Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Polityka i społeczeństwo Nowy wątek Odpowiedz
 Bezdomni i kosciol
 |  Wersja do druku
Maciek Janson
 październik 20 2008 11:14  (Czytany 1905 razy)  
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

http://bezdomu.blogspot.com/

Chcialbym pokazac wam blog, ktory od niedawna prowadzimy jako kosciol. Zastanawialem sie czy dac to do kategorii swiadectwa czy zostaci tutaj, ale po chwili zrozumialem, ze jest o czym rozmawiac... Mianowicie. Czy ludzie, ktorzy na wlasna prosbe znalezli sie w sytuacji, w ktorej ich mozecie ogladac na zdjeciach zasluguja na pomoc czy tez raczej powinni za siebie wziac sie sami. Czy powinnismy jako ludzi zajmowac sie pomaganiem takim ludziom czy tez powinnismy sie skupiac na bardziej potrzebujacych naszej pomocy takich jak samotne matki, starsi ludzie itd... Ciekaw ejstem waszych odpowiedzi na te pytania jak i opinii o samym blogu

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 październik 20 2008 12:03   
Forum Moderator
Moderator

Możemy albo zamykać na chwilę oczy (inteligentnie "mrugać" ) i zająć się "świętymi" obowiązkami, albo się rozejrzeć i ..... właśnie, co?

Widziałem różne formy: rozdawanie chleba (wg mnie jako cel to kiepski pomysł), zaproszenia na herbatę, czytanie NT i rozmowy (30 osób się nawróciło i wróciło w tej czy innej formie do społeczeństwa, do "cywilizacji"), stacjonarna zupa w niedziele i rozmowy (nie wiem co z tego wyjdzie, załatwiamy papiery żeby ktoś policję nie zawołał - przepisy sanepidu).

Wg mnie warto tym ludziom pomagać. Nie tylko warto, a nawet trzeba. Nie mają sąsiadów, rodziny, nie zagląda do nich opieka (mam mieszane odczucia co do tej instytucji), kto więc ma zrobić choć ten pierwszy krok, skoro oni sami nie potrafią ? Nie sa gorsi ani lepsi od nas (czy też naszych biskupów, o ile takich mamy ). My, "niebezdomni", mamy po prostu inne problemy i inne błędy robili - zaryzykuję stwierdzenie, że stajemy się przez to nawet mniej szczerzy.
Troszkę spłycam, bo oczywistym dla mnie jest to, ze przede wszystkim trzeba zobaczyć człowieka, trzeba w nim zobaczyć siebie - niby truizm, a tak łatwo zapomnieć.

"Bezdomni i kościół", hmm, raczej "Bezdomni i Kościół", zacznijmy od siebie.

Quote by maxurd: czy tez powinnismy sie skupiac na bardziej potrzebujacych naszej pomocy takich jak samotne matki, starsi ludzie itd...

Dlaczego bardziej potrzebujących ?

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Rafi F
 październik 20 2008 12:10   
Forum Moderator
Moderator

Maxurd, dobry pomysł z tym blogiem. Przez to przestają być anonimowi, przestają być cieniem pod murem, nabierają dla innych "człowieczeństwa".
Pozwolisz na lekki plagiat?

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Maciek Janson
 październik 20 2008 18:27   
Forum Moderator
Moderator

1. Akurat opieka spoleczna zajmujaca sie bezdomnymi w Gliwicach to swietni zaangazowani w pomoc ludzie

2. "Bardziej potrzebujacy" - tacy, ktorzy nie znalezli sie w zlej sytuacji na swoja prosbe. Schorowani starsi ludzie, samotni niepelnosprawni, matki porzucone przez mezow i ojcow itd... Troche prowokacyjne, ale pytam, bo takie pytanie postawiono mi niedawno. Dlaczego zajmujemy sie pijakami a nie biednymi ludzmi, ktorzy naprawde zasluguja na pomoc...

3. Nie wiem co chcialbys skopiowac, ale jezeli chcialbys wykorzystac zdjecia to musisz uzyskac zgode autora zdjec ( nie bedzie z tym pewnie problemu) to jest chlopak, ktory wkleja te zdjecia na Blog.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 październik 21 2008 08:23   
Forum Moderator
Moderator

1) To świetnie !
2) Gaduła ze mnie, nie będę zabierał argumentów innym. Niech się wypowiadają
3) Pomysł! Chce wykorzystać pomysł. Myślę, że nie będziecie mieli nic przeciwko.

===

Cytat 
Maciek Janson
 październik 21 2008 10:21   
Forum Moderator
Moderator

Chetnie zagladne kiedys na podobny blog

===

Profil   Email 
 Cytat 
potwor
 październik 21 2008 11:06   
Forum

a nie lepszym pomysłem byłoby razem pracować na jednej stronie? po co zaśmiecać internet i robić sobie konkurencję?

===

Dzięki Bogu jestem ateistą...

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 październik 21 2008 15:56   
Forum Moderator
Moderator

Ani to smiecenie ani konkurowanie. Nasz blog jest o bezdomnych w Gliwicach i jest o nas. Rafi jak zalozy podobny blog to bedzie pisal z tego co pamietam o Poznaniu... Kappiszczi??

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marianna
 październik 21 2008 16:00   
Forum

Maxurd.

Blog jest bardzo dobry i juz dawno cos takiego powinno bylo powstac. Uklon w kierunku fotografa. Na zdjeciach mozna sporo dostrzec. Bardzo wymownym jest “projektujemy globalnie” nad glowami grupy bezdomnych. (Szkoda ze na zegarze jest 21:17, a nie 21:12 ).

Ludzie zyjacy w biegu, nie zatrzymuja sie, nie spostrzegaja, choc nie zawsze musza byc obojetni. Dzieki blogaowi moga zobaczyc cos wiecej. Z bliska. Czlowieka i …oczy. Oczy Krystana juz kiedys widzialam, choc to byl ktos inny i w innym miescie. Mial dlugie wlosy i brode. Powiedzial cos, co mnie bardzo zaskoczylo, bo on nic o mnie nie wiedzial. Bylam pod wrazeniem i tylko logika dawala gore. (Bylo to zaraz po smierci Papieza).

Nie dla nas rozstrzygac , czy ktos sie na ulicy znalazl na wlasne zyczenie czy nie, bo jesli nawet…
Czy my nie mamy swoich slabosci, wpadek? Jednemu uda sie, drugiemu juz nie. Jesli ktos ma watpliwosci co do pomocy, niech spojrzy w glebie oczu Krystiana.

P.S.
No wlasnie… Jakie buty dzisiaj ubiore

===

Gdzie milosc wzajemna i dobro, tam znajdziesz Boga zywego

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 listopad 13 2008 21:39   
Forum

Maciek,
na mnie wywarl ogromny wplyw tekst POST I MODLITWA, to jest hit tez chyba literacki akurat w tych tematach,az do placzu zmusza.

Maciek nie znalazlam nigdzie Nr Konta??

Ja nie lubie ogladac zdjec ludzkich nieszczesc,ale fotografia jest wlasnie takim opowiadaczem,reporterem ktorego obraz pozostaje gdzies w pamieci, bo slowa mozna zapomniec,ale widoku czy obrazu nie zapomni sie tak szybko!.
No ja mieszkam zbyt daleko,ale z checia bym sie do was przylaczyla.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 listopad 14 2008 09:00   
Forum Moderator
Moderator

Ja zacząłem u siebie.

Możesz zacząć Corko u siebie.
Maxurd pokazał najprostszą i przez to chyba najlepszą do rozpropagowania formę : z kanapkami i termosem. Na pewno znajdziesz chętnych do pomocy (bez względu na wyznanie.)

Ja się rzuciłem na zupę i mnóstwo z tym kłopotów (papierków trzeba mieć stosik, teraz w Polsce jak w UE), ale też do przejścia jak urzędnicy nie rzucają kłód pod nogi.
Z własnego podwórka : warto mieć ze sobą małą apteczkę (choć opatrunki, gaza i woda utleniona).

===

Cytat 
Ewa
 listopad 14 2008 21:47   
Forum

Rafi,

ja juz 10 lat temu sie tym iteresowalam.Okazalo sie ze tu przy dworcu wtedy glownym Zoologischergarten jest dla bzdomnych schronisko z opieka zdrowotna,bylam tam bo robilam referat,by wtedy nawet ktos z rzadu.
Bezdomni sa dobrze w smie pojnformowani, te schroniska dla bezdomnych tu sa tak poroskladane,ze mzna je osiagnac pieszo.Rodzaj zupek natomist nabral innego charakteru.Tak zubozalo tu spoleczenstwo najnizszej warstwy spolecznej,ze cale biedne te rodziny,ktore zyja z zasilku chodza na te zupki,a nawet coponiektorzy i bogaci z nudow i wygody.
Hmm...tu ludzie otrzymuja wieksza pomoc socialna niz w Polsce,gdybym potrafila zaufac,ze dan pieniadze trafia w dobre rece,chcialabym na miare moich mozliwosi podzielic sie tym co mam.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,30 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty