Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny


 Forum > Kościoły a... > Kwestie moralne Nowy wątek Odpowiedz
 moralność wygranuch w grach losowych
 |  Wersja do druku
michal0000
 styczeń 02 2009 18:57  (Czytany 1653 razy)  
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 12/29/08
Postów:: 9

W KKK możemy przeczytać, iż gry losowe typu zakłady bukmacherskie nie są same w sobie czyms złym, dopóki nie zniewalają człowieka. Czy jednak jest do końca sprawiedliwe zdobywanie pieniędzy bez pracy, licząc na szczęście przy obstawianiu jakiegoś meczu? Te pieniądze, które się wygrywa, mogą pochodzić od jakiś nałogowych hazardzistów, którzy popadli w ruinę. Czy to jest więc tak do końca moralne?

===

 
 Profil   Email 
 Cytat 
esteban-82
 styczeń 02 2009 20:21   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 06/15/08
Postów:: 111

A czy moralnym jest być pracownikiem gorzelni i ciężko pracować na chleb by utrzymać rodzinę mając świadomość że produkt który wytwarzamy trafić może do biednego nałogowego alkoholika? A czy moralne jest być rolnikiem z plantacjom ziemniaków skoro potem sprzedajemy je do gorzelni- reszta jak wyżej.
A czy moralnym jest kupować w sklepie szynkę wiedząc jak wiele trzody jest niestety czasem w potwornych warunkach zarzynana.
A czy moralnym jest być polakiem wiedząc że mieszkańcy Zimbabwe nasze dzienne wydatki mają na cały miesiąc, a czy moralnie jest być luksemburczykiem wiedząc że jego dzienne wydatki to tyle co pensja polaka.
A czy moralne, a czy moralne... i tak nadal
Więc pojawia się fundamentalne pytanie: Czy moralne jest być człowiekiem??? Jak na razie wszystko wskazuje że nie!!!
Oto do czego może doprowadzić religijny fanatyzm i popadanie w skrajności.
Co do zaś zakładów- a kto powiedział że działanie na tym polu to lekki chleb??? Umiejętność zarabiania w ten sposób wymaga mnóstwa pracy, wiedzy, zdolności analitycznych i przewidywania. Więc najmocniej przepraszam ale nie truj już że to nie praca. Jeżeli wszystko przebiega w sposób uczciwy to nie ma w tym nic niemoralnego.

===

"Czy nie starczy, że ogród jest piękny? Czy muszą w nim jeszcze mieszkać wróżki?" "Godzenie takiej sprzeczności, jak uprawianie nauki przez cały tydzień i c
 
 Profil   Email 
 Cytat 
michal0000
 styczeń 02 2009 21:38   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 12/29/08
Postów:: 9

No dobra, bez emocji, po to jest to forum, żeby poruszać tego typu tematy. Choć hazardu nie nazywałbym pracą - fakt, żeby zwiększyć swoje szanse można śledzić tabele, wyniki itp, ale czy to praca? To właśnie jest próba zarobku bez wysiłku i trochę niesprawiedliwe mi się wydaje wygrywanie na loterii, wówczas, gdy inni ciężko pracują, często za mniejsze pieniądze.

Leniwa dłoń prowadzi do nędzy, lecz ręka pracowitych ubogaca.
(Przyp. 10:4 BW)

Przepadnie bogactwo podstępnie zagarnięte,
a krok za krokiem zdobywane - rośnie. - Księga Przysłów

===

 
 Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 styczeń 02 2009 22:09   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 09/08/06
Postów:: 1089

Quote by michal0000: To właśnie jest próba zarobku bez wysiłku i trochę niesprawiedliwe mi się wydaje wygrywanie na loterii, wówczas, gdy inni ciężko pracują, często za mniejsze pieniądze.

Czy zycie nie byloby nudne, gdyby wszyscy musieli pracowac, najlepiej w tej samej fabryce i za ta sama pensje?

Ja (wlasciwie zona) kupilem los na loterii i wygralem (wlasciwie zona) nowiutki samochod. Czy to jest sprawiedliwe, ze bez zadnego wysilku dostalem (ja i zona, bo nie mamy intercyzy) cos, co jest warte roczna pensje uczciwie pracujacego czlowieka?

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Grzegorz
 styczeń 04 2009 19:56   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 05/20/08
Postów:: 122

Michale jeżeli uważasz tego typu zarobek za nieuczciwy to po prostu nie kupuj losów. Takie sprawy każdy musi rozpatrzyć w swoim sumieniu. Jeżeli razi Cię takie postępowanie to nie postępuj tak, ale nie potępiaj kogoś kto się z tobą nie zgadza. Ja osobiście nie grywam na loteriach w ogóle, ale nie uważam tego za coś złego.

===

Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy kto w Niego wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne.
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,05 sekund
Nowy wątek Odpowiedz 
Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty 
HTML dozwolony w ograniczonym zakresie 
Zawartość zmoderowana