Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 kreatyna, białko (używki)...
 |  Wersja do druku
akrobata1
 grudzień 25 2008 18:54  (Czytany 4415 razy)  
Forum

Status: offline

witam serdecznie. mam do Was takie pytanko : jak Kościół Katolicki patrzy na używki typu kreatyna, HMB - inaczej mówiąc na środki wspomagające ćwiczenia, zwiększające wydajność, rozrost mięśni ? czy traktuje je jak narkotyki?
w końcu nie traci się od tego świadomości.

a jak jest w kwestii białka?? przecież to naturalny składnik wielu potraw, tyle że w większej dawce. byłbym wdzięczny za jasne wypowiedzi .
Chodzi mi przede wszystkim o branie takich środków przez młodzież.

===

Profil   Email 
 Cytat 
eviva
 grudzień 25 2008 20:27   
Forum

akrobata1

witam serdecznie. mam do Was takie pytanko : jak Kościół Katolicki patrzy na używki typu kreatyna, HMB - inaczej mówiąc na środki wspomagające ćwiczenia, zwiększające wydajność, rozrost mięśni ? czy traktuje je jak narkotyki?
w końcu nie traci się od tego świadomości.
Nie wiem jakie jest stanowisko KK w tej sprawie,ale używki typu kreatyna,HMB itd.uszkadzają wątrobę i są bardzo niebezpieczne dla organizmu.Przedawkowania powodowały nawet śmiertelne przypadki.Czy warto tak ryzykować własnym zdrowiem? Nie lepiej dbać o piękno duchowe swojego ducha i duszy?

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
Bartosz
 grudzień 25 2008 20:34   
Forum

Nie lepiej dbać o piękno duchowe swojego ducha i duszy?

Czyli nie warto dbać o swe ciało, ale bez używek?

===

'tylko gnostyk jest naprawdę pobożny', 'prawdziwym chrześcijaninem jest gnostyk' Klemens Aleksandryjski, Stromateis

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
potwor
 grudzień 25 2008 23:47   
Forum

akrobata, mam dziwne przeczucie ze paraklet się w Tobie zakocha

===

Dzięki Bogu jestem ateistą...

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 grudzień 26 2008 18:42   
Forum Moderator
Moderator

Mathias - potwory w moim sercu są zawsze na pierwszym miejscu więc nie masz być o co zazdrosny

Co do Akrobaty to tu miał Mathias (między wierszami) rację - nie rozumiem Twojego pytania
Używki nie są uważane za grzech ale uzależnienie od nich oraz przewartościowanie ich. Do momentu kiedy Twoje zdrowie i innych jest dla Ciebie ważniejsze od koksu (nie niszczysz nim swojego organizmu ani nerwów ludzi którzy się o ciebie martwią) to proszę cię bardzo - chociaż osobiście uważam, że używanie takich preparatów jest przyczyną lenistwa (szybciej i łatwiej) a to już jest grzech

Pamiętaj że grzechem nie są narkotyki, używki, telewizor, komórka czy hazard (sprytnie ominęłam internet ) - ale grzeszne może być to jak się nimi posłużysz

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
akrobata1
 grudzień 29 2008 12:54   
Forum

hmm no PARAKLET troszkę źle napisała - narkotyki są grzechem bo strasznie wyniszczają organizm i uzależniają - nawet podczas przysięgi Komunijnej było o narkotykach- że nie będę brał ich do końca życia. no ale kawa uzależnia- i w dużych ilościach szkodzi ale w małych jedynie podnosi ciśnienie ale nie uszkadza - więc nie jest grzechem jej spożycie- a kox ? no jeżeli już tak mówicie o uzależnianiu no to może i HMB czy kreatyna coś tam uzależnia no i może coś szkodzi ale białko? od przedawkowania można dostać pryszczy ale w normalnych ilościach nic - przecież nawet czasami jest napisane na opakowaniu białka SERWATKA - czyli wydzielone z mleka .

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 grudzień 29 2008 13:41   
Forum Moderator
Moderator

Akrobato! Zacznij, proszę, używać rozumu. WSZYSTKO może być grzechem. Zależy co to dla ciebie będzie znaczyło. Z jednej strony ćwiczenia są świetne i utrzymują ciało w formie, a z drugiej strony gdyby to miał być cel sam w sobie (narcyzm) lub tez niecne narzędzie (aby łatwiej zaliczać panienki) to juz nie jest tak różowo.

Krótko: masz wątpliwości to zostaw. Jest ogromna grupa kulturystów odżywiających się w 100% naturalnie. Tylko mi nie mów, że stać ciebie na net (a szczególnie na HMB, L-glutamine i kreatyne w najwyższej jakości), a nie stać na kilka zeta więcej aby jeść rybę, jajo, ser czy kurczaka zamiast białka serwatki. Ale jak chcesz, to i serwatkę młóć (kiedyś zapychali się kleikami z mleka w proszku - ech, te przydomki typu "milupa", "bebik", stare czasy; przy okazji : nadmierne spożywanie białka szkodzi wątrobie, białko ma być budulcem, nie paliwem). Jak nie będziesz już miał przyrostów to zmień bodźce, wybierz inne ćwiczenia na daną grupe (mięśnie się przyzwyczajają do danego ruchu/typu obciążenia), zmień np. kolejność tył/przód (porad jak pobudzić organizm do pracy znajdziesz mnóstwo), a po dalszym 10 kilo więcej zadaj sobie pytanie do czego dążysz i jakim kosztem (bo dalszy przyrost kosztuje NIE TYLKO wysiłek, forse i twój czas, ale też zdrowie, przyjaciół, rodzinę).

Zawodowcy ZAWSZE są na koksie, bo w zawodowstwie liczy się tylko kasa, a ta jest tylko z wymiarów. Zawodowcy zawsze będą namawiali na wszelkie wspomaganie, bo mają kasę z reklamy, a poszczególni producenci ich sponsorują. Zawodowcy i firmy zawsze będą naciskali na więcej, więcej i więcej, szybciej, szybciej i szybciej - nie daj się wkręcić, ćwicz dla siebie w twoim tempie.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Pastor
 grudzień 29 2008 14:28   
Forum

Quote by akrobata1: hmm no PARAKLET troszkę źle napisała - narkotyki są grzechem bo strasznie wyniszczają organizm i uzależniają - nawet podczas przysięgi Komunijnej było o narkotykach- że nie będę brał ich do końca życia.

Nie pamiętam swojej przysięgi komunijnej ale wiem że gdy byłem w takim wieku nie wiedziałem czym są narkotyki, a raczej co tym mianem jest określane.
Co do ich szkodliwości to nie przesądzałbym sprawy. Odkrywca LSD Albert Hoffman (avatar) żył 102 lata przez większą część życia eksperymentując w swoim labolatorium z różnym psychodelikami Warto też zapoznać się z teorią "Stoned Ape" autorem której jest Terence Kemp McKenna.

===

Rzeczywistość należy do Chrystusa. (Kol 2,17) U Jego boku cały kosmos wyruszy w bój przeciw głupocie. (Mdr 5,17-20)

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 grudzień 29 2008 14:41   
Forum Moderator
Moderator

Quote by pijany pastor:
Co do ich szkodliwości to nie przesądzałbym sprawy. Odkrywca LSD Albert Hoffman (avatar) żył 102 lata przez większą część życia eksperymentując w swoim labolatorium z różnym psychodelikami

Czy aby na sobie eksperymentował? LSD jest w pewnych warunkach lekiem, podobnie jak morfina i wiele innych związków łatwych do kupienia w aptece a mało rozpowszechnionych. Ale o czym to świadczy? Znowu o tym, że najwazniejsze jest zastosowanie. Jak odlatujemy z kwasem, to nie wmawiajmy sobie, ze to dla celów terapeutycznych

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Pastor
 grudzień 29 2008 17:16   
Forum

Quote by Rafi F: najwazniejsze jest zastosowanie. Jak odlatujemy z kwasem, to nie wmawiajmy sobie, ze to dla celów terapeutycznych

Zatem jakie jest według ciebie zastosowanie narkotyków - chodzi mi o substancje roślinne wytworzone przez nature(thc, psylocybina, meskalina, muskaryna, morfina) mające takie a nie inne właściwości. Po co to człowiekowi? Dlaczego odczuwam potrzebe zmiany stanu świadomości?
W Polsce legalna jest uprawa i sprzedaż salvi divinorum. Palony ekstrakt wprowadza w stan dysocjacji na jakieś 15 minut. Nie da się opisać wrażeń pod wpływem, język słów traci tutaj sens. Każdy kolejny trip budzi strach.
Po co nam takie wrażenia, oferowane przez rosliny, wszak wszystko co stworzył Bóg było dobre. Czy mamy je omijać i traktować jak jakieś diabelstwo? Czy są one motorem rozwoju świadomości?
Co do tego czy zażywanie jest grzechem czy nie to każdego sprawa osobista.

===

Rzeczywistość należy do Chrystusa. (Kol 2,17) U Jego boku cały kosmos wyruszy w bój przeciw głupocie. (Mdr 5,17-20)

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 grudzień 29 2008 18:37   
Forum Moderator
Moderator

zaraz zaraz - jak kogoś walnę lampą to znaczy, że była ona grzechem?? Czy moje zachowanie było grzechem - próba np. zabójstwa. Nóż jest grzechem czy to że wbijesz sobie go w brzuch...
Czy rzecz może być grzechem? Bo z tego co mnie uczono to żadna rzecz nie może być grzechem... ale może źle mnie uczono.

===

Profil   Email 
 Cytat 
potwor
 grudzień 29 2008 18:48   
Forum

narkotyki to nie kolejne "drzewo z którego nie wolno zrywać owoców" wiec trzeba korzystać z nich
po to zostało stworzone.

co do wyniszczenia ciała:
Jezus pozwalając sie przybic do krzyża, bicczować - grzeszył?

===

Dzięki Bogu jestem ateistą...

Profil   Email 
 Cytat 
akrobata1
 grudzień 29 2008 21:09   
Forum

źle paraklet się wyraziłem - chodziło mi o to że nawet odrobinę spróbowania ich to grzech. Ty zmierzałaś do kwestii uzależnienia a więc z twojego postu wywnioskowałem że wg Ciebie odrobina narkotyku to nie grzech. jak poruszamy tę sprawę to mogę wam zaświadczyć że u mnie na przysiędze było o narkotykach co to napisałem wcześniej - że do końca życia nie będę ich używał ( 2001 r.) - mam nawet treść przysięgi na odwrocie Pamiątki . no może jestem tu najmłodszy, może wcześniej o narach nie było takiego rozgłosu nie wiem ale narkotyki są grzechem bo niszczą organizm i silnie uzależniają - i to jak niszczą . zaraz zapewne mathias wyskoczy z terapią , że w małych ilościach to uspokaja etc. ale proszę mathiasa żeby tu nie siał tych swoich bzdur- trochę jest ateistów na tym forum ale chyba żaden nie jest tak natrętny jak mathias - sorry że się Ciebie czepiam , wiem że to forum - tu ma każdy prawo wypowiedzi - ale nie podoba mi się to że często głosisz herezje. dobra przepraszam że zboczyłem z tematu ale musiałem troszeczkę napisać o tym.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 grudzień 29 2008 21:23   
Forum Moderator
Moderator

Słuchaj akrobato, chcesz być silnym fizycznie człowiekiem i nie wyglądać jak cyklop? Plecak pełen książek zaśnieżona droga i strzelić ze 3 kilometry co drugi dzień. Po dwóch miesiącach efekty gwarantowane

===

Niech radują się rodziny, a ich miłość promienieje, jak chleba okruszyny nieśmy wiare i nadzieje...Nam pisane Krzyża bronic, teraz, dzisiaj, jutro, zawsze!

Cytat 
Grzegorz
 grudzień 29 2008 23:19   
Forum

Jak już jesteśmy w temacie wyglądu to może ktoś z was wie jak szybko można przytyć, przydałoby mi się to . Tylko proszę bez odpowiedzi w stylu: więcej jeść.

===

Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy kto w Niego wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne.

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 grudzień 30 2008 00:26   
Forum Moderator
Moderator

Ja ważę za dużo jak dla mnie przessamy mój tłuszcz do Ciebie

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 grudzień 30 2008 00:32   
Forum

Quote by pijany pastor:
Quote by Rafi F: najwazniejsze jest zastosowanie. Jak odlatujemy z kwasem, to nie wmawiajmy sobie, ze to dla celów terapeutycznych

Zatem jakie jest według ciebie zastosowanie narkotyków - chodzi mi o substancje roślinne wytworzone przez nature(thc, psylocybina, meskalina, muskaryna, morfina) mające takie a nie inne właściwości. Po co to człowiekowi? Dlaczego odczuwam potrzebe zmiany stanu świadomości?
W Polsce legalna jest uprawa i sprzedaż salvi divinorum. Palony ekstrakt wprowadza w stan dysocjacji na jakieś 15 minut. Nie da się opisać wrażeń pod wpływem, język słów traci tutaj sens. Każdy kolejny trip budzi strach.
Po co nam takie wrażenia, oferowane przez rosliny, wszak wszystko co stworzył Bóg było dobre. Czy mamy je omijać i traktować jak jakieś diabelstwo? Czy są one motorem rozwoju świadomości?
Co do tego czy zażywanie jest grzechem czy nie to każdego sprawa osobista.

to zaczyna byc mały off-top.

Wiem, i wszyscy wiedzą, że wszystko, co stworzył Bóg bylo dobre.
Jednak po upadku człowieka wiemy, że śmierć weszła na świat przez zawiść diabła i doświadczają jej ci, którzy do niego należą Mdr 2, 24

Świat, który byl stworzony przez Boga jako dobry, przestał byc Edenem.
Nie sądzę, że wrażenia powodowane przez różne rosliny są dla nas dobre. Raczej za ich pośrednictwem diabel usiłuje nad nami zapanować i odciągnąć nas od Boga, kreując fałszywą drogę "motoru rozwoju świadomości".
"Motor rozwoju świadomości" to typowy New Age, czyli antropologia o człowieku będącym cząstką boskości i eschatologia o zbawieniu drogą samorozwoju.
Zapraszam drogi Pijany Patorze na wątek: New Age - czym jest a czym nie jest?

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Pastor
 grudzień 30 2008 11:48   
Forum

Quote by medieval_man:
to zaczyna byc mały off-top.

Nie sądzę, że wrażenia powodowane przez różne rosliny są dla nas dobre. Raczej za ich pośrednictwem diabel usiłuje nad nami zapanować i odciągnąć nas od Boga, kreując fałszywą drogę "motoru rozwoju świadomości".
"Motor rozwoju świadomości" to typowy New Age

Rzeczywiście tamat może na inną dyskusje. Szanuje twoje zdanie jak i zdanie każdego innego "przeciwnika roślin" chociaż uważam że w swojej wypowiedzi brzmisz jak przedszkolny katecheta. Spodziewałem sie bardziej merytorycznych argumentów. To że pewne substancje zmieniają punkt widzenia albo zmuszają niejako do refeksji nad sobą chyba nie jest niczym złym. Ale jak widze lansujesz teze że jest to diabelstwo które należy omijać z daleka. Rośliny psychoaktywne używane są od wieków, nie są wytworem New Age a tylko elementem mającym zwiększyć atrakcyjność NA. Lecz jeśli z tej perspektywy chcesz na to patrzeć to prosze bardzo.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 grudzień 30 2008 11:57   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Grigori: Jak już jesteśmy w temacie wyglądu to może ktoś z was wie jak szybko można przytyć, przydałoby mi się to . Tylko proszę bez odpowiedzi w stylu: więcej jeść.

Obficie łącz tłuszcz z prostymi cukrami. W niewielkim uproszczeniu : tłuszcz pójdzie na paliwo, a cukier przy obecności paliwa i sporym skoku insuliny (dlatego cukry proste) jako nadmiarowy odłożony w zapasek za pasek
Zapomniałem: spory skok insuliny ułatwiający odłożenia zapasu za pasek spowoduje też małe jasne z pianą (może być i bezalkoholowe) przed/do/po posiłku.

===

Cytat 
Andrzej
 grudzień 30 2008 12:00   
Forum

Quote by pijany pastor:

Rzeczywiście tamat może na inną dyskusje. Szanuje twoje zdanie jak i zdanie każdego innego "przeciwnika roślin" chociaż uważam że w swojej wypowiedzi brzmisz jak przedszkolny katecheta. Spodziewałem sie bardziej merytorycznych argumentów. To że pewne substancje zmieniają punkt widzenia albo zmuszają niejako do refeksji nad sobą chyba nie jest niczym złym.

jeśli mówimy o produktach na bazie tych roślin, które prowadzą do uzależnienia i do zmian w psychice, to chyba jest to czyms złym
Quote by pijany pastor:
Ale jak widze lansujesz teze że jest to diabelstwo które należy omijać z daleka.

Tak
Quote by pijany pastor:
Rośliny psychoaktywne używane są od wieków, nie są wytworem New Age a tylko elementem mającym zwiększyć atrakcyjność NA.

Oczywiście.
Zwiększyć atrakcyjność - to raz.
Nie są wytworem NA - to dwa.
Posługiwanie się nimi jest konsekwencją przyjęcia sposobu myślenia typowego dla NA i mieści się w mentalności typowej dla NA - to trzy.
Quote by pijany pastor:
Lecz jeśli z tej perspektywy chcesz na to patrzeć to prosze bardzo.

dokladnie z tej - chrześcijańskiej

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Grzegorz
 grudzień 30 2008 15:36   
Forum

Obficie łącz tłuszcz z prostymi cukrami. W niewielkim uproszczeniu : tłuszcz pójdzie na paliwo, a cukier przy obecności paliwa i sporym skoku insuliny (dlatego cukry proste) jako nadmiarowy odłożony w zapasek za pasek Mr. Green
Zapomniałem: spory skok insuliny ułatwiający odłożenia zapasu za pasek spowoduje też małe jasne z pianą (może być i bezalkoholowe) przed/do/po posiłku.

Dzięki muszę spróbować. Czyli za każdym razem po obiedzie coś słodkiego, nie sądziłem, że to takie proste. Zwykle ciężko znaleźć przepis na utycie, zwykle zawsze wszędzie pisze jak schudnąć. A tak na oko po jakim czasie można liczyć na efekty?

===

Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy kto w Niego wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne.

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 grudzień 30 2008 15:44   
Forum Moderator
Moderator

Tłuszczyk do ziemniaków/ryżu, owoce obok/zamiast surówki (np. jabłko bardzo dobrze sie komponuje z mięsiwem - przegryzając dzieki odmiennej strukturze i odmiennym smaku przeżywasz każdy kes miesa jak pierwszy), oczywiście deserek (ciastka z kremem i pączki moimi faworytami). Po prostu mieszać proste cukry z tłuszczami jak się da.
Niestety możesz być tym rzadkim przypadkiem, że spalisz wszystko i zawsze, taki jest mój chrzestny (że tez tej puli genów po dziadku nie dostałem )
Czas to sprawa indywidualna. Ja niestety potrafię utyc w tydzień. Ty daj sobie miesiąc.
Jest jeszcze jeden knyf, ale nie namawiam : rzadsze posiłki. Spowoduje naturalne rozbudzenie organizmu do odkładania zapasów i spowolnienie przemiany. Jest to jednak niebezpieczna sprawa : odwrócić ten proces znacznie trudniej (wiele dziś otyłych chciało kiedyś schudnąć kilo czy dwa przez omijanie jakiegoś posiłku).

Ja mam problem w druga stronę. Znaczniej trudniej.

===

Cytat 
Grzegorz
 grudzień 30 2008 16:49   
Forum

Rafi wielkie dzięki. Nie wiem czy to coś pomoże, bo w rodzinie to raczej wszyscy chudzi jesteśmy, ale tak z 10/15 kilo to by mi się utyć przydało. Mam nadzieję że to pomoże. No cóż wielki dzięki Rafi. Pozdrawiam !

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,86 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty