Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Ostatnia wola / Testament
 |  Wersja do druku
Reguly
 marzec 17 2009 11:56  (Czytany 1984 razy)  
Forum

Status: offline

Przy okazji innych watkow (1, 2, 2.1, 2.2) nasunely mi sie pewne watpliwosci - czy rodzina/bliscy/osoby wykonujace owa ostatnia wole (wyraznie znajac wole i postanowienia zmarlego wobec pewnych kwestii), winni ja nagiac (i w jakim wowczas ewentualnie stopniu) do wlasnych potrzeb?

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 marzec 17 2009 12:28   
Forum Moderator
Moderator

no właśnie!!

A jeśli moją ostatnią wolą będzie nakaz zjedzenia mojego ciała przez moich bliskich - to co wtedy?

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 marzec 17 2009 12:34   
Forum

Quote by: paraklet

no właśnie!!

A jeśli moją ostatnią wolą będzie nakaz zjedzenia mojego ciała przez moich bliskich - to co wtedy?

Paraklet - czy naprawde chcesz sprowadzic dyskusje w tym watku do takiego poziomu? Naprawde nie dostrzegasz o co chodzi w postawionym wyzej pytaniu? Omawiamy przypadki, ktore mieszcza sie w powszechnie uznanych normach spolecznych (ze o zgodnosci z obowiazujacym prawem nie wspomne)...

===

Cytat 
Angelika Mojeścik
 marzec 17 2009 12:52   
Forum Moderator
Moderator

nie Big Grin po prostu chcesz by wyszło na Twoje Big Grin
że Katole nie szanują woli zmarłych ateistów czy ludzi innych wyznań ...

A to nie ma nic wspólnego z wyznaniem wiary - tylko sprawy takie trzeba rozstrzygać indywidualnie Smile

I co się burzysz na mój przykład - dla jednych ludożerstwo jest normalne a Katolicyzm chory a dla innych na odwrót Smile
Prawne nie wykonanie mojej woli może być dochodzone w sądzie ale po co ?

Tak jak z tymi krzyżami na pogrzebie Religii ...
Wyolbrzymiłam i ośmieszyłam tylko to co ty chciałeś nadać rangę mądrej debaty i tyle.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Piotr
 marzec 17 2009 12:59   
Forum

Quote by: reguly

Przy okazji innych watkow nasunely mi sie pewne watpliwosci - czy rodzina/bliscy/osoby wykonujace owa ostatnia wole (wyraznie znajac wole i postanowienia zmarlego wobec pewnych kwestii), winni ja nagiac (i w jakim wowczas ewentualnie stopniu) do wlasnych potrzeb?

Pytanie powinno chyba brzmieć nie czy rodzina/bliscy/osoby winni ją nagiąć, ale czy mogą ją naginać... i ew. jak bardzo.

Powinieneś też okreslić, czy pytasz o jakieś przepisy, czy o zwyczaj.

Paraklet napisałeś, że raczej o zwyczaj więc powinieneś raczej zapytać o To jak my to widzimy i jak jest przyjęte w naszych środowiskach. Zadawaj konkretniejsze pytania, a nie będziesz potem dziwił się, że ktoś Ci odpowiada inaczej niż oczekujesz.

Jeśli chodzi o mnie. Starałbym się wykonać wolę zmarłego (podobnie jak mój brat cioteczny, który zamówił orkiestrę dętą na pogrzeb dziadka - bo takie miał życzenie) jeśli nie sprawiłoby mi to zbyt wielu problemów - wszystko zależałoby od tego jak silną związek łączyłby mnie ze zmarłym/ą.
Znam osobą która pochowała małżonka tradycyjnie, mimo że ten prosił o kremację. Dlaczego? Po śmierci po pobieżnym rozpoznaniu tematu w okolicy okazało się, że trzeba by czekać z pogrzebem kilka tygodni, wozić ciało kilkaset kilometrów tam i z powrotem. Na dobrą sprawę zmarłemu już żadna różnica, a najbliżsi (szczególnie żona) zmarłego czuli się lepiej mogąc pożegnać go tradycyjnie i bez kombinowania, co w takiej chwili też ma duże znaczenie.

Według mnie można naginać wolę do własnych potrzeb/możliwości, ale nie jest to powinność.

===

Mt6:7-8 [..]Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich!

Cytat 
Reguly
 marzec 17 2009 13:00   
Forum

Twoim zdaniem niedotrzymanie ostatniej woli ks. Jana Twardowskiego rowniez jest wolbrzymieniem i powinno w takim razie zostac osmieszone? Skat w takim razie az protesty w ramach samego danego systemu wyznaniowego?...

PS. Byc moze nie wiele to ma z wyznaniem wiary ale z religia juz chyba calkiem sporo...
PS2. Raczej nienaturalne byloby gdybym chcial zeby wyszlo na nie moje Wink

==========

Pytanie powinno chyba brzmieć nie czy rodzina/bliscy/osoby winni ją nagiąć, ale czy mogą ją naginać... i ew. jak bardzo.
Powinieneś też okreslić, czy pytasz o jakieś przepisy, czy o zwyczaj.

Coz - wydawalo mi sie ze zapodane w linkach przyklady dostatecznie to obrazuja... jesli nie to sorki...

===

Cytat 
Angelika Mojeścik
 marzec 17 2009 13:06   
Forum Moderator
Moderator

moim zdaniem nagięcie czy niewypełnienie ostatniej woli zmarłego nie ma nic wspólnego z szacunkiem do niego Smile
that's all
I nie ma się nad czym trząść - wypełnienie ostatniej woli należy do ludzi żyjących i to oni ponoszą za to odpowiedzialność tak moralną jak i prawną - a nie wypełnienie tej woli nie powinno się mieć ni jak do odpowiedzialności prawnej.

Opok co cię ostatnio ugryzło - warczysz na wszystkich i jeszcze "pod słownym krawatem" ...
wszystko ok?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 marzec 17 2009 13:10   
Forum

moim zdaniem nagięcie czy niewypełnienie ostatniej woli zmarłego nie ma nic wspólnego z szacunkiem do niego

A z szacunkiem co do osoby, ktora jeszcze zyla i miala wowczas pewne oczekiwania wobec nas, byc moze o co nas prosila i czego wowczas nie odmowilismy?

===

Cytat 
Piotr
 marzec 17 2009 13:18   
Forum

moim zdaniem nagięcie czy niewypełnienie ostatniej woli zmarłego nie ma nic wspólnego z szacunkiem do niego

A z szacunkiem co do osoby, ktora jeszcze zyla i miala wowczas pewne oczekiwania wobec nas, byc moze o co nas prosila i czego wowczas nie odmowilismy?

Nie rozumiem pytania. Może paraklet?

Opok co cię ostatnio ugryzło - warczysz na wszystkich i jeszcze "pod słownym krawatem" ...
wszystko ok?[/p]

Ciebie nie można nie lubić. Smile (masz rację - czuję się jakby ktoś mi na ogon nadepnął)

===

Mt6:7-8 [..]Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich!

Cytat 
Angelika Mojeścik
 marzec 17 2009 13:44   
Forum Moderator
Moderator

No to co? Zjesz mnie?? Reguś trzeba mieć rozum we wszystkim co się robi. Jak ostatnia wola jest do wykonania to czemu nie - ale jak by moja babcia powiedziała że chce by odciąć jej głowę i wsadzić w stopy a do ręki dać klin to nie wiem czy nawet bym starała się to zapamiętać. Tam samo jak te krzyże na pogrzebie ateisty ... ja uszanuję i pogrzeb będzie bez księdza ale niech on uszanuje moją wiarę i strach. Gdyby mi maż powiedział że chce mieć świecki pogrzeb to taki by był, ale krzyż by był także - bo to co widoczne już nie dla niego a dla mojego spokoju i mojej wiary.

Opok Smile też dzisiaj mam straszliwy napad braku czułości i tylko bym się przytulała żeby nie czuć pustki Smile
Mam nadzieję, że Twój ogon przestanie boleć i nie nadepnął go ktoś celowo tylko tak jakość ci się zebrało jak i mi Smile
no i da się mnie nie lubić Smile JMG mnie nie lubi Big Grin mimo że ja za nim przepadam Big Grin taki już los platonicznych ludzi Smile

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 marzec 17 2009 14:00   
Forum

No to co? Zjesz mnie??

Nie - chocby np. dla tego, ze ci nawet nie probuje tego obiecywac za zycia (ze o naruszeniu powszechnie uznawanych norm spolecznych, a byc moze nawet prawnych, nie wspomne)....

Reguś trzeba mieć rozum we wszystkim co się robi.

Zapewne...

Jak ostatnia wola jest do wykonania to czemu nie

A wola swieckiego, ateistycznego pogrzebu twoim zadniem jest nie do wykonania?

ale jak by moja babcia powiedziała że chce by odciąć jej głowę i wsadzić w stopy a do ręki dać klin to nie wiem czy nawet bym starała się to zapamiętać. Tam samo jak te krzyże na pogrzebie ateisty ... ja uszanuję i pogrzeb będzie bez księdza ale niech on uszanuje moją wiarę i strach. Gdyby mi maż powiedział że chce mieć świecki pogrzeb to taki by był, ale krzyż by był także - bo to co widoczne już nie dla niego a dla mojego spokoju i mojej wiary.

Czyli mam rozumiec (za przykladem podanym przez Potwora w jednym z pierwotnych, zapodanych wyzej watkow), ze w niczym nie przeszkadzala by ci teraz (a tym bardziej wowczas gdy trafisz juz do aniolkow) informacja, ze twoi bliscy zamiast przychylic sie do twoich oczekiwan przeprowadziliby twoj pochowek pod symbolami lub w obrzadku innej religii (na ktora w trakcie np. by przeszli) niz towja obecna (wyznawana za twojego zycia)?

===

Cytat 
Angelika Mojeścik
 marzec 17 2009 14:03   
Forum Moderator
Moderator

nie raczej nie Big Grin

już wtedy to by mnie mało obchodziło Smile
nawet gdyby mi wyryli na czole 666 Smile

miło by było gdyby uszanowali moje życie i wierzenia ale skoro tego nie zrobili to ich problem i to jak mnie potraktują świadczy o nich nie o mnie Smile

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 marzec 17 2009 14:08   
Forum

nie raczej nie Big Grin

już wtedy to by mnie mało obchodziło Smile
nawet gdyby mi wyryli na czole 666 Smile

miło by było gdyby uszanowali moje życie i wierzenia ale skoro tego nie zrobili to ich problem i to jak mnie potraktują świadczy o nich nie o mnie Smile

No to przynajmniej doszlismy do jednego... Rolling Eyes

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,41 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty