija
 lipiec 15 2008 16:52   
Forum

..a ja puszczam sobielatawiec
, i możesz nie wierzyć, że on nie odlatuje bo trzymam sznurek...to, że nie widzisz, nie znaczy, że nie ma..

ps.
masturbacja nie jest grzechem, bo niszczone są plemniki.
Masturbacja u kobiet, też jest grzechem(a gdzie te plemniki? )
W takim rozumowaniu, polucja byłaby złem. Co jest nonsensem.

===

Albo Jezus, albo śmierć... Jezus! :D

Profil   Email 
 Cytat 
Obcy
 lipiec 15 2008 17:29   
Forum

Quote by kobieta:Celowe niszczenie plemników - masturbacja nosi nazwę grzechu Onana.

Gwoli ścisłości: grzechem Onana był tzw. stosunek przerywany a nie masturbacja.

===

Sztuczna inteligencja nia ma szans z naturalną głupotą

Profil   Email 
 Cytat 
kobieta
 lipiec 15 2008 23:18   
Forum

Mialam na myśli celowe niszczenie plemników, bez wdawania się w szczegóły techniczne.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Matija
 lipiec 16 2008 11:05   
Forum

Kobieto,
przeciez żaden meżczyzna nie dopuszcza sie masturbacji, aby celowo niszczyć plemniki...
Chodzi tutaj o czerpanie przyjemności. A to dopiero jest grzechem, gdyż wynaturza się akt malżenski, przeznaczenie narządów płciowych, i świadczy o dezintegracji osoby.

===

Profil   Email 
 Cytat 
kobieta
 lipiec 16 2008 13:43   
Forum

Toż to przecież oczywiste!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 lipiec 16 2008 15:15   
Forum

Jassssne... A jak robi to masochista?...

Dla poszerzenia horyznotow odnosnie poruszonego wlasnie zagadnienia polecam natomiast art, ktory zamiescilem w tym watku (pią 06 cze 2008 10:22:58). Generalnie bowiem dalsze kwestie dotyczace samej masturbacji (jak np. odnosnie tego, że skoro generalnie masturbacja jest bardzo czestym zjawiskiem w naturze, to wypadalby uscislic o jakie wynaturzenie chodzi?) proponuje przenisc wlasnie tam lub do ktoregos z ponizszych watkow:
Masturbacja u młodzieży
Masturbacja a kapłaństwo
Masturbacja a życie w czystosci ??

===

Cytat 
Matija
 lipiec 16 2008 17:05   
Forum

Wszystko co jest w naszej naturze jest:
- moralnie obojętne
- nie przeszkadza w naszym rozwoju
- jest w nas od urodzenia, chocby potencjalnie

Masturbacja zaprzecza tym rzeczom. Jest złem, wpływa na osobę negatywnie, czesto jest wynikiem zaburzeń rozwojowych lub do takich prowadzi. Ujemnie wplywa na związek. Jest oznaką niedojrzałości emocjonalnej.
Wielu ludzi żyje bez masturbacji, i w zaden sposób nie odbija się to na ich rozowju, psychice, wręcz przeciwnie.

Masturbacja w sposób drastyczny sprzeciwia się naturze, gdy dochodzi do uzależnienia. Wtedy takie dzialanie jest ani rozumne, ani dobrowolne. A wlasnie rozum i wola należą do istoty czlowieka.

===

Profil   Email 
 Cytat 
karol_dabrowski
 lipiec 16 2008 21:23   
Forum Moderator
Moderator

esteban - chyba dalej mnie nie rozumiesz ... No nic - po prostu się zachowuj a obiecuję że żaden Twój post już więcej nie poleci.
Zdrówka

Matija - przyznaj że troche nie na temat - proponuję ściśle zastosować się do sugestii regulego

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 lipiec 17 2008 08:15   
Forum

Quote by karol_dabrowski:Matija - przyznaj że troche nie na temat - proponuję ściśle zastosować się do sugestii regulego

I przeczytac jednak Matija wskazany wyzej artykul (pią 06 cze 2008 10:22:58), by na przyszlosc nie popadac w podobne, nie do konca zgodne z prawda, stereotypy...

PS. W tamtym watku z reszta pozwolilem sobie odpowiedziec ci szerzej...

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,22 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty