Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek
 Królestwo Boże w nas/pośród nas - reaktywacja
 |  Wersja do druku
Rafi F
 grudzień 14 2008 22:35  (Czytany 15231 razy)  
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Załatwcie to raz na zawsze

Quote by eviva: reguly

Man zarzucił mi kłamstwo nie jeden raz,tak jak pisze.Spór o którym pisze dotyczył fragmentu z NT:

Łuk.17.21...oto bowiem Królestwo Boże jest w was.
Man uważał,że jedynie prawdziwe jest takie tłumaczenie:
Łuk.17.21.....oto bowiem Królestwo Boże jest pośród was.

medieval man

medieval man do reguly:"Eviva otrzmała kilkakrotnie merytoryczna argumentację, na ktora nie znalazła żadnej odpowiedzi.
Nie przeszkodziło to jej jednak kontynuowac podawania kłamliwych tłumaczeń.

Możesz podać te kłamliwe tłumaczenia?Te poniższe są prawdziwe?

17.21. Oto bowiem Królestwo Boże jest wewnątrz was.EWANGELIA PANA(EWANGELIA MARCJONA)

Łuk.17.21 Nie powiedzą też: Oto tu, lub - oto tam; bowiem Królestwo Boga oto jest wewnątrz was.NOWA BIBLIA GDAŃSKA

Łuk.17.21.21 Ani rzeką: Oto tu, albo oto tam jest: albowiem oto królestwo Boże wewnątrz was jest.BIBLIA GDAŃSKA

Łuk17.21. I niech wam nie mówią: Oto tu jest lub tam. Królestwo Boże jest bowiem w was. BIBLIA WARSZAWSKO-PRASKA

Łuk.17.21. Nie powiedzą: Oto tu, albo: Oto jest tam, albowiem oto Kró­lestwo Boże jest wewnątrz was.Trinitarian Bible Society

Łuk.17.21. Nie będą mówili: Jest tu, albo: Jest tam, bo królestwo Boże jest w was.
BIBLIA POZNAŃSKA

Łuk.17.21.(Lk 17:21) "Ani rzeką: Oto tu, albo oto tam jest: albowiem oto królestwo Boże wewnątrz was jest." BIBLIA GDAŃSKA(1632)

Łk.17.21"...oto królestwo Boże wewnątrz was jest" To właśnie wewnątrz tego królestwa - w naszych sercach - Chrystus panuje nad swym ludem jako najwyższa władza, prowadząc nas, uzdrawiając, kierując naszymi działaniami i zachowaniem.David Vilkerson

Tomasz a Kempis," O naśladowaniu Chrystusa":"Królestwo Boże jest w was - mówi Pan."

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
Andrzej
 grudzień 14 2008 23:15   
Forum

to już było załatwione.

Wystarczy

1.
przeczytać ten werset w oryginale
γὰρ ἡ βασιλεία τοῦ θεοῦ ἐντὸς ὑμῶν ἐστιν

w transkrypcji:
estos hymon estin
(miedzy wami, posród was) jest

Wulgata czyli tłumaczenie oficjalne na łacinę:

neque dicent ecce hic aut ecce illic ecce enim regnum Dei intra vos est

pomiędzy wami
jest

2.
zastanowić sie na nad kontekstem w jakim Jezus wypowiedział te słowa.
Otóż:
Zapytany przez faryzeuszów, kiedy przyjdzie królestwo Boże, odpowiedział im: «Królestwo Boże nie przyjdzie dostrzegalnie; i nie powiedzą: "Oto tu jest" albo: "Tam". Oto bowiem królestwo Boże pośród was jest»

Jezus wypowiedział te słowa do faryzeuszów. Trudni raczej sobie wyobrazić, żeby powiedział do nich, ze w w nich własnie jest Królestwo.
Mówił za to, jak to podaje oryginalny tekst, o sobie samym jako o Królestwie Bozym, ktore oto już pomiędzy nimi jest.
por.
wyjasnienie kardynała Ratzingera

3.
Nietrudno zgadnąć, ze interpretacja: z uzyciem w zamiast pośród wypływa z chęci zmanipulowania tekstu tak, aby "pasował" do konkretnie przyjetej założonej z gory "teologii" o Bogu tylko wewnętrznie i duchowo obecnym w kazdym człowieku, co pociaga za sobą w konsekwencji mozliwość odrzucenia Boga obecnego w Kościele

Wszelkie tłumaczenia przytoczone przez evivę są więc tłumaczeniami niedobrymi, a przynajmniej teologicznie niepoprawnymi.
Współczesne tłumaczenia ekumeniczne, w tym Biblia jerozolimska poruszają ten problem i wskazują na konieczność tłumaczenia pośród was zamiast błędnego w was

Wyjasniałem to evivie kilkakrotnie.
Bez skutku.
Jak widzę inni też tego nie przeczytali

Posługiwanie sie błednym tłumaczeniem w celu promowania pewnej odstepczej teologii jest świadomym kłamstwem.

Prawda jest, że wielu chrześcijan, także Jan Paweł II korzystało świadomie ze sformułowania Królestwo Boże jest w was jednak dla podkreslenia pewnego, szczególnego aspektu Bożej obecności w człowieku.
Ten aspekt jednak nie może stac się jedynym i najistotniejszym, gdyz pomija całą resztę prawdy o obecności Królestwa, co doprowadza do odstepstwa, jak to jest na przykład w przypadku naszej drogiej, zaslepionej koleżanki

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Rafi F
 grudzień 15 2008 00:01   
Forum Moderator
Moderator

Quote by medieval_man:

Wybacz, ale wasze dłuuugie dyskusje nie zachęcały do analizy treści. Chciałem to wyjaśnić raz na zawsze.
Quote by medieval_man:
Wyjasniałem to evivie kilkakrotnie.
Bez skutku.
...
Posługiwanie sie błednym tłumaczeniem w celu promowania pewnej odstepczej teologii jest świadomym kłamstwem.

Co ty na to eviva? Masz coś kontra, czy przyznajesz się do porażki?

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Andrzej
 grudzień 15 2008 15:03   
Forum

Quote by Rafi F:
Quote by medieval_man:

Wybacz, ale wasze dłuuugie dyskusje nie zachęcały do analizy treści. Chciałem to wyjaśnić raz na zawsze.

serio?
a jednak pisałeś na ten temat w tym temacie:

Quote by Rafi F:
Quote by medieval_man:
Quote by eviva:

W protestanckim NT pisze;"..Królestwo Boże jest w was".W katolickim NT,aby ułatwić swoim wiernym znalezienie tego Królestwa jest przetłumaczone ,że;..Królestwo Boże jest pośród was.

A eviva zamiast sprawdzić jak jest naprawdę wybiera to, co jest dla nie wygodniejsze.

Moze to objaw jakiejś choroby?

Nie wiem czy choroby, ale uprzedzenia na pewno.
W przekładzie protestanckim (Biblia Warszawska) stoi:
"oto bowiem Królestwo Boże jest pośród was"
Nawet ŚJ tak to przetłumaczyli.

Co więcej w takim uprzedzeniu wobec KRK eviva nie zauważa, że tylko katolickie tłumaczenie (Biblia Warszawsko-Praska) może "tłumaczyć" jej karkołomną tezę.

za co, dziękuję

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Andrzej
 grudzień 17 2008 20:34   
Forum

między ciszą a ciszą

między ciszą a ciszą
sprawy się kołyszą
i idą
i płyną
póki nie przeminą
każdy swoje sprawy
trochę dla zabawy
popycha przed siebie
po zielonym niebie
a ja leżę i leżę i leżę
i nikomu nie ufam
i nikomu nie wierzę
a ja czekam i czekam i czekam
ciszę wplatam we włosy
i na palce nawlekam
na palce nawlekam
między ciszą a ciszą
sprawy się kołyszą
czasem trwają bez ruchu
klepią się po brzuchu
ale czasem i one
lecą jak szalone
wystrzelają w przestworza
i spadają do morza
a ja leżę i leżę i leżę ...
między ciszą a ciszą
sprawy się kołyszą
sprawy martwe i żywe
nie do końca prawdziwe
między ciszą a ciszą
sprawy się kołyszą
i idą
i płyną
póki nie przeminą
póki nie przeminą
póki nie przeminą
a ja czekam i czekam i czekam
i tylko ciebie wciąż wołam
Ciebie wzywam z daleka
więc ja leżę i leżę i leżę
bo tylko Tobie zaufam
więc ja czekam i czekam i czekam
i tylko ciebie wciąż wołam
Ciebie wzywam z daleka
więc ja leżę i leżę i leżę
bo tylko Tobie zaufam
tylko tobie uwierzę
tylko tobie uwierzę

ps.
a ja czekam i czekam i czekam...
...chyba sie nie doczekam

===

Marianna
 grudzień 17 2008 21:13   
Forum

Nie na to Jasiu czekal,
wiec sie nie doczekal.

Napewno sie doczekasz i niech bedzie "pomiedzy" lub "w" (jedynie w odniesienu do grupy).

===

Gdzie milosc wzajemna i dobro, tam znajdziesz Boga zywego

Profil   Email 
Angelika Mojeścik
 grudzień 17 2008 23:08   
Forum Moderator
Moderator

uwielbiam tę piosenkę!!!!

Jeszcze cichosza jest świetna - i też pasuje do tego tematu - bo cichosza tu ogromna

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
Ewa
 grudzień 18 2008 10:48   
Forum

Czy Apostolowie obdarzeni bez watpienia Duchem Swietym odczuwali Krolestwo Boze?
Nauczali jak nalezy zyc i kochac Boga aby dostapic tego Krolestwa-wysuwam wnioski na oslep-ze bylo im dane poznac to Krolestwo Boze.
Idac dalej mysla, jezeli ktos z nas bylby obdarzony Laska Boza i doswiadczony Duchem Swietym-to to doswiadczenie ograniczaloby sie tylko w momencie przebywania tego czlowieka w murach koscielnych?.
Czy laska Boza ograniczona jest architektonicznie?
-watpie.
Jedyna Swiatynia w ktorej okazal sie Bog byla ta od Krola Salomona.
Inne Swiatynie powstaly na pamiatke i czesc Stworcy,ale czy Stworce mozna zamknac w Przenajswietrzym Sakramencie?, Czy mozna tam ograniczyc Pana Boga-zeby byl widoczny tylko dla Tych ktorzy uczestnicza w nabozenstwie? czy juz nie ma Pana Boga na zewnatrz?
Czy nie ma Pana Boga poza murami Kosciola?
Posrod nas?
A czasem kiedy sa tego godni ludzie i posrod nas?.

To nie jest zwyczaj Bozy zamykac sie i ograniczac do murow koscielnych,stworzonych przez grzeszne rece czlowieka.
Ale oczywiscie kazdy ma wlasne poznanie i doswiadczenie i kazdy doswiadczony jest inaczej-oprucz tego jednego-jest tylko jedna Laska Boza i ona jest zawsze taka sama.A pisze to wedlug wlasnego poznania i przezycia i prawda jest to tak jak w tym tekscie...Krolestwo Boga jest wewnatrz ciebie i wokol ciebie.Nie budynki zrobione z drewna i z kamienia.Podziel kawalek drewna i ja tam bede.Podnies kamien..i znajdziesz mnie.
Przepiekne sa te slowa i moze nie sa one uznane przez Kosciol obmurowany kodeksami,prawami,i ceglami-ale dla mnie to Slowa o Moim Panu Bogu,takim o jakim nawet uczy ten zbudowany swiat-nieograniczonym!Bogu!

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
Łukasz
 grudzień 18 2008 11:04   
Forum Moderator
Moderator

Inne Swiatynie powstaly na pamiatke i czesc Stworcy,ale czy Stworce mozna zamknac w Przenajswietrzym Sakramencie?

Czy ktoś kto wydaje siebie samego na śmierć byśmy my mieli życie, zamyka się? Corko, Przenajświętszy sakrament to właśnie Ciało Chrystusa, które spożywamy by mieć życie. Nie ma tu mowy o jakimkolwiek zamknięciu, bo przecież dał nam Siebie całego i jest dostępny dla nas wszystkich.

Co do świątyń, to nie są żadne pamiątki, coś Ci się musiało pomieszać

===

Niech radują się rodziny, a ich miłość promienieje, jak chleba okruszyny nieśmy wiare i nadzieje...Nam pisane Krzyża bronic, teraz, dzisiaj, jutro, zawsze!

eviva
 grudzień 18 2008 11:13   
Forum

Co ty na to eviva? Masz coś kontra, czy przyznajesz się do porażki?

Kontra jest i to nie jedna.Protestanci nie mogą się przyznać do porażki,bo oni głoszą prawdę.

KRÓLESTWO BOŻE JEST W NAS.

1.Mat.13;11- Wam dane jest znać tajemnice Królestwa Niebios, ale tamtym nie jest dane.
Mar.4.11...Powierzono wam tajemnicę Królestwa Bożego,tym zaś,którzy są na zewnątrz,wszystko podaje się w podobieństwach.

2.Ks.dr.Marcin Luter.Kazanie na piętnastą niedzielę po Trójcy Świętej:

Przeto Jezus kończy to kazanie tymi słowy:

"Szukajcie najpierw Królestwa Bożego i sprawiedliwości Jego,a wszystko inne będzie wam przydane"(Mat.6.33).Królestwo to,powiada Pan Jezus,jest wewnątrz nas.

3.David Wilkerson 28 kwietnia 2003

Zapytacie zapewne: “Gdzie w tym podobieństwie jest ta ukryta tajemnica? Jaki sekret jest tutaj zakopany?” Paweł odpowiada: “Tajemnica, zakryta od wieków i od pokoleń, a teraz objawiona świętym jego. Im to chciał Bóg dać poznać, jak wielkie jest między poganami bogactwo chwały tej tajemnicy, którą jest Chrystus w was, nadzieja chwały” (Kol. 1:26-27).

Krótko mówiąc, tajemnicą jest sam Chrystus w was. Największy skarb niebios żyje w was, będąc w waszym posiadaniu.

4.David Wilkerson 1 maja 2000r
Jezus powiedział:

"...oto królestwo Boże wewnątrz was jest" (Łk 17,21 BG).

To właśnie wewnątrz tego królestwa - w naszych sercach - Chrystus panuje nad swym ludem jako najwyższa władza, prowadząc nas, uzdrawiając, kierując naszymi działaniami i zachowaniem.
------------
Gdzie mamy szukać tajemnic królestwa Bożego?Katolicy u Papieża,protestanci u np.D.Wilkersona,którego kazania już dawno temu polecał zgłębiać maxurd? I tym sposobem dojdziemy do wspólnych wniosków? Katolicy i protestanci mają innego Ojca Świętego.Wszystko zależy,którego się słucha i w którego wierzy.

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
Andrzej
 grudzień 18 2008 11:18   
Forum

Quote by corka: Czy Apostolowie obdarzeni bez watpienia Duchem Swietym odczuwali Krolestwo Boze?

Córko...
a co to jest Królestwo Boże, żeby mozna je było odczuwać lub nie?
Quote by corka:
Nauczali jak nalezy zyc i kochac Boga aby dostapic tego Krolestwa-wysuwam wnioski na oslep-ze bylo im dane poznac to Krolestwo Boze.

Moim zdaniem głosili śmierć i zmartwychwstanie Pana, a nie jak nalezy żyć i kochać, aby dostapić Krolestwa.
Gdyby uczyli tak, jak twierdzisz, oznaczałoby to, że mieli w pogardzie zbawienie przez łaskę (przez wiare), a uczyliby zbawienia przez uczynki.
Nadal jednak nie wiemy czym jest Królestwo Boże
Quote by corka:
Idac dalej mysla, jezeli ktos z nas bylby obdarzony Laska Boza i doswiadczony Duchem Swietym-to to doswiadczenie ograniczaloby sie tylko w momencie przebywania tego czlowieka w murach koscielnych?.

A kto pisze o doświadczeniu ograniczonym do murow koscielnych?
Jasne, że nie ograniczałoby się.
Jesli sugerujesz, że Krk naucza iż Boga mozna doświadczać tylko w murach kościołów, to albo sie głeboko mylisz, albo zmyślasz
Quote by corka:
Czy laska Boza ograniczona jest architektonicznie?
-watpie.

A kto twierdzi, ze jest?
Na razie chyba tylko Ty.

Quote by corka:
Jedyna Swiatynia w ktorej okazal sie Bog byla ta od Krola Salomona.
Inne Swiatynie powstaly na pamiatke i czesc Stworcy,ale czy Stworce mozna zamknac w Przenajswietrzym Sakramencie?,

Kościół rzymskokatolicki twierdzi, że Bóg jest obecny w Najswiętszym sakramencie.
Nigdzie jednak nie twierdzi, ze jest dżinem zamknietym w butelce.
To, ze jest w Najświętszym sakramencie nie oznacza, ze nigdzie poza tym Go nie ma.
Jesli jest w Tobie, czy to znaczy, że nie ma Go we mnie?
Quote by corka:
Czy mozna tam ograniczyc Pana Boga-zeby byl widoczny tylko dla Tych ktorzy uczestnicza w nabozenstwie? czy juz nie ma Pana Boga na zewnatrz?
Czy nie ma Pana Boga poza murami Kosciola?
Posrod nas?
A czasem kiedy sa tego godni ludzie i posrod nas?.

I do jakich dochodzisz wniosków?
Jest czy nie jest?
Quote by corka:
To nie jest zwyczaj Bozy zamykac sie i ograniczac do murow koscielnych,stworzonych przez grzeszne rece czlowieka.

z pewnością.
Ale do kogo i o co masz pretensje?

Quote by corka:
Ale oczywiscie kazdy ma wlasne poznanie i doswiadczenie i kazdy doswiadczony jest inaczej-oprucz tego jednego-jest tylko jedna Laska Boza i ona jest zawsze taka sama.A pisze to wedlug wlasnego poznania i przezycia i prawda jest to tak jak w tym tekscie...Krolestwo Boga jest wewnatrz ciebie i wokol ciebie.Nie budynki zrobione z drewna i z kamienia.Podziel kawalek drewna i ja tam bede.Podnies kamien..i znajdziesz mnie.

Znowu jakies apokryfy?
Oczywiste, że Bóg jest w każdym człowieku.
Nalezy jednak uważać, żeby z tego powodu nie wpaść w ezoteryczne myślenie jakoby cały świat był Bogiem, albo jakoby w każdym z nas była cząstka, iskra, Boga.
Objawienie mówi wyraźnie, że Bóg jest ponad światem, oraz, że zamieszka w sercach tylko tych, którzy usłysza Jego głos jak kołacze i zaproszą Go do siebie.

Quote by corka:
Przepiekne sa te slowa i moze nie sa one uznane przez Kosciol obmurowany kodeksami,prawami,i ceglami-ale dla mnie to Slowa o Moim Panu Bogu,takim o jakim nawet uczy ten zbudowany swiat-nieograniczonym!Bogu!

Słowa przepiekne, ale niewystarczające.
To prawda, że Bóg jest obecny w kazdym stworzeniu jako Ten, bez którego stworzenie nie mogłoby zaistnieć.
Nalezy jednak wystrzegac się ezoterycznego myslenia utożsamiającego przyrodę z Bogiem.

Jesli artysta namalował piekny obraz, stworzył piekną symfonię, napisał cudowny wiersz to oczywiscie zawsze możemy powiedzieć, że artysta ten jest jakoś w swym dziele obecny.
Pozostaje to "jakoś". Jak jest obecny?
Czy biorąc do ręki wiersz Miłosza, dotykasz Miłosza czy jego dzieło?
Czy podnosząc kamień dotykasz Boga czy Jego dzieło?

Odpowiedź na to pozornie banalne i naiwne pytanie jest wazna dla treści tego, w co wierzymy.

Do tego sprowadza sie spór o sens cytatu: czy Bóg jest obecny w nas, czy raczej w nas (w sensie autorstwa i łaski) i pośród nas, jako Ten, który przychodzi sponad naszego świata?

===

Łukasz
 grudzień 18 2008 11:26   
Forum Moderator
Moderator

Medieval_Man

Do tego sprowadza sie spór o sens cytatu: czy Bóg jest obecny w nas, czy raczej w nas (w sensie autorstwa i łaski) i pośród nas, jako Ten, który przychodzi sponad naszego świata?

Bóg jest transcendenty więc nie ma nic wspólnego ze stworzeniem i jest poza światem. Logicznym więc jest że przychodzi do nas.

Wydaje mi się, że Eviva widzi Boga jako energie która w jakiś sposób jest połączona z tym światem i którą trzeba odkryć zapoznając się z jakąś tajemną wiedzą

===

Niech radują się rodziny, a ich miłość promienieje, jak chleba okruszyny nieśmy wiare i nadzieje...Nam pisane Krzyża bronic, teraz, dzisiaj, jutro, zawsze!

Ewa
 grudzień 18 2008 12:09   
Forum

Posluchaj medieval

mysle ze jestes izoterycznie uposledzony i we wszystkich wypowiedziach dopatrujesz sie jakichs ezoterycznych podtekstow???

Zapewniam Cie ze izoteteryka nie jest moim hobby i ja nie mam nic wspolnego....z izoteryka i az mi jest niesmacznie tu sie przed Toba tlumaczyc-bo nawet jak bym byla -to bym powiedziala ze jestem-Jasne i proste!juz nie raz moje "dobre" imie -corka zbeszczesciles takim porownaniem...spokojnie, wiem ze jest duzo stresu przed swietami...i w ogole zycie jest ciezkie czasem i trudne ale nie wszystko .....tu i nie kazdy jest ezoterykiem!
To co napisalam oparte jest na moim wlasnym doswiadczeniu poznania Pana Boga.Ja w przeciwienstwie do Ciebie nikomu nic nie zarzucam i kosciolowi katolickiemu tez nie....poprostu,napisalam co mysle.

A Ty myslisz ze jak istnieje tyle wiar i religii na ziemi to istnieje chociaz jedna jedyna ktora jest ta wlasciwa i najdoskonalsza? jezeli tak, to jest to Twoje indywidualne odczucie-ale nie kazdy jest takiego samego zdania.
Ale to jest tak jak z tym postem....kogo stac na zmiene wlasnych rytualow wiary? post byl tez tyle lat takim rytualem.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
Rafi F
 grudzień 18 2008 13:18   
Forum Moderator
Moderator

Quote by eviva:
4.David Wilkerson 1 maja 2000r
Jezus powiedział:

eviva, proszę odnieść się tego, co pisał wczesniej MM na temat Łk17,21
Zaznaczam, że PROTESTANCKIE współczesne tłumaczenie ma w tym miejscu "oto bowiem Królestwo Boże jest pośród was."
Zejdź więc z nuty, że KRK coś fałszuje.

Nie rozumiem, dlaczego budujesz swoja wiarę, na błędnym (ajk już tobie wykazali) tłumaczeniu. w ten sposób zamykasz się na prawdę. A mając tak kruche podstawy załamiesz się gdy poznasz, że błądzisz.
Nie lepiej budować na Skale, na Jezusie, na jego Ewangelii i szukać Królestwa Bożego pośród nas? Jak widzisz, sama nie znajdziesz : "Albowiem gdzie są dwaj lub trzej zgromadzeni w imię moje, tam jestem pośród nich." Mt 17.20

===

Andrzej
 grudzień 18 2008 13:29   
Forum

Quote by corka: Posluchaj medieval

mysle ze jestes izoterycznie uposledzony i we wszystkich wypowiedziach dopatrujesz sie jakichs ezoterycznych podtekstow???

Masz 100% racji.
Z tym, że nie "upośledzony" ale "uczulony".
Zgoda?
A jestem "uczulony" na ezoterykę, dlatego, że ezoteryka pod płaszczykiem "duchowości" zamyka człowieka na prawdzowego Boga, a kaze mu wierzyć w Boga "obecnego w ludziach, drzewach, kwiatach, zwierzetach, gwiazdach, minerałach i w ogóle w całej przyrodzie".
Czasami spotykam ludzi, którym wydaje się, że wierzą w prawdziwego Boga, ale tak naprawdę wierza tylko w "Boga w nich samych".
A ten Bóg nie ma nic wspólnego z Bogiem chrześcijaństwa.
Quote by corka:
Zapewniam Cie ze izoteteryka nie jest moim hobby i ja nie mam nic wspolnego....z izoteryka i az mi jest niesmacznie tu sie przed Toba tlumaczyc-bo nawet jak bym byla -to bym powiedziala ze jestem-Jasne i proste!

Cieszę się, że tak uważasz.
Jesli jesteś w 100% pewna, że wierzysz w Boga, a nie w "duchowość" to tylko się cieszę.
Quote by corka:
juz nie raz moje "dobre" imie -corka zbeszczesciles takim porownaniem...

Serio?
Chyba jednak nie.
Zawsze traktuję Cię niezwykle poważnie (nawet wtedy gdy sie przekomarzam)
Quote by corka:
spokojnie, wiem ze jest duzo stresu przed swietami...i w ogole zycie jest ciezkie czasem i trudne ale nie wszystko .....tu i nie kazdy jest ezoterykiem!

Masz rację.
Nie kazdy jest ezoterykiem świadomie.
Jednak wielu ludzi, nawet o tym nie wiedząc wpada w myslenie typowe dla ezoteryki.

Quote by corka:
To co napisalam oparte jest na moim wlasnym doswiadczeniu poznania Pana Boga.Ja w przeciwienstwie do Ciebie nikomu nic nie zarzucam i kosciolowi katolickiemu tez nie....poprostu,napisalam co mysle.

ja tez piszę, co myslę....
a z Twojego wczesniejszego postu wyczułem zarzuty do Krk, że zamyka Chrystusa w murach kościelnych, czy w Najświętszym Sakramencie.
Quote by corka:
A Ty myslisz ze jak istnieje tyle wiar i religii na ziemi to istnieje chociaz jedna jedyna ktora jest ta wlasciwa i najdoskonalsza?

Tak.
Tak wlasnie myslę.
To chrześcijaństwo.
Gdybym tak nie myślał nie byłbym chrześcijaninem.
Poza tym to prawda, że religii istnieje wiele (religia to ludzki sposób na kult Boga) a wiara jest tylko jedna - jest nia chrześcijaństwo, które nie jest ludzkim pomysłem na kult Boga, ale przylgnięciem do Boga Objawiającego się i obecnego.
Quote by corka:
jezeli tak, to jest to Twoje indywidualne odczucie-ale nie kazdy jest takiego samego zdania.

Wiem, że nie kazdy jest tego samego zdania.
Jezus tez wiedział.
I to Go bolało
Inaczej po co kazałby iść nam na krańce świata, by głosić Ewangelię?

===

Andrzej
 grudzień 18 2008 13:35   
Forum

Quote by Kruk: Medieval_Man

Bóg jest transcendenty więc nie ma nic wspólnego ze stworzeniem i jest poza światem. Logicznym więc jest że przychodzi do nas.

Wydaje mi się, że Eviva widzi Boga jako energie która w jakiś sposób jest połączona z tym światem i którą trzeba odkryć zapoznając się z jakąś tajemną wiedzą

Dlatego własnie eviva uporczywie forsuje tlumaczenie: "Królestwo Boże w was jest", aby móc na tej podstawie budować teologię, czy duchowość, w ktorej fundamentem jest przekonanie, że Bóg przemawia do każdego z nas, będąc w nas, jako nasz osobisty Zbawiciel i nie ma w związku z tym potrzeby Kościoła z jego nauką.
Oczywiście, to też jest prawda: Bóg przemawia do każdego z nas, będąc w nas, jako nasz osobisty Zbawiciel... ale to nie wyczerpuje całej prawdy. Jest tylko jej częścią.
Głoszenie zaś części prawdy, zawsze prowadzi do herezji

===

Marianna
 grudzień 18 2008 16:09   
Forum

Oczywiscie. Polprawda nie jest prawda i ciagle pozostaje tylko polprawda.

Zapis "Krolestwo Boze w was jest" ma dla mnie znaczenie tylko w odniesieniu do grupy, a nie osoby. Bo czym jest krolestwo? Krol + poddani. Dla tworzenia krolestwa potrzebna jest wiec grupa ludzi. Krolestwo Boze nie jest krolestwem ani terytorialnym ani materialnym, moze wiec istniec tylko w grupie, wsrod, posrod, miedzy, pomiedzy ludzmi- poddanymi.
Natomiast wewnatrz, ma dla mnie odniesienie zbyt jednostkowe, wiec moge uznac jedynie jako istnienie lacznosci, zaistnienie czegos w grupie (grupa jest jedna), czyli wewnatrz grupy.
Krolestwo nie moze byc w jednostce, a jedynie jako zbior jednostek, w grupie.

===

Gdzie milosc wzajemna i dobro, tam znajdziesz Boga zywego

Profil   Email 
eviva
 grudzień 20 2008 01:13   
Forum

Jezus głosił dobrą nowinę o Królestwie Bożym(Łuk.4.43).
Filip głosił dobrą nowinę o Królestwie Bożym i imieniu Jezusa Chrystusa(Dz.8.12),jako o dwóch niezależnych od siebie prawdach.To gdzie mamy szukać tajemnic o Królestwie Bożym,które były znane apostołom? Te tajemnice to może jakaś ezoteryka.

"Szukajcie najpierw Królestwa Bożego i sprawiedliwości Jego,a wszystko inne będzie wam dodane"(Mat.6.33)

Ludzie mogą mieć wszystko inne,a jakoś nie szukają Królestwa Bożego i tajemnic Jego.

KK31. Natomiast zadaniem ludzi świeckich, z tytułu właściwego im powołania, jest szukać Królestwa Bożego zajmując się sprawami świeckimi i kierując nimi po myśli Bożej.

Jezus wielokrotnie zapewniał, że królestwo Boże nadeszło w Nim i przez Niego. Bliskie jest królestwo niebieskie - mówi (Mt 4, 17). Lecz jeśli Ja mocą Ducha Bożego wyrzucam złe duchy, to istotnie przyszło do was królestwo Boże (Mt 12, 28). I w końcu:

"Królestwo Boże w was jest" (por. Łk 17, 21).

W szwedzkim przekładzie(autor mieszka w Szwecji) znajdujemy w tym miejscu przypis: "Wyrażenie z przekładu dokonanego w ostatnich latach: «pośród was jest», jest językowo nieprawidłowe". Boże królestwo, które staje się konkretnie widzialne w przemienieniu Jezusa, kiedy ukazuje się On nam w swojej chwale, znajduje się także, zgodnie ze słowami samego Jezusa, w nas samych. I my jesteśmy przemienieni, a w każdym razie powołani do tego i w drodze ku temu. I to z nas rodzi się królestwo dla świata. Całe istnienie jest stworzone jako możliwość, by być królestwem Bożym, ale będzie nim tylko w tej mierze, w jakiej spotykamy się z rzeczywistością, wychodząc z naszej wewnętrznej głębi. W tym stopniu, w jakim szukamy swego centrum i źródła naszego życia w życiu zewnętrznym, w pieniądzach, żądzy posiadania, nieumiarkowaniu, realizacji siebie, jesteśmy wyłączeni z królestwa Bożego i nie mamy w nim swego udziału.

ŻYCIE DUCHOWE
-----------
medieval man

Dlatego własnie eviva uporczywie forsuje tlumaczenie: "Królestwo Boże w was jest", aby móc na tej podstawie budować teologię, czy duchowość, w ktorej fundamentem jest przekonanie, że Bóg przemawia do każdego z nas, będąc w nas, jako nasz osobisty Zbawiciel i nie ma w związku z tym potrzeby Kościoła z jego nauką.
Ja piszę o wielkiej potrzebie Kościoła Katolickiego,aby z roli pośrednika między Bogiem i człowiekiem,stał się DROGOWSKAZEM do obecnego w każdym z nas Chrystusa.Jeśli taką naukę przekazał Jezus apostołom,to nic nie stoi na przeszkodzie,aby i KK ją kontynuował ku chwale Bożej.

KOŚCIÓŁ-DROGOWSKAZ---->CHRYSTUS-DROGA,PRAWDA,ŻYCIE ---->ZBAWIENIE

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
Andrzej
 grudzień 20 2008 13:17   
Forum

Quote by eviva:
"Królestwo Boże w was jest" (por. Łk 17, 21).

W szwedzkim przekładzie(autor mieszka w Szwecji) znajdujemy w tym miejscu przypis: "Wyrażenie z przekładu dokonanego w ostatnich latach: «pośród was jest», jest językowo nieprawidłowe". Boże królestwo, które staje się konkretnie widzialne w przemienieniu Jezusa, kiedy ukazuje się On nam w swojej chwale, znajduje się także, zgodnie ze słowami samego Jezusa, w nas samych. I my jesteśmy przemienieni, a w każdym razie powołani do tego i w drodze ku temu. I to z nas rodzi się królestwo dla świata. Całe istnienie jest stworzone jako możliwość, by być królestwem Bożym, ale będzie nim tylko w tej mierze, w jakiej spotykamy się z rzeczywistością, wychodząc z naszej wewnętrznej głębi. W tym stopniu, w jakim szukamy swego centrum i źródła naszego życia w życiu zewnętrznym, w pieniądzach, żądzy posiadania, nieumiarkowaniu, realizacji siebie, jesteśmy wyłączeni z królestwa Bożego i nie mamy w nim swego udziału.

Długo szukałaś zanim znalazłaś tekst Stinissena?

I jak ma się jeden przekład do oficjalnych, ekumenicznych (opracowanych wspólnie przez biblistów z różnych wyznań, przez biblistów będących autorytetami) przekładów Biblii?
Jak ma się ów tajemniczy szwedzki przekład do jezyka oryginału Biblii skoro stoi z nim w jawnej sprzeczności?
To, że posłużył się nim Stinissen nie świadczy o niczym więcej ponad to, że taki sposób tłumaczenia, choc właśnie błędny, jest czasami wykorzystywany do podkreślenia jednej, ale tylko jednej prawdy chrześcijaństwa o Bożej obecności w człowieku.

Zresztą jeśli powołujesz się na ten tekst Stinissena powinnaś przyjąć Stinissena w całej rozciąglości. (np. o sakramentach)

Stinissen jest nie tyle teologiem dogmatycznym co autorem książek o modlitwie, o medytacji, adoracji, mistyce, życiu duchowym.
Podpiera się świadomie innym niż oficjalne, tłumeczeniem
dla uwypuklenia pewnych prawd zwiazanych z życiem modlitwą.

Jak dla mnie nadal trwasz w kłamstwie.

Miałaś odnieść się do tłumaczenia z oryginału a nie do udziwnień jakichś domorosłych szwedzkich tłumaczy.

===

bodyw
 grudzień 21 2008 00:45   
Forum

/...offtop w dodatku niezgodny z zasadami publikacji - przeczytaj je, proszę, i zastanów się jak zmienić swój styl wypowiedzi ... Rafi F .../

===

Profil   Email 
bodyw
 grudzień 21 2008 12:54   
Forum

Quote by bodyw: /...offtop w dodatku niezgodny z zasadami publikacji - przeczytaj je, proszę, i zastanów się jak zmienić swój styl wypowiedzi ... Rafi F .../

Niech Ci Bóg błogosławi w dobroci Twego serca -
mimo wszystko nie zywie do Ciebie urazy i żegnam na Wiecznosc!

===

Profil   Email 
Dezerter
 grudzień 21 2008 23:14   
Forum

Quote by bodyw:
Quote by bodyw: /...offtop

Niech Ci Bóg błogosławi w dobroci Twego serca -
mimo wszystko nie zywie do Ciebie urazy i żegnam na Wiecznosc!

i odszedł do "do-nieba.republika.pl"
...ale z klasą - muszę przyznać

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

eviva
 grudzień 22 2008 12:49   
Forum

medieval man

I jak ma się jeden przekład do oficjalnych, ekumenicznych (opracowanych wspólnie przez biblistów z różnych wyznań, przez biblistów będących autorytetami) przekładów Biblii?

Jakie oficjalne ekumeniczne opracowania Biblii obowiązują w Polsce? W pierwszym moim poście w tym temacie masz podane 6 linków z przekładem w nas.Masz kłopoty jak przy liczeniu Trójcy Świętej.
Jak ma się ów tajemniczy szwedzki przekład do jezyka oryginału Biblii skoro stoi z nim w jawnej sprzeczności?

Jak na razie tego nie udowodniłeś.
To, że posłużył się nim Stinissen nie świadczy o niczym więcej ponad to, że taki sposób tłumaczenia, choc właśnie błędny, jest czasami wykorzystywany do podkreślenia jednej, ale tylko jednej prawdy chrześcijaństwa o Bożej obecności w człowieku.

Jak się omylisz,to i Ty napiszesz prawdę.Jeśli prawdą jest obecność Królestwa Bożego w człowieku,to dlatego Jezus kazał jej nam najpierw szukać.

Jak dla mnie nadal trwasz w kłamstwie.

Ja mam Tatusia tego z góry,Niebiańskiego,a Twoim jest Papież.Ja wierzę w to co przekazał Chrystusowi mój Tatuś,a Ty w to,co Ci karze wierzyć Twój Tatuś.

Miałaś odnieść się do tłumaczenia z oryginału a nie do udziwnień jakichś domorosłych szwedzkich tłumaczy.
A Ty do szukania tajemnic Królestwa Bożego się odniosłeś? Gdzie mamy szukać tej ezoteryki?

Odnośnie tłumaczenia z oryginału, mam PISMO ŚWIĘTE NOWEGO TESTAMENTU,W przekładzie z języka greckiego opracował ks.Kazimierz Romaniuk.Poznań 1978.
Na wstępie swoją opinię napisał Kardynał Stefan Wyszyński.

Drogi Księże Rektorze

W tych kilku zdaniach pragnę dać wyraz swego uznania dla rzetelnego wysiłku,ekumenicznej troski i najlepszych intencji,jakimi kierował się Ks.Rektor,podejmując trud jeszcze jednego przekładu Nowego testamentu.Rzecz zrozumiała,ze każdy nowy przekład budzi zainteresowanie i wywołuje rozbieżne oceny.Ale rozbieżność ocen nie może powstrzymywać Biblistów od podejmowania nowych prób zbliżenia myśli Bożej do zdolności odbiorczych współczesnego człowieka.Podczas gdy "mowa Pańska trwa na wieki",ludzie,okoliczności ich życia i możliwości odtworzenia Prawdy objawionej we współczesnej mowie-ciągle ulegają zmianom.Dlatego też podejmowane wysiłki nowych przekładów są usprawiedliwione.Życzę,aby trud Księdza Rektora przybliżył jeszcze bardziej słuchaczom Słowo Boże do wprowadzenia go w życie.(Jk 1,22)

Stefan Kardynał Wyszyński
Prymas Polski

W tym przekładzie NT pisze:

Łk 17,21...Królestwo Boże jest w was.

===

Profil   Email 
Rafi F
 grudzień 22 2008 12:59   
Forum Moderator
Moderator

Evivo, przeczytaj proszę od początku ten watek.

Sam zwróciłem tez już dawno tobie uwagę, że jedyne współczesne tłumaczenie, które pasuje do twojej karkołomnej tezy jest tłumaczenie autorskie Romaniuka - znamy je wszyscy. Nawet wszystkie protestanckie (a za protestantkę się ponoć uważasz) odżegnują się do takiego tłumaczenia.

MM już wykazał na początku tego wątku, ze to tłumaczenie niepoprawne (odniósł się do oryginału).

Wykazujesz, że nie czytasz nawet toczącej się dyskusji. Skoro nie czytasz, to nie dyskutujesz, nie szukasz prawdy, a tylko cynicznie głosisz fałsz - taki jest odbiór.

===

Andrzej
 grudzień 22 2008 16:33   
Forum

Quote by eviva: medieval man

Jakie oficjalne ekumeniczne opracowania Biblii obowiązują w Polsce?

poszukaj - google nie gryzą a księgarniach też pracują kompetentni ludzie
Quote by eviva:
W pierwszym moim poście w tym temacie masz podane 6 linków z przekładem w nas.Masz kłopoty jak przy liczeniu Trójcy Świętej.

to off-top, prawda?

Quote by eviva:

Jak na razie tego nie udowodniłeś.

właśnie to wykazałem w pierwszym moim poscie w tym watku, jak i wcześniej w innych wątkach.

Nie chcesz tchórzliwie przyznać się do błedu i niewiedzy?
Nie szkodzi.
Inni od dzisiaj to widzą
Jesteś podsumowana.
Mane, tekel, fares

Quote by eviva:
Jak się omylisz,to i Ty napiszesz prawdę.Jeśli prawdą jest obecność Królestwa Bożego w człowieku,to dlatego Jezus kazał jej nam najpierw szukać.

a Ty jak zwykle:
najpierw teza potem szukanie choćby niepoprawnych cytatów z Biblii.
Jesteś skończona - nikt ci już nie uwierzy.

Quote by eviva:

Ja mam Tatusia tego z góry,Niebiańskiego,a Twoim jest Papież.Ja wierzę w to co przekazał Chrystusowi mój Tatuś,a Ty w to,co Ci karze wierzyć Twój Tatuś.

Tak?
I Twój Tatuś codziennie wysyła ci faksy, dzwowni do Ciebie, a może jada z Tobą obiadki?
/.../
Mój Ojciec jest w niebie.
Papież jest dla mnie widzialną głową Kościoła w zastępstwie niewidzialnego Chrystusa.
Wierzę w to, co Ojciec niebieski przekazuje nam w Chrystusie za pośrednictwem Jego widzialnego zastępcy.

Co to ma wspólnego z tematem wątku?

Quote by eviva:
A Ty do szukania tajemnic Królestwa Bożego się odniosłeś?

To nie temat tego wątku.
Nie off-topuj
Bądź uczciwa.
Sorry - zapomniałem, że wykazano już, iż nie jesteś

Quote by eviva:
Odnośnie tłumaczenia z oryginału, mam PISMO ŚWIĘTE NOWEGO TESTAMENTU,W przekładzie z języka greckiego opracował ks.Kazimierz Romaniuk.Poznań 1978.
Na wstępie swoją opinię napisał Kardynał Stefan Wyszyński.

Sądzisz, że kard. Wyszyński recenzował i redagował to tłumaczenie?
O święta evivska naiwności!

ps.
Pisze się: "odnośnie do"

===

Rafi F
 grudzień 22 2008 17:42   
Forum Moderator
Moderator

Quote by eviva: medieval man

Jakie oficjalne ekumeniczne opracowania Biblii obowiązują w Polsce?

Jest ekumeniczny przekład rzymskokatolików, prawosławnych, luteran, reformowanych, metodystów, polskokatolików, mariawitów, baptystów, zielonych, adwentystów i zborów chrystusowych:
"ponieważ Królestwo Boga jest pośród was"

===

eviva
 grudzień 22 2008 21:18   
Forum

KRÓLESTWO BOŻE JEST W NAS.

1.św. Ludwik Maria Grignion de Montfort

" Otóż królestwo Jezusa Chrystusa rozciąga się głównie w sercu i wnętrzu człowieka, według słów Pisma Świętego:

Królestwo Boże w nas jest (Łk 17,21)
----
2.Homilia Św. Grzegorza z Nyssy, biskupa (Mowa 6, O błogosławieństwach)

...szczęście nie polega na tym, aby wiedzieć coś o Bogu, ale aby mieć Go w sobie samym. Istotnie: Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą".

Wydaje mi się, iż wspaniała ta obietnica nie zapowiada człowiekowi o czystym sercu oglądania Boga jakby z naprzeciwka, ale raczej podsuwa nam to, na co wyraźniej wskazują inne słowa:

,Królestwo Boże jest w was".

Uczy nas w ten sposób, że jeśli kto oczyści swe serce od wszelkich stworzeń i wszelkiego niewłaściwego przywiązania, wówczas w swym własnym pięknie dostrzeże odbicie Bożej natury.
--------------
3.Orygenes, O modlitwie - "Przyjdź królestwo Twoje".

Jeśli według słów Pana i Zbawiciela naszego "królestwo Boże nie przychodzi dostrzegalnie i nie powiedzą: oto tu jest albo tam;

ale królestwo Boże jest w nas,

bo bliskie jest słowo, na naszych ustach i w naszym sercu", to niewątpliwie ten, kto się modli o jego przyjście, prosi tym samym, aby królestwo, które jest w nim, rozwijało się, owocowało i dopełniało.
--------------
4.Św.Jan od Krzyża

Dlaczego Pan Jezus głosił, że Królestwo przybliżyło się do nas? Mógł głosić, na przykład "zbliżcie się do Królestwa Bożego", albo przygotujcie się na Królestwo Boże"
Nie przypadkowo Pan Jezus nakazał się modlić słowami: "Ojcze nasz Któryś jest w niebie, bądź wola twoja jako w Niebie tak i na ziemi" Otóż, Pan Jezus nam przybliżył, i nie tylko przybliżył, ale sprowadził Królestw Boże do nas na ziemię, bo przecież powiedział:

"A będąc pytany od Faryzeuszów, kiedy przyjdzie królestwo Boże, odpowiedział im i rzekł: Nie przyjdzie królestwo Boże z postrzeżeniem; Ani rzeką: Oto tu, albo oto tam jest: albowiem oto

Królestwo Boże wewnątrz was jest."- Łukasz 17:20-21
------------------
5.Królestwo Boże jest w was,występuje w:TRINITARIAN BIBLE SOCIETY,BIBLII WARSZAWSKO-PRASKIEJ,BIBLII GDAŃSKIEJ,BIBLII POZNAŃSKIEJ i w BIBLII BRYTYJSKIEGO i ZAGRANICZNEGO TOWARZYSTWA BIBLIJNEGO(1933r)

Królestwo Boże jest pośród was występuje w Biblii Tysiąclecia,Biblii Warszawskiej,Przekładzie Nowego Świata,Biblii Brzeskiej.

Tłumaczenie medieval mana dla mnie nie jest przekonywujące.
1Kor 4:20 Albowiem nie w słowie,lecz w mocy przejawia się Królestwo Boże.

Jeśli przetłumaczono: Królestwo Boże jest "w nas" lub "pośród nas",to potrzeba wyjaśnień,które mogą nam pomóc w prawidłowym ustaleniu,który zwrot jest prawidłowy.
-----------
6.Jeśli weźmiemy pod uwagę poniższe bardzo ważne słowa Jezusa:

Mat.6.33.Szukajcie najpierw Królestwa Bożego i sprawiedliwości Jego,a wszystko inne będzie wam dodane.
Mat.13;11- Wam dane jest znać tajemnice Królestwa Niebios, ale tamtym nie jest dane.
Mar.4.11...Powierzono wam tajemnicę Królestwa Bożego,tym zaś,którzy są na zewnątrz,wszystko podaje się w podobieństwach.

To trzeba odpowiedzieć na kilka pytań.Najważniejsze to:

-gdzie szukać ezoterycznych tajemnic Królestwa Bożego?
-czym jest Królestwo Boże?
------------

Rafi F

"ponieważ Królestwo Boga jest pośród was"

Jak Ty to rozumiesz,bo np.D.Vilkerson głosi tak jak wielu mistyków,że Królestwo Boże wewnątrz was jest

David Wilkerson 1 maja 2000r
Jezus powiedział:

To właśnie wewnątrz tego królestwa - w naszych sercach - Chrystus panuje nad swym ludem jako najwyższa władza, prowadząc nas, uzdrawiając, kierując naszymi działaniami i zachowaniem.

===

Profil   Email 
Andrzej
 grudzień 22 2008 22:32   
Forum

evivo
uciekasz od rzetelnej odpowiedzi.

Pisałem juz wielokrotnie, że wielu tworców duchowych, czy mistyków - jak sama podajesz: de Montfort, Grzegorz z Nyssy, Orygenes, Jan od Krzyża, ba nawet Wilkerson - i wielu, wielu innych wykorzystuje niepoprawne tłumaczenie tego fragmentu dla przekazywania pewnych prawd dotyczących życia duchowego i modlitewnego.
I tylko w tych przypadkach.
Zauważ, ze czynią to głownie teologowie duchowości i mistrzowie życia duchowego.
Takie małe zboczenie zawodowe....

Natomiast bibliści tłumaczą z oryginału tak jak Ty nie chcesz za żadne skarby przyjąć, a dogmatycy twierdzą, że nie można kłaść nacisku na tlumaczenie Królestwo Boże jest w was, lecz podkreślać to, co rzeczywiście powiedział Jezus, że Krolestwo Boże pośrod was jest.
Inaczej, kładąc nacisk na niepoprawne tłumaczenie, bez świadomości kontekstu ryzykujemy ograniczenie sie tylko do częsci prawdy, co jest prostą droga do herezji - w tym przypadku związanej ze spirytualizmem.

Natomiast przytaczanie przez Ciebie tłumaczeń gdzie tak (w was) pozostawiono, nie ma najmniejszego sensu.

Odnieś sie do języka oryginału.

Ja, tylko dlatego spieram sie z Tobą o właściwe rozumienie tego fragmentu (choć dopuszczam w dziedzinie życia duchowego możliwość zinterpretowania przez w was jest), aby nie kłaść nacisku tylko na życie duchowe - bo wtedy wpadamy w spirytualizm.
A to już nie jest chrześcijaństwo.

Podsumowując:

1. Jezus powiedział (na podstawie języka oryginału): Królestwo Boże pośród was jest

2. Dla celów rozprawek o modlitwie, duchowości chrześcijańskiej można zniekształcić ten fragment pisząc: Królestwo Boże w was jest mając jednak świadomość, że jest on zniekształcony.

===

eviva
 grudzień 23 2008 13:31   
Forum

medieval man

Wróćmy do tego co pisze Joseph Ratzinger - Benedykt XVI w książce: "Jezus z Nazaretu", t. 1:

Królestwo Boże staje się tutaj i teraz teraźniejszością.

Przyjrzyjmy się przynajmniej jednemu tekstowi, który dobrze ukazuje trudności napotykane przy wyjaśnianiu tajemniczo zakodowanego orędzia Jezusa. W Ewangelii św. Łukasza czytamy: "Zapytany przez faryzeuszów, kiedy przyjdzie królestwo Boże, odpowiedział im: 'Królestwo Boże nie przyjdzie w sposób dostrzegalny [przez neutralnych widzów!]; i nie powiedzą : 'Oto tu jest' albo 'tam'. Oto bowiem królestwo Boże pośród was jest' " (17,20n)....
Obecnie coraz częściej przyjmuje się, że w tych słowach Chrystus wskazuje na siebie: On stojący pośród nas, jest królestwem Bożym, tylko że my go nie znamy (zob. J 1,30).

Wynika z tego,że Chrystus jest tym Królestwem Bożym, o którym mówi apostołom,że "pośród was jest' " .On Chrystus Syn Boży, inkarnuje się jako Królestwo Boże na Ziemi i wciela w fizyczne ciało Jezusa.Wg J.Ratzingera właściwe odkodowane tłumaczenie byłoby takie:

Łuk.17.21...Oto Ja Chrystus jako Królestwo Boże,jestem pośród was.

Na ten sam kierunek interpretacji, z nieco odmiennym odcieniem, wskazują inne słowa Jezusa: "Jeśli Ja palcem Bożym wyrzucam złe duchy, to istotnie przyszło już do was "królestwo Boże" (Łk 11,20). Podobnie jak w poprzednim tekście, nie chodzi tu o samą fizyczną obecność Jezus, w której zawierałoby się "królestwo Boże"; jest ono w Jego działalności, prowadzonej w Duchu Świętym. W tym znaczeniu, w Nim i przez Niego, królestwo Boże staje się tutaj i teraz teraźniejszością, "jest już blisko".

Przez swoją działalność,Chrystus realizuje w jakiś sposób Królestwo Boże na Ziemi.

Rozumiem z wypowiedzi J.Ratzingera,że jeśli Jezus mówi:Łuk.17.21..."Oto bowiem królestwo Boże pośród was jest' " , to On Chrystus,jest tym Królestwem Bożym.

===

Profil   Email 
Dezerter
 grudzień 23 2008 14:26   
Forum

17 Bo królestwo Boże to (...) sprawiedliwość, pokój i radość w Duchu Świętym. 18 A kto w taki sposób służy Chrystusowi, ten podoba się Bogu i ma uznanie u ludzi. 19 Starajmy się więc o to, co służy sprawie pokoju i wzajemnemu zbudowaniu. (Rz 14)

Zakończcie wiec spory, bo Medieval przyznał, tak jak zresztą naucza KRK, że nie tylko Królestwo w nas jest, ale i Duch Święty, Syn i Ojciec. i że każdy katolik i chrześcijanin powinien również w duchu swoim budować komunie z Bogiem.
Zaprzestań więc Eviva bezpodstawnych oskarżeń i uznaj, że Królestwo Boże nie tylko w nas jest, ale również pośród nas, bo my nie mamy być egoistami, tylko dzielić sie z bliźnimi i stanowić jedno i z nimi budować sprawiedliwość, pokój i radość w Duchu Świętym czyli królestwo Boże

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Zawartość wygenerowana w: 1,27 sekund
Nowy wątek

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości