Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek
 Rola kobiety w Kościele i życiu
 |  Wersja do druku
Grzegorz
 marzec 06 2009 16:36  (Czytany 8091 razy)  
Forum

Status: offline

Biblia podaje:
Rdz 3,16 Do niewiasty powiedział: Obarczę cię niezmiernie wielkim trudem twej brzemienności, w bólu będziesz rodziła dzieci, ku twemu mężowi będziesz kierowała swe pragnienia, on zaś będzie panował nad tobą .

Oczywiście można by podać pewnie o wiele więcej przykładów mówiących o pozycji kobiety w religii, społeczeństwie i religii, ale niestety nie jestem aż tak biegły w Biblii. Moje pytanie brzmi: Czy mężczyźni powinni panować nad kobietami i w jaki sposób? Jaka jest faktyczna pozycja kobiety w chrześcijaństwie, jak to widzi teologia? Kochana Paraklet mam nadzieje, że Ty również jako jedna z nielicznych kobiet na forum zajmiesz swoje stanowisko, niezmiernie mnie ono ciekawi. I jeszcze prosiłbym nie zaśmiecać forum postami w stylu, że jakie to chrześcijaństwo jest szowinistyczne.

===

Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy kto w Niego wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne.

Profil   Email 
Angelika Mojeścik
 marzec 06 2009 17:13   
Forum Moderator
Moderator

uwierz mi!! Bóg się przejęzyczył Big Grin

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
esteban-82
 marzec 06 2009 18:08   
Forum

Quote by: Grigori

I jeszcze prosiłbym nie zaśmiecać forum postami w stylu, że jakie to chrześcijaństwo jest szowinistyczne.

Dlaczego nie zaśmiecać i dlaczego nie mówić prawdy skoro tak jest??? Eek! Prawda kole w oczka?
Chrześcijaństwo jest szowinistyczne i kropa.

A wracając do meritum mam nadzieję że ślepota ludzi wiary nie będzie aż tak zaawansowana i że jednak kobiety będą traktowane po partnersku. Mężczyzna to może panować sobie nad swoim wackiem i nad nikim inny (to samo tyczy się kobiet). Nawet religia nie może usprawiedliwiać traktowania drugiego człowieka "z góry", z pozycji przewagi, siły czy nadrzędności.

===

"Czy nie starczy, że ogród jest piękny? Czy muszą w nim jeszcze mieszkać wróżki?" "Godzenie takiej sprzeczności, jak uprawianie nauki przez cały tydzień i c

Profil   Email 
JMG
 marzec 06 2009 18:17   
Forum

To byly prymitywne dawne czasy, a ze rzadzili wtedy mezczyzni pomiatajac kobietami, to i taki sam musial byc bog, ktorego jak wiemy wymyslili owczesni ludzie, stworzyli boga na wlasne szowinistyczne podobienstwo.

===

Profil   Email 
Angelika Mojeścik
 marzec 06 2009 19:06   
Forum Moderator
Moderator

Laughing Out Loud Laughing Out Loud Laughing Out Loud Laughing Out Loud Laughing Out Loud Laughing Out Loud Laughing Out Loud Laughing Out Loud Laughing Out Loud Laughing Out Loud Laughing Out Loud Laughing Out Loud Laughing Out Loud Laughing Out Loud Laughing Out Loud Laughing Out Loud Laughing Out Loud Laughing Out Loud Laughing Out Loud Laughing Out Loud

Wypowiedziało się dwóch najbardziej obeznanych w Chrześcijaństwie teologów Big Grin Laughing Out Loud Laughing Out Loud Laughing Out Loud Laughing Out Loud Laughing Out Loud

===

Profil   Email 
Rafi F
 marzec 06 2009 20:12   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: JMG

To byly prymitywne dawne czasy, a ze rzadzili wtedy mezczyzni pomiatajac kobietami,

.... które były sędziami i przywódcami tak dobrymi, ze dopóki żyły sąsiedzi trzymali się z daleka i słali hołdy Big Grin ... taaa JMG, za to ateiści wysłali kobiety na traktory Laughing Out Loud

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
esteban-82
 marzec 06 2009 20:31   
Forum

Quote by: Rafi+F

za to ateiści wysłali kobiety na traktory Laughing Out Loud

Nie wiem jak ci to powiedzieć by nie urazić, że wytykam braki w edukacji ale to nie ateiści a komuniści. I nie czynili tego z pobudek światopoglądowych (czytaj: religijnych) a z pobudek politycznych.
Nie mieszaj drogi Rafi F komunizmu z ateizmem- to zupełnie co innego. Ponadto komunizm nie był ateistyczny a świecki z elementami represji wobec religii. Ateizm jeżeli nawet był to był to efekt uboczny. Nade wszystko jednak panował antyklerykalizm a nie ateizm i tylko w kręgach władz (i to nie wszystkich). Skłonny jestem stwierdzić że to właśnie w komunizmie był znacznie mniejszy wskaźnik ateistów niż obecnie.

===

"Czy nie starczy, że ogród jest piękny? Czy muszą w nim jeszcze mieszkać wróżki?" "Godzenie takiej sprzeczności, jak uprawianie nauki przez cały tydzień i c

Profil   Email 
Angelika Mojeścik
 marzec 06 2009 22:46   
Forum Moderator
Moderator

A komunizm propagował i popierał religię w życiu ludzi na każdym kroku Laughing Out Loud Laughing Out Loud

===

Profil   Email 
JMG
 marzec 06 2009 23:32   
Forum

Nie trzeba byc chrzescijanskim teologiem aby wiedziec, ze w dawnych starozytnych czasach kobieta nie miala praktycznie - poza rozrodczymi - zadnych praw. Jaki mogl byc bog w takim spoleczenstwie? Tylko facetem.

===

Profil   Email 
Bartosz
 marzec 07 2009 02:08   
Forum

Jaka była rola w życiu kobiety? Wystarczy przyjrzeć się starożytnemu Izraelowi, tam kobieta była niżej postawiona od mężczyzn. Zresztą w Biblii jest wiele oznak dyskryminacji. Jak choćby córki Lota, wolał tłumowi wydać swe córki, niż nieznanego przybysza, który był mężczyzną. Więcej jest takich przykładów. Na pewno kobieta miała dużo gorzej niż mężczyzna i mógł sobie na wiele pozwolić.

===

'tylko gnostyk jest naprawdę pobożny', 'prawdziwym chrześcijaninem jest gnostyk' Klemens Aleksandryjski, Stromateis

eviva
 marzec 07 2009 11:14   
Forum

Grigori

on zaś będzie panował nad tobą .

Ten fragment został źle przetłumaczony.W NT pisze,że Bóg nie wzlędu na osobę.Gdyby nie kobiety,to mężczyźni byliby niczym.I to zarówno w Kościele,jak i w życiu.I chyba nie muszę tego głębiej tłumaczyć. Big Grin

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
Grzegorz
 marzec 07 2009 11:14   
Forum

Dlaczego nie zaśmiecać i dlaczego nie mówić prawdy skoro tak jest??? Eek! Prawda kole w oczka?
Chrześcijaństwo jest szowinistyczne i kropa.

Nie zaśmiecać bo i tak nie napiszecie nic co zresztą widać po postach JMG i twoich czego bym się sam nie domyślał, po za tym pytałem o role kobiety w chrześcijaństwie a wy z chrześcijaństwem niewiele macie wspólnego. I jednak dalej bym prosił nie zaśmiecać forum bo na razie to waszych postów dużo, ale jakoś nic sensownego w nich nie ma.

===

Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy kto w Niego wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne.

Profil   Email 
Bożena Gaworska – Aleksandrowicz
 marzec 07 2009 15:21   
Forum

Kobieta i jej powołanie
„Jakże potrzeba tej kobiecej wrażliwości na sprawy Boże i ludzkie, ażeby nasze rodziny i całą społeczność wypełniało serdeczne ciepło, życzliwość, pokój, radość! Jakże potrzeba tego „geniuszu kobiecego”, aby dzisiejszy świat docenił wartość ludzkiego życia, odpowiedzialności, wierności, aby zachował szacunek dla ludzkiej godności! Takie miejsce bowiem wyznaczył Bóg kobiecie w swoim odwiecznym zamyśle, stwarzając człowieka „mężczyzną i niewiastą” na obraz i podobieństwo swoje”, mówił Jan Paweł II w Zakopanem w czerwcu 1997.Czymże zatem jest owo powołanie, ów geniusz i jak realizujemy go my kobiety. Gdy mówimy kobiecość jawią się skojarzenia, odblask piękna, najwznioślejsze uczucia zapisane w sercu człowieka, ofiara miłości, wierność, aktywność ponad siły, wyjątkowa intuicja, słowo pociechy, delikatność, niespotykana siła, która pozwala znosić największe cierpienia. I nie ma w tym nic nadzwyczajnego, nic odkrywczego wydawać by się mogło. Każda z nas podpisze się pod tym i jeszcze pewnie doda kilka wznioślej brzmiących określeń kobiecości. Skąd więc w świecie tyle jadu, brzydoty, niewierności, oziębłości, deptania godności ludzkiej na braku zasad etycznych kończąc. Powiemy świat zwariował, ale dlaczego, powiemy mężczyźni winni, ale czy nas koło nich nie ma? A może zabrakło kobiet, nie no przecież są, a może kobiety zgubiły gdzieś swoją kobiecość. A może dziś łatwiej powiedzieć, że kobiecość to łaszki, ciuszki, świecidełka, kosmetyki, kariery, współzawodnictwo, może to obraz bardziej prawdziwy. Tymczasem nie to Bóg miał w zamyśle gdy we wzniosłym wydarzeniu Wcielenia Syna zawierzył się wolnej i czynnej posłudze niewiasty, zawierzył się Maryi. Patrzmy więc, my dzisiejsze kobiety, na tę „Niewiastę” patrzmy i uczmy się od Niej prawdy o naszej godności, o tym do czego zostałyśmy powołane. Patrzmy i pamiętajmy jak wiele od każdej z nas zależy w rodzinie, w życiu bliźniego, w społeczeństwie. Bo jeśli nie będziemy pamiętać o tym, że kobiecość to przede wszystkim odpowiedzialność i że została nam ona zadana właśnie poprzez wyposażenie nas przez Boga w te cudowne przymioty, jakimi są wrażliwość instynktu macierzyńskiego, wrodzona umiejętność obdarowywania uczuciem, oglądania świata oczami serca, jeśli o tym nie będziemy pamiętać świat doprawdy zwariuje do reszty. Bądźmy więc kobietami matkami, bądźmy dla swych dzieci Bożym uśmiechem, oparciem, wykładnią zasad, oazą spokoju, mimo wszystko co jest, mimo to co przerasta. Bądźmy dla swych małżonków podporą i drogowskazem, gdy zechcą wojny głośmy pokój, bądźmy blisko nich, wychodźmy naprzeciw, wytrącajmy miecz z rąk, wszak mamy swoje kobiece sposoby. To o nas, i przecież dumne jesteśmy z tego, mówi się, że stoimy na straży ogniska domowego, że jesteśmy jego kapłankami, opiekunkami, muzami , a przecież rodzina to mała społeczność, a przecież to co w rodzinie przenosi się na obcowanie z innymi w życiu szerszej społeczności.. Bądźmy wszędzie tam gdzie powstaje nowe: w kulturze, gospodarce, polityce, w każdej dziedzinie życia społecznego bądźmy nie po to jednak by udowadniać, oskarżać, rywalizować, po to tam bądźmy by łączyć rozum z uczuciem, czynić te obszary bardziej ludzkimi, by wnosić tam piękno, łagodzić obyczaje, studzić niezdrowe zapędy, by swoją zdolnością postrzegania wzbogacać właściwe zrozumienie świata, by mieć swój wkład w budowanie pięknych relacji międzyludzkich opartych na miłości. Powiemy, przecież my tym wszystkim jesteśmy, jesteśmy matkami, żonami, siostrami, jesteśmy naukowcami, artystkami, pracujemy właściwie wszędzie, wszędzie nas pełno. I co? Świat zwariował mimo to. Nie, świat zwariował bo nie wykorzystujemy swej moralnej siły, duchowej mocy, którą Bóg nam dał powierzając naszej opiece człowieka. Wydaje się, że w pogoni za zdobyczami cywilizacji, w pogoni za karierą, w walce feministycznych żądań stajemy się wyprane z tego co w nas inne, wyprane z miłości. Dlatego chyba, że w naszych domach klniemy na równi z naszymi mężami, a często jesteśmy w tym lepsze, dlatego, że zapominamy o uśmiechu, delikatności silimy się na udowadnianie, że jesteśmy samowystarczalne, że nie potrzebujemy przestrzegać norm etycznych bo inni też nie przestrzegają dlatego pewnie nasze córki nie wyglądają jak dziewczynki, a raczej pomagamy im by wyglądały jak panny z okładek gazet, dlatego może sypią stekiem przekleństw, wulgaryzują wszystko, biją, piją, ale zaczepione odwołują się do kobiecości, żądają szacunku. „On k... mnie obraził, chamie dziewczyny mają pierwszeństwo”, w dziewczęcej toalecie nie słychać pauz oddechowych zastępują je wykwintne wulgarne wyrażonka, w rozmowach z kolegami, jakże często słyszę, dziewczęta dominują w używaniu przekleństw, jakże często widzę, że to chłopcy się rumienią. I nie czas tu przytaczać teksty, czas jednak może zastanowić się jakie kobiety kryją się za tymi młodymi istotami. W co, w jaki przymiot kobiecości zostały już na dzień dobry wyposażone. Tak, nasze czasy, ten świat, który wydaje się, że zwariował oczekuje „na objawienie się owego „geniuszu” kobiety, który zabezpieczy wrażliwość człowieka w każdej sytuacji: dlatego, że jest człowiekiem! I dlatego, że największa jest miłość. Godność kobiety wiąże się ściśle z miłością, jakiej ona doznaje ze względu na samą kobiecość, i równocześnie z miłością, którą ona ze swej strony obdarza. Kobieta nie może odnaleźć siebie inaczej, jak tylko obdarowując miłością innych.” J.P.II List apostolski Mulieris dignitatem

===

BA

Profil   Email 
JMG
 marzec 07 2009 17:35   
Forum

pytałem o role kobiety w chrześcijaństwie a wy z chrześcijaństwem niewiele macie wspólnego.

A co ma piernik do wiatraka? Znaczy, ze o komunizmie prawde zna tylko komunista, o nazizmie nazista, a o chrzescijanstwie chrzescijanin? Smile

===

Profil   Email 
Angelika Mojeścik
 marzec 07 2009 17:51   
Forum Moderator
Moderator

Chrześcijaństwo ma przede wszystkim Biblię w której najlepiej jest pokazana rola kobiety w danej religii - a Ty raczej nie jesteś rozmiłowany w tej księdze - dlatego raczej opierając się na swoich (często mylnych i bardzo subiektywnych opiniach) gubisz istotę sprawy - dlatego nikt cię tu do tablicy nie wywołuje Smile

A co do nazizmu - to masz jakiś podręcznik bycia dobrym nazistą? Nie bałdzo - dlatego każdy z nas opiera się tylko na historii (nawet sam nazista - nie wliczając jego przekonań- które też są subiektywne czyli niezbyt prawdziwe).

I tu mamy pewną różnicę - widzisz czy nadal ślepo walisz w mur??

===

Profil   Email 
esteban-82
 marzec 07 2009 18:27   
Forum

Quote by: paraklet

A co do nazizmu - to masz jakiś podręcznik bycia dobrym nazistą? Nie bałdzo...

Nazizm miał swoje pozytywne podręczniki, ponadto żadna ideologia nie jest zła. Praktyka pokazuje jednak coś innego.

Nonsens- nie ma różnicy. Weźmy komunizm z przewodnimi pracami Marksa i Engelsa. Wiadomo jaki w efekcie był.
Tak więc nie mają najmniejszego znaczenia "instrukcje" (biblia) ale PRAKTYKA a praktyka pokazuje chrześcijaństwo jako szowinistyczną organizację prymitywnych samców za nic mająca kobiety. Słodkie słówka są jedynie dla uspokojenia sumienia. Czyny jednak mówią co innego.

===

Profil   Email 
Marek
 marzec 07 2009 18:50   
Forum

Doprawdy?

Jako prymitywny członek tej szowinistycznej organizacji (organizacji?), wychowywany do 12. roku życia przez innych członków tej szowinistycznej organizacji (w tym przez prymitywnego samca, który mnie spłodził), zostałem nauczony dość 'pro-niewieściego' podejścia. Jeśli ktokolwiek burzył moje piękne przekonania na temat płci pięknej, była to sama płeć piękna, często swoim zachowaniem stawiająca mnie i moje przekonania w dość trudnej sytuacji...

Tak czy inaczej - właśnie ta chrześcijańska 'praktyka' i interpretacja tekstów dla niej fundamentalnych dała mi podstawy dość dobrego traktowania niewieściego rodu. Cóż, z całej gamy zachowań właśnie wpojone mi przez chrześcijaństwo oceniam jako najlepsze. I to, w jaki sposób kobiety traktowane są przez autentycznie wierzących chrześcijan, uważam (cóż, jako prymitywny, chrześcijański szowinista...) za całkiem niezłe.

Jak już rozróżniać między tekstami źródłowymi a ich zastosowaniem, to ja jeszcze poproszę o jedno rozróżnienie - wierzący/nominalni członkowie partykularnego Kościoła. I jak mi ktoś zacznie tu rzucać, jak Polacy-katolicy, Francuzi-katolicy, Włosi-katolicy czy jakie tam bądź katolictwo światowe traktuje kobiety, to ostrzegam uczciwie - wyśmieję niemiłosiernie za ślepotę albo niechęć rozróżnienia między wierzącymi chrześcijanami a nominalnymi członkami takiej czy innej organizacji. Więcej - jeśli ktoś nie chce widzieć różnicy między traktowaniem kobiet przez wierzących chrześcijan a takimi czy innymi bzdurami gadanymi przez jednego czy drugiego celibatariusza, to jego problem, którym też chętnie 'rozraduje się duch mój'. Już nie mówiąc o tym, że śmieję się niemiłosiernie z całego tego gadania o rzekomym 'szowinizmie chrześcijaństwa'...

Sex, sex, sex and don't forget the violence! Wink

Pozdrawiam,
kacerz

===

Flp 4:4

Profil   Email 
Angelika Mojeścik
 marzec 07 2009 18:56   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: esteban-82

A co do nazizmu - to masz jakiś podręcznik bycia dobrym nazistą? Nie bałdzo...

Nazizm miał swoje pozytywne podręczniki, ponadto żadna ideologia nie jest zła. Praktyka pokazuje jednak coś innego.

Nonsens- nie ma różnicy. Weźmy komunizm z przewodnimi pracami Marksa i Engelsa. Wiadomo jaki w efekcie był.
Tak więc nie mają najmniejszego znaczenia "instrukcje" (biblia) ale PRAKTYKA a praktyka pokazuje chrześcijaństwo jako szowinistyczną organizację prymitywnych samców za nic mająca kobiety. Słodkie słówka są jedynie dla uspokojenia sumienia. Czyny jednak mówią co innego.

czyżbyś był kobietą wydając taką opinię?

To tak jak najwięcej zwolenników aborcji to mężczyźni - to może niech kobiety się wypowiedzą na temat kastrowania ?? Ja bym wprowadziła przymusowe dla każdego kto nie umie zrozumieć drugiej osoby ... co ty na to? pierwszy został byś jej poddany...

Jako kobieta w tej szowinistycznej organizacji uważam, że gówno wiesz na temat chrześcijaństwa Twisted Evil

===

Profil   Email 
Grzegorz
 marzec 07 2009 19:06   
Forum

Quote by JMG:A co ma piernik do wiatraka? Znaczy, ze o komunizmie prawde zna tylko komunista, o nazizmie nazista, a o chrzescijanstwie chrzescijanin? Smile

Już to paraklet powiedziała, ale prawda jest taka że ty i esteban nie macie pojęcia co to jest chrześcijaństwo. Jak pisałem żeby nie zaśmiecać forum to chodziło mi o to żeby uniknąć zbędnych pyskówek z tobą i estebanem i wam podobnymi oraz szykan z waszej strony. Jednak jak pokazuje wielotygodniowa praktyka to niemożliwe z wami po prostu nie da się porozmawiać żeby nie zostać obrażonym czy to w postaci postaci personalnej czy to obrażając kościół z którym się identyfikujemy. I proszę dajcie sobie spokój po co mamy się wszyscy na siebie denerwować.

===

Profil   Email 
esteban-82
 marzec 07 2009 20:26   
Forum

kacerz widzę że słowa me zrozumiałeś całkowicie opacznie (no chyba że czujesz się szowinistą). Napisałem jedynie że praktyka pokazuje chrześcijaństwo jako właśnie takie/ w takim świetle. I nie ma tu znaczenia jacy są prawdziwie wierzący czy nominalni. Zdecydowana większość tych którzy mają coś do powiedzenia publicznie w takim świetle pokazuje waszą wiarę. Jako obserwator z boku takie wrażenie mogę odnieść o całej waszej wspólnocie. Niezależnie czy jest to prawda czy tylko wykrzywiony obraz.
A skoro jest inaczej to walczcie z tym co złe w waszych szeregach i wystawia wam wizytówkę wyznawców "szowinistycznej wiary prymitywnych samców"

To tak jak najwięcej zwolenników aborcji to mężczyźni - to może niech kobiety się wypowiedzą na temat kastrowania ?? Ja bym wprowadziła przymusowe dla każdego kto nie umie zrozumieć drugiej osoby ... co ty na to? pierwszy został byś jej poddany...

Ustalmy kilka kwestii- to nie mężczyźni są najliczniejszą grupą zwolenników prawa do aborcji.
Ponadto jeżeli już to mowa o byciu zwolennikiem PRAWA do aborcji- NIKT NIKOGO DO TEGO NIE CHCE ZMUSZAĆ. W TYM ZWOLENNICY NIE CHCĄ ZMUSZAĆ DO RODZENIA NIECHCIANYCH DZIECI (np. z gwałtu)
I ostatnia kwestia- kastrowanie. Jest to czynność polegająca na trwałym okaleczeniu fizycznym- jako zdeklarowany humanista zawsze byłem przeciwnikiem temu podobnych (zwłaszcza przymusowych) rozwiązań. Czyżby etyka chrześcijańska była bardziej elastyczna niż ateisty???

Jako kobieta w tej szowinistycznej organizacji uważam, że gówno wiesz na temat chrześcijaństwa Twisted Evil

Hmm, ja odnoszę wrażenie że to ludzie wiary gówno wiedzą nt. ateizmu mylnie go demonizując (widzieć drzazgę w cudzym oku nie dostrzegając belki we własnym).
Niemniej jesteś w sporym błędzie- ja (nie z własnej woli) niegdyś byłem katolikiem i akurat w tej materii wiem całkiem sporo- różnica między nami jest taka że ja obecnie widzę także wady/ przekłamania/ nonsensy chrześcijaństwa.

Jednak jak pokazuje wielotygodniowa praktyka to niemożliwe z wami po prostu nie da się porozmawiać

Ależ to nonsens. Wystarczy odrobina dobrej woli i nie branie notorycznie każdej krytyki personalnie do siebie zważywszy że takiej nie stosuje (no chyba że w wyniku bezpośredniej prowokacji, nigdy celowo bez powodu). Ponadto rozmowa jest bardzo możliwa i prosta. Niejednokrotnie miałem z paraklet ciekawą rozmowę po za forum i bez problemu mogliśmy nawiązać kontakt- bez obrażania się. I choć mamy radykalnie odmienne zdania to jednak możliwe jest nawiązanie wspólnego kontaktu. Drodzy chrześcijanie więcej chęci i tolerancji a mniej zadufania w sobie i traktowania innych jak gorszych- to droga do normalnej rozmowy.

Na koniec zaś pragnę was drodzy chrześcijanie zapytać skąd w was tak wiele niechęci i tak mało pokory. Moje (często moce) słowa nie są po to by was obrażać- nie traktujcie mnie jak wroga. Jeżeli wytykam wam jako wspólnocie jakieś świństwa czynię to by walczyć z patologiami. Wy zaś zamiast przedsiębrać działania pozostajecie okopani na pozycjach i prowadzicie zaciekłą walkę w obronie, bez znaczenia- słusznej czy nie słusznej sprawy, byle tylko waszej religii nie dotykać. W jej obronie jesteście zdolni do największej niegodziwości.

===

Profil   Email 
Angelika Mojeścik
 marzec 07 2009 21:55   
Forum Moderator
Moderator

Big Grin kochany Estebanie Big Grin

To, że ja bym wykastrowała (najlepiej tępą łyżeczką do herbaty) kilku osobników to nie oznacza, że mamy z tego robić doktrynę KK. Co do Aborcji to dla mnie osobiście też to jest stałe okaleczenie ale na innym podłożu Smile

A co do Twojej wiedzy na temat Chrześcijaństwa - w takim razie jakbyś mógł podeprzeć swoje opinie fragmentami Pisma Świętego (może być tylko NT jak Ci wygodnie - bo w końcu na NT opiera się przede wszystkim Chrześcijaństwo Smile), może zrozumiałabym wtedy Twój stosunek i podejście do mojej wiary Smile

===

Profil   Email 
Marek
 marzec 07 2009 22:46   
Forum

kacerz widzę że słowa me zrozumiałeś całkowicie opacznie (no chyba że czujesz się szowinistą). Napisałem jedynie że praktyka pokazuje chrześcijaństwo jako właśnie takie/ w takim świetle. I nie ma tu znaczenia jacy są prawdziwie wierzący czy nominalni. Zdecydowana większość tych którzy mają coś do powiedzenia publicznie w takim świetle pokazuje waszą wiarę. Jako obserwator z boku takie wrażenie mogę odnieść o całej waszej wspólnocie. Niezależnie czy jest to prawda czy tylko wykrzywiony obraz.

Dalej jest śmiesznie. To jest fundamentalny brak uczciwości intelektualnej.

Łopatologicznie:

1. Przynależność do nurtu intelektualno-duchowego, którym jest chrześcijaństwo, wymaga zarówno zgody na pewne założenia teologiczne, jak i postępowania wedle wskazań moralnych. Taka specyfika tej właśnie religii.
2. Nie jest chrześcijaninem ktoś, kto odrzuca ogólne założenia teologiczne tej religii.
3. Nie jest chrześcijaninem ktoś, kto odrzuca ogóle założenia moralne tej religii.
4. Nie jest chrześcijaninem ktoś, kto ciężko łamie przepisy moralne tej religii.
5. Trzy powyższe przypadki, o ile biorą udział w kulcie chrześcijańskim lub uważają się za chrześcijan, są nimi tylko nominalnie, nie faktycznie. (Innymi słowy - to nie są chrześcijanie.)

W świetle powyższego - ma znaczenie, czy religię ocenia się po postępowaniu jej faktycznych czy nominalnych (czyli żadnych) wyznawców. To zwykła intelektualna uczciwość.

Chcesz oceniać chrześcijaństwo po sposobie życia niechrześcijan?... Dobre. Zarzucasz nam, że demonizujemy ateizm i ateistów, ale dla siebie samego zostawiasz prawo utrzymywania dowolnej na temat chrześcijaństwa iluzji. To nie tylko nieuczciwość, to już hipokryzja. Starasz się nam wmówić, że kieruje Tobą chęć walki za patologiami. Że jesteśmy w obronie religii zdolni do najgorszego nawet czynu. Ale nie zadajesz sobie nawet trudu, żeby postarać się o jej w miarę dokładny ogląd, o przyjrzenie się prawdziwemu chrześcijaństwu. Nie, Ty masz swoją chrześcijaństwa wizję i w gruncie rzeczy świętym prawem Twoim jest zaprzeć się w swojej wizji i w nieświadomości sobie żyć, a w końcu umierać. To Twój problem.

Cóż, możesz 'odnosić sobie wrażenie' jakie tylko chcesz. Możesz nawet hodować sobie nawet najdziwniejszą wizję (to mnie rozbroiło bez reszty) - niezależnie czy jest to prawda czy tylko wykrzywiony obraz. Ale nie sądź, że będziesz jakimkolwiek partnerem do dyskusji, bo jesteś niepoważny. 'Nieważne, czy prawdziwe, czy nie - takie mam wrażenie i mam głęboko w poważaniu stan prawdziwy, nie będę tracił czasu na uczciwe dochodzenie prawdy o tej religii - mam swoje wrażenie i pocałujcie mnie wszyscy w rzyć, będę ględził ile wlezie, bo nieważne - dlaczego, nieważne - jakie: moje wrażenie to święta krowa, a jak przed nim nie przyklękniecie, toście gupi chrześcijanie, o.'

Jak się chcesz bawić jak dziecko z przedszkola, to sobie inną piaskownicę znajdź, na miłość Pańską...

===

Profil   Email 
Angelika Mojeścik
 marzec 07 2009 22:57   
Forum Moderator
Moderator

a ja jestem malutka i głupiutka Big Grin nie ma pojęcia o co Wam chodzi Big Grin ale przechylam łebek w prawą stronę jak psiak przyglądający się kości - i czytam po raz kolejny Twój post Marku....

Jak ja lubię taki styl pisania Big Grin

zezłość się też tak na mnie!! prooooooszzzzzzzzzzzzzzzę Big Grin

===

Profil   Email 
Marek
 marzec 07 2009 23:19   
Forum

Oj, Pocieszycielko nasza - ja na Ciebie nie potrafię się złościć. Wink

===

Profil   Email 
JMG
 marzec 08 2009 11:28   
Forum

CBOS, wspólnie z ośrodkami badawczymi z innych państw, w ramach programu WorldPublicOpinion.org, przeprowadził badanie dotyczące prawnej regulacji przerywania ciąży. W sondażu uczestniczyło osiemnaście państw: Meksyk i USA z Ameryki Północnej; Francja, Polska, Rosja, Ukraina i Wielka Brytania z Europy; Nigeria z Afryki; Chiny, Indie, Indonezja, Korea Południowa i Tajlandia z Azji; Azerbejdżan, Egipt, Iran, Turcja i terytoria Autonomii Palestyńskiej z Bliskiego Wschodu. We wszystkich krajach respondenci odpowiadali na te same pytania.

Nie zaobserwowano znaczących różnic w tej sprawie pomiędzy opiniami kobiet i mężczyzn.

http://www.wirtualnemedia.pl/article/2362140_Sondaz_wladze_myla_sie_ws._aborcji.htm

A gdyby aborcja dotyczyla mezczyzn, juz dawno bylaby legalna Smile

Jako kobieta w tej szowinistycznej organizacji

[/QUOTE]

Sadomasochizm sie leczy Smile

===

Profil   Email 
Grzegorz
 marzec 08 2009 17:17   
Forum

Bez urazy JMG i estebanie ale według waszego światopoglądu Kościół "nie odpowiada tylko za gradobicie i koklusz", więc jak mamy prowadzić wspólną rozmowę. Prosiłem żeby nie zaśmiecać to nie dość, że zdążyliście wysłać dość sporą ilość postów do tego nawet nie poparliście swoich tez argumentami i zdążyliście się po naśmiewać z KK. Brawo! Tylko tak dalej, a na pewno każdy wierzący będzie chciał z wami pogadać na poziomie. Jak dla mnie temat waszej kultury lub jej braku jest zakończony, więc jak nie macie nic sensownego do napisania to nie piszcie.

===

Profil   Email 
Grzegorz
 marzec 08 2009 17:23   
Forum

Jeszcze (niestety po dość gorzkim poście) chciałem życzyć z okazji 8 marca wszystkim Panią odwiedzającym forum wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Kobiet. Życzę wam, abyście były szczęśliwe, aby uśmiech gościł na waszej twarzy każdego dnia, pełne dobrego humoru i zadowolone z mężczyzn Laughing Out Loud !

===

Profil   Email 
esteban-82
 marzec 08 2009 20:02   
Forum

kacerz

punkty przez ciebie przedstawione nijak się mają do rzeczywistości, chyba że wspólnota wasza balansuje na granicy błędu statystycznego- niestety ale zdecydowana większość katolików a szerzej chrześcijan nie stosuje się do wymienionych przez ciebie zasad.

Co do całej reszty to mów i postępuj tak nadal jak to czynisz- toż to woda na młyn mojej krytyki.
A patologie jak bronione były, tak nadal są (zamiast z nimi walczyć) co jedynie potwierdza moje słowa.

Grigori nie tylko za koklusz i gradobicie, nie odpowiada także za rozwój cywilizacyjny (w tym głównie nauki biologiczne, astronomię, etykę i wiele innych).
Co do zaś naśmiewania się z KK to sobie wypraszam ale tego jeszcze nie zacząłem czynić i nie kuś mnie bym zaczął.
Idąc dalej do rozmowy to już napisałem "mniej zadufania i więcej pokory". Problem nie leży w ludziach myślących inaczej ale w was i w chrześcijańskiej wyniosłości dzięki której uważacie się za lepszych, co jedynie wywołuje u mnie pobłażliwy uśmiech.

I wracając już do rzeczywistości dnia obecnego, to zgodnie z lewicową tradycją wszystkim kobietom z okazji ich święta życzę wszystkiego najlepszego.

===

Profil   Email 
Angelika Mojeścik
 marzec 08 2009 20:14   
Forum Moderator
Moderator

Big Grin dziękuję za życzenia Smile

swoją drogą dziś się dowiedziałam, że jako jedyna żyjąca wiedźma na tym świecie za koklusz i gradobicie też ja odpowiadam Big Grin (zacytowałam słowa pewnej osoby Big Grin), tak więc nie wiem o co się kłócicie skoro wszystko jest jasne Smile

===

Profil   Email 
Andrzej
 marzec 08 2009 20:35   
Forum

kacerz

punkty przez ciebie przedstawione nijak się mają do rzeczywistości, chyba że wspólnota wasza balansuje na granicy błędu statystycznego- niestety ale zdecydowana większość katolików a szerzej chrześcijan nie stosuje się do wymienionych przez ciebie zasad.

na szczęscie zalożenia tej wspólnoty głoszą, że jej wartość i siła nie leżą w liczbach, ale w samych zasadach i w dążebiu do ich wprowadzania w życie.

Grigori nie tylko za koklusz i gradobicie, nie odpowiada także za rozwój cywilizacyjny (w tym głównie nauki biologiczne, astronomię, etykę i wiele innych).

przepraszam, ale takie opinie, jako przejaw wiary w przesądy, nieustannie mnie śmieszą

Idąc dalej do rozmowy to już napisałem "mniej zadufania i więcej pokory". Problem nie leży w ludziach myślących inaczej ale w was i w chrześcijańskiej wyniosłości dzięki której uważacie się za lepszych, co jedynie wywołuje u mnie pobłażliwy uśmiech.

i nawzajem?

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Zawartość wygenerowana w: 0,68 sekund
Nowy wątek

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty 
HTML dozwolony w ograniczonym zakresie