Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Spowiedź
 |  Wersja do druku
Huntereve
 grudzień 08 2008 22:05  (Czytany 2193 razy)  
Forum

Status: offline

Mam takie pytanie do Was: czy podczas spowiedzi można użyć sformułowania "grzeszyłam/em nieczystością"? Czy nie jest ono, no nie wiem, zbyt ogólne?

===

Może Bóg woli pączki. Co mu po naszych grzechach.

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 grudzień 08 2008 22:53   
Forum Moderator
Moderator

Odpowiem krótko: po takim sformułowaniu bądź gotowy na pytania.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Łukasz
 grudzień 08 2008 22:55   
Forum Moderator
Moderator

Nie, że ogólne, tylko to bardzo szerokie pojęcie. Lepiej przedstawić dokładnie o co chodzi. Wtedy spowiednik ma możliwość konkretnego dialogu z Tobą na ten temat. Nie ma się czego bać (mniemam, że masz obawy, ale te grzechy są tak powszechne, że niczym spowiednika nie zaskoczysz).

===

Niech radują się rodziny, a ich miłość promienieje, jak chleba okruszyny nieśmy wiare i nadzieje...Nam pisane Krzyża bronic, teraz, dzisiaj, jutro, zawsze!

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 grudzień 08 2008 23:31   
Forum Moderator
Moderator

Ale za szczegółowo też nie opisuj Ksiądz to tez człowiek Na każdy grzech jest jakaś konkretna nazwa - nie za szczegółowa nie za ogólna

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
Huntereve
 grudzień 09 2008 19:20   
Forum

Ale przecież zdarzają się kapłani niedociekliwi, wiem z własnego doświadczenia. I co wtedy, jeżeli kapłan sam nie wdraża sie w szczegóły, o nic nie pyta? Ma się rozumieć wszystko jest ok, tak jak trzeba?

P.S. Nawiasem, to muszę wyrazić podziw i uznanie względem Rafiego i Paraklet, za ich uprzejmość i służenie radą, własną wiedzą, za rzetelne opinie. Krukowi też nie można niczego zarzucić, acz jest on -mam wrażenie- jednostką bardzo charakterystyczną

===

Profil   Email 
 Cytat 
Arek_Sz
 grudzień 09 2008 19:43   
Forum

Ja też chcę pochwałę!

Moim zdaniem trochę to nieprecyzyjne, ale uszło by, że tak się wyrażę. To tak jakbyś powiedział: "Wyrzuciłem worek z ósmego piętra" nie mówiąc, że w środku była teściowa Może to trochę shiperbolizowałem, ale chyba rozumiesz o co mi chodzi.

Wszystko ma swoją nazwę, a "rzeczy należy nazywać po imieniu". Jeżeli po prostu wstydzisz się powiedzieć o czymś to ja Cie uspokoję - ksiądz nie ma prawa powiedzieć ci "Jak mogłeś to zrobić?". Ksiądz raczej nie krzyczy w konfesjonale i nie powinien, ale tacy się zdarzają. jak trafisz na takiego, to odbierz to jako motywację do poprawy, by więcej się sytuacja nie powtórzyła.

===

Sercem można tak samo kochać jak i nienawidzić... ФΩΣ - ΖΩΗ OAZOWICZ

Profil   Email 
 Cytat 
Pastor
 grudzień 09 2008 20:02   
Forum

Quote by Huntereve: Mam takie pytanie do Was: czy podczas spowiedzi można użyć sformułowania "grzeszyłam/em nieczystością"? Czy nie jest ono, no nie wiem, zbyt ogólne?

Spowiedź ma bardzo osobisty charakter, najważniejsze to wyrazić się w sposób jak najbardziej zrozumiały dla księdza.
"Wielokrotnie grzeszyłem nieczystością" napewno jest sformuowaniem po którym nie usłyszysz - Synu będziesz mi musiał o tym opowiedzieć...

===

Rzeczywistość należy do Chrystusa. (Kol 2,17) U Jego boku cały kosmos wyruszy w bój przeciw głupocie. (Mdr 5,17-20)

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 grudzień 09 2008 20:19   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Arek_Sz: Ja też chcę pochwałę!

Areczku ja cię wręcz uwielbiam Nie podkładasz się, nie stawiasz na siłę - jesteś po prostu sobą A to rzadkie w dzisiejszym świecie.

Ale co do spowiedzi to trochę przesadziłeś Powiedzieć że było się bezwstydnym w relacjach z drugą osobą albo w swoim zachowaniu - jak dla mnie najbardziej wystarczy (oczywiście jeśli nie mówimy o stosunku - wtedy w gruncie rzeczy najprościej jest powiedzieć - miałam/em stosunek). W gruncie rzeczy w czasie spowiedzi wszystko i tak inaczej się ułoży niż sobie zaplanujesz, a jak już mówiłam księża to też ludzie - zrozumieją i postarają się byś i ty zrozumiał dlaczego Bóg nie chce tego dla nas

Pozdrawiam i dziękuję za komplement

===

Profil   Email 
 Cytat 
Arek_Sz
 grudzień 09 2008 20:21   
Forum

Quote by paraklet: W gruncie rzeczy w czasie spowiedzi wszystko i tak inaczej się ułoży niż sobie zaplanujesz,

Ja bym się tu dopatrywał działania Ducha Świętego - takiego widocznego...

Paraklet - przestań, bo urosnę w piórka

===

Profil   Email 
 Cytat 
Arek_Sz
 grudzień 09 2008 20:34   
Forum

Tylko nie przesadzaj.

Z góry przepraszam, jeżeli ten post kogoś urazi, ale przypomniało mi się, jak ktoś opowiadał o swoim koledze, który będąc u spowiedzi powiedział slangiem "Waliłem konia", na co uzyskał pouczenie, by nie bił zwierząt...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 grudzień 09 2008 21:00   
Forum Moderator
Moderator

Orzeł powinien mieć piórka

A co do bicia zwierząt - dziękuję co za to. Po ciężkim dniu taki mały szkopuł pozwala na totalny relax

===

Profil   Email 
 Cytat 
Huntereve
 grudzień 10 2008 09:05   
Forum

Fajnie jest czytać wypowiedzi tych, których opinie chciałoby się usłyszeć Brakuje mi tu tylko jeszcze Suration i Medieval Man'a.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 grudzień 10 2008 14:52   
Forum

Hmm....
nie wiem, czy akurat moja opinia bedzie dla Ciebie cos znaczyc. Wg mnie podczas spowiedzi (jezeli juz sie na nia decydujesz i traktujesz powaznie) powinnac uzywac zwrotow, ktore beda jednoznacznie rozumiane i nie beda zarazem wziete z podworka. Zatem "walenie konia" czy "trzepanie gruchy" raczej odpada. "Grzeszylam nieczystoscia" tez niewiele mowi. Powiedz raczej wprost: "przespalam sie z chlopakiem", "mialam stosunek seksualny ze swoim chlopakiem" jesli to seks. Jesli to tylko mysli, to dla mnie byloby przesada sie z nich spowiadac. Ale jesli juz chcesz to powiedz ksiedzu znowu wprost: "wyobrazala sobie, ze uprawiam seks z pewnym znajomym". Nie jest to ani obrazliwe, ani zawoluowane - wszystko jasne i powiedziane po ludzku.

Musisz sie jasno wyrazic. Ja bedac dzieckiem powiedzialem ksiedzu, ze zgrzeszylem przeciw Bogu. Nie wiem, co mialem na mysli, ale pozniej wydawalo mi sie, ze ksiadz powiedzial: "ja nie odpuszczam tobie grzechow, Bog odpuszcza tobie grzechy, idz w pokoju". Bylem przerazony i bardzo zle sie z tym czulem. A wszystko, ze wyrazilem sie nieprecyzyjnie i stad tez byla obawa o wynik spowiedzi i z pewnoscia werdykt mi sie przeslyszal...

Zatem wyraz sie jasno podczas spowiedzi...

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Arek_Sz
 grudzień 10 2008 16:03   
Forum

Quote by suration: Jesli to tylko mysli, to dla mnie byloby przesada sie z nich spowiadac.

A podczas Mszy świętej wyraźnie mówisz:

"Spowiadam się Bogu Wszechmogącemu i wam bracia i siostry, że bardzo zgrzeszyłem myślą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem. (...)"

(może akurat nie ty mówisz, ale tak bezosobowo mówię)...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 grudzień 10 2008 19:02   
Forum

Quote by Arek_Sz:
Quote by suration: Jesli to tylko mysli, to dla mnie byloby przesada sie z nich spowiadac.

A podczas Mszy świętej wyraźnie mówisz:

"Spowiadam się Bogu Wszechmogącemu i wam bracia i siostry, że bardzo zgrzeszyłem myślą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem. (...)"

(może akurat nie ty mówisz, ale tak bezosobowo mówię)...

No ja nie. Nie pozwalam sie rozliczac ze swoich mysli. Ale powiedz, czy oprocz tego jest czego sie czepic w mojej wypowiedzi? Zle napisalem?

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Arek_Sz
 grudzień 10 2008 19:25   
Forum

Oprócz tego raczej nie, ale to mi tak uderzyło w oczy.

===

Profil   Email 
 Cytat 
epablito
 grudzień 10 2008 19:44   
Forum

Tak tak, bycie przekonanym, że grzeszysz myślami to wyjątkowo smakowity rodzaj samoumartwiania No nie mogłem się powstrzymać

Pamiętaj, nie myśl!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,49 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty