Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Problemy ekumeniczne Nowy wątek Odpowiedz
 Spowiedź konieczna?
 |  Wersja do druku
Angelika Mojeścik
 kwiecień 05 2009 23:29   
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Quote by: Dezerter

By przekazywali Ducha, a wraz z nim i prawo odpuszczenia/zatrzymania grzechów, wszystkim chrześcijanom?

Eek!

gratuluję wiary w ludzi .... Big Grin to ja idę do piekła - bo moja mama do tej pory nie może mi wybaczyć kilku spraw - i cały czas mi powtarza, że będę się w piekle smażyć za brak szacunku do niej Razz i jej decyzji w stosunku do mnie. Dla niej to grzech, że nie poszłam do zakonu mimo, że spędziłam tam trochę czasu - jak sama powiedziała: oszukałam ludzi, zrobiłam z siebie idiotkę, pokazałam swoją niesłowność i zakłamanie. (to samo mówiła potem o moich zerwanych zaręczynach - piekło z miejsca!)

Ja dziękuję - poczekam na Jezusa działającego przez Księdza (który spędził te swoje biedne 6 lat ucząc się jak mówić o miłości i jak do niej nawoływać). Dlaczego nie mogę poczekać na Jezusa działającego przez moją mamę? 21 lat już prawie czekam - i nadal co nie zrobię jest źle i nie-po-Bożemu...

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 kwiecień 06 2009 01:07   
Forum

Dez, chyba nie rozumiem dlaczego masz takie watpliwości.
Wiesz chyba, ze praktycznie wszystkie pytania jakie stawiasz byly juz przez dwa tysiące lat w Kościele zadawane i madrzy, prowadzeni przez Ducha ludzie dawali na nie odpowiedź?
Po co wyważać otwarte drzwi?

Quote by: medieval_man
Natomiast Jezus wyraźnie powiedział Apostołom: "Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane".
Po co im to powiedzial?

By przekazywali Ducha, a wraz z nim i prawo odpuszczenia/zatrzymania grzechów, wszystkim chrześcijanom?
Na czym KRK opiera wybiórczość odpuszczania/zatrzymania grzechów dla kapłanów?

Dezerterze:
gdzie tu jest mowa o przekazywaniu Ducha?
Bo ja nie widzę!
I jak można niby Ducha przekazywać?
Czy to choroba zakaźna?

Gdzie tu jest mowa o wszystkich chrześcijanach?
Raczej jest mowa o Kosciele.
Kościół (symbolizowany przez 12 apostołow, jak nowy lud) może odpuszczać grzechy.
I to Kościół decyduje kto pośrod niego jest ręką, kto glową, kto nogą, to on wybiera spośród siebie tych, ktorzy z jego daru i wladzy odpuszczania grzechów mogą korzystac dla dobra całego ciała.

Dzięki Karolu - pomedytuje nad tym - ciekaw jestem co Medieval by ci odpowiedział (jeśli może) na to:

ksiądz nie może nie odpuścić grzechu jeśli jest jawnie pokutujący człowiek - bo Bóg w myśl Słów Biblii odpuszcza Mu - gdzie tu władza zatrzymania grzechu? A jeśli taki człowiek jednak jest nieszczery a ksiądz mimo to dając się nabrać mu odpuści - przecież Bóg mu nie odpuści bo widzi serce - czy ma więc odpuszczone bo ksiądz poczynił absolucję? Gdzie władza odpuszczania?

i czy odpuszczenie księdza jest wiążące dla Boga?

Wielkiego i Duchowego Wielkiego Tygodnia wam życzę

Podajesz dwa przypadki:
1. grzesznik pokutuje a Kościół w osobie księdza nie odpuszcza mu grzechów
- do odpuszczenia grzechu ciężkiego potrzebny jest:
żal doskonały (w przypadku zagrożenia życia)
sakramentalna spowiedź
(albo chrzest Wink )
Gdy podczas spowiedzi kapłan nie odpuszcza grzechu, nie ma odpuszczenia grzechu.
Faktem jest, że ksiądz nie może nie odpuścić grzechu gdy penitent szczerze żałuje. Bo wladza zatrzymania nie polega na widzimisię księdza

2. grzesznik udaje, że żaluje, żeby ksiądz odpuścił mu grzechy
- Do ważności sakramentu Pokuty potrzebny jest szafarz (kapłan), forma (słowa Ego te absolvo) oraz dyspozycja penitenta (żal za grzechy).
Gdy brakuje któregokolwiek z tych elementów, rozgrzeszenia nie ma.

Słowa odpuszczenia grzechow wpadają w prożnię. Nie można odpuscić grzechów, ktorych penitent nie żałuje. Bog tez nie może, mimo że nie wątpimy w Jego władzę.

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Dezerter
 kwiecień 06 2009 09:41   
Forum

Dez, chyba nie rozumiem dlaczego masz takie watpliwości.
Wiesz chyba, ze praktycznie wszystkie pytania jakie stawiasz byly juz przez dwa tysiące lat w Kościele zadawane i madrzy, prowadzeni przez Ducha ludzie dawali na nie odpowiedź?
Po co wyważać otwarte drzwi?

Dla Ciebie może otwarte - ja macam po ciemku i nie wiem czy to ściana czy drzwi czy przestrzeń do przepaści - nie wszyscy mają takie dobre Medievalowe wykształcenie

Natomiast Jezus wyraźnie powiedział Apostołom: "Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane".
Po co im to powiedzial?

Na czym KRK opiera wybiórczość odpuszczania/zatrzymania grzechów dla kapłanów?

Dezerterze:
gdzie tu jest mowa o przekazywaniu Ducha?
Bo ja nie widzę!
I jak można niby Ducha przekazywać?
Czy to choroba zakaźna?[/p]
[/quote]
TAKRolling Eyes
Przekazywana przez chrzest i nakładanie rąk - wszystkim! chrześcijanom bez wyjątku.
To otrzymany Duch dał prawo apostołom "odpuszczenia i zatrzymania" - więc i wszystkim innym! - proste, oczywiste i logiczne
więc nie rozumiem tego co piszesz:

Gdzie tu jest mowa o wszystkich chrześcijanach?
Raczej jest mowa o Kosciele.
Kościół (symbolizowany przez 12 apostołow, jak nowy lud) może odpuszczać grzechy.
I to Kościół decyduje kto pośrod niego jest ręką, kto glową, kto nogą, to on wybiera spośród siebie tych, ktorzy z jego daru i wladzy odpuszczania grzechów mogą korzystac dla dobra całego ciała.

i ponawiam pytanie
na czym KRK opiera wybiorczość prawa odpuszczania (bo "twój" fragment o "talentach" mówi o predyspozycjach a nie o formalnych uprawnieniach, które ma każdy ksiądz bez względu na talent i zdolności)

czy to zdanie:
Gdy podczas spowiedzi kapłan nie odpuszcza grzechu, nie ma odpuszczenia grzechu.
nie zaprzecz temu:
Faktem jest, że ksiądz nie może nie odpuścić grzechu gdy penitent szczerze żałuje. Bo wladza zatrzymania nie polega na widzimisię księdza

2. grzesznik udaje, że żaluje, żeby ksiądz odpuścił mu grzechy
Słowa odpuszczenia grzechow wpadają w prożnię. Nie można odpuscić grzechów, ktorych penitent nie żałuje.

czyli znów
ksiądz odpuszcza a grzechy i tak nie są odpuszczone
"władza odpuszczania lub nie" księdza - nie ma władzy/mocy

Wniosek:
"władza" księdza w konfesjonale jest czysto symboliczna i umowna i iluzoryczna a właściwie jej nie ma.

Ps.
ja nie drążę tego ani złośliwie (sam się spowiadam i doceniam rolę spowiednika jako nauczyciela) ani nie robię dyskusji dla dyskusji - ja na prawdę, chcę to zrozumieć/poznać - pomożecie?

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Angelika Mojeścik
 kwiecień 06 2009 10:29   
Forum Moderator
Moderator

sama się zciacham - nie zrobisz Rafi ze mnie klona! Evil

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 kwiecień 06 2009 12:04   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: paraklet

sama się zciacham - nie zrobisz Rafi ze mnie klona! Evil

sam się zciachem - z nikogo jeszcze nie zrobiłem klona Twisted Evil

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Bożena Gaworska – Aleksandrowicz
 kwiecień 06 2009 16:57   
Forum

Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiii............. , pora chyba zakończyć wątek!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
A na swiętowanie - Szczęśc nam Boże! Szczęść mimo -ile przekłamań i własnej intrpretacji, by ulżyć swoim wydumanym rozwiązaniom, rozpasanym żądzom: -"wiem więcej rozumiej lepiej"-, szczęść Boże i obojętnie jak Cię rozumiemy, jak jesteśmy w stanie przyjąć akt pokuty, pojednania????!!!!!!!- szczęść nam Boże i wybacz w drodze do naprawiania świata gdy błądzimy, w drodze do budowania ponad -ideowych, ponad -wyznaniowych, uznanych, wydumanych przez człowieka prawideł Wybacz nasze nadużycia , Szczęść nam Boże, a czy wyspowiadamy się w taki czy inny sposób????, Ty wiesz, która z naszych prób pojednania z Tobą prawdziwą i komu na co potrzebną, Ty czytasz nie z ust, a z serca....reszta jest milczeniem, reszta to słodka tajemnica naszej ,Panie, na ucho, rozmowy z Tobą, przez, w naszym mniemaniu, ludzi do tego powołanych.
Błogosławionych świąt wszystkim wierzącym, radosnych, cokolwiek to znaczy, wszystkim, którzy z boku, a którzy korzystają z dobrodziejstwa wolnych od pracy dni.Cieszmy się zatem tym czym potrafimy i chcemy się cieszyć. Reszta w ręku naszych potrzeb czyli w ręku ręku Boga.

===

BA

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 kwiecień 08 2009 08:50   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: BA

Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiii............. , pora chyba zakończyć wątek!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
A na swiętowanie - Szczęśc nam Boże! Szczęść mimo -ile przekłamań i własnej intrpretacji, by ulżyć swoim wydumanym rozwiązaniom, rozpasanym żądzom: -"wiem więcej rozumiej lepiej"-, szczęść Boże i obojętnie jak Cię rozumiemy, jak jesteśmy w stanie przyjąć akt pokuty, pojednania????!!!!!!!- szczęść nam Boże i wybacz w drodze do naprawiania świata gdy błądzimy, w drodze do budowania ponad -ideowych, ponad -wyznaniowych, uznanych, wydumanych przez człowieka prawideł Wybacz nasze nadużycia , Szczęść nam Boże, a czy wyspowiadamy się w taki czy inny sposób????, Ty wiesz, która z naszych prób pojednania z Tobą prawdziwą i komu na co potrzebną, Ty czytasz nie z ust, a z serca....reszta jest milczeniem, reszta to słodka tajemnica naszej ,Panie, na ucho, rozmowy z Tobą, przez, w naszym mniemaniu, ludzi do tego powołanych.
Błogosławionych świąt wszystkim wierzącym, radosnych, cokolwiek to znaczy, wszystkim, którzy z boku, a którzy korzystają z dobrodziejstwa wolnych od pracy dni.Cieszmy się zatem tym czym potrafimy i chcemy się cieszyć. Reszta w ręku naszych potrzeb czyli w ręku ręku Boga.

Myślałem, że BA miała gorszy dzień i post zniknie "psiejsko czarodziejsko" lub zmieni treść.

Szczęść mimo -ile przekłamań i własnej intrpretacji, by ulżyć swoim wydumanym rozwiązaniom, rozpasanym żądzom: -"wiem więcej rozumiej lepiej"-, szczęść Boże i obojętnie jak Cię rozumiemy, jak jesteśmy w stanie przyjąć akt pokuty, pojednania????!!!!!!!

Chrześcijanie wszystkich denominacji spowiadają cię wg własnego sumienia. Praktyki są bardzo zróżnicowane. Zarzucanie tutaj "przekłamań i własnej intrpretacji, by ulżyć swoim wydumanym rozwiązaniom, rozpasanym żądzom" jest zupełnie nie na miejscu. Nie dziwię sie, ze po takim poście nikt nie chce dalej kontynuować. To jak policzek - można albo oddać albo zignorować taka osobę - mało jest takich świętych aby ją przytulić, w każdym razie ja do takich nie należę. Może jednak znajdzie się ktoś kto przytuli BA. Niech przytuli BA, bo te życzenia brzmią strasznie fałszywie ("cokolwiek to znaczy").

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Zbigniew Szalast
 kwiecień 08 2009 20:17   
Forum

Siostro Paraklet wiem że istnieją takie nauczania jak przedstawia ta siostra Zielonoświątkowa "(chulaj dusza piekła nie ma) można grzeszyć ile się da bo Bóg i tak nam już odpuścił" jakie to płytkie tak jak ona ci to przedstawiła ! jak tak to Ananiasz i Safira nie powinni umrzeć bo przecierz skłamali Duchowi Świętemu a jednak umarli. Tak droga do wybaczenia nie jest taka prosta jak się wydaje ! żeby mieć wybaczone trzeba swoją postawą pokazać że żałuje się tego złego postępku jak ten Szymon Czarnoksiężnik wyraził skruchę i prosił o wstawiennictwo do Pana Boga. Istnieją Trzy kroki do prawdziwej POKUTY 1) Nakam - Żal, 2) Sho - Odwrócenie się od tego czynu, 3) Metaneo - Zmiana naszego umysłu jeżeli potęcjalny grzesznik uczyni te trzy kroki to można powiedzieć że przeżył pokutę.

===

I będę błogosławił błogosławiącym tobie, a przeklinających cię przeklinać będę; I będą w tobie błogosławione wszystkie plemiona ziemi 1Moj.12:3

Profil   Email 
 Cytat 
Zbigniew Szalast
 kwiecień 13 2009 19:00   
Forum

Quote by: paraklet

Eek!

gratuluję wiary w ludzi .... Big Grin to ja idę do piekła - bo moja mama do tej pory nie może mi wybaczyć kilku spraw - i cały czas mi powtarza, że będę się w piekle smażyć za brak szacunku do niej Razz i jej decyzji w stosunku do mnie. Dla niej to grzech, że nie poszłam do zakonu mimo, że spędziłam tam trochę czasu - jak sama powiedziała: oszukałam ludzi, zrobiłam z siebie idiotkę, pokazałam swoją niesłowność i zakłamanie. (to samo mówiła potem o moich zerwanych zaręczynach - piekło z miejsca!)

Ja dziękuję - poczekam na Jezusa działającego przez Księdza (który spędził te swoje biedne 6 lat ucząc się jak mówić o miłości i jak do niej nawoływać). Dlaczego nie mogę poczekać na Jezusa działającego przez moją mamę? 21 lat już prawie czekam - i nadal co nie zrobię jest źle i nie-po-Bożemu...

Nie idź sister do szeolu proszęLaughing Out Loud !
Pujść do zakonu była to twoja decyzja i wyjść też miałaś prawo doputy do puki nie złożyłaś ślubów wieczystych więc nie złamałaś słowa może nie był to twój czas a za błędne podejmowane decyzje sami odpowiadamy przed najwyższym. Idea

===

I będę błogosławił błogosławiącym tobie, a przeklinających cię przeklinać będę; I będą w tobie błogosławione wszystkie plemiona ziemi 1Moj.12:3

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,21 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty