Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Jezus a kobiety
 |  Wersja do druku
Rafi F
 grudzień 02 2008 12:42  (Czytany 1527 razy)  
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Wbrew obiegowej opinii, ze chrześcijaństwo jest antyfeministyczne, to w NT znajduję wiele kobiet które zostały postawione za wzór, czy miały szczególną misję.

Oczywiście na pierwszy plan wysuwa się Maria, Matka Boża, kobieta już jako podlotek głęboko ufająca Bogu (wyrosła, jak można wnioskować, na silną i zdecydowaną kobietę).

Jakie są inne jeszcze dla was szczególne kobiety w NT, albo do których postaci żeńskich lubicie powracać?

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 grudzień 02 2008 12:49   
Forum Moderator
Moderator

Ktoś mi kiedyś powiedział, że NT nadal trwa - tak więc typuję: uwaga....

Siebie!!!! JA JA JA JA JA JA JA Kto za ręka do góry, kto przeciw to do kina i niech sie nie odzywa

A już bardziej poważnie - to jest w tym typowaniu sporo racji chociażby moje imię - Angelika Maria Magdalena Klara

Jeśli ktoś nie załapał moich podlotów to napiszę bez niczego- Maria Magdalena. Na początku grzeszna, ale po spotkaniu Jezusa - wzór miłości

P.s.
Jazus - Dżazus - jak to ładnie jazzowo brzmi
Wybaczamy pośpiech

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 grudzień 02 2008 13:08   
Forum Moderator
Moderator

Quote by paraklet:
Jeśli ktoś nie załapał moich podlotów to napiszę bez niczego- Maria Magdalena. Na początku grzeszna, ale po spotkaniu Jezusa - wzór miłości

"Apostołka Apostołów"
Grzeszna jak każdy, opętana przez 7 duchów, a po ich wypędzeniu towarzyszyła Jezusowi przez całe nauczanie - aż pod krzyż. Jej pierwszej objawił się zmartwychwstały Jezus, jest pierwszym człowiekiem zwiastującym Ewangelię, to ona pierwsza zwiastowała zmartwychwstanie Apostołom (stąd Św.Hipolit nazwał ją "Apostołką Apostołów").
22 lipca, w dniu Marii Magdaleny urodził się mój starszy syn

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Angelika Mojeścik
 grudzień 02 2008 14:04   
Forum Moderator
Moderator

I jak go nazwałeś????

Kolejną dla mnie kobietą, która rozumiała Jezusa bardziej niż inni to Maria (Łk 10, 38-42) - chociażby więcej rozumiała od swojej siostry Marty Maria nie dbała o nic tylko chciała słuchać Jezusa - nie ważna kolacja (czyli to co ziemskie) poiła się słowami Jezusa.

Do tej pory wiele osób nie rozumie dlaczego to Marię Jezus poparł - nie rozumiemy, bo nadal to co ziemskie jest dla nas ważniejsze. Widzimy to chociażby po swoich mamach - kiedy przychodzi gość, zaczynają robić herbatę, kolację, ciasteczka - a ja bym wolała być posadzona nawet w kurtce i butach w pokoju, żeby ten do kogo przychodzę usiadł obok i z niecierpliwością zapytał - "I co u Ciebie, opowiadaj jak najszybciej."

Bo ważny jest gość najpierw a potem to jak go przyjmujemy.

Myślę, że ciężko to zrozumieć w naszym materialnym świecie - ale spójrzmy na to oczami duszy i wszystko nabiera sensu.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 grudzień 02 2008 14:27   
Forum

Maria Magdalena... inaczej Maria z Magdali...
z duzym prawdopodobienstwem zona Jezusa i osoba, ktora apostolowie bardzo powazali...

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 grudzień 02 2008 14:33   
Forum Moderator
Moderator

Maria Magdalena nie była taka głupia, żeby zostać żoną Jezusa
Będąc blisko Niego pewnie zdawała sobie większą sprawę z konsekwencji Jego nauczania niż inny i mogła przewidzieć, że powstaną liczne grupy kobiet - wielbiące Jezusa (mowa o kobiecych zakonach).
Maria Magdalena była najlepszą przyjaciółką Jezusa i Jego towarzyszką, ale człowiek i jako osoba mądra życiowo - nie mogła być żoną Jezusa - bo która kobieta zniosła by taką konkurencję??

Każda siostra zakonna przyjmuje Jezusa jako swojego męża i Pana - o to mi chodzi, żeby nie było!

Więc teoria Marii jako żony jest dla mnie irracjonalna

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marek
 grudzień 02 2008 15:34   
Forum

Hm... Józef miał Maryję za żonę, i - o ile zakładać, że rozumiał sytuację pojmowaną na sposób katolicki, tak, jak miałaby ją rozumieć i Maria z Magdalii - mimo wszystko nie odszedł od niej, przerażony wizją przyszłej pobożności maryjnej.

Jezus zaś nie był gwiazdą rocka, żeby latały za nim bandy groupies, i żeby hipotetyczna żona musiała znosić ich konkurencję.

A jeśli zaś zakonnice przyjmowałyby Jezusa jako swojego męża i Pana... To niezły z Jezusa byłby poligamista. Nie wiem, co doprowadziło do powstania takiej idei, ale jeśli siostrzyczki uważają, że są Oblubienicami i, nie daj Boże, 'żonami' (choćby w sensie symbolicznym) Jezusa, to... no już ich problem. I jeśli zakładać, że nimi są, to wtedy teoria Marii Magdaleny wcale nie jest mniej irracjonalna.

A taki fragment z Historia Albigensis Pierre'a des Vaux de Cernay:

Dalej, na swych tajemnych spotkaniach powiedzieli, że Chrystus, który został zrodzony w ziemskim i widzialnym Betlejem i ukrzyżowany w Jerozolimie był złym, i że Maria Magdalena była jego konkubiną - i że była kobietą przyłapaną na cudzołóstwie, która jest wspominana w Piśmie.

Katarski wkład do t/Tradycji?

===

Flp 4:4

Profil   Email 
 Cytat 
eviva
 grudzień 02 2008 16:37   
Forum

/...V ewangelia tylko w temacie TT - Rafi F .../

Każda siostra zakonna przyjmuje Jezusa jako swojego męża i Pana - o to mi chodzi, żeby nie było!

Czego żeby nie było?

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
Bartosz
 grudzień 02 2008 18:33   
Forum

Paraklet

Jeśli ktoś nie załapał moich podlotów to napiszę bez niczego- Maria Magdalena. Na początku grzeszna, ale po spotkaniu Jezusa - wzór miłościSmile

W jaki sposób grzeszna?

Maria Magdalena... inaczej Maria z Magdali...
z duzym prawdopodobienstwem zona Jezusa i osoba, ktora apostolowie bardzo powazali...

To tylko teoria, ale są apokryficzne Ewangelie o tym mówiąc, a w kanonicznych Ewangeliach można znaleźć wzmianki, gdzie Maria Magdalena jest wymieniana przed Marią, Jego matką, co może co nieco sugerować. Chyba tylko jeden fragment jest, gdzie pierwsza występuje Jego matka, po czym zaraz do niej przemawiał akurat. To tylko teoria, ja tutaj kłócić się nie chce z forumowiczami

A odnośne wątku, NT swoje, a Ojcowie Kościoła swoje i stąd przypisanie mu plakietki antyfeminizmu.

===

'tylko gnostyk jest naprawdę pobożny', 'prawdziwym chrześcijaninem jest gnostyk' Klemens Aleksandryjski, Stromateis

Cytat 
Rafi F
 grudzień 02 2008 19:11   
Forum Moderator
Moderator

Quote by BLyy:
Paraklet

Jeśli ktoś nie załapał moich podlotów to napiszę bez niczego- Maria Magdalena. Na początku grzeszna, ale po spotkaniu Jezusa - wzór miłościSmile

W jaki sposób grzeszna?

W KRK utożsamiana przez pewien czas z prostytutką - ładnie wyjaśnione na wikipedii

Kobiet było więcej, nie mówcie, że same Marie tylko

===

Cytat 
Bartosz
 grudzień 02 2008 19:31   
Forum

Quote by Rafi F:
W KRK utożsamiana przez pewien czas z prostytutką - ładnie wyjaśnione na wikipedii

Kobiet było więcej, nie mówcie, że same Marie tylko

No była utożsamiana za prostytutkę, niesłusznie zresztą, dobrze, że ten obraz się powoli zmienia w KK.

A odnośne tego drugiego zdania, to co chcesz przez nie powiedzieć?

===

'tylko gnostyk jest naprawdę pobożny', 'prawdziwym chrześcijaninem jest gnostyk' Klemens Aleksandryjski, Stromateis

Cytat 
Rafi F
 grudzień 02 2008 20:04   
Forum Moderator
Moderator

Mnie intryguje kobieta, która wtargnęła z alabastrowym olejkiem do domu faryzeusza Szymona i obmyła stopy Jezusa własnymi włosami. Najbardziej tajemnicza i najbardziej obgadywana kobieta w NT.
"kobieta, która prowadziła życie grzeszne" wtargnęła nieproszona do domu elity bez zaproszenia i bez zbędnej prezentacji (wszyscy pewnie ją znają, zapewne nie tylko z plotek) - kobieta z marginesu, pogardzana ale chętnie wykorzystywana. Kobieta, która zna obłudę mężów, a poprzez nich także i obłudę żon. Zna tajemnicę niejednej nienawiści i niejednej miłości, a sama pogardzana przepłakała niejedną noc. A jednak to ona zrozumiała Jego nauki, a jednak to ona poszła do niego nie zważając na nic, a jednak to ona nie zważając na ludzkie pozory i gesty płakała u jego stóp. Nie obcieła włosów, nie założyła jakiegoś pokutnego worka. Zaplanowała drogocenny flakonik opłacony własnym upokorzeniem, ale łez nie mogła zaplanować, spontaniczności nie mogła zaplanować, nie mogła zaplanować uczucia miłości.
Odeszła wolna, obciążona co prawda brudnymi myślami otaczających ją mężczyzn, obciążona opinią wynikłą z jej dawnych grzechów i ludzkiej małości - ale co ten ciężar znaczy wobec lekkości duszy, co to oznacza wobec tego, że może zacząć od nowa, cóż znaczą języki, jeżeli czuje się tak kochana (być może pierwszy raz w życiu) i to kochana miłością czystą i bezwarunkową.

===

Cytat 
Bartosz
 grudzień 02 2008 20:15   
Forum

Quote by Rafi F: Mnie intryguje kobieta, która wtargnęła z alabastrowym olejkiem do domu faryzeusza Szymona i obmyła stopy Jezusa własnymi włosami. Najbardziej tajemnicza i najbardziej obgadywana kobieta w NT.
"kobieta, która prowadziła życie grzeszne" wtargnęła nieproszona do domu elity bez zaproszenia i bez zbędnej prezentacji (wszyscy pewnie ją znają, zapewne nie tylko z plotek) - kobieta z marginesu, pogardzana ale chętnie wykorzystywana. Kobieta, która zna obłudę mężów, a poprzez nich także i obłudę żon. Zna tajemnicę niejednej nienawiści i niejednej miłości, a sama pogardzana przepłakała niejedną noc. A jednak to ona zrozumiała Jego nauki, a jednak to ona poszła do niego nie zważając na nic, a jednak to ona nie zważając na ludzkie pozory i gesty płakała u jego stóp. Nie obcieła włosów, nie założyła jakiegoś pokutnego worka. Zaplanowała drogocenny flakonik opłacony własnym upokorzeniem, ale łez nie mogła zaplanować, spontaniczności nie mogła zaplanować, nie mogła zaplanować uczucia miłości.
Odeszła wolna, obciążona co prawda brudnymi myślami otaczających ją mężczyzn, obciążona opinią wynikłą z jej dawnych grzechów i ludzkiej małości - ale co ten ciężar znaczy wobec lekkości duszy, co to oznacza wobec tego, że może zacząć od nowa, cóż znaczą języki, jeżeli czuje się tak kochana (być może pierwszy raz w życiu) i to kochana miłością czystą i bezwarunkową.

No ale to nie odnosi się do Marii Magdaleny, bo tego typu wyrażenie tam nie występuje, tylko później Ojcowie Kościoła przypisali tej kobiecie plakietkę Marii Magdaleny. To chodzi zapewne o inną kobietę.

===

Cytat 
Rafi F
 grudzień 02 2008 20:31   
Forum Moderator
Moderator

Zgadzam się, co niektórzy mocno pobłądzili.

===

Cytat 
Reguly
 grudzień 02 2008 20:41   
Forum

No ale to nie odnosi się do Marii Magdaleny, bo tego typu wyrażenie tam nie występuje, tylko później Ojcowie Kościoła przypisali tej kobiecie plakietkę Marii Magdaleny. To chodzi zapewne o inną kobietę.

W filmie Camerona "Zaginiony grób Jezusa" (uwazanym przez wielu za dosc kontrowersyjny) rowniez pada stwierdzenie (w ok 4 minucie 5 czesci), ze MM wcale pierwotnie nie byla okreslana jako osoba szczegolnie "grzeszna" (ze jest to wytwor pozniejszy, wtorny, bedacy wynikiem dzialania KRK). Wg apokryfow MM nauczala na rowni z pozostalymi apostolami, zasadniczo byla jednym z nich...

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
Rafi F
 grudzień 02 2008 20:48   
Forum Moderator
Moderator

Quote by reguly:

W filmie Camerona "Zaginiony grób Jezusa" (uwazanym przez wielu za dosc kontrowersyjny) rowniez pada stwierdzenie, ze MM wcale pierwotnie nie byla okreslana jako osoba szczegolnie "grzeszna" (ze jest to wytwor pozniejszy, wtorny, bedacy wynikiem dzialania KRK). Wg apokryfow MM nauczala na rowni z pozostalymi apostolami, zasadniczo byla jednym z nich...

A Tertulian był papieżem, taaaa...

===

Cytat 
Reguly
 grudzień 02 2008 20:55   
Forum

Quote by Rafi F:A Tertulian był papieżem, taaaa...

Coz, nie twierdze, ze wszystkie pstawione tam tezy sa wystarczajaco wiarygodne/umotywowane (szczegolnie, ze ich poziom jest bardzo rozny - postawiono tam kilka roznych tez i nawet potencjalny brak wiarygodnosci jednej z nich, wcale z automatu nie musi wykluczac wiarygodnosci innej), ale niektore sa chyba warte przynajmniej zastanowienia?

===

Cytat 
Bartosz
 grudzień 02 2008 21:05   
Forum

Reguly
MM wcale pierwotnie nie byla okreslana jako osoba szczegolnie "grzeszna" (ze jest to wytwor pozniejszy, wtorny, bedacy wynikiem dzialania KRK). Wg apokryfow MM nauczala na rowni z pozostalymi apostolami, zasadniczo byla jednym z nich...

Rafi_F
A Tertulian był papieżem, taaaa...

Z czym się niby tutaj nie zgadzasz i dlaczego?

===

Cytat 
Dezerter
 grudzień 02 2008 21:34   
Forum

Quote by reguly:

W filmie Camerona "Zaginiony grób Jezusa" (uwazanym przez wielu za dosc kontrowersyjny) rowniez pada stwierdzenie (w ok 4 minucie 5 czesci), ze MM wcale pierwotnie nie byla okreslana jako osoba szczegolnie "grzeszna" (ze jest to wytwor pozniejszy, wtorny, bedacy wynikiem dzialania KRK). Wg apokryfow MM nauczala na rowni z pozostalymi apostolami, zasadniczo byla jednym z nich...

i niby gdzie nauczała - w Świątyni, a może w synagogach diaspory żydowskiej
i co? Żydzi ją słuchali?
i może brała udział w Soborze Jerozolimskim?
i z kim nauczała? z którym z apostołów, może jakiś fakty podasz

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Reguly
 grudzień 03 2008 12:40   
Forum

Podalem link do tresci na ktore sie powolywalem, jasno je (najwyrazniej jednak nie dosc) wczesniej okreslajac... Nie musze tu wiec podawac zadnych innych "faktow"...

===

Cytat 
Rafi F
 grudzień 03 2008 12:58   
Forum Moderator
Moderator

Quote by reguly: Podalem link do tresci na ktore sie powolywalem, jasno je (najwyrazniej jednak nie dosc) wczesniej okreslajac... Nie musze tu wiec podawac zadnych innych "faktow"...

Podałeś źródło, gdzie dane twierdzenia padają, faktycznie.
Identyfikujesz się z tymi tezami?
Wiesz, ja tez oglądałem np "Alternatywna historie Jezusa", ale nigdy nie przyszłoby mi użyć jej w dyskusji.

Ponadto przedstawianie swoich poglądów bez zamiaru dyskusji jest niezgodne i netykieta i zasadami publikacji

===

Cytat 
Reguly
 grudzień 03 2008 13:08   
Forum

Quote by Rafi F:Identyfikujesz się z tymi tezami?

Coz, przynjamniej czesci bym z marszu nie wykluczal... Zasadniczo staram sie byc raczej otwarty na rozne koncepcje i mozliwosci...

Quote by Rafi F:Wiesz, ja tez oglądałem np "Alternatywna historie Jezusa", ale nigdy nie przyszłoby mi użyć jej w dyskusji.

Coz - nie trzeba sie z czyms zaras calkowicie utozsamiac, by poddac to pod dyskusje...

Quote by Rafi FRazzonadto przedstawianie swoich poglądów bez zamiaru dyskusji jest niezgodne i netykieta i zasadami publikacji

A coz my ninijeszym robimy? Wszystko tez zalezy od formy i kierunku w ktorym dana dyskusja sie potoczy...

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,78 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty