Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 slub w czasie postu
 |  Wersja do druku
Ania
 listopad 10 2008 16:48  (Czytany 11120 razy)  
Forum

Status: offline

mam problem 28 marca 2009 wychodze za maz jest to okres postu. Ksiadz z ktorym rozmawialam o slubie powiedzial ze nie udzieli mi go bo w post takich rzeczy sie nie robi. Bardzo zalezy mi na tym terminie nie wiem co mam robic? Czy moze mi ktos pomoc doradzic

===

Profil   Email 
 Cytat 
potwor
 listopad 10 2008 17:10   
Forum

jeśli mówisz ze wychodzisz za mąż 28 marca, a ślubu ksiądz nie udziela to z tego wynika ze bierzecie ślub cywilny.
otóż, można brać ślub cywilny kiedy się wam tylko podoba. a ślub kościelny możecie wziąść kiedy chcecie, nawet za 10 lat. jako takie jakby "uzupełnienie" do waszego ślubu. polecam brać tylko ślub cywilny, bo latwiej wtedy rozwód wziąść.

===

Dzięki Bogu jestem ateistą...

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 listopad 10 2008 17:42   
Forum

"Zakazane jest sprawowanie sakramentu małżeństwa w Wielki Piątek Męki Pańskiej i w Wielką Sobotę. Jeżeli małżeństwo sprawuje się w dniu o charakterze pokutnym, zwłaszcza w Wielkim Poście, proboszcz powinien napomnieć narzeczonych, aby mieli na uwadze szczególny charakter tego dnia."

Z: Obrzędy sakramentu małżeństwa, Wprowadzenie teologiczne i pastoralne, Katowice 2007, Księgarnia św. Jacka, s. 19.

Jednak według wskazań Episkopatu Polski tylko w wyjątkowych wypadkach można błogosławić katolicki związek małżeński w Adwencie lub w Wielkim Poście.

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Andrzej
 listopad 10 2008 17:45   
Forum

Quote by mathias777: jeśli mówisz ze wychodzisz za mąż 28 marca, a ślubu ksiądz nie udziela to z tego wynika ze bierzecie ślub cywilny.
otóż, można brać ślub cywilny kiedy się wam tylko podoba. a ślub kościelny możecie wziąść kiedy chcecie, nawet za 10 lat. jako takie jakby "uzupełnienie" do waszego ślubu. polecam brać tylko ślub cywilny, bo latwiej wtedy rozwód wziąść.

ależ z ciebie cholerny cynik
To może powiedz im lepiej, żeby w ogóle się nie żenili skoro mają się rozwodzić. Mniej kasy pójdzie.

Sakrament małżeństwa nie jest "uzupełnieniem" dla katolików.

Kolejny raz na pytanie o treści religijnej odpowiada zagorzały antklerykał i ateista.
Czy to nie objaw paranoi?

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
potwor
 listopad 10 2008 20:44   
Forum

Quote by medieval_man:
Quote by mathias777: jeśli mówisz ze wychodzisz za mąż 28 marca, a ślubu ksiądz nie udziela to z tego wynika ze bierzecie ślub cywilny.

To może powiedz im lepiej, żeby w ogóle się nie żenili skoro mają się rozwodzić. Mniej kasy pójdzie.

Kolejny raz na pytanie o treści religijnej odpowiada zagorzały antklerykał i ateista.

nie wiem średniowieczniaku kto jest większym paranoikiem, ja czy ty, bo:
1. ja nie jestem antyklerykałem, nie napisałem przecież ze sie nie opłaca brać ślubu.
2. ślub cywilny wywnioskowałem z faktu. jaki ksiądz ustala termin na 28 marca, potem sie nie zgadza? z tego wynikało ze aniołek wybrał ślub cywilny.
3. ślub kościelny jest uzupełnieniem. jest śliczniejszy, i to wszystko. papiery ze wzieli ślub i tak idą do urzędu stanu cywilnego. jedna para ma prawo kiedy indziej wziąść ślub cywilny oraz kiedy indziej ślub kościelny jako "uzupełnienie" slubu cywilnego. o to mi chodziło .
4. a co do rozwodu - cóż. coraz więcej par w polsce sie rozwodzi. smutna prawda..., łatwiej sie rozwieść z cywilnego ślubu, bo to tylko formalności. a z kościelnego trudniej. bo do tego dochodzi straszenie przez księdza i całą rodzinę młodej pary "złym bogiem" i szatanem.

PS: mówiłem Ci już kiedyś ze masz nerwicę?
warto leczyć. mogę Ci na PW podesłać adresy dobrych szpitali

===

Profil   Email 
 Cytat 
potwor
 listopad 10 2008 21:09   
Forum

Quote by medieval_man:

Quote by zasady publikacji:
- Zabrania się umieszczania na forum:

* personalnych odniesień do innych dyskutantów oraz argumentów ad personam (w rodzaju jesteś głupi, bezczelny, idź się leczyć, cham etc.) a także wulgaryzmów oraz słów i zwrotów użytych w celu obrażenia lub poniżenia innego kościoła lub jego członków

oj, oj...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 listopad 10 2008 21:41   
Forum

Quote by mathias777:
Quote by medieval_man:

nie wiem średniowieczniaku kto jest większym paranoikiem, ja czy ty,

ja nie pisałem ani o tobie ani o sobie...
pisalem o paranoi tego forum

nie rozumiem dlaczego wziąłeś to do siebie

===

Cytat 
Maxello
 listopad 11 2008 10:44   
Forum

Quote by mathias777:
Quote by medieval_man:

nie wiem średniowieczniaku kto jest większym paranoikiem, ja czy ty, bo:
1. ja nie jestem antyklerykałem, nie napisałem przecież ze sie nie opłaca brać ślubu.
2. ślub cywilny wywnioskowałem z faktu. jaki ksiądz ustala termin na 28 marca, potem sie nie zgadza? z tego wynikało ze aniołek wybrał ślub cywilny.
3. ślub kościelny jest uzupełnieniem. jest śliczniejszy, i to wszystko. papiery ze wzieli ślub i tak idą do urzędu stanu cywilnego. jedna para ma prawo kiedy indziej wziąść ślub cywilny oraz kiedy indziej ślub kościelny jako "uzupełnienie" slubu cywilnego. o to mi chodziło .
4. a co do rozwodu - cóż. coraz więcej par w polsce sie rozwodzi. smutna prawda..., łatwiej sie rozwieść z cywilnego ślubu, bo to tylko formalności. a z kościelnego trudniej. bo do tego dochodzi straszenie przez księdza i całą rodzinę młodej pary "złym bogiem" i szatanem.

PS: mówiłem Ci już kiedyś ze masz nerwicę?
warto leczyć. mogę Ci na PW podesłać adresy dobrych szpitali

Z jakiejś przyczyny nie chcesz sobie odpuścić pisania na tym forum, chociaż z chrześcijaństwem niewiele Cię łączy.Masz jakiś taki podskórny imperatyw, który najwyraźniej to uniemożliwia i którego do końca nie rozumiem. Przyczyny mogą być rozmaite, ale czytając twoje komentarze dochodzę do wniosku, że to być może jakieś kompleksy, które przejawiają się niestety w zwykłym trollowaniu.Jak bowiem traktować wypowiedzi które mają się nijak do ducha tego forum i w większości przypadków są szydercze bądź prześmiewcze. Merytorycznie jest to bezwartościowe, ot taki wkurzający spam. Wyprowadzasz tym z równowagi nawet MM który zazwyczaj jest cierpliwy.
Jeżeli ma tak to dalej wyglądać, to naprawdę daruj sobie, ani to dla czytających ciekawe, ani dla Ciebie rozwojowe. Są inne fora, gdzie naprawdę będziesz mógł się realizować....

===

Broń w boju jest UFNOŚCIĄ i OSŁONĄ, a w czasie pokoju jest ZASZCZYTEM i WYRÓŻNIENIEM.- powiedzenie wikingów.

Profil   Email 
 Cytat 
Ania
 listopad 11 2008 17:12   
Forum

chce brac slub konkordatowy. Zalezy mi bardzo na slubie koscielnym ale ksiadz ma zastrzezenia poniewaz jest to okres postu

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maxello
 listopad 11 2008 18:25   
Forum

Quote by aniolek84n: chce brac slub konkordatowy. Zalezy mi bardzo na slubie koscielnym ale ksiadz ma zastrzezenia poniewaz jest to okres postu

Medieval wyjaśnił to w pierwszym swoim poście....

===

Broń w boju jest UFNOŚCIĄ i OSŁONĄ, a w czasie pokoju jest ZASZCZYTEM i WYRÓŻNIENIEM.- powiedzenie wikingów.

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 listopad 11 2008 23:05   
Forum

Rozumiem, ze Kosciol dopuszcza wziecie slubu koscielnego w jakis czas po cywilnym. Czy mozna w takim razie uprawiac seks w tym czasie, czy trzeba poczekac na slub koscielny?

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Arek_Sz
 listopad 12 2008 17:40   
Forum

Trzeba poczekać.
Wiążesz się przez ślub cywilny tylko prawnie, bez ingerencji w religię...

===

Sercem można tak samo kochać jak i nienawidzić... ФΩΣ - ΖΩΗ OAZOWICZ

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 listopad 12 2008 20:39   
Forum

Quote by Arek_Sz: Trzeba poczekać.
Wiążesz się przez ślub cywilny tylko prawnie, bez ingerencji w religię...

To rozumiem, ze przez slub koscielny wiaze sie z ingerencja w sfere seksualna?
Moi znajomi chca wziac slub cywilny w Anglii, a po 4 miesiacach w Polsce slub koscielny. Powinienem im w takim razie powiedziec, zeby wstrzymali sie od seksu. Czy pieszczoty ustami (seks oralny) tez jest zakazany w tym okresie?

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Arek_Sz
 listopad 12 2008 22:17   
Forum

To jest chyba nawet całkiem zakazane przez Kościół. Sorry - zakazać to ci nikt niczego nie może.
Po prostu jeśli to zrobisz - masz grzech ciężki... bardzo ciężki...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maxello
 listopad 13 2008 08:40   
Forum

Quote by Arek_Sz: To jest chyba nawet całkiem zakazane przez Kościół. Sorry - zakazać to ci nikt niczego nie może.

Z tego co wiem, w małżeństwie dozwolone jest wszystko poza antykoncepcją i jeżeli jest zgoda obu stron. Czy bardzo ciężki? Po prostu ciężki i tyle, w końcu nie chodzi tu o sodomię...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 listopad 13 2008 09:47   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Arek_Sz: To jest chyba nawet całkiem zakazane przez Kościół. Sorry - zakazać to ci nikt niczego nie może.

Hmm, a możesz pokazać w którym miejscu KOŚCIÓŁ się na temat seksu oralnego wypowiada?

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Robert
 listopad 13 2008 21:17   
Forum

Quote by Rafi F:

Hmm, a możesz pokazać w którym miejscu KOŚCIÓŁ się na temat seksu oralnego wypowiada?

No wlasnie Arek, gdzie? Tez jestem ciekaw...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Arek_Sz
 listopad 13 2008 21:56   
Forum

http://www.kosciol.pl/article.php/2005041217271434
drugi akapit od końca

http://mateusz.pl/pow/pow991206.htm
tu jest podobnie wyjaśnione...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bartosz
 listopad 13 2008 22:18   
Forum

Arku, głównie pisze tam o tym, by nasienia nie zabijać, by znalazło się w łonie. A jak ma się to do, nie wiem jak to określić tutaj na forum, on zadowala ją językiem? Wtedy nie zabija ani nasienia, ani niczego. Może czegoś nie doczytałem, nie wiem.

A odnośne Onana, to Bóg nie ukarał go za masturbacje tylko za niespełnienie swego obowiązku, mała różnica, a zmienia tak wiele.

===

'tylko gnostyk jest naprawdę pobożny', 'prawdziwym chrześcijaninem jest gnostyk' Klemens Aleksandryjski, Stromateis

Cytat 
Rafi F
 listopad 14 2008 09:19   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Arek_Sz: http://www.kosciol.pl/article.php/2005041217271434
drugi akapit od końca

http://mateusz.pl/pow/pow991206.htm
tu jest podobnie wyjaśnione...

Arku to interpretacja. Ja ciebie proszę o oficjalne nauczanie Kościoła, a nie interpretację tego czy innego księdza, czy nawet biskupa.

Na marginesie.
Nie uważasz, że argument o wylewaniu nasienia jest co najmniej archaizmem? Nie jest już nawet używany przy argumentacji przeciwko masturbacji mężczyzn.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Rafi F
 listopad 14 2008 09:24   
Forum Moderator
Moderator

Quote by BLyy: Arku, głównie pisze tam o tym, by nasienia nie zabijać, by znalazło się w łonie. A jak ma się to do, nie wiem jak to określić tutaj na forum, on zadowala ją językiem? Wtedy nie zabija ani nasienia, ani niczego. Może czegoś nie doczytałem, nie wiem.

Nie tylko ty BLyy. Nikt nie dał mi satysfakcjującej odpowiedzi tylko jakieś teoretyczne pomruki. Najbardziej mnie rozśmieszył argument o braku intymności małżeńskiej i o braku jakies szczególnej wiezi małżeńskiej w takim "zachowaniu seksualnym" - księża powinni jednak mieć żony

===

Cytat 
Arek_Sz
 listopad 15 2008 13:23   
Forum

No właśnie - Kościół nie określi chyba nigdy takich konkretów, bo ludzie od razu zarzucą, że skąd ktoś może coś nakazywać, skoro sam tego nie zna.
Wiele rzeczy należy interpretować - także niektóre postanowienia i nauki Kościoła - sklejać je i wysnuwać wnioski.
No muszę przyznać, że nie ma oficjalnej deklaracji na ten temat. Ale z drugiej strony nie oczekujmy, że papież wyda encyklikę o "Zaspokajaniu językiem".

Co do archaiczności - znów to powtórzę - to, że coś jest stare - nie znaczy, że złe...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 listopad 15 2008 13:52   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Arek_Sz: No właśnie - Kościół nie określi chyba nigdy takich konkretów, bo ludzie od razu zarzucą, że skąd ktoś może coś nakazywać, skoro sam tego nie zna.

I słusznie, że nie określa, bo nie wie. Może przypuszczać. Trudno więc aby na podstawie przypuszczeń potępiał.
Quote by Arek_Sz:
Wiele rzeczy należy interpretować - także niektóre postanowienia i nauki Kościoła - sklejać je i wysnuwać wnioski.

Sklejam i wyciągam wnioski. Miłość małżeńska jako objaw miłości Boga. Intymny związek kobiety i mężczyzny pobłogosławiony przez Boga. Intymność pokazywana na przeróżna sposoby i bardzo zróżnicowane.
Quote by Arek_Sz:No muszę przyznać, że nie ma oficjalnej deklaracji na ten temat. Ale z drugiej strony nie oczekujmy, że papież wyda encyklikę o "Zaspokajaniu językiem".

O wielu innych sprawach równie intymnych wydał.
Jeżeli nie wydał encykliki o nasieniu, to nie możesz się powoływać na takie nauczanie.
Quote by Arek_Sz:
Co do archaiczności - znów to powtórzę - to, że coś jest stare - nie znaczy, że złe...

A nowe nie jest z założenia złe. a lepsze wrogiem dobrego. Interpretacja o wylaniu nasienia przez ciebie użyta jest wycięta z kontekstu. Dla mnie argument nie do przyjecia. Wystarczy trochę poczytać przed i po aby zobaczyć, że:
- Onan poślubił bratową
- Onan miał obowiązek dac potomka w zastepstwie nieżyjącego brata
- Onan korzystał ze zwiąku unikając zapłodnienia
- Miał z tego korzyść główną -> majątek brata
- korzyść dodatkową (a może główną)-> seks z bratową

Krótko: Onan dla korzyści majątkowej nie wywiązywał się ze swoich obowiązków uciekając się przy tym do oszystwa i bezwstydnie wykorzyswtując bratową.

Gdzie tu masz potępienie seksu oralnego??

Życzę owocnych przemyśleń.

===

Cytat 
Arek_Sz
 listopad 15 2008 14:57   
Forum

Quote by Rafi F:
Quote by Arek_Sz: No właśnie - Kościół nie określi chyba nigdy takich konkretów, bo ludzie od razu zarzucą, że skąd ktoś może coś nakazywać, skoro sam tego nie zna.

I słusznie, że nie określa, bo nie wie. Może przypuszczać. Trudno więc aby na podstawie przypuszczeń potępiał.

Kardiolog nie musi chorować na serce, by je leczyć...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 1,04 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty