Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Polityka i społeczeństwo Nowy wątek Odpowiedz
 Zwyczaje innych Kościołów.
 |  Wersja do druku
Angelika Mojeścik
 grudzień 19 2008 16:06  (Czytany 7918 razy)  
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Chciałabym poświęcić ten wątek osobom, które należą do innych Kościołów (sorry) niż nasze własne - jak ktoś ma pytania to niech zadają.

To ja mam pierwsze pytania do regul'ego - jaki jest Twój odpowiednik spowiedzi?
Czy macie dzień w tygodniu w którym oddajecie szczególną cześć Bogu - jak chrześcijanie niedzielę, a niektórzy sobotę.
Jakieś tradycje? Specjalnie obrzędy??

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 grudzień 19 2008 19:31   
Forum

Quote by paraklet: Chciałabym poświęcić ten wątek osobom, które należą do innych kościołów niż nasze własne - jak ktoś ma pytania to niech zadają.

Gwoli uscislenia - jesli mowimy o Kosciele jako wspolnocie wiernych, to piszemy go z dyzej litery...

To ja mam pierwsze pytania do regul'ego - jaki jest Twój odpowiednik spowiedzi?

Nie ma... Przede wszystkim nie istnieje pojecie grzechu (szczególnie dziedziczonego po kimś) w powszechnie przyjętym (szczegolnie zdefiniowanym przez chrześcijaństwo - ...a wiec nie ma tez koniecznosci uzyskania tzw. domniemanego w nim "zbawienia") rozumieniu (juz raczej jako czyn, który nie mieści się w ramach dopuszczalnych norm moralnych, podlegający ogólnemu potępieniu i mogący wpływać negatywnie na ścieżkę losu)... Ostatecznie (po smierci) istotny jest raczej stosunek czynow (ich wagi) prawych do niegodnych...

Czy macie dzień w tygodniu w którym oddajecie szczególną cześć Bogu - jak chrześcijanie niedzielę, a niektórzy sobotę.

Generalnie w politeizmie mamy doczynienia z wieloma Bogami... Europejska tradycja pozachrzescijanska, (rowniez rzymska), laczyla ten dzien z kultem Słonca (liczne pozostalosci tego odnajdujemy chocby w wielu jezykach. ‛Dzien Slonca’: np. łac. dies Solis, ang. Sunday, niem. Sonntag). W jezykach slowianskich natomiast nazwa bezposrednio nawiazuje do obowiazku powstrzymania sie od pracy (który w sredniowieczu uwazano za wazny wyznacznik niedzieli) i pochodzi od psl. ne dělatĭ ‛nie dzialac = nie pracowac’: np. niedziela, czes. neděle, chorw. nedjelja.

Jakieś tradycje? Specjalnie obrzędy??

Wiele... Z podstawowych - cykliczne swieta obchodzone w okresie przesilen i rononocy. Z okazjonalnych, rodzinnych - np. postrzyzyny... Wiele z tych tradycji notabene zostalo zaadobtowane przez polski katolicyzm - np. pisanki na wielkanoc. Wiecej znajdzies na tej stronie i jej forum.

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 grudzień 19 2008 19:59   
Forum Moderator
Moderator

Mam dziwne wrażenie, że nie odpowiedziałeś mi na żadne pytanie. Może nie umiem czytać ale nie czuję żadnej jednoznacznej odpowiedzi Wody tu dużo ale żadnych konkretów dlatego powtórzę jeszcze raz, bo może ja źle zadałam pytania.

Jak przepraszacie Bogów za grzechy/złe uczynki? Czy każdego Boga za inny grzech?? Czy może nie ma czegoś takiego jak urażenie, obrażenie, złamanie zasady danej przez Boga?

Nadal nie wiem czy macie taki dzień w tygodniu poświęcony odpoczynkowi i chwaleniu swoich Bogów? Wytłumaczyłeś mi wiele ale nie odpowiedziałeś na pytanie.

I jakie macie obrzędy?? Z tego co napisałeś wyszło, że obchodzicie Wielkanoc Poczytałam trochę forum ale musiałabym przeczytać całe by dostać konkretne odpowiedzi na moje pytania. Dlatego pytam Ciebie
I jeśli już macie konkretne święta to na czyją cześć i jak je obchodzicie - nie chodzi mi o wszystkie tylko o te 2/1 najważniejsze.

I kolejne pytanie - w ile Bogów wierzysz??

_________

A teraz pytanie do protestantów- czy macie spowiedź???

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 grudzień 19 2008 22:29   
Forum

Quote by paraklet: Mam dziwne wrażenie, że nie odpowiedziałeś mi na żadne pytanie. Może nie umiem czytać ale nie czuję żadnej jednoznacznej odpowiedzi Wody tu dużo ale żadnych konkretów dlatego powtórzę jeszcze raz, bo może ja źle zadałam pytania.

Coz - precyzyjne pytanie umozliwia latwiejsze udzielenie precyzyjnej odpowiedzi (a uprzedzajac wypowiedz wiesz kogo - jesli na pytanie "jaki jest Twój odpowiednik spowiedzi?" udzielilem odpowiedzi "Nie ma..." - to jest ona malo konkretna?)...

Jak przepraszacie Bogów za grzechy/złe uczynki?

Chcesz odpowiedzi na pytanie, ktore poniekad nie ma odniesienia w naszym systemie wyznaniowym (czego powod staralem ci sie wyjasnic wyzej). Jesli jednak dobrze cie rozumiem, to zwracajac sie do Bogow - proszac Ich o cos, dziekujac Im za cos - przede wszystkim skladamy im ofiary,zartwy (przy czym czynimy to raczej sami z siebie a nie dla tego, ze Bogowie ich od nas oczekuja (sadze, ze na wiele interesujacych cie w tej materii kwestii, odpowiedz mozesz znalezc w tym watku, szczegolnie poczynajac od wypowiedzi z 2005/08/31 02:18)... Zle uczynki staramy sie natomiast zniwelowac dobrymi... Generalnie starmy sie zyc godnie, tzn. tak by suma (ich znaczenie) uczynkow ktore uznajemy za dobre / wlasciwe / szlachetne, osatecznie istotnie przewazyly nad suma uczynkow zlych / niegodnych / podlych. W naszym systemie wyznaniowym nie ma np. czegos takiego, ze ktos kto przez cale zycie byl podlym czlowiekiem (kradl, mordowal, gwalcil), przez jeden sakrament odbyty tuz przed smiercia moze np. trafic do tzw. przyslowiowego nieba na rowni z kims, kto przez cale zycie zyl godnie, szlachetnie i prawie (pomijam w tym miejscu kwestie, ze w naszym systemie wyznaniowym rozne od twojego jest zarowno samo pojecie zaswiatow jak i koncepcja duszy).

Czy może nie ma czegoś takiego jak urażenie, obrażenie, złamanie zasady danej przez Boga?

By na to odpowiedziec konieczne byloby wpierw szersze zrozumienie koncepcji Boga / Bogow w naszym systemie wyznaniowym - a to zapowiadaloby z kolei tutaj bardzo dluuuuugi watek, ktorego zagadnienia byly zasadniczo juz omawiane chocby we wskazanych wyzej watkach: tym lub tym.

Nadal nie wiem czy macie taki dzień w tygodniu poświęcony odpoczynkowi i chwaleniu swoich Bogów?

Niedziela jest dniem odpoczynku... Bogow chwalimy kazdego dnia...

I jakie macie obrzędy?? Z tego co napisałeś wyszło, że obchodzicie Wielkanoc

U nas jest to Jare Swieto...

Poczytałam trochę forum ale musiałabym przeczytać całe by dostać konkretne odpowiedzi na moje pytania. Dlatego pytam Ciebie

I to jest wlasnie przykre - uczy sie w polskich szkolach mitologi greckiej, rzymskiej, a po lebkach odbebnia rodzime wierzenia Slowian (o ile w ogole)... Ale wiesz co - wlasnie sobie przypomnialem, ze w pewnym watku bylo juz o tym szerzej... Tak wiec kiedy wy bedziecie obchodzic "Boze Narodzenie", my bedziemy swietowac Szczodre Gody...

I jeśli już macie konkretne święta to na czyją cześć i jak je obchodzicie - nie chodzi mi o wszystkie tylko o te 2/1 najważniejsze.

Swietowita, Swaroga, Peruna, Wlesa, Mokoszy, Jarowita...

I kolejne pytanie - w ile Bogów wierzysz?

Przewijalo sie to juz kilka razy w moich wypowiedziach przy okazji innych watkow, ale mimo wszystko (w wielkim skrocie) powtorze...
Wierze w Boga Najwyzszego, absolut tozsamy z nieograniczonym i nieskończonym wszechświatem (czy raczej metawszechswiatem), który w sobie zawiera wszystko inne, a którego poszczególne aspekty to pomniejsi Bogowie...
Jesli to ci nie wystarcza to wiecej naprawde znajdziesz we wskazanych wyzej watkach, szczegolnie w tym, pod koniec wypowiedzi z 2008/08/01 12:59. Troche bardziej ogolnie bylo natomiast nawet na tym forum, np. tutaj.
Rasumujac, generalnie musisz natomaist pamietac, ze Rodzimowierstwo nie jest zasadniczo systemem dogmatycznym (a tym samym nie jest tak jednorodne jak np. chrzescijanstwo).

===

Cytat 
Angelika Mojeścik
 grudzień 19 2008 22:58   
Forum Moderator
Moderator

dziękuję

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 grudzień 19 2008 23:20   
Forum

Quote by paraklet: dziękuję

Prosze - mam nadzieje ze tym razem wystarczajaco.

===

Cytat 
Piotr
 grudzień 29 2008 08:55   
Forum

Do ciekawej sytuacji doszło w Kościele Prawosławnym. Jak pewnie wam wszystkim wiadomo kalendarz liturgiczny w KP jest przesunięty o około dwa tygodnie i np. w Białymstoku, w Gdańsku, prawosławni wigilię będą mieli za jakieś półtorej tygodnia.

Dlaczego o tym piszę? - przecież chyba wszyscy to wiedzą! Otóż piszę to bo okazało się, że diecezja Warszawska KP ustaliła, ze będą święta Bożego Narodzenia obchodzić z godnie z ogólnie obowiązującym kalendarzem i już są po!

W tym momencie część prawosławnych już obchodziła Boże Narodzenie, a część dopiero będzie!

===

Mt6:7-8 [..]Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich!

Cytat 
Angelika Mojeścik
 grudzień 29 2008 18:39   
Forum Moderator
Moderator

dla mnie to trochę dziwna sytuacja... Dlaczego nie mogło zostać tak jak było?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 styczeń 02 2009 10:51   
Forum Moderator
Moderator

Quote by paraklet: dla mnie to trochę dziwna sytuacja... Dlaczego nie mogło zostać tak jak było?

Jesteś na obczyźnie i juz dokuczają tobie odmienne zwyczaje. Wyobraź sobie, że masz część rodziny katolickiej(unickiej), część prawosławnej. Ile razy będziecie sie spotykać? Czy w Wigilię szef też rozpuści pojedynczych prawosławnych do domów, czy aby na pewno na niepewnych rynku pracy odważą się o egzekwowanie należnego im dnia wolnego (jednego! Boże Narodzenia)? Czy katolicka część rodziny przyjdzie? Czy prawosławna będzie się czuła dobrze odwiedzając katolików w "katolickie" Boże Narodzenie?
To nie są problemy wyssane z palca. Dla zobrazowania przykład od ewangelickich : Wielki Piątek jest u nich wielkim świętem na równi z Wielkanocą (katolikom polskim to już umknęło ), a jednak nabożeństwa obchodzą wieczorem aby ludzie zdążyli z pracy (pomimo, że jak psu buda ustawowo należy im się ten dzień wolny).

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Andrzej
 styczeń 02 2009 14:24   
Forum

Quote by Rafi F: To nie są problemy wyssane z palca. Dla zobrazowania przykład od ewangelickich : Wielki Piątek jest u nich wielkim świętem na równi z Wielkanocą (katolikom polskim to już umknęło ),

Nie płacz Rafi F
Nie polskim katolikom, ale wszystkim katolikom i nie umknęło, ale wyznaja po prostu inna teologię.
To smao widziałem kiedy mieszkałem w Strasbourgu, mieście w połowie katolickim, w połowie protestanckim.
Jedne świątynie bardziej były uczęszczane w Wielki Piątek, inne w Niedzielę Wielkanocną.
Kiedy protestanci świętowali (piątek) katolicy czekali dopiero na swoje najwieksze święto.
Protestantyzm kładzie większy nacisk na zbawczy wymiar Ukrzyżowania i Śmierci Chrystusa, katolicyzm kladzie większy nacisk na zbawczy wymiar Zmartywchwstania, a Prawosławie (i to mnie się najbardziej podoba) na zbawczy wymiar samego Wcielenia.
Stąd różnice w świętowaniu.

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Zbigniew Szalast
 marzec 05 2009 22:25   
Forum

Reguły!!! a czy nie czynisz czasem ofiar by przebłagać Bóstwo/a by się nie gniewało/y ? np. Peruna gdy grzmi i ma się na burzę to przyjęte jest że Perun się gniewa i trzeba uśmierzyć jego gniew po drugie Tygodniowy kalendarz jest pochodzenia od Germanów i Normanów Monday/Montag- Bóstwo Księżyca; Tuesday/Dienstag- ?; Wednesday/Mittwoch- Wodanowi; Thursday/Donerstag- Thorowi; Friday/Freitag- Freji/Frydzie; Saturday/Samstag- Saturnowi; Sunday/Sonntag- Słońcu Rolling Eyes to tak gwoli ścisłości.Razz

===

I będę błogosławił błogosławiącym tobie, a przeklinających cię przeklinać będę; I będą w tobie błogosławione wszystkie plemiona ziemi 1Moj.12:3

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 marzec 06 2009 11:57   
Forum

Quote by: ZibiShalom

Reguły!!! a czy nie czynisz czasem ofiar by przebłagać Bóstwo/a by się nie gniewało/y ?

Raczej by zapewnic sobiech ich przychylnosc, a takze by podziekowac za okazana dotychczas... Generalnie stosunkowo czesto...

np. Peruna gdy grzmi i ma się na burzę to przyjęte jest że Perun się gniewa i trzeba uśmierzyć jego gniew

Przyjete mowisz?... Przez kogo?... Bedziesz ojca uczyl dzieci robic? Po pierwsze nie koniecznie... Np. uderzenie pioruna w trakcie pierwszej wiosennej burzy było traktowane jako akt milosny Peruna z Matka Ziemia, Mokosza... Po drugie - byl to tez np. w folklorze przejaw jego zmagan, ze Zmijem lub Smokiem (w zaleznosci od wersji), ktory za czym by sie nie schowal, nie ukruje sie przed piorunami gromowladcy (tak wiec w tym przypadku skladana ofiara ma tu raczej dosc ograniczone znacznie)...
Zasadniczo natomiast - jak masz jakies pytania do mnie to pytaj, a jesli chcesz jedynie przedstawic swoje (nie koniecznie z reszta zbyt trafne) spostrzezenia, to ja ci do tego bynajmniej potrzebny nie jestem...

po drugie Tygodniowy kalendarz jest pochodzenia od Germanów i Normanów Monday/Montag- Bóstwo Księżyca; Tuesday/Dienstag- ?; Wednesday/Mittwoch- Wodanowi; Thursday/Donerstag- Thorowi; Friday/Freitag- Freji/Frydzie; Saturday/Samstag- Saturnowi; Sunday/Sonntag- Słońcu Rolling Eyes to tak gwoli ścisłości.Razz

Nie bardzo rozumiem o co ci tu chodzi... ze niby co, ze nie pownienem go uzywac? To moze na rowerze tez nie pownienem jezdzic albo pisac tu z toba na kompie, bo tych rzeczy w sredniowieczu nawet nie znano? Slowanie posiadali kalendarz lunarnosolarny, glownie skupiajacy sie cyklu wegetacyjnym. Potrafili tez calkiem niezle liczyc... Potrafili z wielka precyzja okreslac rocznice waznych wydarzen w zyciu ich rodu do kilku pokolen w stecz... Inna kwestia - nie wiem czy sobie zdajesz sprawe ale generalnie ludnosc(a tym bardziej kultura), szczegolnie w obrebie danego kontynetu, ulega do pewnego stopnia przemieszaniu...

Generalnie natomiast ciezko wyjasniac pewne tego rodzaju kwestie komus, kto wszystko postrzega jedynie przez pryzmat wlasnego systemu wyznaniowego (a do tego stosunkowo dosc jednoplaszczynowo)...

===

Cytat 
Angelika Mojeścik
 marzec 06 2009 11:59   
Forum Moderator
Moderator

Reguły a czy ty nie jesteś przypadkiem kapłanem???

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 marzec 06 2009 12:01   
Forum

Quote by: paraklet

Reguły a czy ty nie jesteś przypadkiem kapłanem???

Paraklet, a czy ty mnie przypadkiem nie za bardzo chcesz obedrzec z mojej prywatnosci? Cool

===

Cytat 
Angelika Mojeścik
 marzec 06 2009 12:05   
Forum Moderator
Moderator

iiiiiiii wiedziałam Big Grin ooo jeeee Big Grin wiedziałam Big Grin

ejjj no przecież w końcu chcemy mieszkać razem w Twojej średniowiecznej wiosce Smile

jeszcze jedno pytanie - czy na TEJ stronie którą podałeś to jest Twoje zdjęcie ?? Big Grin

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 marzec 06 2009 12:08   
Forum

ejjj no przecież w końcu chcemy mieszkać razem w Twojej średniowiecznej wiosce Smile

No jeszcze w totka nie wygralem... Cool

jeszcze jedno pytanie - czy na TEJ stronie którą podałeś to jest Twoje zdjęcie ?? Big Grin

Raczej nie...

===

Cytat 
Angelika Mojeścik
 marzec 06 2009 12:17   
Forum Moderator
Moderator

Big Grin
to na czym polega bycie kapłanem w Twojej Religii?

Np. nie spowiadasz (ale dzielicie się chlebem słońca Big Grin widziałam Razz), ale czy możesz uprosić Bogów o przebaczenie grzechów kogoś kto cię o to poprosił??

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 marzec 06 2009 13:21   
Forum

Big Grin
to na czym polega bycie kapłanem w Twojej Religii?

Np. nie spowiadasz (ale dzielicie się chlebem słońca Big Grin widziałam Razz), ale czy możesz uprosić Bogów o przebaczenie grzechów kogoś kto cię o to poprosił??

Grrrrrrrrrrrrrrrrrr A co ja ci na temat grzechow w moim systemie pisalem miedzy innymi w tym watku? U nas nie ma tzw. "przebaczenia" grzechow - zrobilas cos zlego, gryzie cie sumienie? Napraw to co zrobilas, lub jesli sie nieda, zrob cos dobrego co przewazy ow zly czyn. W trakcie rodzimych obrzedow mozna sie natomiast np. oczyscic (np. ze zlych urokow, z obcych, niechcianych rytulalow, ktorym nas poddano)... Jesli zas chodzi ogolnie o sprawowanie funkcji kaplanskich to wiele zostalo wyjasnione np. przy okazji tego watku.

===

Cytat 
Angelika Mojeścik
 marzec 06 2009 13:28   
Forum Moderator
Moderator

no to to nie dla mnie.... ja tam lubię spowiedź Smile

A czy kapłanem może być kobieta i czy macie piramidę kapłanów?? Bo ja wciąż bym chciała być papieżycą Big Grin

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marek
 marzec 06 2009 13:33   
Forum

Nic prostszego. Wydrukuj sobie ten certyfikat i noś go zawsze przy sobie, jak ja. Big Grin

===

Flp 4:4

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 marzec 06 2009 13:42   
Forum

no to to nie dla mnie.... ja tam lubię spowiedź

...Alez zawsze sie pewnie znajdzie ktos, kto cie chetnie wyslucha. Twisted Evil

A czy kapłanem może być kobieta

Moze byc... i sa.

czy macie piramidę kapłanów?

Jest pewien podzial, ale piramida az bym go nie nazwal...

===

Cytat 
Rafi F
 marzec 06 2009 15:25   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: reguly

Moze byc... i sa.

Chwila nadziei i ...

..jednak nie, papieżycą u rodzimowierców Paraklet nie zostaniesz.
Szkoda Frown Taki desant przeszedł koło nosa, ech Cry

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Marek
 marzec 06 2009 15:30   
Forum

Zawsze zostaje dyskordianizm i jego przekonanie, że każdy z nas jest Papieżem. Wink Niech li nie zapomni o podanym przeze mnie wyżej certyfikacie! Wink

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 marzec 06 2009 15:38   
Forum Moderator
Moderator

apsfgjogjao fnord [wo][wvt[nkgf Wink

===

Cytat 
Reguly
 marzec 06 2009 15:53   
Forum

Quote by: Rafi+F

...jednak nie, papieżycą u rodzimowierców Paraklet nie zostaniesz.

Zawsze moze aspirowac np. do funkcji Glownego Ofiranika czy raczej Ofiarniczki... Cool

===

Cytat 
Angelika Mojeścik
 marzec 06 2009 15:57   
Forum Moderator
Moderator

czy ty mnie chcesz złożyć w ofierze?? Eek!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marek
 marzec 07 2009 13:27   
Forum

Rafi,

jako wieloletni chaota-dyskordianin (Marxist-Lennonist) zauważyłem tego fnorda, i wcale nie czuję się tym zaniepokojony, o... Szara Twarzo! Big Grin

Paraklet, Reguly,

gdybyście się na role i jakąś ceremonię zdecydowali, to dajcie mi znać, chętnie na Beltaine dołączę w razie czego. Wink

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zbigniew Szalast
 marzec 08 2009 16:30   
Forum

Aj, aj Reguły no co ty ja ciebie pouczam ? gdzież bym śmiał ! ja tylko cię podpuszczam byś coś więcej napisał ! gdyż tam gdzie Grom udeżył to to miejsce stawało się święte wiem to z książki p.Giejsztora "Mitologia Słowian" akurat ją mam a kalendarz zapodalem jako informację dla tych co nie wiedzą ! pokażę teraz jakbyłpostrzegany Perun. W 1652r. dwaj podróżnicy po Żmudzi byli świadkami żalu swego towarzysza że piorun go oszczędził i radość że znalazłszy spopielone przez piorun siodło mógł spożyć nieco popiołu dającego mu długowieczność bez chorób,dar wróżby i zaklinania ognia. to z tej książki tak że prasłowianie jak i średniowieczni ich potomkowie uznawali świętość ognia a szczególnie Grzmotu i Pioruna jak np. drzewa w które piorun uderzył i stawało się miejscem kultu a znany był na całej Słowiańszczyźnie jak i przez Bałtów. to tyle wyrywkowo.

===

I będę błogosławił błogosławiącym tobie, a przeklinających cię przeklinać będę; I będą w tobie błogosławione wszystkie plemiona ziemi 1Moj.12:3

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 marzec 09 2009 10:06   
Forum

czy ty mnie chcesz złożyć w ofierze?? Eek!

Nieeee... To taka funkcja w jednym z oficjalnych zwiazkow rodzimowierczych...

=============

Quote by: ZibiShalom

ja tylko cię podpuszczam byś coś więcej napisał !

Ale co wiecej? Calkiem sporo jest chocby pod linkiem, ktory znajdziesz w moim profilu (a do forum ktorego odnosnik podawalem chyba nawet w tym watku)...

gdyż tam gdzie Grom udeżył to to miejsce stawało się święte

Raczej na swoj sposob uswiecone (ale nie bedziemy sie chyba spierac o semantyke?) ale o tym tez nizej... Notabene, czesto potem w tych miejscach stawiano kapliczki...

wiem to z książki p.Giejsztora "Mitologia Słowian" akurat ją mam

Pomimo uplywu lat od jej pierwszego wydania (i stosunkowo ciezkiego stylu) nadal swietna (jesli nie jedna z najlepszych) publikacji... Z czystym sumieniem moge polecic kazdemu (nie bardzo tylko w takim razie rozumiem - skoro dysponujesz owa publikacja - po co mnie "podpuszczasz bym napisal wiecej" Cool ).

W 1652r. dwaj podróżnicy po Żmudzi byli świadkami żalu swego towarzysza że piorun go oszczędził

Juz ci to szerzej tlumacze... W pewnych regionach wierzono, ze dusza osoby razonej piorunem, bedac (co wazne) oczyszczona przez sam boski ogien, trafia bezposrednio do Nawii. To troche tak jakby w chrzescijasntwie JHWH powolal kogos zyjacego bezposrednio do siebie, do nieba (przyznasz chyba, ze dla niektorych - szczegolnie gleboko wierzacych nalezacych do tego systemu wyznaniowego - mogloby to byc szczytem ich mazen?)... Z tego tez wzgledu np. osoby, ktore przezyly razenie piorunem uwazano za uswiecone, wybrane przez bogow (cos jak bezposrednie dotkniecie przez palec Bozy)...

i radość że znalazłszy spopielone przez piorun siodło mógł spożyć nieco popiołu dającego mu długowieczność bez chorób,dar wróżby i zaklinania ognia.

Na tej samej zasadzie JW. Przedmiot (tudzez popiol z niego) w ktory trafil piorun nabieral szczegolnych mocy, poprzez oczyszczajacy boski ogien jaki go dotknol. Stawal sie troche czyms takim jak w chrzescijanstwie (szczegolnie w sredniowieczu, a czesto takze pozniej) relikwie...

to z tej książki tak że prasłowianie jak i średniowieczni ich potomkowie uznawali świętość ognia a szczególnie Grzmotu i Pioruna

Zgadza sie... Płomienne slonca (bedace przyczyna wszelkiego zycia) bylo atrybutem Swaroga (zas jego synowi, Swarozycowi, przypisywano piecze nad ogniem ofiarnym i domowym - wg. pewnych, innych koncepcji, byl to jeden i ten sam Bog). Tak wiec ogien - szczegolnie zywy - ma szczegolna, uswiecona, a takze oczyszczajaca (p. np. jego rola w obchodach Kupalnych) moc (notabane - o ile sie nie myle - oczyszczajaca moc ognia znajduje swe odbicie rowniez w katolicyzmie)...

jak np. drzewa w które piorun uderzył i stawało się miejscem kultu

No moze nie tak od razu, nie tak zaraz kazde... Takie miejsce musialo zazwyczaj spelniac jeszcze kilka innych warunkow...

Generalnie natomiast - prosze pamietac, ze wierzenia dawnych Slowian (w brew temu co sie potocznie sadzi) byly dosc mocno rozbudowane, a czesto tez (jak to w polietizmach) dosc zroznicowane (chocby pod wzgledem poszczegolnych regionow wystepowania)... Rozni tez byli - o czym tez przy tego rodzaju dyskusjach nie nalezy zapominac - sami ludzie (a wiec i ich stosunek do, i sila, wiery... podobnie z reszta jak wspolczesnie)... Powtorze wiec na koniec to, co juz napisalem wczesniej... Czasem trudno wytlumaczyc jenoznacznie pewne kwestie komus, kto postrzega je stosunkowo jednoplaszczyznowo, a do tego jeszcze zazwyczaj wylacznie przez pryzmat wlasnego systemu wyznaniowego... Mimo to mam nadzieje, ze niniejszym udalo mi sie to przynajmniej z grubsza...

===

Cytat 
Angelika Mojeścik
 marzec 10 2009 00:25   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: Rafi+F

Moze byc... i sa.

Chwila nadziei i ...

..jednak nie, papieżycą u rodzimowierców Paraklet nie zostaniesz.
Szkoda Frown Taki desant przeszedł koło nosa, ech Cry

dopiero teraz to zauważyłam Big Grin

Rafi jak ty mnie rozumiesz Big Grin Mr. Green Sama się tak nie rozumiem jak ty mnie Razz (prawdziwość tego stwierdzenia mnie przeraziła....)

To ja mam takie pytanie - skąd Prawosławie wzięło swoje "zwyczaje" - chodzi mi o to, że jesteśmy z tych samych korzeni - a spójrzmy na nasze a na ich "Eucharystie"...

Z czego zaczerpnęli wszystkie te rytuały i wygląd choćby samych kapłanów??

I po raz kolejny pytam - dlaczego my nie zakładamy sobie koron na głowy podczas ślubu??? .... jak papieżycą nie mogę być nawet u Rodzimowierców to chociaż kronę mi dajcie!!! Big Grin

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,43 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty