Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Prawosławie
 |  Wersja do druku
Grzegorz
 grudzień 05 2008 17:27  (Czytany 4858 razy)  
Forum

Status: offline

Dziś rano zmarł patriarcha prawosławny. W związku z tym zacząłem się zastanawiać nad kilkoma problemami i w związku z tym mam kilka pytań do dyskusji:
Z jakich powodów biskupi prawosławni nie chcą, aby papież odbył pielgrzymkę do Rosji i jak to uzasadniają?
Dlaczego istnieje konflikt między prawosławnymi i katolikami dwóch obrządków(rzymskimi i greckimi) i co go podsyca?
Czy istnieje jakaś szansa na pogłębienie dialogu ekumenicznego i pielgrzymkę papieża?
I w końcu czy możliwę byłoby zakończenie wielowiekowej schizmy?

===

Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy kto w Niego wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne.

Profil   Email 
 Cytat 
Grzegorz
 grudzień 05 2008 20:14   
Forum

/.../
Nie dobrze jest źle mówić o zmarłych jeśli się nie ma pewności, że mówi się prawdę.

/..Popieram w całości. Zachowajmy dziś trochę umiaru i uszanujmy pamięć zmarłego - troszkę ludzkiej przyzwoitości ... Rafi F/

===

Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy kto w Niego wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne.

Profil   Email 
 Cytat 
Maxello
 grudzień 05 2008 22:03   
Forum

ok....Co nie zmienia faktu , że należy się za niego pomodlić....

===

Broń w boju jest UFNOŚCIĄ i OSŁONĄ, a w czasie pokoju jest ZASZCZYTEM i WYRÓŻNIENIEM.- powiedzenie wikingów.

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 grudzień 05 2008 22:35   
Forum Moderator
Moderator

Tak już lepiej Dziękuję za elastyczność i zrozumienie

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 grudzień 05 2008 23:44   
Forum

Rafi- zobacz jak cię szanują! - sami sie wycinają
Maxelo - bardzo ekumeniczne postąpiłeś - uznanie
Ale ja będę mniej układny
Coś mi się zdaje, że dzisiaj "na dywaniku niebieskim" wylądował Karol i Aleksy i coś mi mówi, że musieli się gęsto tłumaczyć, czemu nie zrealizowali zalecenia Nauczyciela "aby wszyscy stanowili jedno"
ja przede wszystkim jestem chrześcijaninem a później dopiero katolikiem, więc Aleksy był mi bratem w Chrystusie - wieczny odpoczynek racz mu dać panie a Światło Wiekuiste niechaj mu świeci na wieki wieków
amen

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Robert
 grudzień 05 2008 23:49   
Forum

Quote by Dezerter: Rafi- zobacz jak cię szanują! - sami sie wycinają

Ja sie sam nie wycialem. To, ze zostalo wyciete pomowienie wzgledem Aleksa, to rozumiem, bo "podobno..." to nie dowod. Natomiast jest faktem historycznym, ze Ratzinger byl w Hitler Jugend i nie mam mu tego za zle. Wiec dlaczego prawda jest cieta?

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 grudzień 06 2008 00:04   
Forum Moderator
Moderator

Błagam Maxello - nie daj się sprowokować - nie odpowiadaj na powyższy post

Papież papieżem, patriarcha patriarchą - zostawmy ich Bogu

Przypominam, że osoba, która założyła ten wątek nadal nie dostała odpowiedzi na swoje pytania Jeśli chcemy o czym dyskutować to proponowałam bym ogólnie - o schizmie nie obrażając ani nie tworząc plotek (bez względu na to czy prawdziwe czy nie) na temat osobnych ludzi

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 grudzień 06 2008 00:39   
Forum Moderator
Moderator

Quote by suration:
Quote by Dezerter: Rafi- zobacz jak cię szanują! - sami sie wycinają

Ja sie sam nie wycialem. To, ze zostalo wyciete pomowienie wzgledem Aleksa, to rozumiem, bo "podobno..." to nie dowod. Natomiast jest faktem historycznym, ze Ratzinger byl w Hitler Jugend i nie mam mu tego za zle. Wiec dlaczego prawda jest cieta?

Dalszą dyskusję na ten temat proszę prowadzić w wątku
Hitlerjugend i B16

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
bodyw
 grudzień 06 2008 09:39   
Forum

Quote by Grigori:

Dlaczego istnieje konflikt między prawosławnymi i katolikami dwóch obrządków(rzymskimi i greckimi) i co go podsyca?
Czy istnieje jakaś szansa na pogłębienie dialogu ekumenicznego i pielgrzymkę papieża?
I w końcu czy możliwę byłoby zakończenie wielowiekowej schizmy?

Raczej nie widzę możliwości zakończenia wojny -bo tak to trzeba nazwać ;to co się dzieje w Gruzji-jest przykładem walki o "wiernych".
Mają do dziś podwójne chrzty -wyrywanie sobie wiernych .
Nikt nie chce ustąpić- a cierpią Gruzini.
Ostatnio pamiętam starszego księdza który życie swoje poświęcił misjom w Gruzji -jego relacja i prośba o nowych misjonarzy była bardzo poruszająca -ale nawet on był pełen zaciętości a wręcz nienawiści do Prawosławia.
Nikt z młodych księży nie chce iść na takie misje -język trudny -góry -parafie odległe podróże na "piechotę"...
Goryczy misjonarza dopełniał fakt "niepotrzebnej "-śmierci dwóch modych misjonarzy -zgineli pod lawiną na wycieczce...w drodze na misje w Gruzji.
A on znów musi "kołatać"-po Polskich parafiach szukać chętnych ..
Ile jeszcze krwi braterskiej -ile niepotrzebnych anmbicji...
W moim rejonie Polski Katolicyzm i Prawosławie -żyje razem i od wieków ;wspólna kultura -historia ..
Ale razem to nie znaczy jedno a szkoda że tak nie jest.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 grudzień 06 2008 17:03   
Forum

Musieliby polaczyc majatki i wybrac jednego przewodniczacego, na co bogatszy (KRK) latwo sie nie zgodzi. Mysle, ze sprawy wiary sa do przeskoczenia, gorzej z finansami...

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Grzegorz
 grudzień 06 2008 17:52   
Forum

Musieliby polaczyc majatki i wybrac jednego przewodniczacego, na co bogatszy (KRK) latwo sie nie zgodzi. Mysle, ze sprawy wiary sa do przeskoczenia, gorzej z finansami...

To w takim przypadku nie mógłby chyba istnieć żaden Kościół unicki, ale jak widać jest odwrotnie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Grzegorz
 grudzień 07 2008 15:19   
Forum

Raczej nie widzę możliwości zakończenia wojny -bo tak to trzeba nazwać ;to co się dzieje w Gruzji-jest przykładem walki o "wiernych".
Mają do dziś podwójne chrzty -wyrywanie sobie wiernych .

Właściwie to przypomina mi się jak Kościół Prawosławny od wielu lat zarzuca KRK zabieranie swoich wiernych. Uważam, że taki zarzut jest trochę nie na miejscu. Przecież nikt nie narzuca im zmiany wyznania siła, to indywidualny wybór każdego chrześcijanina. Jeżali prawosławnym to nie pasuje to powinni wygłaszać publiczne kazania zachęcające do przejścia na prawosławie, a nie np. pisać listy do papieża i biskupów z oskarżeniami itp.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Grzegorz
 styczeń 02 2009 15:17   
Forum

Cóż zauważyłem, że temat przeze mnie założony zaczął umierać śmiercią naturalną (o ile w ogóle już nie zmarł :lol,a dalej nie uzyskałem satysfakcjonującej mnie odpowiedzi, więc spróbuję go reanimować. A więc ponawiam wszystkie pytania zawarte w moim pierwszym poście.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 styczeń 02 2009 19:26   
Forum

Quote by Grigori: Właściwie to przypomina mi się jak Kościół Prawosławny od wielu lat zarzuca KRK zabieranie swoich wiernych.

Moze to naturalny porzadek rzeczy:
- chrzescijanie zachodni staja sie ateistami
- chrzescijanie wschodni staja sie zachodnimi

Jak z emigracja - Polacy do Anglii, Ukraincy do Polski...

Zachod pociaga i fascynuje...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 styczeń 03 2009 21:41   
Forum Moderator
Moderator

Quote by suration:
Quote by Grigori: Właściwie to przypomina mi się jak Kościół Prawosławny od wielu lat zarzuca KRK zabieranie swoich wiernych.

Moze to naturalny porzadek rzeczy:
- chrzescijanie zachodni staja sie ateistami
- chrzescijanie wschodni staja sie zachodnimi

Jak z emigracja - Polacy do Anglii, Ukraincy do Polski...

Zachod pociaga i fascynuje...

diabolos

===

Niech radują się rodziny, a ich miłość promienieje, jak chleba okruszyny nieśmy wiare i nadzieje...Nam pisane Krzyża bronic, teraz, dzisiaj, jutro, zawsze!

Cytat 
Dezerter
 styczeń 03 2009 23:43   
Forum

Moim zdaniem zbliżenie będzie następowało i to między wieloma odłamami chrześcijaństwa - zagrożenie zbliża, a zagrożeń coraz więcej!
drugi powód przewidywanego zbliżenia to wzrastająca świadomość jedności w Chrystusie wiernych i ich oddolny nacisk na hierarchię - "abyśmy stanowili jedno"

===

Cytat 
Arek_Sz
 styczeń 04 2009 14:54   
Forum

Sobór Watykański II z tego co pamiętam przyjął za założenie na najbliższy czas "scalenie" chrześcijan, albo przynajmniej ich zbliżenie się...

Myślę jednak, że to trudna sprawa. Szczególnie chodzi o obrządek. Będzie potrzebny niesamowity kompromis...

===

Sercem można tak samo kochać jak i nienawidzić... ФΩΣ - ΖΩΗ OAZOWICZ

Profil   Email 
 Cytat 
Grzegorz
 styczeń 04 2009 18:43   
Forum

Arek a co ma obrządek do rzeczy, przez wieki istniało w Jednym Kościele wiele obrządków. Mnie się wydaję, że aby zakończyć schizmę to Prawosławni musieliby uznać zwierzchnictwo papieża nad Kościołem, sobory jakie uznaje KrK i dogmaty jakie na nich ustalono i to wydaje mi się prawie nie możliwe. Do tego uznając powyższe automatycznie musieliby przyznać, że przez wieki byli schizmatykami, dlatego to wydaje mi się barierą nie do przeskoczenia dla Prawosławnych.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Arek_Sz
 styczeń 04 2009 19:08   
Forum

Grigori - nie sądzę, by do porozumienia doszło na tej drodze... Chyba nie uważasz, że prawosławni przyłączą się do "nas" wyrzekając się wszystkiego, zgadzając się na wszystko i przyjmując wszystkie winy...
Musi dojść do jakiegoś kompromisu...

===

Sercem można tak samo kochać jak i nienawidzić... ФΩΣ - ΖΩΗ OAZOWICZ

Profil   Email 
 Cytat 
Grzegorz
 styczeń 04 2009 19:48   
Forum

Arku właśnie podałem kilka warunków jakie musieliby przyjąć Prawosławni chcąc zakończyć schizmę i właśnie jak już napisałem z tych powodów i tego który podałeś zakończenie schizmy jest niezwykle mało prawdopodobne.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 styczeń 05 2009 00:02   
Forum Moderator
Moderator

Problem jest podstawowy: z punktu kościołów prawosławnych to KRK jest w schizmie. Wyższość papieża rzymskiego byłaby uznana tak jak obecnie przywództwo patriarchy Konstantynopola w prawosławiu: symbolicznie. Jak widać oczekiwania z obu stron są zgoła inne.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Grzegorz
 styczeń 06 2009 17:13   
Forum

Problem jest podstawowy: z punktu kościołów prawosławnych to KRK jest w schizmie. Wyższość papieża rzymskiego byłaby uznana tak jak obecnie przywództwo patriarchy Konstantynopola w prawosławiu: symbolicznie. Jak widać oczekiwania z obu stron są zgoła inne.

Rafi oczekiwania z obu stron są inne, ale mnie się wydaje konieczne uznanie faktycznego prymatu biskupa rzymskiego i soborów przez Prawosławnych jeżeliby chcieliby zakończyć schizmę, a KrK powinien ich przeprosić bo w końcu schizma powstała w wyniku niemoralnych działań KrK (w szczególności papieża) choć patriarcha Konstantynopola również nie zachował się w porządku.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 styczeń 07 2009 07:44   
Forum Moderator
Moderator

Z punktu widzenia prawosławia po schizmie nie było soborów powszechnych (ekumenicznych), a tylko taki sobór ma prawo do tak daleko idących zmian teologicznych. Różnic jest zbyt dużo, wymagasz zbyt wiele. Z punktu widzenia prawosławia większość teologii katolickiej jest do przyjęcia jako teologii rzymskiej, ale nie wymagaj łyknięcia jej przez prawosławnych jako ich teologii.
Zauważ też, że prymat rzymski jest inaczej postrzegany na wschodzie i zachodzie, i to nie od czasów Grzegorza, ale i wcześniej.
Jedyną realną szansę na zakończenie schizmy widzę raczej w przyłączeniu się rzymian do prawosławnych, nie widzę żadnej szansy na podporządkowanie się prawosławnych biskupowi Rzymu.

===

Cytat 
Dezerter
 styczeń 07 2009 14:57   
Forum

W tym wątku to przede wszystkim trzeba złożyć życzenia dzisiaj naszym prawosławnym braciom i siostrom w Chrystusie z okazji Bożego Narodzenia
dużo Łask, radości i miłości

===

Cytat 
Marek
 styczeń 07 2009 15:51   
Forum

A moim zdaniem, mówiąc krótko, wstępnym warunkiem dialogu prowadzącego do pojednania Kościoła Katolickiego i kanonicznych Cerkwi Prawosławnych (post-chalcedońskich) jest to, by w końcu nie pojedynczy hierarchowie, ale lud zechciał tego pojednania.

A w kwestii historycznej, to ja w ogóle proponuję, by sobie Uczestnicy dyskusji przeczytali artykuł hieromnicha Marka (Blazy, jezuity): Kiedy nastąpiła Wielka Schizma? W kwestii potencjalnych dzialań do stopniowego zjednoczenia: Terytoria kanoniczne - szansą czy zagrożeniem dla jedności? I generalnie artykuły mojego Czcigodnego Imiennia, wszystkie godne polecenia.

A wszystkim wschodnim chrześcijanom (za wyjątkiem Ormian, zdaje się, bo oni jeszcze za kilka dni dopiero ) wielu łask Bożych!

Pozdrawiam,
kacerz

===

Flp 4:4

Profil   Email 
 Cytat 
Grzegorz
 styczeń 07 2009 18:29   
Forum

[QUOTE BY Rafi F]Z punktu widzenia prawosławia po schizmie nie było soborów powszechnych (ekumenicznych), a tylko taki sobór ma prawo do tak daleko idących zmian teologicznych. Różnic jest zbyt dużo, wymagasz zbyt wiele. Z punktu widzenia prawosławia większość teologii katolickiej jest do przyjęcia jako teologii rzymskiej, ale nie wymagaj łyknięcia jej przez prawosławnych jako ich teologii.
Zauważ też, że prymat rzymski jest inaczej postrzegany na wschodzie i zachodzie, i to nie od czasów Grzegorza, ale i wcześniej.
Jedyną realną szansę na zakończenie schizmy widzę raczej w przyłączeniu się rzymian do prawosławnych, nie widzę żadnej szansy na podporządkowanie się prawosławnych biskupowi Rzymu.[/QUOTE]

To w takim przypadku powiedz co powinni według Ciebie zrobić Prawosławni, aby zakończyć schizmę? Ja podałem tylko to co wydaje mi się z punktu widzenia katolika koniecznym, abyśmy mogli tworzyć jeden Kościół Powszechny w sensie instytucjonalnym, nie jako wspólnota wszystkich ochrzczonych (żeby nikt się nie czepiał, że uważam chrześcijan poza KrK za nie należących do Kościoła Chrystusowego). Ja rozumiem, że to wiele, ale bez tego chyba nie ma co liczyć na Jedność Kościołów.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 styczeń 07 2009 21:31   
Forum Moderator
Moderator

Sam widzisz jakie to trudne dla katolika? Ty jedność Kościoła rozumiesz przez całkowite podporządkowanie się wszystkich we wszystkim biskupowi Rzymu i przyjęcia całej teologii katolickiej jako swojej. Krótko mówiąc wszyscy powinni konwertować na katolicyzm.

Pozostałe kościoły mają inne zależności. Są w braterskiej jedności zachowując terytorialną niezależność. Sytuacja gdy na jednym terytorium jest więcej niż jedna cerkiew (obecnie Ukraina) jest kuriozalna.
Uznając prawo katolików do tak wielkich różnic teologicznych choćby w wyznaniu wiary prawosławni zrobiliby więcej niż katolicy uznający prawosławnych łaskawie za chrześcijan którzy mają może jakieś być może wystarczające źródła łaski aby być zbawionym..

===

Cytat 
Grzegorz
 styczeń 08 2009 20:56   
Forum

Rafi ja podając te czynności jakie powinni wykonać Prawosławni wiedziałem, że to jest raczej niemożliwe, aby to zrobili i właśnie z tych powodów uważam zakończenie schizmy za niemożliwe. Chciałem jeszcze dodać, że nie odpowiedziałeś na moje pytanie i nie powiedziałeś na jakich jak i na jakich zasadach powinno się zakończyć schizmę. Jeśli nie na tych jakie podałem to musielibyśmy uznać nieważność wielu soborów i dogmatów, nie sądzisz chyba, że katolicy się na to zgodzą .

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marek
 styczeń 08 2009 22:29   
Forum

Nie, nie zgodzą. Ale mogą się zgodzić na ich reinterpretację i rozwinięcie ich myśli. Podobnież jak na reinterpretację i rozwinięcie swej teologii mogliby się zgodzić prawosławni. Tylko że na początku trzeba chcieć pojednania - a, na dzień dzisiejszy, to KK stoi z ręką wyciągniętą w próżnię, wysłuchując co najwyżej wymówek Moskwy, czekającej tylko na wymarcie tureckiego duchowieństwa prawosławnego i tym samym śmierć Patriarchatu Konstantynopola.

Bo oczywiście KK narzuca wszystkim 'rzymską teologię', a nawet dopuszcza się grzechu uniatyzmu. Natomiast Cerkiew Prawosławna nie zdaje sobie sprawy (albo nie chce sobie zdawać), że 'Święta Ortodoksja' jest dlań de facto 'Świętą Bizantyjską Ortodoksją', i że utrzymuje w swym łonie wspólnoty unickie, z łacińskim obrządkiem i teologią... bizantysjką. Zemsta? Może nie, ale hipokryzja z pewnością. Albo ślepota.

Dopóki prawosławni nie wykażą na skalę masową chociaż tyle ekumenicznej gotowości co KRK, gotowości do dialogu, rozmowy, wzajemnego poznawania się (a nie, na miłość Boską!, wmawiania drugiej stronie co ona myśli naprawdę i jakie to ma implikacje) i ja szans na pojednanie nie widzę. Mówiąc krótko o tym, co mnie boli - za wyjątkiem garstki światłych hierarchów, duchownych i wiernych prawosławni po prostu wcale nie chcą pojednania.

Pozdrawiam,
Marek

===

Flp 4:4

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 styczeń 08 2009 23:37   
Forum Moderator
Moderator

A najbardziej boli to że ludzie Prawosławni jak i Katolicy chcą tego pojednania a tu takie problemy...

Moja młodsza siostra jest wychowywana w religii prawosławnej i jakoś nam to nie przeszkadza w obchodzeniu wspólnie świąt.
Na prezent na urodziny zamówiła mi mszę w Katolickim Kościele i na niej była...
Tak jak ja będę na jej konfirmacji. I nie ziębi ani nie grzeje mnie to, że są jej wpajane inne poglądy.

Nie wiem dlaczego inni robią wokół tego tyle szumu.
Czy naprawdę pojednanie zależy tylko od głów Kościołów?
A gdyby tak ludzie samozwańczo?
Bo ja np jestem bardzo pojednana z moją siostrą i w ogóle nie widzę w tym schizmy.
Tak jak mam wielu znajomych z KK którzy mają ciut inne poglądy na te sprawy - tak traktuję Prawosławnych.

W Anglii uczęszczam do KK a mimo wszystko zupełnie to tu wygląda. Czy to znaczy, że schizma?

Dla mnie to robicie problem w wyrażeniach.
Nawet jeśli powstanie formalnie jeden Kościół Powszechny - to zawsze będzie inaczej tu a inaczej tam.

Zbyt dużo dla mnie polityki w waszych stwierdzeniach.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,63 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty