Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Kwestie moralne Nowy wątek Odpowiedz
 czy nasze ciało zmartwychwstanie po śmierci?
 |  Wersja do druku
Rafi F
 listopad 04 2008 15:24   
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Quote by kasandra_K80: Rafi, jeśli chodzi Ci o podanie linków do konkretnych wersji Biblii w internecie, to nie ma sprawy - podaj, chętnie porównam je z wersjami, które są mi znane w internecie.

Jeśli chodzi Ci o wersję książkową, to nie widzę takiej potrzeby, ponieważ Biblię w takiej wersji posiadam.

Przykro mi
Nie ma ich w necie.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Arek_Sz
 listopad 04 2008 17:51   
Forum

here
Tu jest kilka wersji... (przekładów)

===

Sercem można tak samo kochać jak i nienawidzić... ФΩΣ - ΖΩΗ OAZOWICZ

Profil   Email 
 Cytat 
kasandra_K80
 listopad 04 2008 19:07   
Forum

Arku, znam ten link.
Link źle się otwiera, jest błąd.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Arek_Sz
 listopad 04 2008 21:46   
Forum

Już jest dobrze jakby co...

===

Profil   Email 
 Cytat 
angelo
 listopad 05 2008 11:09   
Forum

kasandra K80

Kasandra K80:"Od kiedy to zainteresowanie jakimś tematem, jest wyznawaniem?
Czyżby istniała religia TT?

Rozumiem, że jeśli interesuje mnie np. ufo, kultura jakiejś cywilizacji, to jest to wg Ciebie obalaniem ewangelii i niszczeniem kościoła?
Jestem zdumiona, takim myśleniem i jakoś słaby jest ten Kościół jeśli mu to przeszkadza...
Ale najgorsze jest to,że co by się nie napisało, to w większości przekręcacie intencje i wypowiedź...
To jest przykre...?

Bardzo mądrze odpisałaś.Jeśli Kościół piotra czy innych wyznaje prawdziwą religię,to czego ma się obawiać? Jeśli niektórzy obawiają się zadawanych przez Was pytań i nie mają na nie wystarczającej i jasnej odpowiedzi,to widać z tego,że ich Kościoły być może są zbudowane na piasku,a nie na Skale,którą jest Chrystus! Ponieważ piotr pisał o Waszych próbach zniszczenia tej prawdziwej ewangelii,postanowiłem zapoznać się na stronach internetowych,jaka ewangelia taką jest.Po wrzuceniu do wyszukiwarki hasła Ewangelia Chrystusowa,na pierwszej stronie internetowej natrafiłem na artykuł "Nie wstydzę się Ewangelii Chrystusowej" z miesięcznika Słowo Prawdy.Ponieważ są tam tam jego różne numery,to z ciekawości też trochę je przeczytałem.Tak to przypadkowo,a może za sprawą Ducha Świętego,trafiłem na bardzo ciekawy artykuł "Moc zmartwychwstania" z nr 04/2007. Pisze w nim o kilku bardzo ważnych sprawach dotyczących każdego człowieka:

-przyszłe zmartwychwstanie " będzie dotyczyło tylko tych, którzy już wcześniej, za swojego życia na ziemi, zmartwychwstali duchowo,"
-moc Ducha Świętego wzbudza ludzi z duchowej śmierci do życia ,
-Jest ona dostępna wszystkim tym, którzy w pokorze zgodzą się na jej warunki.
-nie tylko zmienia życie, ale też obdarza je siłą, energią,
-możemy przyjść do zmartwychwstałego Chrystusa i otrzymać od Niego potrzebne do życia siły i Jego wsparcie
,
-trzeba przyjąć Chrystusa jako swojego osobistego Zbawiciela i otworzyć się na to źródło Łaski Bożej.

"Tę samą łaskę możemy otrzymać w taki sam sposób jak Paweł. Nie dostąpił on tej łaski poprzez jakieś rytuały. To nie tatuś i mamusia zapewniły mu tę łaskę i moc. Nie udzielił mu tej łaski jego ksiądz. Nie otrzymał jej nawet przez codzienne czytanie Pisma Świętego czy przystępowanie do komunii. Tej łaski, jak sam powiada, dostąpił przez osobistą wiarę w Chrystusa. To wiara w Chrystusa pozwoliła mu powiedzieć, że to dzięki łasce Bożej jest tym, kim jest i to łaska Boża tak aktywnie przez niego działała.

Drogi przyjacielu, pozwól Panu Jezusowi okazać tę łaskę dzisiaj i tobie. Jeżeli to uczynisz, wtedy przekonasz się, że

moc zmartwychwstałego Chrystusa jest mocą zmieniającą życie, wzmacniającą codzienne działania, i jest w każdej chwili dostępna dla każdego. Wtedy też przekonasz się, że posłuszeństwo woli Bożej, kochanie bliźnich i twój duchowy rozwój są możliwe. Jest to możliwe w takim stopniu, w jakim jesteś otwarty na moc, która wzbudziła Chrystusa z martwych.

Jeżeli jeszcze nie zaufałeś Jezusowi Chrystusowi jako swemu osobistemu Zbawicielowi, to uczyń to jak najszybciej,a doświadczysz mocy zmartwychwstania.Niech dobry Pan dopomoże ci powierzyć swoje życie Jezusowi Chrystusowi i otrzymywać Jego moc na każdy dzień.
"

Link
---
Dla mnie z tego wynika,że po przyjęciu Chrystusa jako swojego osobistego Zbawiciela,można się obejść bez kościelnych rytuałów,księży,komunii, itd,a więc i bez tej zapewne ewangelii piotra,którą chciałyście obalić,a jak widać,ktoś ją już nieco wcześniej obalił i to bez Waszego udziału.

===

aureo

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 listopad 05 2008 11:13   
Forum

i cóż, evivo, z tego artykulu wynika?

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Rafi F
 listopad 05 2008 11:52   
Forum Moderator
Moderator

Quote by angelo:
"
.....
Jeżeli jeszcze nie zaufałeś Jezusowi Chrystusowi jako swemu osobistemu Zbawicielowi, to uczyń to jak najszybciej,a doświadczysz mocy zmartwychwstania.Niech dobry Pan dopomoże ci powierzyć swoje życie Jezusowi Chrystusowi i otrzymywać Jego moc na każdy dzień."

Link

Piękny artykuł. Kusi mnie aby zapytać o autora i o pozwolenie na zamieszczenie na stronie katolickiej.

A właśnie angelo(evivo?), co w tym artykule znajdujesz najważniejszego? Czy zaszokuje ciebie fakt, że mógłby się pod nim podpisać każdy katolik (łącznie z B16)?

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Gocek
 listopad 05 2008 11:57   
Forum

Quote by happybean: jak w temacie

A co to za różnica? Do czego Ci ciało? Chcesz sikać i robić "kupę" po śmierci?

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 listopad 05 2008 12:58   
Forum

Quote by Rafi F: Piękny artykuł. Kusi mnie aby zapytać o autora i o pozwolenie na zamieszczenie na stronie katolickiej.

A właśnie angelo(evivo?), co w tym artykule znajdujesz najważniejszego? Czy zaszokuje ciebie fakt, że mógłby się pod nim podpisać każdy katolik (łącznie z B16)?

Rafi F

Przecież to nie jest poprawny teologicznie (z punktu widzenia przynajmniej katolicyzmu jesli nie całego chrzescijaństwa) artykuł.
Jesli weźmiesz chocby to zdanie:

Ale to cielesne zmartwychwstanie będzie dotyczyło tylko tych, którzy już wcześniej, za swojego życia na ziemi, zmartwychwstali duchowo to musisz od razu dostrzec błędne myslenie.

Przez zmartwychwstanie duchowe rozumiemy bowiem nawrócenie i nowe zycie w Chrystusie.
No chyba, że jest jakieś zupełnie inne rozumienie.

Czy wynika z tego, że ci, którzy nie nawrócili się, nie doświadczą zmartwychwstania ciał w dniu Pańskim?
Jak ma sie do tego cytat z Ewangelii:

Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swej chwale i wszyscy aniołowie z Nim, wtedy zasiądzie na swoim tronie pełnym chwały.
I zgromadzą się przed Nim wszystkie narody, a On oddzieli jednych [ludzi] od drugich, jak pasterz oddziela owce od kozłów.
Owce postawi po prawej, a kozły po swojej lewej stronie.
Wtedy odezwie się Król do tych po prawej stronie: "Pójdźcie, błogosławieni Ojca mojego, weźcie w posiadanie królestwo, przygotowane wam od założenia świata!

(...)
Wtedy odezwie się i do tych po lewej stronie: "Idźcie precz ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom!
(...)
I pójdą ci na mękę wieczną, sprawiedliwi zaś do życia wiecznego
.

Podobnie mowi Księga Daniela (12) :

Wielu zaś, co posnęli
w prochu ziemi, zbudzi się:
jedni do wiecznego życia,
drudzy ku hańbie, ku wiecznej odrazie
.

Cenię sobie baptystów (i nie piszę tego tylko dlatego, że ten portal działa dzieki nim), i dlatego może zadam im pytanie: czy ten tekst odzwierciedla waszą wiarę?

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Andrzej
 listopad 05 2008 13:07   
Forum

Quote by Gocek:

No...
jesli dla Ciebie Gocku, ciało ogranicza się tylko do fizjologii i nie bierzesz pod uwagę możliwości jego przebóstwienia, to faktycznie - co za różnica...

Umówmy się więc, że spotkamy się w niebie z tym, czego oczekiwaliśmy - ja z ciałem przemienionym, Ty z ciałem "sikającym i robiącym kupę".
Hasta la vista

===

Cytat 
Rafi F
 listopad 05 2008 15:11   
Forum Moderator
Moderator

Quote by medieval_man:
Quote by Rafi F: Piękny artykuł. Kusi mnie aby zapytać o autora i o pozwolenie na zamieszczenie na stronie katolickiej.

Rafi F

Przecież to nie jest poprawny teologicznie (z punktu widzenia przynajmniej katolicyzmu jesli nie całego chrzescijaństwa) artykuł.
Jesli weźmiesz chocby to zdanie:

Ale to cielesne zmartwychwstanie będzie dotyczyło tylko tych, którzy już wcześniej, za swojego życia na ziemi, zmartwychwstali duchowo to musisz od razu dostrzec błędne myslenie.

Przez zmartwychwstanie duchowe rozumiemy bowiem nawrócenie i nowe zycie w Chrystusie.
No chyba, że jest jakieś zupełnie inne rozumienie.

Faktycznie, nie doczytałem. Nie spodziewałem się tego u baptystów (nie spotkałem tego wcześniej i żaden znany mi baptysta tak nie nauczał).
Zmartwychwstaniemy wszyscy : na sąd.

Może autor popełnił skrót myślowy, bo z takimi stwierdzeniami u baptystów się nie spotkałem.

Jest "na sali" oprócz założycieli (chyba ostatnio nie zaglądają) jakiś baptysta, aby rozjaśnił ta sprawę?

Bardziej się skupiłem na innym fragmencie, na konkluzji:

"Tę samą łaskę możemy otrzymać w taki sam sposób jak Paweł. Nie dostąpił on tej łaski poprzez jakieś rytuały. To nie tatuś i mamusia zapewniły mu tę łaskę i moc. Nie udzielił mu tej łaski jego ksiądz. Nie otrzymał jej nawet przez codzienne czytanie Pisma Świętego czy przystępowanie do komunii. Tej łaski, jak sam powiada, dostąpił przez osobistą wiarę w Chrystusa. To wiara w Chrystusa pozwoliła mu powiedzieć, że to dzięki łasce Bożej jest tym, kim jest i to łaska Boża tak aktywnie przez niego działała."

I po zastanowieniu musze przyznać rację. Wcale nie odrzuca to sakramentów, Kościoła.
Powiem więcej : niewierzący ochrzczony człowiek przystępujący regularnie do sakramentów i uczestniczący czynnie w życiu religijnym swojej społeczności może być na sądzie niemile zdziwiony. Łaska Boga i wiara, a co za tym idzie zaufanie jest podstawą.
I myślę, że pod tym podpiszemy się obydwaj. Czy się mylę?

===

Cytat 
Andrzej
 listopad 05 2008 16:30   
Forum

Quote by Rafi F: niewierzący ochrzczony człowiek przystępujący regularnie do sakramentów i uczestniczący czynnie w życiu religijnym swojej społeczności może być na sądzie niemile zdziwiony. Łaska Boga i wiara, a co za tym idzie zaufanie jest podstawą.
I myślę, że pod tym podpiszemy się obydwaj. Czy się mylę?

w zasadzie tak...
tez się pod tym podpiszę, chociaż mam dylemat, ktory jednak moze byc rozpatrywany w innym wątku:
- skoro sakrament jest widzialnym znakiem niewidzialnej łaski, i działa skutecznie niezależnie od naszej wiary, to musi przeleać też tę łaskę w niewierzacego weń do końca.

Jednak popatrzmy na nauke Krk

KKK mówi: Sakramenty są skutecznymi znakami łaski, ustanowionymi przez Chrystusa i powierzonymi Kościołowi. Przez te znaki jest nam udzielane życie Boże. Obrzędy widzialne, w których celebruje się sakramenty, oznaczają i urzeczywistniają łaski właściwe każdemu sakramentowi. Przynoszą one owoc w tych, którzy je przyjmują z odpowiednią dyspozycją (KKK 1131).
i wszystko jasne.
Bez odpowiedniej dyspozycji przyjmującego łaskę w sakramencie, nie ma owoców, w tym i owoców na sąd ostateczny.

Tak więc nie mylisz się.

===

Cytat 
kasandra_K80
 listopad 05 2008 18:05   
Forum

Angelo

Ponieważ piotr pisał o Waszych próbach zniszczenia tej prawdziwej ewangelii,postanowiłem zapoznać się na stronach internetowych,jaka ewangelia taką jest.

Mała poprawka.
Nie wiem jak inni, ale ja na pewno NIE chcę niczego NISZCZYĆ. Zakładam, że każda religia jest jakąś Drogą do Boga i nie jest moją intencją niszczenie czyjejś wiary.

I jeszcze jedno.
Piszecie o zmartwychwstaniu ciała i duszylub wg innych tylko Duszy.
Przecież istotne jest, kto zmartwychwstanie.
W Biblii jest podana liczba 130 tys. zbawionych.
I znowu jedna grupa chrześcijan mówi, że jest to liczba umowna, a inna że jest to liczba rzeczywista...
Prawda, że jest to ciekawa interpretacja?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 listopad 05 2008 18:37   
Forum

Quote by kasandra_K80:

W Biblii jest podana liczba 130 tys. zbawionych.

w ktorym miejscu?
Quote by kasandra_K80:

I znowu jedna grupa chrześcijan mówi, że jest to liczba umowna, a inna że jest to liczba rzeczywista...
Prawda, że jest to ciekawa interpretacja?

Interpretacja?
O jakiej interpretacji piszesz?

===

Cytat 
kasandra_K80
 listopad 05 2008 22:17   
Forum

Medieval_man, może to chodziło nie o 130 tysięcy a o 144 tysięcy opięczętowanych, którzy mają dostapić zbawienia. I chyba chodziło o Apokalipsę sw.Jana.

Na jednym z forum spierano się ostro, że tylko taka liczba osób ma być zbawionych.
Jedna strona argumentowała że jest to liczba symboliczna, druga zaś że rzeczywista.

Znasz Biblię chyba na pamięć i sam powinieneś wiedzieć czy taki fragment istnieje, a jeśli śledzisz dyskusje religijne, że tak są właśnie interpretacje.

Jestem po całym dniu zmęczona i nie będę przeszukiwać forum, żeby bliżej sprecyzować. Przynajmniej nie w tej chwili.

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marianna
 listopad 05 2008 23:24   
Forum

Wizde Kasandro, ze Medieval man jaszcze nic nie napisal, wiec sie wtrace.
144 tysiace opieczetowanych napewno jest z Apokalipsy. Faktycznie istnieja spore dyskuse na ten temat.
Dla mnie liczba ta, to 12x12x1000. Liczba 12 ma to samo znaczenie co liczba 10 w systemie dziesietnym. (Mamy wiec 12 godzin, 12 apostolow itd.) Uwazam, ze jest to liczba symboliczna.

===

Gdzie milosc wzajemna i dobro, tam znajdziesz Boga zywego

Profil   Email 
 Cytat 
angelo
 listopad 05 2008 23:29   
Forum

kasandra K80

Chrystus przyszedł na ziemię i wszystkich odkupił.Wszyscy będziemy zbawieni,bo wszyscy otrzymali Jego Ducha Świętego,który jest kołem ratunkowym dla naszej grzesznej duszy.

Jan 12:32 .A gdy Ja będę wywyższony ponad ziemię, wszystkich do Siebie pociągnę.
1 Kor.12.13.Bo też w jednym Duchu wszyscy zostaliśmy ochrzczeni w jedno Ciało(Chrystusowe)-czy to Żydzi,czy Grecy,czy niewolnicy,czy wolni,i wszyscy zostaliśmy napojeni jednym Duchem.
Obj.5.9...ponieważ zostałeś zabity i odkupiłeś dla Boga krwią swoją ludzi z każdego plemienia i języka,i ludu,i narodu.
1 Kor.5.15.A umarł (Jezus)za wszystkich...
Dz.10.36...On to jest Panem wszystkich,itd.

===

aureo

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 listopad 06 2008 09:13   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Marianna: Wizde Kasandro, ze Medieval man jaszcze nic nie napisal, wiec sie wtrace.
144 tysiace opieczetowanych napewno jest z Apokalipsy. Faktycznie istnieja spore dyskuse na ten temat.
Dla mnie liczba ta, to 12x12x1000. Liczba 12 ma to samo znaczenie co liczba 10 w systemie dziesietnym. (Mamy wiec 12 godzin, 12 apostolow itd.) Uwazam, ze jest to liczba symboliczna.

Kasandro, dodam jeszcze, że 1000 było dla ówczesnego człowieka liczba ogromną, prawie niewyobrażalną.
12 i 7 występują symbolicznie w wielu miejscach .

Zobacz kogo oprócz owych 144 tys (po 12 tys z każdego z 12-tu plemion judzkich) Jan pokazuje:

"A jeden ze Starców odezwał się do mnie tymi słowami: Ci przyodziani w białe szaty kim są i skąd przybyli? (14) I powiedziałem do niego: Panie, ty wiesz. I rzekł do mnie: To ci, którzy przychodzą z wielkiego ucisku i opłukali swe szaty, i w krwi Baranka je wybielili. (15) Dlatego są przed tronem Boga i w Jego świątyni cześć Mu oddają we dnie i w nocy. A Zasiadający na tronie rozciągnie namiot nad nimi. (16) Nie będą już łaknąć ani nie będą już pragnąć, i nie porazi ich słońce ani żaden upał, (17) bo paść ich będzie Baranek, który jest pośrodku tronu, i poprowadzi ich do źródeł wód życia: i każdą łzę otrze Bóg z ich oczu. "

Są więc i męczennicy za Jezusa.

Zwróć też uwagę na "Panie, ty wiesz.". Tak Pan wie kto jeszcze będzie obok Niego i nie jest to tylko owe 12 tys z każdego z 12-tu rodów/plemion żydowskich.

Słowa Jezusa: "W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Gdyby tak nie było, to bym wam powiedział. Idę przecież przygotować wam miejsce."

===

Cytat 
Gocek
 listopad 06 2008 14:56   
Forum

Quote by medieval_man:
Quote by Gocek:

No...
jesli dla Ciebie Gocku, ciało ogranicza się tylko do fizjologii i nie bierzesz pod uwagę możliwości jego przebóstwienia, to faktycznie - co za różnica...

Umówmy się więc, że spotkamy się w niebie z tym, czego oczekiwaliśmy - ja z ciałem przemienionym, Ty z ciałem "sikającym i robiącym kupę".
Hasta la vista

Ciało dla mnie jest tym czym jest w rzeczywistości dla każdego z nas. Natomiast możliwość przebóstwienia ciała to już coś nowego, coś nierzeczywistego.

A co do Nieba, to raczej się nie spotkamy, gdyż mnie zwyczajnie nie będzie w ogóle, nie tylko tam.

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 listopad 06 2008 16:13   
Forum

Quote by Gocek: A co do Nieba, to raczej się nie spotkamy, gdyż mnie zwyczajnie nie będzie w ogóle, nie tylko tam.

byłoby mi niezwykle smutno gdybym nie ujrzał na własne oczy spełniającej się Bożej sprawiedliwości, która wyrazi się wtedy w Tobie w postaci zgłupiałego wyrazu twarzy...

===

Cytat 
Arek_Sz
 listopad 06 2008 18:29   
Forum

Gocek - jakby to od Ciebie zależało...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gocek
 listopad 07 2008 10:51   
Forum

Quote by medieval_man:
Quote by Gocek: A co do Nieba, to raczej się nie spotkamy, gdyż mnie zwyczajnie nie będzie w ogóle, nie tylko tam.

byłoby mi niezwykle smutno gdybym nie ujrzał na własne oczy spełniającej się Bożej sprawiedliwości, która wyrazi się wtedy w Tobie w postaci zgłupiałego wyrazu twarzy...

Siłą mnie nie weźmiecie
"Bóg" jeżeli jest taki jak mówicie, to doskonale zdaje sobie sprawę z tego, co o tym wszystkim myślę i dlaczego.

Quote by Arek_Sz: Gocek - jakby to od Ciebie zależało...

Przecież mam wolną wolę

===

Profil   Email 
 Cytat 
eviva
 listopad 07 2008 21:34   
Forum

medieval man

i cóż,evivo,z tego artykułu wynika

Z tego artykułu wynika,że prawdziwie poszukujący Boga i prawdy,powinni opuścić KK,jak uczyniło to prawie 60 byłych księży rzymsko-katolickich.Jest to opisane w książce :"DALEKO OD RZYMU-BLISKO BOGA" Link
We wstępie książki czytamy:

"...mówią o tym nie w celu pozyskania zwolenników, czy to swojej osoby, czy jakiejś organizacji, czy też konkretnego kościoła. Pragną, aby to sam Chrystus dawał się poznawać i aby inni ludzie w każdym miejscu świata mogli zaznać tej samej radości, jaka stała się ich udziałem".

Walorem książki jest także przystępne ukazanie doktrynalnych różnic pomiędzy katolicyzmem a protestantyzmem,...
----

Panie Moderatorze

Ten Link dwa razy już go Pan usunął,a pochodzi on z oficjalnej strony Kościoła Babtystycznego",który jak widzę jest przez Pana dyskryminowany na tym forum.

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 listopad 07 2008 23:18   
Forum

Quote by eviva: medieval man
i cóż,evivo,z tego artykułu wynika

Z tego artykułu wynika,że prawdziwie poszukujący Boga i prawdy,powinni opuścić KK,jak uczyniło to prawie 60 byłych księży rzymsko-katolickich.

no niestety - non sequitur.
Jesteś trollem

===

Cytat 
med
 listopad 08 2008 21:30   
Forum

[Cytat za: 1234qwer12] Ja jestem nieekumeniczny? A czyja to instytucja wydała deklarację Dominus Iesus odmawiającą autentyczności wiary jakiejkolwiek innej religii czy wyznaniu poza KK?

czy przeczytałeś tę deklarację, czy tylko powtarzasz slogany?

Tak, przeczytałem już jakiś czas temu i nawet sobie skopiowałem jej treść więc moje uwagi mogę poprzeć cytatami jak poniżej:

„...byłoby sprzeczne z wiarą katolicką postrzeganie Kościoła jako jednej z dróg zbawienia, istniejącej obok innych, to znaczy równolegle do innych religii, które miałyby uzupełniać Kościół, a nawet mieć zasadniczo taką samą jak on wartość, zmierzając co prawda tak jak on ku eschatologicznemu Królestwu Bożemu.”

albo:

"Jeśli jest prawdą, że wyznawcy religii niechrześcijańskich mogą otrzymać łaskę Bożą, jest także pewne, że obiektywnie znajdują się oni w sytuacji bardzo niekorzystnej w porównaniu z tymi, którzy posiadają w Kościele pełnię środków zbawczych"

[Cytat za: 1234qwer12]
W którym to jeszcze kościele pycha została usankcjonowana tak oficjalnym dokumentem?

A co?
Może Kościół powinien był wydac dokument zwierający sformulowania w stylu: "sorry, nie za bardzo wierzymy w to, w co wierzymy, tak więc róbcie sobie co chcecie"?

Nie, wcale nie. Można deklarować swoją wiarę, ale czy musi być to przy jednoczesnym deprecjonowaniu innych religii? Na pewno nie. Czy umniejszanie innych religii jest jedynym sposobem na uniknięcie relatywizmu? Na pewno nie. Czy wiara katolików jest tak słaba, że bez deprecjacji innych groziłaby tej wiary utrata?... Jest takie zjawisko psychologiczne polegające na tym , że ktoś buduje swoje poczucie wartości na poniżaniu innych. Tutaj mamy podobne zjawisko, tylko, że skala tej żenady jest nieporównanie większa bo dotyczy ogromnej instytucji KK.

Nadzieją dla KK są pewni sprawiedliwi jak np ks W.Hryniewicz , który pisze:

„Precyzujemy gorliwie nasze doktryny, ustalamy nasze wyznaniowe tożsamości spieramy się i szukamy formuł uzgodnień. Czasu mamy prawdopodobnie jeszcze dużo – do końca dziejów świata! Jesteśmy przecież dopiero w początkach... Tylko kogo jeszcze interesować będzie tak kłótliwe plemię chrześcijan, roszczących sobie, w poszczególnych Kościołach wyznaniowych, prawo do najlepszego wyposażenia w prawdę i środki zbawienia? Czy przyjdzie kiedyś moment otrzeźwienia?”

Całość tu: http://www.tygodnik.com.pl/kontrapunkt/43/hryniewicz.html
ps

Do pana Boga nie mam żadnych pretensji. Mogę tylko drobną uwagę dodać, że nie było potrzeby obdarowywania mnie życiem bo On i ja istniejemy od zawsze.

Ciekawe postawienie sprawy.
Rozumiem, że to Twoje wyznanie wiary.
Daruj, ale dla mnie nawet najbardziej wyrafinowane dogmaty chrzescijańskie nie zawierają w sobie czegoś takiego jak to stwierdzenie.
Wyśmiewasz chrześcijaństwo za oderwanie od namacalnej rzeczywistości, ale to, co napisałeś (jesli oczywiscie nie oznacza czegos innego niż to, co znaczy literalnie) konczy dyskusje z Tobą.
Jakże można bowiem dyskutowac z kims kto jest rowny Bogu?

To, że On jest nieskończenie wielki a my nieskończenie mali nie przeczy, że zarówno Bóg jak i dusza są wieczni. To, że kropla wody z oceanu ma taką samą naturę jak ocean nie czyni ją równą temu oceanowi. Zresztą On Bóg osobiście tłumaczy to w księdze Bhagavad Gita, która bardziej skrupulatnie i po prostu więcej mówi o naturze duszy niż to czyni Biblia. A to, że się to w czyjejś głowie nie mieści albo tego nie akceptuje to już jego problem. ________________________________________

===

Profil   Email 
 Cytat 
med
 listopad 08 2008 21:37   
Forum

Quote by Rafi F:
Quote by 1234qwer12:
Ja jestem nieekumeniczny? A czyja to instytucja wydała deklarację Dominus Iesus odmawiającą autentyczności wiary jakiejkolwiek innej religii czy wyznaniu poza KK?

Poczytaj uważnie DI w kontekście chociażby KK, a dowiesz się, że wbrew twoim twierdzeniom, to duzy krok naprzód. "Kościół" został rozszerzony poza struktury KRK obejmując nie tylko ciebie, ale także nie znających chrześcijaństwa w ogóle, a nawet ateistów. Poza takim Kościołem faktycznie nie ma zbawienia.

Quote by 1234qwer12:
Do pana Boga nie mam żadnych pretensji. Mogę tylko drobną uwagę dodać, że nie było potrzeby obdarowywania mnie życiem bo On i ja istniejemy od zawsze.

Hmm, no nie wiem. Jesteś nieprzekonywujący. Oczerniasz ludzi wierzących tylko dlatego, ze nie podzielają twoich poglądów jednocześnie przybierając pozę pokrzywdzonego. Patrz choćby twój podpis ...

Na jakiej podstawie twierdzisz (ba, masz pewność), że istniałeś zawsze (wiecznie) i że nie zostałeś stworzony?

Co ciebie powstrzymuje od "wypisania się" z KRK ?

Od wypisania się z KK powstrzymują mnie procedury. Konkretnie chodzi o dwóch, praktykujących katolików których trzeba przyprowadzić jako świadków. Wśród bliskich mi osób jest tylko jedna taka...

W którym miejscu oczerniam ludzi wierzących?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 listopad 08 2008 23:04   
Forum

Quote by 1234qwer12:
[Cytat za: 1234qwer12] Ja jestem nieekumeniczny? A czyja to instytucja wydała deklarację Dominus Iesus odmawiającą autentyczności wiary jakiejkolwiek innej religii czy wyznaniu poza KK?

czy przeczytałeś tę deklarację, czy tylko powtarzasz slogany?

Tak, przeczytałem już jakiś czas temu i nawet sobie skopiowałem jej treść więc moje uwagi mogę poprzeć cytatami jak poniżej:

„...byłoby sprzeczne z wiarą katolicką postrzeganie Kościoła jako jednej z dróg zbawienia, istniejącej obok innych, to znaczy równolegle do innych religii, które miałyby uzupełniać Kościół, a nawet mieć zasadniczo taką samą jak on wartość, zmierzając co prawda tak jak on ku eschatologicznemu Królestwu Bożemu.”

albo:

"Jeśli jest prawdą, że wyznawcy religii niechrześcijańskich mogą otrzymać łaskę Bożą, jest także pewne, że obiektywnie znajdują się oni w sytuacji bardzo niekorzystnej w porównaniu z tymi, którzy posiadają w Kościele pełnię środków zbawczych"

To pokaż mi palcem, w ktorym miejscu w przytoczonych przez Ciebie zdaniach jest odmawiane autentyczności wiary jakiejkolwiek innej religii czy wyznaniu poza KK?
Bo moim zdaniem jest tam tylko definiowanie Kościoła jako wyjątkowej drogi zbawienia (zamiast jednej spośród wielu) i wyjasnienie, że na tym polega własnie wiara

===

Cytat 
Andrzej
 listopad 08 2008 23:10   
Forum

Quote by 1234qwer12:
W którym to jeszcze kościele pycha została usankcjonowana tak oficjalnym dokumentem?

A co?
Może Kościół powinien był wydac dokument zwierający sformulowania w stylu: "sorry, nie za bardzo wierzymy w to, w co wierzymy, tak więc róbcie sobie co chcecie"?

Nie, wcale nie. Można deklarować swoją wiarę, ale czy musi być to przy jednoczesnym deprecjonowaniu innych religii? Na pewno nie. Czy umniejszanie innych religii jest jedynym sposobem na uniknięcie relatywizmu? Na pewno nie. Czy wiara katolików jest tak słaba, że bez deprecjacji innych groziłaby tej wiary utrata?... Jest takie zjawisko psychologiczne polegające na tym , że ktoś buduje swoje poczucie wartości na poniżaniu innych. Tutaj mamy podobne zjawisko, tylko, że skala tej żenady jest nieporównanie większa bo dotyczy ogromnej instytucji KK.

a gdzie tu widzisz deprecjacje innych religii?
Deklaracja Dominus Iesus wręcz przeciwnie podkresla wartość innych religii przy jednoczesnym wskazaniu na unikanlność Objawienia w Chrystusie.

Czy jeśli ja mam jedną żonę i podkreslam jak bardzo jest ona wyjątkowa to znaczy, że deprecjonuję wszystkie inne kobiety na świecie?

Wiara katolików nie musi wzmacniać się deprecjacją innych więc katolicy nie deprecjonują innych religii. Sa po prostu świadomi poprzez Dominus Iesus wyjątkowości swojego wyznania, co jak w powyższym przykładzie nie oznacza pogardy czy deprecjacji innych.
No, ale jesli ktoś chce psa uderzyć zawsze kij znajdzie.

===

Cytat 
Andrzej
 listopad 08 2008 23:12   
Forum

Quote by 1234qwer12:
ps

To, że On jest nieskończenie wielki a my nieskończenie mali nie przeczy, że zarówno Bóg jak i dusza są wieczni. To, że kropla wody z oceanu ma taką samą naturę jak ocean nie czyni ją równą temu oceanowi. Zresztą On Bóg osobiście tłumaczy to w księdze Bhagavad Gita, która bardziej skrupulatnie i po prostu więcej mówi o naturze duszy niż to czyni Biblia. A to, że się to w czyjejś głowie nie mieści albo tego nie akceptuje to już jego problem. ________________________________________

To może wyjasnij nam co znaczy, ze On i Ty istniejecie od zawsze.
Przyznasz, że brzmi to megalomańsko?
Uważasz, ze to nie twój Bóg obdarzył cie zyciem? Wiec kto?

===

Cytat 
med
 listopad 09 2008 07:58   
Forum

Quote by medieval_man:
Quote by 1234qwer12:
ps

To może wyjasnij nam co znaczy, ze On i Ty istniejecie od zawsze.
Przyznasz, że brzmi to megalomańsko?
Uważasz, ze to nie twój Bóg obdarzył cie zyciem? Wiec kto?

Myślenie w kategoriach początku i końca jest materialne. Jeżeli nasza natura jest duchowa, a nie materialna, a to mnie przekonuje, więc nie pasują do niej prawa świata materialnego którego podstawową cechą jest tymczasowość. Nie rozumiem co w tym miałoby być megalomańskiego? Nie przeczy to przecież naszej podległości wobec Boga ani nas z Nim nie zrównuje. W świetle naszej wieczności możemy sobie zdać sprawę jaką naprawdę jesteśmy tajemnicą sami dla siebie. Poza tym, lepiej wyjaśnia to naszą sytuację jako tych, którzy będąc kiedyś w otoczeniu Boga odrzucili go i przez z to znaleźli się w tym obecnym pełnym cierpienia świecie (na własne życzenie przecież)niż to, że mielibyśmy być stworzeni w tym świecie i od początku bez przekonujących powodów doznawali tych wszystkich cierpień jakie niesie za sobą materialna egzystencja. Z powodu tej nieprzekonującej koncepcji tak wiele osób przeklina Boga i się od Niego odwraca winiąc właśnie Jego za sytuacje w jakiej się znaleźli. I trudno im się dziwić skoro tak im się tłumaczy istnienie tego świata i ich samych.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,71 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości