Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 góra, dół
 |  Wersja do druku
Dr.Cockroach
 listopad 27 2008 22:24  (Czytany 1561 razy)  
Forum

Status: offline

dlaczego bóg mieszka akurat "na górze" w niebie, a szatan akurat "na dole" w piekle?
dlaczego oni jako miejsce zamieszkania sobie wybrali akurat górę i dół?
co za różnica by była gdyby bóg mieszkał na dole a szatan na górze?

===

One flesh one bone, one true religion One voice, one hope, one real decision Wowowowowowo gimmie one vision, yeah

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 listopad 27 2008 23:28   
Forum

hmmm pomyślny
Ziemia jest okrągła i się na dodatek obraca...
gdzie więc jest góra a gdzie dół

a tak na poważnie to człowiek mocno starożytny widział to tak
niebo jest jasne, świetliste, czyste
a podziemia są ciemne, gnuśne, brudne

ale tak naprawdę to świat duchowy istnieje w innym wymiarze niż nasz materialny, ale w tej samej przestrzeni - tak mi się zdaje przynajmniej

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 listopad 27 2008 23:50   
Forum Moderator
Moderator

zgadzam się (w końcu) z przedmówcą
Też uważam, że ludzie sobie ułożyli świat w ten sposób. Był okres a nawet kilka gdzie wiele filozofów uważało, że to co ziemskie jest złe (oczywiście zostało to wyparte przez teologów bo to co stworzone przez Boga złe być nie może ), ale jedno jest pewne - taki "światopogląd" kreował się przez wiele wiele dekad. Jeszcze przed chrześcijaństwem np. w Rzymie - bogowie byli na Olimpie. Dlaczego?? Albo w Egipcie - faraonowie, którzy byli uważani za synów bogów (lub córki) byli zawsze na podwyższeniu po to by patrzeć na innych z góry i tworzyć atmosferę wyższości i wielkości.
Martwe, zgniłe, idzie do ziemi

A jeśli chodzi o rzeczywistość to sam Bóg jeden wie jak to wygląda - też mi się wydaje że to inny wymiar duchowy ale nie sądzę by ta sama przestrzeń co wymiar materialny

Swoją drogą przypomniało mi się pewne porównanie. Gdy gąsienica myśli o tzw."niebie" (czyli szczęściu i dobrobycie) to widzi oczami wyobraźni górę liści kapusty. Ale gdy przemienia się w motyla - kapusta staje się nagle nieważna a nawet śmieszna (pochodzi to bodajże z kazania Pawlukiewicza ). Wydaje mi się, że z nami jest tak samo - patrzymy po ludzku

Tak jak niektórzy nie mogą pojąć, że w niebie nie ma czasu - nie ma początku i końca - to tak jakby Boże Narodzenie i Wielkanoc były w tym samym momencie i cały czas. Dlatego Bóg patrząc na nas widzi naszą przyszłość, teraźniejszość i przeszłość od razu Dla nas ludzi wszystko musi mieć granice, tak jak wszystko musi mieć przeciwieństwo - niebo piekło (ziemia) - a mi się wydaje, że po śmierci nie będzie to za grosz istotne a stanie się śmieszne, że w ogóle tak na to patrzyliśmy A dobro i miłość będą tak wielkie, że nie będzie miejsca na zło, obojętność czy nienawiść.

A czy ktoś z ludzi jest w stanie wyobrazić sobie dobro bez zła?
Dlatego musimy mieć coś takiego jak niebo i piekło Inaczej "zwykły zjadacz chleba" by tego nie pojął

Pozdrawiam

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 listopad 28 2008 09:32   
Forum

Quote by Dezerter:niebo jest jasne, świetliste, czyste
a podziemia są ciemne, gnuśne, brudne

Dodatkowo niebo kojarzone jest z przestrzenia (dodatkowo czesto atrybutem Boga jest slonce)
a podziemia z ogrniczeniem, uwiezieniem...

A generalnie czy Bog Najwyzszy nie jest "wszedzie"?

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
Pastor
 listopad 28 2008 13:36   
Forum

Quote by Poł: dlaczego bóg mieszka akurat "na górze" w niebie, a szatan akurat "na dole" w piekle?

To jest taki model degradacji od początkowego stanu wyższego do niższego co symbolizuje upadek.

Quote by Poł:
dlaczego oni jako miejsce zamieszkania sobie wybrali akurat górę i dół?

Tak kolej rzeczy Nie szukajmy szczegółów bo nas to zgubi

Quote by Poł:
co za różnica by była gdyby bóg mieszkał na dole a szatan na górze?

To tylko przenośnia, symbol, pewne ukazanie przez podobieństwo rzeczy których w inny sposób nie da się wyjaśnić.
To co w górze jest nieznane, niedostępne, osiągnięcie tego wymaga odwagi, wysiłku i poświęcenia ale potem owocuje satysfakcją.
A upadek jest w miare prosty, nieskąplikowany a jego konsekwencją jest rozpacz.

===

Rzeczywistość należy do Chrystusa. (Kol 2,17) U Jego boku cały kosmos wyruszy w bój przeciw głupocie. (Mdr 5,17-20)

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 listopad 28 2008 15:48   
Forum

Quote by pijany pastor:
To co w górze jest nieznane, niedostępne, osiągnięcie tego wymaga odwagi, wysiłku i poświęcenia ale potem owocuje satysfakcją.
A upadek jest w miare prosty, nieskąplikowany a jego konsekwencją jest rozpacz.

ładnie to napisałeś

===

Cytat 
Arek_Sz
 listopad 28 2008 16:37   
Forum

Quote by paraklet:
A czy ktoś z ludzi jest w stanie wyobrazić sobie dobro bez zła?

W innym temacie było to poruszane i chyba doszliśmy do wniosku, że zło bezwzględne nie istniej, a złem nazywamy po prostu brak dobra. Co do reszty postu - bardzo ładnie, jasno i obrazowo to ujęłaś...

===

Sercem można tak samo kochać jak i nienawidzić... ФΩΣ - ΖΩΗ OAZOWICZ

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 listopad 29 2008 01:19   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Arek_Sz: zło bezwzględne nie istniej, a złem nazywamy po prostu brak dobra.

A ja zauważyłam co innego - wszystkie moje grzechy, potknięcia wychodzą z braku odpowiedniej ilości miłości do siebie, do bliźnich i do Boga.

Gdybym kochała się tak jak pozwala mi na to Bóg samą siebie to.... ojej moje życie było by o niebo lepsze

Tak więc uznałabym, że to co nazywamy złem to brak miłości A z miłości wywodzi się dobro.
Mam takiego świra na punkcie miłości - strasznie mnie zainteresowała jej struktura i możliwości, czytam, myślę tylko o niej. Postawiłam ją ponad wszystko co na świecie - i w tym momencie uświadomiłam sobie, że nie umiem kochać. Dołujące, ale jest po co żyć.
Więc co z tą miłością a dobrem?? Jak to ma się do siebie?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Arek_Sz
 listopad 29 2008 11:39   
Forum

Boga można w jakiś sposób streścić w słowie "miłość" (choć pewnie Medieval napisze za chwilę, że to nie do końca poprawne teologiczne ) Mówimy przecież - Bóg jest miłością.
Bóg jednak jest też stwórcą wszystkiego dobrego, a zło to brak tego dobra.
Tak więc z miłości wywodzi się dobro, a zło z jej braku, więc wychodziło by na to, że jest to ze sobą powiązane, jeśli nawet nie wymienne...

===

Sercem można tak samo kochać jak i nienawidzić... ФΩΣ - ΖΩΗ OAZOWICZ

Profil   Email 
 Cytat 
RJSP
 grudzień 01 2008 00:16   
Forum

Miłsć ludzi osłabia i ogłupia, a ja osobscie w nią nie wierze. A jak by tego było mało to nie widze wniej nic dobrego. A hasła typu "...w twoim sercu..." mnie słabią. Serce to POMPA, czysty MIĘSIEŃ którego jedynym zadaniem jest pompowianie krwi. A ta cała miłosć jak i wszystkie inne uczucia tworzą sie w mózgu. Zło jest również pojęciem względnym, moim zdaniem złem jest danie sobą pomiatać a najwższym dobem jest zrównanie wroga z ziemią za wszelką cenę, i upewnienie sie że nigdy już nie powstanie. Mało to chrzescijańskie, wiem i jest mi z tym dobrze.

===

Walczyć mogę tylko o coś, co miłuję, miłuję tylko to, co szanuję, szanuję tylko to, co rozumiem

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 grudzień 01 2008 00:53   
Forum Moderator
Moderator

z góry mówię, że współczuję - nie pytaj czemu nie zrozumiesz

Zaraz zaraz to jak się ma to co piszesz - że "nie wierzysz w miłość" do twojego podpisu pod postami: "że miłujesz to co szanujesz"?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 grudzień 01 2008 13:49   
Forum

Quote by paraklet:
Zaraz zaraz to jak się ma to co piszesz - że "nie wierzysz w miłość" do twojego podpisu pod postami: "że miłujesz to co szanujesz"?

Jak to jak
przecież chłopak napisał z rozbrajającą szczerością, że "szanuje tylko to co...rozumiem"
a że niewiele rozumie to....
"jest mu z tym dobrze"

===

Cytat 
Angelika Mojeścik
 grudzień 01 2008 18:10   
Forum Moderator
Moderator

nie znałam cię z tej strony - taka złośliwość od dziadka, który wszystkich stara się zrozumieć no wiesz (jestem z ciebie dumna)

===

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 grudzień 01 2008 23:40   
Forum Moderator
Moderator

Quote by RJSP:A ta cała miłosć jak i wszystkie inne uczucia tworzą sie w mózgu.

Jeszcze jeden apel do wilczka RJSP Jeśli już kogoś znajdziesz komu postanowisz wyznać owe osłabiające uczcie, które głupcy nazywają miłością i z poważną miną powiesz do wybranki: "Na zawsze już będziesz w moim mózgu", to błagam, ale to BŁAGAM opisz mi potem jej minę i reakcję na e-mail

Myślę, że każda kobieta gdyby usłyszała coś takiego to zapamiętała by to do końca życia
To się nazywa kreatywność i oryginalność nic tylko pogratulować

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maxello
 grudzień 02 2008 08:42   
Forum

Quote by paraklet:
Quote by RJSP:A ta cała miłosć jak i wszystkie inne uczucia tworzą sie w mózgu.

Jeszcze jeden apel do wilczka RJSP Jeśli już kogoś znajdziesz komu postanowisz wyznać owe osłabiające uczcie, które głupcy nazywają miłością i z poważną miną powiesz do wybranki: "Na zawsze już będziesz w moim mózgu", to błagam, ale to BŁAGAM opisz mi potem jej minę i reakcję na e-mail

Myślę, że każda kobieta gdyby usłyszała coś takiego to zapamiętała by to do końca życia
To się nazywa kreatywność i oryginalność nic tylko pogratulować

RJSP jest egzemplarzem, który ma najwyraźniej trudności ze zrozumieniem człowieczeństwa jako takiego. Niestety wymyka mu się ono z jego tabelek i, uważaj- wyników naukowych.
W sumie /ciach...Rafi F/ (jemu) się wydaje, że to wszystko da się wpakować w jakieś proste modele.
Do tego w kwestii wiary, religii etc. kompletny ignorant z pretensjami do bycia zabawnym.

Moja rada- nie tykać. Zostawić na pośmiewisko ludziom i nie tykać.

===

Broń w boju jest UFNOŚCIĄ i OSŁONĄ, a w czasie pokoju jest ZASZCZYTEM i WYRÓŻNIENIEM.- powiedzenie wikingów.

Profil   Email 
 Cytat 
potwor
 grudzień 02 2008 09:32   
Forum

Quote by Maxello:
...

to bardzo katolicko z Twojej strony. /... Rafi F/

===

Dzięki Bogu jestem ateistą...

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 grudzień 02 2008 11:52   
Forum Moderator
Moderator

Quote by mathias777:
Quote by Maxello:
...

to bardzo katolicko z Twojej strony.

O przepraszam mathias'ie ale jesteś chyba ostatnią osoba na tym forum, która ma prawo komukolwiek pod tym względem zwracać uwagę.
Zacznij sam się zachowywać katolicko i dopiero wtedy patrz na katolicki zachowania innych

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,39 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty