Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Skąd popiół na popielec?
 |  Wersja do druku
anthem
 marzec 03 2009 10:48  (Czytany 13404 razy)  
Forum

Status: offline

Być może Wam się wyda śmieszne pytanie, ale nurtuje mnie to skąd księża biorą popiół do posypywania głów w środę popielcową. Czy jest to jakiś specjalny popiół czy zwykły z piecaSmile A może pochodzi z kremacji? Laughing Out Loud

===

Jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana.

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Andrzej
 marzec 03 2009 10:59   
Forum

Quote by: anthem

Być może Wam się wyda śmieszne pytanie, ale nurtuje mnie to skąd księża biorą popiół do posypywania głów w środę popielcową. Czy jest to jakiś specjalny popiół czy zwykły z piecaSmile A może pochodzi z kremacji? Laughing Out Loud

nie wiem, no bo skąd mam wiedzieć....
może Paraklet się zjawi i odpowie?
Teraz już tylko na nią można liczyć
Big Grin

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Angelika Mojeścik
 marzec 03 2009 11:14   
Forum Moderator
Moderator

ejjjj

To jest pytanie na które znam odpowiedź i nie strzeliłabym żadnej herezji - MM jak mogłeś!!!!!?????

Anthem udaj że nie słyszałeś odpowiedzi MM Big Grin
Ja ci to wytłumaczę Razz

To jest popiół ze spalonych palm z zeszłorocznej Niedzieli Palmowej Big Grin

taaaaa daaaa Big GrinBig Grin Laughing Out Loud

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
anthem
 marzec 03 2009 11:28   
Forum

Skoro tak ławo poszło z pytaniem o popiół, to mam w zanadrzu kolejne związane ze środą. Skąd w ogóle wziął się ten zwyczaj? Z tego co wiem nic Chrystus nie mówił aby palić zeszłoroczne palmy i popiołem głowe posypywać. Więc po co taka celebracja? Kto ją dokładnie ustanowił czy zapoczątkował?
---
PARAKLET - nie słyszałem co napisał MM Laughing Out Loud

===

Cytat 
Angelika Mojeścik
 marzec 03 2009 11:47   
Forum Moderator
Moderator

Mr. Green

tego już nie wytłumaczę

jedno jest pewnie strasznie mnie dołuje ten dzień - ash to ash - w ogóle kto to wymyślił tak Kohletować życie ....

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 marzec 03 2009 12:38   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: anthem

Skoro tak ławo poszło z pytaniem o popiół, to mam w zanadrzu kolejne związane ze środą. Skąd w ogóle wziął się ten zwyczaj? Z tego co wiem nic Chrystus nie mówił aby palić zeszłoroczne palmy i popiołem głowe posypywać. Więc po co taka celebracja? Kto ją dokładnie ustanowił czy zapoczątkował?

Środa, bo 40 dni (bez niedziel) przed Wielkanocą. Zakończenie karnawału i przypomnienie o naszej marności, grzeszności, rozpoczęcie czasu pokuty.
Popiół ze słów: "Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz"
Z palm, bo tak wymyślono w XI wieku (widać z kominka nie uchodziło do błogosławieństwa brać).
Na świecie: znak krzyża na czole, błogosławieństwo.
W Polsce : posypywanie głowy popiołem. Pewnie jakiś powielony błąd lub przeniesienie z jakiegos słowiańskiego zwyczaju - któż to teraz wie. W sumie i u Greków i Egipcjan i Rzymian posypywanie głowy popiołem zawsze było pokutą.

Dalsze pytanie: dlaczego 40 dni (46 dni z niedzielami): Wielki post 40-dniowy (już od IV wieku) na wzór 40 dni postu Jezusa na pustyni lub 40 lat wędrówki Żydów po pustyni. A ponieważ w wiekach późniejszych w niedzielę post nie obowiązywał, to aby było 40 dni postu trzeba zacząć w środę.

Na początku poszczono tylko w Wielki Piątek i Wielka Sobotę - czas żałoby po śmierci Jezusa. W III wieku najczęściej poszczono już od poniedziałku.

Dziś w rzeczywistości jest to 37 dni postu, ponieważ obowiązuje do Wielkiego Czwartku. A cały okres Wielkiego Postu ma 43 dni (od Środy Popielcowej do Wielkiego Czwartku).

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Piotr
 marzec 03 2009 19:47   
Forum

Quote by: Rafi+F

Środa, bo 40 dni (bez niedziel) przed Wielkanocą. Zakończenie karnawału i przypomnienie o naszej marności, grzeszności, rozpoczęcie czasu pokuty.

Pozostałości po średniowieczu?
Wolałbym traktować 40-dniowy post na wzór 40 dni postu Jezusa na pustyni lub 40 lat wędrówki Żydów po pustyni. Wyciszenie od pokus cywilizacji i zbliżenie do Boga.

Popiół ze słów: "Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz"

Jesteśmy duszami nieśmiertelnymi, a ten proch to tylko materialna otocznka.

Z palm, bo tak wymyślono w XI wieku (widać z kominka nie uchodziło do błogosławieństwa brać).

Czyli średniowiecze!

W Polsce : posypywanie głowy popiołem. Pewnie jakiś powielony błąd lub przeniesienie z jakiegos słowiańskiego zwyczaju - któż to teraz wie. W sumie i u Greków i Egipcjan i Rzymian posypywanie głowy popiołem zawsze było pokutą.

Reguły - coś Ci to mówi??

===

Mt6:7-8 [..]Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich!

Cytat 
Andrzej
 marzec 03 2009 20:43   
Forum

Quote by: opok

Wolałbym traktować 40-dniowy post na wzór 40 dni postu Jezusa na pustyni lub 40 lat wędrówki Żydów po pustyni. Wyciszenie od pokus cywilizacji i zbliżenie do Boga.

co masz do średniowiecza?
Ależ to jest na wzór 40-dniowego postu Jezusa na pustyni Exclaimation

Jesteśmy duszami nieśmiertelnymi, a ten proch to tylko materialna otocznka.

tak twierdzi matejanka
Jesteś baaaaardzo daleko od poglądu chrześcijańskiego w tej (nomen-omen) materii

Czyli średniowiecze!

Czy to coś złego?

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Piotr
 marzec 03 2009 22:17   
Forum

Quote by: medieval_man

co masz do średniowiecza?
Ależ to jest na wzór 40-dniowego postu Jezusa na pustyni Exclaimation

Czy zauważyłeś co było zaakcentowane, pogrubione, a czego nie zacytowałeś?

Wyłącz omijanie, włącz interpretację.

===

Mt6:7-8 [..]Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich!

Cytat 
Andrzej
 marzec 03 2009 22:25   
Forum

i nawzajem, opoku
Wink
tekst Rafiego:

dotyczył Środy Popielcowej- to zakonczenie karnawału i przypomnienie o naszej marności, grzeszności, rozpoczęcie czasu pokuty a nie całego 40-dniowego postu

===

Cytat 
Piotr
 marzec 03 2009 23:38   
Forum

Quote by: medieval_man

i nawzajem, opoku
Wink
tekst Rafiego:

jak dobrze że Rafi ma Ciebie w pobliżu

Wink

===

Cytat 
Rafi F
 marzec 04 2009 09:17   
Forum Moderator
Moderator

Wielki Post to właśnie nawiązanie do 40 dni na pustyni Jezusa lub 40 lat pustynnej wędrówki Żydów. Środa Popielcowa jest tylko rozpoczęciem tego okresu.

Czyli średniowiecze!

Nie, 40-to dniowy Wielki Post to już wiek IV-ty (w zasadzie początek średniowiecza Wink ). W wieku VII powszechnie przyjęto za początek 6-tą niedzielę przed Wielkanocą. Poprzez wyłączenie z postu niedzieli (jako dnia uwielbienia Pana) wychodziło 36 dni postu, więc aby zachować 40 dni postu zaczęto praktykować na zachodzie post już od środy. W zachodnim chrześcijaństwie stało sie to powszechne od 1570 roku (juz dawno nie średniowiecze).
Z późnośredniowiecznych akcentów to ustanowienie święta początku Wielkiego Postu z posypywaniem popiołem i nawoływaniem do pokuty i nawrócenia (nie tylko "Prochem jestes i w proch sie obrócisz" - przypomnienie o tymczasowości doczesnego życia, ale także "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię") jako obowiązującego w KRK oraz postanowienie skąd wziąć popiół - oba za Urbana II.

Początek Wielkiego Postu jest także wyróżniony w prawosławiu: w Czysty Poniedziałek i Czysty Wtorek - w pierwsze dwa zwykłe dni (po niedzieli rozpoczynającej Wielki Post) nie spożywa się w ramach pokuty i modlitwy żadnych posiłków.

O ile wiem (wyprowadź mnie z błędu) wśród ewangelicznych post i modlitwa ma swoje stałe miejsce. Dlaczego więc u ciebie takie negatywne nastawienie do szczególnego podkreślenia pierwszego dnia Wielkiego Postu?

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Piotr
 marzec 04 2009 09:42   
Forum

O ile wiem (wyprowadź mnie z błędu) wśród ewangelicznych post i modlitwa ma swoje stałe miejsce. Dlaczego więc u ciebie takie negatywne nastawienie do szczególnego podkreślenia pierwszego dnia Wielkiego Postu?

To do mnie?

Ja nie mam nic do Środy Popielcowej. Jako pierwszy dzień wielkiego postu jest wyróżniona, nie widzę tylko potrzeby szczególnego przypomnienia o naszej marności, grzeszności.

===

Cytat 
Rafi F
 marzec 04 2009 10:00   
Forum Moderator
Moderator

To do mnie?

Ja nie mam nic do Środy Popielcowej. Jako pierwszy dzień wielkiego postu jest wyróżniona, nie widzę tylko potrzeby szczególnego przypomnienia o naszej marności, grzeszności.

Chodzi o wskazanie na tymczasowość życia doczesnego i jest wezwaniem do zwrócenia się w stronę życia wiecznego.
Po szaleństwach karnawału ma to swoją wymowę, prawda?

===

Cytat 
Rafi F
 marzec 04 2009 11:01   
Forum Moderator
Moderator

Wątek o Jarym przeniesiony do tematu Jare Święto

===

Cytat 
Reguly
 marzec 04 2009 11:02   
Forum

Reguły - coś Ci to mówi??

Moja odpowiedz dla ciebie (chcialbym by zostalo odnotowane, ze nie zostawilem je bez reakcji) zostala przeniesiona tutaj...

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
Piotr
 marzec 04 2009 14:59   
Forum

Chodzi o wskazanie na tymczasowość życia doczesnego i jest wezwaniem do zwrócenia się w stronę życia wiecznego.
Po szaleństwach karnawału ma to swoją wymowę, prawda?

O jakich szaleństwach mówisz? Ja nic nie wiem.

Spokojnie przezywam okres między Bożym Narodzeniem, a Wielkanocą w oczekiwaniu na wizytę duszpasterską naszego wikariusza.

Raz przyszli do mnie do domu znajomi z pracy i zjedliśmy pyszne canelloni - o tym mowa?

Co mówi Kościół o szaleństwach karnawałowych?

===

Cytat 
Rafi F
 marzec 04 2009 15:17   
Forum Moderator
Moderator

Który? Znasz jakiś, który zachęca do nich?
Mówimy o reakcji kościoła na rzeczywistość. Co prawda Kosciół nie jest z tego świata, ale jednak jest w tym świecie. A tu Środa Popielcowa czy Czysty Poniedziałek pasuja swietnie.
Jak nie patrzeć na karnawał, to jednak początek Wielkiego Postu podkreslano na długo przed ta świecką tradycją. Nadal nie rozumiem, do czego pijesz. Wg mnie szukasz dziury w całym.

Czy ty w jakiś sposób przygotowujesz się do okresy wielkanocnego? A może uważasz istnienie takiego okresu przygotowań za coś złego?

===

Cytat 
Piotr
 marzec 04 2009 15:35   
Forum

Który? Znasz jakiś, który zachęca do nich?
Mówimy o reakcji kościoła na rzeczywistość. Co prawda Kosciół nie jest z tego świata, ale jednak jest w tym świecie. A tu Środa Popielcowa czy Czysty Poniedziałek pasuja swietnie.
Jak nie patrzeć na karnawał, to jednak początek Wielkiego Postu podkreslano na długo przed ta świecką tradycją. Nadal nie rozumiem, do czego pijesz. Wg mnie szukasz dziury w całym.

No właśnie nie rozumiem co próbowałeś powiedzieć przez te szaleństwa karnawałowe...?? Dlatego się dopytuję! Postawiłeś to tak, jakby kościół traktował szaleństwa karnawałowe jako normę, a post jest zalecany także jako wyciszenie po karnawale, a nie głównie jako wyciszenie przed postem.

Czy ty w jakiś sposób przygotowujesz się do okresy wielkanocnego? A może uważasz istnienie takiego okresu przygotowań za coś złego?

Tak... staram się. Nie, nie uważam istnienia takiego okresu za coś złego.

===

Cytat 
anthem
 marzec 15 2009 07:24   
Forum

W ogóle to ludzie są dziwni. Najpierw jest karnawał, gdzie sobie można swawolic, a tu nagle ciach - i post, a potem znów będzie można swawolić i tak w kółko Macieju. A nie lepiej to przez cały rok zachowywać się nautralnie - czytaj: normalnie bez przegięć?

===

Cytat 
Rafi F
 marzec 15 2009 23:37   
Forum Moderator
Moderator

...Off-top evivy i dalsza "dyskusja" została usunięta...

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,70 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty