Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Opowieści z Narni i Władca Pierścieni
 |  Wersja do druku
Łukasz
 grudzień 16 2008 12:47  (Czytany 5123 razy)  
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Na innym forum chrześcijańskim natknąłem się na ciekawy wątek dotyczący powieści podanych przeze mnie w tytule. Autor tamtego tematu doszukiwał się analogi między Ewangelią a Dziełami J.R.R Tolkiena i Clive'a Lewisa Staplesa (mam nadziej że dobrze napisałem). Niestety ateiści zbombardowali topic, kategorycznie negując jakiekolwiek analogie czy też paralele, i tym że sposobem nie da się tam dyskutować. Jednak zachęcony wątkiem, proponuje wyłapanie przesłania z obu pozycji? Jeżeli ktoś czytał to ciekawie by było usłyszeć opinie

Ps: Jak przyjdzie odpowiedni moment to umieszczę na forum ciekawą opowiastkę Lewisa o tematyce Bożonarodzeniowej.

===

Niech radują się rodziny, a ich miłość promienieje, jak chleba okruszyny nieśmy wiare i nadzieje...Nam pisane Krzyża bronic, teraz, dzisiaj, jutro, zawsze!

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 grudzień 16 2008 12:52   
Forum Moderator
Moderator

Narnię czytałam a na filmie "Władca Pierścieni" - zasnęłam
Co do Narnii to niech mnie ktoś oświeci, bo nie widzę podobieństwa 4 dzieci i król lew

A co do WP - podobieństwo widzę tylko w obrazowaniu piekła (te potwory robione z lawy i ziemi) no i widzę w wielkim oku Tylko, że nie było w trójkącie

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
Piotr
 grudzień 16 2008 13:02   
Forum

Przesłanie - dobro zawsze zwycięża, zło przegrywa.

===

Mt6:7-8 [..]Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich!

Cytat 
Łukasz
 grudzień 16 2008 13:06   
Forum Moderator
Moderator

Ja tam Narnii nie czytałem, jednak obejrzałem film. I ujęła mnie scena zmartwychwstania lwa, który ocalił tym sposobem krainę od złej królowej śniegu, czy jakoś tak. Władcy Pierścieni też nie czytałem (obiecuje, że nadrobię )ale film widziałem i wydaje mi się, że jest tam dużo dużo scen nawiązujących do Ewangelii, bo jakby nie patrzeć Lewis i Tolkien należeli to stowarzyszenia Inklingów, zajmującego się badanie literatury. Szczególnie wpływ Tolkiena na Lewisa sprawił iż ten drugi z ateizmu przeszedł na łono kościoła anglikańskiego (mocne poglądy katolickie). Obaj Panowie przedstawiali sobie nawzajem swoje dzieła, zanim zostały wydane, i biorąc pod uwagę ich wiarę w Chrystusa po prostu trzeba się takich analogi doszukiwać i ukazywać im światło dzienne. Jest to szalenie ważne, ponieważ mnóstwo młodych ludzi czyta obie powieści i nawet nie zdaje sobie sprawy że zawierają one w swojej treści mocne odniesienia do Ewangelii. Powtórzę jeszcze raz, bo być może się mylę? Jak wy sądzicie drodzy forumowicze? (Zdanie Paraklet już znam, za co bardzo dziękuje )

===

Niech radują się rodziny, a ich miłość promienieje, jak chleba okruszyny nieśmy wiare i nadzieje...Nam pisane Krzyża bronic, teraz, dzisiaj, jutro, zawsze!

Cytat 
Angelika Mojeścik
 grudzień 16 2008 13:11   
Forum Moderator
Moderator

Moje zdanie może się powiększyć jak się nad tym zastanowię - nigdy do tego tak nie podchodziłam - faktycznie w Narnii zmartwychwstanie lwa było mocno chrześcijańskie - oddał życie za innych po czym opłakiwały go 2 dziewczynki i to im się pokazał zmartwychwstały.

Swoją drogą nie mogę pojąć jednego - dlaczego najczęściej postacią przedstawiającą zło w bajkach i opowiadaniach jest kobieta??

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 grudzień 16 2008 13:12   
Forum Moderator
Moderator

Quote by skałosz: Przesłanie - dobro zawsze zwycięża, zło przegrywa.

Skałoszu myślę, że to zbyt trywialne bo takie przesłanie, można spotkać praktycznie w każdej baśni.

===

Cytat 
Łukasz
 grudzień 16 2008 13:20   
Forum Moderator
Moderator

Swoją drogą nie mogę pojąć jednego - dlaczego najczęściej postacią przedstawiającą zło w bajkach i opowiadaniach jest kobieta??

diabeł to kobieta
A tak na poważnie, to też mnie to interesuje, jednak nie mam zielonego pojęcia. Być może w jakiś sposób wywodzi się to ze średniowiecza ? (czarownice itp?). Szczerze nie mam pojęcia, być może MM będzie coś na ten temat wiedział?

===

Cytat 
Reguly
 grudzień 16 2008 15:06   
Forum

.
Ludkowie - korzystajcie z wyszukiwarki - to naprawde nie boli - p. tutaj...

PS. Moze jakis aktywny mod zblokuje zdublowany watek?

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
Łukasz
 grudzień 16 2008 15:08   
Forum Moderator
Moderator

Quote by reguly: .
Ludkowie - korzystajcie z wyszukiwarki - to naprawde nie boli - p. tutaj...

PS. Moze jakis aktywny mod zblokuje zdublowany watek?

Sorry Reguly ale wskazany przez Ciebie temat jest czymś innym

===

Cytat 
Reguly
 grudzień 16 2008 15:10   
Forum

To zwroc uwage jak sie tamtejszy watek dalej rozwija (inna sprawa - ze nawet gdyby, to nic nie przeszkadza by oba zagadnienia zawrzec w jednym watku, zamiast mnozyc kolejne zbedne byty)...

===

Cytat 
Angelika Mojeścik
 grudzień 16 2008 15:31   
Forum Moderator
Moderator

No proszę proszę - reguły sprzeciwia się reprodukcji

Jak dla mnie to ten wątek jest znacznie bardziej pozytywny - ale będzie tak jak Rafi zadecyduje albo połączy albo nie

===

Profil   Email 
 Cytat 
Matija
 grudzień 16 2008 15:37   
Forum

Quote by paraklet: Moje zdanie może się powiększyć jak się nad tym zastanowię - nigdy do tego tak nie podchodziłam - faktycznie w Narnii zmartwychwstanie lwa było mocno chrześcijańskie - oddał życie za innych po czym opłakiwały go 2 dziewczynki i to im się pokazał zmartwychwstały.

Czytalem obie książki, a ogladalem WP. Gdy czytalem Narnie, to od razu mi sie nasunela analogia Chrystus&Aslan. I wiele momentow zbieznych innych.
Jestem pewien ze Levis nie zrobil to świadomie.
Podobienstwo jest zbyt znaczące.

A co do czarnych żeńskich charakterów...to subiektywne odczucie.
Ja mam np wrazenie ze to męzczyzn jest wiecej zlych..
Sauron, wielki brat, szkieletor, zły wilk w kapturku... wystarczy luknąć np w WP i policzyć ile jest złych zenskich postaci a ile meskich....mezczyzn górą! Stety.

===

Albo Jezus, albo śmierć... Jezus! :D

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 grudzień 16 2008 15:52   
Forum

Quote by paraklet: No proszę proszę - reguły sprzeciwia się reprodukcji

Tylko tej (delikatnie rzecz ujmujac) nieprzemyslanej...

===

Cytat 
Angelika Mojeścik
 grudzień 16 2008 16:01   
Forum Moderator
Moderator

reguly - ale to właśnie z takiej nieprzemyślanej jest ok 90% ludzkości

A co do czarnych charakterów to mi cały czas po głowie łażą bajki ze złymi kobietami - Jaś i Małgosia, Królewna Śnieżka, Śpiąca Królewna czy choćby Narnia, nawet Gargamel w Smerfach najbardziej przerażającą miał narzeczoną Czarownice są bardziej znane niż czarnoksiężnicy.
Nawet w Biblii to Ewa jest tą złą. No a pamiętacie kto męczył najbardziej Hioba- jego własna żona? No a kto się odwrócił w stronę Sodomy i Gomory, i zamienił w słup soli? No i jeszcze jedno - kto kazał ściąć głowę Jana Chrzciciela? Kiedyś nawet spotkałam się z twierdzeniem, że Judasz był kobietą

===

Profil   Email 
 Cytat 
Matija
 grudzień 16 2008 16:25   
Forum

No w sumie, niech będzie na Twoim, skoro tak sie upierasz...kobiety są gorsze

===

Albo Jezus, albo śmierć... Jezus! :D

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 grudzień 16 2008 16:43   
Forum Moderator
Moderator

reguly - ale to właśnie z takiej nieprzemyślanej jest ok 90% ludzkości SmileSmile

e tam przesadzasz

ad. Reguly
Co cie kuje w tym wątku? he?
Wiem, że nie możesz znieść iż w tych powieściach nie ma mowy o gusłach i pogańskich ceregielach, ale żeby od razu się czepiać?

===

Cytat 
Angelika Mojeścik
 grudzień 16 2008 18:48   
Forum Moderator
Moderator

O nie nie nie

Uważam, że kobiety są wspaniałe w rzeczywistości i to tak boli mężczyzn, że tworzą bajki o wiedźmach.

Po drugie - rozumiem intencję reguly i nie uważam by robił to z własnych uprzedzeń - stara się być po prostu ok z regułami.
Kruczku niech będzie miło - nie rujnujmy atmosfery na forum

===

Profil   Email 
 Cytat 
Arek_Sz
 grudzień 16 2008 19:38   
Forum

Jakby to powiedział mój profesor od polskiego z liceum - "tylko kobieta może być takim potworem" (to był jeden z jego argumentów, że mityczny Sfinks była kobietą).

Co do Narnii i WP - słyszałem, że Tolkien był zagorzałym katolikiem i pisząc swą "trylogię" miał cały czas pod ręka Pismo Święte i wszystkie analogie zawarte są celowo i dobrze je odbieramy. Chciał pewnie przekazać wiele mądrych nauk ludziom, którzy pewnie z religią katolicką nigdy nie mieli nic wspólnego...

Co do Lewisa - film oglądałem, ale moim zdaniem jest nieco uboższy w analogie niż WP i trudniej je wychwycić...

===

Sercem można tak samo kochać jak i nienawidzić... ФΩΣ - ΖΩΗ OAZOWICZ

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 grudzień 16 2008 19:42   
Forum

Quote by paraklet: reguly - ale to właśnie z takiej nieprzemyślanej jest ok 90% ludzkości

No i jakie masz efekty?

======================

Quote by Kruk:Co cie kuje w tym wątku? he?

Nic takiego - tylko lubie jak zasadniczo te same zagadnienia sa omawiane raczej w jednym miejscu...

Quote by Kruk:Wiem, że nie możesz znieść iż w tych powieściach nie ma mowy o gusłach i pogańskich ceregielach, ale żeby od razu się czepiać?

I tu sie mylisz - malo w nich np. magii, czarostwa czy magicznych stworow?... Generalnie jednak swe stanowisko w tej kwestii przedstawilem w watkach wskazanych wyzej (przyklad praktyczny czemu zasadniczo te same tresci warto omawiac w jednym miejscu), wiec sie nie bede tutaj powtarzal...

==========

Quote by Arek_Sz:Co do Narnii i WP - słyszałem, że [...]

A czego to ja juz nie slyszalem m.in. na tym forum... Generalnie natomiast JW.

==========

Wracajac do kobiet to uwazam, ze deprecjacja ich pozycji byla glownie efektem umacniajacego sie patryjarchatu.

===

Cytat 
Łukasz
 grudzień 16 2008 19:50   
Forum Moderator
Moderator

Co do Lewisa - film oglądałem, ale moim zdaniem jest nieco uboższy w analogie niż WP i trudniej je wychwycić...

Nie wiem Arku, ja tam widziałem wiele analogii. Na szczęście już ktoś rozpracował powieść Lewisa, mianowicie Mark Eddy Smith w książce "Zew Aslana. Chrześcijańska droga do Narni". Niestety nie czytałem...

Tolkien rzeczywiści był gorliwym katolikiem i to on wywarł największy wpływ na Lewisa (nie tylko na jego wiare, ale także na twórczość).

===

Cytat 
Angelika Mojeścik
 grudzień 16 2008 19:58   
Forum Moderator
Moderator

Quote by reguly:
Quote by paraklet: reguly - ale to właśnie z takiej nieprzemyślanej jest ok 90% ludzkości

No i jakie masz efekty?

No jak to jakie - a "ja" to niby nie dobry efekt??
Ja tam jestem z tego efektu zadowolona

Może ktoś wymienić wszystkie analogie z WP - Biblia??

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 grudzień 16 2008 20:10   
Forum

Quote by paraklet:No jak to jakie - a "ja" to niby nie dobry efekt??

To sie zdecyduj czy rozpatrujesz kwestie globalnie i obiektywnie czy jednostkwo i subiektywnie...

===

Cytat 
Arek_Sz
 grudzień 16 2008 20:16   
Forum

Quote by reguly:
A czego to ja juz nie slyszalem m.in. na tym forum...

Tylko tyle mogę napisać, bo film oglądałem, ale do książki nie mogę się jakoś zabrać - ciągle znajduję inne ciekawe tytuły, a na WP nie mam czasu, natomiast jest to opinia wielu kapłanów choćby nawet...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 grudzień 16 2008 20:20   
Forum

Quote by Arek_Sz:natomiast jest to opinia wielu kapłanów choćby nawet...

Katolickich jak mniemam?...

===

Cytat 
Arek_Sz
 grudzień 16 2008 20:24   
Forum

Ależ oczywiście, ale Juliusza Verne'a choćby nawet też nie odmówię...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 grudzień 16 2008 20:47   
Forum

Quote by paraklet:

Analogie z Biblia?
Tak naprawdę ich nie ma.
Jest coś więcej. To budowanie podstawy dla paradygmatu religijnego.

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Angelika Mojeścik
 grudzień 16 2008 21:07   
Forum Moderator
Moderator

Quote by reguly:
Quote by paraklet:No jak to jakie - a "ja" to niby nie dobry efekt??

To sie zdecyduj czy rozpatrujesz kwestie globalnie i obiektywnie czy jednostkwo i subiektywnie...

można i tak i tak w jednym - (globalnie i obiektywnie) Reprodukcja nieprzemyślana ma kiepskie skutki (jednostkowo i subiektywnie), ale jest jeden wyjątek od reguły

A co do tematu - co macie przeciwko WP i porównaniom z Biblią???

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 grudzień 16 2008 21:27   
Forum Moderator
Moderator

Quote by medieval_man:
Quote by paraklet:

Analogie z Biblia?
Tak naprawdę ich nie ma.
Jest coś więcej. To budowanie podstawy dla paradygmatu religijnego.

Oczywiście, że nie z Biblią. Jak już to niektóre sceny nawiązują do wydarzeń Ewangelicznych.

===

Cytat 
Łukasz
 grudzień 16 2008 21:34   
Forum Moderator
Moderator

Reguly

Wracajac do kobiet to uwazam, ze deprecjacja ich pozycji byla glownie efektem umacniajacego sie patryjarchatu.

Wcześniej nieciekawego wpływu matriarchatu na społeczność

===

Cytat 
Rafi F
 grudzień 16 2008 21:38   
Forum Moderator
Moderator

Quote by paraklet:Nawet w Biblii to Ewa jest tą złą.
Najgorzej, to dać sobie coś wmówić. To Adam podjął decyzję, a potem zapytany wprost zwala wszystko na Ewę. Cóż, nieciekawy przodek, dał się namówić kobiecie zamiast ją chronić, a potem tchórzliwie zwala na nią winę - zniewieściały ten Adam jakiś

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,82 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty