Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Problemy ekumeniczne Nowy wątek Odpowiedz
 formułki i końcówki
 |  Wersja do druku
Angelika Mojeścik
 marzec 03 2009 11:26  (Czytany 3022 razy)  
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Zakładam ten temat w problemach E., bo to co się dzieje w tej sprawie podchodzi już dla mnie pod paranoję.

Każdy z nas wie, że są pewnie zdania na Mszy wypowiadane przez wszystkich ludzi - no i tu się robi problem bo nie mamy single-sex Mszy - ale mieszane.
Chociażby przy regułce wyznania grzechów - spowiadam się Bogu i Wam bracia i siostry, że bardzo zgrzeszyłem/łam...
Mi to nie przeszkadzało że każdy mówi jak tam chce ale kiedyś usłyszałam z ambony, że z tego trzeba się spowiadać bo jest to zwykłe złośliwe rozbijanie wspólnego Ducha ludzi zgromadzonych na mszy.

Szczególnie na Jasnej Górze jest robione z tego powodu halo... Do tego stopnia, że są osoby (szczególnie kobiety bo to ich "łam" jest nie poprawne - które by podkreślić swoje... no właśnie sama nie wiem do końca co) wręcz wykrzykują każdą żeńską końcówkę formułki...

Z jednej strony rozumiem że się ludzie buntują przeciwko suchym zasadom a z drugiej - no co komu szkodzi żeby mówić jak mu się podoba. Po co do tego nawoływać w kazaniu??

Czy to faktycznie takie ważne??

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 marzec 03 2009 12:00   
Forum Moderator
Moderator

Niestety, nie pierwszy raz komuś forma przysłania treść Frown
No wiesz, ksiądz chce tak ładnie, chórkiem, a tu mu te kobiety, które doprowadziły do upadku ludzkości brużdżą! Nie dość, ze powinny się z tego spowiadać, to jeszcze w czasie spowiedzi na grochu klęczeć !! Wink
Jak tak bardzo zależy księdzu na chórku, to niech będzie wg większości w kościele : "zgrzeszyłam" Mr. Green

A na powaznie : wybacz człowiekowi i módl się za niego.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 marzec 03 2009 12:18   
Forum Moderator
Moderator

Ale spójrz np na Moliera -dla niego też to ma ogromne znaczenie jak Msza przebiega - Molier proszę wytłumacz mi o co Ci tak dokładnie chodzi???

(ale paradoks - totalny z Ciebie prawicowiec a jesteś jedynym z którym nie umiem się zgodzić w wielu kwestiach Big Grin)

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 marzec 03 2009 12:52   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: paraklet

Ale spójrz np na Moliera -dla niego też to ma ogromne znaczenie jak Msza przebiega - Molier proszę wytłumacz mi o co Ci tak dokładnie chodzi???

(ale paradoks - totalny z Ciebie prawicowiec a jesteś jedynym z którym nie umiem się zgodzić w wielu kwestiach Big Grin)

Pewien porządek powinien zawsze być. Sprawa lokalna jest jaki, a sprawą duszpasterza wytłumaczyć/uzasadnić wszelkie ewentualne zmiany.
Wszędzie jednak są granice ocierania się o śmieszność czy herezję. Idąc tropem zgrzeszyłam/zgrzeszyłem to zaraz można unieważnić spowiedź w konfesjonale dlatego, że się ktoś formułki się nie trzymał.
Niektórzy w dążeniu do "doskonałości" gubią treść doskonaląc formę. To znana ludzka słabość.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Andrzej
 marzec 03 2009 13:28   
Forum

z tym, co Paraklet zacytowała to chyba jeszcze można się zgodzic.

Ale jest coś innego: są mianowicie zapożyczenia z Pisma świetego, ktore funkcjonują w liturgii i chyba należy tam dochować forny.

Przykład1:
- Panie, nie jestem godzien, abyś przyszedł do mnie...
to oczywisty cytat z Mt 8,8: Lecz setnik odpowiedział: "Panie, nie jestem godzien, abyś wszedł pod dach mój, ale powiedz tylko słowo, a mój sługa odzyska zdrowie.
Natomiast wszystkie (prawie) panie na mszy twardo lecą: Panie, nie jestem godna.
Powoduje to oczywisty dysonans, ale co tam: przecież mamy równouprawnienie.

Natomiast, żeby wykazać, że można inaczej -

Przykład 2:
- Oto ja slużebnica Pańska cytowane w modlitwie Anioł Pański
jeszcze nie słyszałem, żeby jakiś facet podczas nabożeństwa powiedział: Oto ja sługa, slużebny, służebnik....
Wniosek: faceci są bardziej zdyscyplinowani i wiedzą na czym polega duch liturgii

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Rafi F
 marzec 03 2009 13:57   
Forum Moderator
Moderator

MM, ale zamieszałeś.

"nie jestem godna" oraz "bardzo zgrzeszyłam" ma charakter osobisty, nie jest cytatem!
Nie porównuj tego do cytowania "Oto ja służebnica Pańska"
Jeżeli liturgia wymaga cytowania zamiast osobistego zaangażowania, jeżeli jest recytacją a nie modlitwą, to tym gorzej dla liturgii.

===

Cytat 
olinka
 marzec 03 2009 16:22   
Forum

Quote by: Rafi+F

No wiesz, ksiądz chce tak ładnie, chórkiem, a tu mu te kobiety, które doprowadziły do upadku ludzkości brużdżą! Nie dość, ze powinny się z tego spowiadać, to jeszcze w czasie spowiedzi na grochu klęczeć !! Wink
Jak tak bardzo zależy księdzu na chórku, to niech będzie wg większości w kościele : "zgrzeszyłam" Mr. Green

Rafi, powtarzasz po Adamie, a to był po prostu skarżypyta nie facet.
Pamietasz? "Ona to zrobiła. Ona mnie zwiooooodłaaa" A zajadał aż ucichł wiaterek w raju Razz

===

Make a good thing better. Mój Bóg i moje wszystko.

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 marzec 03 2009 16:29   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: olinka

Pamietasz? "Ona to zrobiła. Ona mnie zwiooooodłaaa" A zajadał aż ucichł wiaterek w raju Razz

nie rozumiem - Oli możesz mi wytłumaczyć co masz dokładnie na myśli?? To się dla mnie ni jak nie trzyma kontekstu Razz Rafi mówi co myśli o księżach dla których forma jest ważniejsza od treści a Ty wyjeżdżasz z rajem Smile Nie rozumiem....

===

Profil   Email 
 Cytat 
Butterfly
 marzec 03 2009 22:11   
Forum

Quote by: medieval_man

Ale jest coś innego: są mianowicie zapożyczenia z Pisma świetego, ktore funkcjonują w liturgii i chyba należy tam dochować forny.

Przykład1:
- Panie, nie jestem godzien, abyś przyszedł do mnie...
to oczywisty cytat z Mt 8,8: Lecz setnik odpowiedział: "Panie, nie jestem godzien, abyś wszedł pod dach mój, ale powiedz tylko słowo, a mój sługa odzyska zdrowie.
Natomiast wszystkie (prawie) panie na mszy twardo lecą: Panie, nie jestem godna.
Powoduje to oczywisty dysonans, ale co tam: przecież mamy równouprawnienie.

Natomiast, żeby wykazać, że można inaczej -

Przykład 2:
- Oto ja slużebnica Pańska cytowane w modlitwie Anioł Pański
jeszcze nie słyszałem, żeby jakiś facet podczas nabożeństwa powiedział: Oto ja sługa, slużebny, służebnik....
Wniosek: faceci są bardziej zdyscyplinowani i wiedzą na czym polega duch liturgii

No wlasnie. Dokladnie.
Ja chcialem tylko dodac, ze rownouprawnienie o ktorym czesto sie tak dobrze mowi, to jest totalna bzdura i NIE jest to nauka ewangeliczna.

===

L'État, c'est la grande fiction à travers laquelle tout le monde s’efforce de vivre aux dépens de tout le monde. -Frédéric Bastiat

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 marzec 03 2009 22:25   
Forum Moderator
Moderator

bezczelny !!!!!!!!!!!!

===

Profil   Email 
 Cytat 
olinka
 marzec 03 2009 22:40   
Forum

nie rozumiem - Oli możesz mi wytłumaczyć co masz dokładnie na myśli?? To się dla mnie ni jak nie trzyma kontekstu Razz Rafi mówi co myśli o księżach dla których forma jest ważniejsza od treści a Ty wyjeżdżasz z rajem Smile Nie rozumiem....

A ja się odnoszę do słów Rafiego o kobietach, które, cytuję: "doprowadziły do upadku ludzkości". I jeszcze kazałby nam NA GROCHU KLĘCZEĆ. Sama widzisz, mężczyzna uciekajacy od odpowiedzialności za to, co zrobił Confused Oczywiscie, nie winię przy tym Rafiego, lecz jego praojca Wink To Rafi sięgnął w swoich argumentach do raju.
To on, a nie ja Frown

===

Profil   Email 
 Cytat 
olinka
 marzec 03 2009 22:47   
Forum

Quote by: Molier

Quote by: medieval_man

No wlasnie. Dokladnie.
Ja chcialem tylko dodac, ze rownouprawnienie o ktorym czesto sie tak dobrze mowi, to jest totalna bzdura i NIE jest to nauka ewangeliczna.

Ja też uważam, że równouprawnienia w Bibli nie ma.........Oto przykład; Pan Jezus mówi, że nierządnice i złodzieje wejdą przed uczonymi i faryzeuszami do królestwa niebieskiego. Gdyby istnialo równouprawnienie, to brama do nieba nie wytrzymałaby naszego naporu Wink A przeciez ona jest wąska jak ucho igielne.........

===

Profil   Email 
 Cytat 
Butterfly
 marzec 03 2009 23:00   
Forum

http: //www. youtube. com/watch?v=vfJ2yqHR4TY - troche madrych slow o rownouprawnieniu, bo znow obraza sie mnie bezpodstawnie;]

===

L'État, c'est la grande fiction à travers laquelle tout le monde s’efforce de vivre aux dépens de tout le monde. -Frédéric Bastiat

Profil   Email 
 Cytat 
Butterfly
 marzec 03 2009 23:05   
Forum

Usuncie spacje miedzy kropkami a znakami.. bo forum implementuje filtr antyspamowyWink

===

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 marzec 03 2009 23:07   
Forum Moderator
Moderator

A ja się odnoszę do słów Rafiego o kobietach, które, cytuję: "doprowadziły do upadku ludzkości". I jeszcze kazałby nam NA GROCHU KLĘCZEĆ. Sama widzisz, mężczyzna uciekajacy od odpowiedzialności za to, co zrobił Confused Oczywiscie, nie winię przy tym Rafiego, lecz jego praojca Wink To Rafi sięgnął w swoich argumentach do raju.
To on, a nie ja Frown

Oli ty piszesz poważnie czy się nabijasz - przecież Rafi ostro ironicznie krytykuje księży którzy właśnie tak uważają Razz Przeczytaj jeszcze raz od początku Smile
Uwierz mi ale Rafi jest ostatnim który byłby podobny do Adama - bo z tego co pamiętam na poprzednik wątkach jako jedyny z mężczyzn przyznał, że to Adam był winny przede wszystkim Smile

Panie Molierze - obrażając mnie śmiesz odwracać kota ogonem! ehhhh i jak cię tu nie lubić

===

Profil   Email 
 Cytat 
olinka
 marzec 03 2009 23:34   
Forum

Rafi,

To on, a nie ja Frown

Oli ty piszesz poważnie czy się nabijasz - przecież Rafi ostro ironicznie krytykuje księży którzy właśnie tak uważają Razz Przeczytaj jeszcze raz od początku Smile
Uwierz mi ale Rafi jest ostatnim który byłby podobny do Adama - bo z tego co pamiętam na poprzednik wątkach jako jedyny z mężczyzn przyznał, że to Adam był winny przede wszystkim Smile

Paraklecie, dlaczego Ty - Kobieta mnie nie rozumiesz Cry Cry Cry
Mam nadzieję, że Rafi to dobrze odebrał. Wink
Nie znam poprzednich wątków, bo wpadam tu tylko prawem serii, na pewien czas, a potem znikam Razz
Oczywiscie odczytałam ironię wprost kipiącą z wpisu Rafiego, na prawdę Mr. Green Tym bardziej, że poparł ją odpowiednia ilością emotikonek.
Co do Adama - juz dawno mu wybaczyłam. Zreszta trudno byloby zemścić się na kimś, kto od tak dawna nie żyje Razz

===

Profil   Email 
 Cytat 
Piotr
 marzec 04 2009 08:31   
Forum

Przy okazji końcówek.

Ostatnio na Mazowszu spotkałem się z manierą przejawiającą tym, że na siłe poprawia sie to co jest poprawne.

Podczas nauczania dzieci jak się prawidłowo wymawia i pisze końcówki zwraca się bardzo uwagę na to, że nie pisze się "poszłam z matkom", albo "żyrafa stała z zebrom" - wyjaśnia się, że prawidłowa końcówka "matką", "zebrą".

I co się stało. Ostatnio często trafiam na forach, w artykułach prasowych, a nawet słyszęw audycjach radiowych, czy telewizyjnych stwierdzenia: "musimy pomóc naszym matką", "co też oni zrobili tym zebrą?".

Wg mnie jest to piękny, językowy, przykład przechodzenia ze skrajności w skrajność.

Pozdrawiam!

===

Mt6:7-8 [..]Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich!

Cytat 
Rafi F
 marzec 04 2009 09:24   
Forum Moderator
Moderator

Proponuję wątek Ewa v. Adam - batalia wszechczasów Cool

===

Cytat 
Klara
 marzec 04 2009 13:06   
Forum

Witam Smile

Słyszałam takie uzasadnienie, że kobiety niekoniecznie powinny się upierać przy żeńskich końcówkach w formułkach:
zgrzeszyłem, nie jestem godzien znaczy: ja człowiek zgrzeszyłem, ja człowiek nie jestem godzien. Nie ma mężczyzny ani kobiety Eek!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 marzec 04 2009 13:46   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: klara_

Witam Smile

Słyszałam takie uzasadnienie, że kobiety niekoniecznie powinny się upierać przy żeńskich końcówkach w formułkach:
zgrzeszyłem, nie jestem godzien znaczy: ja człowiek zgrzeszyłem, ja człowiek nie jestem godzien. Nie ma mężczyzny ani kobiety Eek!

Witaj Klaro na forum.
Podziwiam ludzką myśl. Pozostanę jednak przy swoim sądzie, że to dla ładnego chórku i samo w sobie jest przegięciem.

Ze względu na szeroką gamę wyznań reprezentowanych na forum proszę ciebie o kilka słów w opisie (w profilu sekcja "O sobie").

Polecam też wątki:
Bielef-O-Matic
Przedstawmy się - czyli naszą wiarę
Wspólnoty

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,39 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty