Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 w imię Boga (?)
 |  Wersja do druku
Tadeusz Sołtys
 grudzień 10 2004 15:05  (Czytany 1569 razy)  
Forum

Status: offline

w niektórych kręgach modne jest krytykowanie Świadków Jehowy; katolicyzm musowo uznaje ich za sekciarzy; ja nie znam szczegółów ich nauki, więc ani ich nie poprę, ani nie zadrwię z nich; z tego, co wiem oczekują tysiącletniego królestwa Chrystusa na ziemi - jak na razie tysięczny żołnierz USA zginął w Iraku; jednak główne ich przesłanie jest (moim zdaniem) słuszne; otóż Świadkowie Jehowy zwracają uwagę na to, że z tłumaczeń Pisma Świętego usunięto imię Boga - JAHWE (według nich Jehowa); w oryginale imię JAHWE (Jehowa) występuje podobno około siedem tysięcy razy, a w przekładach Pisma Świętego na polski język zaledwie kilka razy; jeśli więc krytykować kogoś za jego błędy, to dlaczego nie przyznać mu racji, kiedy ją ma?

P.S. dlaczego JEZUS (w ewangeliach) ani razu nie wypowiada imienia JAHWE?

===

taDEUSz (heil Schindler!!)

Profil   Email 
 Cytat 
Joel
 grudzień 10 2004 16:13   
Forum

WEZ POD UWAGE 3PRZYKAZANIE dEKALOGU ZABRANIAJCE NADUZYWANIA IMIENIA BBOZEGO AONI CZYNIA TO BEZ PRZERWY.ZYDZI Z WIELKIEJ CZCIC DLA TEGO MIENIA,,,UZYWAJA INNYCH SLOW JAK ADONAJ I HASZEM...TU NIE CHODZI O TO ABY NIE WIEDZIEC I NIE ZNAC IEMINIA, ALE CHODZI O TO ABY NIE BYLO ONO UZYWANE TAK JAK INNE POWSZECHNE SLOWA...POROZMAWIAJ Z ZYDAMI O IMIENIU BOGA KIEDYS..CIEKAW JESTEM TWOJEJ REAKCJI.

===

Joel

Profil   Email 
 Cytat 
Tadeusz Sołtys
 grudzień 11 2004 22:51   
Forum

Joel - no tak, wygląda na to, że są dwie strony medalu: z jednej strony przykazanie Boże, ale z drugiej strony imię Boże występuje przecież w Pismach (natchnionych przez Boga) aż (około) 7.000 razy; owszem, czytałem o tym, że Żydzi podczas czytania Pism zamiast JAHWE wymawiali Adonai

===

taDEUSz (heil Schindler!!)

Profil   Email 
 Cytat 
dawid1976
 grudzień 11 2004 23:30   
Forum

Ogólmie nie lubiue jak się innych nazywa sektę, nawet nie Jechowych. Zyejmy w wolnym kraju, i jak ktoś chce może się nawet dołączyć do takiej 'sekty'.
Sekte powinno się definować bardzo ostrożnie.
jechowi o ile wiem nie widzą się jako Chrześcijanie, mają całkiem inne definicje, i nie podszywają sie pod Chrześcijaństwo. Jedynie twierdzą że to oni właśnie odpowiednio interpretują Biblie, ale to twierdza wszystcy :-)
ZDEFINUJCIE MI CO TO SEKTA, a dam wam argumenty ze kazda religia moze być uznana jako sekta!
Jezeli nie szkodzą innym, to dajcie im święty spokój.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,05 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości