Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Czy Chrystus był nagi?
 |  Wersja do druku
Robert
 wrzesień 24 2008 20:19   
Forum

Status: offline

Quote by medieval_man: Natomiast co do tych genów, to raczej wykluczone: przecież Maryja jest Dziewicą.

Ja bym bronil naturalnego porzadku dla ssakow: samica daje jajo a samiec dostarcza nasienie. Wy wierzycie jednak w fantasy, na ktore ja sie raczej nigdy nie zgodze.
Jak mozna byc dziewica i urodzic dziecko? Poza tym mam nadzieje, ze Jozef pozbawil Maryje dziewictwa, w koncu to jego zona byla...

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Marianna
 wrzesień 24 2008 20:46   
Forum

Wybacz Suration. Nie jestem samica, tylko kobieta i nie biore mego meza za samca, jest dla mnie wartosciowym mezczyzna.
Jak dziewica mogla urodzic dziecko? Widac mogla.

===

Gdzie milosc wzajemna i dobro, tam znajdziesz Boga zywego

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 wrzesień 24 2008 20:57   
Forum

Quote by Marianna: Wybacz Suration. Nie jestem samica, tylko kobieta i nie biore mego meza za samca, jest dla mnie wartosciowym mezczyzna.

Moze Cie zszokuje, ale jestes samica gatunku homo sapiens, a Twoj maz wartosciowym samcem. Samica czlowieka to kobieta, samiec to mezczyzna. Dla przykladu samica swini to locha, samiec to knur. Czy ja musze to wyjasniac? Czy obraza Cie to, ze Maryja byla z biologicznego punktu widzenia samica czlowieka?

O tak, to wyjasnia wszystko...

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Marianna
 wrzesień 24 2008 21:04   
Forum

Medieval_Man

O sw. Jozefie juz wczesniej slyszalam i zastanawiam sie czy obecny swiat nie wymaga powstania takiego symbolu. Jak do tej pory sw. Jozef i tak zajmowal szczegolna i piekna pozycje jako Opiekun Rodziny.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 wrzesień 24 2008 21:04   
Forum Moderator
Moderator

Suration

Moze Cie zszokuje, ale jestes samica gatunku homo sapiens, a Twoj maz wartosciowym samcem. Samica czlowieka to kobieta, samiec to mezczyzna. Dla przykladu samica swini to locha, samiec to knur. Czy ja musze to wyjasniac? Czy obraza Cie to, ze Maryja byla z biologicznego punktu widzenia samica czlowieka?

Fajnie że patrzysz na człowieka tylko z "biologicznego punktu widzenia". Po za tym nawet nie ma czegoś takiego jak biologiczny punkt widzenia ale to rozmowa na inny temat.

===

Niech radują się rodziny, a ich miłość promienieje, jak chleba okruszyny nieśmy wiare i nadzieje...Nam pisane Krzyża bronic, teraz, dzisiaj, jutro, zawsze!

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Marianna
 wrzesień 24 2008 21:15   
Forum

Quote by suration:
Quote by Marianna: Wybacz Suration. Nie jestem samica, tylko kobieta i nie biore mego meza za samca, jest dla mnie wartosciowym mezczyzna.

O tak, to wyjasnia wszystko...

Skoro TY nie akceptujesz, skoro TY nie rozumiesz, to TY wymagasz by CI tlumaczyc, bo inaczej TY nie zgadzasz sie. Jesli o mnie chodzi to TY mozesz nie rozumiec i mozesz sie nie zgadzac- masz do tego prawo.

Jesli kobiety nazywasz sukami, to napewno jestesmy nie z tego samego rzedu.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 wrzesień 24 2008 21:35   
Forum

Quote by Kruk: Suration
Fajnie że patrzysz na człowieka tylko z "biologicznego punktu widzenia". Po za tym nawet nie ma czegoś takiego jak biologiczny punkt widzenia ale to rozmowa na inny temat.

O Boze.. nie tylko...
Poza tym czemu nie ma na cos patrzyc z biologicznego punktu widzenia?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 wrzesień 24 2008 21:37   
Forum

Quote by Marianna: Jesli kobiety nazywasz sukami, to napewno jestesmy nie z tego samego rzedu.

Poslugujesz sie klamstwem i oszczerstwem, bo nie nazywam kobiet sukami. A poza tym potwornie sie osmieszasz...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marianna
 wrzesień 24 2008 21:52   
Forum

Quote by suration:
Quote by Marianna: Jesli kobiety nazywasz sukami, to napewno jestesmy nie z tego samego rzedu.

Poslugujesz sie klamstwem i oszczerstwem, bo nie nazywam kobiet sukami. A poza tym potwornie sie osmieszasz...

No, coz. Mowisz rzeczywiscie o samicach i samcach. Z rozpedu zrobilam blad. To takze rzecz ludzka, ale napewno nie powod do impertynencji

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 wrzesień 24 2008 22:32   
Forum Moderator
Moderator

Quote by suration:
Quote by Kruk: Suration

O Boze.. nie tylko...
Poza tym czemu nie ma na cos patrzyc z biologicznego punktu widzenia?

Możesz... ale co to jest biologiczny punkt widzenia? Nie lepiej napisać: Nauki biologiczne wykazują że... A ty używając sformułowania: "biologiczny punkt widzenia" zdradzasz poniekąd iż biologia jest motorem napędowym twojej ideologi.

No i w końcu drogi Panie, Pani Marianna nie dopuściła się oszczerstwa (przynajmniej nie był bym taki pewien).
Dlaczego? a dlatego że:

- zszedł Pan do płaszczyzny biologi i począł wykazywać:
* "Samica czlowieka to kobieta, samiec to mezczyzna. Dla przykladu samica swini to locha, samiec to knur."
- idąc powyższym tropem rozumowania, samica PSA to suka...

Cała ta sprzeczka jest oczywiście śmieszna, bo czym że jest porównywanie człowieka do knura, lochy itp...? Zastanów sie Suration zanim wyjedziesz z takimi hasłami bo termin "Samica" należy do dziedziny biologi a Ty go ewidentnie upychasz w ideologie (to nie zdrowe). Pani Marianna zaś (wydaje mi sie) powinna troszkę taktu i rozwagi wykazać Wink

===

Niech radują się rodziny, a ich miłość promienieje, jak chleba okruszyny nieśmy wiare i nadzieje...Nam pisane Krzyża bronic, teraz, dzisiaj, jutro, zawsze!

Cytat 
Marianna
 wrzesień 24 2008 22:45   
Forum

Przyznaje racje. Wyszlam za daleko.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 wrzesień 25 2008 08:58   
Forum

Quote by Kruk: - zszedł Pan do płaszczyzny biologi i począł wykazywać:
* "Samica czlowieka to kobieta, samiec to mezczyzna. Dla przykladu samica swini to locha, samiec to knur."
- idąc powyższym tropem rozumowania, samica PSA to suka...

Tak, powyzszym rozumowaniem samica psa to suka. No i co z tego? Przeszkadzaja Ci naukowe okreslenia? W zadnym przypadku nie nazwalem kobiety suka. Jestesmy jednym (choc w pewnym sensie wyroznionym) z gatunkow zwierzat i czy Wam sie to podoba, czy nie - mezczyzni to samce, a kobiety to samice tego gatunku. Co was w tym obraza? Kompletnie nie rozumiem. Tym badziej, ze nie nazwalem poprostu Maryi samica, tylko napisalem, ze wg mnie urodzila dziecka w sposob jaki robia to wszyscy ludzie, a szerzej ssaki - samica daje jajo, samiec nasienie. Mowie o ssakach w ogolnosci. Jesli chcecie walczyc z faktami i wiatrakami, Wasza sprawa...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 wrzesień 25 2008 09:17   
Forum Moderator
Moderator

Quote by suration:Tym badziej, ze nie nazwalem poprostu Maryi samica, tylko napisalem, ze wg mnie urodzila dziecka w sposob jaki robia to wszyscy ludzie, a szerzej ssaki - samica daje jajo, samiec nasienie.

Czy tym samym w konsekwencji sugerujesz chrześcijanom, że Jezus jest dzieckiem nierządu, a Maria jako młoda nastolatka (może max 15 lat) była zwykłą puszczalską (i to w okresie, gdy wymagania moralne wobec dziewcząt były nieporównywalnie większe) ?

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Robert
 wrzesień 25 2008 10:01   
Forum

Quote by Rafi F:
Quote by suration:Tym badziej, ze nie nazwalem poprostu Maryi samica, tylko napisalem, ze wg mnie urodzila dziecka w sposob jaki robia to wszyscy ludzie, a szerzej ssaki - samica daje jajo, samiec nasienie.

Czy tym samym w konsekwencji sugerujesz chrześcijanom, że Jezus jest dzieckiem nierządu, a Maria jako młoda nastolatka (może max 15 lat) była zwykłą puszczalską (i to w okresie, gdy wymagania moralne wobec dziewcząt były nieporównywalnie większe) ?

Jedyne, co sugeruje to to, ze Maryja zostala zaplodniona w sposob naturalny. Nie wiem ile miala lat i co to oznaczalo w tamtej kulturze. Najwyrazniej legenda o niezwyklym poczeciu jest wam potrzebna do utrzymania statusu boskosci Jezusa, ale ja o to nie dbam.
Mozesz tez isc za przykladem kolezanki i wmowic mi cos czego nie twierdze, np. ze sugeruje, ze byla puszczalska. Masz pelne prawo...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 wrzesień 25 2008 11:29   
Forum Moderator
Moderator

Ja ci tylko sugeruję, że takie są konsekwencje twoich twierdzeń i tyle. Mówisz, że nie wiesz ile miała Maria. Szacuje się, że wychodząc za Józefa miała max 15, 16 lat. Mówisz, że nie wiesz jaka była wtedy kultura, więc wiedz, że żydzi byli w sprawach obyczajowych dość surowi nawet z dzisiejszego punktu widzenia. Czytałeś podobno NT. To chyba znasz początek z Mateusza czy Łukasza.

Krótko mówiąc swoją uwagą sugerujesz, że Maria była puszczalska i ją Józefowi wciśnięto.

Mówisz często o wolności sumienia, więc co tobą motywuje, aby zaglądać na chrześcijański portal, naigrywać się z wierzeń innych osób i jeszcze atakować podstawy ich wiary ? Nie rozumiem dlaczego to robisz, to nie jest w żaden sposób spójne z propagowaną przez ciebie wolnością sumienia.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Andrzej
 wrzesień 25 2008 13:10   
Forum

Trochę chyba za daleko ten wątek, a raczej wypowiedzi w nim wybiegły.
Myslę, że używanie tutaj argumentów tak skrajnie emocjonalnych nie powinno mieć miejsca, a posługiwanie się nacechowanymi negatywnymi emocjami określeniami typu: suka, puszczalska, samiec, samica jest zupełnie niepotrzebne.

Suration
Dlaczego Maryja Dziewica? Dlaczego bronię tego dogmatu?

Otóż, jeśli już w ogóle wierzę w Boga Wszechmogącego, Tego, który stworzył cały świat z niczego, Tego, który podtrzymuje świat w istnieniu, Tego, który objawił się ludzkości w dziejach, co zostałe spisane w księgach Starego i Nowego Testamentu to dogmat o dziewictwie Matki Jego Syna nie nastręcza mi żadnych trudności.

Owszem, kiedy na zwykły (nawet nie naukowy) rozum probuję dociec jak to się stało, że kobieta pozostała dziewicą mimo poczęcia i urodzenia dziecka, nie znajduję zadnego wytłumaczenia poza wytlumaczeniami z gatunku fantasy czy science-fiction (chociaż z naukowego punktu widzenia taki fakt jest możliwy - na przykład zapłodnienie in vitro i potem urodzenie przez cesarskie cięcie - kobieta pozostanie chyba dziewicą? Oczywiście podaje taki przykład tylko po to, zeby pokazać, że i dla ludzi pewne rzeczy sa mozliwe, tym bardziej dla Boga).

Zreszta podobne pytania z pewnością zadawali sobie zarówno autorzy pism Nowego Testamentu jak i w ogóle pierwsi chrzescijanie. Stąd pojawienie się w treście ewangelii pytania Maryi: Jak się to stanie skoro nie znam męża?.
Odpowiedź została nam przekazana: Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię.

Mimo, że niewiele z tego rozumiemy, to na podstawie tego zdania musimy przyjąć jedno wytłumaczenie. Stało się tak na wskutek bezpośredniej interwencji samego Boga.
I przykro mi, suration, ale nie będę starał się nawet nic więcej na ten temat powiedzieć.
Wierzę, że Bóg chciał, aby narodziny Jezusa przebiegły w taki sposób pozwalając nam z tego faktu wyciagac jedynie pewne wnioski natury teologicznej.

Z drugiej strony: o ile prościej byłoby gdyby Kościół i w ogóle całe chrześcijaństwo odrzuciło tezę o dziewictwie Maryi. Nikt by się nie czepiał, nie szydził, nie wyśmiewał. Teologowie, biskupi, kardynałowie, papieże formułujący taki czy inne treści dogmatów to przecież ludzie mądrzy, wykształceni, inteligentni, z doktoratami, z olbrzymim zasobem wiedzy. W grupie tej poziom wykształcenia jest jakby na to nie patrzeć znacząco wyższy od tego z czym spotykamy się na co dzień.
A jednak nie.
Oni upierają się przy czymś, co naraża ich na kpiny części społeczeństwa, tej części, która często jest bardzo obecna medialnie, bardzo wpływowa, chociaż nieporównywanie mniej wykształcona, mniej inteligentna.
Dlaczego, suration?

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Robert
 wrzesień 25 2008 13:59   
Forum

Quote by medieval_man: Trochę chyba za daleko ten wątek, a raczej wypowiedzi w nim wybiegły.
Myslę, że używanie tutaj argumentów tak skrajnie emocjonalnych nie powinno mieć miejsca, a posługiwanie się nacechowanymi negatywnymi emocjami określeniami typu: suka, puszczalska, samiec, samica jest zupełnie niepotrzebne.

To nie ja zaczalem walczyc slowami. Mowilem tylko o ssakach, ale niektorych to bardzo obrazilo.

Z drugiej strony: o ile prościej byłoby gdyby Kościół i w ogóle całe chrześcijaństwo odrzuciło tezę o dziewictwie Maryi. Nikt by się nie czepiał, nie szydził, nie wyśmiewał. Teologowie, biskupi, kardynałowie, papieże formułujący taki czy inne treści dogmatów to przecież ludzie mądrzy, wykształceni, inteligentni, z doktoratami, z olbrzymim zasobem wiedzy. W grupie tej poziom wykształcenia jest jakby na to nie patrzeć znacząco wyższy od tego z czym spotykamy się na co dzień.
A jednak nie.
Oni upierają się przy czymś, co naraża ich na kpiny części społeczeństwa, tej części, która często jest bardzo obecna medialnie, bardzo wpływowa, chociaż nieporównywanie mniej wykształcona, mniej inteligentna.
Dlaczego, suration?

Dlaczego? Psychologia daje nam odpowiedz. Zasada konsekwencji i proba zachowania status quo. Jesli raz cos poparlismy, bronimy tego tak dlugo jak tylko mozna, czasem (a moze najczesciej) brnac w slepa uliczke. Jesli cos bylo uwazane za prawde przez setki lat, to nie jest latwo teraz powiedziec, ze to nie jest prawda... Poza tym druga zasada, jesli raz kosciol przyzna, ze cos tak waznego bylo nieprawda, to stworzy grozny precedens i wszystko moze sie rozleciec jak domek z kart.

Czyli zasada konsekwencji - bronimy tego jak dlugo da sie to bronic...

Mi to jakos szczegolnie nie przeszkadza. Prosze jedynie wierzacych o prawo do przedstawiania mojego punktu widzenia i nazywania ssakow zgodnie z przyjeta przez biologie nomenklatura. I najwazniejsze - prosze o niewciskanie mi slow, ktorych nie powiedzialem.

===

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 wrzesień 25 2008 14:13   
Forum

.

Dlaczego, suration?

I to, że tak się upierają przy głoszeniu Niepokalanego Poczęcia i Dziwictwa Marii jestw moich oczach(co pewnie nie specjalnie ucieszy papieża ) jedną z największych zasług krk
pozdrawiam

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Cytat 
Robert
 wrzesień 25 2008 14:22   
Forum

Quote by medieval_man: Oni upierają się przy czymś, co naraża ich na kpiny części społeczeństwa, tej części, która często jest bardzo obecna medialnie, bardzo wpływowa, chociaż nieporównywanie mniej wykształcona, mniej inteligentna.

Narazaja sie tez na kpiny innej czesci spoleczenstwa - bardziej wyksztalconej, bardziej inteligentnej.
Zreszta w jakiej dziedzinie wysocy ranga duchowni sa wyksztalceni? Teologia i filozofia. Jak to sie ma do wiedzy z zakresu biologi, chemii, fizyki, astronomii... nawet nie bede staral sie porownywac. Chyba sam widzisz roznice...

W sporze nt. poczecia biolog nie ma o czym rozmawiac z filozofem, tak samo astrofizyk nie ma sensu dyskutowac z teologiem nt. poczatku swiata i wlasnosci materii (szczegolnie o materii lucyferowej ). Mam nadzieje, ze lapiesz, o co mi chodzi. Plaszczyzna dyskusji nie jest ta sama...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marianna
 wrzesień 25 2008 14:37   
Forum

Popieram zdanie prof. Wiszniewskiego, ze najciekawsze rzeczy powstaja na skrzyzowaniu dyscyplin.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 wrzesień 25 2008 15:09   
Forum

Quote by suration: Dlaczego? Psychologia daje nam odpowiedz. Zasada konsekwencji i proba zachowania status quo.

Wybacz mi suration. Jak dla mnie to takie psychologiczne wyjaśnienie jest jednak zbyt grubymi nićmi szyte.
Fakt, że jest najłatwiejsze, ale moze przez to własnie jest czymś w rodzaju pulapki.
Znajdź coś innego
Quote by suration:
Mi to jakos szczegolnie nie przeszkadza. Prosze jedynie wierzacych o prawo do przedstawiania mojego punktu widzenia i nazywania ssakow zgodnie z przyjeta przez biologie nomenklatura. I najwazniejsze - prosze o niewciskanie mi slow, ktorych nie powiedzialem.

Ty nie prosisz, suration.
Ty robisz, co chcesz

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Andrzej
 wrzesień 25 2008 15:19   
Forum

Quote by suration:
Quote by medieval_man: Oni upierają się przy czymś, co naraża ich na kpiny części społeczeństwa, tej części, która często jest bardzo obecna medialnie, bardzo wpływowa, chociaż nieporównywanie mniej wykształcona, mniej inteligentna.

Narazaja sie tez na kpiny innej czesci spoleczenstwa - bardziej wyksztalconej, bardziej inteligentnej.
Zreszta w jakiej dziedzinie wysocy ranga duchowni sa wyksztalceni? Teologia i filozofia. Jak to sie ma do wiedzy z zakresu biologi, chemii, fizyki, astronomii... nawet nie bede staral sie porownywac. Chyba sam widzisz roznice...

Jesli pisze o teologach to mam na mysli także takich, a jest ich niemało, ktorzy też mają doktoraty, czy są profesorami psychologii, socjologii, archeologii, lingwistyki. Niemało jest też teologów fizyków, astronomów czy biologów. Niektore zakony katolickie wręcz tworzą autonomiczne ośrodki studiów i badań w e wszystkich najbardzije przodujących gałęziach wiedzy
Tak, że suration byłbym ostrozny z niedocenianiem poziomu naukowego teologów.
Zresztą, bardziej miałem na mysli poziom umysłowy w ogóle. Jednak księża w ogólności, a teologowie w szczególności prezentują soba średnio wyższy poziom umysłowy niż całe społeczeństwo
Quote by suration:
W sporze nt. poczecia biolog nie ma o czym rozmawiac z filozofem, tak samo astrofizyk nie ma sensu dyskutowac z teologiem nt. poczatku swiata i wlasnosci materii

Oj, bys się zdziwił
Quote by suration:
(szczegolnie o materii lucyferowej ). Mam nadzieje, ze lapiesz, o co mi chodzi. Plaszczyzna dyskusji nie jest ta sama...

Dobrze jest jednak kiedy płaszczyzny się przenikają. W przeciwnym razie naukom grozi stagnacja

===

Cytat 
matejanka
 wrzesień 25 2008 16:12   
Forum

Dobrze jest jednak kiedy płaszczyzny się przenikają. W przeciwnym razie naukom grozi stagnacja

Poszłabym nieco dalej i powiedziała, że bez Duchowości nauki zagrażają nam.
Mamy tego przykład w wybuchu broni jądrowej na końcu wojny.
Czy nieustające prace nad jeszcze nowocześniejszą bronią masowej zagłady, nie są groźbą jaką niesie ze sobą nauka pozbawiona Duchowości?
pozdrawiam

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Cytat 
Andrzej
 wrzesień 25 2008 16:54   
Forum

Quote by matejanka:

Poszłabym nieco dalej i powiedziała, że bez Duchowości nauki zagrażają nam.
Mamy tego przykład w wybuchu broni jądrowej na końcu wojny.
Czy nieustające prace nad jeszcze nowocześniejszą bronią masowej zagłady, nie są groźbą jaką niesie ze sobą nauka pozbawiona Duchowości?
pozdrawiam

eeee tam
pojecie duchowości jest szersze: złe duchy też sa obejmowane pojęciem sfery duchowej
tak więc i szatan jeśli weźmie się za ludzką nauke może wnieść do nie zagrożenie,
bój sie więc matejanko

===

Cytat 
Rafi F
 wrzesień 26 2008 08:30   
Forum Moderator
Moderator

Quote by medieval_man:
Quote by suration: Dlaczego? Psychologia daje nam odpowiedz. Zasada konsekwencji i proba zachowania status quo.

Wybacz mi suration. Jak dla mnie to takie psychologiczne wyjaśnienie jest jednak zbyt grubymi nićmi szyte.
Fakt, że jest najłatwiejsze, ale moze przez to własnie jest czymś w rodzaju pulapki.
Znajdź coś innego

Grube nici to za mało powiedziane.
Maria była dziewicą i jest zaznaczone to bardzo wyraźnie w NT. Ewangelie Mateusza i Łukasza były spisane, gdy jeszcze część światków nauczania Jezusa żyła. Ślady tej samej nauki we wcześniejszych listach Pawła. Co na to owa raczkująca psychologia ?

===

Cytat 
Robert
 wrzesień 26 2008 08:56   
Forum

Quote by Rafi F: Grube nici to za mało powiedziane.
Maria była dziewicą i jest zaznaczone to bardzo wyraźnie w NT. Ewangelie Mateusza i Łukasza były spisane, gdy jeszcze część światków nauczania Jezusa żyła. Ślady tej samej nauki we wcześniejszych listach Pawła. Co na to owa raczkująca psychologia ?

A to, ze prawdziwosc opisow NT zostala juz dawno obalona - prawie wszystko jest alegoryczne. Poza tym tak naprawde to apostolowie, za przeproszeniem, guzik mogli wiedziec o dziewictwie lub nie-dziewictwie Maryi...

Tam, gdzie chcecie to widzicie opis historyczny literka po literce, tam gdzie sie Wam udowodni nieprawde to jest alegoria i trzeba szerzej czytac, haha... Tak wlasnie bylo z rodowodem Jezusa u tegoz samego Mateusza. Zastanowcie sie w takim razie bo jestescie niekonsekwentni...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 wrzesień 26 2008 14:56   
Forum Moderator
Moderator

Quote by suration:
A to, ze prawdziwosc opisow NT zostala juz dawno obalona - prawie wszystko jest alegoryczne.

To coś nowego ? Przez kogo ? Bo jak na razie przykładając miarę ta samą, co do innych źródeł historycznych to najbardziej wiarygodny dokument starożytny.
Quote by suration:
Poza tym tak naprawde to apostolowie, za przeproszeniem, guzik mogli wiedziec o dziewictwie lub nie-dziewictwie Maryi...

Czyli znów sugerujesz, że była puszczalska, a krewni kłamcami.
Owszem, jest wiele alegorii w NT. Kilka "sprzeczności", m.in. rodowody traktowane przez żydów poważnie, ale rodowód mógł być także po funkcji krewnego, a zamieszanie wprowadza dodatkowo usynawianie oraz możliwość u Żydów wywodzenia rodowodu zarówno po linii żeńskiej jak i męskiej, czy mieszanej.
Nadal proszę o odpowiedź na moje pytanie jakie są twoje motywacje.

===

Cytat 
Robert
 wrzesień 26 2008 17:47   
Forum

Quote by Rafi F:
To coś nowego ? Przez kogo ? Bo jak na razie przykładając miarę ta samą, co do innych źródeł historycznych to najbardziej wiarygodny dokument starożytny.

Nie mow tego glosno przy powaznych historykach...

Quote by Rafi F:
Czyli znów sugerujesz, że była puszczalska, a krewni kłamcami.

Kurde, nie sugeruje puszczalskosci. Wyciagaj rozsadne wnioski z wypowiedzi. Sugeruje, ze apostolowie mogli nie miec pojecia o narodzinach JC i ta historie zmyslili. Maryja w mojej opini powila syna bedac juz w zwiazku z Jozefem. Zatem po bozemu. Oczywiscie Ty mozesz wierzyc, ze aniol do niej przyszedl i przekazal wesola nowine...

Quote by Rafi F:Owszem, jest wiele alegorii w NT. Kilka "sprzeczności", m.in. rodowody traktowane przez żydów poważnie, ale rodowód mógł być także po funkcji krewnego, a zamieszanie wprowadza dodatkowo usynawianie oraz możliwość u Żydów wywodzenia rodowodu zarówno po linii żeńskiej jak i męskiej, czy mieszanej.

Licz sobie krewnych jak chcesz, czlowiek nie powstal 6000 lat temu. Nie mozesz po prostu powiedziec: "tak, rodowody to jawna nieprawda"?

Quote by Rafi F:Nadal proszę o odpowiedź na moje pytanie jakie są twoje motywacje.

A czy ja sie pytam o Twoje motywacje spedzania tysiecy godzin na tym forum?
Przeszkadza Ci dyskusja? Wolalbys, zebym zadawal pytania w stylu "jak moge sie skontaktowac z moim aniolem strozem"?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 wrzesień 29 2008 09:24   
Forum Moderator
Moderator

Quote by suration:
Quote by Rafi F:

Jestem tego gotów bronić przy wszystkich "poważnych" historykach. Już przy kilku broniłem i doszli sami do wniosku, ze wszystko wspaniale, tylko im ten Jezus tak wadzi (czyli, ze niezgodność ideologiczna, nie naukowa).
Zobacz choćby Łukasza : kiedyś uważali go za fantastę (nieistniejące drogi, nieistniejące miasta), dziś zachwycają się dokładnością opisów geograficznych.
Zobacz ilość i różnorodność przekazów, ich wiarygodność psychologiczną, różne opisy tego samego wydarzenia uzasadnione przekazem przez innego światka, mnogość miejsc z cechami charakterystycznymi dla świadków naocznych.
Oczywiście można wzruszyć ramionami - no bo ten niewygodny Jezus.

===

Cytat 
Andrzej
 wrzesień 29 2008 14:34   
Forum

Quote by suration:
Quote by Rafi F:

Suration?
Czyzbyś miał coś wspólnego z poważnymi historykami?
Z historykami w ogóle?
Bo jakoś w dotychczasowcyh wypowiedziach wcale mnie o tym nie przekonałeś.
Zawartość podręcznika do historii w szkole średniej nie jest miarodajnym, powaznym źródłem wiedzy dla "poważnych historyków"

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 1,63 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty