Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Apokatastasis
 |  Wersja do druku
Tadeusz Adam Michał
 marzec 17 2009 09:03  (Czytany 1431 razy)  
Forum

Status: offline

Skończyłem czytać książkę Andrzeja Żuławskiego pod tytułem "BÓG". Składa się ona z czterech części:
I. Cud
II. Świętość
III. Wiara
IV. Apokatastasis
Zainteresował mnie termin użyty w ostatnim z rozdziałów, zajrzałem więc do leksykonu i oto, co znalazłem:
apokatastaza - (teol.) przywrócenie całego stworzenia (także potępionych) do jedności z Bogiem. Apokatastaza występuje w teologii prawosławnej. Odrzucana jest przez teologię katolicką.
Jak uważasz, czy jest to możliwe? Czy nie jest to zgodne z Bożą miłością i miłosierdziem, że na końcu Bóg przygarnie do swojego serca całe stworzenie? Czy nie jest błędem uważać, że Bóg stworzył cokolwiek po to, żeby się potem nad tym pastwić?

===

Niech będzie Bóg błogosławiony!

Profil   Email 
 Cytat 
Marianna
 marzec 17 2009 09:32   
Forum

Pastwienie sie Boga nad własnym stworzeniem jest jedynie Twoja wyobraźnia.

===

Gdzie milosc wzajemna i dobro, tam znajdziesz Boga zywego

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 marzec 17 2009 10:00   
Forum

temat apokatastazy był już poruszany na tym forum w wątku Każdy kowalem swego losu
oraz w artykule Romana Zająca

W podsumowaniu: Krk odrzuca apokatastazę jako pewność zbawienia wszystkich
Natomiast nie może odrzucić apokatastazy jako nadziei na powszechne zbawienie

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Rafi F
 marzec 17 2009 10:06   
Forum Moderator
Moderator

Ciekawy artykuł jest w magazynie Semper Reformanda.
Idea pustego piekła przypisywana jest już Orygenesowi (2/3 wiek) i jest żywa do dziś. Wyznaje ją też prywatnie wielu katolików.
Przy czym nie mówi się o pewności, ale o nadziei zbawienia. W Polsce tematem tym zajmuje się prof. ks Wacław Antoni Hryniewicz, autor kilku książek na ten temat.

Inaczej jest rozumiana dziś apokatastaza u prawosławnych - wcale nie wyklucza istnienia otchłani/piekła, wcale nie wyklucza, że będzie one pełne ludzi, którzy ze względu na dokonane przez siebie wybory nie będą mogli znieść miłości Pana (dokładnie tej samej, która będzie źródłem radości świętych) więcej na stronie Cerkwi

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Reguly
 marzec 17 2009 10:52   
Forum

Quote by: schizofrenik

Czy nie jest błędem uważać, że Bóg stworzył cokolwiek po to, żeby się potem nad tym pastwić?

Szczegolnie "milosiernego" i "sprawiedliwego", przez cala wiecznosc w meczarniach piekielnych? A generalnie z glownym linkiem uprzedzil mnie MM, choc zbierzny jest jeszcze i ten watek...

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
Marianna
 marzec 17 2009 11:06   
Forum

Sprawa jest prosta Reguly. Nie chcesz wiecznego piekla, to sie tam nie pchaj

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 marzec 17 2009 11:10   
Forum

Quote by: Marianna

Sprawa jest prosta Reguly. Nie chcesz wiecznego piekla, to sie tam nie pchaj

...Nie ma nawet takiej mozliwosci. Twisted Evil

===

Cytat 
Marianna
 marzec 17 2009 11:15   
Forum

No wiec, czym sie martwisz?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 marzec 17 2009 11:19   
Forum Moderator
Moderator

czy ciebie ktoś bił w dzieciństwie mówiąc Ci że robi to z miłości?

bez obrazy ale nie widzę wytłumaczenia dla Twoich poglądów ...

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 marzec 17 2009 11:28   
Forum

Quote by: Marianna

No wiec, czym sie martwisz?

Zasadniczo niczym... Cool

===

Cytat 
Rafi F
 marzec 17 2009 11:33   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: reguly

Czy nie jest błędem uważać, że Bóg stworzył cokolwiek po to, żeby się potem nad tym pastwić?

Szczegolnie "milosiernego" i "sprawiedliwego", przez cala wiecznosc w meczarniach piekielnych? A generalnie z glownym linkiem uprzedzil mnie MM, choc zbierzny jest jeszcze i ten watek...

Sprawiedliwego, bo ludzie sami wybrali. Miłosiernego, bo nie chce zmuszać ludzi do swej bliskości. Jeżeli nie rozumiesz tej teologii, to nie porównuj jej do swych wyobrażeń.
A jeżeli chcesz dyskredytować czyjaś wiarę, to wpierw polecam zasady publikacji.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Reguly
 marzec 17 2009 11:48   
Forum

Quote by: Rafi+F

Sprawiedliwego, bo ludzie sami wybrali.

Historia wskazuje ze jednak nie wszyscy

Miłosiernego, bo nie chce zmuszać ludzi do swej bliskości.

Wizja nieskonczonego cierpieniaw piekle jest zapewne dla wielu forma wywarcia presji... Generalnie nt JW - historia wykazjue ze roznie bywalo - np. potop...

Jeżeli nie rozumiesz tej teologii, to nie porównuj jej do swych wyobrażeń.

Wowczas prosze mi to wyjasnic... Czyz nie po to m.in. istnieje to forum - bysmy poprzez dyskusje do czegos dochodzili?

A jeżeli chcesz dyskredytować czyjaś wiarę, to wpierw polecam zasady publikacji.

Jesli zakladasz ze nie rozumiem tej teologi to jak moge dyskredytowac?...

===

Cytat 
Rafi F
 marzec 17 2009 12:23   
Forum Moderator
Moderator

Wizja nieskonczonego cierpieniaw piekle jest zapewne dal wielu forma wywarcia presji... Generalnie nt JW - historia wykazjue ze roznie bywalo - np. potop...

Wowczas prosze mi to wyjasnic... Czyz nie po to m.in. istnieje to forum - bysmy poprzez dyskusje do czegos dochodzili?

Podałem na początku założenia apokastazy, odsyłam np. do opracowania na stronie Cerkwi.

===

Cytat 
Piotr
 marzec 17 2009 12:36   
Forum

Quote by: Rafi+F

Sprawiedliwego, bo ludzie sami wybrali.

Historia wskazuje ze jednak nie wszyscy

Ci którzy wybrali, wszyscy sami wybrali!
Miłosiernego, bo nie chce zmuszać ludzi do swej bliskości.

Wizja nieskonczonego cierpieniaw piekle jest zapewne dal wielu forma wywarcia presji... Generalnie nt JW - historia wykazjue ze roznie bywalo - np. potop...

Tak cię właśnie namawiano do chrześcijaństwa? Trafiłeś na kiepskiego ewangelistę.
Poszukaj w innych wątkach jak należy odczytywać potop. Było już kilka razy.

Tylko najpierw trzeba zacząć dyskutować i zadawać konkretne pytania, a nie wbijać szpilki w wydawałoby się niewygodne miejsca.

Jesli zakladasz ze nie rozumiem tej teologi to jak moge dyskredytowac?...[/p]

Nie znam smaku papai, ale jak mnie o nią zapytasz to powiem że spadła na kupę i nie wiem czy jest domyta. Czy papaja jest wystarczająco zdyskredytowana w Twoich oczach, czy muszę jeszcze dodać, że chyba ktoś w nią coś wstrzyknął?

===

Mt6:7-8 [..]Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich!

Cytat 
Reguly
 marzec 17 2009 12:54   
Forum

Wiesz co Opok - wiele z kwestii, ktore poruszylbym w odpowiedzi tobie , bylo juz omawiane przy okazji innych watkow... Pozwolisz wiec ze nie bede brnol w OffTop, ktory ostatecznie zapewne i tak polecialby do kosza...

===

Cytat 
Piotr
 marzec 17 2009 13:00   
Forum

Wiesz co Opok - wiele z kwestii, ktore poruszylbym w odpowiedzi tobie , bylo juz omawiane przy okazji innych watkow... Pozwolisz wiec ze nie bede brnol w OffTop, ktory ostatecznie zapewne i tak polecialby do kosza...

Dziękuję.
EOT

===

Mt6:7-8 [..]Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich!

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,71 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty