Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Katolicki kościół w Anglii
 |  Wersja do druku
Angelika Mojeścik
 listopad 24 2008 12:01  (Czytany 2230 razy)  
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Witam wszystkich bardzo serdecznie.

Chciałabym was poprosić o pomoc, bo ma pewien problem. Od 4 dni jestem w Anglii - mieszkam w miasteczku koło Londynu i zamierzam tu zostać przez ok rok. Jako, że wierzę i często chodziłam do kościoła oraz przyjmowałam sakramenty - jest dla mnie nie możliwe by przestać to robić. W niedzielę, poszłam więc do jedynego kościoła w tej wiosce, na którym pisało Catolic. Msza była prawie identyczna jak w Polsce ale zaniepokoił mnie jeden fakt - na śpiewnikach i modlitewnikach był namalowany krzyż celtycki dokładnie taki:

http://www.occur.pl/image,acba8a2f3d.html

Mimo to poszłam do komunii, ponieważ oprócz tego nic nie budziło mojego niepokoju. No i okazało się, że opłatki są inne - duże i grube - jakby robione na drożdżach. Wiem, że w Polsce można robić opłatki tylko z mąki i wody... O co w tym chodzi??
Jaki to jest odłam kościoła katolickiego i czy mogę przyjmować ich hostię??

Dziękuję, za wszystkie odpowiedzi i pomoc (z góry) ;p

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 listopad 24 2008 14:37   
Forum

Quote by paraklet:
Dziękuję, za wszystkie odpowiedzi i pomoc (z góry) ;p

Ten emotikon faktycznie wyglada jak przyjmowanie Komunii...

;P

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Arek_Sz
 listopad 24 2008 19:00   
Forum

Krzyż o niczym nie świadczy. Krzyż celtycki jest dość popularny na wyspach.

Wokół masz wiele rodzajów krzyży i nie jesteś tego świadom.
Co do komunii. Wyznanie grekokatolickie korzysta z bochenków chleba pokrojonych w kostkę (tak jakby) jako odpowiedników naszej hostii. przyjęcie komunii w ich obrządku jest równoznaczne z naszym. Skoro jest to kościół jak piszą katolicki - mysle, że nie ma problemu...

===

Sercem można tak samo kochać jak i nienawidzić... ФΩΣ - ΖΩΗ OAZOWICZ

Profil   Email 
 Cytat 
Marek
 listopad 24 2008 19:11   
Forum

Witam serdecznie!

Sam mieszkam w Cardiff, miło mi zatem powitać nową Użytkowniczkę, która dzieli mój los wygnańczy. Głowy nie dam, jak wyglądają tutejsze śpiewniki/modlitweniki katolickie, ale o ile dobrze kojarzę, to właśnie krzyż celtycki (powszechny skądinąd na Wyspach i używany przez całe chrześcijaństwo) na publikacjach umieszcza tutejszy episkopat. A i w Polszcze jeszcze zdarzyło mi się różne rodzaje komunikantów spotkać, ot, po prostu inne metody wypiekania czy ki diabeł. (Do tego, na marginesie, przymiotnika 'Catholic' używa - poza metropoliami, a umieszczanego między piętnastoma innymi terminami w nazwie - chyba tylko Kościół Katolicki.)

Generalnie rzecz biorąc - nie sądzę, by było czym się niepokoić w ogóle.

Pozdrawiam serdecznie,
Marek

===

Flp 4:4

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 listopad 24 2008 19:50   
Forum

Krzyz celtycki to nic zlego, czy dziwnego. Na Wyspach jest symbolem chrzescijanstwa. Tu rozwijalo sie chrzescijanstwo na kilkaset lat przed tym jak zawitalo do Polski. I wlasnie pod takim krzyzem. Poczytaj o sw. Columba i wyspie Iona, chociazby...

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 listopad 24 2008 22:49   
Forum

Potwierdzam, że nie ma powodów do niepokoju, krzyże celtyckie widziałem na starych nagrobkach obok Kościołów, a z hostią to nie forma się liczy lecz "treść" i twoje nastawienie/przyjęcie jej do świątyni twego ciała.
Myślę, że niedługo dowiesz się gdzie w okolicy jest polskojęzyczny kościół - sporo tego i poczujesz się bartodziej swojsko.
Pozdrawiam cię i szczęścia życzę.

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 listopad 24 2008 23:21   
Forum Moderator
Moderator

Bardzo dziękuję za pomoc
Moje obawy wzięły się z informacji umieszczonej na Jasnej Górze (mieszkałam w Częstochowie), że krzyż celtycki to pozostałość po pogańskich wierzeniach i nie powinno się np.nosić go jako medalik.

Co więcej jest strasznie związana z moją wiarą - tak naprawdę tylko ją mam i szanuje tradycję dlatego bałam się by moja niewiedza nie zniszczyła tego co tak pielęgnuję w sobie.
Czuję się tu taka bez tożsamości i tak naprawdę dopiero teraz wiem, że jedynie co mam to wiarę w mojego Boga, wszystko inne jest nic nie warte. (Czy Kohlet też może przypadkiem był w Anglii gdy pisał pod natchnieniem Ducha Św. swoją księgę?)

Chcę zadać jeszcze jedno pytanie... Czy gdy wy byliście za granicą - też Was nikt nie rozumiał w sprawie wiary? Czuję się tu jak ufoludek - dla każdego to takie dziwne, że wierzę i że nie boję się o tym mówić czy żegnać przed jedzeniem... Jakbym to ja była nietolerancyjna w stosunku do innych - którzy nie wierzą... Jak to jest z tą tolerancją?

I jeszcze raz dziękuję

===

Profil   Email 
 Cytat 
potwor
 listopad 24 2008 23:28   
Forum

Kościół duuużo zwyczajów, znaków, symboli itd (że tak brzydko powiem) ukradł od poganów. co nie zaprzeczy reguly i Blyy

===

Dzięki Bogu jestem ateistą...

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 listopad 25 2008 16:12   
Forum

Quote by paraklet: Bardzo dziękuję za pomoc
Moje obawy wzięły się z informacji umieszczonej na Jasnej Górze (mieszkałam w Częstochowie), że krzyż celtycki to pozostałość po pogańskich wierzeniach i nie powinno się np.nosić go jako medalik.

Widziałem te ..hm "mądrości " na temat pacyfki jak i innych tradycyjnych znaków z kultur starożytnych, którym przypisywano jakieś demoniczne właściwości
cóż powiesił to (może nawet w dobrej wierze) jakiś człowiek - istota omylna i niedoskonała

===

Cytat 
Arek_Sz
 listopad 25 2008 16:28   
Forum

Dez, ale nie zaprzeczysz, że choćby nawet pacyfka jest używana dzisiaj przez wiele sekt jako "logo"...
Krzyż Nerona - to pojęcie nie jest ci chyba obce.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 listopad 26 2008 22:24   
Forum

Pierwsze słyszę
Jak zapewne 99% ludzi na tym forum przed "za goglowaniem"
A idę o zakład , że 99% zna Pacyfkę jako znak "pokoju"

widzisz różnicę?!

Jestem natomiast przeciwny publicznemu używaniu znaku sfastyki mimo iż wiem, że jest to starożytny znak słońca - nie tylko hinduski
czemu?
bo dla 99% polaków kojarzy się z czymś innym
rozumiesz?
i widzisz różnicę?

A co zrobisz jeśli jacyś zwyrodnialcy lub sataniści zaczną używać obrazu MB Częstochowskiej do niecnych celów/symboliki i zaczną ...
Nie dajmy się zwariować

===

Cytat 
Angelika Mojeścik
 listopad 27 2008 00:24   
Forum Moderator
Moderator

Nie zgadzam się z Tobą!!

Większość ludzi nosi tzw. pierścień atlantów, który ma im zabierać choroby i strzec uniknięcia zła - mój dziadek i ojciec też taki mieli. Jak dla mnie używanie takich symboli jest podważaniem wszechmocy Boga i tworzenie swoich prywatnych bożków - a szatan z przyjemnością wykorzysta wszystko co od Boga nie pochodzi. Jeśli tzw. pacyfka była wykorzystywana w celach przeciwko ludziom i Bogu, co więcej nie jest to symbol poświęcony Bogu i służący szerzeniu Jego dobra - to bez względu na to jak się ludziom kojarzy jak dla mnie nie powinien być używany przez przynajmniej chrześcijan.
Co innego obraz Matki Boskiej - jakkolwiek nie został by użyty będzie to tylko propaganda, bo każdy wie, że ten obraz jest dla wielu osób święty przez to, że jest poświęcony Bogu.
A widziałeś kiedyś żeby ksiądz święcił pacyfki?

Myśląc tak jak ty musiałabym kierować się maksymą: jedzmy gówno, kilka miliardów much nie może się mylić.

Tak więc zgadzam się z Tobą w wielu kwestiach ale nie w tej
Albo jesteś gorący albo zimny.
Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 listopad 27 2008 08:42   
Forum Moderator
Moderator

Quote by paraklet:
A widziałeś kiedyś żeby ksiądz święcił pacyfki?

Poświęcił mi expres do kawy, lodówkę, kuchenkę, mikrofalę, zlewozmywak, telewizor, video, dvd, kominek, stół, krzesła, ... a nawet psa i samochód.

Symbole mają taki wyraz jaki mu nadajemy, nie dajmy się zwariować.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Angelika Mojeścik
 listopad 27 2008 10:20   
Forum Moderator
Moderator

Czy chcesz mi powiedzieć, że gdyby Jezus zginął od postrzału to nosilibyśmy pistolety na łańcuszkach?

Dla mnie symbole mają większą wartość niż tylko taka jaką nadaje mu społeczeństwo. Wiem, że mają na mnie wpływ i negatywny pozytywny. Czy różaniec i krzyż też dla Ciebie są symbolami, których znaczenie nadało społeczeństwo?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 listopad 27 2008 10:55   
Forum Moderator
Moderator

Quote by paraklet: Czy różaniec i krzyż też dla Ciebie są symbolami, których znaczenie nadało społeczeństwo?

Oczywiście, nie ma w nich żadnej mocy oprócz tej jaką sami im nadamy. Różaniec to tylko koraliki, krzyż to kawałem metalu, drewna. Różaniec służy do pomocy przy pewnej modlitwie, krzyż wyraża naszą wiarę. Ryba - akronim słów "Jezus Chrystus Boga Syn Zbawiciel", zobacz
Ichthys.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Angelika Mojeścik
 listopad 27 2008 14:47   
Forum Moderator
Moderator

Akurat to wiedziałam
Dość dużo wiem - sama studiuje filozofie i teologie na uksw.
Co nie zmienia faktu, że do wielu rzeczy dochodzę rozumem (tak jak mnie uczą) a do reszty sercem. A mimo to symbole przedmioty itp mają dla mnie duszę i przekazują określony rodzaj mocy.
Jeśli ktoś naprawdę jest aż takim racjonalistą to zapraszam na spotkania wspólnoty Mamre. Kiedy na waszych oczach 10 letni chłopiec zacznie mówić przerażającym głosem oraz będzie się rzucał na boki po dotknięciu krzyża - wszystko nabiera innego znaczenia.

Takie ogólne myślenie jak dla mnie to tylko usypianie swoje czujności na zło.
"Nie dajmy się zwariować" - a moim zdaniem trzeba dać się "zwariować", bo jak myślisz za kogo mieli Jezusa gdy wyszedł z domu bez niczego i poszedł do bezdomnych, złodziei, oszustów, prostytutek - jadł z nimi, rozmawiał, żył dla nich. Człowiek z dobrego domu - mieli go za wariata zupełnie nie racjonalnego. Jezus dał się "zwariować" na temat miłości do ludzi i Boga i posłuszeństwu po mimo wszystko - ja też chcę.

Albo zimny albo gorący Letniego z ust wyrzucę (w delikatniejszym tłumaczeniu).
Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 listopad 27 2008 15:03   
Forum Moderator
Moderator

Quote by paraklet:
Akurat to wiedziałam Razz
Dość dużo wiem - sama studiuje filozofie i teologie na uksw.

Witam koleżankę, ja studiuję na ewst (pp skończyłem juz daaawno). Niemniej wiem niewiele i prosze o wyrozumiałość gdy będę mówił nieskładnie.
Quote by paraklet:
Jeśli ktoś naprawdę jest aż takim racjonalistą to zapraszam na spotkania wspólnoty Mamre. Kiedy na waszych oczach 10 letni chłopiec zacznie mówić przerażającym głosem oraz będzie się rzucał na boki po dotknięciu krzyża - wszystko nabiera innego znaczenia.

A ja dotykam i nic Bo ma dla mnie inne znaczenie i nie oczekuje w nim samym żadnej mocy.
Quote by paraklet:
Takie ogólne myślenie jak dla mnie to tylko usypianie swoje czujności na zło.

Symbole złem? Raczej to co symbolizują. Zlikwiduj przyczynę, a nie objaw. To wskazuje i logika i serce.
Quote by paraklet:
"Nie dajmy się zwariować" - a moim zdaniem trzeba dać się "zwariować", bo jak myślisz za kogo mieli Jezusa gdy wyszedł z domu bez niczego i poszedł do bezdomnych, złodziei, oszustów, prostytutek - jadł z nimi, rozmawiał, żył dla nich. Człowiek z dobrego domu - mieli go za wariata zupełnie nie racjonalnego. Jezus dał się "zwariować" na temat miłości do ludzi i Boga i posłuszeństwu po mimo wszystko - ja też chcę.

Albo zimny albo gorący Letniego z ust wyrzucę (w delikatniejszym tłumaczeniu).
Pozdrawiam

A dlaczego uważasz, że nie próbuję iść Jego śladem?

===

Cytat 
Dezerter
 listopad 27 2008 15:53   
Forum

Siostro myśląca magicznie, poświęcił mi pacyfkę w Jarocinie i słowem nie wspomniał o jakiś wymysłach
poczytaj w wiki
here
i artykuł z naszego portalu
here
a szczególnie wiele wnoszącą dyskusję pod nim

Dowiesz się z niego min, że pacyfka to symbol/znak krzyża Św. Piotra i że widnieje na dwóch kościołach w Polsce
więc pokój....gorąca siostro

===

Cytat 
Arek_Sz
 listopad 27 2008 16:49   
Forum

Dez - szczerze - to ja raczej poszedłbym za artykułem Romana Zająca:
http://www.kosciol.pl/article.php/2005062811433636
Moim zdaniem dużo bardziej przekonujący i wiarygodny...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 listopad 27 2008 20:21   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Rafi F:
Witam koleżankę, ja studiuję na ewst (pp skończyłem juz daaawno). Niemniej wiem niewiele i prosze o wyrozumiałość gdy będę mówił nieskładnie.

Zrozumiałam postaram się podejść do tego bardziej pokornie. Co nie znaczy, że będę mniej impulsywna taka moja natura

Quote by Rafi F:
Symbole złem? Raczej to co symbolizują. Zlikwiduj przyczynę, a nie objaw. To wskazuje i logika i serce.

Tu przyznaje rację.

A gdzie pisałam, że uważam coś na Twój temat? Po prostu uważam, że powinno dać się zwariować

A oprócz tego nadal uważam, że pewne symbole mają moc bez konieczności nadawania im jej.

Do pana Dezertera - nie wiedziałam poczytam i sie pokłócę

===

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 marzec 26 2009 01:48   
Forum Moderator
Moderator

ooooooooooooooo to mój pierwszy temat na tym forum Big Grin

Chciałabym powiedzieć, że strasznie się zmieniłam - wydoroślałam i dojrzałam do swoich poglądów - to dzięki WAM dziękuję Smile
(to taka zapowiedź, kolejnego tematu dotyczącego różańca Twisted Evil Dez, Rafi bójcie się Big Grin)

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,54 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty