Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Polityka i społeczeństwo Nowy wątek Odpowiedz
 Europejczycy bardziej religijni niż się wydaje
 |  Wersja do druku
Natan_84
 październik 10 2008 13:46  (Czytany 1495 razy)  
Forum

Status: offline

“Wyniki pokazują, że zjawisko w Europie jest bardzo złożone. Europejczycy są znacznie bardziej religijni niż się wydaje” poinformował jeden z publikatorów badań. Z całej populacji badanych aż 74 procent ankietowanych uznało się za religijnych. Wiara jednak nie ma wpływu na ich poparcie polityczne czy nawet sferę seksualną. 58 procent respondentów badania przyznało, że wiara nie ma wpływu na ich poglądy polityczne. 48 procent ankietowanych uznało, że wiara ma mały wpływ na ich poglądy odnośnie seksualności.
Całość artykułu - tutaj

W takiej sytuacji zastanawia mnie fakt, jak mało ludzi religijnych znajdujemy w środkach masowego przekazu. Z ich wypowiedzi wynika jakby zdecydowana mniejszość europejczyków była religijna. Tymczasem, okazuje się że to oni są w zdecydowanej mniejszości, a zapewne i ci co teraz deklarują swój brak religijności przedstawiają swój pogląd pod wpływem tych właśnie mediów. Z tego wszystkiego tylko szkoda, że europejczycy nie potrafią połączyć życia religijnego z codziennością, do której zalicza się polityka.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Arek_Sz
 październik 10 2008 14:14   
Forum

Natan - to, czy uważasz się za religijnego, a to, czy nim rzeczywiście jesteś to tez różnica.
Myślę, że wielu ludzi w mediach też się takimi wydaje, bo mówią oni do całego społeczeństwa, a nie wyznawców konkretnej religii.

===

Sercem można tak samo kochać jak i nienawidzić... ФΩΣ - ΖΩΗ OAZOWICZ

Profil   Email 
 Cytat 
Natan_84
 październik 10 2008 14:27   
Forum

Oczywiście, że to różnica - ale ja nie dyskutuję z tym, czy ktoś faktycznie jest religijny, czy tylko tak sądzi. Bo to tak jakbym stawiał siebie w pozycji Boga oceniając, czy ktoś jest wierzący czy nie.

Myślę, że w tej sytuacji znacznie ważniejsze jest to, że większość europejczyków pomimo wszechogarniającej nas sekularyzacji gdzieś tam wierzy w Boga, jakby naprzekór (pisząc, że wierzy bardziej chodzi mi o to, że sądzą, że istnieje niż to, że mu faktycznie ufają - a to ma decydujące znaczenie).

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,04 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości