Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 grzechy cudze
 |  Wersja do druku
akrobata1
 listopad 03 2008 20:13  (Czytany 1640 razy)  
Forum

Status: offline

witam. mam takie pytanie:niektórzy moi koledzy (koleżanki tez trochę) lubia spożywać alkohol (są nieletni). no więc jest to grzech wiadomo- i to ciężki. No i czy widząc jak piją %%%% muszę ich karać/upominać?? przecież oni i tak mnie nie posłuchają a może i nawet wyśmieją- bycie obojętnym na grzech innych to jest grzech cudzy - no więc czy muszę się spowiadać z tego że nie zwrócę im uwagi??

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 listopad 04 2008 08:02   
Forum Moderator
Moderator

Byl w historii Izraela taki koles, ktory w pierwszej kolejnosci nie karal i upominal widzac grzech w narodzie, ale przepraszal za ten grzech Boga i pokutowal. Czesto napominanie i upominanie zamyka droge do przyjazni i znajomosci przynoszac wiecej szkody niz dobrego. Mozesz dawc dobry przyklad nie pijac, mozesz w rozmowach zaznaczac, ze nie uwazasz picia za cos zacnego i mozesz w koncu zachecac do niepicia oferujac cos w zamian

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Arek_Sz
 listopad 04 2008 17:57   
Forum

Też z takim problemem się zetknąłem. Sam nie piję, a w przyszłości planuję podpisać Krucjatę Wyzwolenia Człowieka do końca życia.
Osobiście w klasie podczas rozmów rzucałbym ukryte pouczenia. Może nie da to jakiegoś wielkiego skutku. jeżeli rozmawiasz z kimś sam na sam i widzisz, że osoba się przed tobą otwiera na głębszą rozmowę, możesz porozmawiać o tym problemie dokładnie. Ważne, byś ty był przygotowany na tę rozmowę. Musisz mieć dobre argumenty "przeciw".

Aha - nigdy nie mów - "Oni mnie i tak nie posłuchają." Przykładowo - jak zaczynałem ewangelizować - mój animator powiedział mi: "Nie zrażaj się, jak człowiek nie słucha twojego świadectwa. Jeżeli nie zadziała ono teraz, to może (nie musi oczywiście) zadziałać nawet za kilka lat. My mamy tylko siać Słowo Boże - owoce należą do Boga."

===

Sercem można tak samo kochać jak i nienawidzić... ФΩΣ - ΖΩΗ OAZOWICZ

Profil   Email 
 Cytat 
akrobata1
 listopad 04 2008 18:12   
Forum

czyli jeżeli ich nie poucze to będę miał grzech?
czy będzie to traktowane jako grzech ciężki czy lekki?

jak Arku Sz. mam rzucać ukryte pouczenia?? jak zaczne im tak prawić "kazania" to strace znajomych.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Arek_Sz
 listopad 04 2008 21:44   
Forum

Może nie grzech, ale zaniedbanie. W uczynkach miłosiernych co do duszy masz: "Grzeszących upominać".

Co do ukrytych pouczeń - ja nieraz je stosuję. Po prostu podczas rozmowy "przemycam" niektóre myśli, czy pouczenia, czy nawet cytaty z Pisma Świętego. Czasami komuś "kopara opadnie" gdy podczas banalnej rozmowy zagniesz go czymś z Pisma Świętego.

Problem jest dość skomplikowany, bowiem z jednej strony mamy zalecenie pouczania i pokładanie ufności jedynie w Bogu i nietroszczenie się zbytnie o wszystko inne, z drugiej strony mamy wielu znajomych, których brak może mieć wielkie konsekwencje...

Musisz to rozważyć sam i znaleźć "złoty środek".

Ja osobiście przez całą szkołę mam przydomek "świętoszka", ale mi to raczej nie przeszkadza. Kto mnie akceptuje to dobrze - jeśli ktoś mnie nie akceptuje to pojawia się pytanie dlaczego? Czy dlatego, że pokładając ufność w Bogu i zawierzając się mu nie odpowiadam jego jakiejś ideologii? Trudno. Są tylko dwie drogi - z Bogiem, albo bez Niego - nie ma trzeciej.

Gdy ktoś się ze mnie śmieje choćby w autobusie z tego jaki jestem i słyszę komentarz typu: "Arek choć tu mszę odprawić" (nie jestem księdzem), przypominają mi się tylko słowa Psalmu 119: "Dzięki Panie, żeś mnie upokorzył".

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 listopad 04 2008 23:10   
Forum

Akrobato - picie alkoholu to nie grzech, przecież nawet Jezus zamienił wodę w wino i to ile tego było
wszystko jest dla ludzi, ale w odpowiednim wieku i ilości.
Twój dobry przykład jest najlepszą żeczą, jaka możesz zrobić, a do tego tekst typu:
"Nie dzięki - ja nie muszę udowadniać, że jestem dorosły"
" Nie dzięki - nie muszę się wspomagać sztucznie, aby się dobrze bawić"
życzę wam wytrwałości i pozdrawiam

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Robert
 listopad 04 2008 23:35   
Forum

Ze zwroceniem uwagi nieletnim trzeba uwazac. Nie dosc, ze mozesz stracic znajomych, to jeszcze zwyczajnie mozesz dostac za przeproszeniem "w pysk". Zdrowe zeby w tym swiecie sa raczej wazniejsze niz grzech zaniedbania...

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 listopad 05 2008 15:55   
Forum

Mozna wypowiedziec swoje zdanie i gdyby mnie ktos zapytal..to nieklamiac powiedzialabym najgorsza prawde,ale czy jest to ok wytykac komus jego grzeszki nie widzac swoich pod okiem? mnie by chyba trefilo gdyby sie nademna zaczal ktos wymadrzac...a wiedzialabym ze nie jest leprzy.Wiele ludzi ma swoje slabosci.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Arek_Sz
 listopad 05 2008 17:15   
Forum

Quote by corka:Wiele ludzi ma swoje slabosci.

Właściwie to wszyscy, ale trzeba pamiętać o włączeniu do tej grupy też siebie...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 listopad 06 2008 00:51   
Forum

Quote by Arek_Sz:
Quote by corka:Wiele ludzi ma swoje slabosci.

Właściwie to wszyscy, ale trzeba pamiętać o włączeniu do tej grupy też siebie...

Dokladnie to mialam na mysli.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,33 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty