Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Jednak wszyscy płacimy na KK?
 |  Wersja do druku
Reguly
 luty 24 2009 09:21  (Czytany 1306 razy)  
Forum

Status: offline

Co jakis czas przewija sie na tym forum kwestia to o finansowaniu roznych inwestycji KK z budzetu panstwa (np. tu), to o jego opodatkowaniu (np. tu), to o zekomym jego finansowaniu wylacznie z dobrowolnosci skladek i ofiar... czesto na zasdzie "ze ty przeciez zapewne nie placisz, to o co ci chodzi?"... Znalazlem jednak filmik po raz kolejny zdajcy sie wskazywac, ze z ta 'dobrowolnoscia' wcale nie jest do konca tak... Wynika bowiem z niego, ze 1,04% naszych podatkow (niezaleznie - osoby wierzacej, innowiercy, czy agnostyka lub nawet ateisty) finansuje instytucje Koscielna jednego konkretnego, wybranego wyznania w teoretycznie swieckiego i demokratycznym panstwie.
W tym miejscu chcialbym sie natomiast zwrocic do Was z dwoma pytaniami - czy sytuacja omowiona w w/w filmie ma rzeczywiscie miejsce, a jesli - to czy w pelni popieracie tego rodzaju mechanizm (szczegolnie interesuje mnie stanowisko Rafi_F-ego)? W moim osobistym odczuciu bowiem - jesli rzeczywiscie tak jest - to majac na wzgledzie neutralnosc swieckiego panstwa - rowne traktowanie wszystkich prawnie dzialajacych podmiotow (w tym zwiazkow wyznaniowych) - albo powinno sie zlikwidowac przedstawione w filmie przywileje jednej wybranej grupy, albo jeszcze raz powaznie powinno przemyslec kwestie tzw. podatku koscielnego i zastapic je nim...

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Rafi F
 luty 24 2009 17:01   
Forum Moderator
Moderator

Jeżeli jest to coś wartościowego, to opisz sytuację. Ja nie mam zamiaru ani ściągać ani oglądać półgodzinnego filmiku - szkoda mi czasu, wolę iść na piwo lub deskę.
Na temat "podatku kościelnego" już rozmawialiśmy. Prowadzi wg ciebie do wolności (bo jest łakomym sposobem na kontrolę państwa nad społecznościami wyznaniowymi, a w szczególności nad tak znienawidzonym przez ciebie KRK), a wg mnie jest jeszcze jednym przymusem państwowym zmuszającym związki wyznaniowe do finansowania w określony sposób i w określonym wymiarze nie uwzględniając ani potrzeb ani doktryny danego związku - to przymus pod groźbą nielegalności.

Masz coś nowego, to pisz zamiast się dąsać, odsyłać do filmików i trolować po całym forum.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Bartosz
 luty 24 2009 18:14   
Forum

Rafi żeby nie było. Nie ma mowy o żadnej kontroli państwa nad finansami kościoła, bo takowej nie byłoby. Najlepszym przykładem jak to funkcjonuje jest zachód.

===

'tylko gnostyk jest naprawdę pobożny', 'prawdziwym chrześcijaninem jest gnostyk' Klemens Aleksandryjski, Stromateis

Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 24 2009 18:17   
Forum Moderator
Moderator

co to znaczy trollować?

Bo mnie ktoś nazwał ostatnio trollem i się czuję urażona Razz

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
potwor
 luty 24 2009 18:25   
Forum

Quote by: paraklet

co to znaczy trollować?

Bo mnie ktoś nazwał ostatnio trollem i się czuję urażona Razz

Troll – bezmózgi kręgowiec z rodziny niekomunikatywnych. Zwykle wielki, tępy i cuchnący stwór unikający mydła i promieni słonecznych. Niezależne badania wykazały że trolle najlepiej rozmnażają w środowisku Neostrady dzięki dużej zawartości pokarmu, którymi przede wszystkim są rożnego rodzaju fora internetowe, chaty itp.

żródło

===

Dzięki Bogu jestem ateistą...

Profil   Email 
 Cytat 
Bartosz
 luty 24 2009 18:27   
Forum

Paraklet. A może ten ktoś jest fanem mitologii i nie miał na myśli nic złego Mr. Green Może w złym kontekście odczytujesz.

===

'tylko gnostyk jest naprawdę pobożny', 'prawdziwym chrześcijaninem jest gnostyk' Klemens Aleksandryjski, Stromateis

Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 24 2009 18:38   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: mathias777

Troll – bezmózgi kręgowiec z rodziny niekomunikatywnych. Zwykle wielki, tępy i cuchnący stwór unikający mydła i promieni słonecznych. Niezależne badania wykazały że trolle najlepiej rozmnażają w środowisku Neostrady dzięki dużej zawartości pokarmu, którymi przede wszystkim są rożnego rodzaju fora internetowe, chaty itp.

Laughing Out Loud
Mój brzuch....
Laughing Out Loud Mathias dzięki Tobie będę żyć wiecznie, bo jak to mówią śmiech przedłuża życie. Laughing Out Loud

no nie mogę Laughing Out Loud
hahahahahahaha

Big Grin

Teraz jeszcze pytanie jaki gatunek to ja Big Grin Mr. Green

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 luty 24 2009 20:25   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: BLyy

Rafi żeby nie było. Nie ma mowy o żadnej kontroli państwa nad finansami kościoła, bo takowej nie byłoby. Najlepszym przykładem jak to funkcjonuje jest zachód.

Już o tym rozmawialiśmy: sam narzucony system finansowania jest daleko idąca ingerencją gdy niektóre kościóly wszelkie posługi mają za darmo i przyjmują tylko ewentualne anonimowe datki - i to leży w doktrynie kościoła. Byłą o tym mowa.

Dalszą dyskusję o podatkach "kościelnych" w tym miejscu wycinam BEZ ostrzeżenia.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Reguly
 luty 25 2009 08:07   
Forum

Quote by: Rafi+F

Jeżeli jest to coś wartościowego, to opisz sytuację.

Tak tez uczynilem... Wynika [...] z niego, ze 1,04% naszych podatkow (niezaleznie - osoby wierzacej, innowiercy, czy agnostyka lub nawet ateisty) finansuje instytucje Koscielna jednego konkretnego, wybranego wyznania w teoretycznie swieckiego i demokratycznym panstwie.

PS. Paraklet - trollowanie polega na zamierzonym wpływaniu na innych użytkowników w celu ich ośmieszenia lub obrażenia (czego następstwem jest wywołanie kłótni) poprzez wysyłanie napastliwych, kontrowersyjnych, często nieprawdziwych przekazów czy też poprzez stosowanie różnego typu zabiegów erystycznych. Często termin ten bywa jednak nadużywany przez osoby, dla ktorych poruszone zagadnienie jest niewygodne lub zwyczajnie za trudne do merytorycznego omowienia, w stosunku do autorów tychże wypowiedzi...

===

Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 25 2009 11:16   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: reguly

Quote by: Rafi+F

Jeżeli jest to coś wartościowego, to opisz sytuację.

Tak tez uczynilem... Wynika [...] z niego, ze 1,04% naszych podatkow (niezaleznie - osoby wierzacej, innowiercy, czy agnostyka lub nawet ateisty) finansuje instytucje Koscielna jednego konkretnego, wybranego wyznania w teoretycznie swieckiego i demokratycznym panstwie.

A nie da się tego załatwić w urzędzie? Podpisał byś papierek, że sobie nie życzysz i po sprawie Smile No ale znów możemy tu rozciągnąć zaraz potem batalię o papierki - jak w temacie o katechezie w szkole. Nie wiem czy jest sens się o to kłócić - większość jak widać nie sprawia to problemu, a komu sprawia niech poszuka na forach prawnych Smile

PS. Paraklet - trollowanie polega na zamierzonym wpływaniu na innych użytkowników

To ja mogę być trollem Mr. Green tylko tym grzecznym, miłymi i z gatunku "cute" Razz
Parakletus Trollus Cuteus Big Grin
Bomba Big Grin Że też takiego imienia nie mogłam sobie wybrać na bierzmowaniu Smile

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 luty 25 2009 13:36   
Forum

Quote by: paraklet

A nie da się tego załatwić w urzędzie? Podpisał byś papierek, że sobie nie życzysz i po sprawie Smile

No wlasnie jak widac na przykladzie owej pani z filmu - NIE...

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,43 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty