Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Na wesoło Nowy wątek Odpowiedz
 Ale Kaszana!
 |  Wersja do druku
Grzegorz
 wrzesień 02 2008 17:21  (Czytany 4918 razy)  
Forum

Status: offline

Mam bardzo orginalny temat na forum: czy kaszanka może być potrawą postną? Pewnie większości czytających, że zgłupiałem zadając takie pytanie, ale sprawa jest dość poważna. No więc w mojej rodzinie zakorzenił się pewien pogląd, że skoro kaszanka to tylko kasza, krew i troche smalcu (brak mięsa) to można bez obaw to jeść w czasie postu. Ja oczywiście uważam, że kaszanka, albo smalec nie są i nigdy nie były postne choć nie zawierają mięsa. Niestety brak mi argumentów na poparcie mojej tezy więc prosiłbym aby mi ktoś pomógł rozwiązać spór. z góry wielkie dzięki .

===

Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy kto w Niego wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne.

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 wrzesień 03 2008 08:40   
Forum Moderator
Moderator

Kiedyś postny był bóbr, bo myśleli, że to rodzaj ryby ("co z wody, to postne", parówki z wody też ).
A co do kaszanki, to odpuść. W ich rozumieniu poszczą (i literalnie tak jest : powstrzymują się od spożywania mięsa), ty możesz pościć wg własnego sumienia. Nie chodzi przecież o dokładny skład, bo musiałbyś czytać wiele, wiele opakowań (czy nie zastosowano np. żelatyny). Z drugiej strony można "pościć" i wymiotować z przejedzenia rybą.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Reguly
 wrzesień 03 2008 11:20   
Forum

Mmmmmm... Booobra to bym zjadl....

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
Rafi F
 wrzesień 03 2008 12:25   
Forum Moderator
Moderator

Są w niektórych miejscach na Mazurach odstrzeliwane - istna ich plaga. Zainteresuj się, to może jakiegoś zdobędziesz.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Grzegorz
 wrzesień 03 2008 18:51   
Forum

Rafi masz racje. Szkoda tylko, że to nie bardzo rozwiązuje problemu. A tak nawiasem to wielu ludzi myśli że takie pokarmy jak kaszanka, smalec albo ciasta cukierki to potrawy "postne". Szkoda, że Kościół nie jest dokładniejszy w swych wytycznych co do postu, choć i tak wątpie że ludzie by się do tego stosowali. A tak apropo tego bobra to też bym sobie spróbował.

===

Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy kto w Niego wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne.

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 wrzesień 04 2008 07:58   
Forum Moderator
Moderator

A dlaczego KRK miałby być dokładniejszy ? Czy księgi zakazów i nakazów rozwiązały by problem, czy też go spotęgowały ? Błąd jest już w samym nauczaniu co do istoty postu i oderwania postu od modlitwy (a robienie z nieprzestrzegania "postu" grzechu ciężkiego wręcz nieporozumieniem). Nakaz "postu" miał charakter wychowawczy i już dawno go zatracił, stał się zwyczajowy.
Problemem nie jest definicja i paragrafy, ale cały przestarzały system katechizacji z całą oprawą (m.in. "posty").
Potworna też jest niespójność : mieszkając na granicy i mając współpracowników mieszkających po drugiej stronie Polak po spożyciu mięsa w piątek nie może przystąpić do Wieczerzy, a Niemiec w tym samym polskim kościele może przyjąć Komunię z czystym sumieniem. Do takich absurdów prowadzą paragrafy i przeróżne nakazy dodane do Ewangelii. (albo spójrz inaczej : przystępujesz do Komunii w łączysz się w Jezusie z Bratem, który w piątek jadł pieczeń wieprzową).

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,28 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty