Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Po 'kolędzie'?
 |  Wersja do druku
Reguly
 styczeń 16 2009 11:53  (Czytany 1017 razy)  
Forum

Status: offline

W parafii przybywa mieszkańców, ale maleje liczba chętnych do przyjęcia kolędy. Drzwi przed księdzem zamyka co trzecia rodzina.

Calosc tutaj...

W Kościele katolickim ta duszpasterska wizyta wymuszona jest prawem kanonicznym:
Pragnąc dobrze wypełnić funkcję pasterza, proboszcz powinien starać się poznawać wiernych powierzonych jego pieczy. Winien zatem nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza w niepokojach i smutku, oraz umacniając ich w Panu, jak również - jeśli w czymś nie domagają - roztropnie ich korygując. - za Wiki

Czyzby nie odpowiadala ta forma koledowania?...

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Piotr
 styczeń 16 2009 13:18   
Forum

Quote by reguly:
W parafii przybywa mieszkańców, ale maleje liczba chętnych do przyjęcia kolędy. Drzwi przed księdzem zamyka co trzecia rodzina.

Na terenie na której działa parafia przybywa mieszkańców. Ale w parafii parafian ubywa...

Quote by reguly:W Kościele katolickim ta duszpasterska wizyta wymuszona jest prawem kanonicznym:
Pragnąc dobrze wypełnić funkcję pasterza, proboszcz powinien starać się poznawać wiernych powierzonych jego pieczy. Winien zatem nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza w niepokojach i smutku, oraz umacniając ich w Panu, jak również - jeśli w czymś nie domagają - roztropnie ich korygując. - za Wiki

Czyzby nie odpowiadala ta forma koledowania?...

"Kolęda" jest wizytą duszpasterską, ale wizyta duszpasterska nie musi być kolędą.

Czemu księża odwiedzają swych parafian tylko raz do roku i czemu najczęściej związane jest to z "poborem daniny"? W prawie kanonicznym nie ma mowy, że "wizyta duszpasterska" wiąże się z poborem opłat.

Wiem, że jest mowa w PK o pomocy w utrzymaniu parafii, proboszcza, wikariuszy; ale to realizuje się przecież na mszy (na tacę), przelewami bankowymi.... po co jeszcze księża stresują ludzi, albo ludzie.... czemu ludzie stresują się kopertami?! Czy nie można przyjąć księdza z herbatą i uśmiechem, zamiast kopertą i spuszczonymi oczyma, lub ukrywaną agresją?

===

Mt6:7-8 [..]Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich!

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Ewa
 styczeń 17 2009 00:30   
Forum

Nie wiem czy jestem w bledzie ale kiedys to i dzielnicowy znal swoich podopiecznych osobiscie....
Nie wiem czy to jest wina innych czasow, innych tradycji,innych wartosci?.

Musze przyznac,ze spotkalam sie czesto z negatywnym oddzwiekiem po tym jak wyznm,ze jestem wierzaca,czy ze katoliczka...ja czesto prostuje i dodaje ze czuje sie bardziej protestantka.Zapytacie dlaczego? bo tam nie ma tego co jest u katolikow,tam jest w moich oczach wiecej modlitwy-a sorki bo odbieglam od tematu.
Tez jestem zdania,ze to wierni nauczyli Ksiezy zbierania kopert.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,13 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty