Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Kwestie moralne Nowy wątek Odpowiedz
 Decyzje, oceny i odpowiedzialność za karanie
 |  Wersja do druku
Rafi F
 listopad 02 2008 16:47  (Czytany 1400 razy)  
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Problem ten wynikł z pytania o zasadność kary śmierci, ale nie o karze śmierci chciałbym głównie porozmawiać, a o naszej odpowiedzialności za wprowadzanie w życie prawa Bożego (jak się wydaje).
Wszyscy znamy "oko za oko...", jak i przypowieść o nierządnicy (i już takich nie kamieniujemy), ale wobec wielokrotnych morderców chętnie byśmy stosowali karę śmierci (szczególnie gdy mordował dzieci lub młode kobiety).

Sprowadźmy więc rozmowę do wielokrotnych morderców dzieci i młodych kobiet na tle majątkowym.
Bez trudu znajdziemy w Biblii miejsca, gdzie proponowaną/nakazaną karą jest śmierć. I tu spotkałem sie z opinia, że wprowadzając w życie dziś takie prawo nie ponosimy przed Bogiem żadnej odpowiedzialności, bo takie prawo Bóg ustanowił.

W tym miejscu zaczynają sie moje przeróżne wątpliwości. Czy dobrze odczytujemy wolę Pana? Czy może nie lepiej byłoby skutecznie odizolować takiego człowieka i dać mu szansę na poznanie Pana ? (nie wierzę w masowe nawrócenia przed śmiercią, nie wierze w ich jakość, co potwierdzają obserwacje duchownych pracujących w szpitalach). Czy okres wychowywania (tak "okrutnego" z dzisiejszego punktu widzenia) sie zakończył. Czy metody wprowadzania ładu Pana w jakikolwiek sposób ewoluowały, czy też sa niezmienne ? Czy rzeczywiście możemy znów uruchomić gilotynę i zwalić całą odpowiedzialność za swe czyny na Boga? Czy w mniej spektakularny sposób, w "drobiazgach", często tak właśnie nie czynimy ?

Może troszkę chaotycznie przedstawiłem problem, ale myśl ta od dawna żyje we mnie własnym życiem.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Arek_Sz
 listopad 02 2008 19:31   
Forum

[quote="Mt 5,38-48"] Słyszeliście, że powiedziano: Oko za oko i ząb za ząb! A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu. Lecz jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi! Temu, kto chce prawować się z tobą i wziąć twoją szatę, odstąp i płaszcz! Zmusza cię kto, żeby iść z nim tysiąc kroków, idź dwa tysiące! Daj temu, kto cię prosi, i nie odwracaj się od tego, kto chce pożyczyć od ciebie.
Słyszeliście, że powiedziano: Będziesz miłował swego bliźniego, a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził. A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują; tak będziecie synami Ojca waszego, który jest w niebie; ponieważ On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych. Jeśli bowiem miłujecie tych, którzy was miłują, cóż za nagrodę mieć będziecie? Czyż i celnicy tego nie czynią? I jeśli pozdrawiacie tylko swych braci, cóż szczególnego czynicie? Czyż i poganie tego nie czynią? Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski. [/quote]
To chyba mówi wszystko...

===

Sercem można tak samo kochać jak i nienawidzić... ФΩΣ - ΖΩΗ OAZOWICZ

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 listopad 03 2008 08:22   
Forum Moderator
Moderator

Masz racje, należy się kierować miłością. Rozpatruj to jednak w kręgu szerszym niż jednostka. Taki człowiek w dzisiejszych realiach zostaje bezkarny zarówno w więzieniu jak poza nim. W więzieniu może spokojnie egzystować z wszelkimi wygodami jako płatny morderca, na wolności spokojnie patrzy jak złapali wspólnika, bo kary sądownicze są nieporównywalne z karami jego otoczenia.
I jak tu chronić resztę społeczeństwa? Z miłości do jednostek zrezygnować z miłości do ogółu ? ST i NT nie sa sobie sprzeczne, Jezus tylko przypomniał co jest u podstawy prawa : miłość. Może prowadzić do różnych rozwiązań.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Grzegorz
 listopad 03 2008 20:57   
Forum

Quote by Rafi:Taki człowiek w dzisiejszych realiach zostaje bezkarny zarówno w więzieniu jak poza nim. W więzieniu może spokojnie egzystować z wszelkimi wygodami jako płatny morderca, na wolności spokojnie patrzy jak złapali wspólnika, bo kary sądownicze są nieporównywalne z karami jego otoczenia.

Rafi muszę Ci przyznać rację, ale tylko do pewnego stopnia. Załóżmy, że taki morderca dostaje dożywocie i ma tak ze 25 lat. Jest sam w izolatce bo mordercy odsiadują osobno wyroki, nie zawsze ma książki czy telewizor. Perspektywa przesiedzenia w ciasnym pokoju ze 30 czy 40 lat jest straszna w szczególności jeśli będą go męczyć wyrzuty sumienia idzie się po kilku latach załamać się, wpaść w depresje itp.

===

Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy kto w Niego wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne.

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 listopad 04 2008 08:13   
Forum Moderator
Moderator

Co do zasady nie mam problemow z kara smierc. To jest kara, ktora moze byc sprawiedliwa i czesto jest zasadna. Problem polega na tym jednak, ze skazywac bedie system a system myli sie czasem i ma swoje preferencje. Nie jestem jakims tam kryminologiem, ale czytalem o badaniach prowadzonych w teksasie, z ktorych wynikalo, ze wielki wplyw na orzeczenie kary smierci na zabojstwo ma kolor skory podejrzanego i kolor skory lawnikow... Czarny oskarzony - biala lawa - 80 % wyrokow smierci... I nie chodzi teraz o dokladne dane ale o mechanizm. Prawo czesto jest nauka granicy. Od kiedy cos uznamy juz za wyjatkowo czywiste i obrzydliwe? Czy mamy dobitny dowod gdy znajdziemy zakrwawiony mlotek w bagazniku samochodu czy kiedy bedizemy mieli nagranie wideo. W dzisiejszych czasach optuje raczej za wieloetnim a nawet dozywotnim wiezieniem.

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 listopad 04 2008 11:26   
Forum Moderator
Moderator

Nie chcę rozmawiać o karze śmierci.
Chcę rozmawiać o argumencie, ze to Bóg ustalił taka kare, a my mamy tylko ja stosować.
U podstawy takiego argumentu jest przeświadczenie, że współczesne czasy niewiele, albo nic sie nie różnia od czasów Mojżesza, że ludzie nadal nie znają i/lub mają w nosie prawa Boga i należy ich wychowywać tymi samymi metodami. Tak to sobie tłumaczę.
To jak, co mam powiedzieć Bogu gdy stanę na sadzie, a on się spyta : dlaczego chciałeś śmierci tego człowieka? Mam rzec : "to Ty chciałeś" ? Czy to troszke nie przypomina postawy Adama (to ONA mi dała) ?

===

Cytat 
Arek_Sz
 listopad 04 2008 17:50   
Forum

Rafi - wydaje mi się, czy nie przeczytałeś tego co napisałem.
Jezus tak jakby zniósł "oko za oko"...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 listopad 05 2008 07:26   
Forum Moderator
Moderator

Jezus niczego nie zniósł. Rozszerzył kilka pojęć i przypomniał źródło.
Owe rozszerzenia argumentem, że społeczeństwo dorasta i wyszliśmy z pieluch.
A w takim razie co z karą śmierci? Jeżeli kara śmierci nie jest ekonomiczna, to czy w takim razie faktycznie nie jest lepsze dożywocie w izolacji?

===

Cytat 
Arek_Sz
 listopad 05 2008 17:13   
Forum

Moim zdaniem jest lepsze. Tylko o tym powinno się więcej mówić, by świadomość możliwości spędzenia kilkunastu ostatnich lat swego życia słysząc tylko brzdęk kładzionego talerza nas przerażała...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,15 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty