Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Nie ruszajcie mitu?
 |  Wersja do druku
epablito
 sierpień 26 2008 12:42  (Czytany 1943 razy)  
Forum

Status: offline

Pod Wasza rozwagę, tekst z Polityki

http://www.polityka.pl/archive/do/registry/secure/showArticle?id=3113266

"Archeolodzy podważają same podstawy Biblii. Pan Bóg nie przekazał Mojżeszowi Dekalogu, naród Izraela nigdy nie był w egipskiej niewoli, mury Jerycha nie rozpadły się na dźwięk trąb, bo Jerycho było miastem nieobwarowanym, pierwsza monoteistyczna religia nie ma swoich korzeni na Górze Synaj, a wielkie królestwa Dawida i Salomona to legenda dostosowana do potrzeb teologii."

Co sądzicie? Czy archeologia i szerzej nauka jest w stanie zmitologizować większość Biblii? Tak jak genetyka uczyniła to z Księgą Rodzaju?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 sierpień 26 2008 13:28   
Forum Moderator
Moderator

"Przyczyna: zapisy dotyczyły, między innymi, życia Jezusa Chrystusa. Wynikało z nich, iż Jezus posiadał starsze rodzeństwo - fakt, który podważałby tezę o Maryi dziewicy."
Jestem ciekaw gdzie zwoje o tym piszą, bo zostały wszystkie opublikowanie i nic takiego nie ma.

Z resztą nawet nie będę polemizował. Sięgnij po poważniejsze źródła niż Polityka. O polityce może pisać moze i dobrze, ale przecież nie szukasz chleba u fryzjera i nie chodzisz sie strzyc do bednarza.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Maciek Janson
 sierpień 26 2008 17:20   
Forum Moderator
Moderator

To jest tekst z 1999 r... Od tego czasu chociazby ostatnio mielismy grob Jezusa i inne cuda... Czy archeologia jest w stanie zmitologizowac wiekszosc Biblii?? Nie sadze

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Arek_Sz
 sierpień 26 2008 18:32   
Forum

Co do Polityki, to jej właścicielem jest jakiś facet z zachodu i słyszałem, że jego stanowisko jest absolutnie przeciwne Kościołowi, wiec nie ma się co dziwić, że takie "odkrycia" publikuje właśnie ona. Bardziej bym się nad tym zastanowił, gdyby opublikowałby to jakiś National Geographic...

===

Sercem można tak samo kochać jak i nienawidzić... ФΩΣ - ΖΩΗ OAZOWICZ

Profil   Email 
 Cytat 
Bartosz
 sierpień 26 2008 19:02   
Forum

"Przyczyna: zapisy dotyczyły, między innymi, życia Jezusa Chrystusa. Wynikało z nich, iż Jezus posiadał starsze rodzeństwo - fakt, który podważałby tezę o Maryi dziewicy."
Jestem ciekaw gdzie zwoje o tym piszą, bo zostały wszystkie opublikowanie i nic takiego nie ma.

Zwoje o braciach Jezusa, zrodzonymi z Maryi, są prawie w każdym katolickim domu

===

'tylko gnostyk jest naprawdę pobożny', 'prawdziwym chrześcijaninem jest gnostyk' Klemens Aleksandryjski, Stromateis

Cytat 
Łukasz
 sierpień 26 2008 19:06   
Forum Moderator
Moderator

Archeolodzy podważają same podstawy Biblii. Pan Bóg nie przekazał Mojżeszowi Dekalogu, naród Izraela nigdy nie był w egipskiej niewoli

Tylko na ironie te dwa wydarzenia się ze sobą łączą bo to z Egiptu w większej lub mniejszej mierze pochodzi dekalog.

mury Jerycha nie rozpadły się na dźwięk trąb, bo Jerycho było miastem nieobwarowanym

Pomijam już fakt że to prawie najstarsze miasto świata, koło którego archeologowie znaleźli pozostałości murów (kamień, cegła)

pierwsza monoteistyczna religia nie ma swoich korzeni na Górze Synaj, a wielkie królestwa Dawida i Salomona to legenda dostosowana do potrzeb teologii."

Ciekawe co by na to powiedział Abram jak by przeczytał że składał w ofierze syna na górze Synaj Ciekawe też jak się miewali katoliccy teologowie w czasach Dawida i Salomona? A wiem! Siedzieli w komnatach królewskich i spisywali legendy

===

Niech radują się rodziny, a ich miłość promienieje, jak chleba okruszyny nieśmy wiare i nadzieje...Nam pisane Krzyża bronic, teraz, dzisiaj, jutro, zawsze!

Cytat 
Arek_Sz
 sierpień 26 2008 19:08   
Forum

ehh... BLyy - ten temat był wałkowany setki razy na różnych forach i nie zaczynajmy go tutaj, bo nie chodzi tu o braci a o kuzynów. Chcesz wiedzieć więcej - wpisz w googlach "rodzeństwo Jezusa".

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bartosz
 sierpień 26 2008 19:12   
Forum

ehh... BLyy - ten temat był wałkowany setki razy na różnych forach i nie zaczynajmy go tutaj, bo nie chodzi tu o braci a o kuzynów. Chcesz wiedzieć więcej - wpisz w googlach "rodzeństwo Jezusa".

W Biblii pisze o braciach, nie kuzynach.

===

'tylko gnostyk jest naprawdę pobożny', 'prawdziwym chrześcijaninem jest gnostyk' Klemens Aleksandryjski, Stromateis

Cytat 
Arek_Sz
 sierpień 26 2008 19:38   
Forum

No i tu wymagana jest wiedza historyczna, kulturowa i językowa.
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TB/bracia.html
Ten artykuł po krotce wszystko wyjaśnia...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 sierpień 26 2008 19:39   
Forum Moderator
Moderator

Quote by BLyy:

W Biblii pisze o braciach, nie kuzynach.

Blyy, brat tam i w tamtych czasach to nie brat dziś

===

Niech radują się rodziny, a ich miłość promienieje, jak chleba okruszyny nieśmy wiare i nadzieje...Nam pisane Krzyża bronic, teraz, dzisiaj, jutro, zawsze!

Cytat 
Marianna
 sierpień 26 2008 19:55   
Forum

Quote by Kruk:

Blyy, brat tam i w tamtych czasach to nie brat dziś

Czy obrazisz sie bracie Kruku, ze nazwe Cie bratem?

===

Gdzie milosc wzajemna i dobro, tam znajdziesz Boga zywego

Profil   Email 
 Cytat 
Bartosz
 sierpień 26 2008 19:58   
Forum

Blyy, brat tam i w tamtych czasach to nie brat dziś Wink

Kruku, masz rację, w polskich przekładach Biblii również nie ma napisane wprost.
Natomiast w grece w której Ewangelie były pisane jest rozróżnienie na braci z jednego łona, a krewnych.

No i tu wymagana jest wiedza historyczna, kulturowa i językowa.
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TB/bracia.html
Ten artykuł po krotce wszystko wyjaśnia...

Ja tą wiedzę posiadam i mogę raz dwa obalić to co pisze na tej stronce, jeśli tylko chcesz. Podając przykłady i z polskiego przekładu Biblii, jak i w grece. Tylko to chyba nie jest temat do tego, chociaż nie wiem.

===

Cytat 
Marianna
 sierpień 26 2008 20:00   
Forum

No coz, z biegiem lat slowa zmienialy swoje znaczenie i widac, nie kazdy dzisiaj poradzi sobie nawet z najprostszym tekstem

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bartosz
 sierpień 26 2008 20:04   
Forum

No coz, z biegiem lat slowa zmienialy swoje znaczenie i widac, nie kazdy dzisiaj poradzi sobie nawet z najprostszym tekstem

Ale nie w czasie gdy te Ewangelie były pisane, to jest tylko wywód który nie ma potwierdzenia w faktach, że wtedy też nie było inaczej. Zresztą jest mnóstwo przykładów w Biblii gdzie jest perfekcyjnie napisane kto jest bratem, a kto krewnym, nie mówię tutaj tylko o braciach Jezusa.

Ilu Jakubów jest w NT?

===

Cytat 
Łukasz
 sierpień 26 2008 20:48   
Forum Moderator
Moderator

Blyy i jest mnóstwo przykładów gdzie w biblii słowo krewny syngenes jest używane do ciotek, całego narodu... Słowo brat używane w stosunku do bratanków itp.

===

Cytat 
Marianna
 sierpień 26 2008 20:58   
Forum

Quote by BLyy:

Ale nie w czasie gdy te Ewangelie były pisane, to jest tylko wywód który nie ma potwierdzenia w faktach, że wtedy też nie było inaczej. Zresztą jest mnóstwo przykładów w Biblii gdzie jest perfekcyjnie napisane kto jest bratem, a kto krewnym, nie mówię tutaj tylko o braciach Jezusa.

Ilu Jakubów jest w NT?

Jesli zechce to dziesiatki lub setki ludzi bede nazywac brat/siostra, ale nie podam ich w urzedzie.
Widzisz roznice?

Ilu Jakubow? Odpowiem Ci jesli mi odpowiesz na moje pytanie. Ilu Wojtkow mieszka w Krakowie?

NIe wiem co szukasz w Biblii, ale brzmi to niepowaznie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bartosz
 sierpień 26 2008 21:28   
Forum

Blyy i jest mnóstwo przykładów gdzie w biblii słowo krewny syngenes jest używane do ciotek, całego narodu...

Słowo bracia i siostry też używano do całego narodu. Podobnie ojcowie, synowie, matki, córki, każdego tak można wymienić i mówić jako naród.

Słowo brat używane w stosunku do bratanków itp.

Wiem, ale i do rodzonych. W polskich przekładach tylko słowo brat występuje, natomiast greka to rozróżnia.

Jesli zechce to dziesiatki lub setki ludzi bede nazywac brat/siostra, ale nie podam ich w urzedzie.
Widzisz roznice?

A jak ja powiem brat cioteczny, a brat rodzony to co? Widzisz różnice? W grece jest właśnie takie rozróżnienie, tylko późniejsze tłumaczenia wszystko tłumaczą jako po prostu brat nie mówiąc kto bratem ciotecznym, a kto rodzonym.

Ilu Jakubow? Odpowiem Ci jesli mi odpowiesz na moje pytanie. Ilu Wojtkow mieszka w Krakowie?

Wojtkowie z Krakowa nie występują w Biblii, natomiast paru Jakubów występuje i kościół robi sobie miszmasz z Jakubów, przez nie raz utożsamia się ich jako braci ciotecznych. I tak podpiera swą tezę, że Jezus był jedynakiem.

Dlatego zadałem pytanie, ilu jest Jakubów w NT?

NIe wiem co szukasz w Biblii, ale brzmi to niepowaznie.

Niepoważne jest banie się prawdy. Możesz w to nie wierzyć, masz do tego prawo. Rozumiem, że według wierzących nie mogę mieć innego zdania na temat Biblii i tego mówić głośno, gdyż rację ma tylko kościół.
Tylko prawda nas wyzwoli.

===

Cytat 
Marianna
 sierpień 26 2008 22:38   
Forum

Blyy

Wojtkowie z Krakowa, tez nie sa przypadkiem. Jesli mam Ci udzielic rzetelnej odpowiedzi, napewno studia nad Jakubem zajma wiele czasu, wiec korzystajac z informacji w urzedach, predzej moglbys mi odpowiedziec.
Widze Twoje watpliwosci i jedyne co moge podpowiedziec to konsultacja z jakims biblista. Nie uwazam, ze komus zalezy na robieniu, jak piszesz, miszmasz z Biblii, a wrecz przeciwnie. Zauwazam starania dochodzenia do prawdy. Nie znam ludzi w kosciele, ktorzy by sie bali prawdy, jak podejrzewasz. Czyzbym miala szczescie?
Przepraszam. Wedlug ktorych wierzacych nie mozesz miec wlasnego zdania? To chyba zbyt obszerne uogolnienie. Masz prawo je miec. Tylko, wlasne zdanie to jeszcze nie prawda jedyna.
Powodzenia w studiach nad NT.

P.S. Jestem w Kosciele i od dawna dzieki niemu wyzwolona

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gocek
 sierpień 27 2008 14:14   
Forum

Dopóty mitu nie ruszysz, dopóki na mitach oparta jest wiara jego wyznawców.

Słowem - nie pozbawiajmy ludzi nadziei i sensu życia. Dlatego naukowcy nie mogą i pewnie również zbytnio im nie zależy na tym, aby walczyć z zabobonem i mitologią. Zresztą powoli nastają czasy, że mit religijny nie będzie już potrzebny do kontroli społeczeństw. Pojawiają się inne, nowe zagrożenia.

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
 Cytat 
Marianna
 sierpień 27 2008 15:21   
Forum

Nie zyj zludzeniami. Ten, jak piszesz, "mit" istnieje i bedzie istnial niezaleznie od Twich zyczen. Jesli jest to "kontrola" spoleczenstw, to chyba niezla, skoro mozna znalezc swa wolnosc.
Ciekawi ci marksisci, skoro im wszedzie potrzeba kontroli.

Dla mnie wystarczy zwykly ludzki porzadek.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 sierpień 27 2008 17:58   
Forum Moderator
Moderator

Wiem, ale i do rodzonych. W polskich przekładach tylko słowo brat występuje, natomiast greka to rozróżnia.

greka? rozróżnia tylko słowa - czyste synonimy...

===

Cytat 
Bartosz
 sierpień 27 2008 18:57   
Forum

Kruk

greka? rozróżnia tylko słowa - czyste synonimy...

Greckie przekład Ewangelii Nowego Testamentu wyraźnie rozróżnia braci rodzonych, od choćby braci ciotecznych.

Kościół podpiera się na tym, że Jezus nie miał braci, na tłumaczeniu Starego Testamentu na grekę. Gdzie słowa ADELPHOS i ANEPSIOS są wstawiane niezbyt poprawnie. Cóż, co się dziwić, jak teksty tłumaczone na grekę nie są dziełem autorów swych ksiąg, ani chociaż nie byli przy tłumaczu który je przekładał. Tłumaczył je zupełnie kto inny, bez obecności autorów.

Natomiast Nowy Testament, gdzie pisali je sami apostołowie i oni sami byli autorami Ewangelii, albo byli przy tłumaczeniu, to takich wątpliwości nam nie pozostawia, kto jest bratem rodzonym, a kto choćby ciotecznym. Jak nie raz w przypadku Pawła i Barnaby i wielu innych, gdzie w żadnym dosłownie przypadku się nie myli, przynajmniej ja żadnego nie znalazłem. Można wiele przykładów podać.

Marianna

Przepraszam. Wedlug ktorych wierzacych nie mozesz miec wlasnego zdania? To chyba zbyt obszerne uogolnienie. Masz prawo je miec. Tylko, wlasne zdanie to jeszcze nie prawda jedyna.
Powodzenia w studiach nad NT.

Według nie jednego katolika i nie mówię tutaj akurat o bywalcach na tym forum, tylko czasem mam takie wrażenie.
Dzięki za zrozumienie, pozdrawiam.

===

Cytat 
Łukasz
 sierpień 27 2008 20:14   
Forum Moderator
Moderator

Natomiast Nowy Testament, gdzie pisali je sami apostołowie i oni sami byli autorami Ewangelii, albo byli przy tłumaczeniu, to takich wątpliwości nam nie pozostawia, kto jest bratem rodzonym, a kto choćby ciotecznym. Jak nie raz w przypadku Pawła i Barnaby i wielu innych, gdzie w żadnym dosłownie przypadku się nie myli, przynajmniej ja żadnego nie znalazłem. Można wiele przykładów podać.

Blyy, doszukujesz się na siłę czegoś czego w NT nie ma. Bracia, siostry to po prostu albo jakaś rodzina Jezusa (całkiem możliwe że mieszkali pod jednym dachem), albo mieszkańcy malutkiego Nazaretu. Jednak masz prawo czytać jednostronnie i dosłownie (wedle polszczyzny). Nie musisz nawet rozważać innych alternatyw.

Pozdrawiam.

===

Cytat 
karol_dabrowski
 sierpień 27 2008 20:53   
Forum Moderator
Moderator

Mistrzowie - temat przez was poruszany był dośc szeroko dyskutowany tutaj. Autor wątku nie pytał o dziewictwo Marii ...
Pozdr

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bartosz
 sierpień 27 2008 21:18   
Forum

Blyy, doszukujesz się na siłę czegoś czego w NT nie ma. Bracia, siostry to po prostu albo jakaś rodzina Jezusa (całkiem możliwe że mieszkali pod jednym dachem), albo mieszkańcy malutkiego Nazaretu. Jednak masz prawo czytać jednostronnie i dosłownie (wedle polszczyzny). Nie musisz nawet rozważać innych alternatyw.

Pozdrawiam.

Jak rozwikłasz ilu jest Jakubów w NT to zrozumiesz, że tu nie chodzi o przybłędy.

Może dyskusje będziemy prowadzić tam gdzie admin nam wskazał o tym?

Pozdrawiam.

===

Cytat 
Gocek
 sierpień 28 2008 17:44   
Forum

Quote by Marianna: Nie zyj zludzeniami. Ten, jak piszesz, "mit" istnieje i bedzie istnial niezaleznie od Twich zyczen. Jesli jest to "kontrola" spoleczenstw, to chyba niezla, skoro mozna znalezc swa wolnosc.

Dla mnie wystarczy zwykly ludzki porzadek.

Kontrola niekoniecznie musi opierać się na bezpośrednim przymusie państwowym.

Ciekawi ci marksisci, skoro im wszedzie potrzeba kontroli.

Marksizm jest ciekawy. Natomiast marksistów, znajomość z historii powszechnej zawdzięczamy jedynie zbrodniom, które popełnili.

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
 Cytat 
esteban-82
 sierpień 30 2008 12:48   
Forum

Quote by epablito:
Co sądzicie? Czy archeologia i szerzej nauka jest w stanie zmitologizować większość Biblii? Tak jak genetyka uczyniła to z Księgą Rodzaju?

Hmmm, wydaje mi się że to pytanie jest bezpodstawne- nauka już to uczyniła jakieś 100 lat temu, a kolejne dzieje cywilizacji tylko to potwierdziły... Niestety dla wierzących, którzy nota bene uciekają od faktów jak przysłowiowy diabeł od święconej wody.

Quote by Arek_Sz:
Co do Polityki, to jej właścicielem jest jakiś facet z zachodu i słyszałem, że jego stanowisko jest absolutnie przeciwne Kościołowi, wiec nie ma się co dziwić, że takie "odkrycia" publikuje właśnie ona. Bardziej bym się nad tym zastanowił, gdyby opublikowałby to jakiś National Geographic...

Ja słyszałem że ktoś napisał, o tym że ktoś powiedział, że tamten widział... itd.
Tylko tyle z realiów wiary??? Zasłyszane informacje???
Nie dziw się że pisze o tym Polityka-takich rewelacji nie znajdziesz w Tygodniku niedzielnym, Tv Trwam, ani w Radiu Ma-ryja. Powody- znajdziesz je wyżej, w mojej wypowiedzi zaraz po trzykropku.

Quote by Rafi F:
Z resztą nawet nie będę polemizował. Sięgnij po poważniejsze źródła niż Polityka.

Jak wyżej...

Zmierzając ku końcowi- bardzo podoba mi się tytuł wątku-
"Nie ruszajcie mitu" idealnie odzwierciedla ono stanowisko chrześcijan- "mów co chcesz, ja i tak gardzę faktami, nauką, realiami i wszystkim innym byle byś się odwalił od mojej wiary i nie śmiej jej krytykować!!!"

===

"Czy nie starczy, że ogród jest piękny? Czy muszą w nim jeszcze mieszkać wróżki?" "Godzenie takiej sprzeczności, jak uprawianie nauki przez cały tydzień i c

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 sierpień 31 2008 00:06   
Forum

Bzdurny artykuł bez pokrycia w faktach!

jerycho nie miało murów?
ano zobaczmy:
za wiki
" NPC A [edytuj]

Neolit preceramiczny A – ok. 8350 r.p.n.e do 5850 r.p.n.e.. Czterohektarowa osada otoczona murem kamiennym o wysokości około 3,5 m z dziesięciometrowej wysokości kamienną wieżą w połowie długości jednej ze ścian muru. (...)
IV tysiąclecie p.n.e. – Jerycho było w tym okresie zamieszkane i szybko się rozwijało. Typ zabudowy pozostał jednak w przeważającym stopniu tożsamy z poprzednim okresem.

Epoka brązu [edytuj]

Wiele miast Kanaanu uległo zniszczeniu w XVI wieku p.n.e. podczas najazdów egipskich. Około XIII wieku p.n.e. wg przekazów biblijnych mury miasta zostają ponownie zburzone przez Izraelitów [1].Archeologiczne dowody potwierdzają ten fakt, jak i to, że również wówczas Jerycho otoczone było murem z kamienia i cegły. Biblia w Księdze Jozuego podaje słynny opis zniszczenia murów Jerycha.
"

Wielu archeologów z Biblia w ręku dokonało bardzo wielu odkryć archeologicznych potwierdzających z zadziwiającą dokładności a to co podaje Stary Testament wystarczy poczytać - i się douczyć!
wiele artykułów jest na tym portali!
ale po co?
lepiej wypisywać banialuki

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,71 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat