Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Przyszlosc kosciola?
 |  Wersja do druku
Robert
 lipiec 24 2008 22:46  (Czytany 9607 razy)  
Forum

Status: offline

Dzis bylem w pewnym kosciele w Wielkiej Brytanii. Nie odbywaja sie w nim juz msze... Sciany zostaly pokryte sztuczna masa, porobiono w niej wglebienia, wypustki, zamontowano uchwyty metalowe. Jest w tym kosciele teraz centrum wspinaczkowe. Nawet ciekawie to wyglada. W tym kraju wiele kosciolow juz zamieniono na restauracje, sklepy. Jest tez wiele ruin, ktorych sie juz nie odbudowuje. Myslicie, ze w Polsce tez tak kiedys bedzie?

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
potwor
 lipiec 25 2008 00:58   
Forum

jak zprywatyzują koscioły i zniosą konkordat to tak.
wtedy kosciół bedzie biznesem.

===

Dzięki Bogu jestem ateistą...

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 lipiec 25 2008 08:17   
Forum Moderator
Moderator

Dziś piekarnia, jutro kościół, pojutrze sklep. Tak jest np. w USA. Nieruchomość to nieruchomość.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Robert
 lipiec 25 2008 09:11   
Forum

Przyznam, ze to troche przygnebiajace, kiedy wszedlem do kosciola, a tam byl pchli targ. Natomiast ten wczorajszy kosciol z centrum wspinaczkowym wygladal znakomicie. Widac chrzescijanstwo zanika. Islam ma sie tu bardzo dobrze. Mijam mnostwo muzulmanow, usmichaja sie, ale jakos tak patrze na nich jak na ludzi z jakiegos skansenu, ludzi sprzed 1000 lat, cofnietych cywilizacyjnie bardzo. Jeden nawet w pracy spytal mnie, czy wiem, ze Jezus wroci, a jego krolestwo bedzie trwac 40 lat... Rece mi opadly...

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Marianna
 lipiec 25 2008 17:24   
Forum

Rzeczywiscie, to co sie widzi na zachodzie napelnia czlowieka niepokojem. Cos z terenu Holandii. Tutaj pozamykalo sie wiecj kosciolow niz wybudowalo meczetow, a tych przybywa. Najbardziej szokujacym bylo dla mnie ogloszenie sprzedazy domu prywatnego przebudowanego z nieduzego kosciola!!! Pomimo ceny szybko sprzedany.
A co do przyszlosci. Probowal ja przepowiedziec kardynal Simonis twierdzac, ze przejdziemy do modelu kosciola elitarnego nawiazujacego do kosciola pierwszych chrzescijan. Nie widze takich szans ani dla kosciola holenderskiego, ani zadnego innego e Europie. Elity musza miec swoje profity, coz wiec moglby im kosciol holenderski zaproponowac? Zbawienie? Tu wszyscy wiedza, ze "i tak zostana zbawieni". Cos z pierwszych chrzescijan? A gdzie zgubimy wiekowe doswiadczenia?
Ja sie juz nie martwie o przyszlosc kosciola. Wierze, ze prawdziwy koscol przetrwa wszystko. Mozna burzyc budynki, ale prawdziwym kosciolem sa ludzie, a oni moga chocby na polu razem uczestniczyc we Mszy Sw. Prosze zwrocic uwage jak bardzo podniosl sie poziom swiadomosci wiary po pontyfikacie Jana Pawla Wielkiego. Czy nie jest to budujace? Co sie stalo juz sie nie odstanie. Osiagnelismy nastepny pulap swiadomosci, wiec "nie lekajcie sie". Kosciol sie obroni.
Badzmy tylko wierni.

===

Gdzie milosc wzajemna i dobro, tam znajdziesz Boga zywego

Profil   Email 
 Cytat 
karol_dabrowski
 lipiec 26 2008 14:16   
Forum Moderator
Moderator

Myślę że jakiś stary anglikańśki kościół nie może raczej być większym wyznacznikiem chrześcijaństwa w Anglii. Bóg przemienia ludzi a nie budynki. Tego najczęściej n ie widać. Ja akurat będąc w Anglii spotkałem ludzi którzy zbierali się na niedzielną modlitwę w zwykłęj starej salce sąsiadującej ze stacją wodociągową. Było to kilku zwykłych ludzi ale życzliwości i pomocy której od nich doświadczyłęm nie zapomnę do końca życia. Nie zapomnę również mocy życia duchowego którego doświadczyłem w ich zborze, tam Bóg naprawdę działał, były charyzmaty i duchowe życie, nie były potrzebne tłumy. Z tego powodu mam jak najlepsze wrażenia jesli chodzi o chrześcijaństwo angielskie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 lipiec 26 2008 14:59   
Forum

Ja tez spotkalem tu wielu zyczliwych ludzi. Zreszta po mszy jest taki zwyczaj, ze ludzie przed kosciolem jeszcze przez kilkanascie minut ze soba rozmawiaja, jest to bardzo mile. Jednak zamykanie kosciolow swiadczy o czyms. Zastanawiam sie, czy wszystkie koscioly czeka taki los. Wcale by mnie to nie cieszylo. Raczej wolalbym podniesienie jakosci wyznawcow Jezusa niz ich calkowity zanik...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marianna
 lipiec 26 2008 15:27   
Forum

Tez by mnie to nie cieszlo, ale wydaje mi sie, ze tak sie nie stanie. Wiecej wiary!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 lipiec 26 2008 23:06   
Forum

Quote by suration: Ja tez spotkalem tu wielu zyczliwych ludzi. Zreszta po mszy jest taki zwyczaj, ze ludzie przed kosciolem jeszcze przez kilkanascie minut ze soba rozmawiaja, jest to bardzo mile. Jednak zamykanie kosciolow swiadczy o czyms. Zastanawiam sie, czy wszystkie koscioly czeka taki los. Wcale by mnie to nie cieszylo. Raczej wolalbym podniesienie jakosci wyznawcow Jezusa niz ich calkowity zanik...

weź ty sie zdecyduj - jesteś ty w Kościele czy nie
wierzysz w Boga czy nie - bo czuje się jakbym czytał posty osoby z rozdwojeniem jaźni
sorry, że tak ostro- ale lobię jasne sytuacje.

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Robert
 lipiec 27 2008 01:11   
Forum

Quote by Dezerter: weź ty sie zdecyduj - jesteś ty w Kościele czy nie
wierzysz w Boga czy nie - bo czuje się jakbym czytał posty osoby z rozdwojeniem jaźni
sorry, że tak ostro- ale lobię jasne sytuacje.

To po dwustu postach musze jeszcze bardziej sie okreslic?
- Chodze czasem do kosciola (RK), choc czas w nim spedzam raczej na rozmyslaniach o roznych rzeczach niz na deklamowaniu oklepanych modlitw chorem z reszta zgromadzenia.
- Wierze, ze Jezus istnial i pozostawil po sobie nauki,ktorymi mozna sie kierowac w zyciu. Nie wierze, ze byl bogiem, ze chodzil po wodzie itd. Wystarczy mi, ze byl czlowiekiem, nie musze uwazac go za boga, by docienic jego filozofie.
- Nie wierze, ze Bog (jesli isnieje, bo tego nie wiem) ingeruje w nasze losy.
- Nie caluje swietych figurek, nie klaniam sie obrazom.

Byc moze mam mocno ateistyczne poglady, a z drugiej strony czasem pojawiam sie w kosciele... Juz kiedys pisalem, ze rozne wzgledy za tym ida np. spoleczne, lub rodzinne. Nasz narod nie znosi odmiennosci.

Kiedys tez bylem religijny i myslalem o ateistach troche z pogarda, tak jak wy czasem tutaj. Tak samo myslalem, ze jesli nie wierzyc w Boga to w co? Po co ateisci np. ubieraja choinke, czy zasiadaja do wigilii. Ale takie myslenie nie jest dobre i teraz to widze. Potrzeba wiecej tolerancji. Bo czy nie jest smieszna sytuacja, gdy niewyksztalcona starsza osoba na sile opowiada o bozym milosierdziu niewierzacemu np. doktorowi fizyki? On ma wiedze o swiecie, czlowieku, historii, a ta druga osoba ma wiedze jedynie o religii i to na poziomie katechizmu dla 3 klasy podstawowki... Wiecej tolerancji i swobody myslenia dla innych ludzi.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marianna
 lipiec 27 2008 01:58   
Forum

Mam dwa pytania Suration?
Jak sie ma tolerancja do wspomnianej starszej osoby?
Jak sadzisz, czy Milosierdzie Boze rozroznia wiek i wyksztalcenie?
Uwazam, ze Pan doktor fizyki mial szczescie uslyszec o Milosierdziu Bozym niezaleznie od kogo uslyszal. Ten prosty czlowiek napewno nie mial intencji umniejszyc Panu doktorowi.

===

Profil   Email 
 Cytat 
tadeusz
 lipiec 27 2008 02:21   
Forum

Przyznam Ci racje ale raczej ze smutkiem . Katolicy maja chyba najbardziej "lekkomyslny" stosunek do wiary. Bog? - owszem czemu nie - ale na naszych warunkach.Niedziela z Msza Sw ? - niechetnie ale coz robic :presja srodowiska. Swieta - to jest ok. Czas wolny , rodzinne spotkania.......... z postem i Wielkim tygodniem juz znacznie gorzej. To wymaga pewnych wyrzeczen. Z krytykowaniem zato Kosciola jako instytucji nie mamy zadnych problemow. Ale widzisz - nie pisze tego pod Twoim adresem. Ze zdumieniem (piszac) odkrywam ze moj wlasny stosunek do wiary jest taki sam ... Szukajac Boga "nurkuje" w filozofie starozytna od Platona poprzez Arystotelesa . Zahaczam o Tomizm i Encykliki papiezy i Pismo Sw.
I wyszukuje z tych tysiecy informacji te co odpowiadaja mojemu JA. Buduje swoja wiare i wyobrazenie Boga. A denerwuje sie pozniej kiedy w rozmowie z duchownym on wali ten moj niby kosciol w gruzy ........
Gdy minie zlosc , z rozwalonych klockow buduje na nowo - tylko czasem dodajac nowe.

===

Tylko pytania moga byc proste ......niestety

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 lipiec 27 2008 09:49   
Forum

Quote by Marianna: Mam dwa pytania Suration?
Jak sie ma tolerancja do wspomnianej starszej osoby?
Jak sadzisz, czy Milosierdzie Boze rozroznia wiek i wyksztalcenie?

No tolerowac trzeba takie sytuacje i pan fizyk tolerowal ta osobe. Gorzej ze starsza pani miala niewiele tolerancji do jego przekonan. Na dodatek pewnego razu na rodzinnej imprezie sylwestrowej o polnocy wymyslila, ze trzeba pasc na kolana i zaczac sie modlic i zmusila do tego cala rodzine, choc byli tez tam ateisci i patrzyli na nia jak na wariatke. Ale tolerancja zwyciezyla.
Milosierdzie Boze to termin wymyslony calkiem niedawno i bardzo modny teraz. Chyba nie rozroznia wieku i wyksztalcenia w tej definicji jaka jest powiedzmy przyjeta. Niestety wg mnie skoro Bog nie ingeruje w nasze losy, to Milosierdzie Boze to pusty termin.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 lipiec 27 2008 13:49   
Forum Moderator
Moderator

Milosierdzie Boze to termin wymyslony calkiem niedawno i bardzo modny teraz.

Bardzo się mylisz, to termin baaaardzo stary. O dziwo dziś częsciej używany choc niekoniecznie rozumiany (kto zrozumie miłosierdzie, jeżeli nigdy się nim nie pokierował?).
Chyba nie rozroznia wieku i wykształcenia w tej definicji jaka jest powiedzmy przyjeta. Niestety wg mnie skoro Bog nie ingeruje w nasze losy, to Miłosierdzie Boze to pusty termin.

Z całego serca życzę Tobie, abyś doznał ingerencji Boga choć w tak małym stopniu jak ja. I pozwól, że się o to pomodlę.

Mocno podejrzewam, że owa starsza osoba jest szczęśliwsza od profesora. Ona już w swej prostocie poznała prawdę, profesor ciągle ją szuka w fizyce.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Marianna
 lipiec 27 2008 14:47   
Forum

Petroniuszu 100. Jest mi przykro za katolikow, ktorych doswiadczasz. Twoje starania maja znaczenie, w czym chcialabym Cie zapewnic. Poszukiwania Boga nie zaliczaja sie do latwych, a nawet sama filozofia nie musi zblizac, bo moze tez czlowieka oddalac od wizerunku Boga. (Znam taki przypadek). Jest dla mnie jak najbardziej zrozumialym, ze zaczynasz od tego, co Tobie najblizsze. Od czegos trzeba zaczac. Jednoczesnie nie wiem czy nie wybrales dosc trudnej drogi. Moze dlatego sprobuj dla siebie samego znalezc proste odpowiedzi na proste pytania, bo nawet za skrotem myslowym moze sie kryc ocean mysli.
Nie dziw sie duchownemu, ze nie odebral Twojego ja. Patrze na ta "lekkomyslnosc" troche inaczej, choc nie pochwalam duchownego. Moze powinienes zmienic rozmowce? (np. ktos z Salezjanow).
Juz tak jest w naszym zyciu, ze ciagle musimy cos odbudowywac, a w szczegolnosci wiare, znajaca wzloty i upadki. Nie martw sie, nie jestes jedynym

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marianna
 lipiec 27 2008 15:32   
Forum

Saturionie. Roznica miedzy Toba i starsza Pania polega najbardziej na odbieraniu swiata, ktory w podeszlym wieku niezmiernie sie kurczy. To jest nieuniknione. Twoj swiat tez kiedys sie skurczy.
Postaraj sie docenic chec podzielenia sie tym, co dla tej Pani najbardziej cenne, choc moze dla Ciebie i innych nie ma w tej chwili znaczenia. Jutro moze miec.
Milosierdzie Boze, rzeczywiscie jest znane od wiekow, jak wspomnial juz Rafi F. Uwazam, ze to nie moda, lecz potrzeba czasow kieruje ludzi do Niego. Jesli ktos choc raz poznal moc Milosierdzia Bozego, bedzie do Niego wracal. Czego i Tobie zycze.

===

Profil   Email 
 Cytat 
potwor
 lipiec 27 2008 15:41   
Forum

Quote by Rafi F:
Z całego serca życzę Tobie, abyś doznał ingerencji Boga choć w tak małym stopniu jak ja. I pozwól, że się o to pomodlę.

może opowiesz nam o tej ingerencji?

cóż to może być? i widziałeś jego podpis ze to on zrobił to?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marianna
 lipiec 27 2008 16:19   
Forum

Bog sie niczym nie przechwala. Po co za tym ma sie podpisac?

===

Profil   Email 
 Cytat 
potwor
 lipiec 27 2008 17:19   
Forum

bo wiesz, powiedzmy ze np komuś brakował milimetr do przejechania przez samochód to w zależności od swojej religii ta osoba bedzie chwaliła swojego boga. nie akurat boga chrzescijanskiego.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marianna
 lipiec 27 2008 17:47   
Forum

Zdziwilabym sie gdyby bylo inaczej.
Jednoczesnie w Twoim przykladzie istnieje sugestia wielobostwa. Ja uznaje tylko jednego Boga, wiec uwazam, ze ludzkosc tak czy inaczej kieruje sie w strone tego samego, jedynego Boga. To, ze istnieja roznice w pojmowaniu Boga, stylu zycia itd., w konsekwencji prowadzilo do powsania wielu religii. Kazdy broni swojej odrebnosci, stad pojecie innego Boga. Uwazam to za blad.
Znani mi islamici potwierdzaja, ze wierzymy w tego samego Boga. Mam nadzieje, ze tak naprawde mysla.

===

Profil   Email 
 Cytat 
potwor
 lipiec 27 2008 17:50   
Forum

Quote by Marianna: Zdziwilabym sie gdyby bylo inaczej.
Jednoczesnie w Twoim przykladzie istnieje sugestia wielobostwa. Ja uznaje tylko jednego Boga, wiec uwazam, ze ludzkosc tak czy inaczej kieruje sie w strone tego samego, jedynego Boga. To, ze istnieja roznice w pojmowaniu Boga, stylu zycia itd., w konsekwencji prowadzilo do powsania wielu religii. Kazdy broni swojej odrebnosci, stad pojecie innego Boga. Uwazam to za blad.
Znani mi islamici potwierdzaja, ze wierzymy w tego samego Boga. Mam nadzieje, ze tak naprawde mysla.

jeżeli uważasz ze wszyscy wierzą w tego samegho boga, tylko inaczej, to czy nie sądzisz ze w katolicyzmie by nie powstało takie przykazanie:
Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie!

??

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marianna
 lipiec 27 2008 18:09   
Forum

Ciekawa uwaga, ale to troche nie tak.
1. Takie stwierdzennie znow wskazuje na wielobostwo z wyodrebnieniem jednego lepszego Boga. Absurd.
2. W dawnych czasach ludzie wymyslali sobie bozki w nieskonczonosc. Mogl byc np bozek tylko jednej rodziny. Chodzilo tu wyraznie o zakazanie takiego postepowania. W naszych czasach mozemy mowic o tworzeniu istoty Boga, nie majacej nic z nim wspolnego.
Wiec , nie obok mnie tylko ciagle przede mna.

Jesli chodzi o pierwsze przykazanie nie jestem w stanie na forum przyblizyc jego pelnego znaczenia. To naprawde szeroki temat.

===

Profil   Email 
 Cytat 
tadeusz
 lipiec 27 2008 19:30   
Forum

Quote by Marianna: Petroniuszu 100. Jest mi przykro za katolikow, ktorych doswiadczasz. Twoje starania maja znaczenie, w czym chcialabym Cie zapewnic. Poszukiwania Boga nie zaliczaja sie do latwych, a nawet sama filozofia nie musi zblizac, bo moze tez czlowieka oddalac od wizerunku Boga. (Znam taki przypadek). Jest dla mnie jak najbardziej zrozumialym, ze zaczynasz od tego, co Tobie najblizsze. Od czegos trzeba zaczac. Jednoczesnie nie wiem czy nie wybrales dosc trudnej drogi. Moze dlatego sprobuj dla siebie samego znalezc proste odpowiedzi na proste pytania, bo nawet za skrotem myslowym moze sie kryc ocean mysli.
Nie dziw sie duchownemu, ze nie odebral Twojego ja. Patrze na ta "lekkomyslnosc" troche inaczej, choc nie pochwalam duchownego. Moze powinienes zmienic rozmowce? (np. ktos z Salezjanow).
Juz tak jest w naszym zyciu, ze ciagle musimy cos odbudowywac, a w szczegolnosci wiare, znajaca wzloty i upadki. Nie martw sie, nie jestes jedynym Smile

Wiesz jak trudno o duchownego tu, na zachodzie?
Jestem juz ponad dwadziescia lat emigrantem i chodz wladam biegle jezykiem kraju, gdzie przebywam , to sprawy tej wagi zalatwia sie w jezyku ojczystym (oddaje bardziej barwy "psyche&quotWink
Ale nie to jest problemem - w koncu budowanie zawsze wzbogaca i unowoczesnia to co sie odbudowuje Big Grin
PROBLEMEM jest zanik u katolikow wiezi emocjonalnej z wiara . Uleganie modnemu teraz anty...Juz dyskutowalismy o tym tu na tym forum . Gdzies przerwal sie łancuch przekazu pomiedzy kosciolem rodzicami a dziecmi. Kiedy zamienia juz wszystkie koscioly w dyskoteki , nocne kluby,kina - a rodzice w pogoni za kawalkiem chleba zostawia dzieci internetowi , telewizji - pojawia sie ci co maja wolne "miejsca" w swoich sektach. Natura czlowieka nie znosi pustki duchowej, zas mlodych tak latwo "porwac" basnia o apokalipsie

===

Tylko pytania moga byc proste ......niestety

Profil   Email 
 Cytat 
Marianna
 lipiec 27 2008 21:41   
Forum

Tak. Wiem jak trudno o duchownego tu na Zachodzie. To o czym piszesz znam bardzo dobrze. Moze zbyt dobrze i moze piszesz o tym samym jezyku. Katolicyzm zachodni jest wrecz zaskakujacy, ale nie tylko katolicyzm. W jezyku ojczystym niestety nie moge wiele. Czlowiek dla czlowieka znaczy wciaz mniej; pomalu staje sie tylko obiektem na ktorym mozna zarobic.
Chcesz zyc - zrob wszystko sam.
Poniewaz wiem ile Ci brak, Czy nie pogniewasz sie jesli zaproponuje Ci zagladanie do Katechizmu Kosciola Katolickiego? I nie czuj sie urazony slowem katechizm, na ktore zawsze sama reagowalam. KKK to zupelnie inna pozycja niz Maly Katechizm. Moze znajdziesz w nim to, czego w zachodnim kosciele zabraklo.
Sprobujmy ta pustke wypelnic

Serdecznie pozdrawiam i zycze wiele wytrwalosci.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 lipiec 28 2008 21:38   
Forum

Jeszcze dorzuce do swojego opisu, ze chodze czasem do kosciola i nie zachowuje sie na zewnatrz jak ateista, bo w takim a nie innym spoleczenstwie zyje. Chce miec mozliwosc bycia swiadkiem na slubach, bycia chrzestnym. Nie kazdy musi wiedziec co dokladnie mysle. Gdyby wiedzialy babcie, to bym pewnie nie dostal swietych obrazkow na slubie. Byly i tak malo gustowne, wiec powedrowaly w tajemnicy do kosciola.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 lipiec 28 2008 21:48   
Forum Moderator
Moderator

Quote by suration: Jeszcze dorzuce do swojego opisu, ze chodze czasem do kosciola i nie zachowuje sie na zewnatrz jak ateista, bo w takim a nie innym spoleczenstwie zyje. Chce miec mozliwosc bycia swiadkiem na slubach, bycia chrzestnym. Nie kazdy musi wiedziec co dokladnie mysle. Gdyby wiedzialy babcie, to bym pewnie nie dostal swietych obrazkow na slubie. Byly i tak malo gustowne, wiec powedrowaly w tajemnicy do kosciola.

Wybacz suration twarde słowa, ale nie dość, że hipokrytą jesteś, to jeszcze oszustem (inni maja ciebie za katolika i na świadka czy chrzestnego proszą).

===

Cytat 
Marianna
 lipiec 28 2008 22:43   
Forum

Quote by suration: Jeszcze dorzuce do swojego opisu, ze chodze czasem do kosciola i nie zachowuje sie na zewnatrz jak ateista, bo w takim a nie innym spoleczenstwie zyje. Chce miec mozliwosc bycia swiadkiem na slubach, bycia chrzestnym. Nie kazdy musi wiedziec co dokladnie mysle. Gdyby wiedzialy babcie, to bym pewnie nie dostal swietych obrazkow na slubie. Byly i tak malo gustowne, wiec powedrowaly w tajemnicy do kosciola.

Doprawdy, nie rozumiem Twojej postawy. Badz uczciwy w stosunku do innych i do siebie samego!
Czy zdajesz sobie sprawe, ze bedac chrzestnym krzywdzisz dopiero co urodzone dziecko? Czy ono zrobilo Ci cos zlego? Chcesz byc moze tylko w centrum uwagi. Potrzeba Ci zaszczytow? NIebezpieczna gra. Nie chcialabym byc w Twojej skorze.
Jak bardzo brak Ci owagi; az ciezko uwierzyc.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 lipiec 28 2008 23:27   
Forum

Ludzie wyluzujcie... A od czego jest chrzestny w tych czasach? Od dawania drogich prezentow tylko. W jaki sposob kobieto jest to krzywdzenie dziecka? Nie ma w tym nic oszustwa, w ksiegach koscielnych jestem katolikiem. Jak trzeba przyjsc w zimie po koperte, to tez jestem katolikiem dla ksiedza. Nie jestem wiekszym hipokryta niz polowa ksiezy.
Zyjecie w jakims Matrixie, czy co? Zaloze sie, ze Mathias, Gocek i moze Reguly tez sa chrzestnymi i tez maja sluby koscielne lub byli swiadkami. Przetrzyjcie oczy swietoszki i spojrzcie przez okno na ulice. Tam sa ludzie, a nie swieci Panscy...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 lipiec 28 2008 23:40   
Forum Moderator
Moderator

Chrzestny jest aby zatroszczyć się o rozwój duchowy chrzesniaka, gdy rodzice zawiodą lub nie moga tego obowiązku spełnić. Ja to traktuję serio i na szczęście jest wielu takich. Do dziś to jest ważne.
Papier cierpliwy, a chrześcijanina z ciebie żadna pieczatka nie zrobi (to dopiero silna wiara : wiara w pieczątki ).
Dla mnie jest to hipokryzja i oszustwo. Trudno mi wyluzować. Przepraszam, ale nie mogę w zgodzie z własnym sumieniem powiedzieć inaczej.

===

Cytat 
Robert
 lipiec 28 2008 23:46   
Forum

Quote by Rafi F: Chrzestny jest aby zatroszczyć się o rozwój duchowy chrzesniaka, gdy rodzice zawiodą lub nie moga tego obowiązku spełnić.

Naprawde przydaloby Ci sie podniesc glowe znad katechizmu i rozejrzec sie dokola...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,86 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty