Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Świętych Obcowanie, Chasydzi
 |  Wersja do druku
Łukasz
 październik 25 2008 22:07  (Czytany 1229 razy)  
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Jak wiadomo istnieje wśród Chasydów pewna tradycja, mianowicie: Wierzą Oni, że miejsce pochówku uczonych rabinów zbliża do Stwórcy, a zmarły pośredniczy w prośbach skierowanych do Jahwe. Wiadomo, że w katolicyzmie istnieje dogmat communio sanctorum, jednak chciałbym się bardziej szczegółowo dowiedzieć, gdyż nie posiadam odpowiedniej literatury, jak to było i jest u Chasydów?

Jeżeli znalazłby się ktoś odpowiednio poinformowany to będę wdzięczny za udzielenie odpowiedzi.

===

Niech radują się rodziny, a ich miłość promienieje, jak chleba okruszyny nieśmy wiare i nadzieje...Nam pisane Krzyża bronic, teraz, dzisiaj, jutro, zawsze!

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Łukasz
 październik 28 2008 19:51   
Forum Moderator
Moderator

Jednak chyba jestem zmuszony do zaopatrzenia się w odpowiednią literaturę za monolog przepraszam.
Temat chyba można zamknąć

===

Niech radują się rodziny, a ich miłość promienieje, jak chleba okruszyny nieśmy wiare i nadzieje...Nam pisane Krzyża bronic, teraz, dzisiaj, jutro, zawsze!

Cytat 
Dezerter
 październik 28 2008 22:57   
Forum

Spytaj na Forum Żydów Polskich - jest tam wątek o religii a i o Chasydach się znajdzie.
Chasydzi to czysto polska "herezja"/wkład w judaizm.

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Andrzej
 październik 28 2008 23:12   
Forum

żałuję, że nie znam odpowiedzi, chociaż też mam wrażenie, że czytając swego czasu jakieś ksiązki o chasydach spotkałem się z tym o czym piszesz: przekonaniu o wstawiennictwie zmarlego.

Na dzisiaj znalazłem tylko żydowską anegdotę:

Pewne pobożne małżeństwo francuskich żydów, Jusufa Cohena, nie mogło mieć dzieci. Z tego powodu mąż, który szukał wszędzie pomocy trafił na adres pewnego mądrego Rabina w Jerozolimie, ktory skierował go do Kabalisty (Mekubal) w synagodze TZFAT;
Kabalista ten ułożył dla niego wielką Brachę (błogosławieństwo) i świecę, którą miała on zapalić wraz z Kawaną na grobie cadyka, co Cohen uczynił.

Potem wrócił do Paryża pozostawiając swój paryski adres Kabaliście z zaproszeniem do odwiedzin przy jakiejś okazji.

7 lat poźniej Kabalista udał się do Paryża i przypomniał sobie wtedy o tej sprawie i o małżeństwie. Wybrał się pod wskazany adres, ale kierował się tam z wahaniem mówiąc sobie: " A co jeśli nie urodziło mu się dziecko, co mu powiem? Trudno, jednak chcę się z nimi spotkać"
Stojąc przed drzwiami usłyszal ku swemu zadowoleniu krzyki wielu dzieci, zadzwonił i stanął twarzą w twarz z gromadką dzieci od roku do lat sześciu.
- Jesteście dziećmi Jusufa Cohena?
- Tak
- Tata jest w domu?
- Nie ma go
- A mama?
- Jest! Mamo, Jakiś Pan Rabin do Mamy.
W drzwiach stanęła ciężarna kobieta z dwoma kilkumiesięcznymi bliźniakami w ramionach pytając kogo szuka.
- Jestem rabinem z synagogi TZFAT, który napisał wam modlitwę błogosławieństwa. Nie podziękowaliście mi do tej pory za przysługę i nawet nie przekazaliście mi że modlitwa była skuteczna. To dzięki tej modlitwie jaką dla was ułożyłem do odmówienia na grobie cadyka macie teraz tyle dzieci.
A przy okazji: gdzie Twój mąż Jusuf?
- Udał się z powrotem do synagogi TZFAT
- Ach to miło, pewnie po to by mi podziękować?
- Nie. Po to, żeby zgasić w końcu tę świecę.

I jeszcze ciekawostka: ta strona here podaje przykład grobu cadyka z XVII wieku Amrama w Maroko gdzie żydzi pielgrzymują w nadziei uzyskania uzdrowienia

Także ta strona wikipedii poświęcona jednej z odmian chasydyzmu - Chabad Lubawicz opisuje, że uczniowie przychodzą na grób zmarłego cadyka prosząc o błogosławieństwo i wstawiennictwo.

le hassidisme met en avant le rôle du tzadik comme intermédiaire. Tous les hassidim voient en leur rebbe un tzadik dépositaire de révélations divines. Ainsi, ils visitent souvent sa tombe en quête de bénédiction et continuent de compter sur son intercession même après sa mort.

Il leur est toutefois rappelé qu'ils ne doivent pas le confondre avec Dieu, alors que Schneerson déclare : « On ne peut pas poser de question sur le [Rebbe comme] intermédiaire, car c'est l'essence de Dieu Lui-même qui s'est revêtu d'un corps humain »

Oczywiście pamiętają cały czas, że nie wolno im mylić cadyka z Bogiem, a Schneerson (siódmy cadyk Ruchu) tak to wyjaśniał: "Nie zadawajmy sobie pytań co do (Rabiego jako) pośrednika, to bowiem sama istota Boga w nim przyodziała się w ludzkie ciało" (Likutei Sichos II : 510-511

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Łukasz
 październik 30 2008 17:40   
Forum Moderator
Moderator

Dzięki serdeczne Panowie za wskazówki. Z forum raczej nie skorzystam bo czasu mało Medieval, dość ciekawa anegdotka i dająca do myślenia odnośnie mojego pytania. Co do stron francuskojęzycznych... no cóż lingwistą nie jestem Poszukam jeszcze jakiejś ciekawej literatury na ten temat i może uda się do czegoś interesującego dokopać.

Pozdrawiam. Z Panem.

===

Cytat 
Łukasz
 październik 30 2008 17:51   
Forum Moderator
Moderator

===

Cytat 
Dezerter
 październik 30 2008 19:33   
Forum

Bogu można służyć czynnościami najzwyklejszymi, jedzeniem, piciem lub wykonywaniem jakiejkolwiek bądź pracy ręcznej.

Krisznici nazywają taką postawę - Bhakti
A chrześcijanie - powierzenie życia Bogu, lub zaproszenie Boga do swego życia.
Wszystkie 3 grupy żyją tak jak w opisie - " radośni mistycy"

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,23 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty