Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Problem z (nie)wolnymi swietami
 |  Wersja do druku
Reguly
 styczeń 06 2009 11:46  (Czytany 1914 razy)  
Forum

Status: offline

Co i rusz powraca kwestia czy to lub tamto swieto powinno byc dniem walnym od odpracy (np. ten lub ten art w ramach tego portalu)... A jaka jest wasza opinia w tym wzgledzie?

Czy sparawy raz na zawsze nie zalatwiloby np. calkowite zlikwidowanie swiat wyznaniowych bedacych dniami wolnymi od pracy, a zamiast tego przydzelenie pewnej puli dodatkowych dni wolnych od pracy, ktore dana osoba (w zgodzie ze swoim wyznaniem i sumieniem) na poczatku roku (bez mozliwosci ich odwolania) rozdysponuje na swoje swieta (a ateista lub agnostyk/bezwyznaniowec np. jako dodatkowy okres urlopowy)? Ciekawe ile podpisow zebranoby pod podobnym projektem...

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Arek_Sz
 styczeń 06 2009 19:39   
Forum

Myślę, że raczej ludzie za tym by nie poszli. Dziwię się tym, że ustanowienie jeszcze jednego dnia (Trzech Króli) jako wolnego od pracy naraziłoby Państwo Polskie na tak niesamowite straty, że w żadnym razie nie można sobie na to pozwolić... Okazuje się, że według sondaży wielu ludzi za wolne w trzech króli, cy wigilię oddałoby 1 maja... a nawet 11 listopada.

===

Sercem można tak samo kochać jak i nienawidzić... ФΩΣ - ΖΩΗ OAZOWICZ

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 styczeń 06 2009 21:09   
Forum Moderator
Moderator

Mi się podoba rozwiązanie jakie jest zastosowane w Anglii - pracodawcy sami sobie ustalają dzień wolny w tygodniu jak i mają określoną liczbę dni wolnych, które mogą wykorzystać na swoje święta wyznaniowe no i jest jeszcze kilka świąt państwowych, które są wolne od pracy

Suration - dobrze napisałam??
Bo wydaje mi się, że tak jest - ale mogłam coś pomieszać

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
Kacper Światłowski
 styczeń 06 2009 22:24   
Forum

Mysle, ze powinno byc 1 lub 2 swieta panstwowe kiedy wladza moze sie pokazac fotografom, wylozyc kwiaty przy pomniku oraz uroczyscie udekorowac sobie zasluzonych. Reszta powinna byc czescia umowy miedzy pracodawca i pracownikiem. Zlikiwdowac nalezy kodeks pracy, panstwowe zaklady i przedsiebiorstwa (szpitale, szkoly, transport).
Kosciol moglby wydac swoj kalendarz dni wolnych, do ktorego stosowaly by sie dobrowolnie strony "stosunku pracy". Urlopy, dni wolne itp powinno byc kwestia umowy, na zasadzie dobrowolnosci.

===

Cytat 
Reguly
 styczeń 07 2009 08:54   
Forum

Quote by Arek_Sz: Myślę, że raczej ludzie za tym by nie poszli.

Ludzie jak ludzie... i zalezy jakiego Kosciola - w koncu nawet w ramach samego chrzescijanstwa, poszczegolne odlamy te same swieta obchodza czesto w roznych terminach...

Dziwię się tym, że ustanowienie jeszcze jednego dnia (Trzech Króli) jako wolnego od pracy naraziłoby Państwo Polskie na tak niesamowite straty, że w żadnym razie nie można sobie na to pozwolić...

A gdzie masz powiedzine, ze wowczas na jednym by sie skonczylo?

Okazuje się, że według sondaży wielu ludzi za wolne w trzech króli, cy wigilię oddałoby 1 maja... a nawet 11 listopada.

Czemu w takim razie Ci sami ludzie nie przeznacza na ten cel jednego ze swoich dni urlopowych, skoro tak bardzo zalezy im na wolnym w "Trzech Kroli"? No i co z cala reszta (rowniez wielu) ludzi, ktorzy (z roznych wzgledow - np. takich ze nie sa chrzescijanami) niechcieli by oddac tych swiat (jak 1.V czy 11.XI)? Czy wowczas omawiane wyzej rozwiazania nie okazaloby by sie najwlasciwsze? Chcesz miec wolne 1.V - bierzesz sobie wolne w 1.V, chcesz miec wolne 11.XI - deklarujesz sobie wolne 11.XI, chcesz miec wolne w "Trzech Kroli" - zaklepujesz sobie wolne w "Trzech Kroli", chcesz miec wolne w Chanuka - odbierasz wolne w Chanuka... I wszyscy sa zadowoleni - nie tylko dominujaca wiekszosc wyznaniowa (przy czym wszyscy sa rowno potraktowani).

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
Robert
 styczeń 07 2009 14:33   
Forum

Quote by paraklet: Mi się podoba rozwiązanie jakie jest zastosowane w Anglii - pracodawcy sami sobie ustalają dzień wolny w tygodniu jak i mają określoną liczbę dni wolnych, które mogą wykorzystać na swoje święta wyznaniowe no i jest jeszcze kilka świąt państwowych, które są wolne od pracy

Suration - dobrze napisałam??
Bo wydaje mi się, że tak jest - ale mogłam coś pomieszać

Hmmm... szczerze mowiac szczegolow nie znam. Zreszta ja mieszkam w Szkocji i mamy tu troche inaczej niz w Anglii, np. mamy o jeden dzien wiecej wolnych dni od pracy.
Te dni wolne tu nazywaja sie Bank Holidays i chociazby nazwa nie sa powiazane z zadnymi religijnymi swietami. Mozesz je obchodzic, jak chcesz. Byc moze niektore z nich sa w dni lub w okolicach swiat religijnych, nie wiem. Sa one narzucone duzo wczesniej na caly rok, wiec nie zauwazylem, zeby pracodawcy mogli sobie jakos nimi zonglowac...

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,27 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty