Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Różdżkarstwo, radiestezja
 |  Wersja do druku
Arek_Sz
 luty 14 2009 22:13  (Czytany 6670 razy)  
Forum

Status: offline

Witam!

Jak to w końcu z tym jest? Z jednej strony słyszę głosy wielu kapłanów, jakoby wytyczanie źródeł za pomocą różdżki było sprzeczne z naszą (katolicką) wiarą, a z drugiej strony - 99% studni, z których czerpiemy wodę jest odnalezione w tenże właśnie sposób?

Zabieg magiczny, czy czysta nauka? Problem był rozważany przez naukowców i nie wykazali oni żadnego racjonalnego wytłumaczenia zjawiska. W jaki więc sposób różdżkarze (którymi byli/są niekiedy kapłani) potrafią z dużą dokładnością wytyczyć miejsce źródła podając nawet głębokość, na której ma się ono znajdować.

Dodam tylko, że mój dziadek robił tak, ze brał dwie elektrody od spawarki, zginał je pod kątem 90 st. tak, by trzymane do góry były równoległe do gruntu, a następnie chodził wokół domu. W niektórych miejscach elektrody samoistnie zbiegały się do siebie (tak działo się np. obok studni).

Sam już nie wiem co o tym myśleć...

===

Sercem można tak samo kochać jak i nienawidzić... ФΩΣ - ΖΩΗ OAZOWICZ

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 luty 15 2009 22:12   
Forum

Quote by: Arek_Sz

Witam!

Jak to w końcu z tym jest? /p]

Sprawa jest złożona i niewyjaśniona.
można jednostronnie, ale bardzo konkretnie i na faktach jak tu:
http://www.okiem.pl/nauka/radiestezja.htm
A można trochę bardziej wyważenie jak na wiki
http://pl.wikipedia.org/wiki/Radiestezja

Ponieważ nie umiemy na dzień dzisiejszy wyjaśnić jaka siła kieruje różdżką lub wahadełkiem - nie wiemy więc z jakimi siłami/mocami/energiami współdziałamy/łączymy się/korzystamy z ich mocy.

to tak jak byśmy znaleźli nieznany lek i zaczęli go czasami łykać bo po nim widzimy/czujemy/wiemy więcej niż inni. A co ze skutkami ubocznymi? A co z naszą wątrobą/nerkami za kilka lat? A jak to wpłynie na nasz genom i przyszłe pokolenia/nasze potomstwo?
Nie wiemy
Ale mamy parę świadectw prawdziwych radiestetów
http://www.youtube.com/watch?v=tXkGR_nOcWE&feature=related

Należy odróżnić jednak mało groźne bieganie z różdżką w poszukiwaniu wody a zadawania wahadełku pytań na które dostaje się odpowiedzi...każdego dowolnego pytania i prawdziwej odpowiedzi...tego już nie da się wyjaśnić "promieniowaniem cieków wodnych" czy czymś takim.
Widziałem na własne oczy jak mój szef określał bezbłędnie poziom ciśnienia krwi, skład chemiczny stopu, czy przydatność tabletek i dawkę w terapii. Mógł uzyskać odpowiedź na każde pytanie... to się wiąże się z magią czy okultyzmem
a tego Biblia zakazuje
mi wystarczy, by się tym nie zajmować i nie kożystać

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 15 2009 22:37   
Forum Moderator
Moderator

Ja się sama przekonałam co to znaczy mieszkać na żyle wodnej - potworny ból głowy i mięśni, nieprzespane nocy i brak koncentracji we wszystkim co robisz. Do tego musiałam wszystkie kwiatki wyrzucić, bo mi poumierały...

Jedno jest pewne to nie różdżka - to woda.

Może tworzy jakieś pole magnetyczne czy coś... nie mam pojęcia. Wiem tylko, że na mnie to dobrze nie działa Smile
I dla mnie to czysta fizyka Smile

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
esteban-82
 luty 16 2009 21:08   
Forum

No bez przesady- kwestie te wbrew pozorom są wyjaśnione przez naukę, wystarczy dobrze poszukać. Polecić ci mogę książkę "ABC radiestezji".
A sprawa jest dość prosta- radiesteci mają zwiększoną wrażliwość na promieniowanie (nota bene nie radioaktywne Wink ). Jak wiesz, albo i nie- wszystko we wszechświecie emituje jakieś promieniowanie, także woda. Zbiegające się różdżki, czy opadająca różdżka ku dołowi w kształcie litery V albo ruch swobodnie wiszącego wahadełka to reakcja na ruchy/ skurcze mięśni radiestety będące z kolei reakcją na wzmożone promieniowanie np. w pobliżu żyły wodnej. Dlatego też silni radiesteci mogą mieś problem z prowadzeniem pojazdów, co skutkować może np. wypadkiem przy przejeżdżaniu nad ciekiem wodnym przez nieoczekiwaną reakcję organizmu (w wyniku reakcji organizmu zmiana kierunku jazdy). Reakcje takie są nieświadome i niezależne, ponadto w zasadzie każdy człowiek ma reakcje radiestezyjne ale zazwyczaj są one zbyt małe by móc je wykorzystać czy wręcz zauważyć. Największy problem stanowi fakt notorycznego oszukiwania innych przez ludzi nie mających wystarczających predyspozycji- co wynikiem jest małej wiedzy ludzi i otaczania tej sfery swoistą tajemnicą. Pośredni przypominać to może wiarę w magię czy religię ludzi o marnej wiedzy. Niemniej jest to faktyczne zjawisko fizjologiczne będące reakcją bardziej wrażliwych na promieniowanie cieków wodnych.
Finito- nic dodać, nic ująć
Pozdrawiam

===

"Czy nie starczy, że ogród jest piękny? Czy muszą w nim jeszcze mieszkać wróżki?" "Godzenie takiej sprzeczności, jak uprawianie nauki przez cały tydzień i c

Profil   Email 
 Cytat 
Arek_Sz
 luty 16 2009 21:12   
Forum

To w takim razie to należy uznać za błędne, czy nieaktualne?
http://www.radionikus.republika.pl/dekret3.htm

===

Sercem można tak samo kochać jak i nienawidzić... ФΩΣ - ΖΩΗ OAZOWICZ

Profil   Email 
 Cytat 
esteban-82
 luty 16 2009 21:41   
Forum

No niestety, choć skłaniał bym się ku określeniu błędne. Nieaktualne bylo by gdyby odwołano lub zmieniono te zapisy. Dodam jeszcze że radiestezja nijak się ma do przepowiadania czegokolwiek. Wróżki i inni zajmujący się różnego typu przepowiadaniem, wróżeniem, czytaniem z kart itp. to zwykli oszuści i naciągacze. Radiestezja sensu stricte w żaden sposób zagrozić religii nie może, podobnie jak nie może jej w niczym pomóc. Jest po za sferą jej zainteresowań (a przynajmniej powinna być po za sferą religii). Radiestezja nie jest niczym nadprzyrodzonym i nie ma żadnego związku z wierzeniami. To czysto naukowe działania, choć zgadzam się że nietypowe gdyż uzależnione bezwarunkowo od konkretnych predyspozycji konkretnej osoby, będące trudne do jednoznacznego zmierzenia czy wyliczenia. Niemniej jest to naukowo wyjaśnione i zbadane Smile

===

"Czy nie starczy, że ogród jest piękny? Czy muszą w nim jeszcze mieszkać wróżki?" "Godzenie takiej sprzeczności, jak uprawianie nauki przez cały tydzień i c

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 luty 16 2009 22:12   
Forum

Quote by: esteban-82

Niemniej jest to naukowo wyjaśnione i zbadane Smile

Prawdę mówisz jest naukowo zbadane!
a oto efekty i podsumowanie badań!
Radiestezja, : 9.7.2007
Dział "Nauka"
Dział "Medycyna niekonwencjonalna"
Encyklopedia OKIEM - strona główna

Żyły wodne.W opinii geologów pojęcie "żyła wodna" używane przez radiestetów nie ma sensu. Woda znajduje się zazwyczaj w pokładach nasiąkniętych wodą, grubych na kilka, kilkanaście metrów a szerokich czasem na setki. Do rzadkości należą fałdy warstwy spodniej, w których zbiera się większa ilość wody jak w rynnie.

Źródło jest cieku nie ma. Różdżkarz twierdzi, że jeśli jest źródło, to jest i ciek wodny. Otóż na większości obszarów w Polsce nie ma nawet tego. Źródła biją, ale jest to podsiąkanie warstwy. Nie ma tam żadnych cieków czego dowiodły nie raz testy hydrologiczne.

Skuteczność różdżkarstwa. Aby skutecznie wyznaczyć miejsce studni należy tylko zorientować się w układzie geologicznym terenu. W większości przypadków woda podejdzie w każdym sąsiednim miejscu.

Cieki wodne W niektórych formacjach geologicznych istnieją cieki i rzeki wodne. Zdarza się to w podziemnych jaskiniach. Jednak istnienie innych warstw wodonośnych i drobnych cieków w skale zaciera teoretyczne różnice tak że w każdym miejscu pod stopami mamy wiele litrów wody z różnych głębokości. Ponadto w górach różdżkarze raczej nie działają. Zapewne nie jest wcale powodem to, że o ile na nizinie warstwy wodonośne są pod powierzchnią, to w górach mogą być oddzielone skałą.

Badania w RFN W 1986 ministerstwo Badań i Technologii RFN wydało 400.000 marek na badania mające potwierdzić istnienie radiestezji. Wynik był całkowicie negatywny. Podkreślić należy, że wszyscy naukowcy byli zwolennikami różdżkarstwa.(Wiedza i Życie I.2000)

Badania w RFN W eksperymencie w RFN zastosowano dwupiętrową stodołę, na parterze której losowo umieszczana była rura z płynącą wodą. 500 radiestetów miało w dowolny sposób określić jej położenie. Każdy radiesteta mógł wcześniej wypróbować działanie na znanym położeniu. Testy przerywano za każdym wezwaniem radiestety - powtarzano itp. Najlepsi przeszli do drugiego etapu. 43 wykonało po ponad 800 testów. Wynik był całkowicie zgodny z rachunkiem prawdopodobieństwa. (Wiedza i Życie I.2000)

Badania w USA W 1917 prowadzono badania w USA przez Departament Spraw Wewnętrznych. stwierdzono: "...dalsze prowadzenie ... testów różdżkarskich poszukiwań wód, ropy ... byłoby marnotrawieniem funduszy publicznych"(Wiedza i Życie I.2000)

Badania w Anglii Podobne badania przeprowadzono również z podobnym wynikiem w Anglii w latach 70-tych. W III 1979 pod Rzymem ubiegało się o nagrodę 10 000 dolarów 4 różdżkarzy. Test zakończył się całkowitym niepowodzeniem. Podobnie było w Niemczech w 1992, gdzie udział brało 30 radiestetów z Niemiec, Austrii, Francji i Danii. Należało ustalić tylko, czy woda w znanej rurze płynie, czy nie. Wynik 50/50 (Wiedza i Życie I.2000)

1 milion dolarów nagrody Od kilku lat nikt nie potrafi odebrać nagrody za udowodnienie jakichkolwiek zdolności paranormalnych. Nagrodę ustanowił James Randi - iluzjoner - tropiciel oszustów, który wiele razy demaskował naciągaczy. Ma w Internecie swoją stronę. (Wiedza i Życie I.2000)

Badania polskie Prof. dr hab. Henryk Szydłowski i dr Przemysław Kiszkowski przez 20 lat z wielkim zapałem próbowali udowodnić istnienie radiestezji. Na koniec stwierdzili: "Zabraliśmy się do pracy z ogromnym zapałem. Po latach badań nasza wiara w radiestezję musiała ustąpić sceptycyzmowi" (Wiedza i Życie I.2000)

Badania w Krakowie W latach 1981-83 w Krakowie w parku Jordana przeprowadzał testy w Parku Jordana Jerzy Stobiński. 87 różdżkarzy nie potrafiło odnaleźć dwóch rur i worka z monetami. Wynik był całkowicie przypadkowy (Wiedza i Życie I.2000)

Jedna z teorii Próby wyjaśnienia opierają się na fakcie tzw. "efektu elektrokinetycznego", gdzie płynąca woda wytwarza pole elektryczne. Ma to wpływać na potencjał pola magnetycznego ziemi. Badania laboratoryjne faktycznie wykazują takie zjawisko, jednak jedynie w wodzie destylowanej. Już znikome domieszki powodują całkowite zanikanie tego zjawiska poprzez kompensowanie go przez prąd zwrotny.

Pseudonaukowy bełkot Oto jak zapewnia o skuteczności "odpromienników" firma "Laboratorium Badań Radiacyjnych" (Wiedza i Życie I.2000)

* W polu dipolowym płytki (...) wyróżnić można dwanaście wymiarów przestrzeni
* Każdy wymiar przestrzeni generuje specyficzny rodzaj energii i specyficzny rodzaj oddziaływań
* Przyrządy skonstruowane do pomiarów w przestrzeni czterowymiarowej nie są przydatne w przestrzeniach o wymiarach wyższych
* Do rozpoznania rzeczywistości, w której żyjemy, potrzeba więc oswojenia się z co najmniej dziesięcioma wymiarami przestrzeni przewidywanymi przez teorię strun lub dwunastoma wykrytymi metodami biodetekcji oraz taką samą ilością rodzajów energii i rodzajów różnych oddziaływań różdżkarstwo

oto fakty - znasz inne badania naukowe? - podaj
Wiesz co to są "żyły wodne" - podaj definicję naukową i źródło
wiesz jakie promieniowanie wysyłają? - nazwij i powiedz jak się mierzy i w jakich jednostkach

jeśli nie potrafisz - to daruj sobie pseudonaukowy żargon (przepraszam - za mocne to i niepotrzebne było) i czytaj na drugi raz wskazane linki

===

Cytat 
esteban-82
 luty 16 2009 22:30   
Forum

Że tak powiem- kultura nie pozwala mi na użycie bardziej trafnych epitetów tak więc posłużę się twoim żałosnym językiem (no cóż- jaki autor taki i język).
Bełkoczesz może TY- choć ja nie mam co do tego wątpliwości. Co do zaś czytania to cofnij się kilka wypowiedzi wcześniej a znajdziesz podane źródło- tyle.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 16 2009 22:31   
Forum Moderator
Moderator

czyli na jakiej metodzie działały studnie - zbierały wodę z nasiąkniętych terenów? Nie leży mi to...

przepraszam czy mogę ocenić kto używa żałosnego języka??

Sorry ale nie widzę nic wulgarnego i żałosnego w wypowiedziach Dezertera, za to Tobie radzę wziąć prysznic przed napisaniem jakiegokolwiek postu - bo obrażasz mnie jako osobę, która to czyta a co dopiero tego do kogo kierujesz swoje słowa.
Mógłbyś przynajmniej wytłumaczyć co cię tak wzburzyło w poście Dezertera i zacytować te żałosne słowa, bo może coś ominęłam. Nie obraził cię, za to Ty jego tak... Miłej nocy życzę - sen powinien pomóc Smile

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 luty 16 2009 22:39   
Forum

Niezła robota, Dezerterze - myślenie magiczne to także domena naukowości, a raczej "pseudonaukowości".
Na szczęście samo zjawisko jest raczej duchowo niegroźne.

ps.
Wiem, że dla niektorych moja alergia na przejawy New Age może się wydać nudna, ale pominąwszy przypadki "radiestetów" dorobkiewiczów, naciagających swoich klientów, istneją też, na szczęście rzadsze przypadki praktykowania radiestezji jako jednego z rodzajów "channelingu". A to już nie jest zabawne.
Są na internecie stronki uczące wchodzenia w kontakt z bytami duchowymi przy pomocy wahadełka. Brrr.....

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
esteban-82
 luty 16 2009 22:52   
Forum

Jak rany, relatywizm chrześcijan mnie powala- nic to, jak widzę Paraklet nie mamy o czym rozmawiać... a szkoda

===

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 16 2009 23:11   
Forum Moderator
Moderator

Laughing Out Loud Laughing Out Loud Laughing Out Loud

A ja tylko poprosiłam o zacytowanie słów które cię obraziły w wypowiedzi Dezertera - rzeczywiście nie mamy o czym rozmawiać, skoro nie potrafisz spełnić tak prostej prośby Razz (prowokuję specjalnie - a nie obrażam, nic do ciebie nie mam by cokolwiek mieć Razz)

I po co tak wrogo wchodzisz tu nastawiony ?? Smile
Ciężko na tym forum zabłysnąć, bo taka nasza natura, że każdy chce być gwiazdą - dlatego nie burz się kiedy ktoś przedstawia kontra-argumenty, ale podejmij wyzwanie albo się wycofaj.

Jeśli cię to pocieszy - uważam, że jesteś mądry, rezolutny, wiesz wiele i swoją wiedzą mógłbyś nie jednemu z nas pomóc i czegoś nauczyć - ale nie takimi tekstami droga...

Grzecznie bez pięści też się da dużo załatwić.
(Laughing Out Loud ale wpadłam dziś w ton - wszystkich pouczam - a co takie fazy też trzeba mieć Razz)

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 luty 17 2009 12:27   
Forum

Ja nie neguje i nie zwalczam radiestezji w całości, ale nie można mówić tak jak Esteban o „nauce i naukowości” bo to nie prawda.
czeka na odpowiedź na konkretne pytania (wytłuszczone ) z poprzedniego wątku
Tyle znalazłem na temat naukowości radiestezji a raczej rozczarowania nauką i tworzenia jakichś pseudonaukowych teorii w „ABC Radiestezji”:

Autor uważa, że stan zdrowia zależy głównie od poziomu ładunków energetycznych w ustroju. Leczenie, jego zdaniem, to dostarczanie tych ładunków z zewnątrz, albo ich pobudzanie w tkankach ustroju. Sądzi również, że w przyszłości lekami będą barwy, dźwięki i zapachy.
[...] Moim skromnym zdaniem ogromne zainteresowanie radiestezją wynika z pewnego poczucia zagrożenia, z rozczarowania do oficjalnej nauki i techniki, która nie zapewnia ludziom godziwego bytu, pokoju, zdrowej żywności, czystej wody i powietrza.

Paraklet - daj spokój

Medievalu - przyłącz się o "magicznym myśleniu i przedmiotach " w innym wątku - jestem ciekaw twojej opinii

===

Cytat 
Reguly
 luty 17 2009 12:45   
Forum

Jak mawiala Scully do Mulder'a: codow nie ma, sa tylko zjawiska na ktore nauka nie znalazla jeszcze odpowiedzi... Twisted Evil

Jedno z podejsc do kwestii magii / czarostwa przedstawia je, jako na swoj sposob intuicyjne podejscie do pewnych zjawisk, sposoby radzenia sobie z nimi(czesto wyniesione z zamierzchlych czasow, na zasadzie prob i bledow)... Nauka natomiast stara sie wyjasnic i znalezc racjonalne podejscie do tychze zjawisk (co nie znaczy, ze udaje jej sie to w pelnym tego zakresie). W jakims stopniu traca one wowczas zapewna czesc swojej sfery sacrum co nie znaczy, ze owe praktyki magiczne (poprzez ich niejako naukowa intrpretacje - tudzez pewnych ich podstaw) same w sobie automatycznie przestaja skutkowac, traca swa moc... Wracjac jednak do tematu - jesli jakis Kosciol bezwarunkowo za zle uznaje odwolywanie sie do magii - pewncyh zabiegow i czynnosci, ktore jednak przynosza pewien konkretny efekt - a w trakcie nauka znajdzie wyjasnienie na dane zjawisko / zabieg magiczny... To czy nadal bedzie to (srtosowanie tych praktych) magia / czarostwem?...

Magia moze byc rozna (podobnie jak podejscie do niej), a wiele zalezy chocby od terminologi ktorej uzywamy...

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
Rafi F
 luty 17 2009 13:07   
Forum Moderator
Moderator

reguly, zaczynasz byc przewidywalny jak poranna mgła przy jeziorze. Czy każdy wątek zmienisz w dyskusje : kościół a cośtam i co kościół zrobi gdy ??
Odpowiem : KK gdy był głównym motorem rozwoju nauki w Europie (a od czasu rozmontowania Zachodniego Cesarstwa praktycznie jedynym w Europie miejscem przetrwania rzymskiej nauki - stąd zaprzężenie Kościoła do administracji państwowej franków a następnie germanów i stabilizacja) domagał sie udowodnienia każdej tezy. Gdy dowód był, teza była rozpowszechniana i przyjmowana.

Ciekawie jest w świecie nauki. Teza popularna staje się nauczanym aksjomatem i trzeba trzęsienia ziemi, aby to się zmieniło (patrz choćby wyjaśnienie elektryczności w szkole podstawowej.gimnazjum)

A jak to było u czterotwarzowców?

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Andrzej
 luty 17 2009 13:11   
Forum

Quote by: reguly

- .. Wracjac jednak do tematu - jesli jakis Kosciol bezwarunkowo za zle uznaje odwolywanie sie do magii - pewncyh zabiegow i czynnosci, ktore jednak przynosza pewien konkretny efekt - a w trakcie nauka znajdzie wyjasnienie na dane zjawisko / zabieg magiczny... To czy nadal bedzie to (srtosowanie tych praktych) magia / czarostwem?...

oczywiście
Magia to taki typ zachowania, ktory ma na celu wpływanie maga na decyzje istot ze świata pozazmysłowego (stosowanie magicznych przedmiotów, słów - zaklęcia, itp). Krk wierzy w istnienie takiego świata (choć nie głosi tego w sposób zbyt upubliczniony, bo znając naturę człowieka, mielibyśmy do czynienia ze wzmożonym zainteresowaniem takimi zjawiskami). Co prawda, może się zdarzyć, że nauka może znaleźć wyjaśnienie na skuteczność (obiektywną) danego zachowania, co jednak nie przeszkadza, że w zachowaniu tym mamy do czynienia z postawą akceptacji świata mocy tajemnych i próbą ich wykorzystania, co wiąże się, po pierwsze z odrzuceniem Boga - to grzech, a po drugie z narażeniem się na wejście w kontakt ze światem, który może być dla nas niebezpieczny i żadna nauka nie pomoże nam w ucieczce od niego.

A czarostwo to jednak trochęco innego niż magia

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Reguly
 luty 17 2009 13:33   
Forum

Quote by: Rafi+F

reguly, zaczynasz byc przewidywalny jak poranna mgła przy jeziorze. Czy każdy wątek zmienisz w dyskusje : kościół a cośtam i co kościół zrobi gdy ??

Przedstawiajac swoje stanowisko odnioslem sie zasadniczo do postu rozpoczynajacego ten watek (jak i kwestii poruszonej w kilku pozniejszych)... Gdybys nie zauwazyl (pomijam, ze uczynilem to w formie pytania)...

Odpowiem : KK gdy był głównym motorem rozwoju nauki w Europie (a od czasu rozmontowania Zachodniego Cesarstwa praktycznie jedynym w Europie miejscem przetrwania rzymskiej nauki - stąd zaprzężenie Kościoła do administracji państwowej franków a następnie germanów i stabilizacja) domagał sie udowodnienia każdej tezy. Gdy dowód był, teza była rozpowszechniana i przyjmowana.

Wzorem swoich dogmatow (wzorem dowodow swoich swietych myslicieli teologow)?

A jak to było u czterotwarzowców?

Jaki cel ma powyzsze stwierdzenie wzorem tego? Podobne do koncowki pierwszej wypowiedzi z tego watku? Zapewne inaczej niz u trojcowych dwulicowych krzyzakow, bo nie dogmatycznie? Swoja droga ciekawe, ze berdziej merytoryznie od ciebie odnisl sie tym razem nawet MM...

===

Cytat 
Rafi F
 luty 17 2009 13:44   
Forum Moderator
Moderator

Dogmaty stanowią prawdy wiary. Nauka się do nich nawet nie zbliżyła. Nie strzelaj na oślep, bo o rykoszet łatwo.

Zadałem ci proste pytanie: jak magia była postrzegana u czterotwarzowców (czy rodzimowierców - jak wolisz)? Jak jest postrzegana dziś? Jak do tego ma się różdżkarstwo i radiestezja?

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Reguly
 luty 17 2009 13:56   
Forum

Dogmaty stanowią prawdy wiary.

Wiara bywa rozna.... Dogmaty tez (podobnie jak ich zalozenia czy ilosc)...

Zadałem ci proste pytanie

Twoje proste pytanie zawiera sformulowanie swiadczace o twojej swiadomej checi urazenia mnie...

jak magia była postrzegana u czterotwarzowców (czy rodzimowierców - jak wolisz)?

Z wczesniejszej naszej wymiany zdan doskonale pownienes sobie zdawac sprawe jak wole... W kwestii merytorycznej antomiast - wczesniej zapodalem stosowny link (wystarczylo siegnac zamiast probowac mnie personalnie obrazac)...

Jak jest postrzegana dziś? Jak do tego ma się różdżkarstwo i radiestezja?

O wartosci poczynania nie swiadczy narzedzie, co intecja osoby go uzywajacej i efekt koncowy tegoz poczynania...

===

Cytat 
Rafi F
 luty 17 2009 14:32   
Forum Moderator
Moderator

Dogmaty stanowią prawdy wiary.

Wiara bywa rozna.... Dogmaty tez (podobnie jak ich zalozenia czy ilosc)...

Tak? Pokaż mi dogmat naukowy w KRK.
Gołosłowie - nie pierwszy raz.

Zadałem ci proste pytanie

Twoje proste pytanie zawiera sformulowanie swiadczace o twojej swiadomej checi urazenia mnie...

?? dlaczego? Nie identyfikujesz się ze Świętowitem? Myślałem, że jesteś z Połap.
hmm. A co powiesz na Żmija ? Żmij był znany chyba wszystkim plemionom. Jak sie wyznawcy nazywali? Żmijowiacy? Żmijowcy?
jak magia była postrzegana u czterotwarzowców (czy rodzimowierców - jak wolisz)?

Z wczesniejszej naszej wymiany zdan doskonale pownienes sobie zdawac sprawe jak wole... W kwestii merytorycznej antomiast - wczesniej zapodalem stosowny link (wystarczylo siegnac zamiast probowac mnie personalnie obrazac)...

Czy jesteś z Połap? Ciągle mnie to trapi. Nie myślałem, że sięgnięcie do atrybutu twojego (?!?) boga może ciebie obrazić.

Jak jest postrzegana dziś? Jak do tego ma się różdżkarstwo i radiestezja?

O wartosci poczynania nie swiadczy narzedzie, co intecja osoby go uzywajacej i efekt koncowy tegoz poczynania...[/p]
Co za wyczerpujaca odpowiedź. Rolling Eyes
Czyli jak chce pomóc i przypadkiem trafi, to jest magia cacy. Jak chce zarobić i pomoze to juz nie? A jak chce pomóc i zabije?...

===

Cytat 
Reguly
 luty 17 2009 15:00   
Forum

Tzw. "dogmat naukowy" to juz twoj dodatek...

dlaczego? Nie identyfikujesz się [...]

To z kim / czym sie identyfikuje (a tym bardziej to co sobie tam wymysliles)nie uprawnia cie do obrazliwych - w swych zamierzeniach - swormulowan pod moim adresem...

Nie myślałem, że sięgnięcie do atrybutu

Wpierw musialoby to zostac uczynione trafnie, umiejetnie...

[...] może ciebie obrazić.

...przede wszystkim nie chodzi jednak o to czy moze czy nie, lecz o twoje intencje (za maly Miki jestes, by udalo ci sie mnie faktycznie obrazic). Gdybym to ja, w podobny sposob zachowal sie pierwszy w stosunku do ciebie, zapewne nie omieszkalbys wykozystac swej funkcji moda - prawda?

===

Cytat 
Rafi F
 luty 17 2009 15:15   
Forum Moderator
Moderator

Mówiłeś w dogmatach w kontekście nauki. Zwróciłem uwage, że dogmaty dotyczą wiary, nie nauki i nauka nawet się do nich nie zbliżyła. ty na to, że sa rózne dogmaty. No to ponawiam pytanie: które to dogmaty dotyczą nauki???

dlaczego? Nie identyfikujesz się [...]

To z kim / czym sie identyfikuje (a tym bardziej to co sobie tam wymysliles)nie uprawnia cie do obrazliwych - w swych zamierzeniach - swormulowan pod moim adresem...

Dlaczego nawiązanie do Świętowita jest dla ciebie obraźliwe, to nadal nie wiem.
Nadal tez nie rozumiem, dlaczego uważasz się za polaka, skoro polskie plemiona Świętowita nie czciły.

[...] może ciebie obrazić.

...przede wszystkim nie chodzi jednak o to czy moze czy nie, lecz o twoje intencje (za maly Miki jestes, by udalo ci sie mnie faktycznie obrazic). Gdybym to ja, w podobny sposob zachowal sie pierwszy w stosunku do ciebie, zapewne nie omieszkalbys wykozystac swej funkcji moda - prawda? [/p]

A skąd ty znasz moje intencje? Czy okreslenie "czterotwarzowy" czy żmijowiec jest dla ciebie obraźliwe? dlaczego?

Żeby nie było nieporozumień : czy uwazasz się za rodzimowierca polaka?

===

Cytat 
Reguly
 luty 17 2009 15:32   
Forum

Mówiłeś w dogmatach w kontekście nauki.

Nie - mowilem o dogmatach w kontekscie Kosciola.

[...] nadal nie wiem. Nadal tez nie rozumiem [...]

W takim razie jeszcze raz przeczytaj wczesniejsze moje posty (szczegolnie fragment o nie trafnym, nie umiejetnym odwolaniu sie do atrybutow - to ze bostwo w jednym ze swych wyobrazen ma cztery twarze nie znaczy jeszcze, ze tyle maja ich jego wyznawcy). w tym miejscu calkowicie pomijam kwestie uzycia przez ciebie (po raz kolejny) sformulowania ktore dla nas ukules, a ktorego poprawnosc juz we wczesniejszej rozmowie z toba kwestinowalem, szczegolnie gdy doskonale znanr jest ci sformulowanie powszechnie przyjete... Jesli natomiast nadal nic ci to nie daje, to nie widze wiekszego sensu dalszego prowadzenia tej dyskusji z toba.

polskie plemiona Świętowita nie czciły

A to cos nowego... Czcily go plemiona slowianskie, z czesci ktorych wylonil sie ten narod.

A skąd ty znasz moje intencje?

JW - ...wzorem tego? Podobne do koncowki pierwszej wypowiedzi z tego watku? i pozniej jeszcze Z wczesniejszej naszej wymiany zdan doskonale pownienes sobie zdawac sprawe jak wole...

Żeby nie było nieporozumień : czy uwazasz się za rodzimowierca polaka?

A ty uwazasz sie za katolika polaka?

===

Cytat 
Rafi F
 luty 17 2009 16:00   
Forum Moderator
Moderator

Ok, pokaż mi dogmat KRK dotyczący nauki.
Teraz zapewne bedziesz się wykręcał niczym piskorz lub utoniesz we świętym oburzeniu.
A to cos nowego... Czcily go plemiona slowianskie, z czesci ktorych wylonil sie ten narod.

A to coś nowego, bo słowianie połabscy jakos Polakami nie zostali. Plemiona polskie to:
Wiślanie
Lędzianie
Ślężanie
Polanie właściwi
Goplanie
Mazowszanie .
Hmm, czy ja rodzimowiercę musze uczyć podstaw ich wiary Question Neutral

===

Cytat 
Reguly
 luty 17 2009 16:08   
Forum

Ok, pokaż mi dogmat KRK dotyczący nauki.
Teraz zapewne bedziesz się wykręcał niczym piskorz lub utoniesz we świętym oburzeniu.

Nie bede bo to zasadniczo wczesniejszy twoj dodatek, tylko inaczej sformulowany...

A to coś nowego, bo słowianie połabscy jakos Polakami nie zostali. Plemiona polskie to:
Wiślanie
Lędzianie
Ślężanie
Polanie właściwi
Goplanie
Mazowszanie .

Jakies zrodla tych rewelacji (pomijajac nawet kwestie sporna historycznego istnienia np. tzw. plemienia Polan)?

Hmm, czy ja rodzimowiercę musze uczyć podstaw ich wiary Question Neutral

Wpierw musialbys miec znajomosc chociaz tych podstaw...

===

Cytat 
Andrzej
 luty 17 2009 20:07   
Forum

nie jestem moderatorem, ale może pora wrócic do różdżkarstwa? Rafi F, czy nógłbys wydzielić off-top do osobnego wątku.
Proponuję założenie jednego wątku - worka na pomysły regulego

===

Cytat 
Bartosz
 luty 17 2009 21:20   
Forum

Wybacz Rafi ale jako moderator powinieneś być bardziej kulturalny. Ragulego z pewnością obraziło stwierdzenie: czterotwarzowca, zamiast normalnie po imieniu tego boga wywołać. Reguly nie używa określenia dla twego Boga: Jezusek, by było pogardliwiej.

A odnośne: Nadal tez nie rozumiem, dlaczego uważasz się za polaka, skoro polskie plemiona Świętowita nie czciły.

Nie rozumiem, dlaczego uważasz siebie za polaka, skoro plemiona polskie nie czciły żydowskiego Boga. Więc te zdanie można również użyć przeciw twym słowom.

Poza tym chyba Świętowit był czczony przez wszystkich Słowian, tylko w zależności od umiejscowienia inaczej go nazywały i przedstawiały, gdzieniegdzie z czterema twarzami, gdzieniegdzie z trzema.
A jeszcze:
Pierwszy z nich donosi m.in.: "Wśród zaś wielorakich bóstw Słowian wybija się nad innymi bóg ziemi Rugian, Świętowit, mianowicie jako skuteczny w wyroczniach; w porównaniu z nim innych uważali oni tylko za półbogów". Rzeczywiście, Świętowit stał na czele panteonu i choć jego imię nie powtarza się nigdzie poza Pomorzem Nadodrzańskim i ziemiami Obodrytów, to wiadomo, że był bogiem wszystkich Słowian, choć czczono go pod innymi imionami, tym bardziej że: "wszystkie kraje Słowian składały tam (do jego świątyni w Arkonie ) corocznie trybut, uznając go za boga bogów" . Sława jego potęgi była tak wielka, że nawet król duński, wyruszając na wojnę, słał dary, by zjednać sobie jego przychylność. Jedni uważali, iż był to
http://werwolfpl.wordpress.com/historia/poganie/bogowie/swietowit/

===

'tylko gnostyk jest naprawdę pobożny', 'prawdziwym chrześcijaninem jest gnostyk' Klemens Aleksandryjski, Stromateis

Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 17 2009 22:01   
Forum Moderator
Moderator

ciach....

lepiej nic nie pisze ;p;p

===

Profil   Email 
 Cytat 
Piotr
 marzec 05 2009 14:08   
Forum

A to coś nowego, bo słowianie połabscy jakos Polakami nie zostali.

Tak trochę na temat: http://www.prolusatia.ovh.org/_artykuly/artykuly20.htm

===

Mt6:7-8 [..]Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich!

Cytat 
eviva
 marzec 26 2009 15:47   
Forum

Radiestezja była znana i stosowana od bardzo dawna.Ksiądz P.Mermet jest najbardziej znanym z różdżkarzy.Księża mają jakieś szczególne predyspozycje w tym kierunku.A znany nam i nie doceniany ksiądz.Cz.Klimuszko,o którym wielokrotnie pisał Dezerter,też był wybitnym człowiekiem i radiestetą.

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 1,01 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty