Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Po co Kościół?
 |  Wersja do druku
Klaara
 luty 27 2009 17:46  (Czytany 9303 razy)  
Forum

Status: offline

Witam. Piszę właśnie z takim o to pyt. Po co właściwie jest Kościół?
Czy ktoś mógłby mi obszernie to wyjaśnić?
Za wszelki odpowiedzi z góry dziękuję.
Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Pastor
 luty 27 2009 17:55   
Forum

By głosić dobrą nowine iż śmierć nie jest końcem.
Jest opcja życia wiecznego która została oficjalnie aktywowana na krzyżu. Opcja której wybór jest możliwy tylko podczas ziemskiej egzystencji.
Wiara w Chrystusa Zbawiciela Wszechświata jest minimum wymaganym do tego by cieszyć się radością życia na wieki w doskonałej komunii z Bogiem i zbawionymi.

===

Rzeczywistość należy do Chrystusa. (Kol 2,17) U Jego boku cały kosmos wyruszy w bój przeciw głupocie. (Mdr 5,17-20)

Profil   Email 
 Cytat 
Klaara
 luty 27 2009 18:33   
Forum

No to Kościół jest tylko po to by wierzyć w życie wieczne?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 luty 27 2009 18:47   
Forum Moderator
Moderator

Kościół to tak wieloznaczne słowo, że wpierw, bardzo proszę, powiedz co to za Kościół jest bohaterem twojego pytania. Co przez "Kościół" rozumiesz?

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Pastor
 luty 27 2009 18:50   
Forum

Nie no nie tylko.
Poczytaj sobie było w innych wątkach:

http://www.kosciol.pl/forum/viewtopic.php?forum=10&showtopic=163220&highlight=ko%B6ci%F3%B3

http://www.kosciol.pl/forum/viewtopic.php?forum=10&showtopic=127746&highlight=ko%B6ci%F3%B3

Kościół oprócz głoszenia ewangelii o królestwie robi jeszcze wiele innych pożytecznych i mniej pożytecznych rzeczy.

===

Rzeczywistość należy do Chrystusa. (Kol 2,17) U Jego boku cały kosmos wyruszy w bój przeciw głupocie. (Mdr 5,17-20)

Profil   Email 
 Cytat 
Klaara
 luty 27 2009 19:11   
Forum

Rozumiem przez słowo Kościół wspólne ludzi wierzących w Boga, ale nie wiem po co jest Kościół...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 27 2009 19:24   
Forum Moderator
Moderator

po to, że ludzie są na tyle leniwi - że trudno byłoby im się umówić osobiście na wspólną modlitwę (jak to mówią, gdybyśmy się umówili to byśmy się nie spotkali) a samemu ciężko wytrwać w wierze
po to, że ludzie są na tyle próżni - że gdyby nie pewne zasady o które non stop wałkują księża to byśmy wszyscy mianowali się guru i papieżami/papieżycami Big Grin
po to, że ludzie są bardzo grzeszni - i muszą mieć gdzie te grzechy wyznać oraz usłyszeć dobrą poradę - gdyby nie konfesjonał nie byłoby często wstydu i żalu a ludzie popełniali by te same grzechy oraz cięższe tłumacząc się zawsze przed swoim bogiem po swojemu i wszystko było by według nich ok Smile

Kościół to też często jedyne miejsce gdzie ludzie słuchają Słowa Bożego - ok odpowiesz mi, mogę sobie przecież czytać w domu a ja cię zapytam kiedy ostatni raz czytałaś... i tak w koło macieju.

Kościół jest po to by spotykać Boga w ludziach Smile
I też po to, że Jezus nam przykazał utworzenie kościoła w Piśmie Świętych (np. słowa skierowane to Piotra albo słynne - gdzie dwóch się modli w Moje imię...)

Podważając istnienie Kościoła podważasz słowa Jezusa - czyli całą chrześcijańską wiarę Smile

A teraz moje pytanie - dlaczego pytasz??

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 luty 27 2009 20:25   
Forum

przepraszam Cię, paraklet, ale o czym Ty piszesz: Kościół jako grupa wsparcia? Bo do tego ogranicza się jego rola, na podstawie tego, co napisałaś...
Klaara:
tu nie ma czego obszernie wyjaśniać. Kościół to uczestnictwo człowieka w Bogu.
Przecież przez śmierć, podobną do Jego śmierci, zostaliśmy z Nim złączeni w jedno i jako jedno z Nim jesteśmy Kościołem, czyli Zgromadzeniem wybranych.
Jeżeli więc ktoś pozostaje w Chrystusie, jest nowym stworzeniem. To, co dawne, minęło, a oto stało się nowe. Wszystko zaś to pochodzi od Boga, który pojednał nas z sobą przez Chrystusa

Kościół to Chrystus. Kto nie trwa w Kościele nie trwa i w Chrystusie. Wszyscyśmy bowiem w jednym Duchu zostali ochrzczeni, [aby stanowić] jedno Ciało

Pytanie: po co Kościół? jest dla mnie wskazówką na niezrozumienie istoty dzieła zbawienia. Ono realizuje się w Kościele, jako Ciele Chrystusa. Kiedy jesteśmy włączeni w Kościół, czyli w Chrystusa, jestesmy nową ludzkością, nowym człowiekiem w Chrystusie - jesteśmy czlonkami zbawionej ludzkości.

A jak ma się to na przełożenie praktyczne? 1Kor 12. Kościół jest urzeczywistnianiem tych wskazań

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 27 2009 20:35   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: medieval_man

przepraszam Cię, paraklet, ale o czym Ty piszesz: Kościół jako grupa wsparcia? Bo do tego ogranicza się jego rola, na podstawie tego, co napisałaś...

O Kościele można książki pisać Smile Ja tylko napisałam po co kościół taki jakim widzi go Klara Smile - tak jak sama określiła to wcześniej Smile
Ale nie napisałam TYLKO Smile

swoją drogą (by tradycji oftopów z mojej strony stało się zadość) Klara - śliczne imię Smile

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 luty 27 2009 20:40   
Forum

OK
Często za Tobą nie nadążam. Cóż, młodość ma swe prawa Cool

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Remigiusz P. Garbiec
 luty 27 2009 22:07   
Forum

Quote by: Klaara

Witam. Piszę właśnie z takim o to pyt. Po co właściwie jest Kościół?
Czy ktoś mógłby mi obszernie to wyjaśnić?
Za wszelki odpowiedzi z góry dziękuję.
Pozdrawiam

Jezus powiedział: Gdzie dwóch, albo trzech jest zgromadzonych w Imię Moje, tam Ja jestem pośród nich.
Można powiedzieć, że jest to Boska formuła założycielska Kościoła. Jezus mówi tu o zgromadzeniu, po grecku ekklesia, po polsku kościół / zbór.

Po co Jezus to powiedział? Czy wystarczy nam nasza osobista wiara do zbawienia? Odpowiedź brzmi tak! Więc dlaczego Jezus zachęca wierzących do gromadzenia się? Czy Jezus nie jest przy każdym, który w Niego wierzy? Odpowiedź brzmi: Jest! Więc dlaczego mówi, że Jest pośród dwóch lub trzech?
Odpowiedź brzmi: Bo Bóg jest Bogiem wspólnoty, a nie samotności. Sam w sobie Bóg jest Wspólnotą Trzech - Ojca, Syna i Ducha. Bóg nie jest i nigdy nie był samotny (nawet wtedy kiedy nic jeszcze nie istniało), ponieważ Bóg jest Rodziną, Rodziną obdarzającą się wzajemnie nieskończoną Miłością.
Co pisze Bóg przez Mojżesza o stworzeniu człowieka? I stworzył Bóg człowieka na swój obraz.... Jako mężczyznę i niewiastę stworzył ich.... I Rzekł: Rozmnażajcie się... . Bóg nie stworzył kogoś zupełnie obcego Sobie. Stworzył człowieka na Swój obraz. Nie stworzył samotnika - lecz od razu powołał Wspólnotę, Rodzinę Ludzką.

Człowiek jest istotą społeczną, bo takim został stworzony, a wynaturzenie jakim jest samotność - wpływa na człowieka zawsze niszcząco. Człowiek został stworzony jako Rodzina, a następnie powołał do bytu innego rodzaju wspólnoty - rody, plemiona, ludy, królestwa.... Człowiek nie potrafi żyć bez wspólnoty, tak jak i Bóg nie może istnieć w Jednej Osobie!
Jezus wiedząc o tym zadbał, aby wierzący w Niego gromadzili się wspólnie. Jeśli istnieją wspólnoty krewniacze czy polityczne, to naturalną sprawą jest istnienie wspólnot duchowych, religijnych. Samotny chrześcijanin, przez nikogo nie wspierany, przez nikogo nie pocieszany, prze nikogo nie karmiony duchowym pokarmem i w końcu przez nikogo nie korygowany w swoim chrześcijańskim życiu staje się swoim własnym cieniem.
Szczegółowe zadania i cele istnienia Kościoła, zarówno w wymiarze powszechnym jak i w formie lokalnych wspólnot są dość jasno określone w różnych tekstach Nowego Testamentu - przez nakazy lub przykłady. To np. głoszenie Ewangelii wszelkiemu stworzeniu, udzielanie Chrztu i spożywanie Wieczerzy Pańskiej, nauczanie, wspólna modlitwa i śpiewanie hymnów, wzajemne zachęcanie się (z niektórych przekładów Pisma wynika znaczenie: wzajemne napominanie się - ale są to przekłady przestarzałe) troska o ubogich, wdowy i sieroty, troska o czystość doktryny, obrona przed wilkami porywającymi owce itd, itp.
Jednak, ja wierzę również i w to, że Kościół istnieje także (a może przede wszystkim) po to, aby chrześcijanin nie czuł się samotny i opuszczony przez wszystkich, tak jak Jezus był opuszczony przez wszyskich po aresztowaniu w ogrodzie Getsemane....

===

"A ja odnioslem to do siebie samego i do Apollosa przez wzgląd na was, bracia, abyscie na nas sie nauczyli nie rozumieć wiecej ponad to, co napisano". (Paweł z

Profil   Email 
 Cytat 
Klaara
 luty 28 2009 16:19   
Forum

do paraklet - pisze o tym dlatego, że ostatnio brałam udział w takiej dyskusji i szczerze zaczęłam się zastanawiać po co nam Kościół Wink

Dziękuję wszystkich za odpowiedzi Wink
Jednak i tak mam taki "niedosyt", gdyż wszystko co pisaliście brzmi tak wyniośle, tak jakby było mówione to na Mszy i trudno mi to przyswoić. Przepraszam Was za to, ale i tak dziękuję.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 28 2009 16:56   
Forum Moderator
Moderator

Wypisuj sobie pytania na kartce i pisz odpowiedzi - za i przeciw Smile
Mi to zawsze bardzo pomaga w rozwiązywaniu życiowych zagadek Smile

Do takich rzeczy najlepiej dochodzi się samemu i do wszystkiego trzeba dorosnąć psychicznie i emocjonalnie Smile

Bardzo się cieszę, że w ogóle są ludzie, którzy zadają takie pytania Smile
pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Klaara
 luty 28 2009 17:12   
Forum

Już tak próbowałam i wnioskiem tego było że Kościół jest wspólnotą ludzi, którzy dążą by stać się lepszymi, lecz wolałam dojść do jakiegoś obszerniejszego wniosku, chciałbym wyczerpać temat po co na Kościół ale nie potrafię. A taka krótki wniosek mi nie wystarcza.

Dziękuję Ci za wszystkie odpowiedzi i pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 luty 28 2009 17:16   
Forum

Pogląd, że Kościół jest wspólnotą ludzi, którzy dążą by stać się lepszymi jest poglądem niechrześcijańskim. Owszem, bardzo pozytywnym, ale nie biorącym pod uwagę Ewangelii

===

Cytat 
Klaara
 luty 28 2009 17:28   
Forum

Więc jakie są poglądy chrześcijańskie?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 28 2009 17:35   
Forum Moderator
Moderator

Powiem tak jak pamiętam z egzaminu Big Grin

Kościół to mistyczne cało Jezusa Chrystusa a my jesteśmy Jego członkami natomiast Księża są Jego głową Smile (MM dobrze czy coś pomieszałam??)

A po ludzku Smile Kościół to nie skupisko ludzi - bo inaczej każdy korek na drodze stawał by się kościołem.

Jezus to Kościół - Kościół to Jezus. A my jesteśmy tylko Jego częściami Smile
To taka układanka Smile

Swoją drogą patrząc na Kościół tylko jak na skupisko ludzi wierzących - to faktycznie nie widzę sensu... No bo mogę ochrzcić dzieci i razem z mężem będziemy tworzyć Kościół... a to nie o to chodzi Smile

To może ja zadam inne pytanie - a czym jest dla Ciebie msza i przemienienie Pańskie?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Klaara
 luty 28 2009 17:48   
Forum

A co tobie daje kościół? Tylko proszę cię napisz to jak najbardziej normalnie a nie typu Kościół jest Bogiem i daje mi Chrystusa. Napisz mi tak by było po chrześcijańsku ale było związane z codziennym życiem.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 luty 28 2009 17:50   
Forum

Quote by: paraklet

Kościół to mistyczne cało Jezusa Chrystusa a my jesteśmy Jego członkami natomiast Księża są Jego głową Smile (MM dobrze czy coś pomieszałam??)

Księża sa jego głową... Eek!
paraklet!
Glową Kościoła jest Chrystus

===

Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 28 2009 17:59   
Forum Moderator
Moderator

Skarbie mój cudowny Smile

Ale tak jest Smile Kościół daje mi namacalnego Jezusa - bez Kościoła przestałabym wierzyć - bo Jakie mam niby dowody na istnienie Boga?
Ty chyba cały czas myślisz o Kościele jak o budynku prawda??

Jest kilka zasad - przyjmując komunię - nie przyjmujesz jakiegoś tam opłatka - tylko prawdziwe Ciało Jezusa Smile Komunia to nie symbol Smile To jest prawdziwa krew i ciało Boga Smile
Dlaczego więc nie czujemy smaku mięsa i krwi??
Jezus nie przeistacza się w ten sposób tylko z szacunku do nas Smile - umiałabyś zjeść surowe mięso i popić krwią? Co więcej gdyby się przeistoczył to wszystkie wierzące i niewierzące stworzenia by się zleciały - a to nie miało by nic wspólnego z wiarą i wolną wolą.

Wiara - uwierz a wszystko stanie się banalnie proste.

Co więcej jak już patrzymy na Kościół jak na mszę i księdza (bo tylko tak podchodząc do sprawy - możemy mieć wątpliwości co do tego po co nam Kościół - patrząc na Kościół jak na życie wieczne, jak na Jezusa - to tak jakby zadawać pytanie a po co nam powietrze)
.... tak więc w kościele jako wspólnocie odnajdujesz swoje słabości i wzmacniasz swoją wiarę - wiara w pojedynkę to strasznie ciężka sprawa.

Przede wszystkim musisz zacząć patrzeć na Kościół jak na Jezusa - i tylko dla Niego i dla spotkania z Nim tam chodzić, a nie by pooglądać ludzi.
Pamiętaj też, że ksiądz mówiąc kazanie jest często ustami Boga Smile Co nie zmienia faktu, że jest człowiekiem.
To, że po mszy jest taki i siaki - nie zmienia faktu, że Bóg go "wykorzystuje" do powiedzenia Ci osobiście wielu wielu rzeczy Smile

Wiesz zaraz Ci esej napiszę Smile Zadaj konkretne pytanie to odpowiem jak potrafię najlepiej Smile

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 luty 28 2009 18:00   
Forum

Klaara
Musisz na Kościół popatrzeć trochę inaczej.
To nie tylko organizacja, która coś daje. Owszem, jest on też organizacją, a raczej organizacja jest jego jednym z aspektów.
Kościół to pojęcie duchowe.

Klaara - jesteś człowiekiem a więc stanowisz składnik ludzkości.
Jednak to nie tylko zbiór ludzi stanowi ludzkość.
Ludzkość to pewne pojęcie ogólne. To pewna rzeczywistość zastana przez nas kiedy przychodzimy na świat i do ktorej przez narodzenie zostajemy włączeni.
Podobnie jest z Kościołem. Kiedy jesteś ochrzczona stanowisz składnik Kościoła - ludzkości_z_Bogiem.
I jak w przykładzie wyżej, to nie zbiór ochrzczonych stanowi Kosciół. On jest darem Boga.

===

Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 28 2009 18:01   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: medieval_man

Quote by: paraklet

Księża sa jego głową... Eek!
paraklet!
Glową Kościoła jest Chrystus

No właśnie mi coś ten tego nie tego - ale coś w tej regułce było z księżmi.....

===

Profil   Email 
 Cytat 
Klaara
 luty 28 2009 18:02   
Forum

Dziękuję Ci za tak wielką cierpliwość do mnie. Fakt, nie jestem zbyt wierzącą chrześcijanką, dlatego pojecie dla mnie tego jest trudne. Jeżeli Ci będzie łatwiej to możesz mi napisać esej, a więc może pyt. o które prosisz. Co więc daje nam takiego Kościół?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 28 2009 18:09   
Forum Moderator
Moderator

Odniosę się do słów MM.

Kościół to nie coś - co ma nam coś dawać Smile
Kościół jest jak dar, łaska .... hmmmm dla mnie najlepiej jest to porównać z miłością.

Zadaj sobie pytanie - co daje Matce miłość do dziecka?
Lub co daje dziecku miłość Matki - i tak w nieskończoność.

Co daje - tyle smutku, tyle radości, tyle wszystkiego co możliwe.

Ale każdy wie, że kocha się nie po coś, nie za coś - ale po prostu i po mimo wszystko Smile

To samo jest z kościołem - jako że stawimy Jego część (my omylni i grzeszni) - to i Kościół jako instytucja nas może nie satysfakcjonować.
Ale jeśli pomyślisz o Kościele jako żywym dowodzie na miłość Boga (Trójcy) do nas - to ma już ogromny sens.

Czy miłość musi nam coś dawać? Czy po prostu chcemy by była w nas i obok nas?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 luty 28 2009 18:33   
Forum

Klaara
zadaj sobie też pytanie:
- co daje mi Ludzkość?
Jesteś członkiem Ludzkości, prawda?
Po co Ci Ludzkość?

Uważasz to pytanie za sensowne?
Nadal uważasz za sensowne pytanie: po co mi Kościół?

===

Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 28 2009 18:46   
Forum Moderator
Moderator

Big Grin Cool Wink Razz Smile Mr. Green Arrow MM uwielbiam cię Smile

===

Profil   Email 
 Cytat 
Klaara
 luty 28 2009 19:00   
Forum

Ludzkość mi daje wiele , kościół nic. Nie widzę w nim Chrystusa, tylko księży którzy udają ze wierzą, nie widzę wspólnoty jedności nic. Kościół może był po coś kiedyś, w tej chwili nie widzę w nim nic. A ludzkość to inna sprawa.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 luty 28 2009 19:38   
Forum

Ludzkość mi daje wiele ,

co konkretnie?

kościół nic.

może na razie tego nie dostrzegasz?

Nie widzę w nim Chrystusa, tylko księży którzy udają ze wierzą, nie widzę wspólnoty jedności nic.

Ja w ogóle nie widzę księży, no może czasami.
Jeśli nie widzę Chrystusa, nie widzę też Kościoła

Kościół może był po coś kiedyś, w tej chwili nie widzę w nim nic.

Może po prostu nie widzisz Kościoła? (pomijam aspekt organizacyjno-prawny)

A ludzkość to inna sprawa

a konkretnie?
.

===

Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 28 2009 19:52   
Forum Moderator
Moderator

Bo ty ciągle patrzysz na Kościół jak na budynek....

i tak się nigdy nie dogadamy...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Klaara
 luty 28 2009 19:57   
Forum

No to zmieńmy temat, czym jest dla Was modlitwa?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,81 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości