Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny


 Forum > Kościoły a... > Polityka i społeczeństwo Nowy wątek Odpowiedz
 abp Sawa TW - Donosicielstwo jako norma
 |  Wersja do druku
Kacper Światłowski
 styczeń 15 2009 10:11  (Czytany 1927 razy)  
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 01/06/04
Postów:: 137

Arcybiskup Sawa, obecny zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego był przez wiele lat (1965 - 1987) tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa. Niemała część pozostałych hierarchów tego Kościoła - także.

Po wielu smutnych rewelacjach odnoszących się do ludzi Kościoła katolickiego, te najnowsze informacje nie powinny specjalnie dziwić. A jednak trochę dziwią.

"Rzeczpospolita" (13 stycznia) opisuje treść donosów składanych przez abpa Sawę. Sawa nie miał żadnych zahamowań, pisząc a to o homoseksualizmie jakiegoś prawosławnego duchownego; a to o nie dość lojalnej wobec władz postawie swojego przełożonego, metropolity Stefana; a to nadużyciach finansowych następnego swojego przełożonego, metropolity Bazylego; to znowu sporządzając charakterystyki swoich seminarzystów w klasztorze w Jabłecznej.
Na podstawie jego donosów łamano innych prawosławnych i werbowano ich do współpracy, zakładano sprawy operacyjne przeciwko wskazanym przez niego osobom i środowiskom.

calosc
http://fakty.interia.pl/felietony/graczyk/news/graczyk-to-nie-byl-agent-z-rozterkami,1243509

===

 
 Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Andrzej
 styczeń 15 2009 10:19   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 01/31/05
Postów:: 3977

myślę, że abp Sawa (jesli to prawda) nie miał za wiele środków dla opierania się naciskom - to raz

a dwa - nie zapominajmy też, że po drugiej stronie byli wyposażeni w środki przymusu (takiego czy innego) ludzie bez żadnego kręgosłupa moralnego - o ich "zasługach" nikt jakoś nie chce mówić - krytykujmy (pewnie w dużej mierze słusznie) tych, ktorzy okazali słabość, zapominamy o tych, którzy, ktorzy tych wszystkich słabych - łamali

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację
 
 Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Rafi F
 styczeń 15 2009 10:28   
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Zarejestrowany: 06/11/05
Postów:: 3072

abp Sawa sam juz o tym chyba z pół roku temu mówił, czym zdobył sobie mój osobisty szacunek, więc niczego innego w prasie sie nie spodziewajmy (może jeszcze tylko skandalizującego słownictwa). Sprawa dotyczy chyba wszystkich duchownych prawosławnych i nie będą z tego robić nagonki.
Zajmijmy sie lepiej swoim podwórkiem, gdzie wszyscy zamiast minę rozbroić, to tylko ją dozbrajają.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi
 
 Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Kacper Światłowski
 styczeń 15 2009 11:25   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 01/06/04
Postów:: 137

Nie wiedzialem, ze "abp Sawa sam juz o tym chyba z pół roku temu mówił". Zreszta co mial mowic skoro jest tyle kwitow na nieg? Na plus ma to, ze nie gra swietoszka i nie zaslania sie wymowkami.
Kwestia pozostaje, czy nalezaloby ze strony biskupa ustapic, bo biskup to chyba cos wiecej niz "urzednik koscielny". Aby w pelni ocenic Sawe nalzy miec wiedze, czy jego wspolpraca byl w pelni utajniona, czy tez wszyscy o tym wiedzieli w tamtymch latalch. Bo jesli donosil tajnie, za plecami, to raczej nie byl szczery wobec ludzi ktorzy go otaczali.

===

 
 Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Rafi F
 styczeń 15 2009 11:38   
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Zarejestrowany: 06/11/05
Postów:: 3072

Prawosławie jako kościół lokalny jest zawsze mniej lub bardziej związany z władzą, to juz troche zmienia punkt widzenia. Następnie sam sie przyznał i poprosił o wybaczenie, a wybaczenie to wielki przywilej chrześcijanina podkreślany w prawosławiu.
W KRK w Polsce jest inaczej : zamiatanie pod dywan, zaprzeczanie, nabieranie wody w usta, komisje które nic nie wyjaśniają. To tylko powoduje, ze rana zamiast się zagoić ropieje.
Zostawmy rany prawosławnych prawosławnym (niech się goją w spokoju), a zajmijmy się własnymi (niektórzy na ich rozdrapywaniu i rozjątrzaniu radio, tv i uczelnie pobudowali).

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi
 
 Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Marek
 styczeń 15 2009 14:03   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 05/28/05
Postów:: 770

Michał Hrycuniak w wywiadze dla 'Gazety Wyborczej' rzecze, że nie współpracował i nikomu nie zrobił nic złego, a potem wydaje specjalne oświadczenie, zasłaniając się 'fałszowaniem teczek' i 'ogólnoświatowym anty-prawosławnym spiskiem Szatana'. 'Rzeczpospolita' ujawnia, że jednak współpracował, długo i namiętnie, szkodząc całkiem pokaźnie.

Kto łże?...

Pozdrawiam,
kacerz

===

Flp 4:4
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,14 sekund
Nowy wątek Odpowiedz 
Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty 
HTML dozwolony w ograniczonym zakresie 
Zawartość zmoderowana