Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Boże Narodzenie replay
 |  Wersja do druku
Angelika Mojeścik
 styczeń 13 2009 10:22  (Czytany 949 razy)  
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Mam pytanie - tu w Anglii obchodzi się Boże Narodzenie a nie Wigilię.
Gdy powiedziałam im, że dla mnie ważniejsza jest Wigilia gdyż tego wieczoru narodził się Jezus - zaczęli się ze mną kłócić, że to nie prawda.
Oni są przekonani, że Chrystus narodził się w Christmas Day...
Wiem, że historycznie to zupełnie inaczej wyglądało...

Więc pytanie do Was - jak?
I dlaczego jest taki rozłam między Anglią i Polską w celebracji tego dnia??

[Reguly nie wiem czy jest już ten wątek poruszony - nie chciało mi się szukać, więc proszę o wyrozumiałość]

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 styczeń 13 2009 10:48   
Forum

no nie wiem jak inni, ale mnie się wydawało, że w Polsce (w Kościele w Polsce) też obchodzi się Boże Narodzenie jako święto (umownie 25 grudnia), a Wigilia to tylko coś w rodzaju czuwania przed...
Faktem jest, że to czuwanie przerodziło się w niezależne świętowanie, ale jednak...

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Marek
 styczeń 13 2009 10:55   
Forum

A to mamy jakieś pewne historyczne informacje, którego dnia roku Chrystus 'obchodzi urodziny'?

W liturgii Kościoła Katolickiego dzień zaczyna się jeszcze w 'poprzedni wieczór' - jak w judaizmie. Stąd e.g. sobotni wieczór w kalendarzu, nazwijmy to, 'świeckim' jest już niedzielą w kalendarzu liturgicznym (Eucharystia sprawowana jest wtedy wedle formularzy z niedzieli). Analogicznie - wieczór wigilijny jest już dniem Bożego Narodzenia. A Wasza kłótnia rozbija się o to, czy część przed Midnight Service, czy po, jest ważniejsza.

Pozdrawiam,
kacerz

PS. Ani się w Wigilię, ani w Christmas Day nie urodził.

===

Flp 4:4

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 styczeń 13 2009 12:35   
Forum Moderator
Moderator

No to wiem, że raczej to 24 grudzień nie był - chodzi mi tylko skąd ten rozrzut się wziął?

I co jest optymalnie mądrzejsze??

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
Piotr
 styczeń 13 2009 13:12   
Forum

Wigilia - dzień lub czuwanie (często związane z tradycyjnym posiłkiem wieczornym) poprzedzające ważne święto lub jakieś nadzwyczajne wydarzenie (w chrześcijaństwie szczególnie związane z Bożym Narodzeniem – wigilia Bożego Narodzenia). W antycznym Rzymie również część nocy równa trzem godzinom.

Boże Narodzenie – w tradycji chrześcijańskiej to święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa. Jest to liturgiczne święto stałe, przypadające na 25 grudnia.

A co jest optymalnie mądrzejsze nie wiem bo nie znam kryteriów.
U mnie w domu, na katechezach, w kościele zawsze się mówiło że wigilia to oczekiwanie na narodziny Pana. A 25 grudnia zawsze był świętowaniem narodzin. Nie wiem co Ci powiedzieć.

Dlaczego u nas bardziej widocznie się świętuje 24 niż 25 grudnia?
Może byliśmy bardziej związani z Włochami i Rzymem, czy też bliżej bliskiego wschodu niż Anglicy:
"Wigilia Bożego Narodzenia (wieczerza wigilijna, wieczór wigilijny, niekiedy także gwiazdka) (z łac. vigilia - czuwanie, straż) - w tradycji chrześcijańskiej dzień poprzedzający święto Bożego Narodzenia, kończący okres adwentu.

Korzenie tego święta sięgają prawdopodobnie obchodów Saturnaliów w starożytnym Rzymie, gdzie chrześcijaństwo się rozwijało, lub nawet świętowania przesilenia zimowego w epoce kamiennej. Pewne analogie występują także z żydowskim świętem Hannukah oraz perskim świętem Szab-e Jalda."

===

Mt6:7-8 [..]Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich!

Cytat 
Rafi F
 styczeń 13 2009 14:17   
Forum Moderator
Moderator

Odpowiedź już padła. To pozostałość po judaistycznym porządku dnia, gdzie dzień zaczyna sie od nocy/wieczoru a kończy na dniu (wpierw była ciemnośc, potem nastał dzień). Z cyklem narodzin i smierci, czy cyklem słońca, a także cyklem człowieka naturalny wydaje się porządek, gdy dzień zaczyna się o poranku a kończy w nocy.
Stąd np. sabat zaczyna się w piątek wieczorem.
Stąd wieczorna msza sobotnia "zaliczana jest" jako niedzielna.
Stąd obchodzimy wigilię BN w czasie gdy judeochrześcijanie obchodziliby BN.

Jak to podobnie kacerz_Marek określił: kłócicie się, czy ważniejszy jest dzień przed, czy po poranku.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Dezerter
 styczeń 13 2009 22:45   
Forum

Quote by paraklet:

Oni są przekonani, że Chrystus narodził się w Christmas Day...

Katolicy w Polsce uważają dokładnie tak samo stąd pasterka w ...Boże Narodzenie - 25
Wigilia znaczy (min) - dzień przed
My po prostu już się nie możemy doczekać Bożego Narodzenia

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,24 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post