Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Kwestie moralne Nowy wątek Odpowiedz
 prywatne egzorcyzmy
 |  Wersja do druku
Angelika Mojeścik
 maj 08 2009 13:31  (Czytany 6525 razy)  
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Obecnie jestem w Polsce - i korzystając z tej okazji odświeżyłam swoje znajomości ze wspólnotą Mamre (zajmującą się modlitwami wstawienniczymi o uwolnienie). Udało mi się dorwać do kilku "zdań" księdza Cyrana (głównego egzorcysty - jeśli tak mogę go nazwać).

Po pierwsze dowiedziałam się, że każdy z nas ma taką samą łaskę jak on, tylko nie każdy ma wiarę. I że bardzo boli a nawet irytuje tego księdza determinacja ludzi przychodzących na noce wstawiennicze - gdyż chcą modlitwy a zapominają o tym, że ich modlitwa ma taką samą "moc". A wiele z nich dopiero widząc "spektakularne show" zaczyna wierzyć, bać się grzechu i modlić....

Po drugie usłyszałam kilka jego opowieści. Np. o opętanym dziecku jednorocznym. Ksiądz nie mógł zrozumieć, czym to dziecko zawiniło, że diabeł je wykorzystał (przecież nie wyraziło swojej zgody). A odpowiedź jaką dostał brzmiała: rodzice go nie chcieli przy poczęciu, to ja sobie je wziąłem.

A także opowieść policjantów, którzy ścigali grupę satanistyczną niszczącą cmentarze. Zawsze gdy przyjeżdżali ich już nie było, mimo wielu wielu "wtyk" i dyskrecji. Dopiero gdy za radą owego księdza - się wyspowiadali i przestali żyć z grzechem udało im się "przyłapać" na gorącym uczynku grupę którą ścigali.

No właśnie jak to jest z tymi demonami? Potrzebują pozwolenia na opętanie? Czytają w myślach?

Powiem jeszcze, że na takie noce zjeżdżają się ludzie z całego świata - Francji, Niemczech a nawet USA.
A główna zasada - to nie wolno się modlić za uwalniane osoby...

Czyli demon wykorzystuje nawet naszą modlitwę?
I skąd ten brak wiary w naszą więź z Bogiem?

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
Pastor
 maj 08 2009 14:16   
Forum

"Dopuszczenie przez Boga działania Szatana jest wielką tajemnicą"(KKK 395)
Tajemnica i tyle.

===

Rzeczywistość należy do Chrystusa. (Kol 2,17) U Jego boku cały kosmos wyruszy w bój przeciw głupocie. (Mdr 5,17-20)

Profil   Email 
 Cytat 
Matija
 maj 08 2009 14:43   
Forum

ad pierwsze.
Rzeczywiście moc modlitwy zależy od wiary modlącego się. Ale to jest jeden z WIELU czynników. I w tej kwestii siła modlitwy jest taka sama człowieka z ulicy, jak egzorcysty, jeśli tylko mają tak samo głęboką wiarę. Następnym czynnikiem jest wiara i otwartość tego za kogo się modli. Jezus jest Bogiem, a w domu rodzinnym nie mógł uczynić zadnego cudu, przez brak wiary tamtych ludzi.

Tylko, że u kapłana, u egzorcysty dochodzą inne charyzmaty związane z urzędem, którymi służy tylko na mocy świeceń.
Choć znane są pojedyńcze przypadki kiedy świeccy dostali od Boga charyzmat egzorcyzmu, czyli nie pochodzący z urzędu ale będący darem Boga.

Demony moga się powoływać na przyzwolenie chociazby naszych przodkow. Znane sa i takie przyapdki.
Ponadto przyzwolenie nie musi być świadome. Demony nie są kulturalne...

Demony nie czytają w myślach. Podlega im swiat zmysłowy, ale nie wola, nie myśli...

Egzorcyzm wiekszy tylko egzorcysta.
Modlitwa o uwoleninei diakon i kaplan.
Egzorcyzmy mneijsze moze kazdy.

===

Albo Jezus, albo śmierć... Jezus! :D

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 maj 08 2009 14:44   
Forum

Quote by: paraklet

Po drugie usłyszałam kilka jego opowieści. Np. o opętanym dziecku jednorocznym. Ksiądz nie mógł zrozumieć, czym to dziecko zawiniło, że diabeł je wykorzystał (przecież nie wyraziło swojej zgody). A odpowiedź jaką dostał brzmiała: rodzice go nie chcieli przy poczęciu, to ja sobie je wziąłem.

Bee... Ten szatan to naprawde paskudny jegomosc...

A także opowieść policjantów, którzy ścigali grupę satanistyczną niszczącą cmentarze. Zawsze gdy przyjeżdżali ich już nie było, mimo wielu wielu "wtyk" i dyskrecji. Dopiero gdy za radą owego księdza - się wyspowiadali i przestali żyć z grzechem udało im się "przyłapać" na gorącym uczynku grupę którą ścigali.
[/p]

W takim razie powinien byc ustawowy obowiazek spowiadania sie wszystkich policjantow, szczegolnie tuz przed akcja. Ulice bylyby bezpieczne, a i stadiony pilkarskie moze...

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
eviva
 maj 09 2009 15:07   
Forum

paraklet

Po pierwsze dowiedziałam się, że każdy z nas ma tak± sam± łaskę jak on, tylko nie każdy ma wiarę. I że bardzo boli a nawet irytuje tego księdza determinacja ludzi przychodz±cych na noce wstawiennicze - gdyż chc± modlitwy a zapominaj± o tym, że ich modlitwa ma tak± sam± "moc

To jest ciekawy temat i bardzo mnie cieszy stanowisko księdza,że każdy ma taką samą łaskę jak on.Nie wiem czy to samo miał na myśli co i ja pisząc,że nie każdy ma wiarę.

Efez.4,7.A każdemu z nas dana została Łaska według miary daru Chrystusowego.
Tyt.2.11.Albowiem objawiła się Łaska Boża zbawienna dla wszystkich ludzi.

a zapominaj± o tym, że ich modlitwa ma tak± sam± "moc".

To potwierdza,że nie każdy ma wiarę w moc modlitwy.

No wła¶nie jak to jest z tymi demonami? Potrzebuj± pozwolenia na opętanie? Czytaj± w my¶lach?

Demony nie potrzebują pozwolenia na opętanie i czytają w myślach.

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
Pastor
 maj 09 2009 15:41   
Forum

Quote by: eviva

Jest całkiem zgoła odwrotnie.
Demony nie mogą siłą wtargnąć do naszego umysłu jak i nie mogą do niczego zmusić naszej wolnej woli.
Gdyby było tak jak piszesz to Szatan by się nie ukrywał i nie działał podstępnie.
Ale plusem naszej wolności jest to że nie można duszy do niczego zmusić.
Działalność Szatana - kuszenie nie jest zmuszaniem, jest inspirowaniem naszej wyobraźni i sugerowaniem jej różnych rzeczy.
Szatan wpływa na nasze wybory ale ich nie wymusza.
Demony nie mogą umieścić poglądów w twoim umyśle lub wyborów w twojej woli, ale mogą umieścić obrazy w twojej wyobraźni i uczucia w twoim sercu.

===

Rzeczywistość należy do Chrystusa. (Kol 2,17) U Jego boku cały kosmos wyruszy w bój przeciw głupocie. (Mdr 5,17-20)

Profil   Email 
 Cytat 
Morzan
 maj 09 2009 16:37   
Forum

witam wszystkich, mam jedno pytanie do parakleta , czym jest podyktowana ta główna zasada, że nie można się modlić za uwalniane osoby???
pozdrawiam

===

"poznacie Prawdę, a Prawda was wyzwoli" JEZUS

Profil   Email 
 Cytat 
eviva
 maj 09 2009 16:45   
Forum

Quote by: pijany+pastor

Jest całkiem zgoła odwrotnie.
Demony nie mogą siłą wtargnąć do naszego umysłu jak i nie mogą do niczego zmusić naszej wolnej woli.
Gdyby było tak jak piszesz to Szatan by się nie ukrywał i nie działał podstępnie.
Ale plusem naszej wolności jest to że nie można duszy do niczego zmusić.
Działalność Szatana - kuszenie nie jest zmuszaniem, jest inspirowaniem naszej wyobraźni i sugerowaniem jej różnych rzeczy.
Szatan wpływa na nasze wybory ale ich nie wymusza.
Demony nie mogą umieścić poglądów w twoim umyśle lub wyborów w twojej woli, ale mogą umieścić obrazy w twojej wyobraźni i uczucia w twoim sercu.

Mój znajomy został opętany wbrew jego woli i demony zmusiły go do popełnienia samoójstwa.Demony są złymi duchami,których niestety my nie widzimy.

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 maj 09 2009 19:03   
Forum

Udało mi się dorwać do kilku "zdań" księdza Cyrana (głównego egzorcysty - jeśli tak mogę go nazwać).

Po pierwsze dowiedziałam się, że każdy z nas ma taką samą łaskę jak on, tylko nie każdy ma wiarę. I że bardzo boli a nawet irytuje tego księdza determinacja ludzi przychodzących na noce wstawiennicze - gdyż chcą modlitwy a zapominają o tym, że ich modlitwa ma taką samą "moc". A wiele z nich dopiero widząc "spektakularne show" zaczyna wierzyć, bać się grzechu i modlić....

Czyli tak samo jak w Pastor w "Kruszący kajdany". - myślę, że obaj mają rację, ale na pewno każdy z nich by powiedział, że jeśli chodzi o nas samych to OK możemy zawsze - ja często "odprawiam autoegzorcyzm" polegający na odrzucaniu i wyparciu się wszelkich świadomych i ukrytych związków i uwikłań ze Złem i uznaniu, że Jezus jest moim jedynym Panem.
Polecam wszystkim taką modlitwę-medytację oczyszczającą szczególnie w stanie łaski (po spowiedzi i komunii)
Mam przypuszczenie graniczące z pewnością, że taki autoegzorcyzm zabezpiecza nas w 99%

Co innego brać się za "uwalnianie" innych - trzeba mieć albo dar/charyzmat, albo umiejętności poparte wiedzą i doświadczeniem

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Rafi F
 maj 09 2009 20:17   
Forum Moderator
Moderator

Mój znajomy został opętany wbrew jego woli i demony zmusiły go do popełnienia samoójstwa.
A ty wiesz to zapewne z relacji samego zainteresowanego z seansu spirytystycznego Twisted Evil

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Angelika Mojeścik
 maj 10 2009 10:02   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: Morzan

witam wszystkich, mam jedno pytanie do parakleta , czym jest podyktowana ta główna zasada, że nie można się modlić za uwalniane osoby???
pozdrawiam

Witam Smile

Przepraszam, że dopiero teraz ale nie mam obecnie stałego dostępu do internetu Smile

Demon nie chce wracać do piekła - dlatego np. poprosił Jezusa czy nie mógłby wejść w świnie.
Po drugie - nasza modlitwa nie jest często idealna - jest pewien przykład w "Kajdanach" jak dziewczyna się modliła o "cierń" gdyż przeczytała, że św. Pawła jego cierń przybliżał do Boga - nie doczytała tylko, że owym cierniem był demon który wszelkimi sposobami chciał skusić apostoła. Co prawda Apostoł świetnie sobie z demonem radził - a naiwność dziewczyny została wykorzystana przez demony.

Dlatego by nie dawać żadnej furtki demonom wychodzącym z bliźnich - nie modlimy się za nich podczas egzorcyzmów ale możemy już po uwolnieniu.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 maj 10 2009 12:01   
Forum

Quote by: Rafi+F

Mój znajomy został opętany wbrew jego woli i demony zmusiły go do popełnienia samoójstwa.
A ty wiesz to zapewne z relacji samego zainteresowanego z seansu spirytystycznego Twisted Evil

Rafi jestes skrajnie niesprawiedliwy. Tu sobie kpisz z dziewczyny, ale taka sama smiesznostka mogla wyjsc spod klawiatury Matiji, czy Paraklet (sorki, bardzo Was lubie, ale czasem to, co piszecie jest dla mnie komiczne). I wtedy zapewne bys nie kpil. Widac dla ciebie to wazne, czy glupotki o opetaniach pisze katolik, czy nie-katolik...

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 maj 10 2009 12:09   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: suration

Rafi jestes skrajnie niesprawiedliwy. Tu sobie kpisz z dziewczyny, ale taka sama smiesznostka mogla wyjsc spod klawiatury Matiji, czy Paraklet (sorki, bardzo Was lubie, ale czasem to, co piszecie jest dla mnie komiczne). I wtedy zapewne bys nie kpil. Widac dla ciebie to wazne, czy glupotki o opetaniach pisze katolik, czy nie-katolik...

PudłoSmile
Wśród ulubionych forumowiczów jest wolny, ewangelikalny, luteran, katolik tradycyjny i katolik mniej tradycyjny. Lubię też BLyy - zaszufladkuj go sam.
Eviva jest dla mnie niewiarygodna, a pewność jej sądu wręcz komiczna.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Robert
 maj 10 2009 12:19   
Forum

Eviva jest dla mnie niewiarygodna, a pewność jej sądu wręcz komiczna.

No tak, za to historia opetania jednorocznego dziecka (lacznie z tym co sam szatan powiedzial) i pomocy wyspowiadania przed lapaniem satanistow jest wiarygodna... (Sorki Paraklet, nie bardzo w to wierze... Razz)

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 maj 10 2009 13:38   
Forum Moderator
Moderator

No tak, za to historia pomocy wyspowiadania przed lapaniem satanistow jest wiarygodna... (Sorki Paraklet, nie bardzo w to wierze... Razz)

Jeżeli nie wierzysz w możliwość ingerencji Boga, to doceń choć efekt psychologiczny spowiedzi i wiary w wsparcie boskie.

===

Cytat 
Robert
 maj 10 2009 14:44   
Forum

No tak, za to historia pomocy wyspowiadania przed lapaniem satanistow jest wiarygodna... (Sorki Paraklet, nie bardzo w to wierze... Razz)

Jeżeli nie wierzysz w możliwość ingerencji Boga, to doceń choć efekt psychologiczny spowiedzi i wiary w wsparcie boskie.

Nie tak brzmial moj cytat. Jesli cos wycinasz z kontekstu, to warto chociaz uzyc nawiasow z kropkami w miejscu wyciecia niewygodnej tresci. Bo odniosles sie tylko do spowiedzi, co bylo latwiejsze i faktycznie efekt psychologiczny ona ma. Pominales za to historie opetania 12-miesiecznego niemowlecia. I mam nadzieje, ze pominales, bo tez w to nie wierzysz...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 maj 10 2009 22:34   
Forum Moderator
Moderator

oooo nieee mnie w wasze rozmowy nie wciągajcie

Nie musisz wierzyć mi Smile zapraszałam cię już na spotkania Mamre Smile będziesz miał okazje to przyjedziesz Smile

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 maj 11 2009 09:04   
Forum Moderator
Moderator

Nie tak brzmial moj cytat. Jesli cos wycinasz z kontekstu, to warto chociaz uzyc nawiasow z kropkami w miejscu wyciecia niewygodnej tresci. Bo odniosles sie tylko do spowiedzi, co bylo latwiejsze i faktycznie efekt psychologiczny ona ma. Pominales za to historie opetania 12-miesiecznego niemowlecia. I mam nadzieje, ze pominales, bo tez w to nie wierzysz...

Bo widzę tu zasadnicza róznicę:
- paraklet zrelacjonowała zdanie księdza. Z relacją dyskutowac nie będe w tak delikatnej materii (znasz zabawę głuchy telefon?).
- Eviva podała pewnik jakby widzenie miała Twisted Evil (wizja widzenia jest bardzo kusząca przy całej odlotowej duchowości evivy, a przy jej "wiedzy", ignorowaniu faktów i sklejania z Biblii dowolnych treści "wizja ta"- czy cokolwiek innego - jest totalnie niewiarygodna)

Co do twojej wizji jakiegoś spisku katolików, to przeczytaj jeszcze raz mój opis - no chyba że sam szacunek do dorobku KRK (choć niekoniecznie zgoda na całość) uważasz za jakąś zdradę (kogo ? czego?) czy też uczestniczenie w ogólnoświatowym spisku katolickim Twisted Evil

===

Cytat 
Remigiusz P. Garbiec
 czerwiec 09 2009 13:58   
Forum

Quote by: Morzan

pozdrawiam

Witam Smile

Przepraszam, że dopiero teraz ale nie mam obecnie stałego dostępu do internetu Smile

Demon nie chce wracać do piekła - dlatego np. poprosił Jezusa czy nie mógłby wejść w świnie.
Po drugie - nasza modlitwa nie jest często idealna - jest pewien przykład w "Kajdanach" jak dziewczyna się modliła o "cierń" gdyż przeczytała, że św. Pawła jego cierń przybliżał do Boga - nie doczytała tylko, że owym cierniem był demon który wszelkimi sposobami chciał skusić apostoła. Co prawda Apostoł świetnie sobie z demonem radził - a naiwność dziewczyny została wykorzystana przez demony.

Dlatego by nie dawać żadnej furtki demonom wychodzącym z bliźnich - nie modlimy się za nich podczas egzorcyzmów ale możemy już po uwolnieniu.

Ma dwie kwestie odnośnie odpowiedzi Parakleta.

1. Czy na pytanie
czym jest podyktowana ta główna zasada, że nie można się modlić za uwalniane osoby???

Paraklet odpowiedział:
Demon nie chce wracać do piekła - dlatego np. poprosił Jezusa czy nie mógłby wejść w świnie/
?
Bo jeśli tak, to nie widzę tutaj związku. Lub odpowiedź jest zbyt mało jasna, aby ja zrozumieć, w sposób zamierzony przez Parakleta.

2. Skąd Paraklet wziął informację, że cierniem apostoła Pawła był demon? Z tego co wiem, jeszcze nikt od 2000 lat (wliczając w to Ojców i doktorów Kościoła) w sposób pewny nie zidentyfikował tego ciernia.

===

"A ja odnioslem to do siebie samego i do Apollosa przez wzgląd na was, bracia, abyscie na nas sie nauczyli nie rozumieć wiecej ponad to, co napisano". (Paweł z

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 czerwiec 09 2009 23:03   
Forum

Quote by: remigius

[

2. Skąd Paraklet wziął informację, że cierniem apostoła Pawła był demon? Z tego co wiem, jeszcze nikt od 2000 lat (wliczając w to Ojców i doktorów Kościoła) w sposób pewny nie zidentyfikował tego ciernia.

Paraklet to tryskająca życiem 100% kobieta Big Grin
a z tezą, że cierń to demon ja się w pełni zgadzam! i gotów jestem jej bronić w osobnym wątku. Wzięła się ona z książki , którą paraklet omawia w swoim pierwszym artykule http://www.kosciol.pl/article.php/20081203120314343
poczytaj przede wszystkim właściwy fragment (2Kor 12,7-10) i oceń obiektywnie sam czy nie jest tam mowa o złym duchu, który z woli Boga nęka Pawła , aby ten nie unosił się zbytnią pychą
Jeśli będziesz miał wątpliwości - zakładaj wątek - podyskutujemy

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Pastor
 czerwiec 09 2009 23:20   
Forum

Quote by: Dezerter
Paraklet to tryskająca życiem 100% kobieta Big Grin

Kobieta-demon Big Grin

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zbigniew Szalast
 czerwiec 10 2009 02:13   
Forum

Temat jest o prywatnych egzorcyzmach ! dobrze to powiedzcie mi czy każdy narodzono na nowo może wyganiać demony bo ja jestem zdania że tak Ew.Marka16:16-19 a odnośnie Ap.Pawła to nie był demon jak droga Paraklet twierdzi i Rafi Historia nawrócenia to zresztą pokazuje a nawet listy ja twierdzę że tym cierniem było to że Paweł gdy spotkał Chrystusa całkiem oślepł i gdy udał się do Damaszku to został po części uwolniony ze ślepoty, by pamiętał że jest całkiem zależny od Zbawiciela. Mr. Green

===

I będę błogosławił błogosławiącym tobie, a przeklinających cię przeklinać będę; I będą w tobie błogosławione wszystkie plemiona ziemi 1Moj.12:3

Profil   Email 
 Cytat 
Remigiusz P. Garbiec
 czerwiec 10 2009 14:16   
Forum

Sorry, że mianowałem Parakleta mężczyzną Smile

Wątek przedstawiający rożne hipotezy próbujące wyjaśniać do dziś niewyjaśnioną kwestię - "Co było cierniem apostoła Pawła?" - byłby z pewnością interesujący.

Zgadzam się z Zibim, że demony może wyganiać każdy nowonarodzony chrześcijanin.
Różne różne formy egzorcyzmów, typu egzorcyzmy uroczyste, proste, modlitwy o uwolnienia oraz hierarchia uprawnionych do ich odprawiania - to wynik ludzkich dodatków do Biblii - czyli wynik ukształtowania się tradycji kościelnej przez 2000 lat. Tego typu tradycje "ograniczające" - ograniczają też możliwość walki chrześcijan z demonami - do której zostali powołani nakazem Chrystusa.
Powszechna "misja kanoniczna wyganiania demonów" udzielona przez Chrystusa każdemu chrześcijaninowi - nie oznacza wcale, że każdy chrześcijanin będzie miał sposobność albo odwagę egzorcymowania. Demonów jest znacznie mniej niż ludzi na świecie - dlatego opętanych nie da się spotkać na każdym rogu ulicy, lub na każdym nabożeńswie uwolnieniowym. Poza tym Bo daje niektórym nowonarodzonym chrześcijanom specjalne dary charyzmatycznie, wyposażając ich do sprawowania stałej posługi "charyzmatycznego egzorcysty". Istnienie tego typu egzorcystów nie wyklucza oczywiście egozrcymowania przez "przypadkowych egzorcystów".

===

"A ja odnioslem to do siebie samego i do Apollosa przez wzgląd na was, bracia, abyscie na nas sie nauczyli nie rozumieć wiecej ponad to, co napisano". (Paweł z

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 czerwiec 10 2009 14:39   
Forum

Sorry, że mianowałem Parakleta mężczyzną Smile

Wątek przedstawiający rożne hipotezy próbujące wyjaśniać do dziś niewyjaśnioną kwestię - "Co było cierniem apostoła Pawła?" - byłby z pewnością interesujący.

i nie prowadziłby do niczego - na przykład przekonanie, że Paweł nie do końca dobrze widział, oparte na tym, że listy pisał jego sekretarz (lub sekretarze) świadczy o nieznajomości realiów

Zgadzam się z Zibim, że demony może wyganiać każdy nowonarodzony chrześcijanin.

jesli to przekonanie oparte jest na Mk 16, 16-19 to zbyt krucha podstawa, jakoś nie spotkałem nowonarodzonego chrześcijanina, ktory brałby węże do reki, albo wypił truciznę bez żadnego uszczerbku na zdrowiu.

Różne różne formy egzorcyzmów, typu egzorcyzmy uroczyste, proste, modlitwy o uwolnienia oraz hierarchia uprawnionych do ich odprawiania - to wynik ludzkich dodatków do Biblii - czyli wynik ukształtowania się tradycji kościelnej przez 2000 lat. Tego typu tradycje "ograniczające" - ograniczają też możliwość walki chrześcijan z demonami - do której zostali powołani nakazem Chrystusa.

ja bym nazwał te tradycje - porzadkującymi, a nie "ograniczajacymi". Oczywiście kazde uporzadkowanie jest też ograniczeniem. I chyba dobrze. Sam Paweł nawoływał do porządku przy posługiwaniu sie charyzmatami

Powszechna "misja kanoniczna wyganiania demonów" udzielona przez Chrystusa każdemu chrześcijaninowi - nie oznacza wcale, że każdy chrześcijanin będzie miał sposobność albo odwagę egzorcymowania. Demonów jest znacznie mniej niż ludzi na świecie - dlatego opętanych nie da się spotkać na każdym rogu ulicy, lub na każdym nabożeńswie uwolnieniowym.

Nie wiem jak to policzyleś i skąd to przekonanie o niklej liczbie demonów? Świadectwa chrześcijan i teologia skłaniają do zdecydowanie zupelnie odmiennego zdania

Poza tym Bo daje niektórym nowonarodzonym chrześcijanom specjalne dary charyzmatycznie, wyposażając ich do sprawowania stałej posługi "charyzmatycznego egzorcysty". Istnienie tego typu egzorcystów nie wyklucza oczywiście egozrcymowania przez "przypadkowych egzorcystów".

Jak się kończy egzorcyzmowanie przez "przypadkowych egzorcystów" możemy sie przekonac choćby z ewangelii o tych, ktorych demon "skotłował" kiedy probowali kogoś uwalniac

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Ewa
 czerwiec 11 2009 00:57   
Forum

Ale zeby sie o kogos pomodlic to chyba nalezy moim zdaniem zapytac go o zgode.

Z kolezanka bez zgody moich sasiadow-zaczelysmy sie o nich modlic.To byl wieczor.

Na nastepny dzien, przyszli obydwoje i nie pytani nawet zaczeli opowiadac jak to oni nie mogli tej nocy spac.

Czlowiek zawsze musi wyrazic przyzwolenie wydaje mi sie-po tej historii.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Remigiusz P. Garbiec
 czerwiec 11 2009 01:30   
Forum

Odniosę się do liczby demonów.

To co napisałem w poprzednim poście nie jest moim przekonaniem (być może źle to napisałem) lecz moją prawdopodobną hipotezą. Hipotezy tej nie traktuję dogmatycznie - gdyż nie ma dla niej jasnego potwierdzenia w Biblii. Przyjmuję ją jednak, gdyż pomaga mi ona w rozumieniu i opisie zjawisk współczesnych.

Aby uzasadnić hipotezę o liczbie demonów mniejszej od liczby aktualnie żyjących na świecie ludzi trzeba spojrzeć na sprawę historycznie, a nawet prehistorycznie oraz posłużyć się innymi - nie moimi - hipotezami.

Skąd się wzięły demony? W tej kwestii przyjmuję za prawdopodobne dwie hipotezy, przedstawione już kiedyś przez komentatorów biblijnych. Przede wszystkim myślę, że demony (złe dychy) nie są upadłymi aniołami Bożymi, którzy zbuntowali się wraz z Szatanem przeciwko Bogu. Aniołowie są istotami stworzonymi do życia w postaci duchowej i przybieranie przez nich widzialnej postaci jest dla nich czymś nienaturalnym- natomiast demony mają dziwną tęsknotę za przebywaniem w ciałach oraz odczuwają wielki strach i rozpacz w momencie zagrożenia wyrzuceniem z ciał osób opętanych. Stąd niejako wniosek, że demony miały w przeszłości własne, fizyczne ciała. Kim więc były pierwotnie demony?
Pierwsza hipoteza mówi o tym, że była to rasa "przed-adamowa", która żyła na Ziemi w okresie pomiędzy 1, a 2 wersetem 1 rozdziału Księgi Rodzaju. W tym okresie Ziemia miała by istnieć jako mieszkanie tej rasy, aż do momentu buntu Szatana, który pociągnął za sobą część aniołów oraz wszelkie istoty z rasy przed-adamowej. Wtedy to Bóg zesłał karę za bunt, "a Ziemia stała się (inna możliwość tłumaczenia - była) bezładem i pustkowiem, a Duch Pański unosił się nad bezmiarem wód". Rasa przed-adamowa zginęła w pra-potopie, a potem zaczął się tydzień stworzenia, lub raczej tydzień odnowienia stworzenia. Szersze rozwinięcie tej hipotezy wraz z referencjami biblijnymi można znaleźć w książce Dereka Prince'a "Lucyfer rzuca wyzwanie Bogu".
Inna hipoteza, która w mniejszym stopniu "naciąga" stwierdzenia Biblii - to pogląd o pochodzeniu demonów od nefilimów, którzy zginęli w Wielkim Potopie za dni Noego. Nefilimowe byli wielkiego wzrostu i siły "ludźmi", którzy rodzili się z ziemskich kobiet zapłodnionych przez upadłych aniołów, którzy na tę okoliczność przybierali cielesną postać.

W każdym razie wiadomo, że ludzkość od swoich początków do dnia dzisiejszego rozrasta się liczebnie, w postępie geometrycznym - natomiast należy przyjąć z dużym prawdopodobieństwem, że liczba demonów pozostaje stała. Należy też z dużym prawdopodobieństwem przyjąć, że złe duchy powstały w jednym, konkretnym momencie prehistorii i od tej pory nie było dalszej rekrutacji do ich szeregów. Skoro powstały z istot cielesnych, to liczba tych istot musiała być w odległej przeszłości niezbyt duża.
Jeśli czytając Nowy Testament, w którym aż roi się od opętanych i demonów - mamy wrażenie że demonów jest mnóstwo - musimy też uświadomić sobie ważny fakt. W okresie publicznej działalności Chrystusa w Judei - Szatan rzucił na ten teren wszystkie dostępne mu siły ciemności. Szatan od dawna czekał i przygotowywał się "logistycznie" na wcielenie Chrystusa, aby podjąć wszelkie możliwe działania zmierzające do zaszkodzenia lub zniszczenia zbawczej misji. Dlatego myślę, że w tym czasie zdecydowana większość demonów działała na obszarze publicznej posługi Jezusa. Podobna sytuacja istniała w okresie apostolskich początków Kościoła. Skoro Szatanowi nie udało się zapobiec dziełu zbawienia i założenia Kościoła, to starał się ze wszystkich sił ten młody Kościół zdusić w zarodku. Stąd i przy apostołach roiło się od demonów, duchów wieszczych, czarowników, fałszywych proroków (prorokiń) i innej maści sług diabelskich.

W naszych czasach ludzi jest takie mnóstwo, a chętnych do ich opętania demonów znacznie mniej - że spotkać opętanego nie jest tak łatwo.
Jeśli ktoś często chodzi na nabożeństwa uwolnieniowe i często widzi ludzi wrzeszczących, tarzających się i toczących pianę z ust - to nie powinien tego zbyt łatwo interpretować jako oznak opętania demonicznego. Jest wielu ludzi nadwrażliwych psycho-fizycznie i podatnych na wpływ innych osób, jest też wielu mających lżejsze lub cięższe schorzenia psychiczne. W takich wypadkach nie powinno się egzorcyzmować na hurra i każdego "chętnego". Bardzo przydatny jest wtedy autentyczny, rozpoznany, uwiarygodniony i poświadczony dar "rozróżniania duchów", aby można było rozpoznać czy oznaki opętania pochodzą od ducha ludzkiego czy ducha demonicznego. Przydatny też jest psychiatra-chrześcijanin, mający doświadczenie w badaniu osób uważających się lub uważanych za opętanych. Duch ludzki jest naprawdę w dużej mierze sprawcą wielu grzechów i nałogów oraz dziwnych stanów emocjonalnych. Nie można wszystkiego zrzucać na demony - bo w ten sposób zatracamy ważną część doktryny dotyczącej "starego człowieka" i jego pożądliwości.
O. Charles Harris (CSC), zakonnik katolicki, uczony fizyk, wieloletni Egzorcysta Archidiecezji Portland oraz działacz Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej (a więc nie tylko "egzorcysta urzędowy", ale także "charyzmatyczny") stwierdził, że podczas całej swej posługi spotkał osobiście tylko trzy przypadki autentycznego opętania, oraz dwa które tak wyglądały lecz w rzeczywistości były objawami chorób psychicznych.
Mimo, że nie jestem katolikiem - polecam gorąco lekturę książki Harrisa "Przeciwstawiajcie się diabłu". Jest tam dużo Biblii (także tradycji - i z tą częścią się w dużej mierze nie zgadzam) oraz zdrowego podejścia do zagadnienia egzorcyzmów.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 czerwiec 12 2009 00:11   
Forum Moderator
Moderator

ejjj nie ładnie tak o mnie beze mnie Smile

PP - wiesz miłe to nawet było, szczególnie, że odkąd skończyłam 6 klasę podstawową skończyły się także "końskie zaloty" w stosunku do mnie - a tu taka niespodzianka. No wiesz, aż się zarumieniłam Laughing Out Loud

Ja się do niczego odnosić nie będę - Dez wytłumaczył skąd wzięło się moje przekonanie o cierniach - a co do egzorcyzmów to zapraszam do Mamre i tyle Smile

dobrej nocy

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zbigniew Szalast
 czerwiec 12 2009 02:07   
Forum

Dez mówisz że nie widziałeś nikogo kto brałby wężą do ręki, cóż ja widziałem wiele filmów o tzw. poskramiaczach węży a co do picia tócizny poczytaj książkę "Jak Potężny Wiatr" Mela Tari. A wracając do tematu Biblia mówi że teraz aniołów jest Miriada miriady (10000x10000=100.000.000) skoro teraz jest tyle Aniołów a jest to 2/3 to pierwotnie było ich 150mln. no chyba że miriadę wieźmie się jako określenie bardzo wiele (nieskończenie wiele). To i demonów jest ogromnie wiele. Teoria Przerwy jest kontrowersyjnym tematem gdyby wziąść za pewnik twierdzenie Dereka Prince'a to wiadomo by było skąd wzieły się demony, one nie mają żadnego substytutu ciała tak jak upadłe anioły które takie ciało mają np. Szatan Diabeł ukazał się najpierw Ewie i Adamowi (niekoniecznie pod postacią węża, choć to nie wykluczone) innym razem Jezusowi gdy Go kusił a to że pokazywany jest z kopytami, ogonem i rogami wzięte jest z mitologii Gerków (Satyr, Pan) tak więc Bóg jedynie co zabrał Szatanowi to swoją chwałę którą Lucyfer emanował. To jest moje osobiste myślenie.

===

I będę błogosławił błogosławiącym tobie, a przeklinających cię przeklinać będę; I będą w tobie błogosławione wszystkie plemiona ziemi 1Moj.12:3

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 czerwiec 12 2009 02:19   
Forum

Quote by: ZibiShalom

Dez mówisz

to ja - M_m, nie dez

że nie widziałeś nikogo kto brałby wężą do ręki, cóż ja widziałem wiele filmów o tzw. poskramiaczach węży

ktorzy byli z pewnością uczniami Jezusa, a branie węza do reki miało byc znakiem ich wiary?
Wiesz co? przeczytaj, co piszesz...

a co do picia tócizny poczytaj książkę "Jak Potężny Wiatr" Mela Tari.

Faktycznie, nie znam tej ksiązki. Ale jestem ciekaw, czy ktokowliek z was widział - na wlasne oczy - a nie czytał o kims, kto uwierzył w Jezusa, wypił potem truciznę i nic mu się nie stało.
Owszem, wierzę w ewangelię, ale nie będę Boga wystawaił na próbę piciem trucizny czy wypędzaniem demonów bez przygotowania i bez misji Kościoła

A wracając do tematu Biblia mówi że teraz aniołów jest Miriada miriady (10000x10000=100.000.000) skoro teraz jest tyle Aniołów a jest to 2/3 to pierwotnie było ich 150mln. no chyba że miriadę wieźmie się jako określenie bardzo wiele (nieskończenie wiele). To i demonów jest ogromnie wiele. Teoria Przerwy jest kontrowersyjnym tematem gdyby wziąść za pewnik twierdzenie Dereka Prince'a to wiadomo by było skąd wzieły się demony, one nie mają żadnego substytutu ciała tak jak upadłe anioły które takie ciało mają np. Szatan Diabeł ukazał się najpierw Ewie i Adamowi (niekoniecznie pod postacią węża, choć to nie wykluczone) innym razem Jezusowi gdy Go kusił a to że pokazywany jest z kopytami, ogonem i rogami wzięte jest z mitologii Gerków (Satyr, Pan) tak więc Bóg jedynie co zabrał Szatanowi to swoją chwałę którą Lucyfer emanował. To jest moje osobiste myślenie.

przepraszam. TY w TO WSZYSTKO WIERZYSZ, CO NAPISAŁEŚ?

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Zbigniew Szalast
 czerwiec 12 2009 02:32   
Forum

wybacz M.M. że cię pomyliłem z Dezem bo tak na szybko odpisałem. Diabeł napewno nie wygląda jak go pokazują (z różkami i kopytkami). Jest upadłym aniołem czyżby moje wierzenie było wg. ciebie iracjonalne? bracie logika + wiara bo jak czegoś nie da się logicznie wytłumaczyć to trzeba uwierzyć ( mieć poparcie w Bibli) A Pawła pamiętasz jak był na Malcie i wąż go zaatakował Maltańczycy spodziewali się że zaraz umrze lecz on pod mocą Bożą odrzucił tego węża i go zabił. Tu nie chodzi oto by kto kolwiek Boga kusił tylko o to że gdy nie świadomie ktokolwiek wypiłby truciznę to moc Ducha Świętego uchroniłaby go przed śmiercią.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,36 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty