Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Ryt rzymski
 |  Wersja do druku
Krzysztof
 sierpień 20 2008 10:21  (Czytany 1948 razy)  
Forum

Status: offline

Witam!
Trochę ponad rok temu JŚw Benedykt wydał
motu proprio "Summorum Pontificum" w związku z czym mamy dwie formy rytu rzymskiego- forma zwyczajna (NOM), oraz forma nadzwyczajna (msza trydencka).
Stąd też moje pytania do was: co myślicie o samym dokumencie, co o podziale rytu na dwie formy oraz co myślicie o samych formach? Która forma rytu rzymskiego bardziej wam się podoba i dlaczego?

Nie znalazłem podobnego tematu na forum.
pozdrawiam

===

Jestem katolikiem!

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Dezerter
 sierpień 20 2008 14:06   
Forum

A czy ryt/forma jest ważny?
dla mnie najpiękniejsza i najbardziej poruszająca to była msza na łące, koło pola namiotowego w Jarocinie podczas festiwalu, ksiądz był na boso ale z gitarą , ech ...to były czasy

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Marianna
 sierpień 21 2008 16:28   
Forum

Ciekawy temat. Wlasciwie nie zasanawialam sie nad nim.

Dla uscislenia. Msza Trydencka jest msza tradycyjna, ktorej elementy zostaly w calym kosciele ujednolicone przez Sw. Piusa V i wprowadzdzone moca bulli z 1570r. jako wymog posoborowy (Sobor Trydencki). Jesli mamy dwie formy rytu rzymskiego, to tylko ze wzgledu na mozliwosc istnienia tradycji siegajacych korzeni chrzecijanstwa. Porzadek trydencki byl jedynie ustaleniem kolejnosci elementow mszy i nie wprowadzil nic nowego.

Uwazam, ze Msza Trydencka ma swoje znaczenie. Msza taka jest napewno inaczej przezywana, szczegolnie w momentach zapadania sie w cisze. Wedlug mnie, nie kazdy potrafi w pelni skorzystac z jej walorow, co moze doprowadzic do zwyklego znudzenia, a nie o to przeciez chodzi. Jesli juz Msza Trydencka- to tylko dla malego grona, a najlepszym dla niej miejscem bylby klasztor. (Tak mysle)

Dla zwyklych zjadaczy chlaba, i na codzien i od swieta, niezaleznie czy zbierze sie masa czy garstka ludzi, obecna forma mszy jest napewno ciekawsza, wciaga do wspolnych modlitw i wspolnego przezywania. Duzo wieksze znaczenie nabrala liturgia slowa. Centralne ustawienie oltarza jest zaproszeniem do wspolnego przezycia Eucharystii. Wystepuja wyrazne elementy wspolnotowe i osobiste. Msza w obecnej formie daje mi komfort zarowno aktywnego uczestnictwa w grupie jak i osobistego wyciszenia, w zaleznosci od tego, co w danej chwili potrzebuje.

Chociaz Msza Trydencka jest lacznikiem z wczesnym chrzescijanstwem, to jednak nie wybiore jej, z wyjatkiem moze pewnych stanow duchowych, dla ktorych podazanie za kaplanem i zamyslenie w ciszy bedzie pomocne.

===

Gdzie milosc wzajemna i dobro, tam znajdziesz Boga zywego

Profil   Email 
 Cytat 
Marianna
 sierpień 21 2008 16:43   
Forum

Quote by Dezerter: A czy ryt/forma jest ważny?
dla mnie najpiękniejsza i najbardziej poruszająca to była msza na łące, koło pola namiotowego w Jarocinie podczas festiwalu, ksiądz był na boso ale z gitarą , ech ...to były czasy

A wiesz Dezerterze, ze takich ksiezy pamietam. NIe tylko gitara. Salezjanie z sasiedztwa i grali w pilke, i pomogli narkomanom, zorganizowali koncercik i fjnie porozmawiali po sasiedzku. Mam mile wspomnienia.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Arek_Sz
 sierpień 21 2008 20:07   
Forum

Takie msze najlepiej się pamięta.
Moim zdaniem to nie ma znaczenia. Najważniejsze jest to, że wtedy Chrystus przychodzi do Ciebie, a nie forma.

===

Sercem można tak samo kochać jak i nienawidzić... ФΩΣ - ΖΩΗ OAZOWICZ

Profil   Email 
 Cytat 
Marianna
 sierpień 21 2008 20:50   
Forum

Zgadzam sie z Arkiem , ze nigy forma nie dorowna tresci. Jednak zauwazam, ze ma ona znaczenie. Forma moze podkreslic znaczenie tresci czy pomoc w jej komunikatywnosci. Wlasciwie mowa tutaj bardziej dotyczyla faktu pewnego uporzadkowania poszczegolnych elementow mszy i rozpowszechnienia go pod kazda szerokoscia geograficzna. Jesli ktos jast dobrze zapoznany z trescia Mszy SW. moze w niej uczesniczyc w kazdym kraju, bez znajonosci jezyka danego kraju. Wystarczy widziec co sie dzieje i modlic sie w jezyku polskim. Uczestnictwo staje sie wtedy czynne. Inny szyk elementow Mszy Sw. spowoduje uczestnictwo bierne , z pozycji obserwatora.

Z innej strony. Z czego lepiej pije sie wino: z kieliszka krysztalowego, czy z kubka? To samo wino w zaleznosci od tego jak podane, smakuje inaczej. Przynajmniej dla mnie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 sierpień 22 2008 11:58   
Forum

Marionno - masz rację, bo tak sobie teraz myślę, że być może właśnie forma tej łąkowej/bosej/ekumenicznej mszy mnie urzekła.
Chodzi o to by forma nie przerosła/przysłoniła treści, bo jesli to będzie kiepskie wino to nawet krystaliczno-złoty kielich nie pomoże
a dobre wino to z blaszanego kubka duszę uraduje

===

Cytat 
Krzysztof
 sierpień 22 2008 13:56   
Forum

Ryt/forma jest ważna.
Ja nie jestem zwolennikiem mszy polowych/ łąkowych. Trudno stworzyć w takich warunkach odpowiednią atmosferę sacrum. Ludzie podczas takich mszy robią sobie co chcą.

Chodzi o to by forma nie przerosła/przysłoniła treści, bo jesli to będzie kiepskie wino to nawet krystaliczno-złoty kielich nie pomoże

W tym przypadku forma nie może przerosnąć treści. Mamy tu do czynienia z najlepszym winem, którego nie należy pić z blaszanego kubka.

===

Jestem katolikiem!

Cytat 
Dezerter
 sierpień 22 2008 14:41   
Forum

"Atmosferę sacrum" to tworzy przede wszystkim i w tej kolejności:
Obecny Chrystus - zawsze i wszędzie -element stały
kapłan - jego charyzma, uduchowienie i forma odprawiania - element zmienny
miejsce - sprawa indywidualna odbiorcy/uczestnika - element zmienny (ty wolisz katedrę ja lakę - ale o gustach się nie dyskutuje)
współuczestnicy - ich zaangażowanie i przeżywanie, uduchowienie

Ale nie możemy zapominać , że obecność sacrum daje tylko i wyłącznie obecny Bóg podczas Eucharystii

===

Cytat 
Marianna
 sierpień 22 2008 14:44   
Forum

Quote by Adeen: Ryt/forma jest ważna.
Ja nie jestem zwolennikiem mszy polowych/ łąkowych. Trudno stworzyć w takich warunkach odpowiednią atmosferę sacrum. Ludzie podczas takich mszy robią sobie co chcą.

W tym przypadku forma nie może przerosnąć treści. Mamy tu do czynienia z najlepszym winem, którego nie należy pić z blaszanego kubka.

Jakos nie zauwazam tutaj przerostu formy nad trescia. Wrecz przeciwnie. Tutaj istnieje pelnia prostoty. Zachowanie ludzkie nie mozna przeciez podciagnac pod forme. Bylam kiedys swiadkiem Mszy Sw.(zagranica), gdzie zachowanie zebranych w kosciele w lawkach ludzi, bylo wrecz ublizajace miejscu, choc forma byla na miare.

Dam tu przyklad przerostu formy nad trescia. Specjalna msza dla dzieci (znow zagranica) zorganizowana z okazji Bozego Narodzenia, miala posiadac elementy zachecajace dzieci do uczestnictwa w podobnych mszach. Dla dzieci wszystko musialo byc specjalne w tym wystepy dzieci przy oltarzu, dekoracja, prezenciki i cos jeszcze. Msza przerodzila sie w jaselka, ktorym przeszkadzal ksiadz, cos tam od czasu do czasu mowiac. Co pamietaly dzieci? Ubrania, laleczke, ktos sie potknal, ktos zapomnial tekstu itd.
Juz bardziej jaskrawego przerostu formy nad trescia nie znajdziesz.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Arek_Sz
 sierpień 22 2008 15:23   
Forum

To jest prawda. Forma pomaga w zrozumieniu treści. Zawsze weźmiemy książkę z obrazkami niż bez...
Jednak, jak wyżej wspomniano nie można ze mszy robić przedstawienia. Jak uczą na kursie liturgii, który przygotowuje do animatorstwa - jak najmniej gestów. Nawet podczas Mszy Świętej nie można przesadzać, by po prostu nie odwracać uwagi...
Nawet na ołtarzu nie powinno znajdować się nic oprócz mszału, kielicha na korporale i ewentualnie mikrofonu po to, by nie patrzeć: "O jakie ładne kwiatki" tylko by się skupić na Chrystusie utajonym w postaciach eucharystycznych.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marianna
 sierpień 22 2008 15:50   
Forum

Zgadzam sie. Prostota i powsciagliwosc. Ale z drugiej strony ladny bukiet/y kwiatow poza oltarzem sa sympatycznym elementem stwarzajacym atmosfere domu lub swiat.
No coz . Jestem kobieta.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Arek_Sz
 sierpień 22 2008 16:17   
Forum

No właśnie - poza ołtarzem i w celach uczczenia majestatu Bożego.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Arek_Sz
 sierpień 22 2008 16:17   
Forum

No właśnie - poza ołtarzem i w celach uczczenia majestatu Bożego.

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 sierpień 23 2008 22:58   
Forum

Jestem zwolennikiem Mszy Wszechczasów i jak tylko mam okazję bardzo chętnie w niej uczestniczę. Jak dla mnie najpełniej oddaje istotę wiary Kościoła katolickiego a jeden język - łaciński - podkreśla jedność Kościoła.
Co powiedzieć o NOM? Powiem tylko tyle: czego się nie robi w imię poprawności politycznej...

===

Sancta Maria, Mater Ecclesia, omnes sancti Angeli orate pro nobis.

Profil   Email 
 Cytat 
Marianna
 sierpień 23 2008 23:30   
Forum

Piotrze. Lacina jest piekna i nieraz zaluje, ze tak malo mialam z nia do czynienia. Jednak, z doswiadczenia wiem jaka duza roznica istnieje w modleniu sie we wlasnym, a obcym jezyku. Uczestniczylam w mszach lacinskich. Maja duzo uroku, ale jednak wybieram jezyk polski. ( Msza lacinska jest dla mnie czyms odswietnym).

Przyznam, ze nie rozumiem Twojej oceny NOM. Co do tego ma poprawnosc polityczna? Cala msza jest politycznie niepoprawna. Wez pod uwage Credo. Jesli mowa o prawicy, to gdzie sie podziala lewica? Popraw Credo politycznie, a zobaczysz jaki absurd z tego wyjdzie.
Jeszcze cos. NOM to rok 1965. Czy wtedy ludzie byli zarazeni poprawnoscia polityczna? Nic o tym nie wiem

===

Profil   Email 
 Cytat 
Arek_Sz
 sierpień 24 2008 20:34   
Forum

Piotrze - jesteś zwolennikiem tej mszy, bo znasz mszę, że tak powiem od podszewki w naszym, polskim języku i rozróżnienie kolejnych części nie sprawia ci trudności. Pomyśl o ludziach, którzy żyli przed soborem - z mszy nic praktycznie nie wiedzieli. Powtarzali wyuczone regułki - nie znając ich znaczenia. Myślisz, że skąd sie wzięło bicie w gong podczas podniesienia - by ludzie wiedzieli, że dzieje się coś ważnego.
Owszem - msza łacińska jest piękna o ile cokolwiek z niej rozumiesz.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 sierpień 25 2008 10:17   
Forum Moderator
Moderator

Quote by piotr.:
Jestem zwolennikiem Mszy Wszechczasów i jak tylko mam okazję bardzo chętnie w niej uczestniczę. Jak dla mnie najpełniej oddaje istotę wiary Kościoła katolickiego a jeden język - łaciński - podkreśla jedność Kościoła.
Co powiedzieć o NOM? Powiem tylko tyle: czego się nie robi w imię poprawności politycznej...

Też bym chciał usłyszeć na czym polega owa poprawność.

Proszę też o uzasadnienie, dlaczego językiem Kościoła ma być łacina, a nie greka, hebrajski czy aramejski.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
kasandra_K80
 sierpień 25 2008 12:28   
Forum

Quote by Rafi F:
Quote by piotr.:

Też bym chciał usłyszeć na czym polega owa poprawność.

Proszę też o uzasadnienie, dlaczego językiem Kościoła ma być łacina, a nie greka, hebrajski czy aramejski.

Może chodzi o to, żeby wszyscy wierni w miejscu publicznym modlili się w jednym języku??
Tak jak to robią muzułmanie na swoich pielgrzymkach, niezaleznie od kraju swojego pochodzenia??
Jeśli więc wspólnym językiem była kiedyś łacina, to najprościej do niej sięgnąć?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 sierpień 25 2008 13:03   
Forum Moderator
Moderator

W kościele łacina była tylko w rzymskim, w innych kościołach katolickich (będących także w łączności z Watykanem) nie była i nie jest do dziś używana. Ba, także w pierwszych wiekach to nie łacina, a greka była powszechna.
Kościoły posługiwały się językiem lokalnym, a z czasem zamroziły się w nich i dziś posługują się językami martwymi i/lub sztucznymi (łacina, starogrecki, starocerkiewny, aramejski) - czy to nie absurd ? Bardzo dobrze, ze każdy może chwalić Pana w swoim języku -> Jezus staje się wtedy bardziej kochający i osobisty, a nie srogi, obcy i odległy.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
kasandra_K80
 sierpień 25 2008 13:16   
Forum

Zapewne chodzi o to, żeby ustalić WSPÓLNY język na międzynarodowych spotkaniach modlitewnych?
Najlepiej taki język, który jest najłatwiej przyswoić. Np. łacinę naucza się na takich kierunkach jak: medycyna, farmacja, archeologia itd. więc łatwiej sięgnąć do niej?

Czyżby łatwiej było by nauczyć się j.aramejskiego??

Czyli modlitwa w językach narodowych była by nadal ważna dla lokalnych społeczności?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 sierpień 25 2008 14:26   
Forum Moderator
Moderator

To ja proponuję jeden z międzynarodowych języków : język angielski. Naucza się go w podstawówce, gimnazjum, liceum, sa w nim napisy praktycznie na każdych produktach, a kazdy z nas zna kilkadziesiat słów nie uczac się angielskiego wcale.

===

Cytat 
kasandra_K80
 sierpień 25 2008 14:39   
Forum

Quote by Rafi F: To ja proponuję jeden z międzynarodowych języków : język angielski. Naucza się go w podstawówce, gimnazjum, liceum, sa w nim napisy praktycznie na każdych produktach, a kazdy z nas zna kilkadziesiat słów nie uczac się angielskiego wcale.

Jeśli j.angielski nie jest obecnie tylko modą, tak jak modny był kiedyś j.francuski, i będzie popularny przez następnych kilkaset lat, to jest to bardzo dobry pomysł.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 sierpień 25 2008 14:47   
Forum Moderator
Moderator

Dzięki za przychylne słowa.

===

Cytat 
Arek_Sz
 sierpień 25 2008 17:52   
Forum

Moim zdaniem msza w języku narodowym jest jak najbardziej na miejscu i nie należy tego zmieniać. Pomyślcie o tych wszystkich ludziach, którym nauka języków sprawia trudności. Sam zdam wielu młodych ludzi, z którymi uczęszczałem choćby nawet do szkoły i nie są to głupi ludzie patrząc na ich fachowość, ale niektórzy po angielsku potrafią tylko kląć. Pomyślcie o wielu tysiącach nowozewangelizowanych ludzi. myślicie, że murzynki w Afryce tak chętnie przejdą na katolicyzm jeśli się okaże, że to wymaga od nich nauki nowego języka?

===

Profil   Email 
 Cytat 
kasandra_K80
 sierpień 26 2008 07:42   
Forum

Quote by Arek_Sz: Moim zdaniem msza w języku narodowym jest jak najbardziej na miejscu i nie należy tego zmieniać. Pomyślcie o tych wszystkich ludziach, którym nauka języków sprawia trudności. Sam zdam wielu młodych ludzi, z którymi uczęszczałem choćby nawet do szkoły i nie są to głupi ludzie patrząc na ich fachowość, ale niektórzy po angielsku potrafią tylko kląć. Pomyślcie o wielu tysiącach nowozewangelizowanych ludzi. myślicie, że murzynki w Afryce tak chętnie przejdą na katolicyzm jeśli się okaże, że to wymaga od nich nauki nowego języka?

Arku, nie zroumiałeś chyba pytania.

Na międzynarodowym spotkaniu modlitewnym spotykają się: Chińczyk, Polak, Włoch, "Afrykańczyk", Anglik itd.,
i mają wspólnie modlić się do Boga.
Jaki wspólny język proponujesz?

Jest oczywiste, że po powrocie do swoich krajów, każdy z nich będzie modlił się w swoim ojczystym języku.
Nikt tego nie neguje.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 sierpień 26 2008 07:59   
Forum Moderator
Moderator

Jestem podobnego zdania, nabożeństwa i modlitwy powinny być w językach narodowych. Ale w środowiskach międzynarodowych, w czasie międzynarodowych konferencji, zlotów, zjazdów itd itp dlaczego nie angielski ?

===

Cytat 
Arek_Sz
 sierpień 26 2008 11:05   
Forum

Ciężko tu coś wybrać, bo angielski jest taki popularny tylko w Europie, Indiach USA i po części w Afryce.
Chińczycy powiedzieliby, że Chiński byłby najlepszy, bo jest ich najwięcej, kto inny, że łacina, bo dawniej była językiem Kościoła, kto inny, że francuski, a kto inny, że rosyjski. Myślę, że nie dojdziemy tu do porozumienia.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 sierpień 26 2008 11:40   
Forum Moderator
Moderator

Ciężko, a jednak angielski to najpopularniejszy język. To Ameryka Północna, Europa, część Azji, część Afryki, Australia. Ponadto język popularny, jeżeli nie podstawowy w świecie nauki (tak jak kiedyś łacina). Chiński jako jednolity nie istnieje.
Ale faktycznie: idea jednego języka jest trudna i rzadko potrzebna.

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,89 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty