Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Walentynki - to też katolickie?
 |  Wersja do druku
Angelika Mojeścik
 luty 10 2009 23:30  (Czytany 2479 razy)  
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

O co chodzi z tymi Walentynkami i dlaczego mówi się dzień św. Walentego?
Jak to ma się do siebie? I czy można podciągnąć to święto pod katolickie???

W ogóle to co się powinno świętować w ten dzień?

No i tak bardziej do moich portretów psychologicznych - komu wysyłacie walentynki? I czy to można podciągnąć pod grzech jeśli wysyła się więcej niż 1 osobie RazzRazzRazz

(ale mi brakuje Poł'a...... - o właśnie czy ktoś wie, jak mogę mu wysłać walentynkę?)

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
Piotr
 luty 11 2009 00:29   
Forum

Święty Walenty (zm. ok. 269). Wymieniony jest w "Martyrologium Rzymskim" dwa razy jako:

* kapłan rzymski, ścięty w czasie prześladowań za panowania cesarza Klaudiusza II Gockiego
* oraz biskup Terni koło Rzymu.

Uważa się, że jest to ta sama osoba.

Przedstawiany najczęściej w stroju kapłana lub biskupa w momencie, gdy uzdrawia chłopca z padaczki. Słynął również z tego, iż udzielał ślubu zakochanym (niekoniecznie za zgodą rodziców).

Najprawdopodobniej już w IV w. grób świętego otoczony był kultem, papież Juliusz I (337-352) wybudował nad tym grobem bazylikę, a papież Teodor I (642-649) odrestaurował ją.

W Polsce czci się go jako patrona w chorobach takich jak: padaczka i podagra.

Atrybuty: dziecko, któremu przywrócił wzrok; słońce.

Święto liturgiczne: 14 lutego.

Św. Walenty z wykształcenia lekarz, z powołania duchowny jest w tradycji patronem zakochanych. Żył w III wieku w Cesarstwie Rzymskim za panowania Klaudiusza II Gockiego. Cesarz ten za namową swoich doradców zabronił młodym mężczyznom wchodzić w związki małżeńskie. Uważał on, że najlepszymi żołnierzami są legioniści nie mający rodzin. Zakaz ten złamał biskup Walenty i błogosławił śluby młodych legionistów. Został za to wtrącony do więzienia, gdzie zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika. Legenda mówi, że jego narzeczona pod wpływem tej miłości odzyskała wzrok. Gdy o tym dowiedział się cesarz, kazał zabić Walentego. W przeddzień egzekucji Walenty napisał list do swojej ukochanej, który podpisał: "Od Twojego Walentego". Egzekucję wykonano 14 lutego 269r.

Po śmierci Walenty w różowym stroju z łukiem w rękach unosił się w powietrzu latając nad rzymskimi ulicami i strzelał z łuku do ludzi, którzy nie potrafili znaleźć miłości - niektórzy mylą go z kupidynem.

===

Mt6:7-8 [..]Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich!

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Marianna
 luty 11 2009 00:46   
Forum

Dobre pytanie. Dlaczego Sw. Walenty.

Swiety Walenty zyl na przelomie III i IV wieku. Poniosl meczenska smierc za wiare.
Znany byl z uzdrowienia syna filozofa Kratona, ktory po uzdrowienu syna przeszedl na chrzescijanstwo. Wiesc sie rozeszla i Sw. Walenty zostal aresztowany. Prawdopodobnie bedac w wiezieniu napisal na lisciu w ksztalcie serca: "od Twojego Walentego".
Lisc mial byc dla corki straznika, ktora ponoc cudownie uleczyl ze slepoty.
W Polcse Swiety byl znany jako opiekun epileptykow ze wzgedu na cudowne uzdrowienia.

Dla mnie jest to dzien swietego, tak samo jak wiele innych dni w roku. Co prawda, to jest sympatyczne podrzucic prezencik lub podeslac karteczke, ale de facto zapoczatkowali je poganie przed wiekami. Potem zauwazono Sw walentego, co podlapali brytyjczycy, amerykanie i tak poszlo dalej.

Co sie powinno swietowac? Trudno cokolwiek narzucac, skoro ludzie sami wybrali. Ja wole pomodlic sie za ciezko chorych, polecajac szczegolnej opiece epileptykow (okropna choroba). Wyrazy moich uczuc nie musza odbywac sie "na gwizdek" i to raz do roku.
Wole czesciej i spontanicznie.

Komu wysylac? To zalezy jak spostrzegasz Walentynki. Niby swieto zakochanych, ale w wielu kregach staje sie przyczynkiem wyrazania zwyklej przyjazni i rozsylaniu kartaczek zarowno kolegom jak i kolezankom, ale tylko tym, ktorych sie naprawde bardzo lubi. I to nie jest grzech. Walentynki sa takie jak je ludzie spostrzegaja.

P.S. Z Twoim Polem nie ma problemu. Zaadresuj:- do mojego Walentyna, najbardziej kochanego Pola- a poczta juz go znajdzie. Exclaimation

===

Gdzie milosc wzajemna i dobro, tam znajdziesz Boga zywego

Profil   Email 
 Cytat 
potwor
 luty 11 2009 01:06   
Forum

Quote by: paraklet

(ale mi brakuje Poł'a...... - o właśnie czy ktoś wie, jak mogę mu wysłać walentynkę?)

jest taki fajny guzik, nazywa się EMAIL jest dokładnie tam gdzie ta strzałka pokazuje. jest pod postem każdego. dzisiaj tez widziałem poła, ale jakimś cudem nic nie napisał Laughing Out Loud
         |
         |
         |
         |
         |
         |
         |
         |
        \|/

===

Dzięki Bogu jestem ateistą...

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 luty 11 2009 09:07   
Forum

O co chodzi z tymi Walentynkami i dlaczego mówi się dzień św. Walentego?

Nazwa "Walentynek" pochodzi od imienia św. Walentego - w tradycji patrona zakochanych, a przede wszystkim zaś chorych na padaczkę i epilepsję (choć jest też stanowisko, że było ich dwóch różnych) - którego święto liturgiczne przypada o ile się nie mylę właśnie na 14 lutego... Samo święto - jako tzw. "dzień zakochanych" - powstało ponoć z powodu stagnacji handlowej pomiędzy Bożym Narodzeniem a Wielkanocą - w wyniku odpowiedzi handlowców amerykańskich na brak jakiejkolwiek okazji handlowej w tym okresie (zabieg czysto komercyjny). Stamtąd też trafiło do Polski - co m.in. jest powodem jego krytyki (jako kolejnego, zaraz po Halloween, tzw. amerykanizmu)... Przeciwnicy "Walentynek" zwracają ponadto uwagę na geograficzną niewłaściwość kalendarzowej lokalizacji "święta miłości". Przypisane bowiem ono zostało na środek jednego z najzimniejszych, zimowych miesięcy w roku (uwidaczniać ma to ślepy mechanizm, według którego zwyczaj ten został przeniesiony z zachodniej kultury masowej), w rzeczywistości raczej mało sprzyjającemu miłości (czy w naturalnych warunkach - hodowli kwiatów Cool )... Dla przykładu m.in. Słowianie obchodzili swe rdzenne święto miłości i płodności w letnie przesilenie - w Noc Kupalną... Niemniej nawet świętu przypadającemu na 14 lutego (mimo katolickiego patrona) próbuje się nadawać szerszy wymiar, np. przez wiązanie go ze zbieżnym terminowo zwyczajem obecnym jeszcze w czasach Cesarstwa Rzymskiego, a polegającym głownie na poszukiwaniu wybranki serca, np. przez losowanie jej imienia ze specjalnej urny. Choć jednak współczesny dzień zakochanych, tzw. Walentynek, wywodzić można nawet z czasów rzymskich, to nie ma on jednak bezpośredniego związku z jednym, konkretnym świętem starożytnego Rzymu. Rozumienie wówczas tego święta, to raczej wynik połączenia takich pojęć jak Kupidyn, Eros, Juno Februata, Pan, Luberkalia itd. Dzień św. Walentego, to najprędzej zaś kompilacja dwóch niezależnych od siebie świąt rzymskich: Luperkalia i święto Juny Februaty... Jako, że Kościół od początku sprzeciwiał się rozwiązłości (jaka ponoć szczególnie miała miejsce w ten dzień) a także, że w zwyczaju miął by tzw. pogańskie tradycje "zastępować" własnymi, to i tym razem zastosował swój sprawdzony mechanizm wypierania zastałych tradycji własnymi, i ostatecznie mamy to co mamy...

Wiecej na ten temat bylo w tych watkach:
Kościół chce ''ochrzcić'' walentynki
http://www.kosciol.pl/forum/viewtopic.php?showtopic=112675
Walentynki
http://www.kosciol.pl/forum/viewtopic.php?showtopic=129805

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
Marianna
 luty 11 2009 16:06   
Forum

Reguly. A czy Ty sie przypadkiem nie rozpedziles z ta Noca Kupalna? Przesilenie letnie w...lutym?
Tutaj chodzi glownie o zwyczaj z czasow Cesarstwa Rzymskiego.

Potem nastapily dziwne czasy . Konkurencja miedzy anglikami i wlochami, kto ma wspanialszych
swietych, doprowadzila niestety do wymyslania i dopisywania swietym roznych niesamowitych historii. Dlatego trzeba uwazac z jakich Zywotow Swietych sie korzysta. Zamiast tak jak chcieli, dodac wspanialosci Swietym, tylko ich osmieszyli.
Jak przytacza Skalosz : "Po śmierci Walenty w różowym stroju z łukiem w rękach unosił się w powietrzu latając nad rzymskimi ulicami i strzelał z łuku do ludzi, którzy nie potrafili znaleźć miłości - niektórzy mylą go z kupidynem." Tez bym sie pomylila.(Inny swiety podniosl swoja dopiero scieta mieczem glowe, polozyl na tacy, szedl i rzewnymi lzami nad nia plakal.) Dobrze, ze Sw. Walenty juz dzisiaj nie lata. Ten rozowy stroj - to tylko klopoty. Wink

O, teraz widze. W tekscie jest Walenty, a nie SW. Walenty, wiec jednak ktos inny. Jaaaka ulga. Big Grin

===

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 11 2009 16:31   
Forum Moderator
Moderator

Marianno i Skałoszu - dziękuję za informacje Smile za poprawienie humoru też Razz
Mathias - Laughing Out Loud rozumiemy się bez słów Razz Laughing Out Loud Ale wiesz ja wolę tradycyjną pocztą Razz
Reguły - i jak cię tu nie kochać?

To w końcu powinniśmy obchodzić w Polsce te Walentynki czy nie??

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marianna
 luty 11 2009 16:59   
Forum

O ile jakis Walenty nie bddzie latal nad Warszawa, czemu nie.
Rozowo i czerwono, calkiem sympatycznie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marianna
 luty 11 2009 17:07   
Forum

A jakbys wolala??? Smile

===

Profil   Email 
 Cytat 
Piotr
 luty 11 2009 17:34   
Forum

Quote by: Marianna

Reguly. A czy Ty sie przypadkiem nie rozpedziles z ta Noca Kupalna? Przesilenie letnie w...lutym?
Tutaj chodzi glownie o zwyczaj z czasow Cesarstwa Rzymskiego.

Reguły chciał właśnie pokazać dezorientację geograficzną święta, któremu lutowa pogoda nie sprzyja w przeciwieństwie do Kupalle w ciepłą letnią noc! Smile

===

Mt6:7-8 [..]Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich!

Cytat 
Piotr
 luty 11 2009 17:38   
Forum

To w końcu powinniśmy obchodzić w Polsce te Walentynki czy nie??

To Ty jesteś w Polsce?

Wink

A poza tym zawsze kolejna okazja do okazania uczuć dla wstydliwych! Big Grin

===

Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 11 2009 18:17   
Forum Moderator
Moderator

Ja tam uważam, że święto jest miłe ale totalnie nie związane z chrześcijaństwem - i nie rozumiem, dlaczego chrześcijanie chcą wszystko ochrzcić??

Razz Polska jest tam gdzie ja jestem Razz

===

Profil   Email 
 Cytat 
potwor
 luty 11 2009 18:30   
Forum

dlaczego chrześcijanie chcą wszystko ochrzcić??

wiecej kasy wtedy kościół zarabia na mszach ^^

===

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 11 2009 18:32   
Forum Moderator
Moderator

Big Grin Czy ktoś spisuje teksty potwora????

Stwórzmy niepraktykujący kabaret dla praktykujących katolików!!!!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marianna
 luty 11 2009 18:55   
Forum

Dobra. Zgadzam sie. Ale kto bedzie pisal teksty? Potworek? Big Grin

Patrz, nie jest z nim tak zle. Jak ladnie siedzi na hustawce.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 luty 12 2009 08:47   
Forum

Quote by: Marianna

Na to pytanie zasadniczo odpowiedzal ci juz Skałosz... Chodzi wlasnie o to, ze luty (szczegolnie w naszej sferze klimatycznej) raczej nie specjalnie swa aura sprzyja milosci czy zakochanym... Z tego m.in. wzgledu w wielu kulturach zasadniczo swieto milosci i plodnosci obchodzi sie w okresie gdy ta plodnosc i pobudzenie do zycia jest szczegolnie widoczne w calej naturze... Drugi aspekt (bardziej przyziemny, wspolczesny) to fakt, ze tzw. "swieto milosci" wyznaczone na luty, pozwala zarobic np. calemu przemyslowi kwiaciarskiemu - raczej nie wyjdziesz sobie wtedy, do ogrodka czy na lake i nie nazbierasz kwiatow dla swojego wybranka/wybranki... Rolling Eyes

nie rozumiem, dlaczego chrześcijanie chcą wszystko ochrzcić??

Przede wszystkim moze nie tyle cale chrzescijanstwo co raczej katolicyzm... Po drugie byl to od wiekow sprawdzony mechanizm jego dzialania. To czego nie dalo sie zwalczyc, nalezalo przejac, nadac temu wlasny chrakter...

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 14 2009 23:50   
Forum Moderator
Moderator

Was też tak bardzo zdołowało to komercyjne święto??

Przyjaciel powiedział mi, że to z powodu przesilenia roku Bawołu, który niedawno się zaczął w chinach i tak sobie myślę, że z braku laku i na to można było by zwalić winę.

No nic chciałabym Wam życzyć szczęśliwego i miłego jutrzejszego normalnego dnia Smile A to niby dlaczego w Walentynki można składać sobie życzenia a w normalny dzień nie?

Smile Więc Happy, Merry czy jaki tam chcecie - piętnastego lutego 2009 roku Razz

===

Profil   Email 
 Cytat 
potwor
 luty 15 2009 01:24   
Forum

hmmm... a myślałem ze z Połem spedzicie razem to świeto Laughing Out Loud

a co do komercji - no cóż... pieniądze za kwiaty, bilety do kina itp napędzają gospodarkę...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Piotr
 luty 15 2009 12:18   
Forum

Mnie nie... byłem z moją lubą na "Jak wam się podoba" Shakespeare w reżyserii Kiliana. Świetna zabawa! Smile

===

Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 15 2009 12:52   
Forum Moderator
Moderator

No ja byłam ze swoimi 3 poczwarami w kinie na "Piorunie".

Swoją drogą gdyby nie te walentynki to byście nas nigdzie nie zabierali... to może i dobrze, że są Razz

===

Profil   Email 
 Cytat 
Piotr
 luty 15 2009 15:57   
Forum

Swoją drogą gdyby nie te walentynki to byście nas nigdzie nie zabierali... to może i dobrze, że są Razz

...tak i byście schły w kuchni przymocowane kajdankami do piekarnika ;D

a na poważnie... takimi sformułowaniami j.w. sama sprowadzasz się do roli ofiary.... i próbujesz wmówić winę facetom, że to przez nich kobieta nie ma rozrywek...

...a czy Wy nie możecie zabierać nas gdzieś gdzie chciałybyście pójść....?

...Nie wiem jak w twoim związku byłoby, ale moja luba nie czeka aż ją gdzieś zabiorę, ale często sama wychodzi z propozycją....

Nie zgadzam się tylko na łażenie bez sensu po sklepach Smile ..."tylko żeby popatrzeć" - za bardzo mnie to denerwuje, od tego przecież kobiety mają koleżanki. Wink

===

Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 15 2009 18:27   
Forum Moderator
Moderator

a co nie jesteście winni???

W moich związkach swoją drogą wszystko kręciło się w okół nauki i pracy Smile A jak już gdzieś wychodziliśmy to ze strasznym bólem głowy, że marnujemy ten czas i najczęściej z mojej inicjatywy Smile

Nie polecam w takim razie - studentów medycyny i historii Razz

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,54 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty