Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Ekumenizm w Polsce Nowy wątek Odpowiedz
 Totus Tuus Jezus?
 |  Wersja do druku
Marianna
 kwiecień 03 2009 18:23  (Czytany 3060 razy)  
Forum

Status: offline

Nikt nie utozsami "Totus Tuus Maria" z "Jezu ufam Tobie" i nie ma co dopatrywac sie takich zamiarow.
Jesli "totus tuus" oznacza "caly twoj", nie mozna nikomu zabronic powiedziec:
-caly Twoj, Ojcze;
-caly Twoj Jezusie;
-caly Twoj Duchu Swiety.
Wszystko zalezy od przez nas wybranej drogi, jak i budowanej relacji z Bogiem.

===

Gdzie milosc wzajemna i dobro, tam znajdziesz Boga zywego

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 kwiecień 03 2009 18:58   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: Marianna

Nikt nie utozsami "Totus Tuus Maria" z "Jezu ufam Tobie" i nie ma co dopatrywac sie takich zamiarow.
Jesli "totus tuus" oznacza "caly twoj", nie mozna nikomu zabronic powiedziec:
-caly Twoj, Ojcze;
-caly Twoj Jezusie;
-caly Twoj Duchu Swiety.
Wszystko zalezy od przez nas wybranej drogi, jak i budowanej relacji z Bogiem.

Po zamachu chyba w pierwszym dłuższym wystąpieniu JP2 podziękował Marii za wyzdrowienie i właśnie wtedy po raz pierwszy użył jako papież hasła Totus Tuus. Jak możesz wyczytać choćby na Wiki JP2 inspirował się jeszcze jako biskup modlitwą św.Ludwika Maria Grignion de Montfort. Brzmi ona :
Totus Tuus ego sum et omnia mea Tua sunt. Accipio Te in mea omnia. Praebe mihi cor Tuum, Maria
czyli
Jestem cały Twój i wszystko co moje do Ciebie należy. Przyjmuję Ciebie całym sobą. Daj mi Swoje serce, Maryjo.

Oczywiście możesz używać jak chcesz zwrotu totus tuus, ale w zestawieniu z JP2 prawdą jest tylko w formie Totus Tuus...Maria i jeżeli sugerujesz, że dla JP2 oznaczało to co innego, to uprawiasz czarną propagandę.

Jeżeli więc ktoś mówi :Jezus ufam Tobie i w swoim świadectwie mówi o radykalnym poddaniu się Bogu i Jego woli, o oddaniu Bogu wszystkiego, całego ja, to mówienie:
"Wspominajac Jana Pawla II, jego nauki, postawe, umilowanie Boga i ludzi, mozesz za Jego przykladem powiedziec: Totus Tuus Jesu. "
jest fałszem i obłudą, a co najmniej niedelikatnością bowiem JP2 mówił Totus Tuus ... Maria
W ten sposób próbujesz podczepić JP2 pod to świadectwo i propagować jego nauki wykorzystując świadectwo. Nie wiem czy gorsze jest to, czy polemika ze świadectwem
Jeżeli za ostro, to przepraszam, ale mam nadzieję, że sens wypowiedzi wreszcie dotarł.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 kwiecień 03 2009 19:12   
Forum Moderator
Moderator

mi się słowa Totus Tuus kojarzą z dokładnym tłumaczeniem - Cały Twój/Twoja ..... Rolling Eyes Rolling Eyes

A to kto co doda po nich - to już zależy od niego. Obraziłbyś się gdyby Ci facet powiedział wręczając klucze do nowego samochodu: totus tuus?? Laughing Out Loud

Buuurzysz się, a jak dla mnie nie masz o co - ja stoję po stronie Marianny Smile

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
LuTom
 kwiecień 03 2009 21:04   
Forum

A ja rozumiem Rafiego. Słowa JPII dokładnie określały, do kogo były kierowane. Oczywiście, że nikt nie może nikomu zabronić mówić Totus Tuus : Jezu, Ojcze itd itp, jednak poprzez to, że w powszechnej świadomości ludzi są one przypisane oddaniu się JPII Maryi nie warto używać ich w innym kontekście.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 kwiecień 03 2009 21:38   
Forum Moderator
Moderator

bo???

Potrzebuje czegoś więcej niż - nie powinno się ....

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
Marianna
 kwiecień 03 2009 23:00   
Forum

Nie dziwie sie, ze ktos popiera Refiego szczegolnie, ze z koncowki rozmowy nic nie wynika. Ja tego watku nie rozpoczelam.
Nie o to chodzilo co wyszlo.
Jestem zaskoczona !

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 kwiecień 04 2009 17:48   
Forum

a dlaczego Totus Tuus, Maria nie moze zawierać się w Totus Tuus, Jesu?
Czy jesli kocham całym sobą moją żonę nie mogę kochać całym sobą moich dzieci? Nie mowiąc o Bogu?
Nie rozdzielajmy na siłę tego, co i tak jest jednością

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Rafi F
 kwiecień 04 2009 20:58   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: medieval_man

a dlaczego Totus Tuus, Maria nie moze zawierać się w Totus Tuus, Jesu?

Może się i zawierać, ale nie może Totus Tuus Jesus zawierać się w totus tuus cokolwiek.
A Jeżeli powiesz tylko Totus Tuus to jest to sybmol jednoznaczny.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Andrzej
 kwiecień 04 2009 23:21   
Forum

Nie, Rafi_F
Maryjność zawiera się w chrystologii.
Jeśli ktoś przejawia prawdziwą pobozność maryjną to zawiera się ona w prawdziwym chrystocentryzmie.
I taka była pobożność maryjna JPII

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Rafi F
 kwiecień 05 2009 00:07   
Forum Moderator
Moderator

Nie, Rafi_F

Co nie? To Totus Tuus Jezus zawiera się w czymkolwiek??

Maryjność zawiera się w chrystologii.

Tak samo jak miłość bliźniego.
Jeśli ktoś przejawia prawdziwą pobozność maryjną to zawiera się ona w prawdziwym chrystocentryzmie.
I taka była pobożność maryjna JPII[/p]

Nie komentuję pobożności maryjnej JP2. Uważam jednak, że przyrównanie całkowitego oddania się Bogu do oddania się komukolwiek jest co najmniej niedelikatnością, a przyrównanie całkowitego oddania się Bogu do oddania się Marii na serwisie ekumenicznym jest arogancją.
Być może maryjność zawiera się w zaufaniu Panu, ale nie każde zaufanie Bogu ma cokolwiek wspólnego z maryjnością.
EOT.

===

Cytat 
Andrzej
 kwiecień 05 2009 14:18   
Forum

W zasadzie to nie wiem już o czym rozmawiamy Big Grin

Nie wiem też kto tak naprawdę i po co poruszył ten temat - może za bardzo zmęczony jestem....
Ale.
Sądzę, że jeśli ktoś calkowicie zawierza życie Jezusowi, to zawierzenie siebie i swojego życia Maryi, Jego Matce nie sprzeciwia się pierwszemu zawierzeniu.
Zawierzenie Jezusowi (Totus tuus, Iesu)est podstawą.
Jesli już jest ta podstawa to zawierzenie Maryi w ramach tej podstawy jest dodatkowym zabarwieniem naszej wiary - duchowością.
Wtedy Totus tuus, Maria nie przekreśla podstawy jaką jest zawierzenie Jezusowi, ale ją ubarwia swoistą duchowością.
Gorzej, jeśli nie ma podsatwy: nie zawierzylem tak naprawdę Bogu - Jezusowi, a podpieram się duchowością maryjną, ktora wisi na niczym.

Obrazowo:
jeśli postawię dom, (podstawa) mogę ściany pomalować na biało, niebiesko, czy zielono (tu na maryjno)
jesli nie postawiłem domu to chocbym miał tony farby, niczego nie pomaluję ani na biało, ani na niebiesko, ani na zielono (ani na maryjno).
Farba zawieszona w próżni, spadnie.
Maryjność bez podstawy w zawierzeniu Jezusowi jest pusta.

Nie sądzę, żeby Jan Paweł II nie miał podstawy

Aha
I nie uważam, żeby na serwisie ekumenicznym mowienie o (katolickim) oddaniu się Maryi było niedelikatnością albo arogancją.
Pod warunkiem, że rozumiemy, o czym katolik myśli pisząc o Totus tuus, Maria.
A serwis służy do przedstawiania swoich poglądow, dzielenia się nimi i do usiłowania zrozumienia (niekoniecznie zaakceptowania) poglądow innych

===

Cytat 
karol_dabrowski
 kwiecień 05 2009 18:01   
Forum Moderator
Moderator

W zasadzie to nie wiem już o czym rozmawiamy Big Grin

Nie wiem też kto tak naprawdę i po co poruszył ten temat - może za bardzo zmęczony jestem....
Ale.
Sądzę, że jeśli ktoś calkowicie zawierza życie Jezusowi, to zawierzenie siebie i swojego życia Maryi, Jego Matce nie sprzeciwia się pierwszemu zawierzeniu.
Zawierzenie Jezusowi (Totus tuus, Iesu)est podstawą.
Jesli już jest ta podstawa to zawierzenie Maryi w ramach tej podstawy jest dodatkowym zabarwieniem naszej wiary - duchowością.
Wtedy Totus tuus, Maria nie przekreśla podstawy jaką jest zawierzenie Jezusowi, ale ją ubarwia swoistą duchowością.
Gorzej, jeśli nie ma podsatwy: nie zawierzylem tak naprawdę Bogu - Jezusowi, a podpieram się duchowością maryjną, ktora wisi na niczym.

Obrazowo:
jeśli postawię dom, (podstawa) mogę ściany pomalować na biało, niebiesko, czy zielono (tu na maryjno)
jesli nie postawiłem domu to chocbym miał tony farby, niczego nie pomaluję ani na biało, ani na niebiesko, ani na zielono (ani na maryjno).
Farba zawieszona w próżni, spadnie.
Maryjność bez podstawy w zawierzeniu Jezusowi jest pusta.

Nie sądzę, żeby Jan Paweł II nie miał podstawy

Aha
I nie uważam, żeby na serwisie ekumenicznym mowienie o (katolickim) oddaniu się Maryi było niedelikatnością albo arogancją.
Pod warunkiem, że rozumiemy, o czym katolik myśli pisząc o Totus tuus, Maria.
A serwis służy do przedstawiania swoich poglądow, dzielenia się nimi i do usiłowania zrozumienia (niekoniecznie zaakceptowania) poglądow innych

Tylko że jeśli oddałeś całego siebie Jezusowi to już nie masz czego oddać Marii, bo jak oddasz całego siebie Marii to już nie będzie Ciebie miał Jezus Wink Jeśli już miałbym to jakoś pogodzić to myślę że Maria powinna Cię poprowadzić do zawierzenia Chrystusowi, na tym powinno się zakończyć. Inaczej tego nie widzę.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 kwiecień 05 2009 19:09   
Forum

Quote by: karol_dabrowski

Tylko że jeśli oddałeś całego siebie Jezusowi to już nie masz czego oddać Marii, bo jak oddasz całego siebie Marii to już nie będzie Ciebie miał Jezus Wink Jeśli już miałbym to jakoś pogodzić to myślę że Maria powinna Cię poprowadzić do zawierzenia Chrystusowi, na tym powinno się zakończyć. Inaczej tego nie widzę.

Chyba jesteś zbyt zasadniczy. Jak napisałem wcześniej: kocham całym sobą zonę. Kocham też całym sobą dzieci. Czy sądzisz, że miłość (lub oddanie całego siebie - bo to jest wlaśnie miłość) jest niepodzielna? Że nie mogę oddac calego siebie żonie i dzieciom?
Nie traktuję zawierzenia Maryi jako tylko prowadzenie mnie do Jezusa.
Uważam, że mój związek z Maryją to nie podstawa mojej wiary, ale jej akcydens. Duchowość.
Dopiero przyjęta w postawie miłości do Jezusa, Maryja staje się towarzyszką życia, ktora uczy codziennie nowego oddawania się Bogu.
Streszczając:
zawierzenie Bogu jest pierwsze (nie chodzi o chronologię, ale o pierwszeństwo zasady)
zawierzenie Maryi jest sposobem (duchowością) na przeżywanie relacji z Jezusem

===

Cytat 
Marianna
 kwiecień 05 2009 20:04   
Forum

Zgadzam sie z Medieval Man'em

Oddanie materialne nie jest tym samym co oddanie duchowe. W pierwszy przypadku oddanie wiaze sie z redukcja, a w drugim przypadku ze wzbogaceniem duchowym.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Witold
 kwiecień 05 2009 20:06   
Forum

Streszczając:
zawierzenie Bogu jest pierwsze (nie chodzi o chronologię, ale o pierwszeństwo zasady)
zawierzenie Maryi jest sposobem (duchowością) na przeżywanie relacji z Jezusem

Dziękuję MM za to wyjaśnienie. Proste, logiczne i trafiające w samo sedno.

===

Prawda leży tam, gdzie leży.

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,59 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty