Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Polityka i społeczeństwo Nowy wątek Odpowiedz
 Czy Pan Jezus byl patriota?.
 |  Wersja do druku
Ewa
 listopad 12 2008 01:28  (Czytany 8364 razy)  
Forum

Status: offline

Mam nadzieje, ze nie pomyslicie o mnie jak o niezruwnowazonej osobie.
Pytanie wydaje sie poprostu durne,ale w oparciu o moja ostatnia zazyla dyskusje z pewnym slazakiem,chcialabym wiedziec i uslyszec wasza opinie o tym jakiej patriotycznosci nauczal Pan Jezus???.Lub jaka patriotycznosc propaguje Pismo Swiete.
Czy mozna by bylo wlasnie w takim aspekcie popatrzec na nauke Jezusa Pana i Biblii??.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Pastor
 listopad 12 2008 10:32   
Forum

Quote by corka:
Pytanie wydaje sie poprostu durne.

Możesz sie zatem spodziewać durnych odpowiedzi.

Quote by corka:
Lub jaka patriotycznosc propaguje Pismo Swiete.

Wydaje mi sie że nie taka jest rola Pisma Świętego aby propagować patriotyzm w jakiejkolwiek formie. Oczywiście można poczynić pewne skojarzenia odnośnie naszej ojczyzny w niebie i "rodaków" którymi są wszyscy ludzie, można uznać Jezusa za wielkiego patriote zdolnego do najwyższych poświęceń dla sprawy swojego kraju i ziomków. Jego śmierć to przecież nic innego jak zwycięski bój o niepodległość każdego człowieka. Mimo upokorzenia nie wstydził się poświęcić własnego życia dla celów wyższych, dla wyswobodzenia człowieka spod jarzma niewoli, a wszystko to z miłości do własnego narodu którego obywatelem stał się przez uniżenie i przyjęcie natury ludzkiej. W takim sensie można uznać Jezusa za patriote.

===

Rzeczywistość należy do Chrystusa. (Kol 2,17) U Jego boku cały kosmos wyruszy w bój przeciw głupocie. (Mdr 5,17-20)

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 listopad 12 2008 13:20   
Forum

Chwileczke Pijany Pastorze chwileczke...

Pan Jezus byl czlowiekiem i obywatelem kraju Izraela,byl spisany w ksiedze ludnosci i mial te same prawa i obowiazki jakie mieli mezczyzni w jego wieku.
W jakiej formie opisywany jest partiotyzm o ile wystepuje cos takiego w Biblii czy tez w przeslankach nauk Jezusa?.
To kim byl Pan Jezus i dlaczego umarl kazdy wie Pastorze.
Dziekuje za "kazda durna " tez odpowiedz.
P.S.
Prawie kazda forma nacjonalistycznego patriotyzmu prowadzila w historii ludzi do wojen,chcialabym dlatego rozwazyc pojecie patriotyzmu poprzez nauki Pana Jezusa badz tez przeslanki znajdujace sie w Pismie Swietym.
Ja np mieszkam od 18 lat poza granicami Polski.
Nie mam przejawu szczegolnych patriotycznych uczuc do tego kraju,poprostu pochodze z Polski.Nic wiecej.Bo to nie jest moja zasluga czy duma pochodzic z Polski tylko to jest zyciowy przypadek.Czy z moim partiotyzmem jest cos nietak??

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 listopad 12 2008 13:33   
Forum Moderator
Moderator

Jak już, to Jezus był pod jurysdykcją rzymską. A pojęcie patriotyzmu w dzisiejszym znaczeniu nie istniało.
Jeżeli natomiast chodzi tobie o specjalne wyróżnienie Żydów jako narodu (wsparcie w walce o niepodległość), to jakoś szczególnie tego nie widzę. Jego Królestwo nie z tego świata pochodzi.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Pastor
 listopad 12 2008 13:36   
Forum

Quote by corka:
Pan Jezus byl czlowiekiem i obywatelem kraju Izraela,byl spisany w ksiedze ludnosci i mial te same prawa i obowiazki jakie mieli mezczyzni w jego wieku.

Według mojej wiedzy, jeśli już mowa o realiach historycznych, to Jezus był obywatelem Cesarstwa Rzymskiego.
Swoich ziomków nazywa rodem niewiernym, plemieniem żmijowym, a Heroda lisem.
Co to za patriota?
Jakie to niby miał obowiązki względem swojej ojczyzny?
Nie deptać flagi i nie pluć na godło?

===

Rzeczywistość należy do Chrystusa. (Kol 2,17) U Jego boku cały kosmos wyruszy w bój przeciw głupocie. (Mdr 5,17-20)

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 listopad 12 2008 13:43   
Forum

Pozwole sobie przytoczyc fragmenty ktore mowia o partityzmie w Biblii, wyszukalam je z internetu tu pod tym linkiem
here

a ten maly fragment chce tu zamiescic;
........A jak wyglądał patriotyzm Jezusa? Nie był On zelotą, który chciałby wyzwolić swój kraj spod okupacji za pomocą miecza. Jego służba nie była w sensie ścisłym polityczna. Nie stanowił zagrożenia dla władzy rzymskiej. Nie można jednak powiedzieć, że nie była Mu bliską sprawa ojczyzny. Szczególnie warto zauważyć Jego płacz nad Jerozolimą, która nie rozpoznała czasu nawiedzenia. Jezus cierpiał wiedząc, co stanie się z miastem, które było miastem wielkiego Króla. O miłości Jezusa do narodu, świadczy fakt, że modlił się za swoim narodem. „Ojcze przebacz im, bo nie wiedzą co czynią”. Poprzez swoje poddanie się Prawu Bożemu pokazał, jak Prawo wypełniać. On też uczył jak można żyć według Bożych zasad. Dzięki temu Izrael mógł wypełnić dzieło, do którego Pan go wezwał.

Warto pamiętać też i o tym, że misja Jezusa prawie w całości dotyczyła terenu Judy i Galilei. On był posłany do owiec, które zginęły z domu Izraela. Jezus znał i podtrzymywał historiozbawczą rolę Izraela. On proklamował, że zbawienie bierze początek od Żydów. Jednocześnie ten sam Jezus nie uchylał się od służby innym potrzebującym. Miłość Jezusa do własnej ojczyzny nie zamykała Go na innych. On przyszedł dla wszystkich ludzi, ale przyszedł jako prawdziwy Żyd, który z tego dziedzictwa nie rezygnował

.

Jak sie ma to w zyciu Pana Jezusa ze byl obywatelem cesarstwa rzymskiego bo ja nie mam pojecia;]??Co wy na to??

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 listopad 12 2008 13:59   
Forum Moderator
Moderator

Jest to daleko posunięta interpretacja.

Prawda jest, że Bóg wybrał Żydów aby wśród nich przekazać prawdę i aby wśród nich urodził się Jezus.
Prawdą jest, że nie wszystkie Jego obietnice co do Żydów się jeszcze spełniły.
Prawdą jest, ze Jezus ubolewał na tym, ze zawiedli Żydzi najbliżej Świątyni.
Prawda jest, ze misja Jezusa dotyczyła miejsc, gdzie Żydów było najwięcej.

Z tego wszystkiego w żaden sposób nie wynika, że Jezus był patriota żydowskim.
Jezus rozszerzył znaczenie bliźniego poza naród żydowski (to OGROMNA zmiana), a rodzinę na wszystkich wierzących. Wnioski te same jak u pijanego pastora : jeżeli mozemy mówić o patriotyźmie, to tylko globalnie wobec Królestwa Niebieskiego.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Arek_Sz
 listopad 12 2008 17:37   
Forum

Jezus był patriotą i to ogromnym...
Ale trzeba pamiętać o słowach "Moje królestwo nie jest z tego świata". jego ojczyzną jest królestwo niebieskie, podobnie jak powinno być ojczyzną każdego z nas. Jezus przez swą śmierć dał nam nawet jego obywatelstwo, tylko od nas zależy, czy je przyjmiemy...

Tak wiec należymy do narodu polskiego i jest to nasz kraj, w którym się narodziliśmy i który trzeba rzeczywiście szanować, chociażby ze względu na jego chlubna przeszłość. Jednak kiedyś nadejdzie "Nowe niebo i nowa Ziemia" bez obecnych królestw i państw. Będziemy obywatelami jednego państwa - Bożego, albo jego wygnańcami...

I o tym Jezus może nie tak dosłownie mówi...

===

Sercem można tak samo kochać jak i nienawidzić... ФΩΣ - ΖΩΗ OAZOWICZ

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 listopad 12 2008 22:06   
Forum

Arek Sz

ja zgadzam sie w pelni z wypowiedzia
Ks.Prozorowskiego co do Ojczyzny,napisal on w tym artykule:Mogę kochać ojczyznę tylko wtedy, jeżeli nie występuje przeciwko mojemu Bogu. Bo, jak mówi Prawo Boże: „Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną”. Ojczyzna i naród nie mogą stać się Bogiem, bo wtedy mamy idolatrię. Idol ma to do siebie, że przynosi śmierć, a nie życie. Owocem takiej miłości jest śmiercionośny nacjonalizm, od czego zachowaj nas Panie.

Ja nie wiem jaka chlubna przeszlosc ma Polska?

A co do Biblii to tam osobiscie nie widze patriotyzmu w wydaniu jak wielu go dzis pojmuje i to ludzi wierzacych.

Ja nie zgadzam sie jedynie z autorem w tym watku;

Pierwsze rozdziały 1 Księgi Machabejsckiej pokazują ucisk, którym zostaje dotknięty Lud Boży. Oprawcy zabraniają praktykowania judaizmu, wymuszają poniechanie obrzezania, niszczą księgi święte a w świątyni składają zabronione Prawem ofiary. Przeciwko oprawcom wybucha powstanie pod wodzą rodziny Machabeuszów. Dzięki łasce Bożej i odwadze powstańców państwo uzyskuje niepodległość polityczną, a świątynia zostaje oczyszczona. Ten okres w historii zbawienia jest ważny, ponieważ pokazuje, że daru Bożego trzeba bronić. Jednocześnie możemy zobaczyć, że są tacy, którzy gotowi są zostawić ojczyste zwyczaje i pójść naśladować innych zapominając o swoich korzeniach.

Z tym sie tu nie zgadzam, bo to jest czasem dar dapomniec o swoich korzeniach-zalezy od punktu odniesienia.Ziemia Egipska byla tez ojczyzna ludu Abrachama i Mojzesza...ale czy ten Egipt odgrywal w sercach tych ludzi jakas role????.

Rafi

tez jestem zdania,ze jedynie co do Krolestwa Niebieskiego mozna tu mowic o wiernosci!w naukach Jezusa !.
To po co ta cala maskarada z patriotyzmem? dla kogo patriotyzm jest dobry? kto ma z tego korzysci? i jaki obraz patriotyzmu powinien miec Chrzescijanin?.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Arek_Sz
 listopad 12 2008 22:15   
Forum

Według mnie chrześcijanin powinien być patriotą, co wynika choćby nawet z moralności takiej czy innej.

Co nam daje patriotyzm?
Patrząc płytko - kilka świąt wolnych od pracy.
Z drugiej zaś strony pomyśl - gdybyś ty była inicjatorką powstania, które miało wpływ na kształt późniejszych dziejów naszego kraju, czy doprowadziła do innych ważnych rewolucji - chciałabyś, by pamiętano o tym.

napisze cos więcej może ale jutro bo teraz nie mam już czasu...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 listopad 13 2008 00:02   
Forum

Arek Szu

ja sie zgadzam z Tomaszem Zuradzkim/gazeta wyborcza

On pisze:Patriotyzm nie ma żadnego uzasadnienia moralnego - jest zbędnym reliktem przeszłości, pozostałością po dawno zapomnianych sposobach życia. A przedkładanie interesów obywateli państwa, w którym akurat żyjemy, ponad interes pozostałych ludzi jest poważnym występkiem moralnym.

Moim zdaniem tez -nie ma zadnego uzasadnienia moralnego.
here

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
kasandra_K80
 listopad 13 2008 08:17   
Forum

Quote by corka: Arek Szu

ja sie zgadzam z Tomaszem Zuradzkim/gazeta wyborcza

On pisze:Patriotyzm nie ma żadnego uzasadnienia moralnego - jest zbędnym reliktem przeszłości, pozostałością po dawno zapomnianych sposobach życia. A przedkładanie interesów obywateli państwa, w którym akurat żyjemy, ponad interes pozostałych ludzi jest poważnym występkiem moralnym.

Moim zdaniem tez -nie ma zadnego uzasadnienia moralnego.
here

Moim zdaniem, świat nie dorósł do Twojej koncepcji patriotyzmu, rozumienej jako rezygnacji z utożsamiania się z konkretnym narodem i państwem.
Takie myslenie jest utopią.
Jaką byś religię nie wymysliła, to człowiek chciał/chce należeć do jakiejś konkretnej grupy/państwa, utożsamiać się z nim i go bronić.
Na dzień dzisiejszy bycie tylko obywatelem UE i ponadnarodowcem, to utopia nie tylko dla naszego kraju, ale dla DOWOLNEGO kraju świata.
Zrób ranking: obywatele którego państwa chcą być TYLKO obywatelami świata ?
Czy nie o to również toczą się wojny (obok chciwości/chęci grabiezy cudzego mienia i chęci władzy) ?

===

Profil   Email 
 Cytat 
eviva
 listopad 13 2008 09:28   
Forum

Patriotyzm według mnie oznacza miłość do ojczyzny i do ludzi,którzy ją zamieszkują.Ponieważ nasza ojczyzna jest w Niebie(Fil.3.20),a my ją opuściliśmy i groziła nam śmierć,Jezus został patriotą i umarł za nas wszystkich dla naszego zbawienia.Dzięki temu Chrystus dokonał dla nas dwóch bardzo ważnych rzeczy:

-naszego odkupienia,
-stał się w nas obecny przez Ducha Świętego jako nasz Pan i Osobisty Zbawiciel.
-----
O odkupieniu każdego człowieka przez Chrystusa i jego obecności w nas pisał i mówił Jan Paweł II:

TAJEMNICA ODKUPIENIA KAŻDEGO CZŁOWIEKA

8...Sobór Watykański II w swej wnikliwej analizie „świata współczesnego” stale docierał do tego najważniejszego w widzialnym stworzeniu punktu, którym jest człowiek, zstępując — tak jak Chrystus — w głąb ludzkich sumień, dotykając wewnętrznej tajemnicy człowieka, tej którą w języku biblijnym i pozabiblijnym również wyraża „serce”. Chrystus-Odkupiciel świata jest Tym, który dotknął w sposób jedyny i niepowtarzalny tajemnicy człowieka, który wszedł w Jego „serce”.

10... Człowiek zostaje w Tajemnicy Odkupienia na nowo potwierdzony, niejako wypowiedziany na nowo. Stworzony na nowo! „Nie ma już Żyda ani poganina, nie ma już niewolnika ani człowieka wolnego, nie ma mężczyzny ani kobiety,wszyscy bowiem jesteście kimś jednym w Chrystusie Jezusie” (Ga 3, 28).

Jakąż wartość musi mieć w oczach Stwórcy człowiek, skoro zasłużył na takiego i tak potężnego Odkupiciela (por. hymn Exsultet z Wigilii Wielkanocnej), skoro Bóg „Syna swego Jednorodzonego dał”, ażeby on, człowiek „nie zginął, ale miał życie wieczne” (por. J 3, 16).

CHRYSTUS ZJEDNOCZYŁ SIĘ Z KAŻDYM CZŁOWIEKIEM

13... Tę przede wszystkim drogę wskazał nam Chrystus Pan, gdy — jak głosi Sobór(Watykański II)

— „On, Syn Boży, przez wcielenie swoje zjednoczył się jakoś z każdym człowiekiem”

Kościół temu jednemu pragnie służyć, ażeby każdy człowiek mógł odnaleźć Chrystusa, aby Chrystus mógł z każdym iść przez życie mocą tej prawdy o człowieku i o świecie, która zawiera się w Tajemnicy Wcielenia i Odkupienia, mocą tej miłości, jaka z niej promieniuje.

Chodzi więc tutaj o człowieka w całej jego prawdzie, w pełnym jego wymiarze. Nie chodzi o człowieka „abstrakcyjnego”, ale rzeczywistego, o człowieka „konkretnego”, „historycznego”. Chodzi o człowieka „każdego” — każdy bowiem jest ogarnięty Tajemnicą Odkupienia, z każdym Chrystus w tej tajemnicy raz na zawsze się zjednoczył.

14..., ponieważ człowiek — każdy bez wyjątku — został odkupiony przez Chrystusa, ponieważ z człowiekiem — każdym bez wyjątku — Chrystus jest w jakiś sposób zjednoczony, nawet gdyby człowiek nie zdawał sobie z tego sprawy:

„Chrystus, który za wszystkich umarł i zmartwychwstał, może człowiekowi przez Ducha swego udzielić światła i sił, aby zdolny był odpowiedzieć najwyższemu swemu powołaniu”

...każdy człowiek jakoś objęty jest w nim tym tchnieniem życia, które pochodzi od Chrystusa.

Żywot ten, przyobiecany i darowany każdemu człowiekowi przez Ojca w Jezusie Chrystusie, przedwiecznym i Jednorodzonym Synu, wcielonym i narodzonym u progu spełnienia czasów z Dziewicy Maryi (por. Ga 4, 4), jest ostatecznym spełnieniem powołania człowieka.
REDEMPTOR HOMONIS
-----
Wiara kieruje nas do Chrystusa, ponieważ do Niego zwracają się pytania wypływające z ludzkiego serca w obliczu tajemnicy życia i śmierci. Od Niego tylko możemy bowiem otrzymać odpowiedzi, które nie łudzą i nie rozczarowują.

Chrystus rzeczywiście jest w każdym człowieku.
LINK
-----
Wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy. Sam Bóg zaszczepił w ludzkim sercu pragnienie poznania jego samego, aby człowiek - poznając Go i miłując - mógł dotrzeć także do pełnej prawdy o sobie. (Encyklika "Fides et ratio")
---------
Nie lękajcie się! Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi! Otwórzcie drzwi Jego zbawczej władzy, otwórzcie jej granice państw, systemy ekonomiczne i polityczne, szerokie obszary kultury, cywilizacji i rozwoju. Nie lękajcie się! Chrystus wie, co kryje się we wnętrzu człowieka. Jedynie On to wie! Dziś człowiek tak często nie wie, co nosi w sobie, w głębi swej duszy, swego serca. (Plac św. Piotra 22 października 1978)CYTATY PAPIESKIE
---------
Każdy z nas musi być świadomy tego, że zgromadza wspólnotę nie wokół siebie, ale wokół Chrystusa, i nie dla siebie, ale dla Chrystusa, ażeby On sam mógł działać w tej wspólnocie, a równocześnie w każdym człowieku mocą swego Ducha-Parakleta, oraz na miarę "daru", jaki każdy w tym Duchu otrzymuje "dla wspólnego dobra". JAN PAWEŁ II
---------
Podobnie pisał Brat Roger w swoich listach:

Zaufanie i nadzieję czerpie się z tajemniczej Obecności, z obecności Chrystusa.
Od momentu zmartwychwstania Chrystus żyje w każdym z nas przez Ducha Świętego;
co więcej, "jest zjednoczony z każdym człowiekiem bez wyjątku".

Wielu ludzi nie wie, że Chrystus jest z nimi zjednoczony(w nich obecny) i że Jego spojrzenie ogarnia wszelkie życie. A jednak On - pokornego serca - trwa w każdym człowieku. I daje się słyszeć Jego spokojny głos: "Czy rozpoznajesz drogę nadziei otwartą dla ciebie? Czy szykujesz się, żeby na nią wejść?"
Jakże więc nie poddać się temu przynagleniu i nie powiedzieć Chrystusowi: "Chciałbym iść za Tobą przez całe moje życie, ale czy znasz moje słabości?" A On odpowiada w Ewangelii: "Znam twój ucisk i ubóstwo... Sądzisz, że aby wytrwać w wierności przez całe życie, nie masz nic lub prawie nic. Ale ty jesteś bogaty.

Bogaty czym? Obecnością Ducha Świętego...

Jego współczująca miłość rozjaśnia najgłębsze ciemności twojej duszy".
Wierność w drodze za Chrystusem wymaga stałej czujności, ale w zamian daje tak wiele radości, taki wielki pokój, tyle jasności.Kto szuka komunii w Bogu, pozwala, by przemieniały go przejrzyste słowa Ewangelii: "Nie dał nam Bóg ducha bojaźni, ale mocy i miłości, i rozwagi
.LIST BRATA ROGERA Z TAIZE

W każdym człowieku mogą pojawić się wątpliwości. Nie ma w nich niczego niepokojącego. Chciejmy tylko usłyszeć Chrystusa, który szepcze w naszych sercach: „Przeżywasz rozterki? Nie lękaj się, Duch Święty jest zawsze z tobą.”;

Od dwu tysięcy lat Chrystus jest stale obecny(w każdym człowieku) przez Ducha Świętego,

Bóg przez Ducha Świętego przychodzi przemieniać nasze serca. I w najprostszej modlitwie możemy przeczuć, że nigdy nie jesteśmy sami: Duch Święty umacnia naszą komunię z Bogiem, nie na krótką chwilę, lecz na zawsze
.LIST BRATA ROGERA Z TAIZE

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 listopad 13 2008 09:45   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Arek_Sz: Według mnie chrześcijanin powinien być patriotą, co wynika choćby nawet z moralności takiej czy innej.

Takiej czy innej, czyli jakiej?

Quote by Arek_Sz:
chciałabyś, by pamiętano o tym.

A ja myślałem, że chwała nasza nie na tej ziemi...

Patriotyzm ma znaczenie, gdy chodzi o ochronę rodziny, a co za tym idzie ochronę grupy (bo w grupie rodzina łatwiej przetrwa), co przenosi się na naród/państwo.
Rozpamiętywanie przeszłości, wspaniałych przodków itp itd ma efekt wychowawczy: następne pokolenie związane z grupą/państwem i gotowe grupy/państwa bronić.

Dziś nie czujemy sie bezpośrednio zagrożeni, stąd z patriotyzmem u młodszych cienko, a globalizacja przenosi patriotyzm na inny poziom.

===

Cytat 
Rafi F
 listopad 13 2008 09:49   
Forum Moderator
Moderator

Quote by eviva: Patriotyzm według mnie oznacza miłość do ojczyzny i do ludzi,którzy ją zamieszkują.Ponieważ nasza ojczyzna jest w Niebie(Fil.3.20),a my ją opuściliśmy i groziła nam śmierć,Jezus został patriotą i umarł za nas wszystkich dla naszego zbawienia.Dzięki temu Chrystus dokonał dla nas dwóch bardzo ważnych rzeczy:

-naszego odkupienia,
-stał się w nas obecny przez Ducha Świętego jako nasz Pan i Osobisty Zbawiciel.
-----
O odkupieniu każdego człowieka przez Chrystusa i jego obecności w nas pisał i mówił Jan Paweł II:
...
.
.
.
...

Bardzo proszę o reakcję administratorów na trolowanie.

===

Cytat 
Ewa
 listopad 13 2008 12:20   
Forum

Kasandra K80
Drodzy Forumowicze,

za Kasandra K80 Moim zdaniem, świat nie dorósł do Twojej koncepcji patriotyzmu, rozumienej jako rezygnacji z utożsamiania się z konkretnym narodem i państwem.

Wiesz, Kasandro, ja pamietam i te momenty kiedy po dlugiej nieobecnosci w kraju....kiedy przekroczylam juz granice...wydawalo mi sie ze i to niebo jest moje, i te przykurzone wrecz brudne drzewa sa takie moje! i ten pijak na peronie jest taki moj!polski! taki jak od matki!.
Ale to uczucie ewaluowalo,zmienialo sie.
Na poczatku wszystko wydawalo mi sie takie moje i utesknione,pozniej juz tylko przyjaciele i rodzina,a pozniej nie rozumialam sie mentalnie i globalnie ze wszystkimi i zauwazylam roznice w mysleniu mialam inna swiadomosc,a teraz przykszy mi sie tylko do taty i mam wspomnienia.
Nadal mam te wspomnienia ale czuje sie taka bezpanstwowa,taka, naleze tu i tam i nigdzie.Stracilam tak jakby moja ojczyzne w rozumieniu kazdego Polaka mieszkajacego w Polsce.
Kiedy jestem w Polsce-przykszy mi sie tu do domu,do bliskich i czuje sie juz tam obco w tej mojej prawdziwej ojczyznie.

Ten DOm ta Ojczyzna-okazalo sie,

ze jest tam gdzie jest moje serce-mowiac troche i poetycznie-ale tak jest.
Tu gdzie jestem ja jest moja ojczyzna.Niezaleznie gdzie to jest i gdzie to bedzie,zawsze tam gdzie i ja bede bedzie moja ojczyzna.
I jeszcze jedno.
W Kosciele polskim tu czesto slyszy sie o modlitwach za "nasza ojczyzne", ci ludzie jedza tu chleb i pracuja tu na ten chleb-czesto nieutrzciwie i zastanawiam sie jak mozna sie modlic za "nasza ojczyzne", gdzie jest ta ojczyzna?.
Czy nienalezaloby sie pomodlic za nasze ojczyzny,ktore daly nam dach nad glowa? gdzie mozna godnie mieszkac i pracowac? gdzie mozna godnie zyc?.
Czy wlasnie takiej chrzescijanskiej postawy nie powinien propagowac Chrzescijanski kodeks myslowy?.
W Kosciele niemieckim Pastor wypowiada : "pomodlmy sie za naszych Braci Chrzescijan na calym swiecie".
Czy widoczna jest ta roznica?.

Jak wy czujecie to slowo"ojczyzna" i patriotyzm? w kategoriach Chrzescijanstwa?.

Czy jak ja sie kapie codziennie to to jest chrzescijanskie podczas gdy inni nie maja wody do picia?, czy jak ja grzeje kaloryferami juz teraz to czy to nie ma wplywu na te powodzie w Bangladeszu?.Czy to wszystko co na ziemi matce sie dzieje ma byc dla mnie czyms wyodrebnionym bo nie dzieje sie mi za oknem?.
Czym jest patriotyzm? i jak wyglada ta ojczyzna?.

Ja mam wrazenie,ze ludzie nasiakneli walka,walka o niepodleglosc,wolnosc sumienia ,walka o podbicie cen,walka o przetrwanie,walka o posade,walka o utrzymanie statusu,walka o leprze miejsce do siedzenia,walka o najtansze okazje-taaak dalece ze jestesmy jak maszyny zaprogramowani na slowo WALKA..
I nie zdajemy sobie,lub zbyt malo zdajemy sobie sprawe z tego,ze niektore nawet pojecia ulegaja modyfikacji czasowej i przestrzennej.
Czekam z niecierpliwoscia na wasze posty.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
kasandra_K80
 listopad 13 2008 14:27   
Forum

corka

Ten DOm ta Ojczyzna-okazalo sie,

ze jest tam gdzie jest moje serce-mowiac troche i poetycznie-ale tak jest.
Tu gdzie jestem ja jest moja ojczyzna.Niezaleznie gdzie to jest i gdzie to bedzie,zawsze tam gdzie i ja bede bedzie moja ojczyzna.

TO jest normalne.
Przeniosłaś swoje przywiązanie z jedngo domu (kraju) na drugi dom (kraj) czyli wyobcowanie w jednym stało się zadomowieniem w drugim.

Walka o której piszesz oznacza walkę z niesprawiedliwością tej grupy wśród której przebywasz i w dobrach których partycypujesz.
Gdyby nie było niesprawiedliwości nie byłoby walki i wszelkich ekstremizmów.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Pastor
 listopad 13 2008 14:31   
Forum

Quote by corka:
Czekam z niecierpliwoscia na wasze posty.

Skoro masz taką potrzebe to z chęcią podziele sie z tobą moimi przemyśleniami.
Dzięki Bogu miałem okazje zobaczyć troche świata, a jak wiadomo podróże kształcą i pozwalają popatrzeć na pewne sprawy z troche innego punktu widzenia. Jeśli mowa o patriotyzmie, o ojczyźnie, to nie sposób pominąć takich kwestii jak historia i polityka. Jednak daleki będe od jakiejkolwiek agitacji.
Przebywałem sporo czasu w USA między innymi w chwili kiedy na polskiej ziemi kwitła IV RP, kiedy to "złodzieje księżyca" postanowili wziąć nasz kraj i obywateli w posiadanie, symbolicznie nadając Rzeczpospolitej kolejny numer. Cały ten spektakl cyrkowy pogłębił podziały w naszym kraju i skończył się na niespełnionych obietnicach. Ale to przecież przypadek wcale nie taki znowu wyjątkowy.
Dlaczego straciliśmy niepodległość? Czy można zwalić wine tylko na zaborców? Rówież prywata, brak patriotyzmu, brak troski o losy kraju, krótkowzroczność były powodem kary która spadła na naszych przodków. Gdyby nie to pewnie nie uzmysłowilibyśmy sobie że państwo to naród!
Po Wielkiej Wojnie Polska znowu się pojawiła choć przecież nigdy nie zniknęła. Ale tamta RP była obszarowo wielkim krajem mozaiką narodowościową wymagała rządów silnej ręki i wewnętrznego scalenia. Nie była krajem wolnym od kłótni i skandali na miare afery rywina.
Gdy marszałek Piłsudski odnosił zwycięstwo w bitwie warszawskiej, dzięki śmiałej, ryzykownej decyzji ataku orążającego(przez wielu ten plan uważany był za nierealny) jego polityczni przeciwnicy obawiając się zbytniej popularności marszałka nakreślili obraz cudu, Matki Boskiej walczącej przeciw przeklętym bolszewikom, a główną zasugę przypisali francuskiemu doradcy który nie wykazał się podczas wojny 1920 roku niczym prócz braku pojęcia o tego typu wojnie. Widać taka już nasza tradycja wzajemnych ataków z byle powodu albo tylko i wyłącznie dla własnych korzyści.
Dziś również przeinacza się fakty, snuje teorie spiskowe, miesza się z błotem ludzi którzy zaznaczyli swoje miejsce w historii narodu, wszystko z pobudek osobistych. A przecież mieszkamy w kraju gdzie ponad 90% mieszkańców to katolicy, wszyscy wręcz karmią się miłością i pokojem...
Każdy powrót z emigracji jest trudny. Nieważne czy ktoś wraca z Anglii, Holanidii czy ze Stanów. Widok polskej ziemi nasuwa pytania: czemu? Czemu nie mamy nowoczesnych lotnisk, czemu nie mamy dróg po których możnaby jeździć bez obawy uszkodzenia pojazdu, czemu to wszystko idzie tak powoli, czy jesteśmy gorsi od innych? Czemu zamiast widoczynch zmian są tylko kłótnie o to kto ma te zmiany przeprowadzić? Jak mam być patroitą w kraju który mnie ogranicza? Wszechobecna biurokracja, policja, zakazy, wykorzystywanie przywilejów władzy dla własnych celów, irytacja, wszystko zmusza do wyjazdu choć każdy z tych co wyjechali zostałby w kraju gdyby mógł godnie żyć.
Co to znaczy patriotyzm w naszym kraju? Czy spory o to kto jest lepszym Polakiem? Kto chodzi do kościoła a kto nie? Upatrywanie wrogów w każdym kto sie odróżnia od reszty?
Jak długo bedziemy żyć urazami z przeszłości które blokują rozwój? Jak żyć w kraju gdzie wołanie o sprawiedliwość zmieniło się w jakieś nieznośne gdakanie?
Patriotyzm od święta i tyle. Wywiesze flage, podynda se i wporzo. A dla tych którzy chcą coś dla kraju zrobić przeszkody okazują sie nie do pokonania. Poza tym większość patrzy na takich ludzi z niedowierzaniem wietrząc jakiś podstęp. Problem nie w tym, że nie ma w Polsce patriotów ale w tym że pseudo-patrioci mienią się nimi.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 listopad 13 2008 14:46   
Forum

Quote by corka:Czy Pan Jezus byl patriota?.

...Moze predzej byl raczej wywrotowcem, skoro swym nauczaniem podwazal owczesny ustruj i hierarchie wartosci (do tego stopnia, ze nawet wlasni pobratymcy domagali sie jego usmiercenia)?

Moim zdaniem tez -nie ma zadnego uzasadnienia

A tozsamosc, odrebnosc narodowa? Etniczność? Rodzima kultura? Historia? Jezyk? Tez nie ma?... Czemu w takim razie np. nie zostaniesz bezpanstwowcem?...

PS. Taki jeszcze prosciutki tescik... Zobacz sobie ten teledysk (choc przykre, ze o naszej historii w ten sposob nie potrafimy spiewac sami) i napisz nam co w jego trakcie czulas...

PS.II. Odnosnie tego arta jeszcze - jego autor pisze o fascynacji przemoca... Czy mówąc o niej, ma na mysli równiez te "przemoc", ktora towarzyszy broniacemu sie?

PS.III. Poczytaj tez sobie troche o grupach spolecznych...

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
Butterfly
 listopad 13 2008 20:18   
Forum

"Czy Pan Jezus byl patriota?"

Był.

Pozdrawiam.

===

L'État, c'est la grande fiction à travers laquelle tout le monde s’efforce de vivre aux dépens de tout le monde. -Frédéric Bastiat

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 listopad 13 2008 20:44   
Forum

za Reguly Czy Pan Jezus byl patriota?.
..Moze predzej byl raczej wywrotowcem, skoro swym nauczaniem podwazal owczesny ustruj i hierarchie wartosci (do tego stopnia, ze nawet wlasni pobratymcy domagali sie jego usmiercenia)?

Reguly,

a moze juz wtedy Pan Jezus nauczal,ze patriotyzm jest zbędnym reliktem przeszłości, pozostałością po dawno zapomnianych sposobach życia. A przedkładanie interesów obywateli państwa, w którym akurat żyjemy, ponad interes pozostałych ludzi jest poważnym występkiem moralnym.
Ale nikt go nie rozumial bo i jak jak dokladnie 2000 lat pozniej nadal go ludzie nie rozumieja???.-Oczywiscie istnieje patriotyzm ale co to jest?
Z pobudek patriotyzmu byly wojny.
I zawsze sie zastanawialam,ze jak to jest? kiedys gineli moi przodkowie o granice,ktore dzis stoja otwarte.

za Reguly A tozsamosc,

-jest tozsamosc ale w sensie gdybys pytal skad jestes...ja Ci powiem z Warszawy i to wszystko.To znaczy ze np w przygranicznych miastach Polski czuje sie jak obca.

za Reguly etnicznosc?

no przeciez pochodze z Polski to jest i tak ogolnikowo i mnie az tak nie dotyczy, dotyczaloby by bardziej gdybym powiedziala np. z Warszawy-ot znow-samo miasto.Pozostaje sentyment.
za Reguly jezyk?

jezyk polski od urodzenia,ale w moim pojeciu to nic szczegolnego tez nie oznacza-to przypadek ze urodzilam sie na tyle panstw akurat w Polsce-i cale szczescie ze nie w Etiopi. Co ma powiedziec Reguly dziecko od moich znajomych ktore jest 3 jezyczne i kazdy jezyk jest jego rodzimym jezykiem albo rodzico albo jego-bo ono urodzilo sie w Niemczech a rodzice pochodza z innych zakatkow swiata-nie jest istotny az tak jezyk, mozna sie nauczyc innego i jeszcze innego.

za Reguly Czemu w takim razie np. nie zostaniesz bezpanstwowcem?...

hmm...zastanawiam sie wlasnie nad moja przynaleznoscia, tak jak napisalam to sie rozwijalo-tego nie bylo kiedys,teraz dojrzalam i chcialabym zyc w mojej ojczyznie.Szukam wlasnie Ojczyzny.Jestem bezpanstwowcem no prawie jak taki bezpanswowiec-albo jak ktos kto ma Ojczyzne wszedzie-zalezy od punktu widzenia.
Czy Pan Bog jest Polakiem?
Czy Pan Jezus byl obywatelem tylko Izraela?.
Ad do Ps 1(co czulas sluchajac?)

szarpanine muzyczna czulam i chcialam zeby sie juz to skonczylo!
Ad do Ps 2 (czy przemoc napadajacego rowna jest przemocy broniacego sie)

text utworu podaje, ze na 1 Polaka przypadalo 40 Niemcow.

A nie jest tak ze na wojnie jest tylko przemoc? nie jest tak,ze wygrywa zawsze ten silniejszy?
Dziwne pytanie .Nie jestem za przemoca tu jestem jak Dalaj lama.
Ad do Ps3 (poczytaj o grupach spolecznych)
tu nie wiem o jakich???? co masz na mysli??.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 listopad 13 2008 20:56   
Forum

Kasandra K80

za Kasandra Walka o której piszesz oznacza walkę z niesprawiedliwością tej grupy wśród której przebywasz i w dobrach których partycypujesz.
Gdyby nie było niesprawiedliwości nie byłoby walki i wszelkich ekstremizmów

o czym Ty piszesz Kasandra?,

nie spotykasz na codzien "walki" o miejsce w tramwaju? w autobusie? nie poznalas i nieodczulas konkurencji i walki o przyslowiowe miejsce pracy lub o "stolek"?nie masz znajomego ktory przerabia Panstwo i nie okazuje dokladnie dochodow aby obnizyc podatek?.Nie kupowalas czegos od znajomych bo bylo okazyjnie tanio-nie znajac pochodzenia tej rzeczy??
Nie przezylas tego ze sasiad juz mercedesem jezdzi i buduje druga chate?a praca nigdy sie nie wykazal(pisze wszystko w przenosni),nie mow mi ze to sa realia jedynie miejsca ktore ja zamieszkuje.
My sie tak daleko nauczylismy "walczyc" o moje! o swoje"! o nasze! ze my juz nie zauwazamy ze sie wszystko pozmienialo.
I,ze np taki Franek,ktory siedzial w wiezieniu za Solidarnosci! to teraz siedzi w Holandii i remontuje domy!!...to on o to walczyl zeby teraz krzyczec! ja jestem patriota? tylko ja i moj kraj? .....hmm....
O tym pisze kasandro. O moich i o twoich realiach, trzeba je tylko widziec.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 listopad 13 2008 20:57   
Forum

Quote by Molier: "Czy Pan Jezus byl patriota?"

Był.

Pozdrawiam.

Molier,

to za malo zeby Ci uwierzyc) podaj argumenty i o ktorej Ojczyznie Pana Jezusa piszesz????

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 listopad 13 2008 21:04   
Forum

Pijany Pastorze

za Pijany Pastor Co to znaczy patriotyzm w naszym kraju?

a Ty myslisz ze tu gdzie jestem , czy tez gdzie indziej nie ma tak jak w Polsce, myslisz ze w Ameryce nie ma i w Anglii nie ma?.
Kryzys gospodarczy spada nam na glowe i to ludzi zmienia bardzo na niekorzysc.Kazdy zyje dla siebie i liczy tylko swoje i na swoje.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Arek_Sz
 listopad 13 2008 21:59   
Forum

Molier - aleś się spisał

Reguły - właśnie też miałem o tym teledysku wspomnieć - dla mnie genialny...

===

Profil   Email 
 Cytat 
kasandra_K80
 listopad 14 2008 06:36   
Forum

Quote by corka: Kasandra K80
za Kasandra Walka o której piszesz oznacza walkę z niesprawiedliwością tej grupy wśród której przebywasz i w dobrach których partycypujesz.
Gdyby nie było niesprawiedliwości nie byłoby walki i wszelkich ekstremizmów

o czym Ty piszesz Kasandra?,

nie spotykasz na codzien "walki" o miejsce w tramwaju? w autobusie? nie poznalas i nieodczulas konkurencji i walki o przyslowiowe miejsce pracy lub o "stolek"?nie masz znajomego ktory przerabia Panstwo i nie okazuje dokladnie dochodow aby obnizyc podatek?.Nie kupowalas czegos od znajomych bo bylo okazyjnie tanio-nie znajac pochodzenia tej rzeczy??
Nie przezylas tego ze sasiad juz mercedesem jezdzi i buduje druga chate?a praca nigdy sie nie wykazal(pisze wszystko w przenosni),nie mow mi ze to sa realia jedynie miejsca ktore ja zamieszkuje.
My sie tak daleko nauczylismy "walczyc" o moje! o swoje"! o nasze! ze my juz nie zauwazamy ze sie wszystko pozmienialo.
I,ze np taki Franek,ktory siedzial w wiezieniu za Solidarnosci! to teraz siedzi w Holandii i remontuje domy!!...to on o to walczyl zeby teraz krzyczec! ja jestem patriota? tylko ja i moj kraj? .....hmm....
O tym pisze kasandro. O moich i o twoich realiach, trzeba je tylko widziec.

W tym co piszesz jest wiele racji, ale wcześniejsza Twoja wypowiedź nie była o realiach, ale o ojczyźnie, walkach i nacjonaliźmie.

Pisałaś o nacjonaliżmie, który jest jedną z form ekstremizmu, więc moją wypowiedź w tym kierunku skierowałam.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 listopad 14 2008 09:01   
Forum

Quote by corka:a moze juz wtedy Pan Jezus nauczal,ze patriotyzm jest zbędnym reliktem przeszłości, pozostałością po dawno zapomnianych sposobach życia. A przedkładanie interesów obywateli państwa, w którym akurat żyjemy, ponad interes pozostałych ludzi jest poważnym występkiem moralnym.

W takim razie najwyrazniej podobnie jak ty, mial niepelny obraz znaczenia tego terminu...

Co by ci to ulatwic:
Quote by Słownik wyrazów obcych:patriotyzm miłość ojczyzny, własnego narodu, połączona z gotowością do ofiar dla niej, z uznaniem praw innych narodów i szacunkiem dla nich

Quote by Słownik języka polskiego:patriotyzm silne przywiązanie, miłość, najczęściej do ojczyzny, poczucie więzi społecznej oraz chęć, gotowość poświęcenia się dla własnego narodu, przy jednoczesnym poszanowaniu innych narodów i ich praw, kultur

Quote by Słownik PWN:patriotyzm miłość ojczyzny, własnego narodu połączona z gotowością ofiar dla nich
patriotyzm regionalny, lokalny przywiązanie do miejscowości lub regionu, z którego się pochodzi lub z którym się jest związanym

Quote by Słownik etymologiczny: gr. patriōtēs '(pra)ojcowski; rodak, współobywatel; ojczyzna' od patēr, zob. patriarcha; -log.

Quote by Wikipedia:Patriotyzm (łac. patria = ojczyzna, gr. patris) – postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie oraz chęć ponoszenia za nią ofiar. To stawianie dobra ojczyzny ponad własne. Charakteryzuje się też przedkładaniem celów ważnych dla ojczyzny nad osobiste, a często także gotowością do poświęcenia własnego zdrowia lub życia. Patriotyzm to również umiłowanie i pielęgnowanie narodowej tradycji, kultury czy języka.
Patriota na co dzień dba o pomyślność i dobre imię swojego kraju i narodu. Dba o symbole narodowe takie jak flaga, godło i hymn swojej ojczyzny. Nie pozwala na obrazę swego kraju. Ma wysoko rozwinięte poczucie dumy i godności narodowej zarazem jest daleki od szowinizmu czy ksenofobii , potrafi być krytyczny wobec rodaków, zwłaszcza tych których zachowanie jest dalekie od patriotyzmu. Nie wstydzi się bycia obywatelem swojej ojczyzny i przynależności do swego narodu. Gdy potrzeba manifestuje swoje przywiązanie do ojczystej kultury, języka, tradycji.

A moze kolezanka po prostu myli patriotyzm z nacjonalizmem?

Ale nikt go nie rozumial bo i jak jak dokladnie 2000 lat pozniej nadal go ludzie nie rozumieja???.-

Moze dla tego, ze jego nauki nie byly dosc jednoznaczne, precyzyjne (tudziez ich opracowanie - NT - takie nie jest(umozliwia wiele interpretacji)), tudziez moze dla tego, ze wzorem Corki poslugiwal sie terminologia bez pelnego jej zrozumienia?

Oczywiscie istnieje patriotyzm ale co to jest?

JW

Z pobudek patriotyzmu byly wojny.

Z pobudek religijnych (szczegolnie monoteizmow, w tym takze chrzescijanstwa) rowniez (jesli nie znacznie czesciej)... Chcesz moze analogicznie w tym kontekscie podyskutowac rowniez o "zbędnych reliktach przeszłości"?

...A moze jednak raczej z powodu zwyklej ludzkiej podlosci, zawisci, chceci posiadania cudzej wlasnosci (ziemi, dobr), wiekszych wplywow, wladzy?... Generalnie JW - wpierw zapoznaj sie z terminem...

I zawsze sie zastanawialam,ze jak to jest? kiedys gineli moi przodkowie o granice,ktore dzis stoja otwarte.

I pewnie teraz sie w grobie przewracaja, ze ich potomkini nie wie nawet za co tak naprawde gineli... Jesli bowiem naprawde sadzisz ze oni walczyli tylko i wylacznie o granice - o kreske na mapie, to pozostaje jedynie zakonczyc te dyskusje...

-jest tozsamosc ale w sensie gdybys pytal skad jestes...ja Ci powiem z Warszawy i to wszystko.To znaczy ze np w przygranicznych miastach Polski czuje sie jak obca.

Po pierwsze JW - zapoznaj sie z terminologia. Po drugie kwestia nie dodtyczy wylacnzie twojej ososby. Po trzecie - zmieniasz jedynie zakres, zasieg terminu... Gdybym cie bowiem np. eskimos spytal "skad jestes" to co bys mu wowczas powiedziala?

etnicznosc?

no przeciez pochodze z Polski to jest i tak ogolnikowo i mnie az tak nie dotyczy, dotyczaloby by bardziej gdybym powiedziala np. z Warszawy-ot znow-samo miasto.Pozostaje sentyment.
jezyk?

jezyk polski od urodzenia,ale w moim pojeciu to nic szczegolnego tez nie oznacza-to przypadek ze urodzilam sie na tyle panstw akurat w Polsce-i cale szczescie ze nie w Etiopi. Co ma powiedziec Reguly dziecko od moich znajomych ktore jest 3 jezyczne i kazdy jezyk jest jego rodzimym jezykiem albo rodzico albo jego-bo ono urodzilo sie w Niemczech a rodzice pochodza z innych zakatkow swiata-nie jest istotny az tak jezyk, mozna sie nauczyc innego i jeszcze innego.

A sprobuj na te czynniki spojrzec calosciowo (nie w oderwaniu od siebie) - co wowczas okreslaja? Inna kwestia odnosnie tego co napislas wyzej - sama sobie odpowiedz (o ile jestes do tego zdolna) czym/kim jest czlowiek pzobawiony swojej tozsamosci, korzeni, wiezi z przodkami...

Czemu w takim razie np. nie zostaniesz bezpanstwowcem?...

hmm...zastanawiam sie wlasnie nad moja przynaleznoscia, tak jak napisalam to sie rozwijalo-tego nie bylo kiedys,teraz dojrzalam i chcialabym zyc w mojej ojczyznie.Szukam wlasnie Ojczyzny.Jestem bezpanstwowcem no prawie jak taki bezpanswowiec-albo jak ktos kto ma Ojczyzne wszedzie-zalezy od punktu widzenia.

Czyli w twoim przypadku znow niepelne zrozumienie uzywanej terminologii... Czy wiesz np. co daje/odbiera bycie panstwowcem/bezpanstwowcem?

Czy Pan Bog jest Polakiem?

Ale ktory? Nie bez powodu kazda kultura opisywala Boga Najwyzszego/Bogow na swoj zrozumialy dla siebie, dostepny, mieszczacy sie w ramach tej kultury, sposob.

Czy Pan Jezus byl obywatelem tylko Izraela?.

Czy byl Zydem? Odnosnie jeszcze wczesniejszego cytatu - czy tzw. przez ciebie Pan Bog nie wyroznil (wg wierzen pewnego - bratniego chrzescijasntwu - systemu wyznaniowego) jedynie jednego narodu?...

Ad do Ps 1(co czulas sluchajac?)
szarpanine muzyczna czulam i chcialam zeby sie juz to skonczylo!

Nie bez powodu nie napisalem "co czulas sluchajac" lecz prosilam bys zobaczyla teledysk... M.in. czytajac tekst tego utworu...

Ad do Ps 2 (czy przemoc napadajacego rowna jest przemocy broniacego sie)
text utworu podaje, ze na 1 Polaka przypadalo 40 Niemcow.

Czyli zasadniczo nadal nie sestes w stanie wykazac czym rozni sie rola obroncy od atakujacego?

A nie jest tak ze na wojnie jest tylko przemoc? nie jest tak,ze wygrywa zawsze ten silniejszy?
Dziwne pytanie .Nie jestem za przemoca tu jestem jak Dalaj lama.

Czy Dalajlama bedac przeciwny przemocy nie jest uznawany powszechnie za patriote?... Moze to pytanie zmusi cie do glebszego zastanowienia i chcoby czesciowego zblizenia sie do wlasciwego zrozumienia urzywanej terminologii...

Ad do Ps3 (poczytaj o grupach spolecznych)
tu nie wiem o jakich????

Tak ogolnie... Zaraz po tym, jak zapoznasz sie z pelniejszym znaczneiem terminu patriotyzm.

Reasumujac - dla pelnej jasnosci - patriotyzm u roznych ludzi objawia sie w rozny sposob i w roznym natezeniu, skali... Podobnie Corko raczej nikt od ciebie (czy kogokolwiek innego) nie bedzie wymagal bycia patriotka, szczegolnie jesli sama nie odczuwasz takiej potrzeby. Jesli jednak ktos nie rozumie czym jest patriotyzm, a tym bardziej nie odczuwa go w najslabszej nawet formie, to raczej nie ma podstaw do okreslania go "zbędnym reliktem przeszłości, pozostałością po dawno zapomnianych sposobach życia". Bo skoro zapomnial, to na jakiej podstawie to czyni? Inna sprawa, byc moze najwazniejsza, ze skoro sa ludzie ktorzy jednak nadal ten patriotyzm odczuwaja to moze nie jest to az taki znowu "relikt przeszłości", jakim najwyrazniej chcieliby go widziec niektorzy... No chyba ze podobnym reliktem jest np. honor...

===

Cytat 
Rafi F
 listopad 14 2008 10:59   
Forum Moderator
Moderator

Quote by reguly:
...
Reasumujac - dla pelnej jasnosci - patriotyzm u roznych ludzi objawia sie w rozny sposob i w roznym natezeniu, skali... Podobnie Corko raczej nikt od ciebie (czy kogokolwiek innego) nie bedzie wymagal bycia patriotka, szczegolnie jesli sama nie odczuwasz takiej potrzeby. Jesli jednak ktos nie rozumie czym jest patriotyzm, a tym bardziej nie odczuwa go w najslabszej nawet formie, to raczej nie ma podstaw do okreslania go "zbędnym reliktem przeszłości, pozostałością po dawno zapomnianych sposobach życia". Bo skoro zapomnial, to na jakiej podstawie to czyni? Inna sprawa, byc moze najwazniejsza, ze skoro sa ludzie ktorzy jednak nadal ten patriotyzm odczuwaja to moze nie jest to az taki znowu "relikt przeszłości", jakim najwyrazniej chcieliby go widziec niektorzy... No chyba ze podobnym reliktem jest np. honor...

Komentarz do wykropkowanego : patriotyzm w współczesnym znaczeniu to bardzo świeże pojęcie i nie ostateczne. Definicja słownikowa nie zamyka dyskusji - inne myślenie to kompletny beton i brak jakiegokolwiek rozwoju zarówno w wymiarze indywidualnym jak i społeczeństwa (to ludzie tworzą słowniki, a nie słowniki określają ludzi).

Dalej:
Każdy ma prawo do rozmowy na temat patriotyzmu i wyrażania swoich opinii na ten temat. Jeżeli dana opinia się komuś nie podoba, to ma takie samo prawo dac temu wyraz, jak i przedstawić własną.

Dalej:
Bardzo byłbym wdzięczny, gdybyś się kierował owym honorem, bo twój post nic z nim nie miała wspólnego.

===

Cytat 
Reguly
 listopad 14 2008 11:36   
Forum

Quote by Rafi F:patriotyzm w współczesnym znaczeniu to bardzo świeże pojęcie i nie ostateczne.

Co to zasadniczo zmienia w stosunku do faktu, ze chcac osiagnac w dyskusji jakies porozumienie (tudzez dazac do pewnych wspolnych konkluzji) powinno sie w niej generalniew poslugiwac zblizona (jesli nie ta sama) terminologia?

Definicja słownikowa nie zamyka dyskusji - inne myślenie to kompletny beton i brak jakiegokolwiek rozwoju zarówno w wymiarze indywidualnym jak i społeczeństwa (to ludzie tworzą słowniki, a nie słowniki określają ludzi).

JW. Podalem kilka definicji danego terminu (zasadniczo z grupsza sie pokrywajacych). Jesli ktos sie z tymi definicjami nie zgadza (lub posluguje sie inna) niech poda wlasna... Jest to bowiem podsawa wzajemnej komunikacji - ujednolicenie znaczenia uzwyanej w dyskusji terminologi (gdzie chyba calkowicie naturalne jest, ze za wyjsciowa przyjmuje sie powszechnie, ogolnie obowiazujaca). Innym slowy jesli dwie dyskutujace osoby, pod tym samym terminem, beda rozumialy dwie rozne rzeczy (nie raczac sie o tym poinformowac) to o jakiej plaszczyznie porozumienia miedzy nimi chcesz mowic? Rownie dobrze moga poslugiwac sie zupelnie roznymi jezykami bez wzajemnego ich zrozumienia... Reasumujac - tu bynajmniej nie chodzi o "rozne myslenie", prawo do odmiennych pogladow, lecz o poslugiwanie sie w jego ramach zrozumiala dla obu stron terminologia, co jest podstawa wzajemnej komunikacji.

Dalej:
Każdy ma prawo do rozmowy na temat patriotyzmu i wyrażania swoich opinii na ten temat. Jeżeli dana opinia się komuś nie podoba, to ma takie samo prawo dac temu wyraz, jak i przedstawić własną.

Zgoda - prawo do wyrazenia wlasnej opini ma (czy ja to gdzies neguje?)... Nie gwarantuje to jednak posiadania racji, ktorej brak rowniez moze stanowic temat do wyrazenia wlasnej opini.

bo twój post nic z nim nie miała wspólnego.

Masz prawo do wyrazenia wlasnej opinii...

===

Cytat 
Ewa
 listopad 14 2008 18:59   
Forum

Reguly,

nawet Cie o tak niesympatycznego posta nie posadzalam .

I nie masz racji, bo ja podalam moja definicje patriotyzmu z wyzej zamieszczonym linku.
I powtorze dla Ciebie link na dole to jest to!.

I Reguly jako, ze moj temat opiera sie o Chrzescijanstwo i Chrzescijanskiego Boga i Jezusa(dla wyjasnienia tylko dla Ciebie), to oparlam sie o definicje patriotyzmu zamieszczona przeze mnie w podanym linku (nie czytasz uwaznie( ) W Słowniku Teologicznym (ST) wydanym przez Księgarnię św. Jacka w roku 1988roku.

„Patriotyzm - bezwarunkowe umiłowanie Ojczyzny z gotowością poświęcenia dla niej swych sił, zdolności, nawet życia. Obejmuje ziemię rodzinną, naród i jego dzieje, język i bogactwo duchowe i materialne, dziedzictwo przodków i losy przyszłych pokoleń... Nie jest tylko uczuciem, lecz i czynem. Wyzwala rozliczne akty codziennej twórczej pracy dla rozwoju dóbr ojczystych, wyrzeczenia i ofiary, bezkompromisowej, bohaterskiej służby w obronie wartości zagrożonych, a także męczeństwa” (ST s. 66).

here

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,40 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty