Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Kwestie moralne Nowy wątek Odpowiedz
 czy nasze ciało zmartwychwstanie po śmierci?
 |  Wersja do druku
medor
 październik 10 2008 23:05   
Forum

Status: offline

Quote by Rafi F: Witaj 1234../med czy jak wolisz.
Widzę, że nadal głównie zarzucasz nam muchy w nosie, a na poparcie masz zdanie typu "nic nie rozumiecie".
Musze się przyznać, że rzeczywiście nie rozumiem.

Może jednak wytłumaczysz mi to na postawionym przeze mnie problemie. Bardzo chętnie ciebie wysłucham, byle na temat.

Dla przypomnienia:

Wybacz, ale ja rozumiem karmę, to ty nie możesz zrozumieć, że konsekwencje naszych czynów dotykają innych, bo np. ich kaleczą. Ale ty uważasz, że nie dotyczą, bo widać ofiary sobie na to zasłużyły. Krótko mówiąc jak osobnik A obciął jądra osobnikowi B, to widać osobnik B sobie na to zasłużył w poprzednim wcieleniu, osobnik A jest tylko narzędziem "sprawiedliwości" za co poniesie karę w przyszłym wcieleniu - karma, "boska" sprawiedliwość.

Bo rozpatruję to w tą i we w tą i nadal nie widzę boskiej sprawiedliwości. PROSZĘ o pomoc.

Boska sprawiedliwość polega na tym, że żaden nasz zły czyn nie pozostaje bez kary a żaden dobry bez nagrody. To, że wykonawcami kary są inne osoby wcale temu nie przeczy. To, że ktoś staje się narzędziem wynika dlatego, że sam ma takie pragnienie aby sprawić komuś cierpienie a Bóg sankcjonuje aby spełnić je wobec osoby która akurat na to cierpienie "zapracowała" sprawiając podobne cierpienie komuś innemu kiedyś w przeszłym życiu. Oczywiście okrutne pragnienie osoby będącej "narzędziem" skutkuje, że na nią też czeka reakcja za ten czyn...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maxello
 październik 10 2008 23:41   
Forum

Medieval_man powtórzę za DD1; zaglądam tutaj wyłącznie
ze względu na Twoje teksty i podobnie jak DD1 podziwiam Twoją cierpliwość w stosunku do niektórych osób...
Na pierwszej stronie portalu stoi jak byk: "Kościół.pl Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny",czyli portal dla ludzi wierzących, przynależących do Kościołów chrześcijańskich, niby sprawa jasna i oczywista, ale jak się okazuje nie dla wszystkich.
Na tutejszym bowiem forum,od dłuższego czasu zaczęli się uaktywniać tzw. ateiści, antyteiści, ezoterycy bądź rodzimowiercy czy też im podobni, którzy pomimo wielu oczywistych różnic, mają jedną wspólną cechę:
nienawiść, bądź niechęć do chrześcijaństwa, a zwłaszcza KK. Nie zawracałbym sobie tym głowy i nie pisał o tym, gdyby owi osobnicy pojawiali się tutaj z zamiarem jak najuczciwszej i merytorycznej dyskusji, czy zapoznania się z nieznana sobie tematyką. Ale nie, zamiast normalnie dyskutować, zapoznawać się, czy pytać, postawili chyba sobie za punkt honoru zaśmiecić to forum: kpinami, szyderstwem i agresją. Najwyraźniej nie potrafią się powstrzymać i chyba dlatego przy każdej możliwej okazji próbują nasikać Kościołowi na ogrodzenie.
Ta chęć do krytykowania instytucji, z którymi związek ich jest więcej niż luźny to chyba objaw jakiejś choroby psychicznej. Takie obsesje podobno daje się leczyć....no ale trzeba chcieć....
Dzięki Medieval za Twoje dyskusje z nimi,bo na swój sposób zacząłem ich uwielbiać. Podobnie uwielbiam psa sąsiadów Azora który paskudzi co dzień na trawniku na końcu mojej ulicy. Uwielbiam, bo bydle paskudzi i robi przy tym iście cyrkowe akrobacje, choć tamtych sąsiadów to denerwuje...
Dobrze ze bydle nie paskudzi mojego podwórka, bo bym..... Laughing Out Loud

===

Broń w boju jest UFNOŚCIĄ i OSŁONĄ, a w czasie pokoju jest ZASZCZYTEM i WYRÓŻNIENIEM.- powiedzenie wikingów.

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 październik 11 2008 07:57   
Forum

Boska sprawiedliwość polega na tym, że żaden nasz zły czyn nie pozostaje bez kary a żaden dobry bez nagrody. To, że wykonawcami kary są inne osoby wcale temu nie przeczy. To, że ktoś staje się narzędziem wynika dlatego, że sam ma takie pragnienie aby sprawić komuś cierpienie a Bóg sankcjonuje aby spełnić je wobec osoby która akurat na to cierpienie "zapracowała" sprawiając podobne cierpienie komuś innemu kiedyś w przeszłym życiu. Oczywiście okrutne pragnienie osoby będącej "narzędziem" skutkuje, że na nią też czeka reakcja za ten czyn...

Med!
Łatwiej jest zwracać się do Ciebie takim imieniem.
Napisałeś bardzo mądrze i bardzo chciałabym wiedzieć -o ile oczywisćie zechcesz odpowiedziec na forum - jak doszedłeś do tych poglądów!
Twoje poglądy na Boską Sprawiedliwośc są dokładnie takie jakich naucza Duch Święty.
Czyli :

Każdy człowiek idzie taką drogą -w swoim czasie ostatnim-jaką kazał iść swoim bliźnim , aby po smaku owoców swojego zasiewu ropoznał, co zasiał.

Dzisiaj mamy czas zbiorów!

Zarówno dla indywidualnych ludzi (dusz) jak i instytucji , wszelkich ludzkich organizcji , idei , filozofii i doktryn.
To co zostało zasiane dobrego, to zostanie , ale nic złego , nieczystego , kłamliwego nie wejdzie do życia na Nowej Ziemi

Dlatego dzisiaj obserwujemy upadek starych systemów(ostatnio upadek wielkich banków)
ludzie żyją w strachu o jutro(dygrsja do znaków czasu)poruszone są siły natury, wody, ogień i powietrze pokazując człowiekowi jego słabość, odłączenie od natury i złą uprawę "ogrodu Eden"

pozdrawiam serdecznie

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
medor
 październik 11 2008 09:43   
Forum

Quote by matejanka:

Med!
Łatwiej jest zwracać się do Ciebie takim imieniem.
Napisałeś bardzo mądrze i bardzo chciałabym wiedzieć -o ile oczywisćie zechcesz odpowiedziec na forum - jak doszedłeś do tych poglądów!
Twoje poglądy na Boską Sprawiedliwośc są dokładnie takie jakich naucza Duch Święty.
Czyli :

Każdy człowiek idzie taką drogą -w swoim czasie ostatnim-jaką kazał iść swoim bliźnim , aby po smaku owoców swojego zasiewu ropoznał, co zasiał.

Dzisiaj mamy czas zbiorów!

Zarówno dla indywidualnych ludzi (dusz) jak i instytucji , wszelkich ludzkich organizcji , idei , filozofii i doktryn.
To co zostało zasiane dobrego, to zostanie , ale nic złego , nieczystego , kłamliwego nie wejdzie do życia na Nowej Ziemi

Dlatego dzisiaj obserwujemy upadek starych systemów(ostatnio upadek wielkich banków)
ludzie żyją w strachu o jutro(dygrsja do znaków czasu)poruszone są siły natury, wody, ogień i powietrze pokazując człowiekowi jego słabość, odłączenie od natury i złą uprawę "ogrodu Eden"

pozdrawiam serdecznie

Dopiero studia nad filozofią indyjską pozwoliły mi wybrnąć z wielu problemów jakie miałem ograniczając się w swoich dociekaniach duchowych do Biblii jedynie. Teraz nabrały dla mnie głębszego znaczenia i pozbawionego tego irytującego dogmatyzmu , stwierdzenia NT i Biblii w ogóle. I czuje się z tym bardzo dobrze. W dzisiejszych czasach szczególnie widać destrukcyjny i obstrukcyjny wpływ różnych instytucji religijnych na szczere szukanie prawdy. Dla nich najważniejsza będzie zawsze władza.

===

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 październik 11 2008 11:55   
Forum

Dopiero studia nad filozofią indyjską pozwoliły mi wybrnąć z wielu problemów jakie miałem ograniczając się w swoich dociekaniach duchowych do Biblii jedynie. Teraz nabrały dla mnie głębszego znaczenia i pozbawionego tego irytującego dogmatyzmu , stwierdzenia NT i Biblii w ogóle. I czuje się z tym bardzo dobrze. W dzisiejszych czasach szczególnie widać destrukcyjny i obstrukcyjny wpływ różnych instytucji religijnych na szczere szukanie prawdy. Dla nich najważniejsza będzie zawsze władza.

Med!
DLa mnie jest oczywiste , że Prawda Boga nie została dana tylko w jednym miejscu z pominięciem innych Boskich dzieci.
Wykazywanie się brakiem szacunku dla zdobyczy filozofii Wschodu jest brakiem szacunku do Boga i w ogóle człowieka jako Boskiego Stworzenia.

Ale z kolei ograniczanie poznania tylko do filozofii Wschodu musi również prowadzić na manowce.
Sądzę z Twoich wypowiedzi , że tego nie czynisz.

Biblia jest księgą ,w której pomimo wielu manipulatywnych tłumaczeń (nie zawsze w złym celu i nie zawsze świadomie)zawarta jest cała Boska Prawda -z reinkarnacją włącznie,- lecz bez Światła Nauki Ducha Świętego trudna do ogarnięcia.

pozdrawiam

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Cytat 
suration
 październik 11 2008 20:31   
Forum

Quote by Maxello: Medieval_man powtórzę za DD1; zaglądam tutaj wyłącznie
ze względu na Twoje teksty i podobnie jak DD1 podziwiam Twoją cierpliwość w stosunku do niektórych osób...

MM, masz tutaj fanow. Ja tez tylko dla Ciebie czytam to forum...

Quote by Maxello:Na pierwszej stronie portalu stoi jak byk: "Kościół.pl Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny",czyli portal dla ludzi wierzących, przynależących do Kościołów chrześcijańskich, niby sprawa jasna i oczywista, ale jak się okazuje nie dla wszystkich.

Forum jest otwarte dla wszystkich, chcacych na ten temat dyskutowac. Walnij glowa w sciane, moze to zrozumiesz.

Quote by Maxello:
Ta chęć do krytykowania instytucji, z którymi związek ich jest więcej niż luźny to chyba objaw jakiejś choroby psychicznej. Takie obsesje podobno daje się leczyć....no ale trzeba chcieć....

Diagnozy sobie stawiaj ludziom, ktorych znasz. Nastepne spotkanie ze sciana Ci proponuje.

Quote by MaxelloBig Grinzięki Medieval za Twoje dyskusje z nimi,bo na swój sposób zacząłem ich uwielbiać. Podobnie uwielbiam psa sąsiadów Azora który paskudzi co dzień na trawniku na końcu mojej ulicy. Uwielbiam, bo bydle paskudzi i robi przy tym iście cyrkowe akrobacje, choć tamtych sąsiadów to denerwuje...
Dobrze ze bydle nie paskudzi mojego podwórka, bo bym.....

Obrazasz ludzi, ktoryc nie znasz. Czy jestes chrzescijaninem, czy tylko zwyklym lobuzem albo dresem utozsamiajacym sie z KK? Jeszcze raz walnij glowa w sciane. Po trzech razach Ci sie nie polepszy, ale od czegos trzeba zaczac. Zacznij od malych dawek...

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 październik 11 2008 20:36   
Forum

Suration!
Miło , że bronisz wartości chrzeciajńskich, ale chyba się Ciebie boję
miłego sobotniego wieczoru

===

Cytat 
kazema
 październik 12 2008 15:30   
Forum

Witam.

To nie zgadza się z historią Hioba. Przeczy temu również odpowiedz Jezusa, który zapytany; kto zgrzeszył: on czy jego rodzice? A on odpowiedział: ani on ani rodzice. Jest tak, aby rzeczy Boże się wypełniły...

===

'Od momentu, gdy zaczniesz podróż przez życie w jakimś obranym kierunku,nieustannie musisz korygować kurs' ('Plan lotu')

Profil   Email 
 Cytat 
Maxello
 październik 12 2008 15:40   
Forum

Quote by suration:
Quote by Maxello: Medieval_man powtórzę za DD1; zaglądam tutaj wyłącznie

MM, masz tutaj fanow. Ja tez tylko dla Ciebie czytam to forum... Wink

Quote by Maxello:Na pierwszej stronie portalu stoi jak byk: "Kościół.pl Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny",czyli portal dla ludzi wierzących, przynależących do Kościołów chrześcijańskich, niby sprawa jasna i oczywista, ale jak się okazuje nie dla wszystkich.

Forum jest otwarte dla wszystkich, chcacych na ten temat dyskutowac. Walnij glowa w sciane, moze to zrozumiesz.

Quote by Maxello:

Diagnozy sobie stawiaj ludziom, ktorych znasz. Nastepne spotkanie ze sciana Ci proponuje.

Quote by MaxelloBig Grinzięki Medieval za Twoje dyskusje z nimi,bo na swój sposób zacząłem ich uwielbiać. Podobnie uwielbiam psa sąsiadów Azora który paskudzi co dzień na trawniku na końcu mojej ulicy. Uwielbiam, bo bydle paskudzi i robi przy tym iście cyrkowe akrobacje, choć tamtych sąsiadów to denerwuje...
Dobrze ze bydle nie paskudzi mojego podwórka, bo bym..... Laughing Out Loud

Obrazasz ludzi, ktoryc nie znasz. Czy jestes chrzescijaninem, czy tylko zwyklym lobuzem albo dresem utozsamiajacym sie z KK? Jeszcze raz walnij glowa w sciane. Po trzech razach Ci sie nie polepszy, ale od czegos trzeba zaczac. Zacznij od malych dawek...

Jakież życiowe to przysłowie: "Uderz w stół a nożyce...."
Właśnie...chcących dyskutować. Jeżeli nie widzisz różnicy pomiędzy ciągłymi podsrywajkami a dyskusją to nie mamy o czym rozmawiać. I o tym napisałem, tylko warto czytać ze zrozumieniem. Czyżby kolejna ofiara reformy systemu edukacji...
Wystarczy prześledzić kilka tematów z forum aby wyrobić sobie o niektórych opinię...
...w kółko wyjeżdżasz z tą ścianą. Jakieś traumatyczne przeżycia z dzieciństwa?

===

Broń w boju jest UFNOŚCIĄ i OSŁONĄ, a w czasie pokoju jest ZASZCZYTEM i WYRÓŻNIENIEM.- powiedzenie wikingów.

Profil   Email 
 Cytat 
suration
 październik 12 2008 16:15   
Forum

Quote by Maxello: Jeżeli nie widzisz różnicy pomiędzy ciągłymi podsrywajkami a dyskusją to nie mamy o czym rozmawiać. I o tym napisałem, tylko warto czytać ze zrozumieniem. Czyżby kolejna ofiara reformy systemu edukacji...
Wystarczy prześledzić kilka tematów z forum aby wyrobić sobie o niektórych opinię...

Nie podoba mi sie taki jezyk: podsrywajki, przorownywanie ludzi do srajacych psow. Widze, ze obrazanie innych to twoj sposob na zycie. Nie bede dalej komentowal takich dresiarskich wpisow. Zyj w pokoju...

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
medor
 październik 12 2008 18:43   
Forum

Quote by kazema:

Witam.

To nie zgadza się z historią Hioba. Przeczy temu również odpowiedz Jezusa, który zapytany; kto zgrzeszył: on czy jego rodzice? A on odpowiedział: ani on ani rodzice. Jest tak, aby rzeczy Boże się wypełniły...

Prawo karmy w pewnym sensie jest mechaniczne chociaż stworzone przez Boga. Wszyscy temu prawu podlegamy. Działa ono w całym tym wszechświecie i w innych. Niemniej, jeżeli nasz Najwyższy Pan pragnie się kimś osobiście zająć wtedy tzw. prawa natury ze złożonymi i drżącymi rękoma się wycofują gdyż znajdują się pod Jego całkowitą kontrolą i sprawy zaczynają się dziać poza jurysdykcją praw świata materii. Tak tłumaczy to Bhagavad Gita, a do podobnych wniosków można dojść czytając też inne pisma święte. Jakby to zrozumieli przynajmniej ludzie religijni to na pewno przestali by się prać po mordach i wywyższać ponad innowierców.

===

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 październik 12 2008 19:03   
Forum

Witam.

Prawo Boskie nie działa mechanicznie, ale nikt na ziemi nie wie w jaki sposób.
Mozemy jednak wiedzieć, że każda dusza zanim schodzi na ziemię przechodzi dokładne przygotowanie i wie co ją czeka.
Nie wszystkie przykre doświadczenia i nie każde cierpienie jest wypełnieniem prawa karmy.
Czasem dusza bierze na siebie cudze cierpienie, gdy chce bliźniemu pomóc w dźwiganiu jego krzyża.
Taka pomoc jest najwyższą formą miłosci i pozwala duszy wspiąć się na wyższy stopień rozwoju!

Niektóre doświadczenia są sprawdzianami duszy , czy już dość mocno stoi na osiągniętym szczeblu rozwoju i przygotowują ją do wspinania się na następny szczebel na Jakubowej drabinie

Gdyż nie mależy zapominać, że powodem prawa karmy nie jest oko za oko ząb za ząb - lecz nieustanny rozwój dusz do ich doskonałości.

Opowiadanie o Hiobie jest przykładem takiego sprawdzianu.

Pomijam już fakt ,że niejednokrotnie dusza przerabia karmę z przed wielu inkarnacji.

Nie chodzi tylko o oddanie duszy tego na co sobie zasłużyła ,ale też o to, aby poprzez pokusy i sprawdziany ujrzała do czego jest zdolna, mogła sama siebie zobaczyć i ocenić.
Co z tego, że ktoś bojąc się Boskiego Prawa i wiecznego piekła, lub ludzkiego prawa i więzienia, nie zabija, jeżeli w swojej duszy jest do zabijania zdolny i ma kamienne serce zdolne do mordu.
Czy taka dusza może stanąc z odkrytym obliczem przed Bogiem?
Czy jest czysta i doskonała i moze cieszyć się niebem?
pozdrawiam

===

Cytat 
medor
 październik 12 2008 19:20   
Forum

Quote by matejanka:

Med!
DLa mnie jest oczywiste , że Prawda Boga nie została dana tylko w jednym miejscu z pominięciem innych Boskich dzieci.
Wykazywanie się brakiem szacunku dla zdobyczy filozofii Wschodu jest brakiem szacunku do Boga i w ogóle człowieka jako Boskiego Stworzenia.

Ale z kolei ograniczanie poznania tylko do filozofii Wschodu musi również prowadzić na manowce.
Sądzę z Twoich wypowiedzi , że tego nie czynisz.

Biblia jest księgą ,w której pomimo wielu manipulatywnych tłumaczeń (nie zawsze w złym celu i nie zawsze świadomie)zawarta jest cała Boska Prawda -z reinkarnacją włącznie,- lecz bez Światła Nauki Ducha Świętego trudna do ogarnięcia.

pozdrawiam

Z Biblią jest ten problem, że jest mnóstwo kontrowersji co do tego które fragmenty są autentyczne, a które nie, albo gdzie coś dopisano z powodu czyjejś nadgorliwości albo czy ktoś się podszył pod kogoś czy może po prostu z biegiem czasu pewne rzeczy uległy zniekształceniu bez niczyjej specjalnej winy, albo dlaczego jedne księgi są wyłączone z kanonu a drugie nie. Setki książek napisano na ten temat. To wszystko było i jest przedmiotem jakiś nie zawsze świętych rozgrywek dlatego ja zacząłem szperać w innych tradycjach religijnych i powoli mi się to ułożyło w jedną całość bo wyszedłem z założenia, że Bóg nie jest katolicki, mahometański czy hinduski. On jest ponad tym wszystkim, a jego tzw Kościół na pewno nie jest taką czy siaką instytucją ale jest to bezimienny kościół ludzi pragnących Go poznać, służyć Mu, przyjaźnić się z Nim, kochać Go...niezależnie od tego w jakiej tradycji się wychowali, jakim imieniem Go nazywają.

===

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 październik 12 2008 19:39   
Forum

Z Biblią jest ten problem, że jest mnóstwo kontrowersji co do tego które fragmenty są autentyczne, a które nie, albo gdzie coś dopisano z powodu czyjejś nadgorliwości albo czy ktoś się podszył pod kogoś czy może po prostu z biegiem czasu pewne rzeczy uległy zniekształceniu bez niczyjej specjalnej winy, albo dlaczego jedne księgi są wyłączone z kanonu a drugie nie. Setki książek napisano na ten temat. To wszystko było i jest przedmiotem jakiś nie zawsze świętych rozgrywek dlatego ja zacząłem szperać w innych tradycjach religijnych i powoli mi się to ułożyło w jedną całość bo wyszedłem z założenia, że Bóg nie jest katolicki, mahometański czy hinduski. On jest ponad tym wszystkim, a jego tzw Kościół na pewno nie jest taką czy siaką instytucją ale jest to bezimienny kościół ludzi pragnących Go poznać, służyć Mu, przyjaźnić się z Nim, kochać Go...niezależnie od tego w jakiej tradycji się wychowali, jakim imieniem Go nazywają.

To co napiałeś jest jednym z najważniejszych przesłań Nauki Ducha Świętego danej ludzkości jako Trzecie Boskie Objawienie!
W 1866 została otwarta Szósta Pieczęć i wraz z jej otwarciem na luszkość i każdą duszę zostało wylane Świało Boskiej Mądrosci od tamtej pory niewyczerpalnie się na nas wylewające!

Ludzkość się uduchowi i zrozumie Boską Prawdę w tym prawdę o prawie reinkarnacji, to jest tylko kwestia niedługiego czasu.
A Twoje posty to potwierdzają.
podrawiam

===

Cytat 
medor
 październik 12 2008 19:46   
Forum

Quote by matejanka:

Witam.

Prawo Boskie nie działa mechanicznie, ale nikt na ziemi nie wie w jaki sposób.
Mozemy jednak wiedzieć, że każda dusza zanim schodzi na ziemię przechodzi dokładne przygotowanie i wie co ją czeka.
Nie wszystkie przykre doświadczenia i nie każde cierpienie jest wypełnieniem prawa karmy.
Czasem dusza bierze na siebie cudze cierpienie, gdy chce bliźniemu pomóc w dźwiganiu jego krzyża.
Taka pomoc jest najwyższą formą miłosci i pozwala duszy wspiąć się na wyższy stopień rozwoju!

Niektóre doświadczenia są sprawdzianami duszy , czy już dość mocno stoi na osiągniętym szczeblu rozwoju i przygotowują ją do wspinania się na następny szczebel na Jakubowej drabinie

Gdyż nie mależy zapominać, że powodem prawa karmy nie jest oko za oko ząb za ząb - lecz nieustanny rozwój dusz do ich doskonałości.

Opowiadanie o Hiobie jest przykładem takiego sprawdzianu.

Pomijam już fakt ,że niejednokrotnie dusza przerabia karmę z przed wielu inkarnacji.

Nie chodzi tylko o oddanie duszy tego na co sobie zasłużyła ,ale też o to, aby poprzez pokusy i sprawdziany ujrzała do czego jest zdolna, mogła sama siebie zobaczyć i ocenić.
Co z tego, że ktoś bojąc się Boskiego Prawa i wiecznego piekła, lub ludzkiego prawa i więzienia, nie zabija, jeżeli w swojej duszy jest do zabijania zdolny i ma kamienne serce zdolne do mordu.
Czy taka dusza może stanąc z odkrytym obliczem przed Bogiem?
Czy jest czysta i doskonała i moze cieszyć się niebem?
pozdrawiam

Przekonuje mnie pogląd, że strażnikiem naszej wiary jest filozofia, a stróżem i żywicielem filozofii wiara. Jeżeli zaniedbujemy filozofię lub przynajmniej rozsądek wtedy narażeni jesteśmy na bujanie w obłokach pobożnych wyobrażeń co może grozić psychozą lub nawet obłędem. Gdy zaniedbujemy religijną żarliwość wtedy grozi nam bycie wysuszonym egzegetą religijnych tekstów.

===

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 październik 12 2008 19:48   
Forum

Przekonuje mnie pogląd, że strażnikiem naszej wiary jest filozofia, a stróżem i żywicielem filozofii wiara. Jeżeli zaniedbujemy filozofię lub przynajmniej rozsądek wtedy narażeni jesteśmy na bujanie w obłokach pobożnych wyobrażeń co może grozić psychozą lub nawet obłędem. Gdy zaniedbujemy religijną żarliwość wtedy grozi nam bycie wysuszonym egzegetą religijnych tekstów.

hmmm... czy mam to odczytać jako ostrzeżenie dla mnie?

pozrawiam

===

Cytat 
Kruk
 październik 12 2008 19:55   
Forum Moderator
Moderator

Matejanka

W 1866 została otwarta Szósta Pieczęć i wraz z jej otwarciem na luszkość i każdą duszę zostało wylane Świało Boskiej Mądrosci od tamtej pory niewyczerpalnie się na nas wylewające!

Chyba kpisz!

Czy ty w ogóle rozumiesz apokaliptykę?

Przecież jasne jest, że nie należy jej odczytywać dosłownie. Jasne jest że Jan odwołuje się do Marka, Izajasza, Ezechiela, Joela i gdzieniegdzie Koheleta. Otwarcie szóstej pieczęci zapowiadało upadek cesarstwa rzymskiego, kataklizmy zaś symbolizują gniew Boży. Takie to trudne?

===

Niech radują się rodziny, a ich miłość promienieje, jak chleba okruszyny nieśmy wiare i nadzieje...Nam pisane Krzyża bronic, teraz, dzisiaj, jutro, zawsze!

Cytat 
matejanka
 październik 12 2008 20:07   
Forum

Chyba kpisz!

Czy ty w ogóle rozumiesz apokaliptykę?

Przecież jasne jest, że nie należy jej odczytywać dosłownie. Jasne jest że Jan odwołuje się do Marka, Izajasza, Ezechiela, Joela i gdzieniegdzie Koheleta. Otwarcie szóstej pieczęci zapowiadało upadek cesarstwa rzymskiego, kataklizmy zaś symbolizują gniew Boży. Takie to trudne?

Otwarcie szóstej pieczęci nie ma nic wspólnego z upadkiem cesarstwa rzymskiego.
Jest początkiem Sądu Ostatecznego nad światem i Powrotem Chrystusa. Pieczęć została otwarta w 1866 roku, i Eliasz rozpoczął swoją działalnośc, aby przygotować grunt dla Powrótu Chrystusa
w 1883 na ziemi nastąpił wybuch wulkanu Krakatau którego skutki obserwowali wszyscy mieszkańcy ziemi.
Był to znak ogłaszający Powrót Pana
ALe jeżeli i Ty wiesz lepiej...
pozdrawiam

===

Cytat 
matejanka
 październik 12 2008 20:22   
Forum

Wklejam dla Kruka i innych fragment z opracowania z netu o Apokalipsie ze strony here

dodam , że ta strona nic nie wie o fakcie, że Powrót Pana nastąpił w 1883 roku

SZÓSTA PIECZĘĆ

„I widziałem, gdy zdjął szóstą pieczęć, że powstało trzęsienie ziemi i słońce poczerniało jak czarny wór, a cały księżyc poczerwieniał jak krew, i gwiazdy niebieskie spadły na ziemię, podobnie jak drzewo figowe zrzuca figi swoje, gdy wiatr gwałtownie nim potrząśnie”9.

Szósta pieczęć otwiera drzwi następnego odcinka historii po okresie przemocy i prześladowań — zapoczątkowanego przez trzy wielkie, wstrząsające światem wydarzenia w przyrodzie. Dla dzieci Bożych wydarzenia te stały się niezawodnymi znakami zbliżającego się powrotu Jezusa w chwale.

a) Wielkie trzęsienie ziemi. Około roku 1790 wygasł ogień straszliwych prześladowań. „Wielkie trzęsienie ziemi” w owym czasie może dotyczyć tylko Lizbony w dniu 1 listopada 1755 roku. Było to trzęsienie o największej sile i dewastacji, jakie znano na świecie. Wstrząsy zanotowano na całej półkuli ziemskiej, na obszarze 4 milionów mil kwadratowych. W samej Lizbonie zginęło w ciągu sześciu minut 60 tysięcy ludzi. Wielu uznało to katastrofalne wydarzenie za wypełnienie przepowiedzianego znaku czasu.

b) Zaćmienie słońca i księżyca. Po strasznym trzęsieniu ziemi uwaga Jana została skierowana na słońce, które stało się czarne jak włosiany wór. Wypełnienie tej przepowiedni nastąpiło w dniu 19 maja 1780 roku, 25 lat po trzęsieniu ziemi w Lizbonie. Historia nazwała to fenomenalne zjawisko „ciemnym dniem 19 maja”. Takich „ciemnych dni” nie miało być więcej, Bóg mówi o jednym. Ten niewyjaśniony do dnia dzisiejszego fenomen natury nie miał nic wspólnego z zaćmieniem słońca. Około godziny dziesiątej przed południem słońce na niebie zaczęło tracić swój blask. Zwierzęta domowe i ptaki udały się na spoczynek nocny. Tarcza słoneczna, choć widoczna w odróżnieniu od zwykłego zachodu słońca, nie dawała żadnego światła. Nad Ameryką Północną panowała tak gęsta ciemność, że nie można było odczytać w gazetach grubych nagłówków. Tej samej nocy księżyc był w pełni. Przechodził po wysokim nieboskłonie jak ciemna plama koloru krwi.

c) Spadanie gwiazd. Trzecie fenomenalne zjawisko pojawiło się na niebie 50 lat po ciemnym dniu, nocą 13 listopada 1833 roku. Wspaniały deszcz gwiaździstych meteorytów, o różnej sile światła, widoczny był nad znaczną częścią Ameryki Północnej. To niezapomniane zjawisko, obserwowane przez wielką liczbę ludzi, zostało opisane przez naocznych świadków. Stwierdzają oni zgodnie, że liczba lecących — jakby wyrzuconych z jednego źródła — meteorytów szacowana była na około 200 tys. na godzinę. Deszcz błyszczących brylantów trwał sześć godzin. Leciały w taki sposób, jak napisał Jan: „Podobnie jak drzewo figowe zrzuca figi swoje, gdy wiatr gwałtowny nim potrząśnie”10. []

Jezus powiedział, że Jego naśladowcy przeżyją długi i wielki ucisk, o czym mówi nam pieczęć 4 i 5. „Zaraz też po ucisku owych dni słońce się zaćmi i księżyc nie da swego blasku, gwiazdy zaczną padać na ziemię z nieba i moc niebios zostanie wstrząśnięta. Wówczas ujrzą Syna Człowieczego...”11. Uderzające podobieństwo słów Jezusa do wizji Jana w odniesieniu do czasu XVIII i XIX wieku, zgodnie z wypełnieniem wydarzeń przepowiedzianych w szóstej pieczęci, świadczy dobitnie o nadejściu czasu końca. To twierdzenie poparte jest końcowymi tekstami 6 rozdz. Objawienia, które podają, że po spełnieniu się tych znaków pojawi się z nieba Król królów i Pan panów12.

od siebie dodam , że tuż przed przyjściem Pana nastąpil wybuch wulkanu Krakatau.
pozdrawiam

===

Cytat 
Arek_Sz
 październik 12 2008 20:43   
Forum

suration - czy to nie jest strona Świadków Jehowych?

===

Sercem można tak samo kochać jak i nienawidzić... ФΩΣ - ΖΩΗ OAZOWICZ

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 październik 12 2008 20:49   
Forum

Quote by Arek_Sz: suration - czy to nie jest strona Świadków Jehowych?

Nie, to nie jest strona sw Jehowy, ale jeżeli by była to co ?
Oni są też braćmi w Chrystusie!

o autorach strony here
pozdrawiam

===

Cytat 
eviva
 październik 12 2008 20:50   
Forum

Kruk

kataklizmy zaś symbolizują gniew Boży.

Bóg jest Miłością,Mądrością i na nikogo się nie gniewa.Kataklizmy są wynikiem wyładowań się negatywnej energii,którą wytworzyliśmy zgodnie z prawem karmy.A ponieważ zbliża się duchowy powrót Chrystusa,to kataklizmy nas nie ominą,z czego nie ma się co cieszyć.

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
Kruk
 październik 12 2008 21:23   
Forum Moderator
Moderator

Do matejanki:

I ujrzałem: gdy otworzył pieczęć szóstą, stało się wielkie trzęsienie ziemi i słońce stało się czarne jak włosienny wór, a cały księżyc stał się jak krew. I gwiazdy spadły z nieba na ziemię, ziemi podobnie jak drzewo figowe wstrząsane silnym wiatrem zrzuca na ziemię swe niedojrzałe owoce. Niebo zostało usunięte jak księga, którą się zwija, ziemi a każda góra i wyspa z miejsc swych poruszone. A królowie ziemscy, wielmoże i wodzowie, bogacze i możni, i każdy niewolnik, i wolny ukryli się do jaskiń i górskich skał. I mówią do gór i do skał: Padnijcie na nas i zakryjcie nas przed obliczem Zasiadającego na tronie i przed gniewem Baranka, bo nadszedł Wielki Dzień Jego gniewu, a któż zdoła się ostać?

Ważne by wiedzieć co oznaczają pewne symbole.

- Szóstka ( szóstka jest liczbą która oznacza doskonałość stworzenia materialnego, jednak samo stworzenie by móc stać się na obraz i podobieństwo potrzebuje Boga, którego działanie w świecie symbolizuje 7. W żadnym wypadku 6 pieczęć nie symbolizuje jakichś kataklizmów, co najwyżej koniec świata i gniew Boży (ale gniew tylko dla tych którzy od Boga się odwrócili)).

- Trzęsienie ziemi (spróbuj sobie matejanko wyobrazić, że jesteś nie posłuszna swoim rodzicom i mama lub tato potrząsa Tobą byś się opamiętała i zaczęła ich w końcu słuchać. W apokalipsie jest miej więcej tak samo. Trzęsienie to zagłada starego stworzenia by mogło powstać nowe)

-Czarne słońce, krwawy księżyc, spadające gwiazdy ( tu również mamy do czynienia z przemianą tego co stare, nastąpi nowy porządek)

- Niebo usunięte jak księga ( Niebo zniknie z świadomości ludzi)

- góry i wyspy poruszone ze swych miejsc ( obraz pokazujący że to co święte i prawdziwe zostanie wyrzucone lub źle rozumiane)

- o ludziach kryjących się w jaskiniach (chyba nie trzeba mówić, że są to ludzie małej wiary, którzy w obliczu kataklizmu nie będą szukać schronienia w Bogu tylko ucieknął do „jaskiń” jak tchórze)

- Teraz krzyczą by miejsca w których się schronili broniły ich przed gniewem i sądem Pańskim: ukryli się do jaskiń i górskich skał. 16 I mówią do gór i do skał: Padnijcie na nas i zakryjcie nas przed obliczem Zasiadającego na tronie i przed gniewem Baranka, - Niestety przed Bogiem nie ma ucieczki.

- Bo nadszedł Wielki dzień Jego Gniewu ( i oto sam Sąd ) marna ta ich ucieczka….

===

Niech radują się rodziny, a ich miłość promienieje, jak chleba okruszyny nieśmy wiare i nadzieje...Nam pisane Krzyża bronic, teraz, dzisiaj, jutro, zawsze!

Cytat 
matejanka
 październik 12 2008 21:49   
Forum

Quote by Kruk: Do matejanki:

I ujrzałem: gdy otworzył pieczęć szóstą, stało się wielkie trzęsienie ziemi i słońce stało się czarne jak włosienny wór, a cały księżyc stał się jak krew. I gwiazdy spadły z nieba na ziemię, ziemi podobnie jak drzewo figowe wstrząsane silnym wiatrem zrzuca na ziemię swe niedojrzałe owoce. Niebo zostało usunięte jak księga, którą się zwija, ziemi a każda góra i wyspa z miejsc swych poruszone. A królowie ziemscy, wielmoże i wodzowie, bogacze i możni, i każdy niewolnik, i wolny ukryli się do jaskiń i górskich skał. I mówią do gór i do skał: Padnijcie na nas i zakryjcie nas przed obliczem Zasiadającego na tronie i przed gniewem Baranka, bo nadszedł Wielki Dzień Jego gniewu, a któż zdoła się ostać?

Ważne by wiedzieć co oznaczają pewne symbole.

- Szóstka ( szóstka jest liczbą która oznacza doskonałość stworzenia materialnego, jednak samo stworzenie by móc stać się na obraz i podobieństwo potrzebuje Boga, którego działanie w świecie symbolizuje 7. W żadnym wypadku 6 pieczęć nie symbolizuje jakichś kataklizmów, co najwyżej koniec świata i gniew Boży (ale gniew tylko dla tych którzy od Boga się odwrócili)).

- Trzęsienie ziemi (spróbuj sobie matejanko wyobrazić, że jesteś nie posłuszna swoim rodzicom i mama lub tato potrząsa Tobą byś się opamiętała i zaczęła ich w końcu słuchać. W apokalipsie jest miej więcej tak samo. Trzęsienie to zagłada starego stworzenia by mogło powstać nowe)

-Czarne słońce, krwawy księżyc, spadające gwiazdy ( tu również mamy do czynienia z przemianą tego co stare, nastąpi nowy porządek)

- Niebo usunięte jak księga ( Niebo zniknie z świadomości ludzi)

- góry i wyspy poruszone ze swych miejsc ( obraz pokazujący że to co święte i prawdziwe zostanie wyrzucone lub źle rozumiane)

- o ludziach kryjących się w jaskiniach (chyba nie trzeba mówić, że są to ludzie małej wiary, którzy w obliczu kataklizmu nie będą szukać schronienia w Bogu tylko ucieknął do „jaskiń” jak tchórze)

- Teraz krzyczą by miejsca w których się schronili broniły ich przed gniewem i sądem Pańskim: ukryli się do jaskiń i górskich skał. 16 I mówią do gór i do skał: Padnijcie na nas i zakryjcie nas przed obliczem Zasiadającego na tronie i przed gniewem Baranka, - Niestety przed Bogiem nie ma ucieczki.

- Bo nadszedł Wielki dzień Jego Gniewu ( i oto sam Sąd ) marna ta ich ucieczka….

Kruku!

Biblia zawsze ma podwójną wymowę i oprócz materialnej oczywiście jako podstawową Duchową.

To co dzieje się duchowo objawia się na zewnątrz.
Lecz ,aby nikt sie nie pomylił co do Powrotu Pana, Jezus podał materialne znaki swojego powrotu.
Tak jak materialne było Światło na niebie prowadzące Mędrcow ze wschodu do stajenki w Betlejem!

a co do symboli:

Szostka jest liczbą człowieka
siedem jest liczbą doskonałą i dopiero po otwarciu siódmej pieczęci Stworzenie materialne zostanie odnowione i na odnowionej ziemi będzie żył odnowiony człowiek

a co do słów z szóstej pieczęci to oznaczają one
Sąd Ostateczny otwarty Powrotem Chrystusa na ziemię!

I ten Sąd wciąz jeszcze trwa od 1866 roku ale nie nadszedł jeszcze jego punkt kulminacyjny

tzw Godzina Sumienia i wtedy nikt nie ujdzie, ani nie ukryje się przed swoim sumieniem, w którym każdy usłyszy Głos Boga i ujrzy czy wypełniał, czy też hańbił Boskie Prawo.

A co do wstrząsów to podobne słowa mozemy znaleźć w liście Pawła do Hebarajczyków już przeze mnie cytowane

5 Strzeżcie się, abyście nie stawiali oporu Temu, który do was przemawia. Jeśli bowiem tamci nie uniknęli kary, ponieważ odwrócili się od Tego, który na ziemi mówił, o ileż bardziej my, jeśli odwrócimy się od Tego, który z nieba przemawia. 26 Głos Jego wstrząsnął wówczas ziemią, a teraz obiecuje mówiąc: Jeszcze raz wstrząsnę nie tylko ziemią, ale i niebem12. 27 Te zaś słowa jeszcze raz wskazują, że nastąpi zniszczenie tego, co zniszczalne, a więc tego, co zostało stworzone, aby pozostało to, co jest niewzruszone. 28 Dlatego też otrzymując niewzruszone królestwo, trwajmy w łasce, a przez nią służmy Bogu ze czcią i bojaźnią! 29 Bóg nasz bowiem jest ogniem pochłaniającym13.

Tu masz mowę o duchowym wymiarze Sądu nad światem.
Zostanie zniszczone i wyplewione wszystko to, co człowiek sam wymyślił często w celu poniżania bliźniego i panowania nad nim, a co nie jest Boską nauką

Będzie wstrząśnięta nasza i materialna natura i nasza duchowa czyli ziemia i niebo.

ALe Sąd objawia się również w naturze najróżniejszymi katastrofami, których zadaniem jest oczyszczenie ludzkości i pokazanie jej jak jest mała i słaba wobec sił natury z którymi nie potrafił żyć w zgodzie i w harmoni.

Kruku!
cieszy mnie to, że duchowo pojmujesz Pismo Święte
pozdrawiam

===

Cytat 
kazema
 październik 12 2008 21:55   
Forum

Matejanka: "od siebie dodam , że tuż przed przyjściem Pana nastąpil wybuch wulkanu Krakatau.
pozdrawiam"

Eviva:"...A ponieważ zbliża się duchowy powrót Chrystusa,to kataklizmy nas nie ominą,z czego nie ma się co cieszyć."

To już nastąpiło Jego przyjście czy nie? A czy przypadkiem nie jest zapisane, że gdy On przyjdzie, NIKT nie będzie miał wątpliwości, że to już ta chwila?

Zdecydujcie się Panie!

===

'Od momentu, gdy zaczniesz podróż przez życie w jakimś obranym kierunku,nieustannie musisz korygować kurs' ('Plan lotu')

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 październik 12 2008 23:21   
Forum

: "od siebie dodam , że tuż przed przyjściem Pana nastąpil wybuch wulkanu Krakatau.
pozdrawiam"

Eviva:"...A ponieważ zbliża się duchowy powrót Chrystusa,to kataklizmy nas nie ominą,z czego nie ma się co cieszyć."

To już nastąpiło Jego przyjście czy nie? A czy przypadkiem nie jest zapisane, że gdy On przyjdzie, NIKT nie będzie miał wątpliwości, że to już ta chwila?

Zdecydujcie się Panie!

Kazema!

Ja już dawno się zdecydowałam!
Powrót Chrystusa do Resztki Izraela nastąpił 1884-1950 w Meksyku.

Natomiast wszystkie oczy muszą Go zobaczyć.
A gdzie jest powiedziane że to nastąpi w tym samym czasie dla wszystkich?
Dla każdego serca, aby ujrzało Pana nastąpi odpowiedni czas!
pozdrawiam

===

Cytat 
medor
 październik 13 2008 18:49   
Forum

Quote by matejanka:

hmmm... czy mam to odczytać jako ostrzeżenie dla mnie?

pozrawiam

Nie tylko dla Ciebie, ale dla nas wszystkich.

pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Kruk
 październik 13 2008 20:26   
Forum Moderator
Moderator

Matejanko:

Symbole zawarte w apokalipsie występują również w innych księgach biblii. Uparłaś się szóstej pieczęci, a Menora i Arka Przymierza mówi Ci coś? Baranek i Jego Krew mówi Ci coś?

Postudiuj trochę symbolikę biblijną a jasne stanie się dla Ciebie że:

-Apokalipsa opisuje miejsce i czas działania Kościoła Chrystusa w świecie
-Wydarzenie związane z działalnością Kościoła Chrystusa w świecie, w tym (prześladowania, ostateczne przyjście Chrystusa w chwale, Sąd Boży)

Podpinasz pod Apokalipsę jakieś wymyślone objawienie, jakiegoś niedouczonego ludu który pewno przeczytał tę Księgę i zrozumiał to co chciał zrozumieć...

Ucz sie Matejanko

===

Cytat 
medieval_man
 październik 13 2008 21:16   
Forum

Dyskusja, jak widać powyżej, dawno już nie trzyma się tematu.
Zarysowały się dwa zasadnicze stanowiska (tego, co piszą ateiści nie biorę pod uwagę, nie dlatego, żebym tym pogardzał, ale to zupełnie inny język, innny system pojęć, inny słownik).

Przedstawiciele chrześcijaństwa (a przynajmniej przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich) chyba zgodni są co do tego, że zarówno Pismo święte, jak i tradycje Kościołów poczawszy od I-II stulecia głoszą ciała zmartwychwstanie jako element chrześcijańskiego wyznania wiary.
To "ciała zmartwychwstanie" to ponowne połączenie się w Dniu Pańskim duszy ludzkiej z ludzkim ciałem (elementu duchowego i elementu materialnego), co prawda przemienionym, chwalebnym, ale materialnym.
Życie wieczne odziedziczy zmartwychwstały cały człowiek jako psycho-fizyczna jedność a nie tylko sama dusza.

Z drugiej strony osoby wyznające religie ezoteryczne czy spirytualistyczne w jakiś sposób połączone z religiami Wschodu domagają się dla człowieka nieustannego odradzania się jego duszy każdorazowo w nowym ciele poprzez reinkanację - tę reinkarnację nazywając "ciała zmartwychwstaniem" oczekując ostatecznego życia zbawionej duszy, wyzwolonej z "okowów materii".

Nie byłby w tym nic złego: każdy może mieć poglądy jakie chce.
Sprzeciwiam się tylko temu, że własne lub nabyte z innych źródeł pozachrześcijańskie poglądy nazywać chrześcijańskimi.
O ile w tym kontekscie szanuję poglądy i postawę Meda (qwert123....), który otwarcie głosi poglądy pozachrześcijańskie i nie próbuje uzasadniać ich Biblią czy nauką Jezusa to zupelnie inaczej traktuję to, co głoszą osoby usiłujace za wszelką cenę zafałszować wymowę Biblii i nauczania Jezusa dla propagowania swoich niechrześcijańskich poglądów.
Temu niestety służy posługiwanie się cytatami z Biblii wziętymi poza kontekstem - wszystko po to tylko, żeby znaleźć sformułowanie mogące podeprzeć jakąś wymyśloną, pozachrześcijańską tezę.

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Maxello
 październik 13 2008 22:12   
Forum

Quote by suration:
Quote by Maxello: Jeżeli nie widzisz różnicy pomiędzy ciągłymi podsrywajkami a dyskusją to nie mamy o czym rozmawiać. I o tym napisałem, tylko warto czytać ze zrozumieniem. Czyżby kolejna ofiara reformy systemu edukacji...

Nie podoba mi sie taki jezyk: podsrywajki, przorownywanie ludzi do srajacych psow. Widze, ze obrazanie innych to twoj sposob na zycie. Nie bede dalej komentowal takich dresiarskich wpisow. Zyj w pokoju...

Nikogo personalnie nie obraziłem, natomiast Ty owszem, i robisz to cały czas.
cóż na to poradzę, że poczułeś się wywołany do tablicy...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,57 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty