Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Nowe planety i planetoidy
 |  Wersja do druku
Robert
 grudzień 01 2008 14:27  (Czytany 1274 razy)  
Forum

Status: offline

Ostatnio odkryto nowa planete karlowata. Astronomowie nadali jej imie Haumera na czesc hawajskiej bogini narodzin i plodnosci. Oprocz znanych planet o nazwach pochodzacych od starozytnych bogow, sa tez inne, np. Makemake nazwany tak na czesc boga-stworzyciela ludzi, w ktorego wierzyli mieszkancy Wyspy Wielkanocnej.
Czy uwazacie, ze to dobra praktyka, by nadawac obiektom kosmicznym nazwy na czesc roznych bostw niechrzescijanskich? Czy nie powinno sie ich nazywac raczej planeta sw. Franciszka albo kometa Aniola Stroza?
Co sadzicie?

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Arek_Sz
 grudzień 01 2008 16:20   
Forum

Myślę, że to trochę dziwnie brzmi - to po pierwsze. Może to już jakaś tradycja. Dawniej obiekty na niebie utożsamiano z bóstwami. Teraz, gdyby się okazało, że np jest na niej życie - trudno za każdym razem byłoby mówić: "Otóż planeta XT-13950JK bla, bla, bla..." Człowiek tez ma ograniczone możliwości i korzysta z tego co już zna. Myślę, że chyba nie jest to szkodliwe, bo raczej nikt nie kojarzy sobie Merkurego z bożkiem, tylko planeta. W końcu to tylko nazwa...

Podobnie jest z samochodami. Mówiąc Seat Ibiza mało kto kojarzy miasto od nazwy którego ta nazwa pochodzi...

===

Sercem można tak samo kochać jak i nienawidzić... ФΩΣ - ΖΩΗ OAZOWICZ

Profil   Email 
 Cytat 
Grzegorz
 grudzień 01 2008 19:09   
Forum

Jak dla mnie nazywanie planet i planetoid imionami greckich, rzymskich czy innych starożytnych bóstw to nawet dobry pomysł. Przecież w starożytności wierzono w tysiące bóstw więc mamy bardzo duży zasób nazw do nazywania kolejnych planet i nie trzeba się specjalnie wysilać nad nazwaniem kolejnej tylko zajrzeć w mitologie i znaleźć ciekawą nazwe. Poza tym popieram Arka w twierdzeniu, że znacznie l wygodniej nazywać jakąś planetoidę Erosem niż t385859760jkh87.

===

Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy kto w Niego wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne.

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 grudzień 01 2008 19:52   
Forum

Ja tez mysle, ze to dobry pomysl. Ciekawy jestem, czy ktos to uwaza za zly pomysl?

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Arek_Sz
 grudzień 01 2008 20:37   
Forum

Ja nie jestem zwolennikiem takiego czegoś, ale też tego ni popieram. Po prostu jest mi to obojętne, ale rzeczywiście wygodniej jest tak nazywać "po imieniu"

===

Sercem można tak samo kochać jak i nienawidzić... ФΩΣ - ΖΩΗ OAZOWICZ

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 grudzień 01 2008 20:59   
Forum Moderator
Moderator

Sądzę,że nie powinniśmy się unosić tym, że my jesteśmy chrześcijanami a te nazwy są pogańskie - nie tylko chrześcijanie są na tej kuli ziemskiej i powinniśmy szanować też inne wyznania. Dlatego popieram takie nazewnictwo, bo bardziej jakby odnosi się do historii starożytnej niż do pogaństwa Myślę, że Bóg się za to nie gniewa

On ma większe poczucie humoru niż nie jeden z nas

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
Bartosz
 grudzień 01 2008 21:43   
Forum

Suration

Ja tez mysle, ze to dobry pomysl. Ciekawy jestem, czy ktos to uwaza za zly pomysl?

Myślę, że nikt dziś nie ma nic przeciw. Zresztą, że tak nazwę nadawanie "rzeczom materialnym" nazw bogów pogańskich, trochę jakby im ubliża, albo chociaż ich "zaniża"? Bo niby jakiś niby bóg nigdy nie bywał na ziemi, lub był niematerialny, a teraz niby materialny.

Zresztą nazwy tych planet, myślę, że są nazwami pięknymi. Nawet wolałbym tak jak jest, aniżeli T2315211CO2 czy jakoś tak.

Nie wiem jakieś planety są nazwane od bogów słowiańskich, a jeśli są to czy Reguly'ego obrażają? Wątpię, ale nie wiem.

A spróbuj sobie wyobrazić, że tych pogańskich nazw planet, gdzie choćby jakiś jej wyznawca pogańskiej religii mógł się zdenerwować, ale to albo margines, albo to są sekty które tylko przyjmują obraz dawnych religii, lub wymarłe. Ale czy nie zdenerwowałoby chrześcijanina czy Żyda, gdyby planetę nazwać Jahwe? Lub bardziej hard core, Allah? Czy to też właśnie nie uwłaczałoby wyznawcom tych religii?

===

'tylko gnostyk jest naprawdę pobożny', 'prawdziwym chrześcijaninem jest gnostyk' Klemens Aleksandryjski, Stromateis

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Grzegorz
 grudzień 02 2008 12:21   
Forum

Quote by BLyy:A spróbuj sobie wyobrazić, że tych pogańskich nazw planet, gdzie choćby jakiś jej wyznawca pogańskiej religii mógł się zdenerwować, ale to albo margines, albo to są sekty które tylko przyjmują obraz dawnych religii, lub wymarłe. Ale czy nie zdenerwowałoby chrześcijanina czy Żyda, gdyby planetę nazwać Jahwe? Lub bardziej hard core, Allah? Czy to też właśnie nie uwłaczałoby wyznawcom tych religii?

Ja myślę, że raczej by się nie obraził. Z resztą wielu odkrywców gwiazd, planet, planetoid itp. nazywa je imionami swoich żon, córek względnie kochanek na ich część, więc czemu by nie nazywać na cześć bogów gwiazd. Jeżeli nazwiemy jakąś gwiazdę imieniem greckiego czy innego bóstwa chrześcijaninowi będzie to obojętne, ale jeśli nazwiemy ją np. Gwiazdą Boga na jego cześć to uważam, że odkrywca może w ten sposób oddać cześć Bogu. Chyba, że robi to żeby kogoś obrazić, ale to już inna bajka.

===

Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy kto w Niego wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne.

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 grudzień 02 2008 12:25   
Forum Moderator
Moderator

to kto nazwie jakąś gwiazdę moim imieniem?????

===

Profil   Email 
 Cytat 
Grzegorz
 grudzień 02 2008 13:00   
Forum

Paraklet kochana jak tylko odkryję nową gwiazdę to zaraz nazwę ję twoim imieniem.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 grudzień 02 2008 13:05   
Forum Moderator
Moderator

Bardzo dziękuję Potraktuję to jako prezent

A kolejne pytanie - kto odkryję we mnie gwiazdę??? I jak nazywać to co jest w nas - wydaje mi się, że te "gwiazdy", które są w nas - tez często niestety nazywamy pogańskimi imionami...
Odsyłam do przypowieści mądrych i dowcipnych - przypowieść o Królu i 3 żonach.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 grudzień 02 2008 14:23   
Forum

Nazywanie obiektow kosmicznych imionami starych bogow jest w sumie dobre - pozwala przypomniec ich imiona. Jeszcze nie jest czas, zeby nazywac planety Allah, czy Jahwe, ale za kilkaset lat te religie moga zostac wyparte przez jakas inna i bedzie to mozliwe...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,37 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty