Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Wierność w małżeństwie - trudne wyznania
 |  Wersja do druku
the_amy
 październik 08 2008 12:00  (Czytany 2025 razy)  
Forum

Status: offline

Jesteśmy niedoskonałymi istotami w związku z czym przytrafiają się nam różne mniej lub bardziej wstydliwe, niegodne historie życiowe. Zastanawia mnie sposób radzenia sobie z wiernością w małżeństwie. Sprawa wydaje się dość oczywista - zdrada=grzech.
Kiedy jednak zaczyna się zdrada? Czy "wypadek", wystepek, którego dopuscił się jeden z małżonków i którego natychmiast pozałował, wyznał przy spowiedzi i nigdy więcej tego nie powtórzył może być traktowany jako pospolita zdrada? Wiem, że "prawda nas wyzwoli" ale cz w takiej okoliczności lepiej nie wspominać o tym małżonkowi? Nie wiadomo czy to nie pociagnie za sobą dramatycznych rozwiazań - odejście... Jakie są Wasze opinie na ten temat?...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 październik 08 2008 14:03   
Forum

Chcesz tu glosic jakies prawdy TAO??

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 październik 08 2008 14:06   
Forum Moderator
Moderator

Oczywiście, ze możesz się spodziewać zburzenia całego zaufania małżeńskiego. Nie wiem czy bym chciał wiedzieć, ze żona mnie jednorazowo zdradziła (po co ma jeszcze mnie karać). Chyba nie (ale pewien nie jestem).
Kołacze mi się w pamięci taki wierszyk, że trzeba mówić całą prawdę i wszędzie itd itp, ale "kiedy prawda ma zabić - kłam".(Inna sprawa, ze gdy to się kiedykolwiek wyda, to bomba podwójna.)
Musisz i tak rozważyć to we własnym sumieniu. Corka to brutalnie ale celnie określiła.

Jest inny, równie duży, jak nie większy problem : czy wasze małżeństwo jest tak słabe, że jednorazowa zdrada by je rozsadziło ? Wierzą, że moze tak być - sam fakt zdrady na to wskazuje.
No to trzeba się wziąć do roboty i je odbudować krok po kroku. Zastanów się co i kiedy umknęło i jak małżeństwo odbudować. Na pewno znajdziesz też jakis chrześcijański punkt pomocy w okolicy. Jak masz z tym problem, to pisz tu lub na priv.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
the_amy
 październik 08 2008 14:37   
Forum

RafiF - jasnym jest, że jesli komuś zależy to walczy o związek. Więc walka trwa. 7 lat po "wypadku" układa sie nam b/dobrze (oczywiscie bez przesady...nadal jesteśmy normali). Wyjaśnienie - "Wypadek" to niepotrzebny pocałunek, bez jakichkolwiek dalszych konsekwencji. Oczywiście, zdecydowanie wolę prawdę ok kłamstwa ale życie nie jest takie proste. Kiedy gra się toczy o rzeczy najważniejsze, trzeba wartościować.
RafiF, czy wybaczyłbyś żonie chwilową słabość, spowodowaną zbitkiem zdarzeń w miejscu i czasie?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 październik 08 2008 14:54   
Forum Moderator
Moderator

Quote by the_amy:
RafiF, czy wybaczyłbyś żonie chwilową słabość, spowodowaną zbitkiem zdarzeń w miejscu i czasie?

Trudne pytanie. Kiedyś byłoby mi bardzo trudno. Dziś jestem o tyle mądrzejszy, ze widziałbym też w tym i moją winę. A jak komuś nie przebaczyć, jak się do tego w jakiś sposób przyczyniło?
Inna sprawa, że blizna, prawdopodobnie dość dokuczliwa, by na pewno pozostała. Blizny długo bledną, takie zaufanie długo się odbudowuje.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Arek_Sz
 październik 08 2008 17:30   
Forum

Mąż i żona - jedno ciało.
Nie ma więc tak, że wina leży tylko po jednej stronie, bo gdyby miłość była naprawdę wielka, to zapewne nie doszłoby do tego.
Podobnie ma się z prawdą. Moim zdaniem lepiej powiedzieć, jakich by nie niosła skutków, bo warunkiem odpuszczenia grzechów jest zadośćuczynienie, a jak mamy zadośćuczynić, skoro "druga połówka nic o tym nie wie...

Jest to rzeczywiście osobista sprawa, ale myślę, że skoro małżeństwo opiera się przede wszystkim na Bogu, to i takie słabości przetrzyma...

===

Sercem można tak samo kochać jak i nienawidzić... ФΩΣ - ΖΩΗ OAZOWICZ

Profil   Email 
 Cytat 
Pastor
 październik 08 2008 21:32   
Forum

Quote by the_amy: Jesteśmy niedoskonałymi istotami w związku z czym przytrafiają się nam różne mniej lub bardziej wstydliwe, niegodne historie życiowe. Zastanawia mnie sposób radzenia sobie z wiernością w małżeństwie. Sprawa wydaje się dość oczywista - zdrada=grzech.
Kiedy jednak zaczyna się zdrada? Czy "wypadek", wystepek, którego dopuscił się jeden z małżonków i którego natychmiast pozałował, wyznał przy spowiedzi i nigdy więcej tego nie powtórzył może być traktowany jako pospolita zdrada? Wiem, że "prawda nas wyzwoli" ale cz w takiej okoliczności lepiej nie wspominać o tym małżonkowi? Nie wiadomo czy to nie pociagnie za sobą dramatycznych rozwiazań - odejście... Jakie są Wasze opinie na ten temat?...

Możesz powiedzieć żeby też pozwolił sobie na "wypadek" i będziecie kwita. Szybkie i uczciwe załatwienie sprawy. Albo on niech zaprosi koleżanke i zróbcie to wspólnie.

===

Rzeczywistość należy do Chrystusa. (Kol 2,17) U Jego boku cały kosmos wyruszy w bój przeciw głupocie. (Mdr 5,17-20)

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 październik 08 2008 23:10   
Forum

Quote by Arek_Sz: Jest to rzeczywiście osobista sprawa, ale myślę, że skoro małżeństwo opiera się przede wszystkim na Bogu, to i takie słabości przetrzyma...

Malzenstwo przede wszystkim powinno opierac sie na milosci, a nie na Bogu.

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 październik 09 2008 08:37   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Arek_Sz:
Podobnie ma się z prawdą. Moim zdaniem lepiej powiedzieć, jakich by nie niosła skutków, bo warunkiem odpuszczenia grzechów jest zadośćuczynienie, a jak mamy zadośćuczynić, skoro "druga połówka nic o tym nie wie...

Jakie do zadośćuczynienie, skoro skutki twojego grzechu ma współmałżonek nosić? Jak można zadość uczynić zdradzie?
Jak zadość uczynił Piotr? Wyznał miłość Panu i powrócił do obowiązków. Długo dziś myślałem o tym i nie chciałbym wiedzieć o takim jednorazowym wyskoku żony. Nie oznacza to jednak, że bym nie chciał powiedzieć o takim swoim - ale to byłoby juz chyba egoistyczne przerzucenie odpowiedzialności, tak w moim wypadku byłoby łatwiej.

===

Cytat 
Robert
 październik 09 2008 08:44   
Forum

Quote by pijany pastor: Możesz powiedzieć żeby też pozwolił sobie na "wypadek" i będziecie kwita. Szybkie i uczciwe załatwienie sprawy. Albo on niech zaprosi koleżanke i zróbcie to wspólnie.

Piekna chrzescijanska rada...
Hurra, Pijany Pastor wrocil!

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 październik 09 2008 09:25   
Forum Moderator
Moderator

Quote by suration:
Quote by pijany pastor: Możesz powiedzieć żeby też pozwolił sobie na "wypadek" i będziecie kwita. Szybkie i uczciwe załatwienie sprawy. Albo on niech zaprosi koleżanke i zróbcie to wspólnie.

Zaproponuj żonie takie rozwiązanie suration, to może się wreszcie zrealizujesz

===

Cytat 
Robert
 październik 09 2008 13:03   
Forum

Quote by Rafi F:
Quote by suration:

Zaproponuj żonie takie rozwiązanie suration, to może się wreszcie zrealizujesz

Widzisz Rafi jak blisko glowy masz scianki, od ktorych odbijaja sie Twoje mysli? Zamiast skrytykowac bezsensowna i glupia wypowiedz katolika, czepiles sie ateisty (chrzescijanskiego), ktory ta wypowiedz obsmial...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 październik 09 2008 13:35   
Forum Moderator
Moderator

Cóż, ja zamiast obśmiewać to polemizowałem z katolikiem (nie zauważyłeś? czyli nie czytasz).

Ale faktycznie, zniżyłem się do poziomu ateisty. Przepraszam, już nie będę jak ateista.

Przy okazji, co za twór : chrześcijański ateista ?

===

Cytat 
Robert
 październik 09 2008 13:50   
Forum

Quote by Rafi F: Cóż, ja zamiast obśmiewać to polemizowałem z katolikiem (nie zauważyłeś? czyli nie czytasz).

Ale faktycznie, zniżyłem się do poziomu ateisty. Przepraszam, już nie będę jak ateista.

Przy okazji, co za twór : chrześcijański ateista ?

Nie odniosles sie do Pijanego Pastora, tylko do mnie.
Moze Ci sie cos pomylilo. Napisales, zebym zonie zaproponowal zdrade lub trojkat, to wtedy sie zrealizuje. Wez lepiej idz nakarm swoje kury zanim bedziesz mial zamiar cos "madrego" napisac. I nie obrazaj ateistow.
Wychowalem sie w kulturze chrzescijanskiej i jestem ochrzczony. Jednak im dluzej czytam to forum, przekonuje sie, ze Bog istnieje tylko w waszych szarych komorkach. Niestety obok Boga, np. Twoje komorki sa takze mieszkaniem sporej zlosliwosci. Jak to godzisz ze soba?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 październik 09 2008 14:41   
Forum Moderator
Moderator

Odniosłem się do rady pastora i twojego zachwytu, czyli podzielasz tą "wspaniałą" radę. Faktycznie zniżyłem się do poziomu owej "rady" i jej zwolenników. Jeszcze raz przepraszam.

Owszem, złośliwy bywam.

Nie zrozum mnie źle, ale jaki jest sens ma działanie na chrześcijańskim forum ateisty (chrześcijańskiego czy nie) i szydzenia z wartości i poglądów chrześcijan ? Przecież mozna sie realizować na tyle innych sposobów.
Jeżeli się natomiast czegoś szuka i chce się znaleść, to wymagając szacunku dla poglądów własnych należy okazać szacunek dla poglądów pozostałych, prawda ?
Nie zrozum mnie źle, ale trudno mi sie odnosić do ciebie z szacunkiem skoro na kazdym kroku szydzisz tylko z poglądów moich i mi podobnych.

===

Cytat 
Robert
 październik 09 2008 15:03   
Forum

Forum jest otwarte dla wszystkich.
A rade PPastora zbylem ironiczna odpowiedzia. Widocznie masz problem z odczytywaniem sensu wypowiedzi. Postaram sie w nawiasach specjalnie dla Ciebie pisac sens wypowiedzi.
Forum jest otwarte dla wszystkich. Mam pewna wiedze o swiecie, a nauka powinna byc w zgodzie z religia. Co sie z Toba dzieje? Mnie stad wyganiasz, domagasz sie zawieszenia Evivy. Bylbys znakomitym inkwizytorem. (ironia)

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 październik 09 2008 16:08   
Forum

Quote by suration:
Quote by Arek_Sz: Jest to rzeczywiście osobista sprawa, ale myślę, że skoro małżeństwo opiera się przede wszystkim na Bogu, to i takie słabości przetrzyma...

Malzenstwo przede wszystkim powinno opierac sie na milosci, a nie na Bogu.

Mówisz tak bo nie pamiętasz, że Bóg jest Miłością
Arek ma racje, że sakramentalność małrzeństwa je umacja czyniąc chociarzby nierozerwalnym, a zaproszenie do niego Boga uświęca go i utrudnia "skalanie"
A bardziej praktycznie widzę po sobie, że można być wiernym monogamistom (to możliwe! )
A czy mówić o zdradzie? - najpierw pomyślmy czy ta druga osoba sobie poradzi z taka prawdą i winą/brzemieniem - które chcemy zrzucić ze swego sumienia.
Czy bym wybaczył zdradę? - niestety nie i powiedziałem to jasno i szczerze na początku bycia razem, może kiedyś zmienię zdanie?
Polecam wszystkim narzeczonym kursy przedmałżeńskie organizowane w Częstochowie przez wspólnotę Mamre - wspaniałe weekendy godne polecenia!

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Pastor
 październik 09 2008 17:11   
Forum

Rada czy nie rada widocznie nie pomogła

Quote by the_amy:
Kiedy jednak zaczyna się zdrada?

No tak słuszne pytanie, jakiś przypadkowy kumpel trzymał cie za dupe - To chyba jeszcze nie zdrada? Ale seks z nim i dwoma jego kolegami na raz to już chyba będzie zdrada? Ale raz tylko i już nigdy więcej - To chyba jeszcze nie grzech?

Quote by the_amy:
Czy "wypadek", wystepek, którego dopuscił się jeden z małżonków i którego natychmiast pozałował, wyznał przy spowiedzi i nigdy więcej tego nie powtórzył może być traktowany jako pospolita zdrada?

Zdrada Zdradzeni Zdrajcy. Zaufanie jako podstawa. Zaufanie budowane latami zawala sie pod ciężarem instynktu. Im większe zaufanie tym boleśniejsza zdrada.

Quote by the_amy:
Wiem, że "prawda nas wyzwoli" ale cz w takiej okoliczności lepiej nie wspominać o tym małżonkowi? Nie wiadomo czy to nie pociagnie za sobą dramatycznych rozwiazań - odejście... Jakie są Wasze opinie na ten temat?...

(dramatyczne rozwiązania)Boisz się o życie czy zdrowie. Ja niestety w rozwiązywaniu takich wypadków(zdrady) opowiadam się za stosowaniem metod nacisku bezpośredniego fizycznego.
Idź powiedz może okaże sie że ma więcej zdrad na koncie niż ty.

===

Rzeczywistość należy do Chrystusa. (Kol 2,17) U Jego boku cały kosmos wyruszy w bój przeciw głupocie. (Mdr 5,17-20)

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,48 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty