Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Czwórca Święta w katolicyzmie - trudne początki nowej teologii
 |  Wersja do druku
Robert
 wrzesień 12 2008 17:50   
Forum

Status: offline

Quote by Arek_Sz: Mahomet też myślał, że objawił mu się Bóg. ...

To dobre bylo. Powiedz do muzulmanom, to Ci powiedza ze apostolowie tez mysleli, ze objawil im sie Bog...

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
kasandra_K80
 wrzesień 12 2008 19:20   
Forum

Quote by medieval_man:
Quote by matejanka:

Kasandro!
Myślę że ta definicja jest zgodna z poniżej zacytowanymi słowami Chrystusa!

wszystko pięknie poza:
- wmawianiem naiwniaczkom (sorry, to nie do Ciebie kasandro) , że są to słowa Chrystusa
- brakiem odniesienia się do definicji na rzecz nachalnego propagowania pewnego pseudo-objawienia

Witaj po przerwie urlopowej na forum

Jeszcze tydzień Twojej nieobecności, a zaczęłabym argumentować jak "typowy" katolik.
Ale dzięki Tobie nabieram znowu chęci na TT i inne nietypowe zgadanienia.

Z niecierpliwością czekam na Twoje nowe spostrzeżenia i wnioski.
Już na wstępie chętnie poznam Twoje zdanie odnośnie "czwórcy świętej w katolicyzmie".
Czy tutuł tego wątku rzeczywiście odzwierciedla stanowisko KRK?

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 wrzesień 14 2008 21:41   
Forum

Quote by kasandra_K80:
Już na wstępie chętnie poznam Twoje zdanie odnośnie "czwórcy świętej w katolicyzmie".
Czy tutuł tego wątku rzeczywiście odzwierciedla stanowisko KRK?

Pozdrawiam

Ty nie denerwuj takimi pytaniami człowieka który odwykł na urlopie od herezji
Medievalu witaj znów z nami
A tak na poważniej
Właśnie spędziłem cały weekend na pewnym szkoleniu katolickim i ani razu nie była Maria wspomniana!- dwie msze, wiele modlitw, wiele pieśni - wspaniałe
dopiero na samym końcu na zakończenie ksiądz wspomniał o "Marii opiekunce Rodzin" i odmówił "Zdrowaś Mario...."
Czyli - wszystko w porządku i na swoim miejscu.
A poza tym zauważcie, że nowe wspólnoty w KRK są (odnowa, neokatechumenat, Mamre...) są mocno Jezusowe

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Andrzej
 wrzesień 15 2008 13:59   
Forum

rzeczywiscie, nie było mnie przez niespełna dwa miesiące i odwykłem nie tylko od herezji, ale i od duchowości.
Z racji pracy przebywałem bowiem w kraju, ktory stał się prawie całkowicie duchową pustynią.

Teraz wracam i widzę na forum same żarty:
- jakaś czwórca (żart)
- jakieś nierozumienie sensu NT (co to w ogóle jest?)
- jakieś dywagacje o ekumenizmie (też zart?)
- jakies żarty o Konstantynie, Nicei i arianach
- całkowicie niepoważne ciągnięcie watku o Michale Archaniele

A miałem nadzieję na odbudowanie siebie samego....

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Robert
 wrzesień 15 2008 14:36   
Forum

Quote by medieval_man: Teraz wracam i widzę na forum same żarty:
- jakaś czwórca (żart)

A ustosunkujesz sie do moich punktow, czy wystarczy, ze skwitujesz to slowem "zart"?

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 wrzesień 15 2008 15:22   
Forum

rzeczywiscie, nie było mnie przez niespełna dwa miesiące i odwykłem nie tylko od herezji, ale i od duchowości.
Z racji pracy przebywałem bowiem w kraju, ktory stał się prawie całkowicie duchową pustynią.

Teraz wracam i widzę na forum same żarty:
- jakaś czwórca (żart)

A miałem nadzieję na odbudowanie siebie samego....

Halo Medieval man! A można zapytać w jakim kraju przebywałeś?
pozdrawiam

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Cytat 
Andrzej
 wrzesień 15 2008 15:23   
Forum

Quote by suration:
A ustosunkujesz sie do moich punktow, czy wystarczy, ze skwitujesz to slowem "zart"?

nie ma sensu ustosunkowywanie sie do każdego z punktów po kolei kiedy można je wszystkie podsumować następująco:

- oczekujesz od NT czegoś, czego nigdy w nim nie było, nie ma i nie będzie
- czytasz tekst sprzed dwóch tysiecy lat nie siląc się nawet na zrozumienie kontekstu, zasad tworzenia takiego tekstu, sposobu jego powstania, jego celu, itd.
(ja kiedy czytam na przykład teksty z jakiegokolwiek innego kręgu kulturowego niż mój własny też stwierdzam, że nie rozumiem chocby słowa brzmiały znajomo)
- wyrywasz z całości drobne stwierdzenia i poddajesz je analizie poza kontekstem

Gdybym zaczął ustosunkowywac się po kolei do każdego z podanych przez Ciebie punktów, albo choćby do jednego, wpadłbym w ten sam tor błędnego myślenia i rozumowania.

Polega ono w skrócie na tym: widzę, że ziemia jest płaska, bo się po nie nie ześlizguję, ergo: ci kórzy głoszą, że ma kulisty kształt musieli się nieźle nawalić

Innymi słowy:
czy potraktowałbys poważnie czy w kategoriach żartu "dowody" kogoś kto przytacza różne wskazówki na temat tego, że Ziemia moze byc płaska mając w zanadrzu całościową wiedzę o kulistosci naszej planety?

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Robert
 wrzesień 15 2008 18:54   
Forum

Medieval,
nie musze byc znawca od starozytnych pism, zeby wiedziec, ze rodowody Jezusa sa wyssane z palca, i to nie boskiego. Nie musze byc specjalista od pradawnych kregow kulturowych, by wiedziec, ze pierwszy czlowiek nie powstal 5000 lat temu. I tlumaczenie Arka, ze Adam mial 600 lat nic nie daje, bo niewiele zmienia w ostatecznym rachunku, a poza tym zapewne Adam splodzil swoich synow w wieku ok. 30 lat. I jak to obronicie?

Jak widzisz w NT jest zawarta nieprawda (nie chcialem uzywac slowa klamstwo). Oczywiscie powiecie, ze nalezy to odczytywac symbolicznie. Bardzo wygodne. Wszystko, co nie zgadza sie z prawda jest symboliczne. Wszystko, czego jeszcze nie obalono jest prawda (przynajmniej narazie, zanim nie dostanie statusu symbolicznosci).

Ponawiam prosbe, wskaz mi ksiege biblijna o charakterze historycznym...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bartosz
 wrzesień 15 2008 19:04   
Forum

Oczywiscie powiecie, ze nalezy to odczytywac symbolicznie. Bardzo wygodne. Wszystko, co nie zgadza sie z prawda jest symboliczne.

Skoro Adam i Ewa to tylko symbol, czyli grzech pierworodny to też symbol. To znaczy, że Jezus umarł za symbol.

W tamtych czasach ludzie tego nie brali za symbol i tak przez lata również myślał KK.

===

'tylko gnostyk jest naprawdę pobożny', 'prawdziwym chrześcijaninem jest gnostyk' Klemens Aleksandryjski, Stromateis

Cytat 
Robert
 wrzesień 15 2008 19:13   
Forum

Quote by BLyy:
Oczywiscie powiecie, ze nalezy to odczytywac symbolicznie. Bardzo wygodne. Wszystko, co nie zgadza sie z prawda jest symboliczne.

Skoro Adam i Ewa to tylko symbol, czyli grzech pierworodny to też symbol. To znaczy, że Jezus umarł za symbol.

Widocznie...
Gdyby Jezus wiedzial, to moze inaczej pokierowalby swoim zyciem. Ale niestety mial jedynie wiedze owczesnych ludzi, nic poza tym... Tez pewnie wierzyl literalnie w historie o Adamie i Ewie...

===

Profil   Email 
 Cytat 
eviva
 wrzesień 15 2008 20:19   
Forum

medieval man

wszystko pięknie poza:
-wmawianiem naiwniaczkom,...że to są słowa Chrystusa

Matejanka pisze prawdę podając te fragmenty Trzeciego Testamentu jako słowa Chrystusa.Natomiast Ty uważasz nas za naiwniaczków,którym chcesz wmówić,że to nie są słowa Chrystusa.Obecnego w nas wszystkich Chrystusa jako Ducha Prawdy,nie obowiązuje kościelny zakaz mówienia.To,że Krk nie chce go widzieć,mimo,że cały NT jest jemu poświęcony nie znaczy,że go w nas nie ma.

57. Wy, którzy idziecie błędnymi drogami: jestem gotów, gdy Mnie zawołacie was przyjąć i dać wam Moje Światło i Moją Siłę.

Jan 8.12.Ja Jestem Światłością świata,kto idzie za mną,nie będzie chodził w ciemności,ale będzie miał światłość żywota.
Jan 12.46.Ja jako Światłość przyszedłem na świat,aby nie pozostał w ciemności nikt,kto wierzy we mnie.
Jan 1.9.Prawdziwa Światłość,która oświeca każdego człowieka,przyszła na świat.
Jan 4.14.Ale kto napoje się wody,którą Ja mu dam,stanie się w nim źródłem wody wytryskującej ku żywotowi wiecznemu.
Jan.7.37.A w ostatnim,wielkim dniu święta stanął Jezus i głośno zawołał;Jeśli ktoś pragnie,niech przyjdzie do mnie i pije.
Jan.7.38.Kto wierzy we mnie jak powiada pismo,z wnętrza jego popłyną strumienie wody żywej.
Jan.7.39.A to mówił o Duchu,którego mieli otrzymać ci,którzy w niego uwierzyli.
Jan.6.27.Zabiegajcie nie o pokarm,który ginie,ale o pokarm,który trwa,o pokarm żywota wiecznego,,który da wam Syn Człowieczy...
Obj.21.6...Ja pragnącemu dam darmo ze źródła wody żywota
Obj.22.17...A ten kto pragnie,niech przychodzi,a kto chce,niech darmo weźmie wodę żywota.

W tych fragmentach NT, jest potwierdzenie o Świetle i Sile (energii)Chrystusa.Woda życia jest Duchem Świętym,energią,którą obiecuje nam dać Chrystus jako pokarm żywota wiecznego.

Nie jest bez znaczenia, gdy na swoim ciele i na swojej duszy nosicie ślady wielkich grzechów.

Rzym.3.23.Gdyż wszyscy zgrzeszyli i brak im chwały Bożej.
Ja spowoduję, że będziecie błogosławili tych, którzy was obrazili, a Boga będziecie błogosławić, ponieważ On uważał ten cud w was za możliwy. Wówczas zaczniecie odczuwać w swoich sercach Miłość Chrystusa.

Gal.4.6.A ponieważ jesteście synami,przeto Bóg zesłał Ducha Syna swego do serc waszych,wołającego Abba,Ojcze.
Rzym.5.5...bo Miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego(Chrystusowego),który jest nam dany.

[QUOTE[58. Niektórzy będą podczas słuchania tych słów myśleli: jakże jest możliwe, aby wielcy grzesznicy mogli otrzymać tę Łaskę tak samo jak Sprawiedliwi, którzy posiadają ją za swoje zasługi?[/QUOTE]
Jan.1.16.A z Jego pełni myśmy wszyscy wzięli,i to łaska za łaską.
Efez.4.7.A każdemu z nas dana została Łaska,według miary daru Chrystusowego.
Tyt.2.11.Albowiem objawiła się Łaska Boża,zbawienna dla wszystkich ludzi.
Hebr.12.14.Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia,bez którego nikt nie ujrzy Pana.
Hebr.12.15.Bacząc,żeby nikt nie pozostał z dala od Łaski Bożej,żeby jakiś gorzki korzeń,rosnący w górę,nie wyrządził szkody i żeby przezeń nie pokalało się wielu.

61. Jestem obrońcą słabych, którzy wylewają łzy w swojej wielkiej niemożności i nieświadomości. Ja jestem Boską Nadzieją, która płaczących wzywa i pociesza; Ja jestem dobrym Jezusem, który łagodnie obejmuje jęczącego w swoim bólu i swojej pokucie.

1.Piotra 1.13.Dlatego okiełzajcie umysły wasze i trzeźwymi będąc,połóżcie całkowicie Nadzieję waszą w Łasce, która wam jest dana w objawieniu się Jezusa Chrystusa.
Rzym.5.5.A Nadzieja nie zawodzi,bo Miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego,który jest nam dany.
Rzym5.1...przez wiarę w tą Łaskę,którą mamy,i chlubimy się Nadziejąchwały Bożej.
62. Ja jestem waszym Zbawcą, waszym Zbawicielem; Ja jestem tą Prawdą możliwą do zrozumienia dla ludzi. (248,18-21)

Nie muszę zapewne udawadniać,że obecny w każdym człowieku Chrystus,jest jego Panem i Osobistym Zbawicielem,Drogą,Prawdą,Życiem,itd.

Wiara nie może opierać na kościelnych dogmatach,ale na Mocy Bożej,a więc na obecnym w nas Chrystusie,którego powinno się głosić wszem i wobec tak jak to czynili apostołowie i jak pisze w NT:

1 Kor.2.5.Aby wiara wasza nie opierała się na mądrości ludzkiej,lecz na Mocy Bożej..
1 Kor.1.24....zwiastujemy Chrystusa,który jest Mocą Bożą i Mądrością Bożą.

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
Szymon Bartłomiej Pawlas
 wrzesień 22 2008 15:15   
Forum

to ja może wrócę do tematu wątku - długo mnie tu nie było, przy okazji witam wszystkich ponownie.

Quote by matejanka:
Jej naprawdę nalezy się oddawanie czci jako części Boskośći , ale w Duchu i w Prawdzie!

cóż, wydaje mi się, że rozumiem, o co Ci chodzi [że Maryi należy się cześć Boska, a mierzi Cię kult, który ubóstwia raczej konkretne malowidła czy ikony przedstawiające Maryję, a nie samą Maryję], jednak się z tym nie zgadzam.

nie zgadzam się na wspomnianą w pierwszym wpisie "Czwórcę", w myśl której ubóstwia się stworzenie, jakim była Maria z Nazaretu.

natomiast dostrzegam deficyt kobiecości w chrześcijańskim obrazie Boga i rozumiem, że lud sobie temu zaradził poprzez ubóstwienie tej kobiety.

uważam jednak, że nie tędy droga.

należy raczej podkreślać, że Bóg jako taki nie ma ludzkiej płci, albo może lepiej - ma je obie/wszystkie - jest zarówno męski jak i żeński: człowiek został stworzony na Boga podobieństwo jako kobieta i mężczyzna [I Mż. 1:27], Bóg będzie nas pocieszać jak matka pociesza swoje dziecko [Iz 66:13], że "Duch [Święty]" po hebrajsku ma rodzaj żeński [ruach רוח] itd.

dobrym przykładem może tu być "genderowy" przekład niemiecki "Die Bibel in gerechter Sprache", czy nawet uzupełnianie Modlitwy Pańskiej o słowa "Matko" albo po prostu zastępowanie "Ojca" neutralnym "Rodzicem".

no a na pewno jest to lepsze od ubóstwiania Marii.

BTW, Maria już raz została uznana za Boga wśród wyznań katolickich, nie w głównym nurcie, ale w Kościele Katolickim Mariawitów. a dokładniej uwierzono, że Bóg wcielił się potrójnie - Bóg Ojciec w Marię, Bóg Syn w Jezusa, Bóg Duch Święty w Mateczkę Kozłowską. to tak w ramach ciekawostki.

===

"piérwsze wolności westchnienie było i westchnieniem wiary."

Cytat 
matejanka
 wrzesień 22 2008 15:25   
Forum

nie zgadzam się na wspomnianą w pierwszym wpisie "Czwórcę", w myśl której ubóstwia się stworzenie, jakim była Maria z Nazaretu.

W Mari powinniśmy ubóstwiać nie Jej ciało, lecz Jej Ducha, który ze swojej natury należy do Najwyższej Boskości i jest obrazem Boskiej Miłości Macierzyńskiej!
Czy znasz objawienie Marii w Amsterdamie i modlitwę o jaką prosiła, aby codziennie odmawiać

Panie Jezu Chryste, Synu Ojca,
ześlij teraz Swojego Ducha na ziemię.
Niech Duch Święty żyje w sercach wszystkich narodów, aby one mogły być zachowane od upadku, katastrofy i wojny. Niechaj Pani Wszystkich Narodów, która kiedyś była Maryją, będzie naszą Orędowniczką.
Amen.

W tej modlitwie kryje sie ogrony teologiczny przekaz, ale można go zrozumieć w pełni tylko w Świetle Nauki Ducha Prawdy o którego nakazuje modlić się Pani Wszystkich Narodów!
pozdrawiam

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Cytat 
Szymon Bartłomiej Pawlas
 wrzesień 22 2008 16:25   
Forum

Quote by matejanka:
W Mari powinniśmy ubóstwiać nie Jej ciało, lecz Jej Ducha,

jaka różnica?

Quote by matejanka:
który ze swojej natury należy do Najwyższej Boskości i jest obrazem Boskiej Miłości Macierzyńskiej!

tak, no jest takim samym obrazem miłości macierzyńskiej, jak książęta rzeszy niemieckiej obrazem mądrości władcy...

Quote by matejanka:

a to zesłanie Ducha Świętego w zielone świątki już nie działa?

Quote by matejanka:Niechaj Pani Wszystkich Narodów, która kiedyś była Maryją, będzie naszą Orędowniczką.

W tej modlitwie kryje sie ogrony teologiczny przekaz,

rzeczywiście, ogromny. do tego stopnia ogromny, że nie mieści się w ramach chrześcijaństwa.

===

Cytat 
Arek_Sz
 wrzesień 22 2008 17:04   
Forum

varpho - kolejnego Mathiasa i kolejnej ironii nam nie trzeba. To wcale nie świadczy o twojej inteligencji...

Zgadzam się w wielu twoich poglądach, ale ironii to już tu trochę za dużo...

===

Sercem można tak samo kochać jak i nienawidzić... ФΩΣ - ΖΩΗ OAZOWICZ

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 wrzesień 22 2008 17:06   
Forum

rzeczywiście, ogromny. do tego stopnia ogromny, że nie mieści się w ramach chrześcijaństwa.

Jeżeli Boska nauka nie mieści się w ramach ludzkiej nauki to jest to problem tej nauki, a nie Boga, gdyż Bóg nie ma żadnych ram BÓG JEST NIESKOŃCZONY!
pozdrawiam

===

Cytat 
Andrzej
 wrzesień 22 2008 17:22   
Forum

Quote by matejanka:

Jeżeli Boska nauka nie mieści się w ramach ludzkiej nauki to jest to problem tej nauki, a nie Boga, gdyż Bóg nie ma żadnych ram BÓG JEST NIESKOŃCZONY!
pozdrawiam

a kto Ci powiedział, że chrześcijaństwo = ludzka nauka?

Manipulujesz słowami i to jest przykre.

Jeśli jakiś przekaz jakiegoś niby-objawienia nie mieści się w ramach chrześcijaństwa to znaczy, że nie jest chrześcijański i tyle.
I nieskończoność Boga nie ma nic do tego

===

Cytat 
Andrzej
 wrzesień 22 2008 17:25   
Forum

Quote by Arek_Sz: varpho - kolejnego Mathiasa i kolejnej ironii nam nie trzeba. To wcale nie świadczy o twojej inteligencji...

a mnie się podoba - zwłaszcza kiedy poważna dyskusja z osobami takimi jak matejanka nie przynosi efektu, bo one zawsze uciekają w mgliste sformulowania - użycie ironii wtedy jest środkiem, ktory spowoduje, że uśmiechnę się zamiast zezłościć

===

Cytat 
Arek_Sz
 wrzesień 22 2008 17:30   
Forum

Quote by medieval_man:
Quote by Arek_Sz: varpho - kolejnego Mathiasa i kolejnej ironii nam nie trzeba. To wcale nie świadczy o twojej inteligencji...

a mnie się podoba - zwłaszcza kiedy poważna dyskusja z osobami takimi jak matejanka nie przynosi efektu, bo one zawsze uciekają w mgliste sformulowania - użycie ironii wtedy jest środkiem, ktory spowoduje, że uśmiechnę się zamiast zezłościć

No niby masz rację. Ja też się uśmiechnąłem, tylko wcześniej czytałem wypowiedzi Mathiasa i dmucham na zimne, by znów nie doszło do jakiegoś wymieszania wiary...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Szymon Bartłomiej Pawlas
 wrzesień 22 2008 19:56   
Forum

Quote by Arek_Sz: varpho - kolejnego Mathiasa i kolejnej ironii nam nie trzeba.

bez ironii i poczucia humoru to chyba długo byśmy tego świata nie wytrzymali.

Quote by Arek_Sz:

miło mi, że ktoś mnie tu jeszcze pamięta.

Quote by Arek_Sz: dmucham na zimne, by znów nie doszło do jakiegoś wymieszania wiary...

nie rozumiem - jakie wymieszanie wiary masz na myśli?

Quote by matejanka:

zgadzam się, Bóg jest nieskończony, niepojęty i może i rzeczywiście jest Czwórcą [i akurat nie piszę tego ironicznie], tego nie wiemy.

jednak nie chodzi tu o wnikanie w "wewnętrzną strukturę Boga" [brzmi idiotycznie i topornie, ale mam nadzieję, że przynajmniej jasno się wyrażam], tylko o ubóstwianie kogoś, kto Bogiem nie jest. a jeśli miałoby chodzić o to, że Maria nie była Bogiem, a potem Bogiem się stała i że to niby jest przykład dla całej ludzkości [spotkałem się z analogicznym tłumaczeniem dogmatu o wniebowzięciu - że to ma być taka zapowiedź tego, co wszystkich wierzących czeka], to to jest straszne, bo doprowadza do zamazania granic między Bożym Majestatem a człowiekiem, czyli do jakiegoś ubóstwienia siebie samego, co z monoteizmem ma mało wspólnego.

a uzasadnianie tego wszystkiego jakimś objawieniem Marii, o którego prawdziwości ma świadczyć jedynie to, że występuje w nim imię Marii, jest niewystarczające.

===

Cytat 
matejanka
 wrzesień 22 2008 20:28   
Forum

Manipulujesz słowami i to jest przykre.

Jeśli jakiś przekaz jakiegoś niby-objawienia nie mieści się w ramach chrześcijaństwa to znaczy, że nie jest chrześcijański i tyle.
I nieskończoność Boga nie ma nic do tego

Nieskończoność Boga na bardzo wiele z tym do czynienia gdyż Boskie nie posiada żadnych ludzkich ram.

A czyją nauką jest teologia chrześcijańska?
Skąd pochodzą dogmaty i doktryny?
Czy te ramy ustanowił Jezus?
Czy Jezus uzależniał nasze zbawienie od sakramentów?
Tylko mi znowu nie pisz, że kto przyjmie chrzest będzie zbawiony, a kto nie będzie potępiony, gdyż Chrystus nigdy by takich słów nie powiedział.
Sw. Paweł powiedział wręcz, że Chrystus nie posłał go aby chrzcił lecz aby głosił Dobrą Nowinę, a Jezus sam nigdy nie chrzcił.Chrzest z wody moze być co najwyżej zewnętrznym aktem zapisania się do wspólnoty,a dopiero Chrzest Duchem Świętym jest prawdziwym nowym narodzeniem z Ducha!
I tego chrztu może udzielić tylko sam Chrystus obecny w każdym z nas gdy uzna że nasza dusza już do tego dojrzała!
pozdrawiam

===

Cytat 
Arek_Sz
 wrzesień 22 2008 21:00   
Forum

Matejanka - a ja się nie zgodzę.

Czyją nauką? Bożą naturalnie. Człowiek stara się ogarnąc to co nakazuje Bóg
Skąd pochodzą dogmaty - od Ducha Świętego, który nieustannie działa w Kościele
Czy Jezus ustanowił ramy? - ramy ustala człowiek, który stara się za wszelką cenę pojąć boga, zamknąć go w jakąś fizyczną materię, dopisać w którymś rozdziale o fizyce kwantowej.

Co do chrztu - sam chrzest nie zapewnia nam zbawienia, tak jak jego brak - potępienia. Kościół może jedynie domniemać co dzieje się z tymi, którzy żyli bez chrztu i nigdy nawet nie słyszeli o chrześcijaństwie.
Po co chrzest? Przecież sam Chrystus dał nam wzór, że każdy człowiek powinien sie ochrzcić wodą, a dopiero potem uzyska chrzest Ducha.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 wrzesień 22 2008 21:28   
Forum

Quote by matejanka:
Nieskończoność Boga na bardzo wiele z tym do czynienia gdyż Boskie nie posiada żadnych ludzkich ram.

Znowu nieprawda.
Zauważ jak mieszasz pojęcia.

Prześledź to.
Varpho w odpowiedzi na Twoje:
W tej modlitwie kryje sie ogrony teologiczny przekaz

napisał:

chcąc przez to powiedzieć, że ten przekaz jest po prostu niechrześcijański
na co Ty nie z gruszki ni z pietruszki:

Widzisz? Na zarzut o niechrześcijańskim charakterze pewnych stwierdzeń odpowiadasz argumentem, że Bóg o ktorym rozmawiamy, Bóg chrześcijan, Ten ktory towarzyszy chrześcijanom zgodnie z obietnicą Chrystusa nie jest Bogiem chrzescijańskim, bo jest znacznie większy.
Fakt, ze Bóg jest nieskończony nie ma nic do rzeczy z faktem, że to co niechrześcijańskie jest niechrześcijańskie.

Quote by matejanka:

A czyją nauką jest teologia chrześcijańska?

A umiesz odróżniać chrześcijaństwo od teologii chrześcijańskiej?
Czy to za trudne?
Quote by matejanka:
Skąd pochodzą dogmaty i doktryny?

z wiary i kontemplacji Koscioła pochylającego się nad Pismami?
Quote by matejanka:
Czy te ramy ustanowił Jezus?

a co to kogo obchodzi?
Bog pozostawił nam Pismo święte, a więc pozostawił nam pewne ramy. Chyba temu nikt rozsądny nie zaprzeczy? Pozostawił tez nam Kościół, aby tych ram pilnował.
Quote by matejanka:
Czy Jezus uzależniał nasze zbawienie od sakramentów?

A czy Kościół uzależnia?
Kościół przedstawia Ci sakramenty jako znaki Bożej łaski, które pomagają Ci w drodze.
Powiem więcej: możesz przez całe zycie nie przyjąć ani jednego sakramentu w Kościele a możesz być zbawiona.
Paweł napisał:
Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że JEZUS JEST PANEM, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych - osiągniesz zbawienie
Człowike jednak jest słaby i może na drodze do Boga zbłądzić.
Dlatego są sakramenty, które Kościół rozdziela hojnie - to znaki obecnej łaski.
Oczywiście, można ich nie przyjmować pokazując w ten sposób Bogu, że ma się je oraz Jego samego gdzieś....
Quote by matejanka:
Tylko mi znowu nie pisz, że kto przyjmie chrzest będzie zbawiony, a kto nie będzie potępiony, gdyż Chrystus nigdy by takich słów nie powiedział.

a jednak to uczynił
Tobie się to jednak nie podoba, ale zapomniałem, że jestes doskonalsza od naszego Pana

Quote by matejanka:
Sw. Paweł powiedział wręcz, że Chrystus nie posłał go aby chrzcił lecz aby głosił Dobrą Nowinę,

To dotyczyło Pawła - miał inną misje w Kosciele - nie wyciagaj z tego pochopnych wniosków

Quote by matejanka:
a Jezus sam nigdy nie chrzcił.

to zaden argument

Quote by matejanka:
Chrzest z wody moze być co najwyżej zewnętrznym aktem zapisania się do wspólnoty,a dopiero Chrzest Duchem Świętym jest prawdziwym nowym narodzeniem z Ducha!

to tez "teologia" pozachrześcijańska.
Skąd Ci się wzięło, że chrzes z wody jest zapisaniem się do wspólnoty?
Tworzysz nowe zasady?
Oczywiście, że chrzest w Duchu jest narodzeniem z Ducha, podobnie jak słowa matejanki są pisaniem matejanki - ale może dosyc masła maślanego

===

Cytat 
matejanka
 wrzesień 22 2008 21:32   
Forum

Na razie pomijam resztę Twojego postu bo jest późno!
Co w tym przekazie jest niechrześcijańskiego?

===

Cytat 
Andrzej
 wrzesień 23 2008 10:44   
Forum

Quote by matejanka:

Na razie pomijam resztę Twojego postu bo jest późno!
Co w tym przekazie jest niechrześcijańskiego?

Przekaz ten, zawierający m.in. słowa:
Niechaj Pani Wszystkich Narodów, która kiedyś była Maryją, będzie naszą Orędowniczką. został odrzucony wielokrotmnie (5 razy w latach 1961-2002).
przez Kongregację Nauki Wiary. W pierwszej swej odpowiedzi w 1961 KNW wręcz napisała: cała kwestja jest zamknięta i niema mowy o żadnych dalszych krokach.
Co prawda w 2002 roku biskup (katolicki) Amsterdamu w swym liście zachęca wiernych do przyjęcia tego objawienia. ale riposta Kongregacji jest natychmiastowa:

nie zezwala żadnemu zgromadzeniu katolickiemu w [tym] kraju, jak i na całym świecie modlić się do Matki Bożej pod tytułem "Pani Wszystkich Narodów" z dodatkiem wyrażenia "która niegdyś była Maryją"

Osoba z objawień nie mówi o sobie w żadnym momencie, że jest Maryją, Matka Bożą. Mówi o sobie tylko "Pani". Nawet na bezpośrednie pytania o swoje imię unika odpowiedzi mówiąc o sobie, że jest "Panią".

Konsekwentnie idąc za wskazaniami objawienia możemy sobie wyobrazic, że zamiast modlić się "Zdrowaś Maryjo", zaczynamy teraz po tych "chrzescijańskich objawieniach" modlić się: "Badź pozdrowiona Pani, która niegdyś byłaś Maryją".

===

Cytat 
Dezerter
 wrzesień 28 2008 22:44   
Forum

Quote by matejanka:

Czy znasz objawienie Marii w Amsterdamie i modlitwę o jaką prosiła, aby codziennie odmawiać

Niech Duch Święty żyje w sercach wszystkich narodów, aby one mogły być zachowane od upadku, katastrofy i wojny. Niechaj Pani Wszystkich Narodów, która kiedyś była Maryją, będzie naszą Orędowniczką.
Amen.

W tej modlitwie kryje sie ogrony teologiczny przekaz, ale można go zrozumieć w pełni tylko w Świetle Nauki Ducha Prawdy o którego nakazuje modlić się Pani Wszystkich Narodów!
pozdrawiam

Matejanko wiesz, że ortodoksem nie jestem, ale tego pseudo "objawienia' też bym nie przyjął i w pełni się zgadzam z oceną MM i varpho i kongregacją nauki wiary
bo
Duch Jezusa już jest z nami od dawna, a modlić to my się mamy do Boga a nie do stworzenia i jak to kiedyś mądrze zauważył chyba Rafi - "Maryja zawsze była przykładem cichości i skromności i całym swoim życiem wskazywała na Jezusa sama pozostając w jego cieniu"
Czyżby po zakończeniu życia ziemskiego się zmieniła i zapragnęła Tytułów.

===

Cytat 
Maruuus
 wrzesień 29 2008 20:29   
Forum

A co św.Pio powiedział na końcu swojego życia?
Ludzie pytali się co jest najważniejsze(niedosłownie!!), żeby coś im jeszcze przekazał.
Co odpowiedział?
"Tą bronią zwyciężamy szatana i otrzymujemy wielkie łaski. Maryja, wychwalana przez swoją kuzynkę św.Elżbietę w dzień nawiedzenia, powiedziała:Łk1, 46-48 . Pokora Maryi, jeżeli będzie przeżyta w nas, przyczyni się do wielkich rzeczy, które przez nas Bóg uczyni. Im bardziej czcimy Maryję, tym On bardziej wywyższa nas, wynosi aż do nieba. To jest pewne. Taką broń pokazał Ojciec Pio!!!!
Mówił:"Ledwie się obudzisz, nie pozostawiaj ani sekundy szatanowi, zaczynaj odmawiac Różaniec- nawet wtedy, gdy pracujesz: myjesz naczynia, czy cokolwiek innego robisz- bo wtedy nie dajesz miejsca szatanowi, żeby pracował w twoich myślach. A poza tym - kroczysz w wolności i zawsze jesteś spokojny".

Maryja nie należy do Czwórcy Świętej i nigdy tak nie będzie. Maryja jest bardzo ważna. Jezus, Bóg najważniejszy! Maryja nam ciągle pomaga byc bliżej Jezusa. Ojciec Pio był wybrany przez Boga, to czemu miałby kłamac o Maryi?

Pozdrawiam!

===

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 wrzesień 29 2008 22:23   
Forum

Matejanko wiesz, że ortodoksem nie jestem, ale tego pseudo "objawienia' też bym nie przyjął i w pełni się zgadzam z oceną MM i varpho i kongregacją nauki wiary
bo
Duch Jezusa już jest z nami od dawna, a modlić to my się mamy do Boga a nie do stworzenia i jak to kiedyś mądrze zauważył chyba Rafi - "Maryja zawsze była przykładem cichości i skromności i całym swoim życiem wskazywała na Jezusa sama pozostając w jego cieniu"
Czyżby po zakończeniu życia ziemskiego się zmieniła i zapragnęła Tytułów.

Dezerterze!
Przede wszystkim ta modlitwa jest do Jezusa Chrystusa, a nie do Marii.

Amen.
Chodzi o Drugą Pięćdziesiątnicę, o wylanie i przyjęcie przez wszystkie Nardody Światła Ducha Świętego, jako Nowej Arki w czasie obecnie trwającego Sądu nad światem
pozdrawiam

===

Cytat 
Rafi F
 październik 01 2008 09:33   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Maruuus: A co św.Pio powiedział na końcu swojego życia?
Ludzie pytali się co jest najważniejsze(niedosłownie!!), żeby coś im jeszcze przekazał.
Co odpowiedział?
....

Podobnie zapytali Jezusa, które przykazanie jest najważniejsze, a on odpowiedział:

"Pierwsze jest: Słuchaj, Izraelu, Pan Bóg nasz, Pan jest jeden. Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą. "
Słowa Boga !

Powinno wystarczyć, prawda? Dwóm panom służyć nie można.

Gdybyś miał wątpliwości, to zadano Jezusowi pytanie jak osiągnąć życie wieczne:

"Nauczycielu, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne? Jezus mu odpowiedział: Co jest napisane w Prawie? Jak czytasz? On rzekł: Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całą swoją mocą i całym swoim umysłem; a swego bliźniego jak siebie samego. Jezus rzekł do niego: Dobrześ odpowiedział. To czyń, a będziesz żył. "
Słowa Boga !

A pamiętasz przykazania ? Jaki jest wstęp ?
"Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli."
a zaraz potem:
"Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie!"

Słowa BOGA ! A ty mi Pio serwujesz. Przy Bogu ma taki sam autorytet, jak sierotka Marysia.

Jeżeli jeszcze wątpisz, to dobrze wysłuchaj, co ksiądz mówi w czasie mszy w doksologii:
"Przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie
Tobie Boże Ojcze Wszechmogący
w Jedności Ducha Świętego
wszelka cześć i chwała
przez wszystkie wieki wieków"

Często to nam umyka, a ja traktuje je śmiertelnie poważnie.

Tysiące argumentów już tu było przytaczanych, ja tylko coraz to nowe pokazuję, bo CAŁA Biblia wskazuje tylko na Pana.

Ostatnio o maryjności było w wątku Jak to jest z tą Maryją

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Dezerter
 październik 01 2008 21:58   
Forum

Quote by matejanka:

Dezerterze!
Przede wszystkim ta modlitwa jest do Jezusa Chrystusa, a nie do Marii.

A gdzie ja powiedziałem, że do Marii?

Quote by matejanka:Chodzi o Drugą Pięćdziesiątnicę, o wylanie i przyjęcie przez wszystkie Narody Światła Ducha Świętego, jako Nowej Arki w czasie obecnie trwającego Sądu nad światem
pozdrawiam

A to wylanie światła w czasie Sądu zarządziła Matejanka i już Arkę buduję
ech... siostro kochana

Rafi

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 1,72 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.