Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Dogmat o nieomylności papieża
 |  Wersja do druku
Reguly
 luty 16 2009 12:48  (Czytany 3393 razy)  
Forum

Status: offline

Dogmat o nieomylności papieża - dogmat ogłoszony na Soborze Watykańskim I w konstytucji apostolskiej Pastor aeternus w roku 1870. Dogmat ten odnosi się do tzw. nauczania papieża ex cathedra.

Nieomylność papieża należy rozumieć jako bezbłędność w sprawach wiary i obyczajów, nie zaś w sprawach codziennych. Rzymskokatolicy uważają, że nieomylność papieża jest charyzmatem Ducha Świętego.

Ustanowienie tego dogmatu spotkało się ze sprzeciwem części duchownych i wiernych, w wyniku czego w 1870 powstał starokatolicyzm.

Treść ogłoszonego dogmatu
Orzekamy, że Biskup Rzymski, kiedy przemawia z katedry, to znaczy, gdy sprawuje urząd Pasterza i nauczyciela wszystkich chrześcijan i na mocy swojej najwyższej apostolskiej powagi ogłasza naukę, odnoszącą się do wiary lub obyczajów, której ma trzymać się cały Kościół; że wtenczas posiada on dzięki opiece Boskiej, tę nieomylność, przyrzeczoną mu w osobie św. Piotra, którą Boski Zbawiciel chciał wyposażyć swój Kościół w rzeczach wiary i obyczajów i dlatego takie orzeczenia Biskupa Rzymskiego nie mogą ulegać żadnym poprawkom z istoty swojej, nie zaś dopiero po przyjęciu ich przez Kościół. Gdyby zaś kto uchowaj Boże, ośmielił się sprzeciwić temu orzeczeniu naszemu; niech będzie wyklęty.
za Wiki...

Cos pominelem? MM - chcialbys cos moze dodac w tej kwestii?

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Andrzej
 luty 16 2009 16:13   
Forum

Quote by: reguly

Cos pominelem? MM - chcialbys cos moze dodac w tej kwestii?

Na przyklad wszystkie poprzednie dyskusje na ten temat:
na przykład ten wątek
a przede wszystkim ten wątek i jego pierwszy post
No i zacytowałeś w takiej sprawie wiki.... Laughing Out Loud
Radzę przeczytać tekst Konstytucji Pastor aeternus w brzmieniu bardziej oryginalnym

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Reguly
 luty 17 2009 09:45   
Forum

No to mamy wszystko zebrane w jednym miejscu - THX...

===

Cytat 
Kacper Światłowski
 luty 17 2009 10:06   
Forum

Gdyby zaś kto uchowaj Boże, ośmielił się sprzeciwić temu orzeczeniu naszemu; niech będzie wyklęty.

Co to znaczy byc wykletym? Rozumiem ze dzieje sie to z automatu. Moja ciocia ktora jest katoliczka, ale nie wierzy w ten dogmat i cos tam mowila ze nie wierzy (ośmiela się sprzeciwić) jest wykleta, nawet jesli o tym nie wie.

===

Cytat 
eviva
 marzec 15 2009 18:07   
Forum

Quote by: swiatlo

Gdyby zaś kto uchowaj Boże, ośmielił się sprzeciwić temu orzeczeniu naszemu; niech będzie wyklęty.

Co to znaczy byc wykletym? Rozumiem ze dzieje sie to z automatu. Moja ciocia ktora jest katoliczka, ale nie wierzy w ten dogmat i cos tam mowila ze nie wierzy (ośmiela się sprzeciwić) jest wykleta, nawet jesli o tym nie wie.

To wyklęcie,czy przeklęcie skierowane jest do tych trzeźwo myślących osób,które nie uznają tego niezgodnego z prawdą i NT orzeczenia.

Orzekamy, że Biskup Rzymski, kiedy przemawia z katedry, to znaczy, gdy sprawuje urząd Pasterza i nauczyciela wszystkich chrześcijan i na mocy swojej najwyższej apostolskiej powagi ogłasza naukę, odnoszącą się do wiary lub obyczajów, której ma trzymać się cały Kościół;

Nie wiem jak można ustalać taki fałszywy dogmat wiary,jak z NT jasno wynika,że tylko Chrystus przez Ducha Świętego,jest naszym jedynym Pasterzem i Nauczycielem.To orzeczenie obowiązuje tylko Katolików,bo oni tworzą prywatny kościół Papieża,w którym on jest nieomylną głową.Na szczęście Protestanci mają Chrystusa,ich prawdziwą Głowę.

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
eviva
 marzec 15 2009 18:13   
Forum

Quote by: swiatlo

To wyklęcie,czy przeklęcie skierowane jest do tych trzeźwo myślących osób,które nie uznają tego niezgodnego z prawdą i NT orzeczenia.

Orzekamy, że Biskup Rzymski, kiedy przemawia z katedry, to znaczy, gdy sprawuje urząd Pasterza i nauczyciela wszystkich chrześcijan i na mocy swojej najwyższej apostolskiej powagi ogłasza naukę, odnoszącą się do wiary lub obyczajów, której ma trzymać się cały Kościół;

Nie wiem jak można ustalać taki fałszywy dogmat wiary,jak z NT jasno wynika,że tylko Chrystus przez Ducha Świętego,jest naszym jedynym Pasterzem i Nauczycielem.To orzeczenie obowiązuje tylko Katolików,bo oni tworzą prywatny kościół Papieża,w którym on jest nieomylną głową.Na szczęście Protestanci mają Chrystusa,ich prawdziwą Głowę.

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 marzec 15 2009 23:13   
Forum Moderator
Moderator

MM, post usunołem, nie zniżaj lotów, proszę

Eviva, głową KRK jest także Jezus Chrystus, jak wszystkich chrześcijan. Ustaliliśmy już to. Następne twoje posty sugerujące coś innego będą usuwane.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Zbigniew Szalast
 marzec 16 2009 00:06   
Forum

Eviva !!! my Protestańci (ale nie ty) mogę nie uznawać Papieża (to moja prywatna sprawa) lecz nie obrażam wyznawców ani ich Głowy na publicznym Forum więc się powstrzymaj od takich komentarzy

===

I będę błogosławił błogosławiącym tobie, a przeklinających cię przeklinać będę; I będą w tobie błogosławione wszystkie plemiona ziemi 1Moj.12:3

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 marzec 16 2009 15:02   
Forum

Właśnie natrafiłem na jeszcze jeden zbieżny wątek:
Nieomylność papieża

===

Cytat 
eviva
 marzec 17 2009 13:31   
Forum

Quote by: ZibiShalom

Eviva !!! my Protestańci (ale nie ty) mogę nie uznawać Papieża (to moja prywatna sprawa) lecz nie obrażam wyznawców ani ich Głowy na publicznym Forum więc się powstrzymaj od takich komentarzy

Jeśli Głową KrK jest tak jak pisze Rafi Jezus,to Ja go nie obraziłam.Jeśli Papież wyklina tych co nie chcą uznać jego zwierzchności,nieomylności, itd,to nie jest obrażanie protestantów?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 marzec 17 2009 13:38   
Forum

Dla mnie dogmat o nieomylności jest niepotrzebnym i ekumeniczne drażniącym dodatkiem z którego Biskup Rzymu już praktycznie nie korzysta od kilku kadencji.
Postuluje i wierze że Benedykt VI nie będzie z niego korzystał.
Tak więc ten dogmat staje się powoli pamiątką historyczną.

Ps
Czytając wątek wskazany powyżej przez Regulego zauważyłem, że kiedyś na tym forum było dużo protestantów - czemu większość odeszła?, czemu nie ma Świadków?- choć na innych forach ich pełno i są bardzo wojowniczy
Pozostali prawie sami katolicy , ateiści i pojedyncze osoby innych wyznań...
ale to może w innym wątku ...

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Piotr
 marzec 17 2009 13:50   
Forum

Quote by: Dezerter

Czytając wątek wskazany powyżej przez Regulego zauważyłem, że kiedyś na tym forum było dużo protestantów - czemu większość odeszła?, czemu nie ma Świadków?- choć na innych forach ich pełno i są bardzo wojowniczy
Pozostali prawie sami katolicy , ateiści i pojedyncze osoby innych wyznań...
ale to może w innym wątku ...

Może w tym?

===

Mt6:7-8 [..]Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich!

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,20 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty